ja-ne
22.09.11,20:54
Dobry vecer prajem,
tymto by som chcela poprosit o radu skusenejsich a odbornikov.

Momentalne som na RD, a ta mi konci 2/2/2013 (maly bude mat 3 roky).
Zamestnavateľ so mnou ukoncil pracovny pomer - dohodou, ku dnu 26. 07. 2011 a nasledne mi dal novu zmluvu od 27.07.2011.
Povodna zmluva bola na dobu neurcitu. Tato nova je na dobu urcitu, a to ku 28.02.2013. Podotykam, ze som o zruseni zamestnavatela nevedela! Taky sok, ako blesk z cisteho neba.. obalka mi prisla pred 3 dnami!!
pochopitelne to nepodpisem.
prave som sa bavila so sekretarkou a povedala mi, ze cakaju na vyjadrenie od nejakeho uradu, akym sposobom sa zrusuje zamestnavatel (inak ide o neziskovku) a potom sa mi vyjadri, bud platnou vypovedou, alebo ospravedlnenim.
Myslim, ze tieto veci sa deju nepravom, a nie len ja, ale vsetci zamestnanci musia celit podpisom zmluv, ktore si zamestnavate upravil podla svojho (znizil mzdu, znizil dobu trvania a pod.... pricom stary zamestnavatel je ta ista osoba ako novy)
Viete mi prosim poradit, co v tomto pripade robit a ake spravne kroky podniknut? vopred dakujem, Jana
ja-ne
23.09.11,10:27
Nikto mi nevie poradit??

Je mozne, ze by mi mohol dat vypoved bez toho aby som dostala odstupne? mam pocit, ze pan zamestnavatel len spekuluje, ako zopar zamestnancov vysankovat, bez toho, aby im musel nieco platit..
drobeceva
23.09.11,10:51
Dobry vecer prajem,
tymto by som chcela poprosit o radu skusenejsich a odbornikov.

Momentalne som na RD, a ta mi konci 2/2/2013 (maly bude mat 3 roky).
Zamestnavateľ so mnou ukoncil pracovny pomer - dohodou, ku dnu 26. 07. 2011 a nasledne mi dal novu zmluvu od 27.07.2011.
Povodna zmluva bola na dobu neurcitu. Tato nova je na dobu urcitu, a to ku 28.02.2013. Podotykam, ze som o zruseni zamestnavatela nevedela! Taky sok, ako blesk z cisteho neba.. obalka mi prisla pred 3 dnami!!
pochopitelne to nepodpisem.
prave som sa bavila so sekretarkou a povedala mi, ze cakaju na vyjadrenie od nejakeho uradu, akym sposobom sa zrusuje zamestnavatel (inak ide o neziskovku) a potom sa mi vyjadri, bud platnou vypovedou, alebo ospravedlnenim.
Myslim, ze tieto veci sa deju nepravom, a nie len ja, ale vsetci zamestnanci musia celit podpisom zmluv, ktore si zamestnavate upravil podla svojho (znizil mzdu, znizil dobu trvania a pod.... pricom stary zamestnavatel je ta ista osoba ako novy)
Viete mi prosim poradit, co v tomto pripade robit a ake spravne kroky podniknut? vopred dakujem, Jana

nakoľko si na RD - nemala si mu nič podpisovať, nemala si končiť PP. Tým, že si mu podpísala na dobu určitú, nemáš nárok na odstupné. Aj tak nerozumiem, ak nerobíš a si na rodičovskej, ako Ti mohol dávať novú PZ od 27.7. 2011?
truch
23.09.11,10:54
Evka, veď píše, že nič nepodpísala:)
Olgica
23.09.11,10:57
vráť im ukončenie PP dohodou aj novú zmluvu s tým, že ak ti chcú dať výpoveď nech sa riadia zák.práce a nech ti vyplatia odstupné.
Olgica
23.09.11,10:58
samozrejme nič nepodpisuj
ja-ne
23.09.11,11:00
nakoľko si na RD - nemala si mu nič podpisovať, nemala si končiť PP. Tým, že si mu podpísala na dobu určitú, nemáš nárok na odstupné. Aj tak nerozumiem, ak nerobíš a si na rodičovskej, ako Ti mohol dávať novú PZ od 27.7. 2011?

Dobry den,
nie nic som nepodpisala, ved len pred par dnami mi poslal ukoncenie PZ dohodou a na to nasledne nov PZ, on si ju podpisal sam za seba, a teraz caka, ze mu ich podpisem a zaslem naspat... cize on poslal len teraz zmluvy, kde sa jedna o datum 2 mesiace dozadu...
ja-ne
23.09.11,11:02
navyse, zamestnavatel teraz caka na vyjadrenie nejakeho uradu akym sposobom su zruseni, co znamena, ze asi podla toho sa bude snazit mat vysankovat, a nemusi mi dat ani odstupne...
je to tak mozne? napr. ak bude v likvidacii a pod?
dakujem
drobeceva
23.09.11,11:08
sorry, ja som taká dezorientovaná z tej porady, čo už aj ja halúzim...ak si nič nepodpísala, ani nič nepodpisuj. Skúša, kto mu podpíše a sám sa pripraví o odstupné. Po nástupe z RD - nech Ti dá výpoveď so všetkými náležitosťami. Aj tak, ako chce riešiť odhlášky na SP, ZP a nahlášky spätne? Za cenu pokút? /To len nahlas uvažujem/
ja-ne
23.09.11,11:14
tie prihlasky a odhlasky uz vraj su vybavene. zrejme to stihol asi v ten spravny cas, a teraz LEN riesi zmluvy... ved ked mu pride kontrola a nema popodpisovane zmluvy,... tak neviem ako dopadne.. nie?
ano chce nas pripravit o odstupne.
drobeceva
23.09.11,11:17
pokiaľ si nič nepodpisovala, platí Ti pôvodná PZ. Nemôže Ťa donútiť k podpisu. Ty si kľudne užívaj RP, po nástupe ak dôjde nebude mať miesto, že dôjde k zrušeniu, tak nech Ti dá výpoveď.
ja-ne
23.09.11,11:18
a teraz este tak rozmyslam,
keby mi znova poslal novu zmluvu, kde by zachoval vsetky prava a povinnosti ako v predoslej zmluve,... - tak je to vlastne v poriadku? asi ano, ze?
Len on spekuluje a caka na to rozhodnutie, aby nam mohol dat vypoved, bez odstupneho. Je to clovek, ktory je uplne bez chrbtovej kosti
drobeceva
23.09.11,11:21
teraz nevidím žiaden dôvod na nejaký podpis PZ a korekcie v nej. Ty si predsa momentálne na RP
terezamaria
23.09.11,11:22
Dobry den,
nie nic som nepodpisala, ved len pred par dnami mi poslal ukoncenie PZ dohodou a na to nasledne nov PZ, on si ju podpisal sam za seba, a teraz caka, ze mu ich podpisem a zaslem naspat... cize on poslal len teraz zmluvy, kde sa jedna o datum 2 mesiace dozadu...

Máš šťastie, že si nič nepodpísala. Pokiaľ si na RD a zamestnávateľ ruší podnik / organizáciu / až po Tvojom nastúpení do práce po ukončení RD, dáva Ti odstupné. Vráť mu papiere so sprievodným listom, že nakoľko si na RD, nebudeš s ním v tejto veci jednať. :)
ja-ne
23.09.11,11:51
Máš šťastie, že si nič nepodpísala. Pokiaľ si na RD a zamestnávateľ ruší podnik / organizáciu / až po Tvojom nastúpení do práce po ukončení RD, dáva Ti odstupné. Vráť mu papiere so sprievodným listom, že nakoľko si na RD, nebudeš s ním v tejto veci jednať. :)
Cize nieje dolezite to, ze organizacia sa rusi??. ved na zaklade tohoto zrusenia, vsetkych zamestnancov "prenasa" do novej organizacii a tym, im samozrejme nespravodlivo, urcuje nove zmluvy. Ak som povhopila spravne, on nemoze so mnou ukoncit PP pocas mojej RD, ale az ako nastupim do zamestnania, tak je? a ak nema pre mna volne pracovne miesto, tak mi da vypoved z organizacnych dovodov.. tak?
Ale ked uz v soc a zdrav. poistovni podal odhlasku a prihlasku...?
nieje aj dolezity dovod zrusenia zamestnavatela? myslim z hladiska toho, ako moze zamestnancov prepustit a hlavne, ci im dat odstupne?
ja-ne
24.09.11,16:02
Cize nieje dolezite to, ze organizacia sa rusi??. ved na zaklade tohoto zrusenia, vsetkych zamestnancov "prenasa" do novej organizacii a tym, im samozrejme nespravodlivo, urcuje nove zmluvy. Ak som povhopila spravne, on nemoze so mnou ukoncit PP pocas mojej RD, ale az ako nastupim do zamestnania, tak je? a ak nema pre mna volne pracovne miesto, tak mi da vypoved z organizacnych dovodov.. tak?
Ale ked uz v soc a zdrav. poistovni podal odhlasku a prihlasku...?
nieje aj dolezity dovod zrusenia zamestnavatela? myslim z hladiska toho, ako moze zamestnancov prepustit a hlavne, ci im dat odstupne?

moze takto zamestnavate jednat zo zamestnancami?
on ma takto vsetkych zamestnancov prenesenych zo starej firmy do novej, ani sa ich na nic nepital, papiere v poistovniach su uz urobene... a nakoniec si nechal zmluvy..?!? kde si podla vlastneho uvazenia meni podmienky..
mohla by som ho teraz nahlasit niekam? neviem, inspektorat prace? alebo kde?
ja-ne
08.10.11,10:03
dobry den,
do kolkych dni ma pravo zamestnavatel odpovedat na list(oznamenie o nepodpisani dohody o skonceni PP a novej PP). do dnesneho dna mi este neprislo vyjadrenie.
dakujem
Mila123
08.10.11,10:17
dobry den,
do kolkych dni ma pravo zamestnavatel odpovedat na list(oznamenie o nepodpisani dohody o skonceni PP a novej PP). do dnesneho dna mi este neprislo vyjadrenie.
dakujem
nemusí ti ani odpovedať, ak som to pochopila z-teľ ti poštou poslal dohodu o ukončení PPV a ty si ju vrátila so sprievodným listom, kde si mu uviedla jej neakceptovanie....
ja-ne
08.10.11,10:27
nemusí ti ani odpovedať, ak som to pochopila z-teľ ti poštou poslal dohodu o ukončení PPV a ty si ju vrátila so sprievodným listom, kde si mu uviedla jej neakceptovanie....

nemusi?? ja teraz vlastne nemam ani platnu zmluvu ani ukoncenie... to takto nemoze zostat?? alebo, co mam v tomto pripade robit?
Mila123
08.10.11,10:29
nemusi?? ja teraz vlastne nemam ani platnu zmluvu ani ukoncenie... to takto nemoze zostat?? alebo, co mam v tomto pripade robit?
prečo nemáš platnú zmluvu?
ja-ne
08.10.11,10:46
prečo nemáš platnú zmluvu?

ak si precitate stranu pred, vlastne cela tato tema je o tom, ako mi dal zľ vypoved, ked som na RD, z dovodu zrusenia organizacie(neziskovka) a neposlal mi ani oznamenie, nic... len zrazu prisla postou vypoved dohodou a novy PP na dobu urcitu(predtym bola neurcita) a to k datumu ked nastupim do zamestnania po RD (cize po RD si odrobim necely mesiac a koncim...?!?). s tym sa rozhodne neda suhlasit. ved som o nicom nevedela. a ked je nova nastupnicka firma, tak mala by preberat vsetky povinnosti a podmienky, ako predchadzajuci zľ... (inak je to ta ista osoba)
tak som mu zaslala oznamenie, ze novu PP a Ukoncenie PP dohodou nepodpisem, nakolko mi to poslal neskoro, niesu zachovane podmienky, a pokial pre mna nema volne prac. miesto, nech mi da vypoved z org. dovodov.. tento list som zaslala 16.9 a do dnes sa mi nevyjadril.
co mam robit?
Katy a R
08.10.11,10:54
Podľa mňa máš stále platnú zmluvu. Alebo si sa s ním dohodla :confused::confused: podpísala si :confused:

Výpoveď dohodou neexistuje. Môže ti dať výpoveď ... samozrejme v zmysle ZP (odstupné). A dohodu ti môže navrhnúť - ak ju ty nepodpíšeš, tak žiadna dohoda nie je.
ja-ne
08.10.11,10:57
Podľa mňa máš stále platnú zmluvu. Alebo si sa s ním dohodla :confused::confused: podpísala si :confused:

Výpoveď dohodou neexistuje. Môže ti dať výpoveď ... samozrejme v zmysle ZP (odstupné). A dohodu ti môže navrhnúť - ak ju ty nepodpíšeš, tak žiadna dohoda nie je.

nie, nic som nepodpisovala.. a ani nemienim...
ale nemoze to takto ostat otvorene... ved ak mu pride kontrola.?
navyse, v poistovniach mam uz odhlasky a prihlasky... cize konali bez mojho vedomia...
Mila123
08.10.11,11:24
Podľa mňa máš stále platnú zmluvu. Alebo si sa s ním dohodla :confused::confused: podpísala si :confused:

Výpoveď dohodou neexistuje. Môže ti dať výpoveď ... samozrejme v zmysle ZP (odstupné). A dohodu ti môže navrhnúť - ak ju ty nepodpíšeš, tak žiadna dohoda nie je.
súhlasím...máš na 1000 % pracovný pomer na dobu neurčitú....a odpoveď nečakaj, nemusí ti nič prísť...možno na ďalší pokus nejako rozviazať PPV....a že už z-teľ zaslal odhlášky do SP a ZP? bude ich musieť vziať späť...stornovať.....ak to neurobí sám od seba, popr. po Tvojom upozornení pošli tam IP.....
ja-ne
08.10.11,11:44
súhlasím...máš na 1000 % pracovný pomer na dobu neurčitú....a odpoveď nečakaj, nemusí ti nič prísť...možno na ďalší pokus nejako rozviazať PPV....a že už z-teľ zaslal odhlášky do SP a ZP? bude ich musieť vziať späť...stornovať.....ak to neurobí sám od seba, popr. po Tvojom upozornení pošli tam IP.....

cize teoreticky mozem zamestnavatela urgovat o odpoved(riesenie) a pritom zdoraznit, ze dosial nema podpisane nove zmluvy. Kde v tomto pripade plati ta povodna, na dobu neurcitu.. tak? (a nevadi, ze je to neziskovka?? nemaju oni nejake ine pravidla ohladom ukonocovania PP zamestnancov?) to znamena, ze odhlasky a prihlasky ma stornovat, a pripomenut este, ze pokial nema pre mna volne pracovne miesto, nech da vypoved z org. dovodov... tak? pokial situaciu nebude ihned riesit, mozem pohrozit kontrolou z IP. IP znamena Inspektorat prace, ze?
No skutocnost je taka, ze po RD sa tam nechcem vratit(hoci tu pracu som mala rada)ale ten clovek nema chrbtovu kost a vytvara v zamestnani neustale napatia a to jednanie so zamestnancami... chyta ma depka, ked si predstavim,ze sa tam mam vratit.. ak by som ho donutila, aby mi dal vypoved?
Mila123
08.10.11,11:56
cize teoreticky mozem zamestnavatela urgovat o odpoved(riesenie) a pritom zdoraznit, ze dosial nema podpisane nove zmluvy. Kde v tomto pripade plati ta povodna, na dobu neurcitu.. tak? (a nevadi, ze je to neziskovka?? nemaju oni nejake ine pravidla ohladom ukonocovania PP zamestnancov?) to znamena, ze odhlasky a prihlasky ma stornovat, a pripomenut este, ze pokial nema pre mna volne pracovne miesto, nech da vypoved z org. dovodov... tak? pokial situaciu nebude ihned riesit, mozem pohrozit kontrolou z IP. IP znamena Inspektorat prace, ze?
No skutocnost je taka, ze po RD sa tam nechcem vratit(hoci tu pracu som mala rada)ale ten clovek nema chrbtovu kost a vytvara v zamestnani neustale napatia a to jednanie so zamestnancami... chyta ma depka, ked si predstavim,ze sa tam mam vratit.. ak by som ho donutila, aby mi dal vypoved?
vyčkávaj......ja by som na Tvojom mieste nič neriešila, ..........ak mu povieš, že sa nechceš vrátiť do zamestnania, nedá ti odstupné, budeš musieť buď nastúpiť do práce alebo sama dať výpoveď......
ja-ne
08.10.11,12:00
vyčkávaj......ja by som na Tvojom mieste nič neriešila, ..........ak mu povieš, že sa nechceš vrátiť do zamestnania, nedá ti odstupné, budeš musieť buď nastúpiť do práce alebo sama dať výpoveď......
ok, tak budem cakat.. myslim, ze az pride den D a ja nastupim do zamestnania, uvidi sa... bud mi da novu zmluvu s dobou neurcitou, alebo ... neviem.
len ma vytaca to, ze on nema uzavrete urcite veci, a neriesi to! takto sa snazi oklamat kazdeho jedneho. v novych zmluvach im poskracoval doby, aby im nemusel dat odstupne.. a niektori podpisali..
Katy a R
08.10.11,12:13
nie, nic som nepodpisovala.. a ani nemienim...
ale nemoze to takto ostat otvorene... ved ak mu pride kontrola.?
navyse, v poistovniach mam uz odhlasky a prihlasky... cize konali bez mojho vedomia...

k zvýraznenému:
a na základe čoho ??? ... ak si nič nepodpísala :confused: celkom sa mi to nezdá.... žeby si len tak toto mohol zamestnávateľ dovoliť :confused:
Mila123
08.10.11,12:14
ok, tak budem cakat.. myslim, ze az pride den D a ja nastupim do zamestnania, uvidi sa... bud mi da novu zmluvu s dobou neurcitou, alebo ... neviem.
len ma vytaca to, ze on nema uzavrete urcite veci, a neriesi to! takto sa snazi oklamat kazdeho jedneho. v novych zmluvach im poskracoval doby, aby im nemusel dat odstupne.. a niektori podpisali..
prečo chceš od neho novú zmluvu ? tá sa dáva v prípade, že predchádzajúca je ukončená (jej platnosť) ......môže ti dať dohodu o zmene PZ......
a nezabudni písomne informovať z-vateľa, mesiac vopred o plánovanom nástupe po RD.....
ja-ne
08.10.11,12:26
k zvýraznenému:
a na základe čoho ??? ... ak si nič nepodpísala :confused: celkom sa mi to nezdá.... žeby si len tak toto mohol zamestnávateľ dovoliť :confused:
ano presne tak to urobil, rozpravala som sa so sekretarkou, a tej mozem verit.
on to tak zvycajne robieval, vsetko pozadu.. toto mi od neho pride ako normal, len je to samozrejme nefer. pocital s tym, ze budem taka hlupa a bez problemov mu to podpisem... ved preto sa mi to zda byt dost divne, ze akosi neriesi to, ze mu to nechcem podpisat..
ja-ne
08.10.11,12:29
prečo chceš od neho novú zmluvu ? tá sa dáva v prípade, že predchádzajúca je ukončená (jej platnosť) ......môže ti dať dohodu o zmene PZ......
a nezabudni písomne informovať z-vateľa, mesiac vopred o plánovanom nástupe po RD.....

nuz nevyznam sa tak velmi, ale kedze davali vsetkym zamestnancom nove zmluvy(na zaklade toho, ze zamestnavatel sa zrusil, a je novy.. hoci je to ta ista osoba) tak mi to prislo normalne.. a este ked aj ukoncovali stary pomer a zadavali novy v poistovniach. Ci ani to sa nemalo? co sa mi tym meni?
Mila123
08.10.11,12:32
nuz nevyznam sa tak velmi, ale kedze davali vsetkym zamestnancom nove zmluvy(na zaklade toho, ze zamestnavatel sa zrusil, a je novy.. hoci je to ta ista osoba) tak mi to prislo normalne.. a este ked aj ukoncovali stary pomer a zadavali novy v poistovniach. Ci ani to sa nemalo? co sa mi tym meni?
to sa takto nedá posúdiť........prikladám ti §§ 28 a 29 ZP....
§ 28
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16148-zakonnik-prace-od-01-01-2006-a.html#hore)

(1) Ak sa prevádza zamestnávateľ alebo časť zamestnávateľa alebo ak sa prevádza úloha alebo činnosť zamestnávateľa alebo ich časť k inému zamestnávateľovi, prechádzajú práva a povinnosti z pracovnoprávnych vzťahov voči prevedeným zamestnancom na preberajúceho zamestnávateľa.

(2) Práva a povinnosti doterajšieho zamestnávateľa voči zamestnancom, ktorých pracovnoprávne vzťahy do dňa prevodu zanikli, zostávajú nedotknuté.

(3) Časť zamestnávateľa na účely tohto zákona je každá organizačná zložka, ktorá je schopná samostatnej činnosti bez ohľadu na to, či je táto činnosť hlavná alebo doplnková.
§ 29
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16148-zakonnik-prace-od-01-01-2006-a.html#hore)

(1) Zamestnávateľ je povinný najneskôr jeden mesiac pred tým, ako dôjde k prechodu práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov, písomne informovať zástupcov zamestnancov, a ak u zamestnávateľa nepôsobia zástupcovia zamestnancov, priamo zamestnancov o

a) dátume alebo navrhovanom dátume prechodu,
b) dôvodoch prechodu,
c) pracovnoprávnych, ekonomických a sociálnych dôsledkoch prechodu na zamestnancov,
d) plánovaných opatreniach prechodu vzťahujúcich sa na zamestnancov.

(2) Zamestnávateľ je povinný s cieľom dosiahnuť dohodu najneskôr mesiac pred tým, ako uskutoční opatrenia vzťahujúce sa na zamestnancov, prerokovať tieto opatrenia so zástupcami zamestnancov.

(3) Povinnosti ustanovené v odsekoch 1 a 2 sa vzťahujú aj na preberajúceho zamestnávateľa.
ja-ne
08.10.11,12:48
nuz v tomto pripade zamestnavatel nejednal podla ZP, a nesplnil si oznamovaciu povinnost (par. 29), ved papiere mi prisli 2 mesiace po udajnej zmene
Len nerozumiem tomu, preco teda ukoncoval a znova zacinal PP. nieco tym musel sledovat..
viete mi prosim povedat, co znamena ekonomicke a socialne dosledky prechodu?