Mar3kkk
23.09.11,07:27
Dobrý deň prajem,
Chcel by som sa opýtať a poprosit o radu ako pokračovať resp. do akej miery má právo zamestnávatel právo na náhradu škody spôsobenou odcudzením.
Popis situácie: S kolegom sme boli na montáži v ramci pracovnej cesty so sluzobnym vozidlom, nakolko montáž bola náročnejšia boli sme nútený sa ubytovať a prespať v hotely. Nasledujúce ráno po príchode do služobného vozidla sme zistili,že nám bolo odcudzené el. profi pracovné náradie (konkretne Hilti vrtacie kladivo 15rocne, aku. vrtacka Metabo - 5rocna, priamociara pilka Metabo 1rocna gola sada a vrtacka).Odcudzene predmety boli odcudzene zo zamknuteho vozidla zaparkovaneho priamo v areali hotela.Bola privolana Policia ktora o celej veci spisala zaznam.

Po návrate do firmy nám zamestnávateľ oznámil, že budeme musieť zaplatiť za spôsobenú škodu plnú sumu (ako noveho naradia) ktoru si odhadol na 1500€ s tvrdením ,že sme si mali všetky tieto veci zobrať na hotel do izby. Auto a ani predmety zamestnavatel nemal poistene voci odcudzeniu.

Chcel by som sa opýtať teda či a do akej miery má právo na náhradu škody zamestnávateľ od nás zamestnancov.
Nasiel som zopár citacii zo zakonnika kde bolo pisane aj o kradezi, ale neviem ani to do akej miery sme zato my zodpovedny. Nepodpisovali sme ziadne prevzatie konkretnych pristrojov ani nastrojov ako sa uvadza v niektorych pripadoch v zakonniku.

Máme spísanú so zamestnavatelom ,,potvrdenie o spristupneni priestorov, materialov,nastrojov,a prevzati zverenych predmetov k vykonu prace,, v ktorej sa hovory .... súčastne sa zaväzujem ,že v prípade mnou zavinenej straty, krádeže a poškodenia z nedbanlivosti nahradim firme ich plnú hodnotu. Nic konktretnejsie

Moc by mi pomohla Vaša rada, vopred Ďakujem
Tweety
23.09.11,05:41
Dobrý deň prajem,
Chcel by som sa opýtať a poprosit o radu ako pokračovať resp. do akej miery má právo zamestnávatel právo na náhradu škody spôsobenou odcudzením.
Popis situácie: S kolegom sme boli na montáži v ramci pracovnej cesty so sluzobnym vozidlom, nakolko montáž bola náročnejšia boli sme nútený sa ubytovať a prespať v hotely. Nasledujúce ráno po príchode do služobného vozidla sme zistili,že nám bolo odcudzené el. profi pracovné náradie (konkretne Hilti vrtacie kladivo 15rocne, aku. vrtacka Metabo - 5rocna, priamociara pilka Metabo 1rocna gola sada a vrtacka).Odcudzene predmety boli odcudzene zo zamknuteho vozidla zaparkovaneho priamo v areali hotela.Bola privolana Policia ktora o celej veci spisala zaznam.

Po návrate do firmy nám zamestnávateľ oznámil, že budeme musieť zaplatiť za spôsobenú škodu plnú sumu (ako noveho naradia) ktoru si odhadol na 1500€ s tvrdením ,že sme si mali všetky tieto veci zobrať na hotel do izby. Auto a ani predmety zamestnavatel nemal poistene voci odcudzeniu.

Chcel by som sa opýtať teda či a do akej miery má právo na náhradu škody zamestnávateľ od nás zamestnancov.
Nasiel som zopár citacii zo zakonnika kde bolo pisane aj o kradezi, ale neviem ani to do akej miery sme zato my zodpovedny. Nepodpisovali sme ziadne prevzatie konkretnych pristrojov ani nastrojov ako sa uvadza v niektorych pripadoch v zakonniku.
Máme spísanú so zamestnavatelom ,,potvrdenie o spristupneni priestorov, materialov,nastrojov,a prevzati zverenych predmetov k vykonu prace,, v ktorej sa hovory .... súčastne sa zaväzujem ,že v prípade mnou zavinenej straty, krádeže a poškodenia z nedbanlivosti nahradim firme ich plnú hodnotu. Nic konktretnejsie

Moc by mi pomohla Vaša rada, vopred Ďakujem

§ 179 ZP
Všeobecná zodpovednosť zamestnanca za škodu

(1) Zamestnanec zodpovedá zamestnávateľovi za škodu, ktorú mu spôsobil zavineným porušením povinností pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s ním. Zamestnávateľ je povinný preukázať zamestnancovo zavinenie okrem prípadov uvedených v § 182 a 185.

§ 185
Zodpovednosť zamestnanca
za stratu zverených predmetov

(1) Zamestnanec zodpovedá za stratu nástrojov, ochranných pracovných prostriedkov a iných podobných predmetov, ktoré mu zamestnávateľ zveril na základe písomného potvrdenia.

(2) Zamestnanec sa zbaví zodpovednosti úplne alebo sčasti, ak sa preukáže, že strata vznikla úplne alebo sčasti bez jeho zavinenia.
§187
(2) Ak zodpovedá zamestnávateľovi za škodu niekoľko zamestnancov, každý z nich uhradí pomernú časť škody podľa miery svojho zavinenia.

§ 188
Pri určení škody na veci sa vychádza z ceny veci v čase vzniku škody.
Mar3kkk
23.09.11,06:32
Dakujem za rychlu reakciu.
Cize v podstate je teraz najdolezitejsie ci podla #179 ...zavinenym porusenim sa rozumie aj to, ze naradie odcudzili z riadne uzamknuteho vozidla? Dovod zamestnavatela preco za to mozeme sa vzdy najde a v tomto pripade: mali sme si ho zobrat na hotelovu izbu.
#185 (2)... z casti alebo bez jeho zavinenia. Znovu sa vlastne dostavame k prvej otazke.
#187 ...kazdy svojou mierov.ak by bolo toto zavinenie preukazane ,tak asi 50/50.. Mozno by stalo za zmienku ,ze som technicky pracovnik a na montaz ma povolali preto ,ze nemal kto druhy z kapacitnych dovodov.
#188 existuje vzorec ,metoda podla ktorej by sa dala urcit zostatkova resp. trhova hodnota opotrebovaneho naradia?