Galka26
23.09.11,07:48
Dobrý deň.

Rada by som založila chránenú dielňu. Požiadala som už Úrad práce o dotáciu (sama som invalidný dôchodca). Viete ma niekto, prosím, odkázať na príslušnú legislatívu? Mám na mysli všetku legislatívu, ktorá sa týka chránených dielní, príp. aj konkrétne paragrafy.

Veľmi by ste mi pomohli.

Ďakujem.

Galina
fosgeen
23.09.11,17:48
záleží, či chceš podnikať na základe ŽL alebo eseročku , kde si zamestnanec. Chránená dieľna sa dá vytvoriť dvoma spôsobmi. Teda buď ako živnostník alebo ako zamestnanec. Keď je to na spoločnosť pre teba, nesmieš tam byť spoločníkom ale len konateľom a musíš byť vedená na ÚP.Zamestnávateľ môže zamestnať pracovníkov ZPS len z evidencie ÚP. Pri ŽL musíš byť tiež v evidencii aspoň tri mesiace a potom požiadať o dotáciu na ZPS.
Galka26
23.09.11,17:59
Asi to dobre nechápem. Prečo nemôžem byť majiteľkou s.r.o. a zároveň jej konateľkou, keď chcem dostať dotáciu na zamestnávanie ZŤP osôb?

Som vedená na ÚP, som ID, sama ZŤP ešte nemám, ale už som požiadala. Prečo sa to nedá skombinovať?

Ďakujem za odpoveď.
terezamaria
23.09.11,18:01
Zákon o službách zamestnanosti č.
389/2006 Z.z. s novelou od 1.9.2008 a § 56
Príspevok na zriadenie chránenej dielne alebo chráneného pracoviska


(1) Príspevok na zriadenie chránenej dielne alebo chráneného pracoviska (ďalej len "príspevok") poskytuje úrad zamestnávateľovi, ktorý na zriadené pracovné miesto v chránenej dielni alebo na chránenom pracovisku prijme občana so zdravotným postihnutím.

(2) Výška príspevku na jedno zriadené pracovné miesto v chránenej
dielni alebo na chránenom pracovisku je
a) v bratislavskom kraji najviac 55 % zo 16-násobku celkovej ceny práce podľa § 49 ods. 4 vypočítanej z priemernej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky za prvý až tretí štvrťrok kalendárneho roka, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom sa príspevok poskytuje,
b) v ostatných krajoch najviac 65 % zo 16-násobku celkovej ceny práce podľa § 49 ods. 4 vypočítanej z priemernej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky za prvý až tretí štvrťrok kalendárneho roka, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom sa príspevok poskytuje.

(3) Výška príspevku podľa odseku 2 je závislá od priemernej miery evidovanej nezamestnanosti v okrese, v ktorom zamestnávateľ zriaďuje chránenú dielňu alebo chránené pracovisko a od právnej formy a predmetu činnosti zamestnávateľa.

(4) Príspevok poskytuje zamestnávateľovi úrad, v ktorého územnom obvode sa zriadi chránená dielňa alebo chránené pracovisko, ak o tento príspevok zamestnávateľ požiada písomne; súčasťou žiadosti je podnikateľský zámer, kalkulácia predpokladaných nákladov na zriadenie chránenej dielne alebo chráneného pracoviska a kalkulácia nákladov na celkovú cenu práce občanov so zdravotným postihnutím. Príspevok sa neposkytuje, ak bol na to isté obdobie zamestnávateľovi poskytnutý príspevok podľa § 50, § 50a, § 50c, § 51a a 56a.

(5) Pracovné miesta, na ktorých zriadenie bol poskytnutý príspevok, sa môžu obsadzovať len občanmi so zdravotným postihnutím. Inými zamestnancami sa môžu tieto pracovné miesta obsadiť, ak sú dočasne voľné, iba s predchádzajúcim súhlasom úradu, a to na obdobie nepresahujúce 9 kalendárnych mesiacov a v prípade znevýhodnených uchádzačov o zamestnanie podľa § 8 ods. 1 písm. i) na obdobie nepresahujúce 12 kalendárnych mesiacov v malých a stredných podnikoch a 24 kalendárnych mesiacov v ostatných podnikoch.

(6) Dĺžka zachovania zriadeného pracovného miesta v chránenej dielni alebo na chránenom pracovisku je najmenej 2 roky v malých podnikoch a stredných podnikoch a najmenej 3 roky v ostatných podnikoch.60aa) Ak zamestnávateľ túto podmienku nesplní, je povinný vrátiť pomernú časť príspevku zodpovedajúcu obdobiu, počas ktorého na takto zriadenom pracovnom mieste nebola vykonávaná pracovná činnosť.

(7) Za zriadenie pracovného miesta v chránenej dielni alebo na chránenom pracovisku u zamestnávateľa sa považuje zvýšenie počtu pracovných miest, ktoré predstavuje v priemere za 12 kalendárnych mesiacov v porovnaní s rovnakým predchádzajúcim obdobím celkový nárast počtu jeho zamestnancov. Ak nedošlo k zvýšeniu počtu pracovných miest podľa predchádzajúcej vety, zamestnávateľ je povinný preukázať, že k tomuto zvýšeniu nedošlo v dôsledku zrušenia pracovných miest z dôvodu nadbytočnosti.49b)

(8) Zamestnávateľ je povinný nahlásiť do 30 kalendárnych dní úradu všetky zmeny na tých pracovných miestach v chránenej dielni alebo na chránenom pracovisku, na ktoré mu bol poskytnutý príspevok.

(9) Úrad uzatvorí so zamestnávateľom písomnú dohodu o poskytnutí príspevku, ktorá obsahuje
a) osobné údaje a identifikačné údaje účastníkov dohody,
b) charakteristiku pracovného miesta alebo pracovných miest v chránenej dielni alebo na chránenom pracovisku,
c) počet, profesijnú a kvalifikačnú štruktúru zamestnancov so zdravotným postihnutím prijatých na zriadené pracovné miesta v chránenej dielni alebo na chránenom pracovisku,

d) dátum zriadenia pracovného miesta a obdobie, počas ktorého bude zriadené pracovné miesto v chránenej dielni alebo na chránenom pracovisku prevádzkované a počet mesiacov zamestnávania občanov so zdravotným postihnutím na tomto mieste,
e) maximálnu výšku celkovej ceny práce na každého prijatého občana so zdravotným postihnutím,
f) podmienky a spôsob poskytnutia príspevku,
g) spôsob kontroly plnenia dohodnutých podmienok,
h) podmienky a termín zúčtovania poskytnutého príspevku,
i) podmienky a spôsob vrátenia príspevku alebo jeho časti v prípade nesplnenia dohodnutých podmienok,
j) záväzok zamestnávateľa, že do určeného termínu predloží pracovné zmluvy zamestnancov a najneskôr do 30 kalendárnych dní oznámi úradu každé skončenie pracovného pomeru,
k) záväzok úradu, že poskytne zamestnávateľovi príspevok najneskôr do 30 kalendárnych dní odo dňa predloženia dokladov,
l) záväzok zamestnávateľa, že oznámi úradu každú zmenu dohodnutých podmienok najneskôr do 30 kalendárnych dní,
m) ďalšie dohodnuté náležitosti.
Galka26
23.09.11,18:15
Veľmi pekne ďakujem :)
fosgeen
23.09.11,18:19
Môžeš dostať dotáciu na zamestnacov, ale na seba len za podmienok, že si vedená na ÚP ale nesmieš byť spoločníčkou. Inak nemôžeš byť v evidencii ÚP.
fosgeen
23.09.11,18:21
21. Príspevok na činnosť pracovného asistenta
(§ 59 zákona)

Úrad práce poskytuje zamestnávatelovi alebo samostatne zárobkovo činnej osobe, ktorá je občanom so zdravotným postihnutím príspevok na činnosť pracovného asistenta .

Pracovný asistent je
a) zamestnanec, ktorý poskytuje pomoc zamestnancovi alebo zamestnancom, ktorí sú občanmi so zdravotným postihnutím, pri vykonávaní zamestnania a osobných potrieb počas pracovného času,
b) fyzická osoba, ktorá poskytuje pomoc samostatne zárobkovo činnej osobe, ktorá je občanom so zdravotným postihnutím, pri prevádzkovaní alebo vykonávaní samostatnej zárobkovej činnosti a pri vykonávaní jej osobných potrieb počas prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti.

Popis pracovnej asistencie závisí od zdravotného stavu zamestnanca so zdravotným postihnutím alebo občana so zdravotným postihnutím, ktorému je poskytovaná pracovná asistencia a od druhu pracovnej činnosti alebo od druhu samostatnej zárobkovej činnosti, ktorú táto osoba vykonáva.

Pracovný asistent musí mať 18 rokov veku a spôsobilosť na právne úkony.

Príspevok sa poskytuje mesačne najmenej vo výške 41 % a najviac vo výške 90 % celkovej ceny práce vypočítanej z priemernej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky (od 1. januára 2009 je základom pre výpočet výšky tohto príspevku hodnota 943,81 eura), na činnosť jedného pracovného asistenta počas trvania:
a) pracovného pomeru zamestnanca, ktorý je občanom so zdravotným postihnutím alebo zamestnancov, ktorí sú občanmi so zdravotným postihnutím, ktorí sú v priamej starostlivosti pracovného asistenta,
b) prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti osobou, ktorá je občanom so zdravotným postihnutím.

Spôsob výpočtu výšky príspevku určilo vnútorným predpisom Ústredie práce. Výška príspevku závisí od priemerného počtu hodín za jeden kalendárny deň, počas ktorých poskytuje pracovný asistent pomoc zamestnancovi alebo občanovi vykonávajúcemu samostatnú zárobkovú činnosť, od počtu zamestnancov, ktorým je pomoc poskytovaná a od miery poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť týchto zamestnancov alebo tohto občana.

Za základ pre výpočet sa berie hodnota 37.
k tejto hodnote sa pripočíta súčin počtu hodín asistencie za jeden pracovný deň a koeficientu, ktorého výška je:
1,0, ak zamestnanec so zdravotným postihnutím alebo občan so zdravotným postihnutím má mieru poklesu zárobkovej schopnosti v rozsahu od 41 do 50 %,
1,5, ak miera tejto schopnosti je v rozsahu od 51 do 60 %,
2,0, ak miera tejto schopnosti je v rozsahu od 61 do 70 %,
2,5, ak miera tejto schopnosti presahuje 70 %.
Ak pracovný asistent poskytuje pomoc viacerým zamestnancom, jednotlivé súčiny sa sčítajú.

Praktický príklad:
Pracovný asistent poskytuje pomoc zamestnancovi s mierou poklesu vo výške 50 % počas 4 hodín a zamestnancovi s mierou poklesu vo výške 90 % počas 8 hodín. Výška príspevku (VP) v % bude:
VP = 37 + 1,0*4 + 2,5*8 = 61 %

Príspevok poskytuje úrad práce, v ktorého územnom obvode má zamestnávateľ alebo samostatne zárobkovo činná osoba, ktorá je občanom so zdravotným postihnutím, sídlo alebo úrad, v ktorého územnom obvode má samostatne zárobkovo činná osoba trvalý pobyt.

Úrad práce uzatvorí so zamestnávateľom alebo samostatne zárobkovo činnou osobou, ktorá je občanom so zdravotným postihnutím , dohodu o poskytnutí príspevku. Dohoda o poskytnutí príspevku obsahuje najmä

a) počet zamestnancov, ktorí sú občanmi so zdravotným postihnutím a ktorí sú v priamej starostlivosti jedného pracovného asistenta,
b) počet pracovných asistentov a ich pracovnú náplň,
c) výšku príspevku a dĺžku poskytovania príspevku,
d) spôsob poskytovania príspevku,
e) spôsob vrátenia príspevku alebo jeho časti pri nesplnení dohodnutých podmienok.

Medzi samostatne zárobkovo činnou osobou a jej pracovným asistentom nevzniká pracovno právny vzťah v zmysle Zákonníka práce. Samostatne zárobkovo činná osoba, ktorá je občanom so zdravotným postihnutím, uzatvára s pracovným asistentom zmluvu podľa Občianskeho zákonníka o poskytovaní pomoci pri prevádzkovaní alebo vykonávaní samostatnej zárobkovej činnosti. Zmluva obsahuje najmä:

a) druh a rozsah činností vykonávaných pracovným asistentom,
b) miesto výkonu činností pracovného asistenta,
c) dohodnutý pracovný čas,
d) práva a povinnosti pracovného asistenta,
e) výšku odmeny a spôsob jej vyplácania,
f) dôvody odstúpenia od zmluvy.

Samostatne zárobkovo činná osoba, ktorá je občanom so zdravotným postihnutím, je povinná predložiť jedno vyhotovenie zmluvy alebo jej kópiu príslušnému úradu práce.


22. Splnenie podmienok na príspevky
(§ 70 zákona)

Ešte môžeš žiadať aj na asistenta CHD.To môžeš žiadať aj pre ydravého, ktorý bude pracovníko so ZPS pomáhať.
avalik
23.09.11,18:27
Pomôcka na zriadenie chránenej dielne (http://www.cpscoop.sk/cps_sk/view.php?cisloclanku=2006110016)

sice z r. 2006 - ale urcite si k tomu prestudujes prislusne zakony :)
Galka26
24.09.11,05:43
Ďakujem :) Pomôže.
Galka26
24.09.11,05:45
Ale veď ja predsa momentálne som v evidencii ÚP, ale za peniaze, ktoré dostanem chcem zriadiť s.r.o., v rámci ktorej chcem zriadiť chránené pracovisko, ktoré chcem riadiť ja (ID) a zamestnávať tiež ID z evidencie na ÚP. Takto by to nešlo? Ak nie, tak prečo?
veronikasad
24.09.11,06:37
Ale veď ja predsa momentálne som v evidencii ÚP, ale za peniaze, ktoré dostanem chcem zriadiť s.r.o., v rámci ktorej chcem zriadiť chránené pracovisko, ktoré chcem riadiť ja (ID) a zamestnávať tiež ID z evidencie na ÚP. Takto by to nešlo? Ak nie, tak prečo?
o aký typ príspevku chceš žiadať ?

http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestnanosti/nastroje-aktivnych-opatreni-trhu-prace/podpora-zamestnavania-obcanov-so-zdravotnym-postihnutim.html?page_id=13317

Nepíš o jednom probléme v dvoch témach - požiadaj moderátora o zlúčenie tém.
Galka26
24.09.11,06:52
Ďakujem za príspevok, Veronika. Ako som si tie príspevky prešla, tak snáď podľa potreby o všetky, ktoré sú dostupné a možné (momentálne mám na účte tak cca 7 eur :) Rátam so zamestnaním cca 2 osôb ZŤP- podľa typu postihnutia aj ich asistenta.
veronikasad
24.09.11,07:45
Ďakujem za príspevok, Veronika. Ako som si tie príspevky prešla, tak snáď podľa potreby o všetky, ktoré sú dostupné a možné (momentálne mám na účte tak cca 7 eur :) Rátam so zamestnaním cca 2 osôb ZŤP- podľa typu postihnutia aj ich asistenta.
UP až taký štedrý nebude. Najskôr sa musíš rozhodnúť, či chceš podnikať ako SZČO, alebo zriadiť s.r.o.

Chránenú dielňu (e-shop) budeš prevádzkovať doma alebo v prenajatých priestoroch ?
Galka26
24.09.11,08:24
Chcem zriadiť s.r.o. Zrejme budem potrebovať aj priestory, lebo doma na to nie je kde a navyše bývam u sestry a tú do toho nechcem ťahať.
veronikasad
24.09.11,08:50
Chcem zriadiť s.r.o. Zrejme budem potrebovať aj priestory, lebo doma na to nie je kde a navyše bývam u sestry a tú do toho nechcem ťahať.
V tom prípade môžeš požiadať o príspevky podľa § 55 a 56. V § 56 citovaného odkazu nájdeš všetky potrebné dokumenty.

mimotemy z akého dôvodu ideš zakladať s.r.o? Nebolo by pre teba pri tomto predmete podnikania výhodnejšia živnosť ? (s možnosťou uplatnenia odpočitatelnej položky na daňovníka) ? Alebo sú dôvodom odvody - aký predpokladáš ročný príjem ?
Galka26
24.09.11,09:10
tak sa opýtam,lebo tomu ešte celkom nerozumiem. Môžem byť ako živnostník platca DPH? Niekde som sa dočítala, že na obchod s niektorými dodávateľmi potrebujem byť platca DPH. V prípade, ak mi na to stačí živnosť, tak nepotrebujem s.r.o.. To by bol snáď jediný dôvod. Ďakujem za odpoveď.
veronikasad
24.09.11,09:26
tak sa opýtam,lebo tomu ešte celkom nerozumiem. Môžem byť ako živnostník platca DPH? Niekde som sa dočítala, že na obchod s niektorými dodávateľmi potrebujem byť platca DPH. V prípade, ak mi na to stačí živnosť, tak nepotrebujem s.r.o.. To by bol snáď jediný dôvod. Ďakujem za odpoveď.
podmienky registrácie platitela DPH (dobrovolnej alebo povinnej) sú úplne rovnaké pre fyzickú aj právnickú osobu.
Čo sa týka príspevku z UP, určite ho ľahšie dostaneš na prevádzkovanie SZČ pre osobu so zdravotným postihnutím - a je to celkom slušná suma.

http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestnanosti/nastroje-aktivnych-opatreni-trhu-prace/podpora-zamestnavania-obcanov-so-zdravotnym-postihnutim/57-prispevok-obcanovi-so-zdravotnym-postihnutim-na-prevadzkovanie-alebo-vykonavanie-samostatnej-zarobkovej-cinnosti.html?page_id=12996
Galka26
24.09.11,10:29
To je fajn. Ďakujem.

Ale ešte jedna vec mi nie je jasná. Príklad: som ZŤP evidovaná na ÚP ako ÚoZ. Chcem si zriadiť živnosť (na prevádzku obchodu, ale to je jedno). Dostanem na to dotáciu. Po tiaľto mi je to jasné (ak sa mýlim, tak ma opravte, prosím.). Lenže ja potrebujem zriadiť ešte 2 ďaľšie pracovné miesta a uprednostním občanov ZŤP evidovaných na ÚoZ. Potrebujem dotáciu aj na nich, pretože potrebujem nejaké základné pracovné vybavenie, aby som to rozbehla. Môžem požiadať o dotáciu aj na nich?
whoknows
18.11.11,11:25
21. Príspevok na činnosť pracovného asistenta
(§ 59 zákona)

Úrad práce poskytuje zamestnávatelovi alebo samostatne zárobkovo činnej osobe, ktorá je občanom so zdravotným postihnutím príspevok na činnosť pracovného asistenta .

Pracovný asistent je
a) zamestnanec, ktorý poskytuje pomoc zamestnancovi alebo zamestnancom, ktorí sú občanmi so zdravotným postihnutím, pri vykonávaní zamestnania a osobných potrieb počas pracovného času,
b) fyzická osoba, ktorá poskytuje pomoc samostatne zárobkovo činnej osobe, ktorá je občanom so zdravotným postihnutím, pri prevádzkovaní alebo vykonávaní samostatnej zárobkovej činnosti a pri vykonávaní jej osobných potrieb počas prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti.

Popis pracovnej asistencie závisí od zdravotného stavu zamestnanca so zdravotným postihnutím alebo občana so zdravotným postihnutím, ktorému je poskytovaná pracovná asistencia a od druhu pracovnej činnosti alebo od druhu samostatnej zárobkovej činnosti, ktorú táto osoba vykonáva.

Pracovný asistent musí mať 18 rokov veku a spôsobilosť na právne úkony.

Príspevok sa poskytuje mesačne najmenej vo výške 41 % a najviac vo výške 90 % celkovej ceny práce vypočítanej z priemernej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky (od 1. januára 2009 je základom pre výpočet výšky tohto príspevku hodnota 943,81 eura), na činnosť jedného pracovného asistenta počas trvania:
a) pracovného pomeru zamestnanca, ktorý je občanom so zdravotným postihnutím alebo zamestnancov, ktorí sú občanmi so zdravotným postihnutím, ktorí sú v priamej starostlivosti pracovného asistenta,
b) prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti osobou, ktorá je občanom so zdravotným postihnutím.

Spôsob výpočtu výšky príspevku určilo vnútorným predpisom Ústredie práce. Výška príspevku závisí od priemerného počtu hodín za jeden kalendárny deň, počas ktorých poskytuje pracovný asistent pomoc zamestnancovi alebo občanovi vykonávajúcemu samostatnú zárobkovú činnosť, od počtu zamestnancov, ktorým je pomoc poskytovaná a od miery poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť týchto zamestnancov alebo tohto občana.

Za základ pre výpočet sa berie hodnota 37.
k tejto hodnote sa pripočíta súčin počtu hodín asistencie za jeden pracovný deň a koeficientu, ktorého výška je:
1,0, ak zamestnanec so zdravotným postihnutím alebo občan so zdravotným postihnutím má mieru poklesu zárobkovej schopnosti v rozsahu od 41 do 50 %,
1,5, ak miera tejto schopnosti je v rozsahu od 51 do 60 %,
2,0, ak miera tejto schopnosti je v rozsahu od 61 do 70 %,
2,5, ak miera tejto schopnosti presahuje 70 %.
Ak pracovný asistent poskytuje pomoc viacerým zamestnancom, jednotlivé súčiny sa sčítajú.

Praktický príklad:
Pracovný asistent poskytuje pomoc zamestnancovi s mierou poklesu vo výške 50 % počas 4 hodín a zamestnancovi s mierou poklesu vo výške 90 % počas 8 hodín. Výška príspevku (VP) v % bude:
VP = 37 + 1,0*4 + 2,5*8 = 61 %

Príspevok poskytuje úrad práce, v ktorého územnom obvode má zamestnávateľ alebo samostatne zárobkovo činná osoba, ktorá je občanom so zdravotným postihnutím, sídlo alebo úrad, v ktorého územnom obvode má samostatne zárobkovo činná osoba trvalý pobyt.

Úrad práce uzatvorí so zamestnávateľom alebo samostatne zárobkovo činnou osobou, ktorá je občanom so zdravotným postihnutím , dohodu o poskytnutí príspevku. Dohoda o poskytnutí príspevku obsahuje najmä

a) počet zamestnancov, ktorí sú občanmi so zdravotným postihnutím a ktorí sú v priamej starostlivosti jedného pracovného asistenta,
b) počet pracovných asistentov a ich pracovnú náplň,
c) výšku príspevku a dĺžku poskytovania príspevku,
d) spôsob poskytovania príspevku,
e) spôsob vrátenia príspevku alebo jeho časti pri nesplnení dohodnutých podmienok.

Medzi samostatne zárobkovo činnou osobou a jej pracovným asistentom nevzniká pracovno právny vzťah v zmysle Zákonníka práce. Samostatne zárobkovo činná osoba, ktorá je občanom so zdravotným postihnutím, uzatvára s pracovným asistentom zmluvu podľa Občianskeho zákonníka o poskytovaní pomoci pri prevádzkovaní alebo vykonávaní samostatnej zárobkovej činnosti. Zmluva obsahuje najmä:

a) druh a rozsah činností vykonávaných pracovným asistentom,
b) miesto výkonu činností pracovného asistenta,
c) dohodnutý pracovný čas,
d) práva a povinnosti pracovného asistenta,
e) výšku odmeny a spôsob jej vyplácania,
f) dôvody odstúpenia od zmluvy.

Samostatne zárobkovo činná osoba, ktorá je občanom so zdravotným postihnutím, je povinná predložiť jedno vyhotovenie zmluvy alebo jej kópiu príslušnému úradu práce.


22. Splnenie podmienok na príspevky
(§ 70 zákona)

Ešte môžeš žiadať aj na asistenta CHD.To môžeš žiadať aj pre ydravého, ktorý bude pracovníko so ZPS pomáhať.

Kto urci pocet hodin na ktore si SZCO ktorej je priznany ID nad 70% moze uplatnit prispevok na pracovneho asistenta ???
airin.nice
06.03.12,18:19
Mozem sa spytat aku pracovnu cinnost budete vykonavat?tiez rozmyslam o zriadeni chranenej dielne,alebo len pracoviska-ide o rodinneho prislusnika ktory je ID a zaroven ZTP.
Dakujem..
bobekoad
06.03.12,18:26
ake su vysky prispevku, kolko max preplacaju upsvary rezijne naklady v suvislosti zo zriadenim chd? ak niekto pozna presne cisla tak napiste.
pk-petter
11.04.12,12:31
Dobrý deň, mal by som jednu otazku co sa tyka vyplacania zamestnancom. Je mozne, ze v chranenej dielni moze zamestnavatel sa oneskorit s vyplacanim vyplaty? pretoze, ze mesiac april 2012 a poslednu vyplatu mam z novembra 2011, coz su 4 mesiace nevyplatene. Je mozne ist aj na urad prace zistit overenie ci zamestnavatel nerobi nejake podvody, bez toho aby to zamestnavatel zistil... ??? dakujem
Galka26
11.04.12,12:38
Dobrý deň, mal by som jednu otazku co sa tyka vyplacania zamestnancom. Je mozne, ze v chranenej dielni moze zamestnavatel sa oneskorit s vyplacanim vyplaty? pretoze, ze mesiac april 2012 a poslednu vyplatu mam z novembra 2011, coz su 4 mesiace nevyplatene. Je mozne ist aj na urad prace zistit overenie ci zamestnavatel nerobi nejake podvody, bez toho aby to zamestnavatel zistil... ??? dakujem

Dobrý deň. Samozrejme, že choďte podať sťažnosť na úrad práce!! Bez všetkého strachu! Váš zamestnávateľ, ak ste chránená dielňa, na vás dostal dotáciu 24 mesačných platov a po túto dobu, teda 24 mesiacov, Vás musí aj zamestnávať a vyplácať. V opačnom prípade tieto peniaze zrejme neoprávnene premrhal iným spôsobom.
pk-petter
11.04.12,12:43
Dobrý deň. Samozrejme, že choďte podať sťažnosť na úrad práce!! Bez všetkého strachu! Váš zamestnávateľ, ak ste chránená dielňa, na vás dostal dotáciu 24 mesačných platov a po túto dobu, teda 24 mesiacov, Vás musí aj zamestnávať a vyplácať. V opačnom prípade tieto peniaze zrejme neoprávnene premrhal iným spôsobom.

Dakujem vam velmi pekne za informacie, co sa tyka dotacie, netusil som ze dostane dotaciu na 24 mesacnych platov, vedel som ze dostal dotaciu, ale myslel som si ze to ma na rekonstrukciu podniku, ale este raz vam dakujem a urcite sa pojdem stazovat. S pozdravom peter.
Galka26
11.04.12,12:45
je to od 8 800 (BA) do 10 500 EUR (ostatné kraje) (pre rok 2011). je to 24 mesačných platov. Režijné sa vypláca po 1. roku vo výške, tuším, 80 % z oprávnených nákladov, max však okolo 1 500 EUR, viac nie.
Galka26
11.04.12,12:49
Dakujem vam velmi pekne za informacie, co sa tyka dotacie, netusil som ze dostane dotaciu na 24 mesacnych platov, vedel som ze dostal dotaciu, ale myslel som si ze to ma na rekonstrukciu podniku, ale este raz vam dakujem a urcite sa pojdem stazovat. S pozdravom peter.

Nie, to má na vaše platy. Jednoducho tých 24 mesiacov musí chránenú dielňu udržať ten, kto ju zriaďuje. Veľa šťastia želám! :)
klaura
21.05.12,20:41
Dobrý deň ... tiež mi bol z ÚP priznaný štatút chránenej dielne (výroba darčekových predmetov) a chcela by som vedieť, či mám oznamovaciu povinnosť voči daňovému, živnostenskému úradu ... obecnému úradu v súvislosti so zriadením chránenej dielne ... ďakujem :)
klaura
23.05.12,07:50
a ešte by som potrebovala informáciu, či termín ohlasovacej povinnosti pripadá na dátum uznania štatútu chránenej dielne, alebo kedy bola dielňa uvedená do prevádzky ... ja si ju momentálne prerábam a zariaďujem za príspevky z dotácie ... ďakujem za odpoveď a prajem pekný deň ...
pk-petter
09.08.12,04:19
Dobrý deň, mal by som jednu otázku ohľadom chránenej dielne. Ide o to ak zamestnanec chránenej dielne poberá invalidný dôchodok plus príjem z práce, budú sa rátať dve príjmi na tú nezdaniteľná časť, čo je viac ako tých 8000 eur???, alebo len samotný príjem z práce. Môže aj invalidný dôchodca pracovať 8 hodín v chránenej dielne, plus poberať plný invalidný dôchodok, bez toho, že by mu znížili dôchodok, alebo zrušili? ďakujem. s pozravom Peter.
fosgeen
09.08.12,12:02
Zdôchodku nie je da, takže má len jeden zdaniteľný príjem a to zo závislej činnosti. Môže pracovať aj 8 hodín, s plným dôchodkom invlalidným to nemá nič spoločné. Dôležité, či mu to jeho doktor schváli.
VANUSKA
10.11.12,05:31
Mám otázku. V prípade, že ÚPSVaR zamietne žiadosť na poskytnutie príspevku na zriadenie chráneného pracoviska, je možnosť sa proti tomuto rozhodnutiu aj odvolať ???????
veronikasad
10.11.12,05:59
Mám otázku. V prípade, že ÚPSVaR zamietne žiadosť na poskytnutie príspevku na zriadenie chráneného pracoviska, je možnosť sa proti tomuto rozhodnutiu aj odvolať ???????
Nezadávaj rovnakú otázku do viacerých tém

http://www.porada.sk/t203760-pouzitie-prispevku-na-podnikanie-od-upsvar.html#post2180332
valeria64
12.11.12,14:25
Dobrý deň!

Som SZČO a prevádzkujem fitness a masérsky salón. Chcela by som vytvoriť chránené pracovisko a zamestnať z ÚP zamestnanca so ZŤP.Na vytvorenie tohto pracovného miesta môžem získať z ÚP dotáciu? ( aspoň na 4 hod. maséra,upravovačku, alebo zamestnanca do fitness . Je to možné ? A ako na to?

Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
veronikasad
12.11.12,14:56
Dobrý deň!

Som SZČO a prevádzkujem fitness a masérsky salón. Chcela by som vytvoriť chránené pracovisko a zamestnať z ÚP zamestnanca so ZŤP.Na vytvorenie tohto pracovného miesta môžem získať z ÚP dotáciu? ( aspoň na 4 hod. maséra,upravovačku, alebo zamestnanca do fitness . Je to možné ? A ako na to?

Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestnanosti/nastroje-aktivnych-opatreni-trhu-prace/podpora-zamestnavania-obcanov-so-zdravotnym-postihnutim/56a-prispevok-na-udrzanie-obcana-so-zdravotnym-postihnutim-v-zamestnani.html?page_id=12995

http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestnanosti/nastroje-aktivnych-opatreni-trhu-prace/podpora-zamestnavania-obcanov-so-zdravotnym-postihnutim/56-prispevok-na-zriadenie-chranenej-dielne-alebo-chraneneho-pracoviska.html?page_id=13090
alaya1
26.02.14,21:11
Potrebujem zistit pre klienta. - je TZP osoba 75%, zriadené CHP ako SZCO. Chce si poziadat o pracovneho asistenta. Diagnozy na to ma. Otazka znie.

Na UP mu povedali, že pracovny asistent je fyzicka osoba, ktora bude vykonavat asistenciu pre SZCO na zaklade "zmluvy", "dohody", medzi TZP osobou a pr. asistentom. Dalej uviedli, ze PA neplati odvody, ani do SP, ani do ZP.

Ked sa informoval v spominanych instituciach, tam zase uviedli, ze ak je PA, odvody plati.
kde je prosim relevantna info?
Ako napr. plati odvody, ak by bol SZCO + PA?
Alebo zamestnanec na TPP a + pracovny asistent.

Zakon som prsla cely, nikde som korektnu info nenasla.
Katy a R
26.02.14,21:22
alaya1
27.02.14,06:42
Katka, mne je

"Samostatne zárobkovo činná osoba, ktorá je občanom so zdravotným postihnutím, uzatvára s pracovným asistentom zmluvu o poskytovaní pomoci pri prevádzkovaní alebo vykonávaní samostatnej zárobkovej činnosti, pričom jedno vyhotovenie zmluvy alebo jej kópiu, je povinná predložiť príslušnému úradu."

- formulacia jasna, nie su mi jasne otazky, ktore som sa pytala a tym padopm, nemozem ani ja dotycnemu pomoct.
Katy a R
27.02.14,13:39
no mne z toho linku vychádza - že sú dva typy PA ... no a podľa toho sú aj riešené odvody .
Buď žiada zamestnávateľ - pre svojich zmestnancov - PA je v PP
- alebo žiada SZČO (tvoj prípad) - PA je FO
alaya1
28.02.14,12:09
katka, tomu rozumniem, len PA pre SZCO pracuje len na zaklade "dohody" medzi PA a SZCO. Podobne, ako OA. Na UP mi povedali, ze PA neplati odvody, ak pracuje pre SZCO. Na ZP a SP povedali nieco ine. tak som z toho jelen.
avalik
28.02.14,13:41
Potrebujem zistit pre klienta. - je TZP osoba 75%, zriadené CHP ako SZCO. Chce si poziadat o pracovneho asistenta. Diagnozy na to ma. Otazka znie.

Na UP mu povedali, že pracovny asistent je fyzicka osoba, ktora bude vykonavat asistenciu pre SZCO na zaklade "zmluvy", "dohody", medzi TZP osobou a pr. asistentom. Dalej uviedli, ze PA neplati odvody, ani do SP, ani do ZP.

Ked sa informoval v spominanych instituciach, tam zase uviedli, ze ak je PA, odvody plati.
kde je prosim relevantna info?
Ako napr. plati odvody, ak by bol SZCO + PA?
Alebo zamestnanec na TPP a + pracovny asistent.

Zakon som prsla cely, nikde som korektnu info nenasla.


ono su tu dve roviny prijmu:

1. prijem je pre zamestnavatela (zamestnávateľovi, ktorý zamestnáva občana so zdravotným postihnutím, alebo samostatne zárobkovo činnej osobe, ktorá je občanom so zdravotným postihnutím) podla § 59 prispevok na cinnost PA podla zakona 5/2004 o sluzbach zamestnanosti

2. prijem PA
- je vyplacany zamestnavatelom = prijem zamestnanca z pracovneho pomeru (§ 5 ZoDP), alebo
- vyplacany SZCOsobou na zaklade zmluvy "o poskytovaní pomoci pri prevádzkovaní alebo vykonávaní samostatnej zárobkovej činnosti" podľa § 51 a 853 Občianskeho zákonníka (§ 6 ods. 2 písm b) ZoDP).

§ 51 OZ

Účastníci môžu uzavrieť i takú zmluvu, ktorá nie je osobitne upravená; zmluva však nesmie odporovať obsahu alebo účelu tohto zákona.

§ 853 OZ

(1) Občianskoprávne vzťahy, pokiaľ nie sú osobitne upravené ani týmto ani iným zákonom, sa spravujú ustanoveniami tohto zákona, ktoré upravujú vzťahy obsahom aj účelom im najbližšie.
(2) Podľa odseku 1 nemožno použiť ustanovenia o ochrane nájmu bytov podľa § 711 až 712c ani ustanovenie § 3 na právne vzťahy medzi záložnými veriteľmi a vlastníkom bytu alebo rodinného domu pri zániku jeho vlastníctva na základe uplatnenia záložného práva.
(3) Ustanovenia § 47a, § 490 ods. 2, § 582a a § 879n sa použijú bez ohľadu na právo, ktoré je inak podľa predpisov medzinárodného práva súkromného rozhodným pre zmluvu.
alaya1
01.03.14,06:18
Dik za linky, mne skor islo o to, ze som dostala rozdielne informacie na roznych uradoch, Zakony som precitala.

V tomto pripade neide o zamestnanca, pracuje len na dohodu, tak isto, ako OA. takze som si len chcela ozrejmit mozno u niekoho z Porady realne znalosti, na ktorom urade mi poskytli relevantnu info, nakolko informacie boli rozdielne.