zuzanna
23.09.11,09:00
Prosím pekne o radu dostali sme faktúru za internet vyhotovená 07.06.2011, dátum dodania 31.05.2011 a dostali sme ju až 14.09.2011 môžem si odpočítať túto DPH až v 09/2011 alebo môžem už v 08/2011??? neviete mi poradiť prosím alebo DDP???
babi2
23.09.11,07:07
Môžeš si ju uplatniť v 8. až 12.2011
Zákon o DPH § 51
Uplatnenie práva na odpočítanie dane


(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.
ZuzanaP
23.09.11,08:55
Ospravedlňujem sa, že píšem do tejto témy, ale do správnej mi nechcelo pridať príspevok...

Poraďáci, prosím o radu. Neviem, či veľa nerozmýšlam.... Máme vo vlastníctve sro budovu, ktorú momentálne rekonštruujeme. Bude slúžiť ako rekreačné zariadenie, ktoré budeme prenajímať. Mňa zaujíma, či si môžem uplatniť DPH na vstupe z dodávky materiálov a služieb, ktoré sú technickým zhodnotením? Ja si myslím, že áno, lebo budova bude používaná na podnikanie a je aj zaradená v majetku firmy. Ďakujem
Tweety
23.09.11,09:00
Ospravedlňujem sa, že píšem do tejto témy, ale do správnej mi nechcelo pridať príspevok...

Poraďáci, prosím o radu. Neviem, či veľa nerozmýšlam.... Máme vo vlastníctve sro budovu, ktorú momentálne rekonštruujeme. Bude slúžiť ako rekreačné zariadenie, ktoré budeme prenajímať. Mňa zaujíma, či si môžem uplatniť DPH na vstupe z dodávky materiálov a služieb, ktoré sú technickým zhodnotením? Ja si myslím, že áno, lebo budova bude používaná na podnikanie a je aj zaradená v majetku firmy. Ďakujem
AK budete mať doklady od platiteľov dph podľa Zákona o dph, tak áno.
ZuzanaP
23.09.11,09:02
Majka, máme doklady podľa Zákona o DPH. Mňa len zarazilo, že nám vďaka tomu vyšiel celkom slušný nadmerný odpočet a už som začala rozmýšlať, či to mám správne. § 49 jasne hovorí, že ak to použijeme na podnikanie, môžeme... ale istota je istota. Ďakujem :-)