JanZV
23.09.11,09:17
Poprosim vsetkych, ktori vedia poradit. Ocitol som sa vo velmi tazkej situacii. Som zenaty a mam dve malolete deti. Ochorel som a musel som byt operovany na chrbticu. Manzelka mi v tychto dnoch povedala ze sa chce dat rozviest a mam odist z bytu lebo uz ku mne nic neciti. Ja som stale PN, cakam na liecenie, v praci mam problemy kvoli dlhodobej PN a naviac sa mi rozpadla rodina. Odist nemam kde.
Potreboval by som poradit vo veci bytu a pod. Ked som sa ozenil je pravda ze manzelka kupila byt, ktory je ale napisany na mna a aj na nu ale ona dala peniaze. Taktiez predala dom a za ten sa kupila chata, prerobil byt aj chata, kupilo auto, garaz. V podstate vsetko financie z jej strany. Ja ale celkom slusne zarabam a mame cely cas spolocny ucet. Aj byt aj chatu som prerabal sam a z toho dovodu som si aj znicil chrbticu, co ma trvale nasledky. Investoval som samozrejme aj ja z mojho celkom slusneho platu. problem je v tom ako to dokazat a manzelka mi povedala ze moje nie je nic a na vsetko dala peniaze ona a mam odist. Mam sancu ziskat nieco z majetku? Co mam v tejto veci robit? Este aj v tychto dnoch mame spolocny ucet, mne tam chodi PN. Mam si vraj najst prenajom co odmietam, pretoze ho nemam z coho platit a ani nechcem taketo riesenie. Poradte prosim ci sa da z tejto situacie dostat tak aby som neskoncil na ulici. Vsetko co som kedy zarobil som dal rodine a nemam nic.Dakujem
Tweety
23.09.11,14:52
Poprosim vsetkych, ktori vedia poradit. Ocitol som sa vo velmi tazkej situacii. Som zenaty a mam dve malolete deti. Ochorel som a musel som byt operovany na chrbticu. Manzelka mi v tychto dnoch povedala ze sa chce dat rozviest a mam odist z bytu lebo uz ku mne nic neciti. Ja som stale PN, cakam na liecenie, v praci mam problemy kvoli dlhodobej PN a naviac sa mi rozpadla rodina. Odist nemam kde.
Potreboval by som poradit vo veci bytu a pod. Ked som sa ozenil je pravda ze manzelka kupila byt, ktory je ale napisany na mna a aj na nu ale ona dala peniaze. Taktiez predala dom a za ten sa kupila chata, prerobil byt aj chata, kupilo auto, garaz. V podstate vsetko financie z jej strany. Ja ale celkom slusne zarabam a mame cely cas spolocny ucet. Aj byt aj chatu som prerabal sam a z toho dovodu som si aj znicil chrbticu, co ma trvale nasledky. Investoval som samozrejme aj ja z mojho celkom slusneho platu. problem je v tom ako to dokazat a manzelka mi povedala ze moje nie je nic a na vsetko dala peniaze ona a mam odist. Mam sancu ziskat nieco z majetku? Co mam v tejto veci robit? Este aj v tychto dnoch mame spolocny ucet, mne tam chodi PN. Mam si vraj najst prenajom co odmietam, pretoze ho nemam z coho platit a ani nechcem taketo riesenie. Poradte prosim ci sa da z tejto situacie dostat tak aby som

neskoncil na ulici. Vsetko co som kedy zarobil som dal rodine a nemam nic.Dakujem
Všetko nadobudnuté počas manželstva je majetkom oboch manželov a patrí teda do BSM. Z bytu teda neodchádzaj. Pri prípadnom rozvode sa spoločne nadobudnutý majetok bude deliť rovnako. Príp. musí dokázať, že investovala len svoje peniaze(napr. dedila, mala majetok ešte pre manželstvom, ktorý predala...)
Mária27
23.09.11,17:54
Ak nebudeš súhlasiť s rozdelením majetku dobrovolne, bude vám BSM deliť súd. Ona bude dokazovať, že vložila svoje osobné peniaze do spoločného, to sa z BSM odpočíta (§ 150 obč.z.). Ty budeš dokazovať zhodnotenie nehnuteľností, z čoho ti patrí 1/2. Môžeš sa pokúsiť zarátať aj svoju prácu, ale to sa zvyčajne v manželstve neráta (každý z manželov sa stará podľa schopností a možností).
Z bytu sa nemusíš odsťahovať skôr, ako súd rozhodne, že byt patrí jej - a zároveň ti musí zabezpečiť náhradný byt (nájomný). Zatiaľ je aj byt oficiálne spoločný, si spoluvlastník (nemôže ťa vyhodiť), ona tam len vložila viac peňazí zo svojho.
buchač
23.09.11,18:06
Poprosim vsetkych, ktori vedia poradit. Ocitol som sa vo velmi tazkej situacii. Som zenaty a mam dve malolete deti. Ochorel som a musel som byt operovany na chrbticu. Manzelka mi v tychto dnoch povedala ze sa chce dat rozviest a mam odist z bytu lebo uz ku mne nic neciti. Ja som stale PN, cakam na liecenie, v praci mam problemy kvoli dlhodobej PN a naviac sa mi rozpadla rodina. Odist nemam kde.
Potreboval by som poradit vo veci bytu a pod. Ked som sa ozenil je pravda ze manzelka kupila byt, ktory je ale napisany na mna a aj na nu ale ona dala peniaze. Taktiez predala dom a za ten sa kupila chata, prerobil byt aj chata, kupilo auto, garaz. V podstate vsetko financie z jej strany. Ja ale celkom slusne zarabam a mame cely cas spolocny ucet. Aj byt aj chatu som prerabal sam a z toho dovodu som si aj znicil chrbticu, co ma trvale nasledky. Investoval som samozrejme aj ja z mojho celkom slusneho platu. problem je v tom ako to dokazat a manzelka mi povedala ze moje nie je nic a na vsetko dala peniaze ona a mam odist. Mam sancu ziskat nieco z majetku? Co mam v tejto veci robit? Este aj v tychto dnoch mame spolocny ucet, mne tam chodi PN. Mam si vraj najst prenajom co odmietam, pretoze ho nemam z coho platit a ani nechcem taketo riesenie. Poradte prosim ci sa da z tejto situacie dostat tak aby som neskoncil na ulici. Vsetko co som kedy zarobil som dal rodine a nemam nic.Dakujem
mimotemy trochu budem...nepoteším ale zároveň ...
Ako to vidím ja ???

Budeš mať ,neboj ...budeš mať , ale len problémy
- rozvod na krku
- deti samozrejme do výchovy budú zverené manželke ...
- alimenty
- zdravotné problémy
- súdne konanie o rozdelení BSM
- ešte aby aj budúca ex aj o výživné nepožiadala z toho slušného platu ...
JanZV
29.09.11,11:05
Dakuje za informacie. Este ma napadla jedna vec a to ze byt v case ked sa kupoval stal cca 500 tis. SK (16 000,- Eur). Za 9 rokov ale isli byty dost hore a momentalne je jeho trhova hodnota cca 66 000,- Eur. Nezohladnuje sud aj tuto skutocnost ze ona v podstate prisla k 50 000,- Eur len tak. Nemam z toho aj ja nejaky narok?

Dakujem
Arava
07.10.11,12:13
Prosím poraďákov o radu,
strušne opíšem situáciu v ktorej som sa ocitla: v máji tohto roku som sa rozviedla počas manželstva sme si s manželom kúpili dom, ktorý sme pred tromi rokmi darovacou zmluvou darovali synovi - (syn je už plnoletý ) bývalý manžel sa od nás odsťahoval a syn ako jediný vlastník domu mu zrušil trvalý pobyt. Manžel má však živnostnenské oprávnenie, kde má stále udanú adresu bydliska u nás - to znamená, že dopisy stále dostáva na našu adresu, prišli už aj exekučný výzvy za nezaplatené zdravotné poistenie, sociálne poistenie... Neviem akým dokladom sa mám preukázať exekútorom v prípade, že by si prišli vymáhať pohľadávky od exmanžela a na čo mi môžu siahnuť, keď mám doklad z mestkého úradu, že má zrušený trvalý pobyt,a list vlastníctva ma ktorom je ako jediný vlastník uvedený môj syn. ( telefonický kontakt na exmanžela nemám, neviem kde sa momentále zdrživa skontaktovať sa s ním je nemožné)
Za akúkoľvek radu bude vďačná.
Mária27
07.10.11,14:15
Dakuje za informacie. Este ma napadla jedna vec a to ze byt v case ked sa kupoval stal cca 500 tis. SK (16 000,- Eur). Za 9 rokov ale isli byty dost hore a momentalne je jeho trhova hodnota cca 66 000,- Eur. Nezohladnuje sud aj tuto skutocnost ze ona v podstate prisla k 50 000,- Eur len tak. Nemam z toho aj ja nejaky narok?

Dakujem

Určite si násobok hodnoty takého istého bytu teraz, čo vám môže pomerne určiť hodnoty. Ak napr. vtedy stál byt 500 tisíc a teraz 1, 5 mil., vložené peniaze do bytu sú tiež trojnásobné. Trojnásobok by ste brali na každej strane.
Mária27
07.10.11,14:25
Prosím poraďákov o radu,
strušne opíšem situáciu v ktorej som sa ocitla: v máji tohto roku som sa rozviedla počas manželstva sme si s manželom kúpili dom, ktorý sme pred tromi rokmi darovacou zmluvou darovali synovi - (syn je už plnoletý ) bývalý manžel sa od nás odsťahoval a syn ako jediný vlastník domu mu zrušil trvalý pobyt. Manžel má však živnostnenské oprávnenie, kde má stále udanú adresu bydliska u nás - to znamená, že dopisy stále dostáva na našu adresu, prišli už aj exekučný výzvy za nezaplatené zdravotné poistenie, sociálne poistenie... Neviem akým dokladom sa mám preukázať exekútorom v prípade, že by si prišli vymáhať pohľadávky od exmanžela a na čo mi môžu siahnuť, keď mám doklad z mestkého úradu, že má zrušený trvalý pobyt,a list vlastníctva ma ktorom je ako jediný vlastník uvedený môj syn. ( telefonický kontakt na exmanžela nemám, neviem kde sa momentále zdrživa skontaktovať sa s ním je nemožné)
Za akúkoľvek radu bude vďačná.

Zásielky vracajte, že sa odsťahoval na neznámu adresu. Lepšie by bolo, keby ste mali vyporiadané BSM, lebo dlhy vzniknuté za manželstva - aj keď len jednému z manželov, môžu byť exekútorom uspokojené z BSM. Keďže máte v BSM len hnuteľné veci, môžeš tvrdiť, že ste si ich rozdelili a každý si svoje zobral. Ak o tom ale nemáš potvrdenie, právne to bude pravda až po troch rokoch od zániku manželstva.

Ten darovaný dom je v ohrození len do troch rokov od darovania - podľa § 42a a nasl. obč. zákonníka (odporovateľné právne úkony). Veriteľ by totiž mohol tvrdiť, že ste to synovi darovali preto, aby ste z toho nemuseli platiť jeho dlhy pri exekúcii.
vladiaa
07.10.11,23:34
Ahojte aj ja by som sa rada poradila, ohľadom delenia majetku ale s partnerom, ktorý však momentálne nežiada žiadne peniaze, ktoré pri prestavbe bytu investoval. Rada by som mu ich vrátila, žiaľ nemá absolútny záujem.
Chcela by som vedieť, či sa to dá nejako právne ošetriť, že tie peniaze naspať nechce, a ani chcieť nebude?
Arava
08.10.11,16:50
Mária27, ďakujem za odpoveď. Dom sme synovi darovali v marci 2008 - takže je to už 3 roky. BSM sme si ako - tak rozdelili. Dlhy manžel narobil počas manželstva - ( gemblér ) - preto sme sa rozviedli.
ivonk
13.10.11,12:58
ahoj, pokial viem, dá sa spísať vyhlásenie o tomto rozhodnutí, alebo to možeš nazvať ako dohoda medzi manželmi či partnermi a podpísať oficiálne u notára. ja také vyhlásenie požadujem od budúceho ex.manžela - rozvádzame sa, kvoli prepisu jeho podielu na dome, že ho daruje detom - je to potrebné ku rozvodu o delení spoločného majetku.