maryt
23.09.11,12:20
Dobrý deň,
vie mi niekto poradiť, či si môže firma uplatniť právo na vrátenie nadmerného odpočtu v skrátenej lehote, ak pred pol rokom podávala dodatočné daňové priznania, v ktorých opravovala výšku nadmerného odpočtu oproti pôvodným DP v neprospech štátneho rozpočtu. Jednoducho povedané, nárokovala si na odpočet viac, ako mala. Považuje sa to v takomto prípade za daňový nedoplatok? / žiadali sme viac, ako sme mali/.
Neviem, či môžem dať krížik v aktuálnom DP, alebo nie.
maryt
04.10.11,05:46
Odpovedám si sama pre informáciu všetkých: dostala som stanovisko z daňového riaditeľstva.
Na účely zákona sa daňovým nedoplatkom rozumie dĺžna suma po lehote splatnosti dane. Z uvedeného vyplýva, že ak platiteľ deklaroval nadmerný odpočet, ktorý si následne znížil DDP nie je považovaný za daňového dĺžnika.
betka
04.10.11,07:16
Odpovedali Vám trošíčku zjednoduhšene:

Zákon o správe daní a poplatkov:

1a/f) daňovým nedoplatkom dlžná suma dane po lehote splatnosti dane,

Zrejme kolegyňa opravovala viac DP, kde došlo k zníženiu NO

Pozrite sa do DDP za aktuálne mesiace do riadkov 36,37. Ak ste uviedli v riadku 36 rozdiel oproti poslednému nadmernému odpočtu plus napr. 1000 € (nevieme obdobia, za kt. ste podávali DDP zrejme v marci, a čI vám už nebol NO pripísaný na účet) a tento ste uviedli aj na riadku 37 ako daň na úhradu v prospech ŠR, teda ste dań uhradili, už sa nazdávam, že ste daňovým dlžníkom.

Myslím si to preto, lebo hovoríte, že ste podávali viac DDP, že ste boli i dlžníkom, nakoľko sa DDP niečo opravovalo a zrejme i v riadku 37 uhrádzalo do ŠR.

§ 35b Sankčný úrok


(1) Sankčný úrok vyrubí správca dane

h) platiteľovi dane z pridanej hodnoty, ktorý nespĺňal podmienky na vrátenie nadmerného odpočtu do 30 dní od uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom nadmerný odpočet vznikol, a to za obdobie 30 dní odo dňa vrátenia nadmerného odpočtu vrátane.

(2) Správca dane vyrubí sankčný úrok z dlžnej sumy vo výške štvornásobku základnej úrokovej sadzby Národnej banky Slovenska platnej v deň vzniku daňového nedoplatku alebo v deň nasledujúci po dni, v ktorom mal byť preddavok na daň zaplatený alebo odvedený alebo splátka dane zaplatená alebo v deň vrátenia nadmerného odpočtu, ktorý správca dane vrátil daňovému subjektu. Ak štvornásobok základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky nedosiahne 15 %, pri výpočte sankčného úroku sa namiesto štvornásobku základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky použije ročná úroková sadzba 15 %. Správca dane vyrubí sankčný úrok za každý deň omeškania s platbou, začínajúc dňom nasledujúcim po dni splatnosti dane alebo rozdielu dane až do dňa platby vrátane alebo do dňa použitia preplatku alebo vykonania kompenzácie podľa § 63; ak daňový subjekt podá dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie, sankčný úrok sa vyrubí do dňa podania dodatočného daňového priznania alebo dodatočného hlásenia z dlžnej sumy uvedenej v daňovom priznaní alebo hlásení alebo v poslednom opravnom daňovom priznaní, alebo v predchádzajúcom dodatočnom daňovom priznaní, alebo v dodatočnom hlásení. Sankčný úrok sa počíta najdlhšie za štyri roky omeškania s platbou s výnimkou uvedenou v odseku 1 písm. e). Sankčný úrok sa nevyrubuje zo sankčného úroku, úroku a pokuty.

Vo VAšom prípade, ak ste urobili úhradu neškrtala by som 79/2. Mojim názorom je, že ste daňovým dlžníkom. Možno bol rozdiel tak malilinký, že nevyrubili sankčný úrok vo výške 15% ani sankciu vo výške 10% z rozdielu.

-----------------------------------------

Súhlasím s drsr a to vtedy, ak riadok 37 ste nevypňali, a nedoplácali ste rozdiel, t. j. kladná suma do ŠR, t.j. zníženie NO... a uvedené sa udialo tak, že ste mali NO, napr. 1/2011 (podám 25.2), 2/2011 (podám 25.3.) a DDP ste urobili napr. 24.4., kedy Vám ešte nenabehol na účet NO za 1/2011, ten by mal nabehnúť do 30 dní
truch
04.10.11,07:23
Iba raz som dala krížik a žiadala som nadmerný odpočet v skrátenej lehote. Nevyhoveli mi a boli problémy, už si nepamätám kvôli akej blbosti to nešlo, lebo vždy platíme všetko načas. Bola som osobne na DÚ ten krížik zmazať a bol pokoj.
betka
04.10.11,07:33
Iba raz som dala krížik a žiadala som nadmerný odpočet v skrátenej lehote. Nevyhoveli mi a boli problémy, už si nepamätám kvôli akej blbosti to nešlo, lebo vždy platíme všetko načas. Bola som osobne na DÚ ten krížik zmazať a bol pokoj.

Vždy je problém s krížikom. A je ťažké sa domnievať, že sme nie dlžníkom 0,01 €.

Neviem, koľko UJ si odsúhlasuje k 31.12., ja som si odsúhlasila a mali sme rozdiel 0,02 €, t.j. nesúhlasili dane, nesúhlasilo účto. Dlžník DU, a viete čím to bolo zaokrúhľovanie v súvislosti s prechodom na € a preplatkov v súvislosti so zrážkovou daňou....
maryt
05.10.11,11:51
Pre úplnú informovanosť prikladám presnú citáciu stanoviska DRSR:
-z toho vyplýva, že daňovým nedoplatko sa rozumie dĺžna suma, ale až po lehote splatnosti. My sme ju uhradili v termíny, preto by sme sa nemali považovať za dĺžnika.
"Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa § 79 ods. 2 zákona o DPH má daňový úrad vrátiť nadmerný odpočet do 30 dní od uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom nadmerný odpočet vznikol, ak sú splnené zákonom stanovené podmienky. Jednou z týchto podmienok je, že platiteľ dane z pridanej hodnoty nemal v období 12 kalendárnych mesiacov pred skončením kalendárneho mesiaca, v ktorom nadmerný odpočet vznikol, daňové nedoplatky a colné nedoplatky voči daňovému úradu a colnému úradu a nedoplatky na povinných odvodoch poistného podľa osobitných predpisov. Definíciu daňového nedoplatku upravuje zákon č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov (ďalej ?zákon o správe daní?) v ustanovení § 1a písm. f). Zo stanoviska oddelenia metodiky správy daní vyplýva, že podľa cit. ustanovenia na účely tohto zákona sa rozumie daňovým nedoplatkom dlžná suma dane po lehote splatnosti dane. Preto k tomu, aby u daňového subjektu bol evidovaný daňový nedoplatok, musí mať tento dlžnú sumu dane. Daňou sa pritom rozumie daň podľa osobitných zákonov vrátane sankčného úroku a úroku, ako aj pokuty a poplatky ustanovené zákonom, ktoré spravuje správca dane (§ 1a písm. a) zákona o správe daní). Z uvedeného vyplýva, že v prípade, ak platiteľ deklaroval nadmerný odpočet, ktorý si následne znížil dodatočným daňovým priznaním nie je považovaný za daňového dlžníka."
Sekcia metodiky daní DRSR
Odbor služieb pre verejnosť
heja3
04.07.12,09:16
Prosím vás, ako sa dokladá §79 ods. 2? Stačí len zaškrtnúť a čakať, či príde kontrola, alebo rozhodnutie, že nevrátia, lebo máte nejaký nedoplatok na dani, o ktorom ste nevedeli?
m.hladka
04.07.12,09:31
zaškrtne sa, ale 12 mesiacov by nemal byť žiadny nedoplatok na žiadnej dani ... !
KEJKA
04.07.12,18:30
Prosím vás, ako sa dokladá §79 ods. 2? Stačí len zaškrtnúť a čakať, či príde kontrola, alebo rozhodnutie, že nevrátia, lebo máte nejaký nedoplatok na dani, o ktorom ste nevedeli?
áno - zaškrtnúť a čakať. Lenže v takom prípade si už nemôžeš NO-DPH odpočítať v nasl. období, a ked príde rozhodnutie o zamietnutí, tak zaplatíš plnu DP DPH z nasl. priznania a peniaze z NO aj tak nemáš.
Oplatí sa to pre naozaj vzorné firmy, ktoré nikdy nemeškali s úhradami a ktoré majú pravidelne NO.
Raz takáto skúsenosť s odmietnutím mi stačila a odvtedy nikdy viac.
heja3
09.07.12,07:35
My sme na 99% vzorná firma, nemávame nedoplatky na ničom, len po dlhom čase som robila DDP (za to -1%), lebo mi na predajni urobili najskôr mesačnú a potom dennú uzávierku, takže denná nebola zarátaná v mesačnej. Všimla som si to týždeň po podaní aj hneď opravila a poslala, žiadne sankcie - úrok vyšiel 0,50 €, ale asi nebudem môcť zaškrtnúť §79 ods. 2, že.