obluda
23.09.11,12:24
Dobrý deň vám všetkým!
rada by som vás poprosila o radu, či existuje nejaký právny predpis, ktorý upravuje výšku mzdy interného a externého zamestnanca - teda, či je možné, aby interný zamestnanec spoločnosti mal vyššiu hodinovú mzdu ako zamestnanec, ktorý je "dodaný" ako pracovná sila personálnou agentúrou. Je možné nejako "dotlačiť" agentúru, aby rozdiel dorovnala?
Ďakujem.
Dokonca som tu našla tému z roku 2008:
Re: Dočasné pridelenie - § 58 ZP
Agentúra dočasného zamestnávania-ADZ nemôže zamestnávať ľudí na dohody !!!

...v novele od 01/09/2011 som o dohodách nenašla ani slovíčko...
Xanti
23.09.11,10:29
No agentúra si ten rozdiel necháva pre seba,
ved zabezpečuje predsa prácu. Musí aj ona z niečoho existovať.

A nemôžeš porovnávať interného a externého zamestnanca, lebo obaja majú rozdielnych zamestnávateľov.
Takže žiaden predpis to neupravuje.
obluda
27.09.11,08:46
bohužiaľ, nemáš pravdu - túto problematiku upravuje §58 Zák.práce bod 5) a podľa novely "podmienky musia byť najmenej rovnako priaznivé ako u porovnateľného zamestnanca užívateľského zamestnávateľa" - vrátane mzdových podmienok
Tweety
27.09.11,09:19
bohužiaľ, nemáš pravdu - túto problematiku upravuje §58 Zák.práce bod 5) a podľa novely "podmienky musia byť najmenej rovnako priaznivé ako u porovnateľného zamestnanca užívateľského zamestnávateľa" - vrátane mzdových podmienok
Upresním to: §58 ZP
((5) Počas dočasného pridelenia poskytuje zamestnancovi mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady zamestnávateľ, ktorý zamestnanca dočasne pridelil, alebo agentúra dočasného zamestnávania. Pracovné podmienky vrátane mzdových podmienok a podmienky zamestnávania dočasne pridelených zamestnancov musia byť najmenej rovnako priaznivé ako u zamestnanca užívateľského zamestnávateľa, ktorý vykonáva alebo by vykonával rovnakú prácu ako dočasne pridelený zamestnanec s prihliadnutím na kvalifikáciu a dĺžku odbornej praxe (ďalej len porovnateľný zamestnanec).
Xanti
27.09.11,09:24
No naozaj som sa nestretla,
aby mali rovnaké pracovné podmienky kmeňový zamestnanci a zamestnanci cez agentúru.
Vždy to bolo aj je o tom, že zamestnanci cez agentúry sa snažia dostať na pozície kmeňových zamestnancov.

Funguje to nielen pri nás na východe ale aj vo fabrikách v BA. A tie rozdiely boli obrovské. Myslím, že páka na to nie je. Lebo ak sa zamestnanec agentúry začne sťažovať a dožadovať sa toho čo má kmeňový zamestnanec, veľmi ľahko si bude hľadať novú prácu.
obluda
27.09.11,09:44
No naozaj som sa nestretla,
aby mali rovnaké pracovné podmienky kmeňový zamestnanci a zamestnanci cez agentúru.
Vždy to bolo aj je o tom, že zamestnanci cez agentúry sa snažia dostať na pozície kmeňových zamestnancov.

Funguje to nielen pri nás na východe ale aj vo fabrikách v BA. A tie rozdiely boli obrovské. Myslím, že páka na to nie je. Lebo ak sa zamestnanec agentúry začne sťažovať a dožadovať sa toho čo má kmeňový zamestnanec, veľmi ľahko si bude hľadať novú prácu.
máš pravdu, určite to tak funguje, ale hlavná príčina bude v tom, že ľudia nepoznajú svoje práva a v dnešnej dobe je každý vďačný za akúkoľvek prácu...a tým vzniká začarovaný kruh - nikto sa nesťažuje, všetko je v poriadku, načo by sme ich platili rovnako...:( je to smutná realita...
Xanti
27.09.11,09:48
Ano súhlasím,
sama som to videla v BA vo fabrike. Vedela som aké platy mali kmeňový zamestnanci cca 5 rokov predtým, než som tam šla na pohovor cez agentúru... a ten plat čo núkala agentúra ani zdaleka nedosahoval výšku platu spred tých 5 rokov.
A vtedy tí kmeňový ( kedže som ich poznala z praxe ) zamestnanci mali až 3x vyšší plat. Hovorím o vysokoškolsky vzdelaných ľudoch na manažerskych pozíciach.

Človek môže urobiť len jedno, odmietnuť takú prácu. No naozaj ak nemá čo do huby ako sa hovorí, tak je vďačný za každú prácu. :(
zk24
27.09.11,09:50
My sme tiez rozdeleni na externych a internych. Interni su na tom ovela lepsie, co sa tyka bonusov a miezd ani nehovorim. Clovek by sa vsak aj ozval, ale zas odkial vie externista kolko zaraba internista? ved je to tajna informacia.... takze na tom som skoncila ja ako externista so svojimi namietkami :)
obluda
27.09.11,11:36
My sme tiez rozdeleni na externych a internych. Interni su na tom ovela lepsie, co sa tyka bonusov a miezd ani nehovorim. Clovek by sa vsak aj ozval, ale zas odkial vie externista kolko zaraba internista? ved je to tajna informacia.... takze na tom som skoncila ja ako externista so svojimi namietkami :)

fakt smutné a hrozné zároveň...nevieš mi ešte pomôcť s tými brigádnikmi na dohodu? - teda či môžu byť externisti dohodári?
inbico
14.10.11,10:56
Dobrý deň, Vedel by mi niekto poradiť aké zaujať stanovisko k dočasnému prideleniu ohľadne tejto veci: Pracujem ako zamestnanec pre personálnu agentúru a som na základe dohody o dočasnom pridelení zaradený na prácu na druhom pracovisku. Dohodu mám na dobu určitú 1 rok. Pracujem tam už 6 mesiacov a mám rovnaké platové podmienky ako interný zamestnanci. Chcel som sa spýtať, či sa na mňa podľa zákona v tomto odseku f) musia byť najmenej rovnako priaznivé ako u zamestnanca užívateľského zamestnávateľa platia rovnaké pravidlá pri stravnom a iných benefitoch, ktoré interným zamestnancom plynú z kolektívnej zmluvy. V predošlých verziách zákona to bolo definované takto: Prvých šesť mesiacov v pracovnom pomere mu užívateľský zamestnávateľ nemusí poskytovať všetky sociálne výhody a benefity ako svojim kmeňovým zamestnancom. Po šiestich mesiacoch mu musí zamestnávateľ poskytnúť tie isté platové podmienky a výhody ako kmeňovým zamestnancom – podľa Zákonníka práce musí byť odmeňovaný rovnakým hodnotiacim systémom. Platí to aj v súčasnej verzii zákona?
zk24
14.10.11,10:58
Dobrý deň, Vedel by mi niekto poradiť aké zaujať stanovisko k dočasnému prideleniu ohľadne tejto veci: Pracujem ako zamestnanec pre personálnu agentúru a som na dáklade dohody o dočasnom pridelení zaradený na prácu na druhom pracovisku. Dohodu mám na dobu určitú 1 rok. Pracujem tam už 6 mesiacov a mám rovnaké platové podmienky ako interný zamestnaci. Chcel som sa spýtať, či sa na mňa podľa zákona v tomto odseku f) musia byť najmenej rovnako priaznivé ako u zamestnanca užívateľského zamestnávateľa platia rovnaké pravidlá pri stravnom a iných benefitom ktoré interným zamestnancom plynú z kolektývnej zmluvy. V predošlých verziách zákona to bolo definované takto: Prvých šesť mesiacov v pracovnom pomere mu užívateľský zamestnávateľ nemusí poskytovať všetky sociálne výhody a benefity ako svojim kmeňovým zamestnancom. Po šiestich mesiacoch mu musí zamestnávateľ poskytnúť tie isté platové podmienky a výhody ako kmeňovým zamestnancom – podľa Zákonníka práce musí byť odmeňovaný rovnakým hodnotiacim systémom. Platí to aj v súčasnej verzii zákona?

Veď píšeš, že máš rovnaké platové podmienky. U nás tiež nie sú rovnaké, ale zamestnávateľ to vždy môže obhájiť tým, že:

1) nemáš odkiaľ vedieť príjmy iných - tajomstvo, a u nás sa prezradenie príjmu trestá výpoveďou.
2) zamestnávateľ si vždy rozdielne príjmy obháji ohodnotením skúsenejších zamestnancov
inbico
14.10.11,11:29
Ja tu vravím o inom. Chcem vedieť či sa na mňa ako zamestnanca podľa tohto vzťahuje kolektívna zmluva a z nej plynúce benefity. Som na pracovisku ako externý a kolektívna zmluva je verejná. Ohodnotenie podľa pozície nemusí byť totožné, ale zaujíma ma či mám nárok na benefity plynúce z kolektívky lebo ostatný na ňu majú nárok preto som citoval tie verzie zo zákonov