stdr
23.09.11,16:16
Dobrý deň,
chcela by som poprosiť o radu či ponechať alebo zrušiť III. pilier.
Účet bol zriadený v roku 2003 - DDS AXA, momentálne je tam našetrených 854,- EUR, aktuálna hodnota 0,034139. Zamestnávateľ do III.pilieru NEprispieva, takže to v podstate funguje ako šetrenie, a keďže som na materskej, už tretí rok sme do toho nič nedali.
Zaujíma ma či veľmi stratíme ak tie peniaze vyberieme, alebo či je vhodné to tam radšej nechať, aby nám zas ale tie peniaze nepohltili nejaké poplatky za vedenie účtu a pod. Nemám vôbec predstavu či si DDS-ky niečo nechávajú v prípade predčasného ukončenia zmluvy, a ešte ma zaujíma či je to nutné dodaniť.
Ďakujem za odpovede :)
durisovad
23.09.11,16:10
Myslim, ze by mala existovat nejaka zmluva, v ktorej by boli uvedene poplatky aj podmienky predcasneho ukoncenia. Ja by som ziadnemu pilieru neverila a radsej by som si peniaze na stare kolena odkladala sama. Su moznosti kratkodobeho aj dlhodobejsieho ulozenia penazi v bankach, uroky sice nie su ktovie ake, ale je istota, za ak by banka skrachovala, minimalne 90 % vkladu vrati.
stdr
27.09.11,05:19
Vie mi poradiť niekto konkrétnejšie? Zmluvu asi už nenájdeme... Ďakujem.
durisovad
27.09.11,06:47
Jeden exemplar zmluvy urcite maju v AXA, za pokus by stalo vypytat si od nich kopiu a potom podla toho, co je v zmluve, sa rozhodnut, ci peniaze ponechat alebo vybrat.
BIZAL
27.09.11,06:52
Myslim, ze by mala existovat nejaka zmluva, v ktorej by boli uvedene poplatky aj podmienky predcasneho ukoncenia. Ja by som ziadnemu pilieru neverila a radsej by som si peniaze na stare kolena odkladala sama. Su moznosti kratkodobeho aj dlhodobejsieho ulozenia penazi v bankach, uroky sice nie su ktovie ake, ale je istota, za ak by banka skrachovala, minimalne 90 % vkladu vrati.

Ani ja by som im peniaze nedala, ani do banky. Prva alternativa je dat ich do trezoru a druha do poistiek...maju najlepsie uroky.
Chobot
27.09.11,13:44
Dobrý deň,
chcela by som poprosiť o radu či ponechať alebo zrušiť III. pilier.
Účet bol zriadený v roku 2003 - DDS AXA, momentálne je tam našetrených 854,- EUR, aktuálna hodnota 0,034139. Zamestnávateľ do III.pilieru NEprispieva, takže to v podstate funguje ako šetrenie, a keďže som na materskej, už tretí rok sme do toho nič nedali.
Zaujíma ma či veľmi stratíme ak tie peniaze vyberieme, alebo či je vhodné to tam radšej nechať, aby nám zas ale tie peniaze nepohltili nejaké poplatky za vedenie účtu a pod. Nemám vôbec predstavu či si DDS-ky niečo nechávajú v prípade predčasného ukončenia zmluvy, a ešte ma zaujíma či je to nutné dodaniť.
Ďakujem za odpovede :)

Vo všeobecnosti - III. pilier sa nie veľmi oplatí, pokiaľ neprispieva zamestnávateľ. Na to, aby si sporiteľ prispieval len sám na sporenie, je to nevýhodná forma (dlhodobo viazané prostriedky, ťažké je ich získať predčasne, resp. so stratou), to je už lepšie si sporiť tie isté peniaze v banke napr. na sporiacom účte.

Ak teda nemáš perspektívu, že by ti zamestnávateľ v dohľadnej dobe začal prispievať, je táto forma šetrenia na dôchodok neefektívna a je lepšie to zrušiť. Zrušenie sa riadi všeobecnými obchodnými podmienkami, ktoré sa v priebehu rokov viackrát menili z dôvodu zmeny legislatívy. Preto ti teraz nikto nepovie presne, koľko dostaneš pri zrušení, lebo to záleží od podmienok, ktoré boli v platnosti pri uzatváraní tvojho sporenia. Ak by to aj bolo podľa posledne platnej legislatívy, tak pri predčasnom zrušení ti DDS vyplatí 80% z nasporenej sumy, takže prídeš o tých 20%. Ak si DDS uzatvárala ešte ako DDP (doplnkové dôchodkové poistenie), tak vtedy stačilo sporiť min. 5 rokov a sporiteľ mal nárok na výplatu celej sumy. Presne ti to povedia v tvojej DDS-ke, oni budú vedieť, podľa ktorých obchodných podmienok sa tvoje sporenie riadi.

Z daňového hľadiska ti nehrozí žiadne riziko - táto suma sa pri výplate nezdaňuje. Vlastné prostriedky sporiteľa boli platené zo zdaneného príjmu a príspevky zamestnávateľa sa zdaňovali ako benefit.
stdr
27.09.11,15:49
Ďakujem Chobot za odpoveď :-) Čo sa týka dodanenia, mala som na mysli keď som si uplatňovala príspevky ako odpočítateľnú položku, či netreba spraviť daňové priznanie.