mischooo
23.09.11,18:29
Dobrý večer.

Ja mám taký menší problém. Som zamestnaný na dobu určitú do 31.10.2011 a našiel som si inú robotu v ktorej musím nastúpiť 1.10.2011. Jedná sa o lepšie platenú prácu, bližšie môjho bydliska, a práca v odbore v ktorom som vyštudoval a baví ma to. Aké mám možnosti ukončenia pracovného pomeru skôr ako mi skončí pracovná zmluva? Snažil som sa dohodnúť no zamestnávateľ ma nechce uvolniť skôr ako je termín ukončenia pracovnej zmluvy. Povedal že ma uvolní ak nájde náhradu. Ale hľadanie náhrady môže trvať týždeň, a môže to trvať mesiac. A ja potrebujem v novom zamestnaní oznámiť už v pondelok či nastúpim 1.10. alebo nenastupujem vôbec. Preto tom túto tému označil aj ako súrnu otázku. Ak podám výpoveď tak mám 2 mesačnú výpovednú lehotu (pri práci na dobu určitú 1 mesiac). To ale nerieši môj problém lebo ten mesiac je akurát 31.10. a to mi končí vtedy aj zmluva. Viem že ďalšie riešenie je "porušenie pracovnej disciplíny" ale to nechcem aby som nemal problém pri nejakom ďalšom zamestnaní keďže som ešte mladý človek a musím myslieť aj na to že ak ma po pár rokoch vyhodia tam kde teraz chcem ísť by som mal problém sa zamestnať. Mal by som zápis v nejakej zápisnici (nerozumiem sa presne do toho). Ale počul som ešte o jednej možnosti a na tú sa chcem opýtať. Počul som že pri práci na dobu určitú môžem podať výpoveď mesiac pred skončením pracovnej zmluvy a zamestnávateľ mi ju musí podpísať. Že vtedy nie je výpovedná lehota ani sa nečaká kým mi vyprší zmluva. Proste o ten mesiac pôjdem zo súčastného zamestnania preč. Či je to pravda a aké sú podmienky. Alebo či je ešte nejaká iná možnosť "odísť" zo súčastného zamestnania bez porušenia zákona a pracovnej zmluvy (porušenie pracovnej disciplíny). Za skorú odpoveď vopred ďakujem.

Dal som to do tejto sekcie lebo do sekcie zákonník práce sa mi nedala dať diskusia.
drobeceva
23.09.11,16:38
Dobrý večer.

Ja mám taký menší problém. Som zamestnaný na dobu určitú do 31.10.2011 a našiel som si inú robotu v ktorej musím nastúpiť 1.10.2011. Jedná sa o lepšie platenú prácu, bližšie môjho bydliska, a práca v odbore v ktorom som vyštudoval a baví ma to. Aké mám možnosti ukončenia pracovného pomeru skôr ako mi skončí pracovná zmluva? Snažil som sa dohodnúť no zamestnávateľ ma nechce uvolniť skôr ako je termín ukončenia pracovnej zmluvy. Povedal že ma uvolní ak nájde náhradu. Ale hľadanie náhrady môže trvať týždeň, a môže to trvať mesiac. A ja potrebujem v novom zamestnaní oznámiť už v pondelok či nastúpim 1.10. alebo nenastupujem vôbec. Preto tom túto tému označil aj ako súrnu otázku. Ak podám výpoveď tak mám 2 mesačnú výpovednú lehotu (pri práci na dobu určitú 1 mesiac). To ale nerieši môj problém lebo ten mesiac je akurát 31.10. a to mi končí vtedy aj zmluva. Viem že ďalšie riešenie je "porušenie pracovnej disciplíny" ale to nechcem aby som nemal problém pri nejakom ďalšom zamestnaní keďže som ešte mladý človek a musím myslieť aj na to že ak ma po pár rokoch vyhodia tam kde teraz chcem ísť by som mal problém sa zamestnať. Mal by som zápis v nejakej zápisnici (nerozumiem sa presne do toho). Ale počul som ešte o jednej možnosti a na tú sa chcem opýtať. Počul som že pri práci na dobu určitú môžem podať výpoveď mesiac pred skončením pracovnej zmluvy a zamestnávateľ mi ju musí podpísať. Že vtedy nie je výpovedná lehota ani sa nečaká kým mi vyprší zmluva. Proste o ten mesiac pôjdem zo súčastného zamestnania preč. Či je to pravda a aké sú podmienky. Alebo či je ešte nejaká iná možnosť "odísť" zo súčastného zamestnania bez porušenia zákona a pracovnej zmluvy (porušenie pracovnej disciplíny). Za skorú odpoveď vopred ďakujem. Dal som to do tejto sekcie lebo do sekcie zákonník práce sa mi nedala dať diskusia.


zvýraznené: ZP o takom niečom nehovorí...asi nejaké mylné info

V Tvojom prípade najjednoduchšie - dohoda. Ak zamestnávateľ nepristúpi k dohode, jedine, že nový z-ľ bude ochotný za Tebou počkať.
drobeceva
23.09.11,16:41
mischoo-pozerám, že tému si zle zaradil, požiadaj o presun
mischooo
23.09.11,16:44
Ani ja som to nevyčítal v ZP ale počul som to od 3 ľudí. Preto som to spomenul. Nový zamestnávateľ nemôže čakať mesiac lebo potrebuje niekoho hned. Mňa uprednostnil lebo som tam praxoval zo školy a vedel som ako to tam chodí a on vedel o mne čo viem ale ak nedokážem nastúpiť toho 1.10. tak už má za mňa náhradu. A tam kde som teraz zamestnaný ma nechce uvolniť skôr ako mi skončí prac. pomer 31.10. Pracujem na dobu určitú. Mám zmluvu podpísanú na 1 rok.
mischooo
23.09.11,16:49
drobeceva- koho mám požiadať o presun? Písal som sem že som ju sem zaradil lebo do sekcie zákonník práce sa mi to nedalo zaradiť. Písalo že sa nedajú pridávať diskusie. Preto som to dal sem.
drobeceva
23.09.11,16:51
no, nemáš to jednoduché...starý nepustí, nový nepočká.
Skús ešte porozprávať so z-ľom, nech pristúpi na dohodu. Alebo zistí, či Ti náhodou neplánuje predĺžiť PZ. Ináč je na Tvojom rozhodnutí

P.S: tému môže presunúť admin.
veronikasad
23.09.11,16:53
Mischooo, pod svojim prvým príspevkom máš trojuholník s výkričníkom (nahlás). Tu napíš a požiadaj moderátora o presun témy.
mischooo
23.09.11,16:57
So zamestnávateľom som sa už snažil dohodnúť asi 3 krát. Aj som mu hovoril že v novej práci musím nastúpiť 1.10. ale nechce ma pustiť. Pustil by ma pod 1 podmienkou. Keď si nájde náhradu. Ale ako som písal to môže trvať týždeň a môže to trvať mesiac. A ja musím novému zamestnávateľovi povedať v pondelok či nastupujem 1.10. alebo so mnou neráta a podpisuje zmluvu s iným človekom.
martin33AA
27.09.11,18:48
Jednoduchá rada 01.10.2011 chod do novej práce. Predchádzajúcemu zamestnávateľovi nezdvíhaj telefony, a nechod do práce. a je ak nechce pristúpiť na dohodu
martin33AA
27.09.11,18:50
ak máš v novej práci lepšie dohodnuté podmienky, bol by si hlúpi sa na ne vykašľať. predchádzajúci ti potom v týždni pošle okamžité skončenie prac. pomeru pre absencie , a šlus. nikto ta predseda nemože nutiť pracovať - nevolníctvo a poddanstvo skončilo
mischooo
28.09.11,12:44
Ale ked neprídem do zamestnania dajú mi 3x A-čka (absenciu) a potom mi ale zamestnávateľ môže dať zaplatiť ušlú škodu alebo také niečo...