nanus
23.09.11,18:40
Chcela by som sa poradit. Dnes som dostala vypoved v zneni : Na kolko mame momentalne plny stav a Vase pracovne miesto bolo zrusene z dovodu zabezpecenia efektivnosti prace , rozväzujeme s vami prac. pomer vypovedou v zmysle ustanovenia § 63 ods. 1 pism. b Zakonnika prace. Vas prac. pomer skonci uplynutim troj mesacnej vypovednej doby , kt. zacne plynut od 1.10.2011 a skonci 31.12.2011. Zamestnavate vam sucastne oznamuje ze pocas plynutia vypovednej doby vam nariaduje cerpanie dovolenku a v zaujme ochrany svojho majetku vam zakazuje vstup na pracovisko , pretoze vam v tejto dobe nebude pridelovat pracu. Postup zamestnavatela sa kvalifikuje ako ina prekazka v praci podla § 142 ods. 3 Zakonnika prace.

Momentalne som na rodicovskej dovolenke a rozhodla som sa vratit spät do prace , lenze mi dal vypovedat hned ako som chcela nastupit. Chcela by som sa spytat co znamenaju tie zakony ?

Dakujem
veronikasad
23.09.11,16:49
Kedy ti končí rodičovská dovolenka ? Odkedy nastupuješ do práce ?
Xanti
23.09.11,16:52
Doruč zamestnávateľovi žiadosť o dohodu, ako sa píše dole nižšie , zamestnávateľ Ti musí vyhovieť a musí Ti vyplatiť odstupné 3 mesačné. Ak to nedoručíš, tak po skončení výpovednej doby nebudeš už mať žiaden nárok na odstupné. Lebo sa zrušil súbeh výpovednej doby a odstupného.

zdroj : http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2011-a.html#63

§ 76
Odstupné
Na začiatok

(2) Ak bola zamestnancovi daná výpoveď z dôvodov uvedených v odseku 1, zamestnanec má právo pred začatím plynutia výpovednej doby požiadať zamestnávateľa, aby sa pracovný pomer skončil dohodou. Tejto žiadosti je zamestnávateľ povinný vyhovieť. Zamestnancovi patrí odstupné najmenej v sume, ktorá je násobkom jeho priemerného mesačného zárobku a počtu mesiacov, počas ktorých by trvala výpovedná doba podľa § 62.
veronikasad
23.09.11,16:54
Gabika, ak je ešte na RD, výpoveď zamestnávatela je neplatná ...
nanus
23.09.11,16:56
Rodicovska dovolenka mi konci 29.6.2012.Este v auguste som oznamila zamestnavatelovi ze nastupim do prace 1.9.2011 a prisla mi odpoved ze su uz naplanovane smeny a tak nastup je mozny 1.10.2011.Tak som suhlasila a dnes mi prisla takato odpoved.
Xanti
23.09.11,16:57
Veronika
ale ona píše, že dostala výpoved hned ako sa rozhodla nastúpiť ale v podstate máš pravdu, lebo pokiaľ nenastúpi nemôžu jej dať výpoveď.

To by sa mohla súdiť, a aj vysúdiť neplatné skončenie pracovného pomeru. No hádam Ti odpovie na otázky.
veronikasad
23.09.11,16:58
Rodicovska dovolenka mi konci 29.6.2012.Este v auguste som oznamila zamestnavatelovi ze nastupim do prace 1.9.2011 a prisla mi odpoved ze su uz naplanovane smeny a tak nastup je mozny 1.10.2011.Tak som suhlasila a dnes mi prisla takato odpoved.
Takže si vlastne na rodičovskej dovolenke a do práce si ešte nenastúpila ? Nástup od 1.10.2011 ti oznámili akou formou ?
nanus
23.09.11,17:01
Pisomnou.
veronikasad
23.09.11,17:03
Pisomnou.
Výpoveď, ktorú ti poslali je neplatná - ak sa chceš súdiť, musela by si napadnúť neplatnosť výpovede súdnou cestou.

Ak sa súdiť nechceš, pošli zamestnávatelovi žiadosť o skončenie pracovneho pomeru dohodou pred začatím plynutia výpovednej doby - k 30.9.2011. Vo výplate za mesiac september ti musí vyplatiť nevyčerpanú dovolenku + odstupné.

Ak tak neurobíš, počas plynutia výpovednej doby budeš mať vyplácanú len náhradu príjmu a nárok na odstupné ti nevznikne.
nanus
23.09.11,17:13
Vôbec som tomu nerozumela.Pekne dakujem.
Xanti
23.09.11,17:30
Nanus čomu si neporozumela?
nanus
23.09.11,21:27
Prepac,nie tomu co pises ty.Tej mojej vypovedi.Pretoze nerozumiem ako mi môze napisat riaditel ze moje miesto je zrusene,ked nadalej je tam veduca ako som bola aj ja.Nerozumela som tym §.Dakujem
deni27
28.09.11,09:40
Dobrý deň, keď je výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm. b/ zamestnanec sa stane nadbytočným a jeho pracovný pomer trval od 1.5.11 do 30.9.11 t. j. 5 mesiacov je výpovedná doba 1 mesiac alebo 2 mesiace??? Lebo výpovedná doba 2 mesiace je ak pracovný pomer trval najmenej 1 rok a menej ako 5 rokov. Chcem sa uistiť, že je to skutočne tak.
rodina1
28.09.11,09:41
Dobrý deň, keď je výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm. b/ zamestnanec sa stane nadbytočným a jeho pracovný pomer trval od 1.5.11 do 30.9.11 t. j. 5 mesiacov je výpovedná doba 1 mesiac alebo 2 mesiace??? Lebo výpovedná doba 2 mesiace je ak pracovný pomer trval najmenej 1 rok a menej ako 5 rokov. Chcem sa uistiť, že je to skutočne tak.

Výpovedná doba je jeden mesiac.
mitoni
28.09.11,12:13
Dobrý deň, prepáčte že vstupujem do tejto témy,ale potrebujem aj ja poradiť. Dnes mi šéf oznámil, že k 1.10. dostanem výpoved z dôvodu nadbytočnosti.Zároveň však dodal, že ak odídem do konca mesiaca, dostanem odstupné podľa odpracovaných rokov podľa ZP, každým ďalším mesiacom, kt. odpracujem počas plynutia výpovede, mi odstupné budú znižovať. Po prečítaní ZP som zistila, že ak chcem aby mi bolo vyplatené odstupné, musím požiadať o výpoveď dohodou k 30.9., no ja som žiadnu oficiálnu výpoveď zatiaľ nedostala, tak nemôžem žiadať o dohodu. Čo musí vlastne moja výpoveď obsahovať,aby bola v súlade s paragarafmi a kedy najneskôr mi ju musia doručiť? Budem mať čas na ňu ragovať? Neprídem aj o to odstupné? Ďakujem za odpoveď
lara77
28.09.11,15:39
Dobrý deń, ja by som sa chcela spýtať, kedy sa može vypoveď vyhlásiť za neplatnú? U nás vo firme sa vedenie rozhodlo že poprepúšťa večšinu kmeňových zamestnancov a budú tam robiť ludia cez pracovné agentúry, takže za posledný mesiac vyhodili už asi 10 ludí s tým že im dali podpísat dohodu lebo ževraj sú nadbytočný a že je málo roboty, a na druhej strane tam chodí každý deň viac a viac brigádnikov cez agentury, alebo napr. zákazali nám pit vodu vo výrobe takže kto sa napije dostane výpoveď, dá sa v takomto prípade vyhlásit výpoved za neplatnu?
bubkoch
28.09.11,15:56
Výpoveď, ktorú ti poslali je neplatná - ak sa chceš súdiť, musela by si napadnúť neplatnosť výpovede súdnou cestou.

Ak sa súdiť nechceš, pošli zamestnávatelovi žiadosť o skončenie pracovneho pomeru dohodou pred začatím plynutia výpovednej doby - k 30.9.2011. Vo výplate za mesiac september ti musí vyplatiť nevyčerpanú dovolenku + odstupné.

Ak tak neurobíš, počas plynutia výpovednej doby budeš mať vyplácanú len náhradu príjmu a nárok na odstupné ti nevznikne.

ja by som taky postup rozhodne nedoporucoval, pretoze pri minime snahy a googlovania moze dost zarobit ... :)

teda, vypoved dorucenu pocas rodicovskej by som ignoroval, 3.10. by som nastupil do prace, oznamil zamestnavatelovi ze jeho vypoved pocas RD je neplatna ... zamestnavatel bude mat v tej chvili dve moznosti:
1. uzna jej argument o neplatnej vypovedi, hned 3. 10. jej da novu vypoved, kde VD zacne plynut 1.11. a zaroven jej oznami ze do zacatia plynutia VD nemusi chodit do prace. vysledok: dostane priemerny plat za oktober + 3-mesacne odstupne (teda 1 plat navyse, predpokladam ze sa dohodnu na dohode pred plynutim VD)
2. neuzna jej argument o neplatnej vypovedi a bude trvat ze vypoved pocas RD je platna a nepusti ju na pracovisko. V takom pripade si vygoogli jednduchy vzor zaloby na sud. Vysledok: sud za par mesiacov rozhodne ze vypoved pocas RD bola neplatna a ona vysudi priemernu mzdu za cely ten cas od oktobra do rozhodnutia, plus 3-mesacne odstupne po naslednej vypovedi
Xanti
28.09.11,16:06
Dobrý deň, prepáčte že vstupujem do tejto témy,ale potrebujem aj ja poradiť. Dnes mi šéf oznámil, že k 1.10. dostanem výpoved z dôvodu nadbytočnosti.Zároveň však dodal, že ak odídem do konca mesiaca, dostanem odstupné podľa odpracovaných rokov podľa ZP, každým ďalším mesiacom, kt. odpracujem počas plynutia výpovede, mi odstupné budú znižovať. Po prečítaní ZP som zistila, že ak chcem aby mi bolo vyplatené odstupné, musím požiadať o výpoveď dohodou k 30.9., no ja som žiadnu oficiálnu výpoveď zatiaľ nedostala, tak nemôžem žiadať o dohodu. Čo musí vlastne moja výpoveď obsahovať,aby bola v súlade s paragarafmi a kedy najneskôr mi ju musia doručiť? Budem mať čas na ňu ragovať? Neprídem aj o to odstupné? Ďakujem za odpoveď No pokiaľ nedostaneš nič písomne tak nemôžeš o nič žiadať.
Do piatka má technicky čas Ti dať písomnú výpoveď a ty do piatka musíš požiadať o výpoved dohodou. Zatial nepíš nič. Ak ti nedá výpoved do piatka, tak v pondelok v žiadnom prípade nepodpisuj výpoved so spätným dátumom. Žiadaj aktuálny.
Xanti
28.09.11,16:09
Dobrý deń, ja by som sa chcela spýtať, kedy sa može vypoveď vyhlásiť za neplatnú? U nás vo firme sa vedenie rozhodlo že poprepúšťa večšinu kmeňových zamestnancov a budú tam robiť ludia cez pracovné agentúry, takže za posledný mesiac vyhodili už asi 10 ludí s tým že im dali podpísat dohodu lebo ževraj sú nadbytočný a že je málo roboty, a na druhej strane tam chodí každý deň viac a viac brigádnikov cez agentury, alebo napr. zákazali nám pit vodu vo výrobe takže kto sa napije dostane výpoveď, dá sa v takomto prípade vyhlásit výpoved za neplatnu? No ak by si sa napila vody, a oni ťa vyhodia za hrubé porušenie pracovnej disciplíny a ty by si toto napadla na súde tak súd túto výpoved môže určiť za neplatnú.
Ale ak podpíšeš dohodu, a dajú Ti odstupné tak potom nemáš dôvod napádať na súde, lebo dohoda je obojstranná.
nanus
28.09.11,16:25
Dakujem za rady.Ja som uz urobila takyto krok.Nakolko moje miesto nebolo vôbec zrusene som nesuhlasila s vypovedou a napisala som ze porusili ustanovenia ZP a ze nadalej ziadam nastupit do prace.Ked mi nevyhoveju tak sa budem domahat svojho prava sudnou cestou.Na zaver som napisala ze som ochotna sa dohodnut vypovedou dohodou s odstupnym.Dnes mi volali z firmy,ze su povinny mi oznamit ze mam moznost podat vypoved dohodou §76 odst.2.Ale bolo mi poradene ze nie ja mam dat vypoved ale mne zamestnavatel.
bubkoch
28.09.11,16:29
Dakujem za rady.Ja som uz urobila takyto krok.Nakolko moje miesto nebolo vôbec zrusene som nesuhlasila s vypovedou a napisala som ze porusili ustanovenia ZP a ze nadalej ziadam nastupit do prace.Ked mi nevyhoveju tak sa budem domahat svojho prava sudnou cestou.Na zaver som napisala ze som ochotna sa dohodnut vypovedou dohodou s odstupnym.Dnes mi volali z firmy,ze su povinny mi oznamit ze mam moznost podat vypoved dohodou §76 odst.2.Ale bolo mi poradene ze nie ja mam dat vypoved ale mne zamestnavatel.

tak tak ... ty len pekne cakaj kym ti daju platnu vypoved ... co mozu urobit najskor 1.10., resp. 3.10. ked prides do prace. o dohodu mozes poziadat az ked ti zamestnavatel da vypoved, ale dohodni sa len k poslednemu dnu pred zacatim plynutia VD, NIE SKOR
lara77
28.09.11,16:37
a ked mi napr. daju podpísat dohodu o zrušení prac. pomeru kvoli nadbytočnosti, a ked ju ja odmietnem podpísat, lebo sa mi zdá ako blbost podpísat že my ako kmeňový zamestnanci sme nadbytočný a pritom je tam kopu brigádnikov, tak v tom prípade stava sa táto dohoda aj tak platnou aj ked ju nepodpíšem?
nanus
28.09.11,16:37
no uvidim co zase na mna vymyslia.Zatial dakujem a potom napisem ako som dopadla.
ivka70
28.09.11,16:39
tak tak ... ty len pekne cakaj kym ti daju platnu vypoved ... co mozu urobit najskor 1.10., resp. 3.10. ked prides do prace. o dohodu mozes poziadat az ked ti zamestnavatel da vypoved, ale dohodni sa len k poslednemu dnu pred zacatim plynutia VD, NIE SKOR

Ak ti zamestnavatel da vypoved pre zrusenia prac. miesta v oktobri, mas este dalsiu moznost.
Poziadat opatovne o uvolnenie na rodicovsku dovolenku napr. od 1.11.2011 alebo od 30.1.2011, teda den pred uplynutim vypovednej doby, na co mas narok.
Tym padom tvoj PP bude ukonceny az po ukonceni RD. Co moze tiez pomoct.
Xanti
28.09.11,16:42
a ked mi napr. daju podpísat dohodu o zrušení prac. pomeru kvoli nadbytočnosti, a ked ju ja odmietnem podpísat, lebo sa mi zdá ako blbost podpísat že my ako kmeňový zamestnanci sme nadbytočný a pritom je tam kopu brigádnikov, tak v tom prípade stava sa táto dohoda aj tak platnou aj ked ju nepodpíšem? No tak potom Ti dajú výpoved, výpovedou ti oznámia koniec pracovného pomeru. A bud budeš chodiť počas výpovednej doby do práce alebo požiadaš o dohodu a dostaneš odstupné.

No asi zamestnanci cez agentúru sú lacnejší, a možno naozaj len na výkyvy práce teda že je nárazovo jej viac tak sa oplatí zamestnať cez agentúru.
nanus
28.09.11,16:46
aj to by bolo riesenie.Ja som volala s riaditelom a jednoznacne mi dal najavo ze so mnou nepocita,preto si musim nieco ine najst.
Xanti
28.09.11,16:52
aj to by bolo riesenie.Ja som volala s riaditelom a jednoznacne mi dal najavo ze so mnou nepocita,preto si musim nieco ine najst. Nanus ved to je v poriadku,
ty môžeš byť u svojho zamestnávateľa na rodičovskej a môžeš si nájsť druhý pracovný pomer počas tejto rodičovskej inde.
Len tak by si nedonútila dať Ti výpoved.
nanus
28.09.11,17:00
no ved uvidim co mi odpovie a rozhodnem sa.
lara77
28.09.11,20:09
to znamená, že je to v sulade so ZP ak dá zamestnávatel výpoved podla paragrafu 63 ods.b, a pritom zamestnávaju desiatky brigádnikov,
Xanti
29.09.11,04:47
Lara,
aj my na firme doplňame pracovníkov dohodami alebo spoluprácou zo SZCO, ak je viac práce. Máme málo kmeňových zamestnancov, lebo ak nie je roboty resp. je roboty málo, tak chodia do práce kmeňový. Ak je roboty viac pomáhajú SZCO aj dohodári.

No neviem ako u vás, možno teraz má Vaša firma zákazku, ktorú treba rýchlo urobiť ale na ďalšie obdobie nemá zamestnávateľ prácu, resp. dosť práce pre všetkých kmeňových pracovníkov. Tak rieši znižovanie stavu.
lara77
29.09.11,13:12
Ja viem že to tak funguje, robia to tak skoro všetky firmy, u nás sú brigádnici od začiatku ako firma funguje čo je skoro 4 roky, a sú tam počas celého roka niekedy menej niekedy viac, podla toho kolko je roboty, kedže kmenových zamestnancov je aj tak málo, teraz to u nás vyzerá asi tak že robíme na 4smeny 12hodin, na každej smene je 5-6 kmenových zamestnancov a po skončení prepúštania by mali ostat na jednej smene 3 kmenový zamestnanci no a každá smena má ešte vedúceho, 2 majstrov, 2 kvalitárov a 2 technikov, čiže 3 operátori na 7 nadriadených, to je smiešne nie? takže tí brigádnici sú tam stále, a ešte teraz vlastne dali niektorým zmluvy na rok alebo na tri mesiace...............vlastne ide o to že doteraz sme si všetci mysleli že ako zamestnanci so znmluvou na dobu neurčitú sme nejako chránení zákonom aby nás nemohli len tak vyhodit, ale zdá sa že to tak nie je