Bambi23
24.09.11,10:29
Máte niekto skúsenosti s prepustením ZŤP zamestnanca?
Máme ZŤP zamestnanca, v zriadenej chránenej dielni, miera postihnutia do 70%. Pokiaľ bol v skúšobnej dobe, bolo všetko ok, ale po skončení skúšobnej doby robí len problémy. Párkrát sme ho už upozornili, ale stále je to len horšie. Vyhráža sa nám tým, že ho nikdy nemôžeme prepustiť pretože je ZŤP.
Nechceme ho vyhodiť za porušenie pracovnej discipíny, aj keď to pravidelne robí a máme aj zápisy o tom, že sme ho viackrát upozornili, ale viete ako to chodí v takýchto prípadoch, takýto "vychcaný" zamestnanec sa bude súdiť, čím sa aj vyhráža a v tomto štáte zákony ako vždy neplatia, zamestnanec má vždy pravdu, nemám chuť sa s ním naťahovať niekoľko rokov.
Na stánke ÚPSVaR som našla, že podľa §66 ZP musím požiadať úrad o prepustenie. Čo tam mám však uviesť, aký dôvod, prípadne čo ešte tam mám doložiť? Majú tam uvedené, že na to majú 30 až 60 dní a zo skúseností viem, že to neradi schvaľujú. Čo potom s tým zamestnancom? Predpokladám, že keď mu poviem o tom, že dávam žiadosť na ÚPSVaR na jeho prepustenie hneď pôjde na maródku a viac s ním zase nepohnem. Pri každom probléme sa hodí na nejakú dobu na PN a potom sa znova vráti ako keby nič. Musíme tým pádom riešiť zastupovanie a nemôžeme prijať normálneho, zodpovedného zamestnanca, ktorý by si jeho prácu vykonával poriadne. Máme s ním len problémy, naozaj sa neviem pohnúť, vie mi niekto poradiť?
Je nejaké normálne riešenie ako mu dať výpoveď?

Ďakujem
avalik
24.09.11,08:54
ZP § 66

Zamestnancovi so zdravotným postihnutím môže dať zamestnávateľ výpoveď len s predchádzajúcim súhlasom príslušného úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, inak je výpoveď neplatná. Tento súhlas sa nevyžaduje, ak ide o výpoveď dávanú zamestnancovi, ktorý dosiahol vek určený na nárok na starobný dôchodok, alebo z dôvodov ustanovených v § 63 ods. 1 písm. a) a e).
Bambi23
24.09.11,09:06
Ďakujem Dara za odpoveď. Tento § som našla aj na www stránke ÚPSVaR, doplnila som to aj hore do otázky, aby som ju upresnila. Ide mi o to, čo s ním, ako ho môžeme prepustiť. Dohodnúť sa s ním nedohodneme, do starobného dôchodku má ešte ďaleko a ako som už uviedla hore, porušenie pracovnej disciplíny to nechceme, to sa ťažko dokazuje, a popravde, nepoznám jedného zamestnávateľa, ktorý by to na súde obhájil. Vždy dajú za pravdu zamestnancovi. Niekedy mám pocit, že zamestnanec môže všetko a zamestnávateľ nič. Je to na hlavu postavené, z vlastných peňazí musíte platiť niekoho, kto vám robí len problémy a nemáte možnosť sa pohnúť. Potom sa čudujú, že ich nikto nechce zamestnať. Netvrdím, že sa nenájde medzi nimi zopár slušných, aj takých máme zamestnaných, ale vždy sa nájde aj výnimka, ako tento. Čo potom s ním?
Je si vedomý toho, že s ním nevieme nič robiť, tak to len zneužíva a vysmieva sa nám.
veronikasad
24.09.11,09:08
Bambi, môžeš byť konkrétnejšia, aké problémy máte so zamestnancom ? (o aké porušovanie prac.disciplíny ide)
Bambi23
24.09.11,09:18
Ide o vrátnika, na recepcii. Pri vstupe do budovy musí zapisovať každú návštevu, čo skoro vôbec nerobí, len ak ho niekto kontroluje a doslova nad ním stojí. Niekoľkokrát sme ho na nočnej službe nachytali ako spí. Dokonca sme namontovali kamery, aby sme to mali na zázname. Cez deň je to v pohode, keď má nočnú, vždy večer vypne prúd, aby kamera nenahrávala. Alebo ako už urobil zopárkrát, čo je vidieť aj na zázname, postaví sa na stoličku, otočí kameru smerom k zemi aby ho nebolo vidieť a tváril sa, že to nie on ale určite niekto iný. Je to naozaj nepochopiteľné, nevieme si s tým poradiť. Aj keď ostatní vrátnici vedia, že robí problémy a máme aj svedkov aj zápisy, nechceme to ťahať do extrémov a súdiť sa s ním, je naozaj nepríjemný, vyhráža sa a s takým človekom je lepšie si dať pokoj ako sa s ním niekoľko rokov súdiť. Už sme mu navrhli dohodu, slušné odstupné ak odíjde a nič. Ja fakt neviem čo s ním máme robiť, nikto vo firme ho nechce ale nevieme ako sa ho slušne zbaviť, on nič neprijíma, mám pocit, že sa vyžívva v tom, že nám robí len problémy. Na zákazníkov je drzí, vulgárne sa rozpráva. Je to čím ďalej horšie.
drobeceva
24.09.11,09:20
on zrejme vycítil, že máte z neho strach. Myslím, že dôvody na poruš.PD existujú, tak sa nebojte to dať aj na papier.
Bambi23
24.09.11,09:28
Vedenie sa vo firme rozhodlo, že porušenie pracovnej discilíny riešit nebudeme, musíme vymyslieť niečo iné. Naozaj, neviem aké máte skúsenosti s porušením pd vy, ale nikdy, naozaj nikdy nevyhrá zamestnávateľ. Nemám chuť sa trebárz 5 rokov s ním súdiť a nakoniec ho znova prijať a doplatiť mu ešte aj tých 5 rokov. S týmto človekom nepochodíme s porušením pracovnej disciplíny. Ale ďakujem za rady.
Asi nám neostane nič iné len podať žiadosť na ÚPSVaR a čakať čo bude ďalej. Som si istá, že znova pôjde na PN a počká kým uplynú premlčacie doby upozornení, povolení a kadečoho.
veronikasad
24.09.11,09:35
Vedenie sa vo firme rozhodlo, že porušenie pracovnej discilíny riešit nebudeme, musíme vymyslieť niečo iné. Naozaj, neviem aké máte skúsenosti s porušením pd vy, ale nikdy, naozaj nikdy nevyhrá zamestnávateľ. Nemám chuť sa trebárz 5 rokov s ním súdiť a nakoniec ho znova prijať a doplatiť mu ešte aj tých 5 rokov. S týmto človekom nepochodíme s porušením pracovnej disciplíny. Ale ďakujem za rady.
Asi nám neostane nič iné len podať žiadosť na ÚPSVaR a čakať čo bude ďalej. Som si istá, že znova pôjde na PN a počká kým uplynú premlčacie doby upozornení, povolení a kadečoho.
Skúste ID poslať na preventívnu lekársku prehliadku - vzhľadom na spôsobilosť na nočnú prácu (upozornite lekára, že ste ho opakovane pristihli spať v noci). Potom by mohol dostať výpoveď zo zdravotných dôvodov., ak preňho nemáte iné vhodné miesto.
avalik
24.09.11,09:41
Vedenie sa vo firme rozhodlo, že porušenie pracovnej discilíny riešit nebudeme, musíme vymyslieť niečo iné. Naozaj, neviem aké máte skúsenosti s porušením pd vy, ale nikdy, naozaj nikdy nevyhrá zamestnávateľ. Nemám chuť sa trebárz 5 rokov s ním súdiť a nakoniec ho znova prijať a doplatiť mu ešte aj tých 5 rokov. S týmto človekom nepochodíme s porušením pracovnej disciplíny. Ale ďakujem za rady.
Asi nám neostane nič iné len podať žiadosť na ÚPSVaR a čakať čo bude ďalej. Som si istá, že znova pôjde na PN a počká kým uplynú premlčacie doby upozornení, povolení a kadečoho.

ja by som pred zaslanim ziadadosti zasla na UPSVaR - "akoze" sa informovat, a zaroven by som opisala situaciu - mozno pri posudzovani ziadosti si spomenu a budu vediet citat medzi riadkami :)