rado7777
25.09.11,07:38
Ahojte,

otravujem tentokrat s takouto vecou:
v Piestanoch mame v uzivani pozemok (zahrada) na ktorom stoji aj chatka (zakreslena aj v mape). Cele kopce kde su zahrady vedla seba mal kedysi vo vlastnictve 1 clovek. Od neho sa vtedy tato zahrada kupila, zmluvu mam v ruke, ale nezapisala sa zmena v katastri. Bolo to X-desatroci dozadu. No ale po smrti majitela zdedili cely kopec jeho deti. Problem je ale v tom, ze dodnes tie deti medzi sebou nemaju vysporiadane useky ze koho je co, dedicske konanie stale uz cele roky prebieha.... Je ich tusim az 8, takze kazdy ma papierovo 1/8 z celeho kopca, ale nikde nie je napisane ze "ty mas konkretne tieto a tieto zahrady, a ty zas mas hentie a tamtie". A niekto z nich stale bojkotuje a stale s volacim v dedicskom konani nesuhlasi, ze "henta konkretna veta musi zminut atd..."
No a teraz je asi problem - ja sice papier o kupe tej konkretnej zahrady mam aj s podpismi toho povodneho majitela (ich otca), ale asi nemozem jednoducho prist na kataster a povedat ze "zapiste mi to tam", prip. este nejakeho "kolikovaca" tam dotiahnut, nech presne zameria zahradu...?
Otazka - je nejaka sanca, ako si ten pozemok nechat zapisat na seba? Alebo musim cakat kym dobehne to dedicske konanie?

Dakuejm,

Rado
Ice dive
25.09.11,06:00
otázka je, čo je v tej kúpnopredajnej zmluve, ak je OK, tak sa môže dať zavkladovať, ak nie... treba čakať na koniec dedičského konania a kúpiť pozemok od dedičov....

podstatné v danej zmluve je výmera, koľko čoho si vlastne kúpil, či je to konkrétna parcela alebo či treba kolikovača čo vymedzí predanú plochu.... a asi najpodstatnejšie je mať na kúpnopredajnej zmluve notársky overený podpis predávajúceho, pokiaľ by to bolo takto, tak k predaju došlo ešte pred smrťou t.j. dedičia nemajú čo dediť tvoj pozemok... (ak s nimi nie je reč, zájdi za notárom, ktorý danú vec prejednáva...)
Mária27
25.09.11,06:54
Ak je zmluva o prevode vlastníckeho práva k nehnuteľnosti bezchybná, úmrtím účastníka zmluvy pred podaním na vklad do katastra práva ani povinnosti zo zmluvy nezanikajú a prechádzajú na dedičov, ktorí generálnou sukcesiou vstúpili do práv a povinností poručiteľa.

Vyhľadaj si k tomuto na internete podrobnosti a konaj. Podľa § 30 ods. 2 KZ konanie o povolení vkladu sa začína na návrh účastníka konania. Podaj návrh do kastra s oznámením dedičského konania (prerušia konanie o vklade), podaj žiadosť v dedičskom konaní na privolenie súdu na predaj nehnuteľnosti (v OSP okolo § 175) - a môžeš to mať zapísané aj pred skončením dedičského konania.
rado7777
25.09.11,17:55
Dakujem za reakcie. Skusim zistit resp. sa pozriet na zmluvu samotnu. Ono to totizto bolo podpisovane uz pradavno este nasou babkou, a vtedy bol majitel aj vyplateny. Ale babka umrela a odvtedy s tym nik nehybal, akurat moja mama sa snazila zistovat nejake infos, ale to nebolo nic. Zrejme preto ze to nebolo v katastri zapisane ani neprebehlo dedicske konanie z babky na jej 3 deti... To len spekulujem, ale ako laik si to inak neviem vysvetlit..... Uvidime, ozvem sa ked zistim nieco rozumne.

Zatial vdaka ;-)

Rado
doktor23
26.09.11,07:28
oslov všetkých dedičov, nech Ti podpíšu súhlas s vydržaním a choď potom k notárov, aby s Tebou spísal osvedčenie vyhlásenia o vydržaní. Si dobormyseľný, užívač to viac ako 10 rokov (spoločne s tvojimi právnymi predchodcami), nie je dôvod, aby sa to nezrealizovalo. Dedičom vysvetli, že ak Ti to nepodpíšu, budeš sa musieť domáhať svojich práv súdnou cestou. čo by ich stálo čas a peniaze a nakoniec by aj tak prehrali .... takisto budeš potrebovať vyjadrenie obce, že nemá námietky voči vydržaniu
rado7777
26.09.11,10:36
Vdaka Doktor,

zistil som ohladom tej povodnej kupno-predajnej zmluvy:

- pozemok bol vykolikovany a zakresleny na mape
- notarsky nie je overeny podpis povodneho majitela
- je tam peciatka obce

Problem bude s tym obehanim sucasnych majitelov, lebo ich je dokonca az 12 a niektori ziju v Cechach atd...nemam ziadne kontakty. Takze ich skontaktovanie by bolo asi na dlhe lakte. Moja mama sa vraj v minulosti uz zaujimala o vydrzanie a 3 notari/pravnici jej povedali, ze by to bol hrozne dlhy boj ziskat tie podpisy a ze asi bude lepsie pockat kym si to vysporiadaju najprv...Tak ja neviem... :-(
doktor23
27.09.11,19:36
ak nájdeš jedného, nájdeš aj ostatných .... hociktorý z dedičov Ti môže psokytnúť okruh dedičov od notára, čo prejednáva dedičstvo ... každému napíšeš list, vysvetlíš situáciu .... je to na dlhé lakte, ale lepšie je podľa mňa konať, ako čakať
rado7777
28.09.11,05:21
Asi hej, inak sa to nemusi pohnut dalsich X rokov. Inak to nie je take zle co sa tyka povodnej zmluvy, kde bol pozemok prenajaty na 100 rokov, a ostava este nejakych 75 rokov na uzivanie :-) Moja babka to potom aj odkupila, ale nemala notarsky overeny podpis majitela, a ani to nedali zapisat na kataster....zevraj vtedy sa to este tak nerobilo ci co....? No to je fuk, bude lepsie naozaj konat, lebo ked je proste nieco uz nase, tak je nase
martin33AA
29.09.11,13:12
Neviem či niekto poradil toto:
1/ Ak máš od mrtveho kúpnu zmluvu nevkladovanú do katastra, to je dobre,
2/ mlo by v nej byť uvedené asi o ako časť záhrady ide, či tam to nie je napísané ? ani obrazne? typu "predávam kupujúcemu kus záhrady v tvare kosoštvorca ohraničený štyrma brezami uprostred ktorého je studňa" - na tento "kusok" by si nechal urobiť geometrický plán i pozemok pod chatkou
3/ No a podal by si žalobu o určenie vlastníckeho práva z dôvodu vydržania, dúfam že ten "kúsok" užívaš resp. akože máš viac ako desať rokov?