Ratius
25.09.11,12:11
Máme záujem o kúpu časti pozemku, ktorý zatiaľ nieje vysporiadaný. Realitka navrhla následovný postup: keďže celý proces vysporiadania a delenia je veľmi zložitý, realitka chce pozemok vysporiadať, odkúpiť, rozdeliť a nám odpredať jeho časť. Problém je, že ešte pred týmito krokmi od nás požaduje zloženie zálohy.
Nevieme ako ďalej postupovať. Ako by sa dal celý tento zložitý proces dopredu zmluvne zabezpečiť už pri zložení zálohy?
arizona
25.09.11,10:54
Osobne by som na takuto dohodu nepristupila.
Dedicske konanie sa moze tahat "do aleluja", ty mozno medzitym objavis iny pozemok...

Je to neferove od realitky, ze uz predava majetky a berie zalohy ,za veci,ktore nie su vysporiadane. Ziaden realitak ti predsa nevie dopredu povedat presny termin skoncenia ded. konania.
Co ked sa dedicia nedohodnu a budu sa dohadovat roky? Co ked zmenia nazor na predaj?
To by ti pravdepodobne RK vratila zalohu,ale Ty dovtedy vyckavas a vyckavas...
Mozna alternativa, ak ti na tom pozemku moc zalezi, tak si zazmluvnit s RK aj maximalny termin. Ak sa ded.konanie dovtedy neukonci, vasa dohoda pada a odstupujes preto od zmluvy a ziadas vratit zalohu.
Ratius
25.09.11,12:38
Toto by malo byt vyriesené, realitka nás ubezpečila že v zmluve bude lehota, ktorú keď nedodržia vrátia nám zálohu.

Zaujímalo by ma skôr ako by táto zmluva mala vyzerať, kedže parcely ktoré máme kupovať, v čase zloženia zálohy ešte nebudú vytvorené a takisto listy vlastníctva nebudú ešte založené. Čiže pri zložení zálohy, nebude jednoduché špecifikovať čo ideme kúpiť a od koho to ideme kúpiť.

Pre upresnenie, momentálny stav je taký, že listy vlastníctva sú iba v pozemkovej knihe, v katastri nie sú založené. Parcely v katastri nie sú identické s parcelami v pozemkovej knihe. Avšak realitka už vypracovala geometrický plán na nové parcely.
majkii
25.09.11,20:34
Toto by malo byt vyriesené, realitka nás ubezpečila že v zmluve bude lehota, ktorú keď nedodržia vrátia nám zálohu.

Zaujímalo by ma skôr ako by táto zmluva mala vyzerať, kedže parcely ktoré máme kupovať, v čase zloženia zálohy ešte nebudú vytvorené a takisto listy vlastníctva nebudú ešte založené. Čiže pri zložení zálohy, nebude jednoduché špecifikovať čo ideme kúpiť a od koho to ideme kúpiť.

Pre upresnenie, momentálny stav je taký, že listy vlastníctva sú iba v pozemkovej knihe, v katastri nie sú založené. Parcely v katastri nie sú identické s parcelami v pozemkovej knihe. Avšak realitka už vypracovala geometrický plán na nové parcely.

Aky je rozumný dôvod platiť zálohu realitke za niečo čo v skutočnosti resp. právne ešte neexistuje? Že náklady realitky? O čom je teda podnikanie? Môj názor je, že realitka chce obchod bez rizika, pretože zálohou zrejme vo výške provízie má vopred. Aj keď by ju v prípade uplynutia lehoty mala vrátiť, nevieš či tak urobí. V prípade, že tak neurobí, budeš sa musieť svojich peňazí domáhať pravdepodobne súdnou cestou, kde budeš musieť uniesť dôkazné bremeno, zaplatiť advokáta, súdny poplatok a podobne. Výsledok môže byť aj taký, že súd vyhráš, rozsudok bude v ruke, ale k peniazom sa nedostaneš lebo sa medzičasom realitka dostane do konkurzu, alebo prevedie aktíva na inú spoločnosť rovnakého majiteľa. Takýto scenár nie je v slovenských podmienkach nereálny, preto by som zálohu nezaplatil. Podľa mňa vo väčšine korektných zmluvných vzťahov musí postačovať zmluvná zábezpeka v tej podobe, ak by si nedodržal dohodu, zaplatil by si v nejakej lehote zmluvnú pokutu. A samozrejme tak ako píše Arizona, viažeš peniaze niekde, kde nevieš ako to celé dopadne. Kým nevložíš hlavu do slučky zamysli sa nad tým, či riziko, ktoré na seba preberieš sa nedá vyriešiť tak aby bolo rovnomerne rozložené medzi obe zmluvné strany.
Moja rada je, ak sa chceš zaviazať realitke urob tak vo forme písomnej zmluvy, dohodnite si sankcie, lehoty a iné zmluvné dojednania, ale nesúhlas so zaplatení zálohy vopred, ktorá tvorí zvyčajne výšku provízie. Trvaj na tom, aby zmluva (či už rezervačná alebo sprostredkovateľská) bola uzatvorená podľa občianskeho zákonníka nie podľa obchodného zákonníka kôli vyššej právnej ochrane, dbaj na to, aby v zmluve nebola klauzula, aby v prípade sporu rozhodoval rozhodcovský súd.
N1BOOM
15.10.11,07:02
Ľudia nenechajte sa ovládať realitkou!!! Nedávajte realitkám zálohu akú si povedia. Idete kupovať nehnutelnosť v hodnote 100 000€ realitka od vás chce vytiahnúť zálohu v hodnote 4000€ - 120 000SK (ročný príjem niektorých ľudí). Načo? aby keď odstúpite od zmluvy vás o tie peniaze pripravila! Je jedno, že z akého dôvodu od zmluvy odstúpite, ale RK nemá právo Vás okradnúť o váš ročný príjem!!! Áno, dám zálohu, ale nie takú ktorá bude mať zásadný vplyv na môj následný život to znamená tak do 500€, aj tak RK nemá žiadne výdavky s tým, že dá nehnutelnosť opäť do ponuky. A 500€ -15 000SK nie je tiež malá suma. Všimnite si hlavne ako zástupca RK znervózne keď začnete jednať o hodnote zálohy. Dokonca niektorý začnú hystericky meniť tón hlasu.
Takže kupujúci, bojujte proti zlodejstvu realitiek!!!