r.galovic
20.01.06,10:58
Zdravím všetkých poraďákov, ktorí majú dilemu či použiť príkaznú zmluvu alebo zmluvu o dielo. Čo takto použiť tzv. nepomenovanú zmluvu podľa §51 Občianskeho zákonníka? V nej by sa uviedli obdobné podmienky ako v týchto zmluvách, akurát že by tam už nefiguroval názov zmluvy. Ja som videl použitie tejto zmluvy pri vypracovaní tendrovej dokumentácie na čerpanie z fondov EU.
ajobs
20.01.06,10:10
Zdravím všetkých poraďákov, ktorí majú dilemu či použiť príkaznú zmluvu alebo zmluvu o dielo. Čo takto použiť tzv. nepomenovanú zmluvu podľa §51 Občianskeho zákonníka? V nej by sa uviedli obdobné podmienky ako v týchto zmluvách, akurát že by tam už nefiguroval názov zmluvy. Ja som videl použitie tejto zmluvy pri vypracovaní tendrovej dokumentácie na čerpanie z fondov EU.

Medzi podnikateľmi je obyvklejšie použiť innominátnu zmluvu uzatvorenú podľa Obchodného zákonníka ( § 262 ).
r.galovic
20.01.06,11:52
Ja som však mal na mysli debatu okolo použitia príkazných zmlúv a zmlúv o dielo medzi FO podnikateľom a FO nepodnikateľom a uplatnenie príjmov podľa §8 a následne oslobodenia podľa §9. Ja som používal príkazné zmluvy ale viaceré príspevky ma zneistili v tom, že DÚ môže preklasifikovať príkazné zmluvy z §8 na §5. Tak hľadám cestičku aby moji "nezamestnanci" :cool: nemuseli platiť daň. A tak ma napadla tá nepomenovaná zmluva.
Jozef Mihál
20.01.06,12:00
Je jedno, či ide o príkaznú zmluvu alebo nepomenovanú zmluvu, z pohľadu prísneho daňového úradu ide o to, či predmet zmluvy je možné klasifikovať ako závislú činnosť. Samozrejme nepomenované zmluvy "sú na tom lepšie", už z titulu svojho označenia.
r.galovic
20.01.06,12:11
Je jedno, či ide o príkaznú zmluvu alebo nepomenovanú zmluvu, z pohľadu prísneho daňového úradu ide o to, či predmet zmluvy je možné klasifikovať ako závislú činnosť. Samozrejme nepomenované zmluvy "sú na tom lepšie", už z titulu svojho označenia.

Ďakujem za reakciu. Áno, je jasné že v zmluve musí byť zahrnutá úplná samostatnosť zhotoviteľa resp. príkazníka. Na zmluve o dielo mi začalo vadiť to, že za dielo sa nedá považovať "hocičo", čiže sa zužuje pole použitia. Na príkaznej zmluve je zase nepríjemný už len jej názov "príkazná", to si hneď na DÚ môžu vysvetliť tak, že príkazník musí dodržiavať príkazy príkazcu a tým pádom je od neho závislý (a šup z §8 do §5 :mee: ). Nepomenovaná zmluva je taká neutrálna, a to sa mi páči ;)
Evanka
20.01.06,12:16
Inominátna - nepomenovaná zmluva sa v obchodnom styku využíva často. Je uzatvorená na základe Obchodného zákonníka, takže sa častejšie využíva v obchodnom styku podnikateľských subjektov. Príkazná zmluva je uzatvorená na základe Občianskeho zákonníka. Príkaznú zmluvu som pred niekoľkými rokmi bez problémov použila na jednorázovú kontrolu účtovníctva. Teraz sa však roztrhlo s Príkaznými zmluvami a DU si daju na to viac pozor, aby ich skontrolovali. Ja si myslím, že príkaznú zmluvu môžno sotva použiť v prípade keď niekto bude pracovať v mojich priestoroch, na mojich zariadeniach. Dala by sa však použiť na zisťovanie nejakých skutočností, obstaranie majetku a pod. Môj názor. Možno niekto pridá ďalší.
Jozef Mihál
20.01.06,12:23
Zdá sa, že tak ako hitom roku 2005 boli príkazné zmluvy, hitom roku 2006 budú nepomenované zmluvy.
r.galovic
20.01.06,12:31
Zdá sa, že tak ako hitom roku 2005 boli príkazné zmluvy, hitom roku 2006 budú nepomenované zmluvy.

Dúfam, že som nedštartoval takú lavínu ako boli príkazné zmluvy. To bol len taký môj nápad, nie návod. :rolleyes:

"Nepomenovaná zmluva" - §51 zák. 40/1964 Občianskeho zákonníka znie:


Účastníci môžu uzavrieť i takú zmluvu; ktorá nie je osobitne upravená; zmluva však nesmie odporovať obsahu alebo účelu tohto zákona.
Jozef Mihál
20.01.06,12:52
Nápad nenápad, dajte si niekto o rok tú námahu a vyhľadajte na Porade "nepomenovaná zmluva" (alias "galovičova zmluva").

Nepochybujem, že toto slovné spojenie sa tu za ten rok vyskytne najmenej 1000 krát.
Evanka
20.01.06,12:58
Zdá sa, že tak ako hitom roku 2005 boli príkazné zmluvy, hitom roku 2006 budú nepomenované zmluvy.
Jozef, to si nemyslím, lebo tie sa využívajú často už dávno. Pokiaľ nemožno zaradiť zmluvu podľa Obchodného zákonníka do žiadnej "kategórie", uzatvorí sa nepomenovaná (inominátna) zmluva podľa §269 Obch. zákonníka, ale nie je to oproti iným zmluvám nejaká výhoda. Pre zmluvné strany je dôležité, čo v zmluve je, nie ako sa zmluva nazýva. (Nepoučujem, viem že to dobre vieš.) Obchodný Zákonník upravuje ale predovšetkým vzťahy podnikateľských subjektov. Takže asi sotva by obstálo uzatvoriť takúto zmluvu s občanom napríklad na umytie okien. Ale všetko je možné :).
r.galovic
20.01.06,13:05
Nápad nenápad, dajte si niekto o rok tú námahu a vyhľadajte na Porade "nepomenovaná zmluva" (alias "galovičova zmluva").

Nepochybujem, že toto slovné spojenie sa tu za ten rok vyskytne najmenej 1000 krát.

:eek: :eek: :eek: Tak to dúfam nie.

Nechcem byť považovaný za nejakého špekulanta alebo "vrtáka" v zákonoch, čo hľadá cestičky ako ich obísť. Od tejto chvíle sa od témy "nepomenovaná zmluva" dištancujem a neželám si aby sa táto téma akokoľvek spájala s mojim menom.

P.S.: Za prípadné právne postihy nie som zodpovedný.

s pozdravom

r.galovic ;)
Evanka
20.01.06,13:10
Dúfam, že som nedštartoval takú lavínu ako boli príkazné zmluvy. To bol len taký môj nápad, nie návod. :rolleyes:

"Nepomenovaná zmluva" - §51 zák. 40/1964 Občianskeho zákonníka znie:


Účastníci môžu uzavrieť i takú zmluvu; ktorá nie je osobitne upravená; zmluva však nesmie odporovať obsahu alebo účelu tohto zákona.
Aha, teraz som si všimla že myslíte nepomenovanú zmluvu podľa Občianskeho zákonníka. Môžete samozrejme uzavrieť aj takúto zmluvu, ale posudzovať sa to bude samozrejme rovnako ako pri Príkaznej zmluve.
Jozef Mihál
20.01.06,13:16
Jozef, to si nemyslím, lebo tie sa využívajú často už dávno.
Aj príkazné zmluvy sa využívali už dávno, ale potom čo boli na Porade dostatočne spropagované, spustila sa lavína o ktorej r.g. píše vyššie. A to isté bude teraz s nepomenovanými zmluvami. Nepodceňujte Poradu, je to silné médium a skúsenosti z nej čerpá dnes už veľmi veľa ľudí.
Evanka
20.01.06,13:28
Súhlasím, ale práve ide o to vydiskutovať si to, za akých okolností by sa to dalo použiť. Veď si tu navzájom radíme. Bol to iba nápad prispievateľa, ktorý takéto niečo objavil v zákone a uvažuje ako to využiť http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif. Veď kto použije Príkaznú zmluvu tak, že to spĺňa charakter PZ, je to OK aj z pohľadu dane a odvodov. Ja som ju používala už v roku 1995 http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif.
Jozef Mihál
20.01.06,13:39
Ja osobne proti nepomenovaným zmluvám nič nemám, hoci ich nevyužívam. Ale v súlade s módnymi trendmi asi začnem.
lubomirfialek
21.04.11,05:51
Podla coho treba teda riesit inominatnu zmluvu-ak ide o vztah PO a FO(studenta)?Podla obchodneho, alebo obcianskeho zakonnika. A co presne by mala tato zmluva obsahovat?
jennynnka
06.05.13,16:00
Dobry den. Chcela by som sa informovat, ked som invalidny dochodca (250euro), TZP a sucasne aj spolocnik a podnikatel s.r.o. (zatial nemam ziadny zmluvny vztah) a mala som prijem z prilezitostnej cinnosti 400 euro (nepomenovana zmluva) je potrebne z tohto prijmu (400 euro) odviest odvody do socialnej (ci zdravotnej) poistovne? Dakujem