nemea
25.09.11,14:11
dobrý deň, zasadila som špargľu na jar a vyrástla mi rstlinka, vysoká asi pol metra.Neviem, či to mám odstrihnúť, alebo nechať tak, viem, že úroda by mala byť až v štvrtom roku. Len neviem, ako postupovať, lebo som čítala, že sa prihrňuje, lenže tie rastlinky rástli ako divé. Takže sú von a taktiež som sa bála, ak by všetko ostalo v zemi, či nevyhnujú. Ako vlastne pestovať špargľu, kým nezačneme mať z nej úžitok?
arizona
25.09.11,12:27
Pripravujeme záhon na pestovanie špargle

Špargľa (Asparagus officinalis)

Pochádza pravdepodobne zo strednej a južnej Európy a strednej Ázie. Je trváca rastlina s veľmi vysokými nárokmi na prípravu pôdy a pestovanie. Je to najvýnosnejšia zelenina s vysokým finančným efektom. Môže sa pestovať vo všetkých zeleninárskych oblastiach. U nás sa pestujú vybielené špargľové výhonky, ktoré sú bielej až smotanovej farby. Vhodné sú na konzum v období, keď výhonky prerážajú povrch pôdy.

Záhon na pestovanie špargle sa zakladá na veľmi dlho. Špargľu na jednom mieste pestujeme často 15-20 rokov. Pred vysádzaním sa pestujú plodiny, ktoré zanechávajú pôdu v dobrom stave a odburiňujú ju súčasne.

Príprave pôdy musíme venovať náležitú pozornosť. Pôda musí byť veľmi starostlivo a dôkladne pripravená a výdatne vyhnojená. Pre záhon vyberáme ľahšie–hlinitopiesočnaté, piesočnatohlinité až hlinité pôdy s vysokým obsahom humusu, s priepustnou spodinou, s nižšou hladinou spodnej vody. Poloha záhonu musí byť slnečná a v žiadnom prípade ani čiastočne zatienená.

Pôdu si rok dopredu pripravíme a taktiež predpestujeme sadenice. Na špargľový záhon vysádzame predpestované jednoročné sadenice. Osivo pred sejbou začiatkom apríla namáčame asi 3 dni vo vode, ktorú pravidelne denne vymieňame. Sejeme na záhon riedko do riadkov na vzdialenosť 0,3 m a po vzídení jednotíme na vzdialenosť 10 cm. Pôdu musíme pravidelne zavlažovať, nesmie sa nechať zaschnúť. Okrem toho ju udržujeme kyprú a odburiňujeme.

V mesiaci jún prihnojujeme liadkom amónnym, formou hnojivej závlahy v dávke 15-20 gr na 1m2. Za rok sa dopestujú silné sadenice vhodné na výsadbu.

Na vybranom záhone pre pestovanie špargle, rok pred výsadbou pestujeme predplodiny- strukoviny, skoré hlúboviny. Pôdu po zbere týchto predplodín prihnojíme a plytko zrýľujeme alebo oreme. Takto ju do jesene necháme obpočívať. Na jeseň sa pôda hlboko zrýľuje (0,5-0,8 m). Do pôdy zapracujeme v prípade možnosti buď záhradný kompost (10-14 kg na 1 m2) alebo maštaľný hnoj (6 kg na 1m2). Nesmieme zabudnúť na zásobné hnojenie pridaním superfosfátu a draselnej soli v dávkach 50-80 gr. na 1m2.

Na jar na pripravené hriadky sadíme pevné špargľové sadenice. Medziriadková vzdialenosť je 1,2-1,5 m a vzdialenosť v riadku 0,5 m. Na mieste riadkov vyhĺbime brázdy hlboké 30-40 cm a široké 30 cm. Na ich dno sa rozhodí 10 cm vrstva preosiateho kompostu a utlačíme. V brázde zapichneme kolíky vysoké 0,6-0,8 m na vzdialenosť 0,5 m. Vedľa kolíka urobíme kopček, na ktorý položíme špargľovú sadenicu. Musíme sadiť tak, aby srdiečko mala na vrchole a korienky boli rozložené po jeho stranách. Sadenicu zahŕňame zeminou a len mierne pritlačíme ku koreňom. Po vysadení, každý riadok zahrnieme zeminou asi na výšku 0,1 m. Brázdy výdatne opakovane po vsiaknutí zavlažujeme. Potom opäť zasypeme 0,1 m vrstvou zeminy. Kolíky, ktoré sme priložili ku sadbe, nám slúžia na vyväzovanie výhonkov. Ako rastliny vyrastajú postupne ich vyväzujeme. Ešte začiatkom leta takto vieme dosadiť nevyrastené sadenice.

V prvom roku po vysadení špargľovňa nevyžaduje osobitnú starostlivosť. Bežne sa zavlažuje, pôda sa kyprí a odburiňuje. Počas roka výhonky vyväzujeme ku kolíkom. Na jeseň sa výhonky zostrihujú a nastielajú sa kompostom alebo maštaľným hnojom, prípadne inak.

V druhom roku opäť vyväzujeme výhonky, udržujeme porast ako v prvom roku. Veľký dôraz kladieme na prihnojovanie, najmä kombinovanými hnojivami (60-70gr. na 1 m2). V tomto roku ešte úrodu nezberáme.

V treťom roku môžeme dosiahnúť prvú úrodu. Hneď na jar musíme riadky prihrnúť zeminou. Riadky vidieť podľa uložených kolíkov. Steny hroblí musia byť pritlačené tak, aby sa ich povrch dal vyrovnať. Je to potrebné preto, aby sa mohol vytvoriť pôdny prísušok. Na mieste praskania sa budú vlastne mladé rastliny pretláčať, čo zároveň ukáže, kde sa má zberať. Zeminu okolo sadeníc odhrnieme alebo vyrežeme nožom na tento účel. Všetky narušené miesta prihrnieme zeminou a starostlivosť zostáva ako v predošlom roku.

V štvrtom roku dosiahneme plnú rodivosť.
http://www.agroporadenstvo.sk/rv/zelenina/pest_spargle.htm?start
Silvernola
25.09.11,16:46
Ja pestujem špargľu "nadivoko", tj. bez prihŕňania. Dopestujem tak v podstate bez práce zelenú špargľu, ktorú mám oveľa radšej a ani ju netreba šúpať.
nemea
26.09.11,15:43
ako sa to riesi v prvom roku, ked je vyrastena zelena rastlinka, zrezava sa, alebo sa necha uvadnut, nepodoba sa to este na sparglu