Maya1
20.01.06,11:58
Dobrý deň,
mám takýto problém:
spoločnosť CIBUĽA sro má od roku 1996 záväzok vo výške 3,330 mil. Sk voči firme CESNAK sro. CESNAK sro to v roku 2002 postúpil fyzickej osobe XY, nie SZČO. V roku 2005 sa stalo, že XY sa rozhodol, že mu tie peniaze netreba a trvalo upusil od vymáhania tejto svojej pohľadávky voči firme CIBUĽA sro a odpustil záväzok.
;) ;) Moja otázka je: Ide hlavne o to --ako udalosť roku 2005 dať na papier, aby bolo daňové zaťaženie u obidvoch čo najnižšie:confused: :confused: . Rozmýšľam, či by nebolo výhodnejšie v budúcnosti tento záväzok jednoducho splácať. Osoba XY je otvorená akémukoľvek riešeniu.

Pomôže mi niekto vyšpekulovať riešenie???

PS: Prepáčte, neviem ako som sa dostala na odborné články, chcem to zmeniť, ale neviem ako. Ešte raz prepáčte.
Monika Kováčová
20.01.06,11:07
Pekný tunel je tu opísaný....
Maya1
20.01.06,11:09
to nie je tunel, je to stav účtovníctva, ktorý som prevzala v 2004 a potrebujem to dať na poriadok!!!
Igor KE
21.01.06,15:52
Zaúčtovanie záväzku v roku 1996 bolo v daňových nákladoch ? Ak áno, tak odpustený záväzok je možné zaúčtovať na účet 648-Ostatné výnosy z hospodárskej činnosti a tiež je to daňový výnos. Ak XY súhlasí so splácaním, nemal by vyradiť pohľadávku ako nedobytnú. O uvedených skutočnostiach / odpustenie dlhu / by mala byť obojstranná korešpondencia - preukaznosť stavu.
Maya1
21.01.06,19:38
Ide o náklady formou odpisov. Každoročne pri inventarizácii nastalo odsúhlasenie pohľadávky - sú na to doklady. Rozmýšľam dobre, keď :
1. dám to celé na 648 a zaplatí daň Cibuľa s.r.o. v DP za rok 2005, alebo
2. nastanú splátky a daň zaplatí fyzická osoba XY v roku prijatia splátky?
(Audítorka navrhuje druhú možnosť.) Otázka - keď odsúhlasia splátkový kalendár - ako sa mi to odzrkadlí v PÚ. Ďakujem Igor KE