zuzana
26.09.11,07:21
Potrebovala by som poradiť ohľadne problému výmeny okien.Preštudovala som tu toho dosť.Ide o to, že mi ako nájomca platíme ročný nájom prenajímateľovi.Teraz chceme vymeniť plastové okná na tejto prenajatej budove.Ide o dve situácie:
1.ja ako nájomca spravím dodatok k zmluve, že budem môcť túto opravu realizovať a zaplatiť/lebo ide o opravu, keď ide iba o výmenu starých drevených okien za nové-aspoň dúfam/.Teda ja spravím na túto zákazku obstarávanie, budem mať faktúru, ktorú zaúčtujem do nákladov ako 511/321 a 343/321 a 321/221.Potom toto prefaktúrujem prenajímateľovi a budem mať výnos 311/602 a 311/343.A započítame si náš nájom ,ktorý platíme ročne s touto faktúrou , ktorú nám má zaplatiť prenajímateľ.Je to takto možné??Potom si to prenajímateľ túto našu faktúru, ktorú mu vystavíme/prefaktúrujeme/ dá riadne do nákladov ako opravu okien??
2.možnosť a tu si neviem poradiť.Prenajímateľ spraví verejne obstarávanie na výmenu okien na budove, za ktorú platíme nájom.Ale chce, aby sme túto výmenu okien zaplatili.Spravíme na to nejakú zmluvu-neviem akú??Ako si to budem účtovať ja??Ja vydám peniaze oproti akému účtu??221/325 a dám si to do nákladov??Do akých?A potom by sme si to odpočítavali z nájmu tieto peniaze,Ako to zaúčtovať?Nájom mám 518/325 a 325/221 a tú úhradu tých okien ako a ako započítať?
zuzana
26.09.11,06:49
Alebo spraví verejné obstarávanie prenajímateľ, a spravíme zmluvu s ním, že mi to uhradíme, na nás pôjde faktúra, ja si to dám do nákladov a potom to vyfaktúrujem im?Môžu oni na to spraviť obstarávanie?Faktúru si započítam s nájmom, lebo sa to bude započítavať dva roky.
zuzana
28.09.11,06:16
Nikto nevie poradiť?
zuzi
28.09.11,12:11
Záleží na tom, ako sa dohodnete s prenajímateľom.
1. Treba urobiť dodatok zmluvy o nájme, že prenajímateľ súhlasí s vykonaním opravy okien, aby ste ju urobili vy(váš dodávateľ, napr. aj cez verejné obstarávanie). Potom si môžete faktúru dať do nákladov a tým to končí.

2. Alebo opravu okien urobí prenajímateľ - je to jeho budova - a do nákladov si to dá on.

Otázka je či prenajímateľ chce znášať náklady na opravu alebo nie. Pretože zápočtom prefakturácie okien na neho a faktúry na nájom prakticky prenesiete úhradu za okná na neho.
zuzana
28.09.11,19:04
Takže si to môžem dať celé do nákladov ja, ak spravíme dodatok k zmluve, že to zaplatím ja.Budem to mať daňovo uznaný náklad a on to bude mať ako nepeňažný príjem a bude si musieť zvýšiť základ dane?Ak je to Mesto ako to spraví?
tictac7
28.09.11,19:25
Takže si to môžem dať celé do nákladov ja, ak spravíme dodatok k zmluve, že to zaplatím ja.Budem to mať daňovo uznaný náklad a on to bude mať ako nepeňažný príjem a bude si musieť zvýšiť základ dane?Ak je to Mesto ako to spraví?
...čítaj, v 4. príspevku máš odpoveď. Áno, ak bude dodatok k zmluve, budeš to mať uznaný daňový náklad. Nie, on si nebude musieť zvýšiť základ dane. Ak je to Mesto, na predchádzajúcich odpovediach sa nič nemení.
zuzana
29.09.11,09:25
Ale veď pre neho to bude zvýhodnenie, zhodnotí sa mu opravou majetok.
zuzi
29.09.11,11:06
To je síce fakt, ale on asi nechce tie okná meniť. Vy chcete. A tiež si on môže dať do zmluvy, že pri skončení prenájmu musíte majetok vrátiť do pôvodného stavu. Radím na spravenie toho dodatku veeeľmi dobrého právnika, aby to ošetril zo všetkých strán a pozor na podrazy.
betka
03.10.11,17:11
Len dodám kôli obrazu. ZDP: výmena okien je určite nad rámec povinností nájomcu

17/(21) Nepeňažným príjmom prenajímateľa sú aj výdavky vynaložené nájomcom na opravy prenajatého hmotného majetku zahrnuté do daňových výdavkov nájomcu nad rámec povinností nájomcu dohodnutých v nájomnej zmluve.80)
zuzana
01.11.11,07:49
Treba ak ideme vymieňať okná za plastové na prenajatej budove to ohlásiť stav.úradu? Ak si dám náklady do daňových výdavkov a fa je s DPH, môžem si ju riadne odpočítať, ak prenajímateľ to bude ako nepaňažný príjem?A ešte ak prenajímateľ nie je platca DPH, bude to mať celé aj s DPH ako nepaňažný príjem?