Evanka
20.01.06,11:21
Chceme v názve spoločnosti používať všetky písmená veľké. Robíme novú pečiatku a jednoznačne to na nej lepšie vyzerá. Je nutné urobiť aj celú procedúru ako výmaz starého a zápis nového názvu? Ja som toho názoru, že nie, pretože ak raz vznikla spoločnosť s názvom Adam, s.r.o., nemôžu už žiadnu spoločnosť s takýmto názvom zaregistrovať. Takže mne z predchádzajúceho vyplýva že spoločnosť ADAM, s.r.o. a Adam s.r.o. sú identické.
Na OR mi povedali, že je potrebné urobiť výmaz a zápis nového názvu. Po chvíľke polemizovania však zostali na pochybách, lebo ja nechcem vlastne meniť názov. A nikde nie je zakázané používať kapitálky, alebo malé písmená. Nie je to zameniteľné, nech použijem akékoľvek písmená.
Budem vďačná za každý názor, alebo skúsenosť.
Zita5
20.01.06,10:28
[quote=Evanka]Chceme v názve spoločnosti používať všetky písmená veľké. Robíme novú pečiatku a jednoznačne to na nej lepšie vyzerá. Je nutné urobiť aj celú procedúru ako výmaz starého a zápis nového názvu? Ja som toho názoru, že nie, pretože ak raz vznikla spoločnosť s názvom Adam, s.r.o., nemôžu už žiadnu spoločnosť s takýmto názvom zaregistrovať. Takže mne z predchádzajúceho vyplýva že spoločnosť ADAM, s.r.o. a Adam s.r.o. sú identické.
Na OR mi povedali, že je potrebné urobiť výmaz a zápis nového názvu. Po chvíľke polemizovania však zostali na pochybách, lebo ja nechcem vlastne meniť názov. A nikde nie je zakázané používať kapitálky, alebo malé písmená. Nie je to zameniteľné, nech použijem akékoľvek písmená.
Budem vďačná za každý názor, alebo skúsenosť.

Môj názor je taký že , názov spoločnosti sa má používať v súlade zo zmluvou a zápisom do OR . Čiže Adam s.r.o. a ADAM s.r.o. sú podľa môjho názoru 2 rôzne firmy . Aj keď IČ a IČ DPH sú identické . Viem , že daňováci na fa bazírovali aj na čiarke .

Môj názor - zmena zápisu potrebná , ale nemusia sa s tým stotožniť aj ostatní diskutujúci .;)
Som prekvapená , že Vám nevedeli dať správne usmernenie , ako máte postupovať , ale to nič nemení na mojom názore .
Držím palce aby ste to správne doriešili .:)
sea
20.01.06,10:31
Myslím že nič netreba meniť, názov firmy zostáva nezmenený, jedná sa len o grafickú úpravu a s tou si nelámu hlavu ani iné a svetovejšie firmy, takže nech Adam pokračuje ako ADAM a nič sa nedeje !
Evanka
20.01.06,11:46
Ďakujem za odpovede. Hlavne ma potešila povzbudzujúca odpoveď sea. Tiež som toho názoru ako ty. Zitka, ty zdieľaš iný názor, ale skúsim ti oponovať. Ak raz zaregistrujú obchodný názov Adam, nemôže ho nikto použiť v žiadnej podobe. Teda ak je zaregistrovaná firma Adam, s.r.o., nemôže byť zaregistrovaná pod názvom ADAM, s.r.o. Z toho sa dá usúdiť, že je to identická firma a môže sa to chápať ako grafický prejav názvu. Zaujímalo by ma, keby som dala na OR zápisnicu z VZ, či môže byť uznesenie z VZ zapísané ako "Ďalšie právne skutočnosti" a či sa za to platí rovnaký poplatok ako za zmeny, teda výmaz a zápis. Ale predpokladám že áno. V tom prípade to vyjde na rovnako.
Asi to nechám koňovi...
liba2
20.01.06,14:44
Ďakujem za odpovede. Hlavne ma potešila povzbudzujúca odpoveď sea. Tiež som toho názoru ako ty. Zitka, ty zdieľaš iný názor, ale skúsim ti oponovať. Ak raz zaregistrujú obchodný názov Adam, nemôže ho nikto použiť v žiadnej podobe. Teda ak je zaregistrovaná firma Adam, s.r.o., nemôže byť zaregistrovaná pod názvom ADAM, s.r.o. Z toho sa dá usúdiť, že je to identická firma a môže sa to chápať ako grafický prejav názvu. Zaujímalo by ma, keby som dala na OR zápisnicu z VZ, či môže byť uznesenie z VZ zapísané ako "Ďalšie právne skutočnosti" a či sa za to platí rovnaký poplatok ako za zmeny, teda výmaz a zápis. Ale predpokladám že áno. V tom prípade to vyjde na rovnako.
Asi to nechám koňovi...Moja skúsenosť: pre daňový úrad sú to 2 rozdielne firmy. Daňový úrad vyžaduje uvádzať názov firmy presne tak, ako je to zapísané v OR, teda tak by to malo byť aj na pečiatke.
Bola som vyzvaná opraviť názov firmy v daň. priznaní dph, ktorá podľa OR znela: ADAM Blava, spol. s r.o. Firma používala ale pečiatku ADAM BLAVA s.r.o.
Keď som zabudla zapísať čiarku pred spol. - vyzvali ma prísť to opraviť na DU.
A pozitívne viem , že sú zapísané v OR 2 firmy takto: ADAM s.r.o. a ADAM spol. s r.o.
Takže záver: všetko dať do súladu s názvom ako je uvedené v OR.
Evanka
20.01.06,16:24
Moja skúsenosť: pre daňový úrad sú to 2 rozdielne firmy. Daňový úrad vyžaduje uvádzať názov firmy presne tak, ako je to zapísané v OR, teda tak by to malo byť aj na pečiatke.
Bola som vyzvaná opraviť názov firmy v daň. priznaní dph, ktorá podľa OR znela: ADAM Blava, spol. s r.o. Firma používala ale pečiatku ADAM BLAVA s.r.o.
Keď som zabudla zapísať čiarku pred spol. - vyzvali ma prísť to opraviť na DU.
A pozitívne viem , že sú zapísané v OR 2 firmy takto: ADAM s.r.o. a ADAM spol. s r.o.
Takže záver: všetko dať do súladu s názvom ako je uvedené v OR.
liba2 vďaka za vyjadrenie tvojej skúsenosti. Ale stale mi to vŕta....
Citujem:
Podľa § 7 ods. 5 zákona č. 530/2003 Z. z. o obchodnom registri a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „zákon o obchodnom registri“) registrový súd pred zápisom obchodného mena preverí, či sa nenavrhuje zapísať obchodné meno totožné s obchodným menom už zapísaným v obchodnom registri, a to bez ohľadu na dodatok označujúci právnu formu.
Podľa toho je aj zapísanie dvoch firiem ADAM s.r.o. a ADAM spol. s r.o. v rozpore so zákonom. Hoci tu už by som skôr pripustila, že je to iný názov, lebo ho inak vyslovuješ.
Ale samozrejme netvrdím, že moje vysvetlenie je správne, iba sa mi zdá logické. Ja si tiež niekedy píšem meno zo ŽL veľkými písmenami a niekedy píšem veľké iba začiatočné písmená. Ale moja osoba je presne identifikovaná inými údajmi, tak ako aj firma.
Zita5
21.01.06,07:44
Porada je tu k tomu , aby sme vyjadrili svoj názor a to sa mi veľmi na tom páči :) . Nie je to nič nové , že sa v názoroch nezhodneme ,táto stránka je o tom aby sme si to objasnili. Ale je to teraz na zadávateľke témy ako s týmto problémom/ neviem či je to problém/ naloží . Já jej držím palce ,aby dospela skutočne k správnemu záveru .;)

Dosť ma zarazilo na tejto téme , že jej nevedeli pomôcť na súde - OR :D , čo už je dosť čo povedať , ale treba sa zmieriť s tým , že dnes je taká doba , akoby sa bál každý dať niečo písomne , myslím tým potvrdiť . Môžeme sa obrátiť na koho koľvek , môžeme si myslieť že konáme správne , ale nakoniec príde čas , že Vám niekto pri kontrole povie a bude tvrdiť , že ste v niečom pochybili a vtedy to môže mať aj nejaké tie následky . Ovšem treba sa brániť a využiť všetky dostupné prostriedky .
Evanka skús , sa obrátiť na DÚ:rolleyes: ,aký má názor :o a daj nám vedieť .:cool:
Len zo zaujímavosti .

Na záver musím konštatovať aj to ,že identifikačné údaje Adam s.r.o. a ADAM s.r.o. sú neodtajiteľné a preukázateľné .;) Tak čo s tým ?

Ak by som poradila tak len to , nepozerajte na grafiku , že veľké písmená lepšie vyzerajú , ale pečiatku dajte zhotoviť podľa Vášho názvu v OR - a nevytvárajte si problémy / a je to vlastne až taký problém?/.;) :p Už si neviem ani ja odpovedať .:) :confused:
Evanka
21.01.06,08:26
Zitka, súhlasím a som vďačná za každý názor. Chyba je však v tomto prípade niekde inde. Akonáhle nemôžu byť dve spoločnosti rovnakého názvu, mali by už do OR zapisovať všetko napríklad vždy veľkými písmenami s tým, že firma môže grafický prejav názvu používať akýkoľvek. Ale to by som chcela asi veľa http://www.porada.sk/images/icons/icon8.gif. Asi k tomuto by sa najlepšie vedel vyjadriť právnik.
Zita5
21.01.06,08:32
Zitka, súhlasím a som vďačná za každý názor. Chyba je však v tomto prípade niekde inde. Akonáhle nemôžu byť dve spoločnosti rovnakého názvu, mali by už do OR zapisovať všetko napríklad vždy veľkými písmenami s tým, že firma môže grafický prejav názvu používať akýkoľvek. Ale to by som chcela asi veľa http://www.porada.sk/images/icons/icon8.gif. Asi k tomuto by sa najlepšie vedel vyjadriť právnik.


Evanka , skutočne by aj mňa zaujímalo vyriešenie tejto záležitosti , bol by to prínos nie len pre Vás , mňa , ale aj ostatních , ktorý by niečo takéto chceli realizovať . Vidíš , predsa sa stále učíme aj na takýchto maličkostiach .:) Potom sa ozvi ako si to dotiahla .;)
rada
21.01.06,12:51
Prameň stránka orsr - najčastejšie otázky súvisiace s novou právnou úpravou OR
1 Totožnosť obchodného mene
Podľa § 7 ods. 5 zákona č. 530/2003 Z. z. o obchodnom registri a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „zákon o obchodnom registri“) registrový súd pred zápisom obchodného mena preverí, či sa nenavrhuje zapísať obchodné meno totožné s obchodným menom už zapísaným v obchodnom registri, a to bez ohľadu na dodatok označujúci právnu formu.
Pojem „totožné obchodné meno“ v danom prípade znamená obchodné meno, ktoré je úplne rovnaké vo svojej písomnej (gramatickej) podobe (napr. „Elvis“ a „Elvis“), a to bez ohľadu na jeho fonetické znenie (napr. „Evys“ a „Evis“ alebo „Vun“ a „Voon“). Pojem „totožnosť obchodného mena“ si v danom prípade nie je možné zamieňať s pojmom „zameniteľnosť obchodného mena“ podľa § 10 ods. 1 Obchodného zákonníka.
Dodatok označujúci právnu formu v zmysle platnej právnej úpravy (rovnako ako je tomu pri právnej úprave zameniteľnosti obchodného mena podľa § 10 ods. 1 Obchodného zákonníka) nie je dostatočným rozlišovacím kritériom v prípade posudzovania totožnosti obchodného mena, tzn., že za totožné možno považovať aj obchodné meno „ELVIS, s. r. o“ a obchodné meno „ELVIS, a. s.“.
Registrový súd v prípade zistenia totožnosti obchodného mena bude postupovať tak, že zápis navrhovaného „totožného“ obchodného mena v zmysle druhého a tretieho odseku odmietne z dôvodu podľa § 7 ods. 5 zákona o obchodnom registri.
Skúmanie prípadnej „zameniteľnosti“ navrhovaného obchodného mena podľa § 10 ods. 1 Obchodného zákonníka (ktorú by mohlo naznačovať napr. obchodné meno „Edys“ a obchodné meno „Edis“) nie je v kompetencii registrového súdu v rámci registrácie, ale možným dôvodom na začatie súdneho sporu o zameniteľnosť obchodného mena.
Vzhľadom na to, že obchodný zákonník hovorí, že obchodné meno spoločnosti je názov pod ktorým je spoločnosť zapísaná, mal by sa takto aj používať. Pripájam sa k vyššie uvedenému názoru, že ak je raz v OR zapísané napr. Adam s.r.o. tak ho treba tak používať a nemeniť veľkosť písma. Pretože si myslím, že pri vykladaní obsahu dvoch obchodných mien by mala byť odlišnosť, ktorá sa dá postrehnúť jednak zrakom teda odlišnosť veľkosti písma a jednak sluchom teda pri ich výslovnosti. Predpokladám, že ak by ste išli na súd so žalobou s účastníkom ADAM s.r.o. a priložili výpis z OR s Adam s.r.o., že Vás sudca vyzve na odstránenie vady a zjednotenie.
V prípade, že Vám v OR nevedeli povedať či máte alebo nemáte podať návrh na zmenu napísala by som si písomnú žiadosť na ktorú sú mi povinní odpovedať. Predsa existuje zákon o slobodnom prístupe k informáciám podľa ktorého povinná osoba podá informáciu myslím do 10 dní od podania žiadosti.
Evanka
21.01.06,13:28
rada, túto stránku som samozrejme čítala a ešte raz opakujem: Ak je raz zaregistrovaná spoločnosť Adam, už v žiadnom prípade nezaregistrujú spoločnosť ADAM a preto si myslím, že zápis do OR by sa mal zapisovať jednotne (napríklad všetko veľkými písmenami) a potom môže subjekt používať akékoľvek grafické zobrazenie. To je moja (možno jednoduchá - sedliacka) logika. Ale keď to tak nie je, verím, že malo by sa to tak používať, ako je zápis v OR. Prečo to zjednodušovať, keď to môže byť zložitejšie :mee:.
rada
21.01.06,13:47
Veru, veru, je to tak. Pekný zvyšok dňa.
Sidewinder
23.02.06,10:21
Milá Evanka,

tvrdím, že nemáš pravdu: pozri si napr. toto:

http://www.orsr.sk/hladaj_subjekt.asp?OBMENO=autoprofit&PF=0&SID=0&R=on

existuje firma Autoprofit s.r.o. a aj AUTOPROFIT s.r.o.
ajobs
23.02.06,10:37
Prečítal som si obsiahlu debatu v tejto téme, a môj názor korešponduje aj s praxou registrových súdov, že zapíšu hocičo, aj keď to už v OR existuje.
Iba 2 príklady za všetko: ALFA-OMEGA,s.r.o. a ALFA_OMEGA,spol. s r.o.
http://www.orsr.sk/hladaj_subjekt.asp?OBMENO=alfa&PF=0&SID=0&S=&R=on&STR=1 a ALFA INVEST a.s. a ALFA INVEST s.r.o. http://www.orsr.sk/hladaj_subjekt.asp?OBMENO=alfa&PF=0&SID=0&S=&R=on&STR=3.

Takže je podľa mňa jedno, ako sa zapíše obchodná spoločnosť (či malými alebo veľkými písmenami), zákon túto podobu explicitne neukladá. A preto ani orgány štátnej správy, samosprávy a verejnoprávne inštitúcie nemôžu vyžadovať niečo, čo je nad rámec zákonov a Ústavy SR - lebo by ich tým porušovali.:eek:
Sidewinder
23.02.06,10:45
Čo je v takomto prípade potrebné spraviť - zaregistrovať si obchodné meno ako registrovanú značku?
ajobs
23.02.06,10:53
Čo je v takomto prípade potrebné spraviť - zaregistrovať si obchodné meno ako registrovanú značku?

Podľa mňa to nepomôže, pretože copyrightové právo je na Slovensku v plienkach. Ale východiskom v USA by to učite bolo.
dana9
23.02.06,10:56
Podľa môjho názoru je úpne jedno, či je váš názov na pečiatke totožný s názvom v OR, pretože pečiatka, ani údaje na nej nia sú záväzné, firmy na pečiatke často používajú skrátenú verziu svojho názvu, prípadne kvôli čitatľnosti uvádzajú názov s veľkými písmenami. Dôležité je, ako ste označený v záhlaví zmluvy (ako jedna zo zmluvných strán), prípadne na účtovných dokladoch. V prípade súdneho sporu sa vraj stalo, ako keď to neviem podložiť číslom rozsudku, že ak názov na zmluve, resp. v žalobe nekorešponduje s názvom v obchodnom registri, súd žalobu zamiteol z titulu nedostatku pasívnej legitimácie, t.j. vyslovil názor že ide o dve rozdielne právnické osoby:cool:
pdf
23.02.06,11:07
zaoberám sa spoločenskými zmluvami a môžem ti s určitosťou potvrdiť, že zmenu musíš spraviť. čiže zvolanie valnej hromady, dodatok + úplne znenie spoločenskej zmluvy. je to tak, že spoločnosť je povinná používať údaje totožné s výpisom z OR. a kľudne ďalšia spoločnosť s ručením obmedzeným s názvom ADAM môže existovať. Ale pravdou je, že súd, ktorý eviduje tvoju s.r.o. by už ďalšiu s týmto názvom nemal zapísať. No iný súd - v inom meste kľudne s.r.o. s názvom ADAM zapíše...
ajobs
23.02.06,11:33
zaoberám sa spoločenskými zmluvami a môžem ti s určitosťou potvrdiť, že zmenu musíš spraviť. čiže zvolanie valnej hromady, dodatok + úplne znenie spoločenskej zmluvy. je to tak, že spoločnosť je povinná používať údaje totožné s výpisom z OR. a kľudne ďalšia spoločnosť s ručením obmedzeným s názvom ADAM môže existovať. Ale pravdou je, že súd, ktorý eviduje tvoju s.r.o. by už ďalšiu s týmto názvom nemal zapísať. No iný súd - v inom meste kľudne s.r.o. s názvom ADAM zapíše...

Nehnevaj sa, ale tvoje tvrdenia sú výrazne protichodné; v predchádzajúcom príspevku som sa snažil vysvetliť, ako registrové súdy nedodržiavajú zákon, a ty píšeš, že musí urobiť zmenu v OR - je to podľa mňa nad rámec existujúceho zákona (naviac, úplne flagrantne porušovaného samotným registrovým súdom).
MirecBryceX
26.04.06,08:44
Milá Evanka,

tvrdím, že nemáš pravdu: pozri si napr. toto:

http://www.orsr.sk/hladaj_subjekt.asp?OBMENO=autoprofit&PF=0&SID=0&R=on

existuje firma Autoprofit s.r.o. a aj AUTOPROFIT s.r.o.

..viem ze trosku neskoro reagujem, ale mam pocit, ze uvedene firmy boli zapisane do OR skor, ako kontrolovali (alebo mali kontrolovat) totozne nazvy...lebo ak si vsimnete, tak aj ostatne firmy s rovnakym nazvom boli registrovane skor ako platil zakon 530/2003 (o totoznych nazvoch)... [to su len dohady.. :)]

btw. ako to vyzera dnes? Naozaj kontroluju nazvy, alebo je mozne zapisat spolocnost s rovnakym nazvom.. ? Chcem zalozit s.r.o. ale pozeram, ze s rovnakym nazvom uz firma existuje (dokonca dve :mad: ), ale na inom reg. sude a ktosi tu hovoril, ze iny sud vraj moze zapisat spolocnost do OR aj ked uz taka existuje, ale neregistroval ju dany sud... ??


Je realna sanca, ze mi to zapisu?..alebo nie?
(vopred vsetkym dakujem, za odpovede..)
ajobs
26.04.06,09:46
..viem ze trosku neskoro reagujem, ale mam pocit, ze uvedene firmy boli zapisane do OR skor, ako kontrolovali (alebo mali kontrolovat) totozne nazvy...lebo ak si vsimnete, tak aj ostatne firmy s rovnakym nazvom boli registrovane skor ako platil zakon 530/2003 (o totoznych nazvoch)... [to su len dohady.. :)]

btw. ako to vyzera dnes? Naozaj kontroluju nazvy, alebo je mozne zapisat spolocnost s rovnakym nazvom.. ? Chcem zalozit s.r.o. ale pozeram, ze s rovnakym nazvom uz firma existuje (dokonca dve :mad: ), ale na inom reg. sude a ktosi tu hovoril, ze iny sud vraj moze zapisat spolocnost do OR aj ked uz taka existuje, ale neregistroval ju dany sud... ??


Je realna sanca, ze mi to zapisu?..alebo nie?
(vopred vsetkym dakujem, za odpovede..)

Ideálne je dať iný názov - nebudeš mať problém.
zuzanar
26.04.06,10:11
Právnik odporučil nedávať - teoreticky by vás mohli zažalovať a žiadať podiel na vašom zisku. Sila že?
MirecBryceX
26.04.06,10:28
Právnik odporučil nedávať - teoreticky by vás mohli zažalovať a žiadať podiel na vašom zisku. Sila že?

..tak to je fakt sila...

..pocital som s tym, ze asi budem musiet menit nazov, resp. upravit ho, ale zeby toto??

ale dik za rady.. nebudem si zbytocne vytvarat problemy... :D
ajobs
26.04.06,20:41
Právnik odporučil nedávať - teoreticky by vás mohli zažalovať a žiadať podiel na vašom zisku. Sila že?

Je to sila, ale pri slovenskom právnom systéme je to takmer nevymožiteľné.:eek: :)