Romanka09
26.09.11,09:39
Ahojte, budem veľmi vďačná za radu .
Na stole mám faktúru , kedy zharaničný dodávateľ vykonával pre nášho klienta servis a v rámci tohto servisu sa ubytoval na území SR. Toto ubytovanie nám však potom refakturuje bez dane.

Ja keď som na to pozerala z nášho pohľadu zákona , tak som dospela k nasledovnému riešeniu :

On niečo refakturuje tak ako keby preijal a poskytol. Prijal na území ubytovanie SR s DPH a nám ho nasledovne poskytol teda je v samostatnom postavení ,to jest pri ubytovaní je miesto dodania tam kde je fyzicky uskutočnené a to je na území Slovenskej republiky. Keďže to fakturuje platiteľovi DPH registrovanému na území SR prenáša daňovu povinnosť na neho a my teda robíme samozdanenie.

Uvažujem správne ?
betka
27.09.11,08:51
Môj názor. Zahraničný dodavateľ Vám má FA služby, kt. Vám poskytol, a teda vedl. výdavky, kt. mu vznikli v súvislosti s poskytnutou službou mali byť súčasťou ZD.

On môže DPH za službu, kt. prijal (ubytovanie), žiadať o refundáciu. On nesprostredkoval ubytovanie, za čo mu je poskytnutá provízia. On prijal službu, t.j. zahr. odberateľ ( miestom dodania v zmysle par. 16/1)

§ 22
Základ dane pri dodaní
tovaru a služby
(http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2011-a.html#hore)


(1) Základom dane pri dodaní tovaru alebo služby je všetko, čo tvorí protihodnotu, ktorú dodávateľ prijal alebo má prijať od príjemcu plnenia alebo inej osoby za dodanie tovaru alebo služby, zníženú o daň. Do základu dane sa zahŕňa aj dotácia alebo príspevok, ktorý dodávateľ prijal alebo má prijať k cene tovaru alebo služby.

(2) Do základu dane podľa odseku 1 sa zahŕňajú aj

a) iné dane, clá a poplatky vzťahujúce sa na tovar alebo službu,
b) súvisiace náklady (výdavky), ako napríklad provízia, náklady na balenie, náklady na prepravu a náklady poistenia požadované dodávateľom od kupujúceho alebo zákazníka.

(3) Do základu dane podľa odseku 1 sa nezahŕňajú výdavky platené v mene a na účet kupujúceho alebo zákazníka, ktoré dodávateľ požaduje od kupujúceho alebo zákazníka (ďalej len prechodné položky ). Pri dodaní tovaru v zálohovaných obaloch sa do základu dane podľa odseku 1 nezahŕňa záloha na zálohované obaly, ktoré sú dodané spolu s tovarom.
Romanka09
27.09.11,10:41
Áno malo by to byť súčasťou základu dane. S tým s tebou súhlasím .

On môže DPH za službu, kt. prijal (ubytovanie), žiadať o refundáciu. On nesprostredkoval ubytovanie, za čo mu je poskytnutá provízia. On prijal službu, t.j. zahr. odberateľ ( miestom dodania v zmysle par. 16/1)

S týmto však nesúhlasím , pretože prijal ubytovanie vo svojom mene na cudzí účet. V danom prípade sa to správa ako keby prijal a poskytol , nemusí brať za to nijakú províziu .
To je ako pri refundácii poštovného, zaplatíš za niekoho druhého a chceš to po ňom , prijal si od neplatiteľa ale ty ako platiteľ musíš poštovné refundovať s daňou.