edep
20.01.06,11:28
ahojte, veľmi fandím "skvelej porade" a všetkým múdrejším, ktorí sú ochotní poradiť,
ja by som potrebovala poradiť so zásobami, mam dokončiť JU firme (predaj kanc.potrieb), kt. sa k 31.12.05 odhlasila z DPH, živnosť pokračuje, všetko by bolo v poriadku až na to, že neviedli sklad a nemaju ani inventuru k 31.12.05, resp. tovar popredali bez dokladov. moje otazky zneju.
1. da sa nejako zistiť aký stav zásob by mali mať na sklade k 31.12.?
2. k tomu stavu zásob pripočítam DPH a DPH odvediem na DU?

dúfam, že sa niekto nájede kto poradí, ďakujem edep
Zita5
20.01.06,10:34
ahojte, veľmi fandím "skvelej porade" a všetkým múdrejším, ktorí sú ochotní poradiť,
ja by som potrebovala poradiť so zásobami, mam dokončiť JU firme (predaj kanc.potrieb), kt. sa k 31.12.05 odhlasila z DPH, živnosť pokračuje, všetko by bolo v poriadku až na to, že neviedli sklad a nemaju ani inventuru k 31.12.05, resp. tovar popredali bez dokladov. moje otazky zneju.
1. da sa nejako zistiť aký stav zásob by mali mať na sklade k 31.12.?
2. k tomu stavu zásob pripočítam DPH a DPH odvediem na DU?

dúfam, že sa niekto nájede kto poradí, ďakujem edep

Zistiť sa dá všetko po dôkladnej a hĺbkovej daňovej kontrole . Skladovú evidenciu boli povinný viesť a pri zrušení plátcovstva DPH aj túto daň odoviesť z nepredaných zásob, HM .

Stav zistíš ak si ponahadzuješ príjem na sklad a na základe faktúr resp. dod. listov zasa výdajkou odpíšeš zo skladu . Tak prídeš k stavu k 31.12.2005 a z toho odvádzaš 19% DPH .

Pozri § 81 odst.6 Zrušenie registrácie - Zákon o DPH .
edep
20.01.06,10:51
to nemam sancu urobit, a ani nie som od toho platená, nejaky iný spôsob neexistuje? firma nerobila poriadne ani faktúry ani nič. ale aj tak vďaka
chudaska
20.01.06,11:49
k tomu by som sa len chcela opytat, staci ked si FO eviduje sklad v exceli prijem,vydaj a zostatok napr. mesacne si vytlaci takuto tabulku?
renča1
20.01.06,14:19
k tomu by som sa len chcela opytat, staci ked si FO eviduje sklad v exceli prijem,vydaj a zostatok napr. mesacne si vytlaci takuto tabulku?


áno môžeš si evidovať sklad v exceli , nie je podmienka, že musí by na to software.:)
Janka6685
22.11.06,12:38
Ahojte.

Čo treba urobiť so zásobami, ak SZČO neplatca účtujúci v JÚ ukončil prevádzku? Ako sa to zaúčtuje, alebo...?


Ďakujem
Jara
22.11.06,12:56
Podľa toho o čo ide. Myslím že ak napr. materiálu alebo tovaru a máš urobenú inventúru konečného stavu zásob tak máš len dve možnosti: jednu, že sa budeš snažiť odpredať zásoby a tento príjem zaúčtuješ príjem ovplyvňujúci základ dane a tú druhú že si ich pripočítaš k základu dane v daňovom priznaní ako uzavierkovú operáciu interným dokladom a tak vypočítaš daň. V podstate je to ale skoro to isté.
renča1
23.11.06,10:57
Ahojte.

Čo treba urobiť so zásobami, ak SZČO neplatca účtujúci v JÚ ukončil prevádzku? Ako sa to zaúčtuje, alebo...?


Ďakujem

Súhlasím s predchádzajúcim príspevkom, len doplním, že ak v budúcnosti predáš tieto nespotrebované zásoby , tak budeš musieť zahrnúť do základu dane už iba rozdiel o ktorý prevyšuje cena , za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane. Rozdiel sa zdaní už podľa § 8.
Janka6685
24.11.06,09:44
Ďakujem...

Ak by som teda chcela tovar dopredať až po ukončení prevádzky, musela by som to nablokovať do ERP? Teda ak niekomu predám tovar, musím mu vydať blok z pokladne? Alebo ako sa to robí?
renča1
24.11.06,09:56
Szčo ukončil len prevádzku alebo aj živnosť? Príspevok č.7,8 platí len pri ukončení živnosti.
Janka6685
18.03.07,19:52
Szčo ukončil len prevádzku alebo aj živnosť? Príspevok č.7,8 platí len pri ukončení živnosti.

Popri tom, ako som riešila iné veci som pozabudla na to, že som tu zadala otázku ohľadne vysporiadania sa zo zásobami a pri hľadaní odpovedí na porade som na túto tému narazila. Táto otázka je ešte stále aktuálna a preto odpovedám na otázku od "renča1": živnosť nie je ukončená, ukončená bola iba prevádzka. Ako sa v tom to prípade postupuje? Zo zásobami sa od ukončenia prevádzky nič nerobilo (nie sú to tovary, ktoré by sa mohli pokaziť;)).
Janka6685
20.03.07,09:58
Ahojte.

Znova a znova čítam príspevky na porade, ale v súvislosti s vysporiadaním sa zo zásobami sa hovorí len pri ukončení alebo prerušení živnosti a v mojom prípade živnosť ostáva, len prevádzka bola ukončená. Preto by som Vás chcela poprosiť, aby ste sa pozreli na moju otázku (viď. vyššie).

Ďakujem:)
renča1
21.03.07,09:46
So zásobami sa nebude robiť nič, pretože k ukončeniu živnosti nedošlo. Zásoby sa normálne predajú a príjem sa zdaní...
Janka6685
21.03.07,10:06
So zásobami sa nebude robiť nič, pretože k ukončeniu živnosti nedošlo. Zásoby sa normálne predajú a príjem sa zdaní...

Ďakujem, že si sa ozvala.:)

Ak ich predám, musím to nablokovať do ERP? A ak by mi aj nejaký tovar ostal, napr. si ho nechám pre seba, tak čo s tým potom?
renča1
21.03.07,10:39
Ďakujem, že si sa ozvala.:)

Ak ich predám, musím to nablokovať do ERP? A ak by mi aj nejaký tovar ostal, napr. si ho nechám pre seba, tak čo s tým potom?

Ak používaš alebo si povinná používať z takéhoto tovaru ERP, tak príjem z predaného tovaru nablokuješ do ERP. Pri nákupe tovaru si ho účtovala do VOZD. Ak sa rozhodneš ho použiť na svoju osobnú potrebu, tak si povinná cez uzavierkové operácie stornovať VOZD a preúčtovať do VNZD. To isté platí aj ak si platiteľkou dph a odpočítala si si pri nákupe dph, tak si povinná odviesť dph z tovaru, ktorý použiješ na os.potrebu.
ondrejvla
21.03.07,10:50
Ak prechádzam z JÚ na PÚ a mám zásoby z roku napr. 1996, 1997..., ich hodnota je už nulová, nie z účtovného hľadiska, ale z dôvodu zastarania výrobkov a tovaru, niektoré veci sú už úplne nepoužiteľné, teda aj nepredajné, tovar bol nakúpený za účelom ďalšieho predaja, ale nebolo to dotiahnuté so zmluvou o budúcej zmluve a odberateľ tovar neprevzal, môžem tento tovar odpredať majiteľovi za 1,-Sk/ks + DPH? - tým sa mi znížia skladové zásoby a k ZD pripočítam len zostatok zásob...Podotýkam, že ostatný tovar bol predávaný s dosť značným ziskom, čo sa aj prejavilo v hosp.výsledku firmy.
renča1
21.03.07,10:59
Ak prechádzam z JÚ na PÚ a mám zásoby z roku napr. 1996, 1997..., ich hodnota je už nulová, nie z účtovného hľadiska, ale z dôvodu zastarania výrobkov a tovaru, niektoré veci sú už úplne nepoužiteľné, teda aj nepredajné, tovar bol nakúpený za účelom ďalšieho predaja, ale nebolo to dotiahnuté so zmluvou o budúcej zmluve a odberateľ tovar neprevzal, môžem tento tovar odpredať majiteľovi za 1,-Sk/ks + DPH? - tým sa mi znížia skladové zásoby a k ZD pripočítam len zostatok zásob...Podotýkam, že ostatný tovar bol predávaný s dosť značným ziskom, čo sa aj prejavilo v hosp.výsledku firmy.

Pokiaľ ide o nepredajný, pre teba už nepoužiteľný, zastaralý tovar, tak ho môžeš odpredať aj za 1.-. :)
Janka6685
21.03.07,11:00
Ak používaš alebo si povinná používať z takéhoto tovaru ERP, tak príjem z predaného tovaru nablokuješ do ERP. Pri nákupe tovaru si ho účtovala do VOZD. Ak sa rozhodneš ho použiť na svoju osobnú potrebu, tak si povinná cez uzavierkové operácie stornovať VOZD a preúčtovať do VNZD. To isté platí aj ak si platiteľkou dph a odpočítala si si pri nákupe dph, tak si povinná odviesť dph z tovaru, ktorý použiješ na os.potrebu.

Veľmi pekne ďakujem za presné vysvetlenie. :):):)
ondrejvla
21.03.07,11:17
Pokiaľ ide o nepredajný, pre teba už nepoužiteľný, zastaralý tovar, tak ho môžeš odpredať aj za 1.-. :)

Renča ďakujem. Počula si ten buchot? Kameň mi padol zo srdiečka...A dávam maľovaný.