jadranka111
26.09.11,11:25
Potrebujem poradiť.
Podnikateľ kúpil PC z vlastných zdrojov v 1/2011. Dotácia na podnikanie došla na účet až v 2/2011.
Zaúčtované v JU: nákup PC - VOZD - nákup materiálu /to je v 1/2011/
dotácia - záväzky - február 2011 - PNZD
následne - inter. doklad v sume v akej bol kúpený PC - do POZD
následne - zúčtovanie dotácie - vrátenie patričnej sumy späť podnikateľovi a tu je otázka do VOZD alebo VNZD?

- asi do VNZD či nie, lebo potom by bolo 2x vo VOZD
Mila123
26.09.11,09:28
správne uvažuješ...
ale mňa upútalo jedno, je možné si uplatňovať čerpanie dotácie ? keď mu došli peniaze neskôr ako ich čerpal? pre daňové účelys je to ok, ale uzná výdavok i ÚP?
jadranka111
26.09.11,09:57
PC bolo kupované až po podpise zmluvy s úradom práce o poskytnutí dotácie, takže je to v poriadku - veď dotáciu ti pošlú až presne na 30 deň na účet /lehotu majú 30 dní a skôr ich nedostaneš až na ten 30/ a čo ma zatiaľ ten človek robiť, musí použiť svoje. Bolo to odsúhlasené aj s UP
Mila123
26.09.11,10:06
aj je aj v zmluve uvedené je to oki....
betka
03.10.11,19:22
Postupy JU

§ 18
Dotácie

(1) Poskytnutá dotácia, príspevok a podpora (ďalej len „dotácia“) sa účtuje v knihe záväzkov, ak sa neúčtuje podľa odseku 2. V deň splnenia podmienok ustanovených pre poskytnutie dotácie sa účtuje zánik záväzku.

(2) Ak podmienkou poskytnutia priznanej dotácie je preukázanie obstarania majetku, v deň obstarania majetku sa účtuje v knihe pohľadávok nárok na poskytnutie dotácie. V deň prijatia dotácie sa účtuje zánik pohľadávky.

zDP:

17/2h) dotácia, podpora a príspevok u daňovníka, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo, ktorý vedie daňovú evidenciu podľa § 6 ods. 14 v zdaňovacom období, v ktorom ich prijal, ak neboli použité na úhradu daňových výdavkov; tieto príjmy nepoužité na úhradu daňových výdavkov sú zahrnované do základu dane

1. postupne vo výške odpisov majetku nadobudnutého z týchto príjmov alebo v pomernej časti zodpovedajúcej výške použitej dotácie, podpory a príspevku na obstaranie odpisovaného majetku,
2. v období čerpania dotácie, podpory a príspevku, ak tieto príjmy nesúvisia s výdavkom účtovaným v zdaňovacom období, v ktorom boli prijaté,

19/2m) výdavky, na ktorých úhradu boli poskytnuté dotácie, podpory a príspevky poskytnuté z prostriedkov štátneho rozpočtu, rozpočtov obcí, rozpočtov vyšších územných celkov, štátnych fondov a Národného úradu práce zahrnované do príjmov,
bama17
17.10.11,11:22
dobrý deň,
chcem sa spýtať k tejto téme, možno je to blbosť, ale začínam sa pasovať s JÚ a toto mi nie je veľmi jasné
ak dostanem dotáciu v decembri 2011, nakúpim si za ňu stroje a zariadenia do predajne, ale žiaden z nich nie v takej výške, aby som ich musela odpisovať, nebudem mať žiadne iné výdavky a ani príjmy v roku 2011 a faktúru za tieto stroje zaplatím až v januári 2012, je táto januárová platba braná ako môj výdavok, ktorý mi ovplyvňuje základ dane až v roku 2012
a v roku 2011 mi nič z tohto neovplyvňuje základ dane?
ďakujem veľmi pekne za radu
Mila123
17.10.11,13:03
dobrý deň,
chcem sa spýtať k tejto téme, možno je to blbosť, ale začínam sa pasovať s JÚ a toto mi nie je veľmi jasné
ak dostanem dotáciu v decembri 2011, nakúpim si za ňu stroje a zariadenia do predajne, ale žiaden z nich nie v takej výške, aby som ich musela odpisovať, nebudem mať žiadne iné výdavky a ani príjmy v roku 2011 a faktúru za tieto stroje zaplatím až v januári 2012, je táto januárová platba braná ako môj výdavok, ktorý mi ovplyvňuje základ dane až v roku 2012
a v roku 2011 mi nič z tohto neovplyvňuje základ dane?
ďakujem veľmi pekne za radu
máš pravdu.....
Misiak4
17.10.11,14:47
Ked uz tu je takato otazka tak to vyuzijem a spytam sa aj ja.
Tiez som dostal prispevok z UP na podnikanie v roku 2009. V danovom priznani som si uplatnil pausalne vydavky, ale prispevok mam zapisany v priijmoch neovplyvnujucich zaklad dane bude to problem? (Ako szco som bol od 1.11.09 a za tie 2 mesiace som mal prijem ani nie 400Eur) Dakujem.
Katy a R
17.10.11,14:58
pre misiak.
No pri paušále si to mal dať do príjmov v roku 2009.
V tvojom prípade bolo výhodnejšie učtovať, ako použiť paušálne výdavky.:mee::mee:
Misiak4
17.10.11,15:00
Bolo by vhodne podat opravne danove priznanie? Ta suma 2400 aj nejake drobne z toho nebudem aj tak platit dan pretoze mam prijem mensi ako 4000 eur...
bama17
17.10.11,15:15
Mila123, ďakujem za odpoveď
to znamená, že v roku 2011, zjednodušene povedané, bude DzP 0,-?
Katy a R
18.10.11,15:18
Bolo by vhodne podat opravne danove priznanie? Ta suma 2400 aj nejake drobne z toho nebudem aj tak platit dan pretoze mam prijem mensi ako 4000 eur...

Ak to chceš opraviť ... tak treba podať dodatočné DP (nie opravné);)
Ak uplatňuješ paušálne výdavky (predpokladám že aj v roku 2010:confused:) .. tak za rok 2009 to u teba nebude mať vplyv na daň (pri tom príjem, čo píšeš) ... ale na zdravotné poistenie áno - vyjdu vyššie zálohové platby. (kôli tomu som písala o výhodnosti JU). To potom tiež treba poriešiť - Ale! či by si mal v konečnom dôsledku nedoplatok:confused:, to závisí aj od príjmov v roku 2010. Možno ani nie :confused::confused:
mondes
18.10.11,19:49
Dobrý deň, aj ja mám niekoľko otázok ohľadom dotácie z ÚP. Dotácia z ÚP má prísť na účet 15.11. 2011, aj vtedy bude otvorená živnosť. Zatiaľ sa nebude kupovať žiadny materiál, ani majetok. Moje otázky:
1. Čo je pre mňa výhodnejšie? Paušálne výdavky alebo JU? (Myslím, že JU, pretože pri pauš. výdavkoch by musela ísť celá dotácia do príjmu a následne by vyšli vyššie odvody na budúci rok.)
2. Pri vedení JU si okrem odvodov čo môžem dať do N? (nechcela by som kupovať niečo, len aby som mala náklady,ale v priebehu budúceho roka postupne.)
3. A vôbec je možné pri získaní dotácie z ÚP viesť paušálne výdavky?( To by som chcela vedieť od niekoho, kto takto účtuje a pri kontrole nemal s tým problém, nakoľko je veľa takých, ktorý tvrdia, že je to možné, ale ešte nemali žiadnu kontrolu) - a poprosila by som aj nejaký zákon, ktorý o tom hovorí. Myslím, že je to zatiaľ všetko. Ďakujem pekne za odpovede.
Sarlotka
18.10.11,20:43
Dobrý deň, aj ja mám niekoľko otázok ohľadom dotácie z ÚP. Dotácia z ÚP má prísť na účet 15.11. 2011, aj vtedy bude otvorená živnosť. Zatiaľ sa nebude kupovať žiadny materiál, ani majetok. Moje otázky:
1. Čo je pre mňa výhodnejšie? Paušálne výdavky alebo JU? (Myslím, že JU, pretože pri pauš. výdavkoch by musela ísť celá dotácia do príjmu a následne by vyšli vyššie odvody na budúci rok.)
2. Pri vedení JU si okrem odvodov čo môžem dať do N? (nechcela by som kupovať niečo, len aby som mala náklady,ale v priebehu budúceho roka postupne.)
3. A vôbec je možné pri získaní dotácie z ÚP viesť paušálne výdavky?( To by som chcela vedieť od niekoho, kto takto účtuje a pri kontrole nemal s tým problém, nakoľko je veľa takých, ktorý tvrdia, že je to možné, ale ešte nemali žiadnu kontrolu) - a poprosila by som aj nejaký zákon, ktorý o tom hovorí. Myslím, že je to zatiaľ všetko. Ďakujem pekne za odpovede.

1. áno v prípade paušálnych výdavkov ide celá dotácia do príjmov ovplyvňujúcich základa dane
2. danovo uznatelne naklady..:))))). toto je asi na dlhsie...
3. pausalne vydavky je mozne uplatnit aj keď účtujete o dotácií o paušálnych výdavkoch hovorí zákon o dani z prijmov 595/2003 §6 ods. 10 v tomto paragrafe nie je nijako vylučený daňovník ktorý prijal dotáciu a nemožnosť využitia paušálnych nákladov...
Misiak4
23.10.11,21:53
vymazane
Misiak4
23.10.11,21:55
Dakujem za odpovede.
mondes
24.10.11,10:52
1. áno v prípade paušálnych výdavkov ide celá dotácia do príjmov ovplyvňujúcich základa dane
2. danovo uznatelne naklady..:))))). toto je asi na dlhsie...
3. pausalne vydavky je mozne uplatnit aj keď účtujete o dotácií o paušálnych výdavkoch hovorí zákon o dani z prijmov 595/2003 §6 ods. 10 v tomto paragrafe nie je nijako vylučený daňovník ktorý prijal dotáciu a nemožnosť využitia paušálnych nákladov...
Ešte ma zaujíma, že čo je výhodnejšie, keď mi príde dotácia 15. novembra na účet. Viesť paušálne výdavky, alebo viesť JU? Vďaka.
olkos
24.10.11,11:04
ja sa vyjadrim len ktomu PC nie je to material ale prevadzkova rezia. Pozor DU ma pravo kontrolovat aj spravnost zauctovania.
ego.mc
24.10.11,17:41
ja sa vyjadrim len ktomu PC nie je to material ale prevadzkova rezia. Pozor DU ma pravo kontrolovat aj spravnost zauctovania.
PC určite nie je prevádzková réžia. :)
olkos
28.10.11,18:13
ahoj ak PC nie je urcene na dalsi predaj alebo to nie je dlhodoby majetok tak na zaklade akeho postupu to das na material a nie na prevdazkovu reziu???dakujem budem rad ak si budem moct opravit svoju nevedomost.
Katarina
28.10.11,19:10
ahoj ak PC nie je urcene na dalsi predaj alebo to nie je dlhodoby majetok tak na zaklade akeho postupu to das na material a nie na prevdazkovu reziu???dakujem budem rad ak si budem moct opravit svoju nevedomost.

Postupy účtovania JÚ §11 ods. 2
Katarina
28.10.11,19:15
Ešte ma zaujíma, že čo je výhodnejšie, keď mi príde dotácia 15. novembra na účet. Viesť paušálne výdavky, alebo viesť JU? Vďaka.

To závisí od toho, koľko z tej dotácie budete čerpať v roku 2011 a aký máte základ dane. Ak použijete paušálne výdavky 40 % musíte celú prijatú dotáciu v roku 2011 zdaniť. Ak budete viesť JU zdaníte len časť preinvestovanej dotácie, teda dotácia bude mať nulový dopad na základ dane.
Rasťo74
29.10.11,08:02
Ahojte Poradáci. Ak sa dá pripájam sa aj ja k tejto téme. Učtovanie v JU. Dotácia na Chránené pracovisko na celkovú cenu práce - mzdu pracovníka.
Mzda zamestnanca ide no VOZD, Príjem z úradu práce dávam do POZD, je to tak správne?? Netreba dať príjem z Urádu práce ako mzda ale zo znamienkom mínus???
Dakujem
Niuška
26.02.12,07:59
Len poznámka, záleží od toho, či je tá dotácia na podnikanie, ktorú dostal z ÚPSVar na začatie podnikania, alebo nie. Ak je to dotácia schémy pomoci DE MINIMIS tak je zbytočne rozoberaný spôsob účtovania - či paušál - či JÚ. Tu je POVINNOSŤ viesť účtovníctvo. Môžeš JÚ alebo PÚ, nie však paušál.
Ja mám skôr iný problém. Ako rozúčtovať v MRP to čerpanie.....Teóriu ozvládam. Prijatie príspevku mám v záväzkoch aj v nedaňových príjmoch. Platila som z nej len odvody do fondu ZP. Zaúčtovala som zníženie záväzku + U24/platba do fondov/. Potom som išla urobiť koncoročnú operáciu a to 46,06 zaúčtovať do príjmu OZD ale mi to v MRP nejde. Ponúka mi možnosti len cez pokladňu, účet, nepeňažný ....Ako to v tomto softvéri rozúčtujem?
Mila123
26.02.12,08:06
Len poznámka, záleží od toho, či je tá dotácia na podnikanie, ktorú dostal z ÚPSVar na začatie podnikania, alebo nie. Ak je to dotácia schémy pomoci DE MINIMIS tak je zbytočne rozoberaný spôsob účtovania - či paušál - či JÚ. Tu je POVINNOSŤ viesť účtovníctvo. Môžeš JÚ alebo PÚ, nie však paušál.
Ja mám skôr iný problém. Ako rozúčtovať v MRP to čerpanie.....Teóriu ozvládam. Prijatie príspevku mám v záväzkoch aj v nedaňových príjmoch. Platila som z nej len odvody do fondu ZP. Zaúčtovala som zníženie záväzku + U24/platba do fondov/. Potom som išla urobiť koncoročnú operáciu a to 46,06 zaúčtovať do príjmu OZD ale mi to v MRP nejde. Ponúka mi možnosti len cez pokladňu, účet, nepeňažný ....Ako to v tomto softvéri rozúčtujem?
cez nepeňažný...ID
Niuška
26.02.12,08:22
Ďakujem za odpoveď :-)
Silvia Dr.
28.02.12,13:17
Dobrý deň,
potrebovala by som poradit ........
SZČO - živnostník začal podnikať v máji 2011 kedy aj obdržal dotáciu z úradu práce vo výške 2575 € ....... v roku 2011 z nej minul 2310 € (na základe predloženého projektu), tzn. z dotácie mu ešte ostalo 265 € (na dokúpenie predmetov na základe predloženého projektu) ....... moja otázka teda znie: Do DP za rok 2011 vykážem v príjmoch mimo fakturácie aj príjmy z dotácie vo výške 2310 €? Tzn. skutočnú výšku prečerpanej dotácie? Alebo celkovú výšku prijatej dotácie? ...... budem uplatňovať skutočnú výšku výdajov, nie paušál ...... ďakujem
Zita5
28.02.12,13:20
Dobrý deň,
potrebovala by som poradit ........
SZČO - živnostník začal podnikať v máji 2011 kedy aj obdržal dotáciu z úradu práce vo výške 2575 € ....... v roku 2011 z nej minul 2310 € (na základe predloženého projektu), tzn. z dotácie mu ešte ostalo 265 € (na dokúpenie predmetov na základe predloženého projektu) ....... moja otázka teda znie: Do DP za rok 2011 vykážem v príjmoch mimo fakturácie aj príjmy z dotácie vo výške 2310 €? Tzn. skutočnú výšku prečerpanej dotácie? Alebo celkovú výšku prijatej dotácie? ...... budem uplatňovať skutočnú výšku výdajov, nie paušál ...... ďakujem

Výška čerpania dotácie v roku 2011 sa rovná výške zdaniteľného príjmu(POZD) v roku 2011 t.j. koľko ste čerpali, toľko zaúčtujete do príjmu .
Silvia Dr.
28.02.12,13:25
To znamená, že do ďalšieho roku - 2012 dám následne do príjmu zvyšok dotácie, ak z nej nakúpim ten zvyšok? Tak aby sa mi to rovnalo (príjmy z dotácie vs. výdavky z dotácie)? ...... ďakujem
nnanii
26.03.12,06:30
Zdravím, nikde som sa nedočítala o tom, ako vlastne mám vysporiadať poskytnutú dotáciu.treba podať na úrad práce nejaké tzv. vyúčtovanie dotácie...načo boli tie peniaze využíté??...a dokedy to treba vlastne urobiť keď 2-ročná doba, na prevádzkovanie živnosti uplynie teraz v marci...?...:)prosím poraďte poraďáci
Katy a R
26.03.12,06:43
Zdravím, nikde som sa nedočítala o tom, ako vlastne mám vysporiadať poskytnutú dotáciu.treba podať na úrad práce nejaké tzv. vyúčtovanie dotácie...načo boli tie peniaze využíté??...a dokedy to treba vlastne urobiť keď 2-ročná doba, na prevádzkovanie živnosti uplynie teraz v marci...?...:)prosím poraďte poraďáci
Hádam svoje povinnosti si si dohodla s poskytovateľom príspevku :confused: - a takistu dohodu máš podpísanú .. tam tie podmienky určite sú :)
nnanii
26.03.12,07:07
hm..keď tam sa nič také nepíše...že to treba vyúčtovať...len že použitie príspevku má byť v súlade so žiadosťou, podľa platnej legislatívy, že výdavky musia byť podľa podnik. zámeru a že na vyžiadanie umožniť vykonanie kontroly na preukázanie dodržania podmienok .... takže teraz neviem...:)
Silvia Dr.
14.03.13,07:50
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť ohľadom dotácie ...... dotácia z UPSVR bola získaná v roku 2011, v tom istom roku bola nakúpená časť predmetov obsiahnutých v projektre, v roku 2012 nebolo zakúpené nič a v roku 2013 bude dokúpený zvyšok, čím aj uplynú dva roky (doba za ktorú sa musia dané predmety nakúpiť)........ moja otázka znie - mám dať ten rozdiel ešte nepoužitej dotácie do príjmov za rok 2012 ako ostatný príjem, keďže tento zvyšok dotácie ešte nebol použitý? Ďakujem
veronikasad
14.03.13,07:58
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť ohľadom dotácie ...... dotácia z UPSVR bola získaná v roku 2011, v tom istom roku bola nakúpená časť predmetov obsiahnutých v projektre, v roku 2012 nebolo zakúpené nič a v roku 2013 bude dokúpený zvyšok, čím aj uplynú dva roky (doba za ktorú sa musia dané predmety nakúpiť)........ moja otázka znie - mám dať ten rozdiel ešte nepoužitej dotácie do príjmov za rok 2012 ako ostatný príjem, keďže tento zvyšok dotácie ešte nebol použitý? Ďakujem
Nie, nevyčerpanú dotáciu zúčtuješ až v roku 2013, kedy bola skutočne vyčerpaná.
Silvia Dr.
14.03.13,08:01
To znamená, že do roku 2012 dám len príjmy prislúchajúce na daný rok? zvyšok dotácie dám do príjmov až v roku 2013?
Silvia Dr.
14.03.13,08:35
ešte poznámočka - do prevádzkovej réžie za rok 2012 môžem dať napr. FA za telefón?
veronikasad
14.03.13,08:37
ešte poznámočka - do prevádzkovej réžie za rok 2012 môžem dať napr. FA za telefón?
http://www.porada.sk/f128-postupy-uctovania-ju.html

PS : Od 1.1.2013 platia nové stlpce peňažného denníka.
Mila123
14.03.13,08:37
ešte poznámočka - do prevádzkovej réžie za rok 2012 môžem dať napr. FA za telefón?
za telefónne služby? pr. réžia
alebo aparát? materiál v členení AE , podľa IS
to všetko za rok 2012
LILIEZ
18.03.13,12:00
Ahojte poraďáci,
ak bola v roku 2012 poskytnutá dotácia z ÚPSVaR. Ak z poskytnutých prostriedkov nakúpil DM, ktorého doba použiteľnosti je dlhšia ako 1 rok, a suma obstarania je menšia ako suma na zaúčtovanie do DM podľa osobitného predpisu - teda neodpisuje sa. Akj správne podľa postupov JÚ zaúčtovať takýto majetok? Podnikateľ účtuje jednoduché účtovníctvo v Alfa plus. Vychádzajú mi tieto možnosti:
1. Zaúčtovať do prevádzkovej réžie a nezaradiť do DM.
2. Zaúčtovať do prevádzkovej réžie ale zaradiť do DM.
2. Zaúčtovať ako nákup DM a teda aj zaradiť do DM.
Keďže podľa pokynov z ÚPSVaR by mal byť z dotácie nakúpený majetok, ktorý nie je odpisovaný a mal by ísť tzv. priamo do spotreby. Ale čo ak bol kúpený majetok, ktorého doba použiteľnosti dlhšia ako 1 rok a neodpisuje sa?
LILIEZ
19.03.13,07:48
Ahojte poraďáci,
ak bola v roku 2012 poskytnutá dotácia z ÚPSVaR. Ak z poskytnutých prostriedkov nakúpil DM, ktorého doba použiteľnosti je dlhšia ako 1 rok, a suma obstarania je menšia ako suma na zaúčtovanie do DM podľa osobitného predpisu - teda neodpisuje sa. Akj správne podľa postupov JÚ zaúčtovať takýto majetok? Podnikateľ účtuje jednoduché účtovníctvo v Alfa plus. Vychádzajú mi tieto možnosti:
1. Zaúčtovať do prevádzkovej réžie a nezaradiť do DM.
2. Zaúčtovať do prevádzkovej réžie ale zaradiť do DM.
2. Zaúčtovať ako nákup DM a teda aj zaradiť do DM.
Keďže podľa pokynov z ÚPSVaR by mal byť z dotácie nakúpený majetok, ktorý nie je odpisovaný a mal by ísť tzv. priamo do spotreby. Ale čo ak bol kúpený majetok, ktorého doba použiteľnosti dlhšia ako 1 rok a neodpisuje sa? Naozaj mi na toto nikto nevie odpovedať ako ste to účtovali Vy?
veronikasad
19.03.13,07:53
Ahojte poraďáci,
ak bola v roku 2012 poskytnutá dotácia z ÚPSVaR. Ak z poskytnutých prostriedkov nakúpil DM, ktorého doba použiteľnosti je dlhšia ako 1 rok, a suma obstarania je menšia ako suma na zaúčtovanie do DM podľa osobitného predpisu - teda neodpisuje sa. Akj správne podľa postupov JÚ zaúčtovať takýto majetok? Podnikateľ účtuje jednoduché účtovníctvo v Alfa plus. Vychádzajú mi tieto možnosti:
1. Zaúčtovať do prevádzkovej réžie a nezaradiť do DM.
2. Zaúčtovať do prevádzkovej réžie ale zaradiť do DM.
2. Zaúčtovať ako nákup DM a teda aj zaradiť do DM.
Keďže podľa pokynov z ÚPSVaR by mal byť z dotácie nakúpený majetok, ktorý nie je odpisovaný a mal by ísť tzv. priamo do spotreby. Ale čo ak bol kúpený majetok, ktorého doba použiteľnosti dlhšia ako 1 rok a neodpisuje sa? Naozaj mi na toto nikto nevie odpovedať ako ste to účtovali Vy?
ako spotrebu materiálu v členení drobný majetok. Súčasne zaeviduješ na karte drobného majetku.
LILIEZ
19.03.13,07:58
ako spotrebu materiálu v členení drobný majetok. Súčasne zaeviduješ na karte drobného majetku.

takže nepôjde to do prevádzkovej réžie? napríklad kúpa PC, softvéru, stola, chladničky, pokladne? toto ide ako spotreba materiálu?
veronikasad
19.03.13,08:00
ako spotrebu materiálu v členení drobný majetok. Súčasne zaeviduješ na karte drobného majetku.

takže nepôjde to do prevádzkovej réžie? napríklad kúpa PC, softvéru, stola, chladničky, pokladne? toto ide ako spotreba materiálu?
Preštuduj si postupy účtovania v JU platné pre rok 2012. Už pár rokov sa to ako prev.réžia neúčtuje.

http://www.porada.sk/f128-postupy-uctovania-ju.html
LILIEZ
19.03.13,08:02
Preštuduj si postupy účtovania v JU platné pre rok 2012. Už pár rokov sa to ako prev.réžia neúčtuje.

ďakujem.
LILIEZ
19.03.13,09:17
ako spotrebu materiálu v členení drobný majetok. Súčasne zaeviduješ na karte drobného majetku.

ešte mám jednu otázku....ak účtujem v alfaplus, tak karta drobného majetku bude: skladová karta? (cez príjmem na sklad - ktorý ale fyzicky nemám) alebo karta dlhodobého majetku? (samozrejme v členení na majetok hmotný/nehmotný nedopisovaný). Už som z toho úplne vedľa.