patricia00
26.09.11,12:14
Dobrý deň,

prosím poradiť ohľadom príspevku po pôrode. Som v 21. týždni tehotenstva, momentálne som 2 mesiace na ÚPSVR a predtým som mala živnosť, ktorú som zrušila. Neplatila som nič do soc. poisťovne, keďže som nemala dostačujúci príjem, nevychádzalo že musím platiť. Takže nemám ani splnenú podmienku byť povinne nemocensky poistená 270 dní pred pôrodom a tým nemám nárok na meterskú, ale len na rodičovský príspevok hneď po narodení dieťaťa(aspoň dúfam). No dočítala som sa, že ak sa teraz na chytro dobrovoľne nemocensky poistím, budem mať nárok na materskú v minimálnej výške, ak si budem platiť DNP v minimálnej výške mesačne - okolo 14 eur. Neviem však čo by bolo pre mňa výhodnejšie, poberať hneď rodičovský príspevok, alebo ísť na materskú ak by mi vyšiel nárok? Ďakujem
Andyke
26.09.11,10:17
Už je neskoro, nestihneš do pôrodu 270 dní získať, takže DNP Ti už nepomôže a na materské nemáš nárok.
patricia00
26.09.11,10:21
Áno viem, že je neskoro, no čítala som, že ak by som bola 2-3 mesiace pred pôrodom DNP, vznikol by tam aspoň nárok na minimálnu materskú. Na ten rodičovský príspevok ale budem mať nárok aj hneď po narodení dieťaťa, ano?
Andyke
26.09.11,10:31
Znovu opakujem na materské nemáš nárok.
Rodič.príspevok áno. (teraz je 190,10 € mesačne)
patricia00
26.09.11,10:36
Ďakujem pekne, zaujímal ma ten rodičovský hlavne preto, lebo známa má živnosť, všetko si riadne platí a vraj nemá nárok na materské, len po pol roku na rodičovský. Takže prvý polrok nebude absolutne nič dostávať.
Xanti
26.09.11,10:39
Tak to je riadna hlúposť. Nárok na rodičovský vznikne narodením dieťaťa.
To čo platí pre teba platí aj pre tvoju známu.
Mila123
26.09.11,10:40
ten by ti vznikol (DNP) iba keby si bola nemocensky poistená pred evidenciou na UP....ale v tom prípade máš predsa ešte ochrannú dobu......u Teba to tak ale nie je, nebola si nemocensky poistená....
patricia00
26.09.11,10:44
Tiež som povedala, že na ten rodičovský právo má, no skúšala pochodiť všade a stále tá istá odpoveď. Bola úplne zúfalá.
Ďakujem ešte raz za odpovede. Škoda že som to neriešila pred otehotnením.
Xanti
26.09.11,10:46