Polly404
26.09.11,13:07
Ahojte, na portáli podnikam.sk som sa dočítala, že sprostredkovatelia poistenia, ak prekročia obrat za 12 mesiacov 49790 EUR a je to ich hlavná činnosť, tak sa musia registrovať pre účely DPH. Ja som myslela, že poistenie je oslobodené od DPH. Pozrite sa, prosím, na priložený link a napíšte svoj názor. Ďakujem. http://www.podnikam.webnoviny.sk/dph/sprostredkovatel-zivotneho-nezivotneho-poistenia-registracia/23104
Stanislav 1975
26.09.11,11:37
Totiž tu ide o to,že ty si mýliš pojmy- áno, poisťovníctvo je oslobodené od DPH, ale tým sa myslia samotné poisťovne...a ty niesi žiadna poisťovňa, ty si sprostredkovateľka iba a nie poisťovateľ...
Polly404
26.09.11,11:42
Ale myslím si, že nie som jediná, ktorá sa domnievala, že sprostredkovatelia poistenia sa nemusia registrovať na DPH ani keď prekročia spomínaný obrat.
Zita5
26.09.11,11:44
Registračná povinnosť

§ 4

(9) Na účely tohto zákona sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 36 a podľa § 40 až 42. Výnosy (príjmy) z poisťovacích služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 37, a finančných služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 39, sa nezahŕňajú do obratu, ak tieto služby sú poskytované pri dodaní tovaru alebo služby ako doplnkové služby. Do obratu sa nezahŕňajú výnosy (príjmy) z príležitostne predaného hmotného majetku okrem zásob a výnosy (príjmy) z príležitostne predaného nehmotného majetku.

Sprostredkovateľ poistného taktiež musí sledovať svoj obrat a pri dosiahnutí sa registrovať za platiteľa DPH .Ak má len činnosť sprostredkovateľa poistného , žiadnu inú tak podáva nulové DPH , ale podáva .
Stanislav 1975
26.09.11,11:47
nie,nie- ako som písal v 1 príspevku-teba sa to netýka, iba samotných poisťovní...

A viem to na 100%, robím v tejto brandži...,ak nemám pravdu ,tak ta pozývam na obed...


Inak dokonca aj tie poisťovne sa musia registrovať na dph, síce s 0-lovou sadzbou ale aj ony musia byť registrované...
Zita5
26.09.11,12:04
Stanko, ja sa obávam, že nemôžem s Tebou súhlasiť, i napriek tomu, že robíš v tej brandži .Ja účtujem SFA aj sprostredkovateľov a je to tak , ako sa píše v pripojenom linku .
zk24
26.09.11,12:10
Podla mna to Stano napisal len tak zmatocne... "teba sa to netyka" ... z toho nie je jasne ci sa zadavatelky netyka oslobodenie alebo povinna registracia.... v konecnom dosledku myslim ze Stano tiez tvrdil ze je povinna sa registrovat
Zita5
26.09.11,12:13
Podla mna to Stano napisal len tak zmatocne... "teba sa to netyka" ... z toho nie je jasne ci sa zadavatelky netyka oslobodenie alebo povinna registracia.... v konecnom dosledku myslim ze Stano tiez tvrdil ze je povinna sa registrovat

Ak je to tak, tak sa Stankovi ospravedlňujem .Ale ja som pochopila z jeho príspevkov , že sledovanie obratu a registrácia sa na zadávateľku nevzťahuje a vzťahuje sa len na poisťovne.

Samozrejme, že nie je sprostredkovateľ ako sprostredkovateľ, jeden má provízie nízke a druhý ich môže mať dosť vysoké .
zk24
26.09.11,12:21
No tiez som si musela precitat 2x tu jeho odpoved. ale zadavatelka sa v zakladnej otazke hovori ze myslela ze poistovnictvo je oslobodene od DPH.... A stanko povedal ze jej sa to netyka, to oslobodenie, ona nie je poistovna, ale sprostredkovatel. A ked sa mylim, tak aspon obhajujem Stana :D
Ice dive
26.09.11,13:01
povinnosť registrovať sa má zo zákona ak presiahne obrat 49790 € a je jedno z akej činnosti, t.j. aj sprostredkovateľ poistenia musí požiadať o registráciu k DPH a podáva daňové priznanie s nulovou sadzbou...

každá poisťovňa má z tohto dôvodu aj pridelené IČ DPH, avšak sa nevyužíva nakoľko inú ako poisťovaciu činnosť nevytvára... detto aj sprostredkovatelia, ak by povedzme mali príjmy zo sprostredkovania a aj povedzme z vedenia účtovníctva a na účtovníctvo by uplatňoval DPH tak na sprostredkovanie neuvádza DPH ale na účtovníctvo áno detto pri kúpe auta by si mohla takáto firma odpočítať DPH podľa pomerov činností na aké ho vyúžíva napr. 50 % odpočet DPH áno z titulu vedenia účtovníctva a 50 % nie lebo sprostredkovanie je oslobodené od DPH...
IVEB
28.08.12,06:45
Tiež mám sprostredkovateľa poistenia , ktorý je povinný sa registrovať , pretože presiahol obrat 49790 Eur. Ak tomu rozumiem správne tak , ak nebude mať inú činnosť / ktorá nie je oslobodená od dane/ tak by mal podávať nulové výkazy , alebo v riadku 15 DP uvádza výšku provízie? Všetky nákupy realizované v súvislosti so sprostredkovaním / PHM, kan.potreby/ idú no výdavkov v JÚ s DPH ?
atka4
25.05.15,11:50
K tejto téme by ma zaujímalo, ako určíte obrat (12 po sebe nasledujúcich mesiacov)v súvislosti s dátumom dodania (pre registráciu k dph).
Prevzala som účtovníctvo FO - finančný sprostredkovateľ, ktorá účtovala príjem dňom pripísania finančných prostriedkov na účet, t.j. takto sledovala /resp. nesledovala/ svoj obrat. Pýtala som nejaký podklad k uvedeným prijatým sumám a dopracovala som sa k Výpisu z provízneho listu. Ten je vystavený začiatkom mesiaca za predchádzajúci mesiac. (napr. 2.4. za 31.03., t.j. podľa mňa, je dňom dodania 31.03. . (ja by som to účtovala ako ostatnú pohľadávku - nárok na províziu napr. k 31.3. a úhrada, ako príde, t.j. začiatkom 04.)
Avšak z predchádzajúceho vedenia účtovníctva, kedy dotyčná FO sledovala obrat s dátumami prijatia finančných prostriedkov je vlastne v "opozdení - posune" o 1 mesiac. Uvažujem správne?
(V rámci priznania príjmov, tržieb u FO je to OK, nie už však v súvislosti s DPH - podľa mňa) a detto by to bol nesúlad v prípade PO.
Detto mám vyúčtovania, kde je uvedené len vyúčtovanie zo dňa.... v tomto prípade to beriem ako deň dodania aj pre DPH.
Poradíte???
Ďakujem (nechcem zakladať novú tému)
kn-alka
25.05.15,12:20
pri JU je predsa obratom - zápisom v účtovnej knihe - rozumie úhrada
Pri JU sleduješ úhrady, pri PÚ zasa faktúry.
kn-alka
25.05.15,12:26
Pre: atka4

Registračná povinnosť
§ 4

(7) Na účely tohto zákona sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 36 a podľa § 40 až 42. Výnosy (príjmy) z poisťovacích služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 37, a finančných služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 39, sa nezahŕňajú do obratu, ak tieto služby sú poskytované pri dodaní tovaru alebo služby ako doplnkové služby. Do obratu sa nezahŕňajú výnosy (príjmy) z príležitostne predaného hmotného majetku okrem zásob a výnosy (príjmy) z príležitostne predaného nehmotného majetku.

V PÚ: výnosy = obrat v účt.skupine 6

V JÚ: príjmy = zápis v peňažnom denníku (úhrada)
atka4
25.05.15,12:26
:-) reakcia na Tvoju odpoveď - bez komentára.... resp. zjednoduším otázku
(ak môžem poprosiť tých, ktorí účtujete fin. sprostredkovateľov):
1. Sprostredkovateľ poistenia, FO;
2. Výpis z provízneho listu vystavený dňa 2.4., za obdobie 31.3.;
3. Príjem úhrada fin. prostriedkov na účet začiatok 04. (5.4.);
4. do ktorého obdobia DPH zadáte....

Ďakujem.
kn-alka
25.05.15,12:28
kým nie je platcom DPH, nezaoberáš sa tým, do ktorého obdobia zaradíš doklad.

Pri posudzovaní povinnosti registrácie predsa pozeráš údaje v peňažnom denníku.
pisty01
26.05.15,06:35
nerozumiem kto a preco vam dal minus. V poriadku nemusi suhlasit kazdy ale bez argumentov to nie je velmi doverihodne.

ja suhlasim s vasim nazorom. Zakon o DPH pri jednoduchom uctovnictve berie do obratu PRIJMY z Penazneho dennika a nie pohladavky z Knihu pohladavok (aj ked je mozne ze datum zdanitelneho plnenia na nich moze byt rozny od datumu vystavenia)

https://podpora.financnasprava.sk/430194-Obrat-a-pr%C3%ADklady-na-pos%C3%BAdenie-obratu

https://www.financnasprava.sk/sk/podnikatelia/dane/dan-z-pridanej-hodnoty/registracna-povinnost-pre-dph