romita
26.09.11,13:59
Dobrý deň, vedel by mi niekto poradiť, aké kroky treba podniknúť pri rušení s.r.o.? Mám na mysli, či sa najprv podáva návrh na obchodný súd, alebo sa najprv zvolá valné zhromaždenie, spraví uzávierka a potom sa až podáva návrh? Dá sa rušiť s.r.o., ak firma aj vykazuje činnosť (minimálne zisky, no v konečnom dôsledku je stratová), ale druhý spoločník sa od všetkého dištancuje a neprejavuje žiadny záujem? Ďakujem za akúkoľvek radu. Romana
Ice dive
26.09.11,12:08
podľa mňa rušenie sro je dosť náročný proces čo sa týka nervov ako aj financií... ak by som sa ja chcel zbaviť sro, ktorá vykazuje zisk t.j. nie je v strate bolo by možno zaujímavé skúsiť ju predať nejakej spoločnosti, zoberajúcej sa predajom a zakladaním sro... sro so ziskovou históriou by mohla byť pre nich zaujímavá...

čo sa týka otázky, tak podľa mňa by malo byť najprv valné zhromaždenie spoločníkov, kde by sa mali dohodnúť na ukončení činnosti sro... a následne podanie na súd so žiadosťou o výmaz...
Economic
26.09.11,12:45
Dobrý deň, vedel by mi niekto poradiť, aké kroky treba podniknúť pri rušení s.r.o.? Mám na mysli, či sa najprv podáva návrh na obchodný súd, alebo sa najprv zvolá valné zhromaždenie, spraví uzávierka a potom sa až podáva návrh? Dá sa rušiť s.r.o., ak firma aj vykazuje činnosť (minimálne zisky, no v konečnom dôsledku je stratová), ale druhý spoločník sa od všetkého dištancuje a neprejavuje žiadny záujem? Ďakujem za akúkoľvek radu. Romana

Zrušenie spoločnosti v tomto prípade bude nutné likvidáciou, ak sa nerozhodnete ju predať, tak ako je vyššie uvedené. Samotný proces likvidácie trvá viac ako 3 mesiace. Nie je to záležitosť, ktorá sa rýchlo vyrieši. Ku dňu vstupu do likvidácie sa robí účtovná závierka. Musí sa podať DP. Do OR sa musí urobiť zápis zmeny. V Obchodnom vestníku zverejniť výzva - lehota 3 mesiace. Až potom sa môže na základe prijatých prihlášok likvidácia ukončiť a následne podať posledné daňové priznanie a aj výmaz z OR. K výmazu bude treba Súhlas správcu dane. To je ozaj len ako z rýchlika rozpísaný postup.
AdaMtiM
27.09.11,06:28
A čo v prípade, keď nám súd vymazal spoločnosť z OR bez výzvy , bez oznámenia .....zistili sme to náhodou pri prezeraní OR na nete, že spoločnosť je zrušená. Čo teraz s účtovníctvom a úradmi? Ďakujem
Economic
27.09.11,06:38
A čo v prípade, keď nám súd vymazal spoločnosť z OR bez výzvy , bez oznámenia .....zistili sme to náhodou pri prezeraní OR na nete, že spoločnosť je zrušená. Čo teraz s účtovníctvom a úradmi? Ďakujem

Daňové priznanie urobiť a podať ku dňu výmazu spoločnosti z OR.
AdaMtiM
27.09.11,07:17
Ďakujem. Len ako vysporiadam účty aby boli nulové napr. 411/335 a následne by mal ísť zápis 335/211 - ale na 211 a 221 nie sú žiadne zostatky , tak neviem ako ďalej. A navyše sú tam aj zostatky účtov 311 a 321, 022 a iné . Veľa času mi na naštudovanie danej problematiky nezostáva, keďže sme zrušenie firmy zistili po 2,5 mesiaci do jej výmazu.....
AdaMtiM
27.09.11,07:19
Prípadne - môžu zostať na účtoch v súvahe zostatky? Ide o to že súd vymazal spoločnosť a tá nemala možnosť vykonať akékoľvek úkony /t.j. ani účtovné vysporiadanie/ pred jej výmazom. Ako postupovať? Ešte raz vďaka za každú radu.
Economic
27.09.11,07:21
Prípadne - môžu zostať na účtoch v súvahe zostatky? Ide o to že súd vymazal spoločnosť a tá nemala možnosť vykonať akékoľvek úkony /t.j. ani účtovné vysporiadanie/ pred jej výmazom. Ako postupovať? Ešte raz vďaka za každú radu.

Ja keď so vymazávala sro-čky, nemala som nulové čísla vo výkazoch. Zostali tam zostatky na niektorých účtoch. Prečo hovoríme o nulách ? Z účtovníctva sa predsa niektoré čísla nemôžu len tak vypariť. Aké čísla ostali, také budú vo výkazoch. Daňové priznanie bude predsa nulové. Kľudne vypracuj s číslami, ako Ti ladia po preklopení roka.
AdaMtiM
27.09.11,09:16
Ďakujem .
El Cid
14.10.11,10:08
Podľa § 68 Obchodného zákonníka spoločnosť zaniká ku dňu výmazu z obchodného registra. Zániku spoločnosti predchádza jej zrušenie s likvidáciou alebo bez likvidácie.
Zrušením konkurzu z dôvodu, že majetok úpadcu nepostačuje na úhradu výdavkov a odmenu správcu konkurznej podstaty, alebo zamietnutím návrhu na vyhlásenie konkurzu pre nedostatok majetku sa spoločnosť zrušuje. Z tohto dôvodu sa nevyžaduje ani likvidácia spoločnosti.
Účtovná jednotka, ktorá je právnickou osobou, vedie účtovníctvo odo dňa vzniku až do dňa svojho zániku. Otvorenie a uzavretie účtovných kníh ako aj to, kedy účtovná jednotka robí riadnu a mimoriadnu účtovnú závierku a zostavuje otváraciu súvahu je upravené v § 16 a 17 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve. Z uvedených ustanovení vyplýva, že postup pri otváraní a uzatváraní účtovných kníh spoločnosti, ktorá sa zrušila zamietnutím návrhu na konkurz pre nedostatok majetku bez likvidácie, je nasledovný: · ku dňu zrušenia bez likvidácie uzatvorí účtovné knihy a zostaví mimoriadnu účtovnú závierku, · ku dňu nasledujúcemu po zrušení otvorí účtovné knihy a zostaví otváraciu súvahu. V § 29 v postupoch účtovania pre podnikateľov platnom do konca roku 2005 bol riešený aj odpis záväzkov po skončení konkurzu. Od roku 2006 bolo toto ustanovenie novelizované a už nerieši vysporiadanie záväzkov pri ukončení konkurzu alebo pri zamietnutí návrhu na vyhlásenie konkurzu. Preto pri účtovaní treba postupovať tak, aby bola dodržaná zásada verného a pravdivého zobrazenia stavu majetku a záväzkov ku dňu zrušenia bez likvidácie, keďže k tomuto dňu účtovná jednotka zostavuje mimoriadnu účtovnú závierku. Z tohto dôvodu musí účtovná jednotka sama zvážiť, či má pristúpiť k odpisu pohľadávok a záväzkov. Ak existencia pohľadávok a záväzkov z pohľadu účtovnej jednotky stratili opodstatnenie, pristúpi k ich odpisu. Napríklad zaúčtuje odpis pohľadávok (546/311, 314, 315), odpis záväzkov (321, 365/648), zúčtovanie zostatkov účtov časového rozlíšenia do mimoriadnych výnosov alebo nákladov, zúčtovanie rezerv, opravných položiek a odloženej dani atď. Pri posudzovaní, či tieto náklady a výnosy budú aj súčasťou základu dane, postupuje daňovník v súlade so zákonom o dani z príjmov.

Ing. Haščíková Štefánia
Odbor služieb pre verejnosť