Ninna
20.01.06,11:47
Prosím poraďte mi, môžem si ešte uplatniť DPH z faktúry s dňom daňovej povinnosti:11.10.2005 a dátumom vystavenia: 11.10.2005? Faktúra sa mi dostala do rúk až dnes s tým, že prepravca ju nedoručil. Sme štvrťročný platcovia DPH a za 4Q sme už DPH odovzadali.
evina
20.01.06,11:32
Prosím poraďte mi, môžem si ešte uplatniť DPH z faktúry s dňom daňovej povinnosti:11.10.2005 a dátumom vystavenia: 11.10.2005? Faktúra sa mi dostala do rúk až dnes s tým, že prepravca ju nedoručil. Sme štvrťročný platcovia DPH a za 4Q sme už DPH odovzadali.
Môžeš si ju uplatniť v I.Q.2006, predpokladám, že dátum prijatia vieš dokázať, resp. zdôvodniť.
Paragraf 51:
2/ Platiteľ vykoná odpočétanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.
Tweety
20.01.06,11:32
Prosím poraďte mi, môžem si ešte uplatniť DPH z faktúry s dňom daňovej povinnosti:11.10.2005 a dátumom vystavenia: 11.10.2005? Faktúra sa mi dostala do rúk až dnes s tým, že prepravca ju nedoručil. Sme štvrťročný platcovia DPH a za 4Q sme už DPH odovzadali.
DPH si môžeš ešte uplatníť a podáš opravné DP za 4Q;).
evina
20.01.06,11:36
Nina, aby sme Ťa nepoplietli, môžeš podať aj opravné ako píše Tweety /lebo ešte nie je po dátume, kedy ste povinní podať DP/, ale môžeš to spraviť aj tak ako píšem ja, lebo si faktúru obdržala už po odovzdaní DP.
GABAZ
20.01.06,11:36
Prosím poraďte mi, môžem si ešte uplatniť DPH z faktúry s dňom daňovej povinnosti:11.10.2005 a dátumom vystavenia: 11.10.2005? Faktúra sa mi dostala do rúk až dnes s tým, že prepravca ju nedoručil. Sme štvrťročný platcovia DPH a za 4Q sme už DPH odovzadali.

DPH si môžete uplatniť, pokiaľ ste už daňové priznanie urobili, môžete urobiť opravné daňové priznanie - ktoré sa môže podať do termínu na podanie DP. Správca dane berie do úvahy posledné podané DP. Myslím si však, že DPH z takejto faktúry môžeš uplatniť aj v 1. Q 2006 - posun o jedno zdaňovacie obdobie. Samozrejme nákladovo faktúru zaradíš do roku 2005 - ak tam patrí.

Ja mám podobný príklad, faktúra s dňom dodania 10/2005 bola doručená 22. 12. 2005. Firma je mesačným platiteľom DPH. Musíme podať dodatočné daňové priznanie za 10/2005 ? Asi nie je možné uplatniť si DPH v DP za 12/2005. Klienti si neodložili ani obálku z uvedenej faktúry, kde by bola poštová pečiatka.
Gituška
20.01.06,11:39
ja som mala taký prípad a metodička z DR SR mi jednoznačne povedala, že keď som di v predchádzajúcom období na túto fa neuplatnila DPH a fa som dostala až v nasledujúcom zdaňovacom období, tak nemusím podávať opravné, ale ju kludne dám do nasledujúceho zdaňovacieho obdobia
Ninna
20.01.06,11:42
Tak čo mám spraviť.Opravné či v 1Q 2006? Mne viac vonia ten 1Q nemám chuť komunikovať dodatočne s DÚ. A ako zdôvodnenie stačí pripnuť obálku s dátumom k faktúre?
Ešte by ma zaujímalo mám potvrdiť zostatok tej firme k 31.12.2005 keď mi faktúru nemáme ešte zaevidovanú?????Chybu spravil prepravca tovaru, ktorý neodovzdal faktúru-tretí človek.
Jana Acsová
20.01.06,11:42
Skúste v časti uplatnenie práva na odpočítanie dane:
http://www.porada.sk/t17311-najeastejie-otazky--dph.html
Jana Acsová
20.01.06,11:45
Tak čo mám spraviť.Opravné či v 1Q 2006? Mne viac vonia ten 1Q nemám chuť komunikovať dodatočne s DÚ. A ako zdôvodnenie stačí pripnuť obálku s dátumom k faktúre?
Nič nemusíte pripínať. Vaše právo spočíva v tom, že si vyberiete zdaňovacie obdobie, nakoľko faktúru ste obdržali do termínu na podanie daňového priznania.


Ešte by ma zaujímalo mám potvrdiť zostatok tej firme k 31.12.2005 keď mi faktúru nemáme ešte zaevidovanú?????Chybu spravil prepravca tovaru, ktorý neodovzdal faktúru-tretí človek.Existencia záväzku je preukázaná. A zaúčtovanie faktúry a jej evidencia sú ovplyvnené iba vašimi internými postupmi. Záväzok je zrejme z toho čo uvádzate nespochybniteľný, čiže jeho existencia je dôvodná.
Jana Acsová
20.01.06,11:54
DPH
Ja mám podobný príklad, faktúra s dňom dodania 10/2005 bola doručená 22. 12. 2005. Firma je mesačným platiteľom DPH. Musíme podať dodatočné daňové priznanie za 10/2005 ? Asi nie je možné uplatniť si DPH v DP za 12/2005. Klienti si neodložili ani obálku z uvedenej faktúry, kde by bola poštová pečiatka.Ak viete preukázať doručenie faktúry 22.12.2005 v tom prípade môžete uplatniť právo na odpočítanie dane za mesiac december 2005.
Na faktúru uveďte dátum doručenia ... zákon týkajúci sa registratúry v mnohých veciach aj pomáha .-)
Ninna
20.01.06,11:57
Tým pripnutím opbálky k fa som myslela obhájenie že to mám v 1Q 2006. Doteraz som to robila tak že v prípade že sa niekde stratila fa a zistila som to v nasledujúcom Q dala som tam pečiatku došlo:........ a uplatnila som si to v tom Q kedy som dostala fa. Je to obhájiteľné??????
Jana Acsová
20.01.06,16:06
Tým pripnutím opbálky k fa som myslela obhájenie že to mám v 1Q 2006. Doteraz som to robila tak že v prípade že sa niekde stratila fa a zistila som to v nasledujúcom Q dala som tam pečiatku došlo:........ a uplatnila som si to v tom Q kedy som dostala fa. Je to obhájiteľné??????

Prosím poraďte mi, môžem si ešte uplatniť DPH z faktúry s dňom daňovej povinnosti:11.10.2005 a dátumom vystavenia: 11.10.2005? Faktúra sa mi dostala do rúk až dnes s tým, že prepravca ju nedoručil. Sme štvrťročný platcovia DPH a za 4Q sme už DPH odovzadali.
Ak máte doručené daňové priznanie do 25.1.2006 a to máte, nepotrebujete ani obálku, nakoľko právo na odpočítanie dane môžete uplatniť v 4. Q 2005 alebo 1. Q 2006. Na faktúru uveďte dátum spadajúci do tohto obdobia.
Ninna
20.01.06,16:41
Niekedy som fakt rada že sme štvrťročný platcovia lebo tam je to obdobie na uplatnenie väčšie.