eunika22
26.09.11,17:56
Ahojte poraďáci, chcem sa znovu opýtať na účtovanie skladov v JÚ. Môže sa tovar ktorý sa nakúpi a dá na sklad zaúčtovať len jednou sumou, t.j. celú faktúru jednou sumou /nie každú položku z faktúry zvlášť/ a potom keď sa tovar predáva, tak účtovať zase jednou sumou predaj tovaru/tržby/. Napr. nakúpim tovar v hodnote 100€ a na sklade mám v hodnote 2000 €, tak dokopy mám stav tovaru 2100 € a potom mám predaj daného tovaru jeden deň za 100 €, tak si to odrátam a budem mať 2100-100 stav na sklad, atď...
Prosím poraďte začiatočníčke, ak viete a máte trochu času

Vďaka
Katarina
26.09.11,20:51
Nákup tovaru na sklad treba prijať položkovite podľa jednotlivých druhov- vystaví sa príjemka a takisto sa bude tovar zo skladu vydávaťna základe výdajky.
caribangel
02.10.11,12:54
a ak niekto nema fyzicky sklad (napr. my ideme otvarat bageteriu), aj vtedy treba vystavit prijemky a vydajky? Ak ano, moze sa vsetko vystavit naraz na ten isty datum - nakupim tovar, prijmem ako keby na sklad a hned posuniem do predajne? dakujem za odpovede
monika31334
06.10.11,10:31
Ja by som sa chcela pridať k tejto otázke.
Prosím vás, poraďte, ako si môže živnostník "zobrať pre vlastnú potrebu" z tovaru, nakúpeného do vlastného obchodu? Moja klientka má obchod s kozmetickým tovarom, nakúpila cca 300 položiek tovaru, do účtovníctva som účtovala fa jednou sumou ako nákup tovaru. Predáva položkovite cez RP. Keď si chce zobrať krém pre seba, ako to zaúčtujem? Nechce to predávať sama sebe cez RP. Je možné, keď si vedie skladovú evidenciu napr. v exceli, urobiť stĺpček "vlastná spotreba" a ja by som jej trebárs mesačne, alebo na konci roka vylúčila nákup toho tovaru na vlastnú spotrebu z výdavkov? Že by sme spočítali, čo si zobrala pre seba a nákup toho tovaru by sme vylúčili z výdavkov. Môžem to urobiť tak? Ďakujem.
Zita5
06.10.11,10:34
Ja by som sa chcela pridať k tejto otázke.
Prosím vás, poraďte, ako si môže živnostník "zobrať pre vlastnú potrebu" z tovaru, nakúpeného do vlastného obchodu?
Moja klientka má obchod s kozmetickým tovarom, nakúpila cca 300 položiek tovaru, do účtovníctva som účtovala fa jednou sumou ako nákup tovaru. Predáva položkovite cez RP. Keď si chce zobrať krém pre seba, ako to zaúčtujem? Nechce to predávať sama sebe cez RP. Je možné, keď si vedie skladovú evidenciu napr. v exceli, urobiť stĺpček "vlastná spotreba" a ja by som jej trebárs mesačne, alebo na konci roka vylúčila nákup toho tovaru na vlastnú spotrebu z výdavkov? Že by sme spočítali, čo si zobrala pre seba a nákup toho tovaru by sme vylúčili z výdavkov. Môžem to urobiť tak? Ďakujem.

Predpokladám, že máte skladovú evidenciu . Vždy v deň keď si berie tovar pre osobnú potrebu , treba výdajkou cez sklad vydať z daného tovaru a na konci roka v rámci účtovných uzávierkových operácii znížite výdavky na nákup tovaru stornom a zaúčtujete ich ako výdavok neovplyvňujúci základ dane pre osobnú spotrebu.Takýto postup je u toho, kto nie je platiteľ DPH .
monika31334
06.10.11,10:50
Ďakujem za odpoveď.
Skladovú evidenciu si vedie majiteľka len v exceli. A príjemky a výdajky vlastne ani nerobí, lebo nemôže predsa robiť na každú predanú položku výdajku. Len si eviduje mesačne príjem a výdaj tovaru v tej svojej tabuľke. Ja účtujem priebežne z faktúr výdavky na nákup tovaru - vždy jedna faktúra = jedna položka v peňažnom denníku, mesačne z mesačných uzávierok RP účtujem príjem = tržby za tovar a na konci roka vylúčim osobnú spotrebu z výdavkov. Ona bude mať evidenciu tovaru na sklade s konečnými stavmi, ktoré jej musia sedieť na inventúru na konci roka.
calimero1
10.10.11,22:24
Môžte mi prosím napísať, ktorý zákon upravuje účtovanie skladu v JÚ?
Alebo sa stačí držať iba Zákona o účtovníctve?
Ďakujem.
ego.mc
11.10.11,06:56
Okrem Zákona o účtovníctve sú dôležité Postupy účtovania v JÚ.
calimero1
11.10.11,08:13
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Postupy účtovania mi tiež pripadajú dosť všeobecné, stačí to? Nič sa tam nepíše o príjemkách a výdajkách, ani o tom, ako má vyzerať kniha zásob.
Ide mi o to, že zásoby (tovar) evidujem v exceli dosť jednoduchým spôsobom:
V deň naskladnenia doplním do tabuľky prijatý tovar položku po položke v obstarávacích cenách. Keď sa niečo predá, uvediem vždy k prvej voľnej položke daného tovaru dátum predaja (teda niečo ako FIFO). Plus osobitne za každý deň si značím aktuálny zostatok celého skladu v peniazoch.
Príjemky a výdajky nerobím, už teraz je s tým veľa byrokracie.
ego.mc
11.10.11,11:02
Chvalabohu, že sú dosť všeobecné. :)
Dôležité je to, aby ste vy mali prehľad o pohyboch a stavoch na sklade a tieto pohyby a stavy vedeli zdokumentovať pri kontrole.
mondes
12.10.11,07:56
Dobrý deň, chcem Vás pekne poprosiť o radu. Z minulého roka máme na sklade nejaký materiál, ktorý sme niekedy v auguste dodávali inej firme. Na sklade máme materiál v sume 7,50 za ks, ale my ho dodávame v sume 13,5 za ks. Čo s tým rozdielom? Ide mi o to, že mi nesedí suma na výdajke s vystavenou faktúrou za materiál. Ďakujem Vám veľmi pekne.
Mila123
12.10.11,08:10
Dobrý deň, chcem Vás pekne poprosiť o radu. Z minulého roka máme na sklade nejaký materiál, ktorý sme niekedy v auguste dodávali inej firme. Na sklade máme materiál v sume 7,50 za ks, ale my ho dodávame v sume 13,5 za ks. Čo s tým rozdielom? Ide mi o to, že mi nesedí suma na výdajke s vystavenou faktúrou za materiál. Ďakujem Vám veľmi pekne.
podľa môjho názoru je to oki....
suma položkovitá na sklade je v nákupných cenách....
na výdajke v predajných cenách...
mňa ako zákazníka by možno odradilo, to , že by som videla koľko "zarábate na mne".....
mondes
12.10.11,08:54
podľa môjho názoru je to oki....
suma položkovitá na sklade je v nákupných cenách....
na výdajke v predajných cenách...
mňa ako zákazníka by možno odradilo, to , že by som videla koľko "zarábate na mne".....

Ďakujem, ešte sa opýtam. Ak prijímam materiál na sklad a následne ho vydávam zo skladu už musím výdajku vystaviť v navýšenej sume, alebo môžem aj v rovnakej ako príjemku a pri fakturácii sa cena navýši o náš rabat. Ďakujem.
calimero1
12.10.11,17:41
Podľa môjho názoru zásoby sa oceňujú v obstarávacej cene, nie predajnej. Tak aj na výdajke by mala byť cena taká, v akej bola zásoba prijatá a vedená na sklade. Je to len môj názor, príjemky a výdajky nerobím, viď môj príspevok vyššie.
ego.mc
13.10.11,06:03
Myslím si, že výdajka je doklad slúžiaci pre interné účely, takže v nákupných resp. skladových cenách. Zákazníkovi dávame dodací list.
mondes
07.11.11,10:29
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, že ak prijímam materiál na sklad, napr. nejaké drevoskrutky 40 ks v sume 0,03 Eur za ks, cena je s DPH, ja si to prepočítam bez DPH, ale po prepočte mi nesedí celková suma príjemky so sumou na bločku bez DPH. Ide vlastne o rozdiel v zaokrúhľovaní. Čo s tým? Môžem vystaviť príjemku napr. v sume o 4 centy menej ako je na doklade o kúpe materiálu? Vďaka.
mondes
07.11.11,17:07
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, že ak prijímam materiál na sklad, napr. nejaké drevoskrutky 40 ks v sume 0,03 Eur za ks, cena je s DPH, ja si to prepočítam bez DPH, ale po prepočte mi nesedí celková suma príjemky so sumou na bločku bez DPH. Ide vlastne o rozdiel v zaokrúhľovaní. Čo s tým? Môžem vystaviť príjemku napr. v sume o 4 centy menej ako je na doklade o kúpe materiálu? Vďaka.

Prosím Vás, ak mám na doklade sumu bez DPH napr. 12.48 Eur ale na príjemke mi to prepočíta ks x cena za j. napr. 12.35 je to správne? Čo s tým rozdielom? Ide o to, že niekedy ak mám napr. 20 ks po 0,02 Eur, tak mi to nedá takú sumu, ako na doklade, ale nejaké tie centy "lietajú". Vďaka.
ewita888
07.11.11,17:16
vytvor si skladovú kartu ,,zaokrúhlovanie,, a tam dávaj tie centové rozdiely..
mondes
07.11.11,21:38
vytvor si skladovú kartu ,,zaokrúhlovanie,, a tam dávaj tie centové rozdiely..
Vďaka. A je to niekde v zákone? Pretože mám tých rozdielov viac, ale len tak asi 3 centy a nič som s tým nerobila. Akurát dnes mi vyšiel rozdiel 42 centy, tak ma to napadlo, či sa to má niekde evidovať, alebo to môžem nechať tak. Nechce sa mi veľmi prechádzať všetky príjemky a hľadať tie rozdiely. Ale ak to vyplýva zo zákona, tak potom to musím opraviť. Ďakujem.
mondes
15.11.11,09:24
Zdravím Vás, prosím Vás o radu. Nakúpili sme materiál z Čiech na dobierku. Faktúru som zaevidovala do záväzkov a prepočítala som ju kurzom platným ku dňu, ktorý predchádza dňu vyhotovenia faktúry.( dúfam, že správne). Takže došlá fa. za materiál je v sume cca. 315 Eur. Ale dobierku sme uhradili v sume 324 Eur. V akej cene mám prijať materiál na sklad? Myslím si, že v cene v akej sme to uhradili, ale pre istotu sa pýtam. Vďaka.
mondes
15.11.11,18:17
Zdravím Vás, prosím Vás o radu. Nakúpili sme materiál z Čiech na dobierku. Faktúru som zaevidovala do záväzkov a prepočítala som ju kurzom platným ku dňu, ktorý predchádza dňu vyhotovenia faktúry.( dúfam, že správne). Takže došlá fa. za materiál je v sume cca. 315 Eur. Ale dobierku sme uhradili v sume 324 Eur. V akej cene mám prijať materiál na sklad? Myslím si, že v cene v akej sme to uhradili, ale pre istotu sa pýtam. Vďaka.
Posúvam.
mondes
15.11.11,20:50
Posúvam.

Prosím Vás, poradíte mi v príspevku vyššie? Vďaka.
mondes
16.11.11,07:11
Zdravím Vás, prosím Vás o radu. Nakúpili sme materiál z Čiech na dobierku. Faktúru som zaevidovala do záväzkov a prepočítala som ju kurzom platným ku dňu, ktorý predchádza dňu vyhotovenia faktúry.( dúfam, že správne). Takže došlá fa. za materiál je v sume cca. 315 Eur. Ale dobierku sme uhradili v sume 324 Eur. V akej cene mám prijať materiál na sklad? Myslím si, že v cene v akej sme to uhradili, ale pre istotu sa pýtam. Vďaka.

Prosíím, nikto mi neporadí? :-(
mondes
16.11.11,08:48
Zdravím Vás, prosím Vás o radu. Nakúpili sme materiál z Čiech na dobierku. Faktúru som zaevidovala do záväzkov a prepočítala som ju kurzom platným ku dňu, ktorý predchádza dňu vyhotovenia faktúry.( dúfam, že správne). Takže došlá fa. za materiál je v sume cca. 315 Eur. Ale dobierku sme uhradili v sume 324 Eur. V akej cene mám prijať materiál na sklad? Myslím si, že v cene v akej sme to uhradili, ale pre istotu sa pýtam. Vďaka.

Neverím, že nikto mi nevie poradiť. Prosím Vás o to.
avalik
16.11.11,09:04
zákon o účtovnictve

§ 25

(1) Z jednotlivých zložiek majetku a záväzkov, ak tento zákon neustanovuje inak, sa oceňuje

a) obstarávacou cenou
1. hmotný majetok s výnimkou hmotného majetku vytvoreného vlastnou činnosťou,
2. zásoby s výnimkou zásob vytvorených vlastnou činnosťou,
3. podiely na základnom imaní obchodných spoločností, cenné papiere a deriváty,
4. pohľadávky pri odplatnom nadobudnutí alebo pohľadávky nadobudnuté vkladom35) do základného imania,
5. nehmotný majetok s výnimkou nehmotného majetku vytvoreného vlastnou činnosťou,
6. záväzky pri ich prevzatí,

§25
(6) Na účely tohto zákona sa rozumie
a) obstarávacou cenou cena, za ktorú sa majetok obstaral, a náklady súvisiace s jeho obstaraním,
monik111
22.11.11,15:06
Dobrý deň!
chcem sa spýtať, či je možné vyradiť tovar zo skladu (lesný traktor), kúpený v roku 2008 do používania na živnosť. Bol kúpený na predaj a keďže sa nepredal, majiteľ ho potrebuje na prácu.
Môžem ho vyradiť iba výdajkou, alebo akým spôsobom?
ĎakujeM
Mila123
22.11.11,15:15
môj názor....
stačí preúčtovať medzi tovarom a HIM? (podľa ceny traktora) a ten traktor (ak bude HIM) zaradiť na kartu majetku.....
z toho preúčtovania vyplýva, že sumu napr. 2000 ponížite tovar a 2000 € sumu budete odpisovať ...(1. či 2. odp. skupina ? nechce sa mi listovať v zákone) , zaplatiť poistné (PZP)??? a čo s prípadnou ŠPZ???? to netuším....
monik111
22.11.11,15:36
môj názor....
stačí preúčtovať medzi tovarom a HIM? (podľa ceny traktora) a ten traktor (ak bude HIM) zaradiť na kartu majetku.....
z toho preúčtovania vyplýva, že sumu napr. 2000 ponížite tovar a 2000 € sumu budete odpisovať ...(1. či 2. odp. skupina ? nechce sa mi listovať v zákone) , zaplatiť poistné (PZP)??? a čo s prípadnou ŠPZ???? to netuším....
PZP sa platí, každý rok, a ŠPZ je napísaná na firmu...
treba k tomu nejaký protokol, alebo niečo, že sa preradzuje?
Mila123
22.11.11,15:43
PZP sa platí, každý rok, a ŠPZ je napísaná na firmu...
treba k tomu nejaký protokol, alebo niečo, že sa preradzuje?
ja ten traktor beriem tak, že ste hu kúpili ako tovar......prečo uhrádzate PZP a ŠPZ má ????
jedine, že traktor nebol nový????
a aký protokol???? nejaký ID (účtujte to na konci roka) s popisom, prečo ste ho z tovaru do majetku preradili.....
PZP bola nákladová položka????
monik111
22.11.11,15:50
ja ten traktor beriem tak, že ste hu kúpili ako tovar......prečo uhrádzate PZP a ŠPZ má ????
jedine, že traktor nebol nový????
a aký protokol???? nejaký ID (účtujte to na konci roka) s popisom, prečo ste ho z tovaru do majetku preradili.....
PZP bola nákladová položka????
áno bol kupovaný ako starší a pri prepise je povinná PZP ale nebola účtovaná ako nákladová položka. Zatiaľ sme ho nepreradili, ale iba chceme tak sa pýtam, lebo načo kupovať iný keď tento je.
Mila123
22.11.11,15:52
áno bol kupovaný ako starší a pri prepise je povinná PZP ale nebola účtovaná ako nákladová položka. Zatiaľ sme ho nepreradili, ale iba chceme tak sa pýtam, lebo načo kupovať iný keď tento je.
v pohode...iba som si myslela, že ste ho nový kúpili....preto ma prekvapila ŠPZ i PZP.....je to ok....
počkaj si na iný názor, ale myslím, si že sa nemýlim, tak by to malo byť....
monik111
22.11.11,15:55
v pohode...iba som si myslela, že ste ho nový kúpili....preto ma prekvapila ŠPZ i PZP.....je to ok....
počkaj si na iný názor, ale myslím, si že sa nemýlim, tak by to malo byť....
Ďakujem Mila123 za odpovede, prajem prijemný večer
Monika
Mila123
22.11.11,16:03
nápodobne....
mondes
18.12.11,22:05
Dobrý večer, veľmi pekne Vás prosím o radu. Firma JU vedie sklad. Príjemky a výdajky už máme urobené, stačí ich už len vytlačiť. Keďže sklad robím prvý rok, neviem, ako mám ďalej postupovať. Ak ich všetky vytlačím, kam ich mám založiť? A ako sa správne účtuje sklad? Účtujem v alfe. Ďakujem pekne.
Mila123
18.12.11,22:09
výdajky a príjemky robíš na základe asi faktúr (vydaných i prijatých), u nás sa robí tak sklad, že jedna príjemka sa pripne spolu s došlou fa.......a výdajka sa pripne spolu s vydanou fa......

urobí sa inventarizácia, skladové zásoby sa porovnajú, vyčíslia sa rozdiely (ak sú v norme sa zaúčtujú) následne sa opravia stavy na kartách , urobí sa prenos do ďalšieho roka a v novom roku to isté......
mondes
18.12.11,22:16
výdajky a príjemky robíš na základe asi faktúr (vydaných i prijatých), u nás sa robí tak sklad, že jedna príjemka sa pripne spolu s došlou fa.......a výdajka sa pripne spolu s vydanou fa......

urobí sa inventarizácia, skladové zásoby sa porovnajú, vyčíslia sa rozdiely (ak sú v norme sa zaúčtujú) následne sa opravia stavy na kartách , urobí sa prenos do ďalšieho roka a v novom roku to isté......

Vďaka, a ako sa zaúčtujú zásoby? To jedným zápisom? Jednou sumou, alebo nejako sa členia? Ďakujem.
Mila123
18.12.11,22:18
nákupom, resp. zaplatením fa ich dostávaš do nákladov....
a ešte raz k inventarizácií....do zoznamu inventarizácie sa má dostať iba taký tovar, kt. je zaplatený (JU).......
mondes
18.12.11,22:28
nákupom, resp. zaplatením fa ich dostávaš do nákladov....
a ešte raz k inventarizácií....do zoznamu inventarizácie sa má dostať iba taký tovar, kt. je zaplatený (JU).......
Takže aby som v tom mala jasno. Keď si vytlačím všetky príjemky a výdajky, poprikladám ich k došlým a vystaveným faktúram a urobí sa inventarizácia. A ďalej? Čo so zásobami na sklade? Nepovyšuje sa o ne ZD? Či to len vtedy, ak ukončuje živnosť? Asi mám v tom chaos. Diki.
mondes
18.12.11,22:29
nákupom, resp. zaplatením fa ich dostávaš do nákladov....
a ešte raz k inventarizácií....do zoznamu inventarizácie sa má dostať iba taký tovar, kt. je zaplatený (JU).......

....ešte ma napadlo, že čo s tovarom, ktorý sme ešte neuhradili a máme ho na sklade.
Mila123
18.12.11,22:30
nie, so základom dane nič nerobíš ak pokračujete ďalej v podnikaní.......nemáte škodu či manko, krádež popr. ste niečo nedarovali a pod.
Mila123
18.12.11,22:32
tovar, kt. je na sklade a je neuhradený nemá byť na inventarizácií......opravila by sa inventúra, ku kolónke pozn. by som dopísala, že fa nie je uhradená.....

budete mať ale aj taký prípad, že fa nie je uhradená a tovar je už predaný.....

výdajky a prevodky sa robia bez ohľadu na zaplatenie....
mondes
18.12.11,22:45
výdajky a príjemky robíš na základe asi faktúr (vydaných i prijatých), u nás sa robí tak sklad, že jedna príjemka sa pripne spolu s došlou fa.......a výdajka sa pripne spolu s vydanou fa......

urobí sa inventarizácia, skladové zásoby sa porovnajú, vyčíslia sa rozdiely (ak sú v norme sa zaúčtujú) následne sa opravia stavy na kartách , urobí sa prenos do ďalšieho roka a v novom roku to isté......

....tie stavy na kartách sa opravia podľa skutočného stavu?
Mila123
18.12.11,22:47
áno, podľa skutočného, vyčíslite rozdiely ak by boli nad normu, urobíte opatrenia (zosobníte- ponížite náklady a pod.)
mondes
18.12.11,22:54
áno, podľa skutočného, vyčíslite rozdiely ak by boli nad normu, urobíte opatrenia (zosobníte- ponížite náklady a pod.)
Veľmi Vám pekne ďakujem.
Katrina13
03.01.12,19:32
Dobrý deň, mám otázku a budem rada ak mi budete vedieť zodpovedať. Pracujeme so šperkami. Nakúp polotovarov položkovite vpíšeme do excel tabuľky v nákupnej cene čo je na došlej FA, ak ide preč polotovar tak to položkovite zase odpíšeme v cene, za ktorú sme polotovar kúpili. Predpokladám, že toto je správne? Alebo to ide v cene za ktorú to predáme?

Ale ked nakúpime polotovar a spravíme z toho tovar, už šperk, ako to mám v sklade spraviť? Nákup polotovaru zaevidujem v nákupnej cene položkovite podľa došlej FA, po vyhotovení výrobku odpíšem položky polotovarov, ktoré išli na zhotovenie tohto výrobku a na sklade mi ostane výrobok? Čiže polotovary budú akoby mínus a výrobok pribudne?Ked potom tento výrobok predám, v akej cene ho vyskladním? V cene za ktorú sme ho predali alebo spočítam nákupnú cenu za polotovary? Poradíte mi prosím?
KEJKA
03.01.12,20:56
Dobrý deň, mám otázku a budem rada ak mi budete vedieť zodpovedať. Pracujeme so šperkami. Nakúp polotovarov položkovite vpíšeme do excel tabuľky v nákupnej cene čo je na došlej FA, ak ide preč polotovar tak to položkovite zase odpíšeme v cene, za ktorú sme polotovar kúpili. Predpokladám, že toto je správne? Alebo to ide v cene za ktorú to predáme?

Ale ked nakúpime polotovar a spravíme z toho tovar, už šperk, ako to mám v sklade spraviť? Nákup polotovaru zaevidujem v nákupnej cene položkovite podľa došlej FA, po vyhotovení výrobku odpíšem položky polotovarov, ktoré išli na zhotovenie tohto výrobku a na sklade mi ostane výrobok? Čiže polotovary budú akoby mínus a výrobok pribudne?Ked potom tento výrobok predám, v akej cene ho vyskladním? V cene za ktorú sme ho predali alebo spočítam nákupnú cenu za polotovary? Poradíte mi prosím?
celkom pekne si to popísala. Príjem a výdaj musia byť v rovnakých cenách, inak by sa ti hodnota skladu menila - nesúhlasila by so skutočnosťou.
Takže vždy nákupné ceny. Pri výrobkoch postupuješ tiež tak ako popisuješ
vydáš polotovary cene 2+5+8,
urobíš šperk a ten prijmeš na sklad výrobkov v cene 15.
Podľa správnosti by tam mala ešte vstupovať cena práce - zamestnanca, dodávateľa, ....... ale sme v JU, tak neviem, ako by si to potom riešila vo väzbe na peňažný denník. Nie je to moja doména, ja si myslím, že evidencia skladu vyššie popísaným spôsobom bude postačujúca.
keram66
04.01.12,13:32
Dobry den ,
chcela by som sa informovat ak ma ERP aj sklad mozem ho ignorovat a viest ho v alfe?
Dakujem
calimero1
04.01.12,23:27
Áno. Sklad v ERP nie je povinný. Veľa firiem predáva cez ERP len časť zásob, zvyšok na faktúru a potom by v tom bol iba chaos.
mondes
13.01.12,09:38
výdajky a príjemky robíš na základe asi faktúr (vydaných i prijatých), u nás sa robí tak sklad, že jedna príjemka sa pripne spolu s došlou fa.......a výdajka sa pripne spolu s vydanou fa......

urobí sa inventarizácia, skladové zásoby sa porovnajú, vyčíslia sa rozdiely (ak sú v norme sa zaúčtujú) následne sa opravia stavy na kartách , urobí sa prenos do ďalšieho roka a v novom roku to isté......

Zdravím, prosím Vás a keď som robila príjem materiálu na základe pokl. dokladu, tak príjemku založim k tomu dokladu? Vďaka.
šurka
29.01.12,19:46
SZČO prevádzkovala predajňu v roku 2010 a skladové zásoby evidovala cez ERP modul mimo skladov v JÚ (Alfa). Od 1. 1. 2011 sa stala platcom DPH a ku dňu 31. 5. 2011 zrušila živnosť a predajňu zrušila. Vykonala inventarizáciu zásob a splnila si všetky povinnosti voči DÚ a MÚ. Snažila sa predať cez ERP všetky zásoby, no nepodarilo sa. DP k DPH podávala ešte za 2., 3. aj štvrtý štvrťrok 2011. Poraďte mi prosím, čo so zásobami, resp. DPH, ktorú si na nepredané zásoby uplatnila a vlastne ju doteraz nevysporiadala? Môže nepredané zásoby napríklad darovať? Jedná sa o športové ošatenie. A čo s DPH?
Mila123
29.01.12,19:56
ku dňu zrušenie živnosti (31052011)ste mali DPH vysporiadať, zásoby oceniť a DPH vrátiť štátu......
šurka
29.01.12,20:09
Ďakujem za vašu odpoveď ... a ešte jedna otázka? Môžem tak urobiť aj dodatočne cez opravné DP k DPH? Hrozí mi postih?
Mila123
29.01.12,20:20
Ďakujem za vašu odpoveď ... a ešte jedna otázka? Môžem tak urobiť aj dodatočne cez opravné DP k DPH? Hrozí mi postih?
iba DDP ti pomôže......a postih? je to vysoká suma? sankcia bude vo forme penálov za omeškanú platbu DPH
šurka
29.01.12,20:39
Výška bude závisieť od precenenia zásob. Ako mám postupovať, keď tieto zásoby sú nepredajné? Za pôvodné ceny ich už nepredám. Môžem ich oceniť napr. o 50 % zľavou a z tej potom vyrátať DPH?
Mila123
29.01.12,20:40
Výška bude závisieť od precenenia zásob. Ako mám postupovať, keď tieto zásoby sú nepredajné? Za pôvodné ceny ich už nepredám. Môžem ich oceniť napr. o 50 % zľavou a z tej potom vyrátať DPH?
cena je z posledného nákupu......
prečo ste neurobili výpredaj?
šurka
29.01.12,20:43
Výpredaj sme urobili, ale všetko sa nám neporadilo predať. Hlavne tovar, ktorý bol z roku 2010 a na ktorý sme si ani neuplatňovali odpočet DPH. Ja neviem, ako to robia iní?
šurka
30.01.12,05:57
Ďakujem Mila123, si fantastický pomocník. Ak smiem, ešte otázka k tvojej odpovedi #53. Musí to byť dodatočné, alebo stačí opravné DP k DPH? Podala som DP k DPH za 3. aj 4. štvrťrok nulové a keďže som ukončila živnosť 31. 5. 2011, nemôžem podať opravné DP k DPH napr. za 4. štvrťrok, musí to byť za 2. štvrťrok? Zaplatiť tak či tak tú DPH-čku musím, ale jedná o tú sankciu. Je mi jasné, že z inventúry musím mať súpis zásob, ktoré som nepredala, v nákupných cenách, z ktorých potom tú DPH-čku zaplatím. Jedná sa o sumu cca 300,00 EUR. Ďakujem za tvoj drahocenný čas, moc si to vážim. Ak môžem, pomôž mi, aby som tento problém čo najskôr mohla ukončiť.
ego.mc
30.01.12,07:10
Ak ste si na nepredané zásoby neuplatňovali pri registrácii odpočet DPH, tak ju ani nemusíte odviesť (§81 ZoDPH).
DÚ vám pri zrušení registrácie určil posledné zdaňovacie obdobie. To je aj obdobie, ku ktorému ste mali podávať posledné DP. K tomuto podáte DDP.
šurka
30.01.12,07:43
Ďakujem, ego.mc. Ak som správne pochopila, tak musím podať dodatočné daňové priznanie a DPH hneď aj zaplatiť. Ešte raz srdečná vďaka.
šurka
30.01.12,10:34
Ešte ma v súvislosti s týmto napadla taká vec. V nepredaných zásobách zrušenej predajne je tovar, ktorý bol dovezený do zahraničia (Veľká Británia), na ktorý bola uplatnená DPH na vstupe aj výstupe, teda nulová. Pri registrácii platcu DPH podľa par. 55 zákona (od 1. 1. 2011) som si uplatnila odpočet dane na zásoby, ktoré som mala v inventúrnom stave (k 31. 12. 2010), ale len tie, ktoré som nakúpila s DPH doma, teda od firiem v SR (riadok 26 DP). Aký to bude mať súvis s odvedením a zaplatením DPH na nepredané zásoby pri zrušení registrácie podľa par. 81 zákona? V zmysle zákona mám právo si elektronickou formou požiadať do 30. 9. 2012 o vrátenie dane za rok 2011 na tovar, zakúpený vo VB s daňou. Alebo sa mýlim? Ak mi niekto poradí, budem rada a vopred veľmi pekne ďakujem aj za váš drahocenný čas, ktorý týmto otázkam venujete. Poraďáci, ste superrrrrrrrrrr.
šurka
30.01.12,16:42
Opravujem predchádzajúce ... tovar dovezený zo zahraničia (VB)...
ego.mc
30.01.12,18:54
Nie úplne tomu rozumiem. Na dovezený tovar ste vykonali samozdanenie (DPH na vstupe aj výstupe), alebo ste ho nakúpili s britskou DPH?
šurka
31.01.12,06:57
Vykonala som samozdanenie. Už to urobí samotný účtovný program (Alfa) s tým, že DPH zostala v Anglicku. Konzultovala som to aj tu na porade, takže to asi bolo správne.
šurka
31.01.12,08:36
Ešte presnejšie. Do skladu som prijala tovar za nákupné ceny, ktoré boli vrátane anglickej DPH (tiež bola 20 %). Takto bola vystavená faktúra, len na konci faktúry bola uvedená netto cena a DPH. Ak môžeš ego.mc, pomôž mi, aby som správne mohla podať opravné daňové priznanie na DPH. Veľká, veľká vďaka.
Eva Dendisová
31.01.12,11:36
Faktúra môže byť zaúčtovaná jednou položkou, t.j. jednou sumou, ak je k nej vystavená príjemka na sklad, kde je tovar prijatý na sklad
položkovite, tým sa navyšuje množstvo na určitej skladovej karte a prípadne sa spriemeruje ocenenie danej zásoby(ak nepoužívate Fi-Fo). Tým, že má každý
tovar rovnakého druhu svoju skladovú kartu, je možné vykonať inventarizáciu, a je tým dodržaný aj zákon o účtovníctve §8 a §32,
t.j. preukázateľnosť.
Samozrejme je diskutabilné, čo je rovnaký druh zásob, kde napríklad pri potravinách je v účtovníctve možno 5000 skladových kariet
a tovar musia predávať už len pomocou dátového terminálu(čítačky), lebo je v tom zmätok.
šurka
31.01.12,11:50
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď, ale to mi nepomohlo. Na skladových kartách som jednoducho nemohla mať zásoby rovnakého druhu, lebo som prijatý tovar položkovite (sklad-predajňa) mala priamo prepojený na registračnú pokladňu, ktorá mi z prijatých položiek tovaru načítala zakúpený tovar a hneď vystavila pokladničný doklad. Zároveň položku zo zásob vynulovala ako predanú.
Eva Dendisová
31.01.12,14:19
Ktorý účtovný software používate?
šurka
31.01.12,16:46
Na účtovníctvo používam Alfu - jednoduché účtovníctvo, ale na sklad tovaru mal predajca, pre ktorého som robila účtovníctvo, zakúpený software spolu s registračnou pokladňou. Musím sa ho ale opýtať, o aký software išlo, dodal mu dodávateľ reg. pokladne s tým, že mu robil v ňom aj prípadné úpravy alebo aktualizácie.
psps
03.02.12,17:05
Pomooc! Ako z toho von.
Robím kamarátovi jednoduché účtovníctvo, ale len veľmi okrajovo. Teraz pri ročnej uzávierke som sa do toho zažral a zistil som, že niektorý materiál a tovar na sklade má v mínuse. Proste predal niečo, čo ani na sklade nemal, urobil výdajku do mínusu a vystavil faktúru. Vysvetlil mi to tým, že materiál skutočne mal, bol to nejaký starý materiál z pred niekoľkých rokov. Zrejme ho pred rokmi odpísal nuly, ale v skutočnosti toľko neminul. Samozrejme inventúry nikdy žiadne nerobil.
Alebo dokonca urobil to, že predal v skutočnosti nejaký starý stroj, ktorý mu niekto daroval a on to ako povedal ,,prehnal" cez materiál, teda urobil výdajku a faktúru na materiál.
A teraz ako z toho von, keď už má vystavené faktúry? Ako zarovnať tie mínusy? Prosím poraďte.
psps
05.02.12,18:22
Pomooc! Ako z toho von.
Robím kamarátovi jednoduché účtovníctvo, ale len veľmi okrajovo. Teraz pri ročnej uzávierke som sa do toho zažral a zistil som, že niektorý materiál a tovar na sklade má v mínuse. Proste predal niečo, čo ani na sklade nemal, urobil výdajku do mínusu a vystavil faktúru. Vysvetlil mi to tým, že materiál skutočne mal, bol to nejaký starý materiál z pred niekoľkých rokov. Zrejme ho pred rokmi odpísal nuly, ale v skutočnosti toľko neminul. Samozrejme inventúry nikdy žiadne nerobil.
Alebo dokonca urobil to, že predal v skutočnosti nejaký starý stroj, ktorý mu niekto daroval a on to ako povedal ,,prehnal" cez materiál, teda urobil výdajku a faktúru na materiál.
A teraz ako z toho von, keď už má vystavené faktúry? Ako zarovnať tie mínusy? Prosím poraďte.

Prosím, poraďte. Ako z toho von?
Mila123
05.02.12,18:26
z toho vidno, že kamoš si nerobí skladovú inventúru každý rok poctivo.....
psps
05.02.12,19:23
z toho vidno, že kamoš si nerobí skladovú inventúru každý rok poctivo.....

Asi ani nevie čo to inventúra je. Nejako som to zrovnal. Započítal som mínusové stavy s plusovými. Druh materiálu síce sedí, ale typ už nie. Na faktúre je napríklad kniha a vo výdajke zošit. Kusy aj cena sedí. No čo už. Ešte sa pýtam, kontroluje daňový úrad aj výdajky a príjemky materiálu, teda celý sklad? Alebo ich tieto veci nezaujímajú a zaujíma ich len faktúra?
Mila123
05.02.12,19:27
aký bol pohyb počas roka v sklade? cca koľko €?
psps
05.02.12,19:47
aký bol pohyb počas roka v sklade? cca koľko €?

výdaje cca 90 000,- E
Mila123
05.02.12,19:54
ak by ste mali daňovú kontrolu musíte predložiť i inventúru skladov......
preto je potrebné vyhotoviť inventúru (má byť fyzicky urobená od novembra do januára) a potom dorovnať k 31 12 účtovne.....a vysporiadať prípadné manká a prebytky......opraviť na skladových kartách stavy položkovite, ak by manko prekročilo stanovenú hranicu vysporiadať.....
psps
05.02.12,20:00
ak by ste mali daňovú kontrolu musíte predložiť i inventúru skladov......
preto je potrebné vyhotoviť inventúru (má byť fyzicky urobená od novembra do januára) a potom dorovnať k 31 12 účtovne.....a vysporiadať prípadné manká a prebytky......opraviť na skladových kartách stavy položkovite, ak by manko prekročilo stanovenú hranicu vysporiadať.....

takže si myslím, že urobím dobre, keď mu to takto započítam s iným podobným materiálom a vytlačím mu stak ku koncu roku a tie nech si prekontroluje a podpíše, aj keď si myslím, že aj tak tam napíše tie isté sumy ako sú na papieri a nie v skutočnosti, ale to hádam aj bude stačiť, veď určite DU úrad nebude skúmať, či to tak určite je.
díky za odpovede.
Mila123
05.02.12,20:03
tie inventúry nechám na teba......viem, že námatkovo kontrolujú.....
katka s.
05.02.12,20:18
Prosím vás viete mi poradiť ako urobiť sklad klasickej krčme? Viem ako sa robí evidencie - ceny, príjem, výdaj, zostatok do výkazov. Ale ako to zrealizovať keď väčšinou čo sa nakúpi sa predá, cez pokladňu sa eviduje rôzne (ako v krčme). Aspoň som ho donútila urobiť inventúru na konci roka, ja si to ocením podľa nákupu a prenesiem do výkazu. Myslíte že to stačí? Doklady na nákup mi dáva všetky, príjem sa neeviduje kompletne. Takže niektoré výdaje musím vyhadzovať. Neviete aký by mal byť vzťah medzi nákupom a predajom v krčme? Myslím výšku rabatu. Aby som neuviedla hrozné čísla, že napr. predával s 60% ziskom. ďakujem.
Eva Dendisová
09.02.12,12:03
Navýšenie 60% je úplne bežné, používa sa aj vyššie. Viaceré krčmy
alebo reštauračné zariadenia začínajú používať na skladovú evidenciu
skladový software, dá sa kúpiť úplne jednoduchý, ktorý stojí
pár EUR a zistia, že sa im to stonásobne vráti v podobe
prehľadnosti, kontrole personálu a účtovnej správnosti.
Katrina13
14.03.12,09:10
Dobrý deň, prosím poraďte mi. Firma príjma polotovar spracuje ho na výrobok, takže FA prijaté mám nahodené ako Výdavok za materiál ale odoslané FA ako Príjem za tovar a určite to má byť Príjem za výrobky a služby však? Tento rok to ešte môžem opraviť ale v minulom roku sú niektoré odoslané FA evidované ako Príjem za tovar, myslím že odvod dane z príjmu to neovplyvní alebo sa mýlim? Treba prerobiť daňové? DPH je v poriadku len je to zle evidované, čo by som v tomto prípade mala spraviť?
szivics
14.03.12,09:44
Dobrý deň, prosím poraďte mi. Firma príjma polotovar spracuje ho na výrobok, takže FA prijaté mám nahodené ako Výdavok za materiál ale odoslané FA ako Príjem za tovar a určite to má byť Príjem za výrobky a služby však? Tento rok to ešte môžem opraviť ale v minulom roku sú niektoré odoslané FA evidované ako Príjem za tovar, myslím že odvod dane z príjmu to neovplyvní alebo sa mýlim? Treba prerobiť daňové? DPH je v poriadku len je to zle evidované, čo by som v tomto prípade mala spraviť?

Kúpa polotovaru - evidovať došlé FA, nákup materiálu
Predaj výrobku - evidovať odoslané FA, predaj výrobkov a služieb

Daňové priznanie to neovplyvní, viditeľné je to len vo výkazoch prikladaných k daňovému priznaniu
HEČER
22.03.12,23:16
pripájam sa k tejto téme .Robím sklady náhradné diely. Faktúra od dodávateľa DF 45,20 mínus rabat 10% cena 40,68+ postovné a balné 2,65 + dPH . Ja to prijmem na sklad 40,68+2,65=43,33. V tejto sume dám tovar na sklad . Vediem JÚ. Stále mi vrtá v hlave čo stým rabatom.