jarinosk
26.09.11,17:33
Dobry den.



V praci sme dostali nasledujuci mail:



Ak budete mať problém zohnať pracovníkov na nadčas, môžete im to nariadiť. Nariadiť sa nemôže iba pracovníkom, ktorí už majú v danom roku viac, ako 150 hodín nadčasu. Ak Vaše nariadenie nebude pracovník rešpektovať, máte možnosť mu tam dať klasické A (absenciu).



Akosi som nikde v zakonniku nenasiel nieco o sankciach za to,ze mi pracovnik nepride do prace na nariadeny nadcas.

Ide o to, ze mame teraz asi na mesiac viac zakazok a bude treba potiahnut sobotu, co sa pracovnikom velmi nechce.

Ako to teda naozaj je?



Za odpovede dakujem!
Melnick
28.01.12,15:21
(2) Zamestnávateľ môže v kolektívnej zmluve dohodnúť okruh zamestnancov, s ktorými je možné dohodnúť, že vo výške mzdy bude zohľadnená prípadná práca nadčas, najviac však v úhrne 150 hodín ročne. Zamestnávateľ, ktorý nemá v kolektívnej zmluve dohodnutý okruh zamestnancov podľa prvej vety, môže písomne dohodnúť s vedúcim zamestnancom, so zamestnancom, ktorý vykonáva koncepčné, systémové, tvorivé, metodické alebo obchodné činnosti, riadi, organizuje alebo koordinuje zložité procesy alebo rozsiahle súbory veľmi zložitých zariadení, že vo výške mzdy bude zohľadnená prípadná práca nadčas, najviac však v úhrne 150 hodín ročne.
V týchto prípadoch zamestnancovi za prácu nadčas nepatrí mzda vrátane mzdového zvýhodnenia za prácu nadčas podľa odseku 1 a nemôže za túto dobu čerpať náhradné voľno.
Melnick
28.01.12,15:28
Moja otázka na mzdárov: môže zamestnávateľ firmy s max. 5 zamestnancami, kde nie sú zriadené odbory, uvádzať v PZ nadčasy v úhrne 150 hodín denne ?
Zaujímajú ma Vaše názory k tejto klauzulke v PZ. Práve riešim novú firmu, ktorú som prevzala k 1.1.2012
Zákon mám naštudovaný, viac ma zaujíma Váš postoj a ako to riešite v praxi.
veronikasad
28.01.12,15:31
Moja otázka na mzdárov: môže zamestnávateľ firmy s max. 5 zamestnancami, kde nie sú zriadené odbory, uvádzať v PZ nadčasy v úhrne 150 hodín denne ?
Zaujímajú ma Vaše názory k tejto klauzulke v PZ. Práve riešim novú firmu, ktorú som prevzala k 1.1.2012
Zákon mám naštudovaný, viac ma zaujíma Váš postoj a ako to riešite v praxi.
Majka, v akej funkcii ?
Melnick
28.01.12,15:32
Obyčajní zamestnanci pracujúci za MM.
veronikasad
28.01.12,15:36
Obyčajní zamestnanci pracujúci za MM.
Majka, to ti neprejde, keď budú mať aj tri KZ, ak by si ich chcela zahrnúť do základnej mzdy (teda nie ty, ale firma, v ktorej ideš robiť mzdy)
Melnick
28.01.12,16:05
Som rada Veronika, že zdieľaš rovnaký názor :), pretože ja trvám na vypustení tejto klauzuy v PZ. Okrem porušenia ZP, mi to zaváňa ako zdieranie zamestnancov. Veď 150 hodín = skoro jeden celý mesiac dovolenky darovaný zamestnávateľovi. Som zvedavá, ako si prípadne pri kontrole, obháji pred IP doterajšie PZ.
Tažké bude presvedčiť zamestnávateľa.:mad:
Melnick
28.01.12,16:13
Najradšej mám tých, ktorí sa pri pohári piva dozvedia o nejakej úžasnej novinke a my účtovníci ich iba ťažko presvedčíme o tom, čo káže zákon. Čím dlhšie robím túto prácu, tým viac sa mi zdá práca účtovníka náročnejšia.