rado7777
26.09.11,17:49
Ahojte,

nedalo mi to a otravujem aj s tretou (snad poslednou) otazkou, nad ktorou uvazujem dlhsiu dobu. Je to mozno trochu "trafene", ale po tatkovi som zdedil 3-izbak, ktory mame ale na polovicu napisany na mna, a polovicu na moju mamu.
Dalej som kupil jeden 1-izbak, ktory je napisany na mna, a tam teraz byva moja mama.

Logicky nam prenechala ten 3-izbak, kedze som sa potom ozenil. ALE:

- moja manzelka vlastne nema ziaden majetok, lebo oba byty som nadobudol pred svatbou. Moja zena teda nema nic, a napriklad keby sme sa nedajboze rozviedli, vlastne by ostala "s holym zadkom". To by bolo ale nespravodlive, lebo ona dala kopec penazi do chodu domacnosti, do prerabky toho 3-izbaku, do nabytku, telky, atd... A samozrejme vela penazi na samotne zivobytie (strava, oblecenie pre mna atd..), skratka normalna vesela rodinka a pes.
No a aj ked to vyznie sialene, ja by som v pripade rozvodu chcel, aby dostala kompenzaciu za to co jej patri - kupila napr. auto ktore splacala, z odstupneho kupila mne auto. Hypoteku platim ja, aj byt atd...to je fuk. Ale proste otazka:
> co spravit, aby ona mala nejaku zabezpekyu, ze v prip. rozvodu dostane urcitu sumu, povedzme po 10 rokoch spoluzitia pol miliona korun (hovorim v korunach - stara skola). Moze sa spravit nejaka zmluva, v ktorej bude povedzne, ze v prip. rozvodu ja vyplatim jej urcotu sumu, ktora sa bude kazdym rokom navysovat o urcitu ciastku?
> alebo ten 1-izbak co je moj - ze by som polovicu prepisal na nu, a v prip. rozvodu by mala zabezpeku ze ju bud vyplatim, alebo vyplati ona mna ale byt bude jej?

Necudujte sa prosim, nase manzelstvo je uz X rokov super, a myslim, ze moja manzelka alias skvely clovek by si zasluzila na co "ma narok"......BEriem to aj opacne - keby som ja nemal nic a dosiel do vztahu kde natlacim kopec penazi, a v prip. rozvodu by som vlastne ostal "na ulici"

Dakujem,

Rado
bubkoch
26.09.11,16:48
vo vyjadrovani a v rozmyslani co a ako musis oddelovat tvoj majetok nadobudnuty pred manzelstvom a BSM (kam patri vsetko co ste nadobudli pocas manzelstva, a je uplne jedno ci za tvoje alebo manzelkine zarobene peniaze, vsetky sú totiz "vase") ...
pri rozvode ti sice ostanu nehnutelnosti, ale vsetok majetok ktory ste nadobudli pocas manzelstva, sa deli napoly, a to bez ohladu na to z akych penazi ste to nadobudli, ci z tvojej vyplaty alebo manzelkinho odstupneho ...
okrem toho, aku hypoteku platite ? ak tvoju, ziskanu a investovanu pred manzelstvom do tvojho majetku, tak bude mat narok aj na polovicu splátok zaplatenych pocas manzelstva
rozhodne by som pocas manzelstva nedarovaval manzelke svoj majetok/nehnutelnost, a to ani v pripade neviem akeho stastneho manzelsva :) clovek nikdy nevie ...
rado7777
26.09.11,17:02
Takze vsetko co sme nadobudli pocas manzelstva sa bude delit na polovicu jo? A kto potom zhodnoti tu hodnotu toho majetku? Lebo za ten cas mnoho veci do ktorych sa peniaze dali prestane existovat - napr. si vymyslim ona kupila auto za 260 tisic korun, a o 10 rokov to auto uz nebude existovat - skonci na srotovisku. A teraz ako to bude v prip. rozvodu? Bude sa pocitat ze to auto mala a vrazila don tie prachy? To vsetko sa prepocita, aj ked uz auto neexistuje? A co ak som ja platil garancky na to auto a benzin pocas zivota auta? Aj to vsetko sa bude pocitat? Alebo na to su nejake "tabulkove hodnoty"? Lebo si neviem moc predstavit, ako tazko sa rata hodnota majetku po takych 50 rokoch spoluzitia...to jeden uz aj zabudne co vsetko vlastnili, a papiere od toho tiez asi nebudu mat...
O tej polke splatok co davam na hypoteku som nevedel - to je zaujimave info!
bubkoch
26.09.11,17:21
Takze vsetko co sme nadobudli pocas manzelstva sa bude delit na polovicu jo? A kto potom zhodnoti tu hodnotu toho majetku? Lebo za ten cas mnoho veci do ktorych sa peniaze dali prestane existovat - napr. si vymyslim ona kupila auto za 260 tisic korun, a o 10 rokov to auto uz nebude existovat - skonci na srotovisku. A teraz ako to bude v prip. rozvodu? Bude sa pocitat ze to auto mala a vrazila don tie prachy? To vsetko sa prepocita, aj ked uz auto neexistuje? A co ak som ja platil garancky na to auto a benzin pocas zivota auta? Aj to vsetko sa bude pocitat? Alebo na to su nejake "tabulkove hodnoty"? Lebo si neviem moc predstavit, ako tazko sa rata hodnota majetku po takych 50 rokoch spoluzitia...to jeden uz aj zabudne co vsetko vlastnili, a papiere od toho tiez asi nebudu mat...
O tej polke splatok co davam na hypoteku som nevedel - to je zaujimave info!

v prvom rade by si mal prestat pouzivat vyrazy "ja som platil to a ona ono" ... vsetko ste platili SPOLOCNE a nerozdielne ...
v druhom rade, v pripade rozvodu sa deli majetok existujuci k datumu rozvodu a casova cena toho majetku sa pocita tiez k datumu rozvodu (teda nie nakupna cena spred x rokov) ...

a este doplnim: to co ste zo spolocnych penazi minuli na veci ktore k datumu rozvodu uz neexistuju (napr. strava, benzin, garancky, oblecenie, dovolenka a pod.) sa neprihliada ... proste delí sa len to co k datumu rozvodu realne existuje a patri do BSM (hnutelne veci, peniaze) ... aj keby si napr. mesiac pre rozvodom vybielil ucet, majetok predal a vsetko prehral v kasine, tak mate smolu obaja, nie je co vysporiadat
pepsikova
26.09.11,17:30
...rado,len tak mimotémy, ty nemáš nad čím rozmýšlať?..však píšeš, že vaše manželstvo je X rokov super..tak k čomu takéto počty?..
Ice dive
26.09.11,17:57
vozil si si zadok ty, vozila si manželka... to je bežná spotreba čo sa týka vecí, ktoré ste spolu nadobudli a minuly počas života...

ak máš tieto pocity, že chceš manželke dať počas skvelého života niečo aby neosatala s holým zadkom, tak to porieš až k tomu dôjde... lebo ak to začneš riešiť teraz počas skvelého manželstva, je to prvý krok ku koncu...
Mária27
26.09.11,19:29
Zo svojho výlučného majetku by si do jej výlučného majetku mohol darovať nejaký podiel na niektorej nehnuteľnosti. Neistota v právnych vzťahoch však bude zotrvávať, lebo dar sa dá žiadať aj späť - to sa najčastejšie robí pri rozvode. Dalo by sa to urobiť obklukou predajom a darovaním cez tretiu osobu.
rado7777
27.09.11,06:25
Dakujem Vam vsetkym za informacie. Teraz mam aspon jasnejsie v tejto veci. Nebudem teda nic riesit. Aspon som sa dozvedel ako to cca funguje, co sa pocita a co nie. Pytal som sa aj kolegov, ale nik rozvod neabsolvoval, tak mi ani fundovane nevedeli popisat, ako sa vtedy majetok deli atd...

Este raz vdaka
Chobot
27.09.11,06:59
Ahojte,

nedalo mi to a otravujem aj s tretou (snad poslednou) otazkou, nad ktorou uvazujem dlhsiu dobu. Je to mozno trochu "trafene", ale po tatkovi som zdedil 3-izbak, ktory mame ale na polovicu napisany na mna, a polovicu na moju mamu.
Dalej som kupil jeden 1-izbak, ktory je napisany na mna, a tam teraz byva moja mama.

Logicky nam prenechala ten 3-izbak, kedze som sa potom ozenil. ALE:

- moja manzelka vlastne nema ziaden majetok, lebo oba byty som nadobudol pred svatbou. Moja zena teda nema nic, a napriklad keby sme sa nedajboze rozviedli, vlastne by ostala "s holym zadkom". To by bolo ale nespravodlive, lebo ona dala kopec penazi do chodu domacnosti, do prerabky toho 3-izbaku, do nabytku, telky, atd... A samozrejme vela penazi na samotne zivobytie (strava, oblecenie pre mna atd..), skratka normalna vesela rodinka a pes.
No a aj ked to vyznie sialene, ja by som v pripade rozvodu chcel, aby dostala kompenzaciu za to co jej patri - kupila napr. auto ktore splacala, z odstupneho kupila mne auto. Hypoteku platim ja, aj byt atd...to je fuk. Ale proste otazka:
> co spravit, aby ona mala nejaku zabezpekyu, ze v prip. rozvodu dostane urcitu sumu, povedzme po 10 rokoch spoluzitia pol miliona korun (hovorim v korunach - stara skola). Moze sa spravit nejaka zmluva, v ktorej bude povedzne, ze v prip. rozvodu ja vyplatim jej urcotu sumu, ktora sa bude kazdym rokom navysovat o urcitu ciastku?
> alebo ten 1-izbak co je moj - ze by som polovicu prepisal na nu, a v prip. rozvodu by mala zabezpeku ze ju bud vyplatim, alebo vyplati ona mna ale byt bude jej?

Necudujte sa prosim, nase manzelstvo je uz X rokov super, a myslim, ze moja manzelka alias skvely clovek by si zasluzila na co "ma narok"......BEriem to aj opacne - keby som ja nemal nic a dosiel do vztahu kde natlacim kopec penazi, a v prip. rozvodu by som vlastne ostal "na ulici"

Dakujem,

Rado

Dôležité je vedieť, kedy si kúpil ten jednoizbový byt - či počas manželstva alebo pred ním. Ak počas manželstva, tak podľa správnosti by mal byť zapísaný v BSM vás oboch.
rado7777
27.09.11,07:07
Jednoizbak som kupil pred manzelstvom, takze by v BSM nemal figurovat. Ale zaujimava bola ta informacia, ze z tej hypoteky co splacam za ten jednoizbak by som mal dat pri rozvode manzelke polovicu
Barbara
27.09.11,07:56
Radko, načo čítaš príspevky, keď ich neakceptuješ. Píšeš,"" že z tej hypotéky čo platím"", neplatíš to ty, ale s manželkou spoločne, takže preto musíš jej dať polovicu. V BSM všetko ide zo spoločného a ide do spoločného.
kapíto?:rolleyes:
rado7777
27.09.11,08:50
Jasne jasne, to som sa len zle vyjadril :-) Lebo v realite to ide z mojho uctu, ale je mi jasne ze v prip. rozvodu su to spolocne prachy. To ze "to ja platim" mam zauzivane, lebo som byt bral este predtym nez som ju vobec spoznal a teda som si hypoteku platil sam, to je len "slovny zvyk" :-)