janullikLE
26.09.11,22:51
potrebujem surne info...
21.9 som dostala vypoved z reorganizacnych dovodov tohto casu do 30.9 mi dal cerpat dovolenku a k 1.10 mam vypoved, do podpory mi chyba 63 dni, zacala som si patiti dobrovolne pripoistenie v nezamestnanosti zrobila som dobre?, ked sa v ochrannej dobre dam na PN len pocas tej doby co mi chybaj tych 63 dni mozem vyuzit marodku? potom sa dam vypisat a zaeviduje sa na urad prace a poziadam o podporu. ide mi o to ci v tom case zaciatku PN mi moze prist na kontrulu este zamestnavatel tych 10 dni? ako casto chodia kontroly zo soc. poistovne ci je PN opravnena? mam znameho co je PN 6 mesiacov a nemal ani jednu kontrolu. ci moze zamestnavatel este dodatocne poziadat soc.poistovnu o namatkou kontolu svojho zamestnanca alebo on s tym uz nema po uplynuti tych 10 dni nic spolocne? kolko dni plati zamestnavatel PN svoju zamestnacovi tych 10 dni? ten isty pripad ma moja exkolegyna s tym rozdielom ze ona uz ma narok na podporu, mozme teda vyuzit marodku este v tej ochrannej letote 7 dni?
este by som sa chcela info ze co sa deje v pripade ak pocas PN mi pride kontrola a nezastihne ma "lezat v posteli" v pripade zo strany zamestnavatela a dalej v pripade zo soc. poistovne
vdaka za info ;)
janullikLE
27.09.11,14:30
prosim vas poradi mi niekto :( potrebujem to do nedele surne
Xanti
27.09.11,14:44
potrebujem surne info...
21.9 som dostala vypoved z reorganizacnych dovodov tohto casu do 30.9 mi dal cerpat dovolenku a k 1.10 mam vypoved, do podpory mi chyba 63 dni, zacala som si patiti dobrovolne pripoistenie v nezamestnanosti zrobila som dobre? Ano je to dobré., ked sa v ochrannej dobre dam na PN len pocas tej doby co mi chybaj tych 63 dni mozem vyuzit marodku? Ak sa nezaeviduješ na UP hned po skončení PP ale si nemocná a pôjdeš na PN v ochrannej lehote 7 dní tak môžeš si tie chýbajúce dni 63 PvN platiť, a po skončení PN sa môžeš zaevidovať na UP.
potom sa dam vypisat a zaeviduje sa na urad prace a poziadam o podporu. ide mi o to ci v tom case zaciatku PN mi moze prist na kontrulu este zamestnavatel tych 10 dni? Nie, lebo počas PN v ochrannej lehote od prvého dňa platí SP, zamestnávateľ už neplatí nič . ako casto chodia kontroly zo soc. poistovne ci je PN opravnena? Samozrejme že môže prísť na kontrolu.
mam znameho co je PN 6 mesiacov a nemal ani jednu kontrolu.Šťastný to človek, ja som mala pri PN kontrolu už na druhý deň. ci moze zamestnavatel este dodatocne poziadat soc.poistovnu o namatkou kontolu svojho zamestnanca alebo on s tym uz nema po uplynuti tych 10 dni nic spolocne? V ochrannej lehote už nemá zamestnávateľ nič spoločné s marodkou svojho exzamestnanca. kolko dni plati zamestnavatel PN svoju zamestnacovi tych 10 dni? Už nič.
ten isty pripad ma moja exkolegyna s tym rozdielom ze ona uz ma narok na podporu, mozme teda vyuzit marodku este v tej ochrannej letote 7 dni? Ak máš zdravotné problémy, tak áno môžeš ísť aj kolegina v ochrannej lehote na PN.
este by som sa chcela info ze co sa deje v pripade ak pocas PN mi pride kontrola a nezastihne ma "lezat v posteli" v pripade zo strany zamestnavatela a dalej v pripade zo soc. poistovne Zastavia Ti vyplácanie nemocenských dávok na 30 dní. Počas PN máš ležať v posteli a dodržiavať liečebný režim.
vdaka za info ;) Technicky, po skončení PP sa nemusíš evidovať na UP. Môžeš byť dobrovolne nezamestnaná tých 63 dní a platiť si poistenie v nezamestnanosti. Po dostatočnom počte dní sa môžeš evidovať na UP a vznikne Ti nárok na podporu.
Ak by si bola dobrovolne nezamestnaná, musíš si sama platiť zdravotné poistenie do ZP vo výške 46,06 eur mesačne.
janullikLE
27.09.11,19:47
dakujem velmi pekne za info ;) velmi mi pomohlo
mam este dotaz co je na tom pravdy,ked si teda platim to dobrovolne pripoistenie v nezamestnanosti aj zdravotne, ze pocas PN v OL budem od tychto poplatkov oslobodena?? mesacne mi to robi zhruba 80€, samozrejme bez toho zdrav. poistenia 46,06€?teda budem od toho oslobodena ale tie dni ktore mi chybaju sa mi budu do tej podpory zapocitavat?
taksom to dobre pochopila tak v pripade ze nebudem doma lezat v posteli a pride mi kontrola tak mi zastavi soc.poistovna vyplacanie davok, bez toho aby som ich potom vracala spatne, priklad ked mi bude za 1mesiac PN vyplatena marodka a v 2 mesiaci mi pride kontrola tak mi zastavia davku len v tom 2 mesiaci, alebo budem musela vratit aj tu ktora mi uz bola vyplatena za 1 mesiac?
tak teda v tom pripade ze mi bude nemocenske stopnute si budem musela zaplatit aj tych 46,06€ za vsetky mesiace ktore mi budu chybat?
Xanti
27.09.11,20:04
Napíš presnejšie info.
Od kedy platíš DNP? Od kedy platíš poistenie v nezamestnanosti? Akú máš hrubú mzdu v zamestnaní. Z akých vymeriavacích základov platíš DNP a PvN.

Lebo DNP neplatíš za podmienky, ak z neho čerpáš teda ak je PN platená z tohto poistenia. PvN musíš platiť stále bezohladu na to či si na PN alebo nie si na PN. A pozor platiť včas aj jeden den oneskorenia znamená, že sa nezapočíta mesiac poistenia do tých dní čo chýbajú .

Ak Ti bude stopnutá výplata nemocenských dávok ale budeš stále na PN , tak podľa mňa by si mala byť stále poistencom štátu. Ale toto neviem.

A nie ak si na PN od 1.10.11 a kontrola ťa nenájde 25.10.11 v posteli ... tak Ti od toho dňa na 30 dní stopnú vyplácanie PN... teda v novembri ti zaplatia PN 25 dní za oktober .. v decembri ti zaplatia 5 dní za november ... a ver, že potom máš kontrolu každú chvílku.
janullikLE
28.09.11,05:06
[QUOTE=Xanti;1857738]Napíš presnejšie info.
Od kedy platíš DNP? myslim ze toto platim od 6.6 alebo 6.7.2011
Od kedy platíš poistenie v nezamestnanosti? toto si platim od 23.9 od kedy cerpam dovolenku
Akú máš hrubú mzdu v zamestnaní. v cistom my to vyjde 350 tak v hrubom to ma do 500 momentalne to neviem presne
Z akých vymeriavacích základov platíš DNP a PvN. to teraz tiez presne neviem ale robi mi to sumu DNP 15 eur, a v nezamestnanosti 52

Lebo DNP neplatíš za podmienky, ak z neho čerpáš teda ak je PN platená z tohto poistenia. PvN musíš platiť stále bezohladu na to či si na PN alebo nie si na PN. A pozor platiť včas aj jeden den oneskorenia znamená, že sa nezapočíta mesiac poistenia do tých dní čo chýbajú . cize na to si dat pozor aby to bolo uhradene do 8. v nasledujucom mesiaci, ano? mne sa zda ze pani sa soc. poistovni mi rozpravala ze ak budem na PN tak budem oslobodena aj od toho platenia v nezamestnanosti, to sa musim este u nej teda informovat ci som ju dobre rozumela

Ak Ti bude stopnutá výplata nemocenských dávok ale budeš stále na PN , tak podľa mňa by si mala byť stále poistencom štátu. Ale toto neviem.

A nie ak si na PN od 1.10.11 a kontrola ťa nenájde 25.10.11 v posteli ... tak Ti od toho dňa na 30 dní stopnú vyplácanie PN... teda v novembri ti zaplatia PN 25 dní za oktober .. v decembri ti zaplatia 5 dní za november ... a ver, že potom máš kontrolu každú chvílku. ked som bola na pn po operacii 4 mesiace tak veru som tiez nemala ani jednu kontrolu, skor som sa bala toho ze na kontrolu mi moze este prist zamestnavatet a v pripade ze ma nenajde doma tak budem mat este nejake sankcie, alebo ako to mam
nazvat


teda teraz musim odniest marodny list aj zamestnavatelovi aj do soc. poistovne?
cize potrebujem od lekara vypytat 2x marodny list?
priklad na PN sa dam vypisat v pondelok a marodne listy podam zamestnavatelovi aj do soc.poistovne v piatok? alebo to musi byt do 3 pracovnych dni?

vdaka ;)
Xanti
28.09.11,05:27
[QUOTE=Xanti;1857738]Napíš presnejšie info.
Od kedy platíš DNP? myslim ze toto platim od 6.6 alebo 6.7.2011
Od kedy platíš poistenie v nezamestnanosti? toto si platim od 23.9 od kedy cerpam dovolenku Najneskôr do 8.10. zaplať alikvotnu čiastku, toto si povinná platiť aj ked si na PN.
Akú máš hrubú mzdu v zamestnaní. v cistom my to vyjde 350 tak v hrubom to ma do 500 No v hrubom máš zrejme 420 eur. momentalne to neviem presne
Z akých vymeriavacích základov platíš DNP a PvN. to teraz tiez presne neviem ale robi mi to sumu DNP 15 eur, a v nezamestnanosti 52 Vidím, že tu platíš skoro z maxima.

Lebo DNP neplatíš za podmienky, ak z neho čerpáš teda ak je PN platená z tohto poistenia. PvN musíš platiť stále bezohladu na to či si na PN alebo nie si na PN. A pozor platiť včas aj jeden den oneskorenia znamená, že sa nezapočíta mesiac poistenia do tých dní čo chýbajú . cize na to si dat pozor aby to bolo uhradene do 8. v nasledujucom mesiaci, ano? Ano mne sa zda ze pani sa soc. poistovni mi rozpravala ze ak budem na PN tak budem oslobodena aj od toho platenia v nezamestnanosti, to sa musim este u nej teda informovat ci som ju dobre rozumela

Ak Ti bude stopnutá výplata nemocenských dávok ale budeš stále na PN , tak podľa mňa by si mala byť stále poistencom štátu. Ale toto neviem.

A nie ak si na PN od 1.10.11 a kontrola ťa nenájde 25.10.11 v posteli ... tak Ti od toho dňa na 30 dní stopnú vyplácanie PN... teda v novembri ti zaplatia PN 25 dní za oktober .. v decembri ti zaplatia 5 dní za november ... a ver, že potom máš kontrolu každú chvílku. ked som bola na pn po operacii 4 mesiace tak veru som tiez nemala ani jednu kontrolu, skor som sa bala toho ze na kontrolu mi moze este prist zamestnavatet a v pripade ze ma nenajde doma tak budem mat este nejake sankcie, alebo ako to mam
nazvat
Po skončení PP zamestnávateľ ťa nemá čo kontrolovať.

teda teraz musim odniest marodny list aj zamestnavatelovi aj do soc. poistovne? Už si na PN?
cize potrebujem od lekara vypytat 2x marodny list? Nie nepotrebuješ, budeš mať marodku platenú len zo zamestnania v ochrannej lehote cca 230 eur, alebo z DNP cca 180 eur. Z oboch nemáš nárok, lebo nemáš splnenú podmienku DNP 270 dní. Daj sa vypísať len z ochrannej lehoty výjde Ti vyššia PN.
priklad na PN sa dam vypisat v pondelok a marodne listy podam zamestnavatelovi aj do soc.poistovne v piatok? alebo to musi byt do 3 pracovnych dni? Musí do troch dní a zamestnávateľovi nič nenosíš, odnesieš to rovno na SP.

vdaka ;)v texte
janullikLE
28.09.11,07:12
Od kedy platíš DNP? myslim ze toto platim od 6.6 alebo 6.7.2011
Od kedy platíš poistenie v nezamestnanosti? toto si platim od 23.9 od kedy cerpam dovolenku Najneskôr do 8.10. zaplať alikvotnu čiastku, toto si povinná platiť aj ked si na PN.
Akú máš hrubú mzdu v zamestnaní. v cistom my to vyjde 350 tak v hrubom to ma do 500 No v hrubom máš zrejme 420 eur.momentalne to neviem presne ano je to cca 420€
Z akých vymeriavacích základov platíš DNP a PvN. to teraz tiez presne neviem ale robi mi to sumu DNP 15 eur, a v nezamestnanosti 52 Vidím, že tu platíš skoro z maxima. to v nezamestnanosti mam maximum, a zdravotne si zvysim po dobe 6 mesiacov na maximum

Lebo DNP neplatíš za podmienky, ak z neho čerpáš teda ak je PN platená z tohto poistenia. PvN musíš platiť stále bezohladu na to či si na PN alebo nie si na PN. A pozor platiť včas aj jeden den oneskorenia znamená, že sa nezapočíta mesiac poistenia do tých dní čo chýbajú . cize na to si dat pozor aby to bolo uhradene do 8. v nasledujucom mesiaci, ano? Ano
mne sa zda ze pani sa soc. poistovni mi rozpravala ze ak budem na PN tak budem oslobodena aj od toho platenia v nezamestnanosti, to sa musim este u nej teda informovat ci som ju dobre rozumela

Ak Ti bude stopnutá výplata nemocenských dávok ale budeš stále na PN , tak podľa mňa by si mala byť stále poistencom štátu. Ale toto neviem.

A nie ak si na PN od 1.10.11 a kontrola ťa nenájde 25.10.11 v posteli ... tak Ti od toho dňa na 30 dní stopnú vyplácanie PN... teda v novembri ti zaplatia PN 25 dní za oktober .. v decembri ti zaplatia 5 dní za november ... a ver, že potom máš kontrolu každú chvílku. ked som bola na pn po operacii 4 mesiace tak veru som tiez nemala ani jednu kontrolu, skor som sa bala toho ze na kontrolu mi moze este prist zamestnavatet a v pripade ze ma nenajde doma tak budem mat este nejake sankcie, alebo ako to mam
nazvat
Po skončení PP zamestnávateľ ťa nemá čo kontrolovať. dobre vediet :)

teda teraz musim odniest marodny list aj zamestnavatelovi aj do soc. poistovne? Už si na PN? este nie ale chcem isto pocas OL, buduci tyzden
cize potrebujem od lekara vypytat 2x marodny list? Nie nepotrebuješ, budeš mať marodku platenú len zo zamestnania v ochrannej lehote cca 230 eur, alebo z DNP cca 180 eur. Z oboch nemáš nárok, lebo nemáš splnenú podmienku DNP 270 dní. Daj sa vypísať len z ochrannej lehoty výjde Ti vyššia PN. cize marodny list si sama odnesiem do soc. poistovne nemusim ho davat uz ekonomke?
priklad na PN sa dam vypisat v pondelok a marodne listy podam zamestnavatelovi aj do soc.poistovne v piatok? alebo to musi byt do 3 pracovnych dni? Musí do troch dní a zamestnávateľovi nič nenosíš, odnesieš to rovno na SP.

dakujem za ochotu, som o cosi mudrejsia ;)
Xanti
28.09.11,07:17
No veru neviem,
či nabudúci rok si zvýšiš DNP nakoľko je návrh zákona na zmenu tj. nebudeš sa môcť dopoistiť.
Treba sledovať zmeny v zákonoch.
janullikLE
28.09.11,07:21
teda by bolo lepsie si to zvysit uz teraz do konca tohto roka? mozem si to zvysit na sumu 30€ maximum,
potom to mozem zrusit kedykolvek?
ked sa planuje zmena zakona, tak ty co sme uz pripoisteny mame potom stale narok na vyplatenie toho pripoistenia ze?
ja to mam hlavne kvoli tej materskej
janullikLE
28.09.11,07:22
a ten marodny list uz ekonomke nemusim davat?
Katy a R
28.09.11,07:23
Janulik ... ja by som si na tvojom mieste vypýtala dve PNky (ak teda to bude v OL) ... pretože už budeš mať ukončené poistenie zamestnanca, ktoré ti môžu pripočítať k DNP. To je podľa výkladu SP. (myslím, že sa oplatí ;))
Jedna PNka bude zo zamestnania v OL (1) a jedna z DNP(3).
Ak tak urobíš, daj vedieť, ako si dopladla ...
Obidve PNky zanes do SP (prípadne pošli poštou) .. potvrdenie od zamestnávateľa si vyžiada SP
janullikLE
28.09.11,07:27
Janulik ... ja by som si na tvojom mieste vypýtala dve PNky (ak teda to bude v OL) ... pretože už budeš mať ukončené poistenie zamestnanca, ktoré ti môžu pripočítať k DNP. To je podľa výkladu SP. (myslím, že sa oplatí ;))
Jedna PNka bude zo zamestnania v OL (1) a jedna z DNP(3).
Ak tak urobíš, daj vedieť, ako si dopladla ...
Obidve PNky zanes do SP (prípadne pošli poštou) .. potvrdenie od zamestnávateľa si vyžiada SP

mne to tiez tak povedala pani na soc. poistovni ze si mam od lekara vypytat 2 marodne listy jeden dat do firmy a druhy sama zaniest do soc.poistovne, ze my budu vyratavat ktora mi vyjde lepsie a ta mi bude patrit


chces potom vediet z ktoreho poistenia mi priznali marodku?
Xanti
28.09.11,07:27
Katy určite?
Nevezmú jej len PN z DNP, lebo je aktívne? Hm?
No neviem osobne by som neriskovala. Ale môžem sa mýliť.
janullikLE
28.09.11,07:31
Katy určite?
Nevezmú jej len PN z DNP, lebo je aktívne? Hm?
No neviem osobne by som neriskovala. Ale môžem sa mýliť. pojdem to este zistit na soc.poistovnu, ze z coho budu vypocitavat PN ci z DNP alebo zo zamestnania v OL dam vam potom vediet, posnasim sa este tento tyzden


teda by bolo lepsie si to zvysit uz teraz do konca tohto roka? mozem si to zvysit na sumu 30€ maximum,
potom to mozem zrusit kedykolvek?
ked sa planuje zmena zakona, tak ty co sme uz pripoisteny mame potom stale narok na vyplatenie toho pripoistenia ze?
ja to mam hlavne kvoli tej materskej
Xanti
28.09.11,07:36
No zvýšiť sa ti neoplatí, lebo nestihneš 26 týždňovú lehotu a zbytočne by si platila viac, nechaj to zatial tak.
Ja by som osobne na tvojom mieste zrušila DNP, momentálne to význam nemá. Ak tak založiť v prípade ochorenia a ísť na novú PN, ktorá bude rátaná z DNP. Aj to zatial platí do konca roka.
janullikLE
28.09.11,07:40
preco mam zrusit DNP? ved pocas PN budem oslobodena on jeho platenia, co mam tych 15€
po skonceni PN ktoru budem cerpat max 2 mesiace si to budem platit dalej ak nenastanu zmeny
a po skonceni PN sa zaevidujem na UP a budem poberat podporu
ci neuvazujem spravne???
Xanti
28.09.11,07:53
preco mam zrusit DNP? ved pocas PN budem oslobodena on jeho platenia jedine v prípade, že PN bude vyplácaná z DNP, vtedy nemusíš platiť. Ak nebude vyplácaná z DNP tak aj počas PN si povinná platiť
, co mam tych 15€
po skonceni PN ktoru budem cerpat max 2 mesiace si to budem platit dalej ak nenastanu zmeny
a po skonceni PN sa zaevidujem na UP a budem poberat podporu ano po skončení PN aktak budeš čerpať podporu, o dva mesiace teda niekedy začiatkom decembra ak sa zaeviduješ na UP, kým si vybeháš všetko .. tak bude koniec decembra a kedy chceš využiť toto DNP lebo ak schvália zákon tak ako je návrh, tak k 31.12.2011 Ti DNP povinne zanikne. Takže technicky budeš platiť 3 mesiace DNP v podstate zbytočne.

Ak by si teraz zrušila DNP, šla na PN a v decembri na UP a náhodou by si v decembri ochorela tak pred návštevou lekára by som si znova založila DNP a šla na platenú PN.
ci neuvazujem spravne???v texte.
janullikLE
28.09.11,08:21
preco mam zrusit DNP? ved pocas PN budem oslobodena on jeho platenia,co mam tych 15€
jedine v prípade, že PN bude vyplácaná z DNP, vtedy nemusíš platiť. Ak nebude vyplácaná z DNP tak aj počas PN si povinná platiť
toto este do piatku zistim z coho bude PN vyplacana ci z DNP alebo nie a dam vediet aby ste boli aj vy informovany

po skonceni PN ktoru budem cerpat max 2 mesiace si to budem platit dalej ak nenastanu zmeny
a po skonceni PN sa zaevidujem na UP a budem poberat podporu
ano po skončení PN aktak budeš čerpať podporu, o dva mesiace teda niekedy začiatkom decembra ak sa zaeviduješ na UP, kým si vybeháš všetko .. tak bude koniec decembra a kedy chceš využiť toto DNP lebo ak schvália zákon tak ako je návrh, tak k 31.12.2011 Ti DNP povinne zanikne. Takže technicky budeš platiť 3 mesiace DNP v podstate zbytočne.
DNP som si zacala platit kvoli materskej aby som mala lepsiu,cize planovala som ju vyuzit ked otehotnejem, no zatial sa nedari zrejme kvoli zdenskym zdrav.problemom a stitnej zlaze...a viem ze narok na jeho vyplatenie budem mat az po uplynuti doby 270 dni, preto som si to zacala platit zavcasu, lebo ak vraj zacnes platit uz pocas tehotenstva nestihnes tu dobu 270 dni a nebudem mat na to narok
takze ak schvalia ten zakon 31.12 tak mi to zanikne a uz mi to ani nebude vyplatene? cize pridem o tie peniaze a v podstate si to platim zbytocne??


Ak by si teraz zrušila DNP, šla na PN a v decembri na UP a náhodou by si v decembri ochorela tak pred návštevou lekára by som si znova založila DNP a šla na platenú PN.
ci neuvazujem spravne???
Xanti
28.09.11,08:23
Ano ako píšeš, ak to schvália tak Ti to DNP čo teraz platíš k vyššej materskej nepomôže.
Katy a R
28.09.11,08:40
pojdem to este zistit na soc.poistovnu, ze z coho budu vypocitavat PN ci z DNP alebo zo zamestnania v OL dam vam potom vediet, posnasim sa este tento tyzden

..
keď už chceš zisťovať ... hneď teraz mailom napíš dotaz na SP ... ja by som na pobočku určite nechodila! Odskúšané;) je pravda, že do piatku asi odpoveď nebude ... ale možno do stredy áno - neviem ? (dovtedy máš čas). aspoň mne odpovedali celkom rýchlo ..
janullikLE
28.09.11,08:42
cize mi ho zrusia a pridem aj o to co com doteraz do toho vrazila, fasa
tak teda pockame si na to ci to schvalia ci nie
janullikLE
28.09.11,09:25
keď už chceš zisťovať ... hneď teraz mailom napíš dotaz na SP ... ja by som na pobočku určite nechodila! Odskúšané;) je pravda, že do piatku asi odpoveď nebude ... ale možno do stredy áno - neviem ? (dovtedy máš čas). aspoň mne odpovedali celkom rýchlo ..


prosim ta kde najdem mailovu adresu na soc. poistovnu?
z mojej skusenosti som bola s pani na SP u nas na pobocke spokojna velmi ochotna poradit....
ale pre istotu si poslem aj ten mail, ;) vdaka za radu
Katy a R
28.09.11,09:30
janullikLE
28.09.11,09:34
uz som poslala mail na poradna@socpoist.sk

uvidime ako rychlo zareaguju, a v piatok sa este informujem priamo na pobocke,
janullikLE
28.09.11,13:25
keď už chceš zisťovať ... hneď teraz mailom napíš dotaz na SP ... ja by som na pobočku určite nechodila! Odskúšané;) je pravda, že do piatku asi odpoveď nebude ... ale možno do stredy áno - neviem ? (dovtedy máš čas). aspoň mne odpovedali celkom rýchlo ..

Žiadosť o nemocenské si môžete uplatniť súčasne z oboch nemocenských poistení.

Nárok na nemocenskú dávku vzniká aj po zániku povinného nemocenského poistenia zamestnanca v rámci ochrannej lehoty. Ochranná lehota je sedem dní po zániku nemocenského poistenia. Z uvedeného vyplýva, že ak Vám vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky do siedmich dní od zániku povinného nemocenského poistenia zamestnanca, nárok na nemocenskú dávku Vám z tohto poistenia vznikne.

Dobrovoľne nemocensky poistená osoba má nárok na nemocenské, ak jej vznikla dočasná pracovná neschopnosť a v posledných dvoch rokoch pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti bola nemocensky poistená najmenej 270 dní. Do obdobia 270 dní nemocenského poistenia sa dá pripočítať akýkoľvek ukončený poistný pomer v priebehu dvoch rokov odo dňa vzniku nároku na dočasnú pracovnú neschopnosť. Z uvedeného vyplýva, že Vám nárok na nemocenské vznikne aj z dobrovoľného nemocenského poistenia, nakoľko do obdobia 270 dní sa Vám bude dať pripočítať ukončené obdobie povinného nemocenského poistenia zamestnankyne.

Na záver pripomíname, že ak vznikne dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky z viacerých nemocenských poistení, nemocenské dávky musia byť ošetrujúcim lekárom vystavené s rovnakým dátumom začiatku dočasnej pracovnej neschopnosti. V tejto súvislosti upozorňujeme, že ošetrujúci lekár uznáva potrebu vzniku dočasnej pracovnej neschopnosti odo dňa, kedy to odôvodňuje zdravotný stav fyzickej osoby, a nie v závislosti od splnenia podmienky obdobia nemocenského poistenia na vznik nároku na nemocenské z dobrovoľného nemocenského poistenia. V podobných prípadoch má Sociálna poisťovňa povinnosť preveriť, či potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti z dobrovoľného nemocenského poistenia nebolo ošetrujúcim lekárom vystavené účelovo. Z uvedeného vyplýva, že ak už v súčasnosti máte vystavenú Žiadosť o nemocenské z povinného nemocenského poistenia zamestnankyne, je nevyhnutné, aby Žiadosť o nemocenské vystavená z dobrovoľného nemocenského poistenia mala rovnaký dátum začiatku dočasnej pracovnej neschopnosti.

Ak vznikne nárok na nemocenské z dvoch nemocenských poistení, poistenec je povinný vypýtať si od ošetrujúceho lekára dve Žiadosti o nemocenské. Ak vznikne dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky v ochrannej lehote, poistenec posiela podpísanú Žiadosť o nemocenské do Sociálnej poisťovne podľa sídla posledného zamestnávateľa. Dobrovoľne nemocensky poistená osoba zasiela taktiež podpísanú Žiadosť o nemocenské do pobočky Sociálnej poisťovne v mieste trvalého bydliska.


ani som neverila ze odpoved moze prist tak rychlo :) cez obed napises a poobede to mas :))
Katy a R
28.09.11,13:33
.. no vidíš .. a neverila si ... ten ich výklad máme už odskúšaný.

... že sa doba ukončeného poistenia zamestnanca (v tomto prípade) pripočíta k DNP. !! ..http://www.porada.sk/t177236-p2-vypoved-ochranna-doba-marodka.html#post1857979

.. ale tá rýchlosť odpovede :);):)... som prekvapkaná :D (žeby nás špehovali;):confused::confused:) ku kontrole som pripla link vyššie ..
janullikLE
28.09.11,13:46
.. ale tá rýchlosť odpovede :);):)... som prekvapkaná :D (žeby nás špehovali;):confused::confused:) ku kontrole som pripla link vyššie .. no aj mna ta rychlost teda prekvapila, ze wooow :))) no kto vie o tom spehovani ;) ten link vyssie som uz nasla idem ho prestudovat, dakujem


este by som poprosila vyklad k tomu - moja kolegyna taktiez dostala vypoved §63 k 30.9, chce ist na PN ale az posledny den v OL, zaujima ju ci si musi tych 6 dni od vypovede kedy je v OL uhradit sama zdravotne poistenie, ktore jej vypocitaju z tych 46,06€, nejaku alikvotnu ciastku???




... že sa doba ukončeného poistenia zamestnanca (v tomto prípade) pripočíta k DNP. !! ..vypoved-ochranna doba-marodka (http://www.porada.sk/t177236-p2-vypoved-ochranna-doba-marodka.html#post1857979)


takze ak splnam podmienku 270dni tak bude pocitana PN z oboch poisteny,
a ked ju nesplnam tak len v OL zo zamestnania,
dobre tomu rozumiem?
Katy a R
28.09.11,13:54
Tak ešte raz ... budeš mať nárok z poistenia zamestnanca v OL ... tam máš 270 dní. A budeš mať nárok aj z DNP .. tam síce nemáš 270 dní, ale pripočítajú ti aj to ukončené poistenie zamestnanca, tak spolu budeš mať. Je to jasnejšie:confused::confused::confused:. Samozrejme PNka musí začať v OL - napr v pondelok, najneskôr 6.10.

Ak sa kamoška pôjde registrovať najskôr na UPSVaR (tuším do 6tich dní treba).. tak nemusí platiť ZP.

Ale ty sa nepôjdeš registrovať ... tak ty by si mala zaplatiť celé zdravotné poistenie - platí dsa do 8-meho nasledujúceho mesiaca... lebo zálohovú platbu si môžeš znížiť až potom, keď budeš mať potvrdenie o poberaní ND ... a to ti SP dá najskôr 16.11. (inak by ťa mali za dlžníka).

a ešte doplním ... k PvN .. si si dala pomerne vysoký VZ .. len si uvedom, že ak budeš na PNke, nebudeš platiť poistné... tak sa ti ani dávka v nezamestnanosti nejako nezvýši. V podstate sa ti započíta len tých pár dní. no ale ak ti ide len o dobu poistenia - tak tú získaš. A nezabudni včas zaplatiť!
Xanti
28.09.11,15:21
Katy,
poistenie v nezamestnanosti platí aj počas PN, to čo píšeš sa týka len zamestnancov hádam. Len u nich je to vylučiteľná doba.

Ved predsa to by každý urobil, nahlásil sa na dobrovolné PvN a neplatil bo by bol na PN, ak to nezaplatí tie dni jej chýbať budú. Iné by bolo ak by marodovala ako zamestnanec. Vtedy sa to vylúči. :)
Katy a R
28.09.11,15:24
Katy,
poistenie v nezamestnanosti platí aj počas PN, to čo píšeš sa týka len zamestnancov hádam.
.. prečo by mala platiť aj počas PN .. pozri na to lepšie!
Xanti
28.09.11,15:28
Katy,
ak by bolo tak ako hovoríš ty tak by to bolo perpetum mobile na ťahanie peňazí od štátu.

Pr. :
prídem o robotu, idem na UP dostanem podporu, už počas podpory si začnem platiť poistenie v nezamestnanosti, po skončení podpory idem na PN.. na PN budem 12 mesiacov.. potom doplatím dalších 6 a hurá mám nárok na dalšiu podporu v nezamestnanosti lebo prešlo 24 mesiacov aj ked technicky som platila len 12 mesiacov.
janullikLE
28.09.11,15:30
Tak ešte raz ... budeš mať nárok z poistenia zamestnanca v OL ... tam máš 270 dní. A budeš mať nárok aj z DNP .. tam síce nemáš 270 dní, ale pripočítajú ti aj to ukončené poistenie zamestnanca, tak spolu budeš mať. Je to jasnejšie:confused::confused::confused:. Samozrejme PNka musí začať v OL - napr v pondelok, najneskôr 6.10. - ano uz jasne, ;), normalne sa citim jak priblbla ze mi vsetko treba tak polopatystycky vysvetlit, dakujem za cas, ochotu a trpezlivost :))

Ak sa kamoška pôjde registrovať najskôr na UPSVaR (tuším do 6tich dní treba).. tak nemusí platiť ZP. ano jasne, dakujeme, odkazem

Ale ty sa nepôjdeš registrovať ... tak ty by si mala zaplatiť celé zdravotné poistenie - platí sa do 8-meho nasledujúceho mesiaca... lebo zálohovú platbu si môžeš znížiť až potom, keď budeš mať potvrdenie o poberaní ND ... a to ti SP dá najskôr 16.11. (inak by ťa mali za dlžníka). - kedze budem na PN tak zdrav.poistenie tych 46,06€ tym padom platit nemusim ci??

a ešte doplním ... k PvN .. si si dala pomerne vysoký VZ .. len si uvedom, že ak budeš na PNke, nebudeš platiť poistné... tak sa ti ani dávka v nezamestnanosti nejako nezvýši. - ano viem, to mi odporucila pani na SP lebo nam vlastne ide len o tu dobu 63 dni ktore mi chybaju, V podstate sa ti započíta len tých pár dní. no ale ak ti ide len o dobu poistenia - tak tú získaš. A nezabudni včas zaplatiť!

tu citam ze PvN si pocas PN platit nebudem a vyssie som sa docitala toto a teraz tomu nerozumiem, MUSIM alebo NEMUSIM to PvN co mi robi 52,18€ pocas PN platit -
Lebo DNP neplatíš za podmienky, ak z neho čerpáš teda ak je PN platená z tohto poistenia. PvN musíš platiť stále bezohladu na to či si na PN alebo nie si na PN. A pozor platiť včas aj jeden den oneskorenia znamená, že sa nezapočíta mesiac poistenia do tých dní čo chýbajú .
janullikLE
28.09.11,15:35
Katy,
poistenie v nezamestnanosti platí aj počas PN, to čo píšeš sa týka len zamestnancov hádam. Len u nich je to vylučiteľná doba.

Ved predsa to by každý urobil, nahlásil sa na dobrovolné PvN a neplatil bo by bol na PN, ak to nezaplatí tie dni jej chýbať budú. Iné by bolo ak by marodovala ako zamestnanec. Vtedy sa to vylúči. - mne tiez pani na SP povedala ze pocas PN budem oslobodena od DNP aj PvN - ale doba ktora mi chyba sa mi zapocitavat bude, tak teraz uz fakt neviem ktore z tychto dvoch moznosti su 100 percentne, zistim si to na pobocke SP?
Katy a R
28.09.11,15:39
Katy,
ak by bolo tak ako hovoríš ty tak by to bolo perpetum mobile na ťahanie peňazí od štátu.

Pr. :
prídem o robotu, idem na UP dostanem podporu, už počas podpory si začnem platiť poistenie v nezamestnanosti, po skončení podpory idem na PN.. na PN budem 12 mesiacov.. potom doplatím dalších 6 a hurá mám nárok na dalšiu podporu v nezamestnanosti lebo prešlo 24 mesiacov aj ked technicky som platila len 12 mesiacov.

Gabi v prvom rade sa treba držať zákona:D:D ten presne určuje, kedy sa poistné platí a kedy nie! (či sa ti to páči, alebo nie)
A čo sa týka dávky v nezamestnanosti ... takisto je dané ako často by si ju mohla dostať;).
Xanti
28.09.11,15:40
Janullik
no neviem Ti garantovať správosť mojej odpovede ale mňa logika nepustí no môžem sa mýliť.

Katy nehádam sa. :)
Katy a R
28.09.11,15:45
Pre janulik: zistíš to veľmi jednoducho ... pozrieš si to v zák o SP (nájdeš hore na lište) .. §140. (furt by si niekde behala :D) .. dobre ti pani povedala

Čo sa týka toho zdravotného poistenia - tam je to inak - už som písala;)
janullikLE
28.09.11,15:55
zistíš to veľmi jednoducho ... pozrieš si to v zák o SP (nájdeš hore na lište) .. §140. idem kuknut- nikde to tam nevidim :(
(furt by si niekde behala :D) niekedy davno som robila atletiku tak som zvyknuta na behanie ;) :)

Čo sa týka toho zdravotného poistenia - tam je to inak - už som písala;) - no musim si to cele precitat od zaciatku a hadam to najdem :) :)
brčko
28.09.11,19:49
zistíš to veľmi jednoducho ... pozrieš si to v zák o SP (nájdeš hore na lište) .. §140. idem kuknut- nikde to tam nevidim :(
(furt by si niekde behala :D) niekedy davno som robila atletiku tak som zvyknuta na behanie ;) :)

Čo sa týka toho zdravotného poistenia - tam je to inak - už som písala;) - no musim si to cele precitat od zaciatku a hadam to najdem :) :)

počas poberania nemocenského z dnp jednoznačne podla teraz účinného zákona DOBROVOLNé Poistenie (a to nemocenskké, v nezam a ani príp. dôch.dobrov.poistenie) platiť nemusíš. Ja som si dpvn neplatila počas poberania ošetrovného z dnp a bolo to ok a už poberám podporu. Podstatné je ale ozaj všetky!!!! dobrovolné odvody na dnp+dpvn platiť v splatnosti (tj. aj dnp!!!!!!, lebo sa to platí pod rovnakým VS) a ani o cent menej ako máš!!! súhlasím s katy.

čo sa týka nároku na nemocenské, tiež mám také info od mamičiek, že dni ukončeného NP možno prirátať k dnom trvajúceho nem.poistenia (dnp) a to aj napriek tomu, že z toho ukončeného poistenia si uplatníš nárok na dávky. Tj. jednoznačne ak ti dnp vzniklo pred ukončením prac.pomeru (ktorý predpokladám trval dlhodobejšie, tj. zamestnanie+dnp dáva dokopy 270dní v obd. dva roky pred pn), tak by som si vyžiadala 2x pn od lekára. Nárok by mal vzniknúť z oboch nem.poistení.

tie dni dpvn nepíšeš prečo ti chýbajú (pre kontrolu), predpokladám teda, že si nepoberala podporu cca 3 roky dozadu a máš len 730-63dní poistenia v nezam., tj 63ti chýba (no aj tu sú podstatné dátumy)
-----
teraz som čítala aj odpoved zo SP, takže je to overené, fajn. Tiež súhlas s Katy, čo sa týka ovplyvnennia vym.základu z poist. v nezam. a pn-ky.
janullikLE
29.09.11,04:29
počas poberania nemocenského z dnp jednoznačne podla teraz účinného zákona DOBROVOLNé Poistenie (a to nemocenskké, v nezam a ani príp. dôch.dobrov.poistenie) platiť nemusíš. Ja som si dpvn neplatila počas poberania ošetrovného z dnp a bolo to ok a už poberám podporu. Podstatné je ale ozaj všetky!!!! dobrovolné odvody na dnp+dpvn platiť v splatnosti (tj. aj dnp!!!!!!, lebo sa to platí pod rovnakým VS) a ani o cent menej ako máš!!! súhlasím s katy. takze pocas PN NEPLATIM ani DNP ani PvN od zaciatku marodky? ked sa dam vypisat 3.10. tak tu splatku ktoru mam k 8.10 este uhradit musim vsak?

čo sa týka nároku na nemocenské, tiež mám také info od mamičiek, že dni ukončeného NP možno prirátať k dnom trvajúceho nem.poistenia (dnp) a to aj napriek tomu, že z toho ukončeného poistenia si uplatníš nárok na dávky. Tj. jednoznačne ak ti dnp vzniklo pred ukončením prac.pomeru ano vzniklo (ktorý predpokladám trval dlhodobejšie skoro 2 roky, tj. zamestnanie+dnp dáva dokopy 270dní v obd. dva roky pred pn), tak by som si vyžiadala 2x pn od lekára. Nárok by mal vzniknúť z oboch nem.poistení.

tie dni dpvn nepíšeš prečo ti chýbajú (pre kontrolu), chybaju mi preto ze ma prepustil este pred uplynutim 2 rokov kedy by som si mohla hned poziadat o podporu preto som si zacala platit to PvN aby som mala na nu narok, no az po uhradeni tych dni ktore mi chybaju predpokladám teda, že si nepoberala podporu cca 3 roky dozadu nie este nikdy som nepoberala a máš len 730-63dní poistenia v nezam., tj 63ti chýba ano (no aj tu sú podstatné dátumy)
-----
teraz som čítala aj odpoved zo SP, takže je to overené, fajn. Tiež súhlas s Katy, čo sa týka ovplyvnennia vym.základu z poist. v nezam. a pn-ky.

co je to ten §140 nemozem to tu nikde najst, najsor sa tu neviem asi este poriadne zorientovat :(


Ak by si bola dobrovolne nezamestnaná, musíš si sama platiť zdravotné poistenie do ZP vo výške 46,06 eur mesačne.
Ak sa kamoška pôjde registrovať najskôr na UPSVaR (tuším do 6tich dní treba).. tak nemusí platiť ZP. z toho usudzujem ze ked budem PN tiez neplatim ZP
katka50
29.09.11,04:40
Zákon 461/2003 Zákon o sociálnom poistení

§ 140
Vylúčenie povinnosti platiť poistné poistencom
a zamestnávateľom
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2011-a.html#hore)

(1) Zamestnanec, povinne nemocensky poistená a povinne dôchodkovo poistená samostatne zárobkovo činná osoba, dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba a dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti nie sú povinní platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti

a) v období, počas ktorého sa im poskytuje materské,
b) od prvého dňa potreby ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b) najdlhšie do desiateho dňa, ak potreba ošetrovania alebo starostlivosti trvá v tomto období.

(2) Zamestnanec nie je povinný platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti ani v období, počas ktorého je uznaný za dočasne práceneschopného, v období, počas ktorého sa vypláca rehabilitačné alebo rekvalifikačné, a v období, počas ktorého má ospravedlnenú neprítomnosť v práci z dôvodu jeho účasti na štrajku.

(3) Povinne nemocensky poistená a povinne dôchodkovo poistená samostatne zárobkovo činná osoba nie je povinná platiť poistné na nemocenské poistenie a poistné na dôchodkové poistenie ani v období, počas ktorého je uznaná za dočasne práceneschopnú alebo má nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu.50)

(4) Dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba, dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti nie je povinná platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti ani v období, počas ktorého sa jej poskytuje nemocenské.

(5) Povinne dôchodkovo poistená samostatne zárobkovo činná osoba a dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba nie sú povinné platiť poistenie do rezervného fondu solidarity v období, počas ktorého nie sú povinné platiť poistné na dôchodkové poistenie.

(6) Zamestnávateľ nie je povinný platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie, poistné na garančné poistenie, poistné na poistenie v nezamestnanosti a poistné do rezervného fondu solidarity v období, počas ktorého jeho zamestnanec nie je povinný platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti.
mlisa
29.09.11,05:04
takze pocas PN NEPLATIM ani DNP ani PvN od zaciatku marodky? ked sa dam vypisat 3.10. tak tu splatku ktoru mam k 8.10 este uhradit musim vsak?


mimotemyja viem ze doba je zla a kazdy sa snazi usetrit a ziskat kde sa da, ale nebolo by lepsie keby si sa ty aj kolegyna dali "vypisat" az ked budete naozaj chore (na to ten institut existuje, potom sa netreba ani stresovat, co ked ma kontrola nenajde pocas PN v posteli)?
Xanti
29.09.11,05:19
No a kedže aj SP šetrí,
príkaz z hora, tak tie kontroly chodia oveľa častejšie ako v minulosti.
brčko
29.09.11,06:54
pre JanullikLe
§140 ti už katka citovala, je to v ods.4, že počas POBERANIA nemocnského z dnp nemusíš platiť odvody na dobrov.poistenie.
Ak porušíš lieč. režim, tak ti prestatnú vyplácať nemocneské na 30dní alebo príp. ukončia pn (nemám skúsenost), tj. počas doby, kedy nepoberáš nemocneské platiť musíš.

za sept. platíš do 8.10.2011, tj. samozrejme musíš zaplatiť do centa a v splatnosti!!! Ak začneš poberať nemocenské od 3.10. napr. do 28.10., tak samozrejme zase za obd. 1.-.2.10.2011 plus 29.-31.10.2011 treba zaplatiť poistné do 8.11.2011 a zase ani o cent menej a ani o den neskôr!! Tj. ked si nie si istá sumou, radšej zaplat viac.

Zdravotné poistenie sa počas POBERANIA NEMOCNESKéHO alebo napr. aj po ukončení poberania nemocneského z dôvodu uplynutia podpornej doby (čo ale nebude predtpokladám tento prípad) neplatí počas trvania pn. Ale ak by si porušila lieč. režim, tam predpokladám treba platiť, aj keby pn pokračovala. Ale to už je aj na tom, aké doklady od teba budú chcieť v ZP zdokladovať (nemajú rovnaké požiadavky).

čo sa týka dpvn pozor na tie dni, aby si sa nepomýlila a mala aspon tých 730dní trvania poist. v nezam. dva roky "pred zaregistrovaním" na UP (a aby ta z nejakého dôvodu nezaregistrovali spätne, napr. ak tam prídeš na up do 7dní od ukončenia pn, tak ťa zaregistrujú odo dna po ukončení pn, nie kedy prídeš na up) tj. aby z toho dôvodu dni nechýbali. Ak by trval prac.pomer a dpvn súbežne, tak sa to berie len za 1den!
janullikLE
29.09.11,07:11
treba zaplatiť poistné do 8.11.2011 a zase ani o cent menej a ani o den neskôr!! Tj. ked si nie si istá sumou, radšej zaplat viac.

teda ak zaplatim viac ako mam tak mi potom peniazky vratia spatne?

dakujem velmi pekne za vase odpovede a rady ;)
janullikLE
29.09.11,07:12
Za porušenie uvedených povinností môže Sociálna poisťovňa v zmysle § 239 zákona o sociálnom poistení uložiť pokutu až do 16 596,96 eura. Pri ukladaní pokuty Sociálna poisťovňa zohľadní závažnosť porušenia povinnosti ustanovenej týmto zákonom.

zaco az taka vysoka pokuta?
Katy a R
29.09.11,07:51
Janulik - ja mám troška obavy, ako to nakoniec dopadne:mee:. už sme tu popísali niekoľko strán ... treba to aj prečítať, keď nestačí raz - tak viackrát.
Zákony nájdeš hore na lište(modrá) .. treba kuknúť zák o SP aj zák o ZP ... tam nájdeš, ako treba platiť ... aj keď to už tu máš napísané;) Prípadne si pozri stránku SP a ZP.
Napr. - zdravotné poistenie - podľa zákona nemôžeš len tak nezaplatiť, aj keď si na PNke. Len na základe potvrdenia zo SP si môžeš znížiť zálohovú platbu ... a to potvrdenie bohužiaľ dostaneš dosť neskoro - ale už som to písala.
A poistenie v nezamestnanosti ... ak ho nezaplatíš včas - tak sa nebude počítať pre výpočet dávky !
janullikLE
29.09.11,08:40
Janulik - ja mám troška obavy, ako to nakoniec dopadne:mee:. už sme tu popísali niekoľko strán ... treba to aj prečítať, keď nestačí raz - tak viackrát. ja to stale dookola citam :) preco mas z toho obavy?? ja myslim ze tato stranka je urcena pre ludi co su trosku menej informovany a preto si zistujem vselijake moznosti ktore mozu nastat ;) alebo sa mylim?
Zákony nájdeš hore na lište(modrá) .. treba kuknúť zák o SP aj zák o ZP ... tam nájdeš, ako treba platiť ... aj keď to už tu máš napísané;) Prípadne si pozri stránku SP a ZP.
Napr. - zdravotné poistenie - podľa zákona nemôžeš len tak nezaplatiť, aj keď si na PNke. Len na základe potvrdenia zo SP si môžeš znížiť zálohovú platbu ... a to potvrdenie bohužiaľ dostaneš dosť neskoro - ale už som to písala.
A poistenie v nezamestnanosti ... ak ho nezaplatíš včas - tak sa nebude počítať pre výpočet dávky ! tak ja to teda radsej zaplatim, len nevies mi povedat ci mi to potom spatne vratia?

na toto mi nevies odpovedat? Za porušenie uvedených povinností môže Sociálna poisťovňa v zmysle § 239 zákona o sociálnom poistení uložiť pokutu až do 16 596,96 eura. Pri ukladaní pokuty Sociálna poisťovňa zohľadní závažnosť porušenia povinnosti ustanovenej týmto zákonom.

zaco az taka vysoka pokuta?
katka50
29.09.11,09:16
na toto mi nevies odpovedat? Za porušenie uvedených povinností môže Sociálna poisťovňa v zmysle § 239 zákona o sociálnom poistení uložiť pokutu až do 16 596,96 eura. Pri ukladaní pokuty Sociálna poisťovňa zohľadní závažnosť porušenia povinnosti ustanovenej týmto zákonom.

zaco az taka vysoka pokuta?

Zákon 461/2003 § 239
§ 239Pokuta
Za porušenie povinností ustanovených v § 154 ods. 3, § 227 ods. 2, § 228 až 234, § 238, 244 a § 279 môže Sociálna poisťovňa uložiť pokutu až do 16 596,96 eura. Pri ukladaní pokuty Sociálna poisťovňa zohľadní závažnosť porušenia povinnosti ustanovenej týmto zákonom.
brčko
29.09.11,10:04
janulík:
preplatok vrátia na základe písomnej žiadosti
janullikLE
29.09.11,20:24
§154
(3) Na vykonanie kontroly posudzovania spôsobilosti na prácu ošetrujúci lekár je povinný najmä

a) predložiť potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti,
b) predložiť zdravotnú dokumentáciu posudzovanej fyzickej osoby,
c) umožniť vykonanie kontroly v termíne určenom posudkovým lekárom,
d) predvolať posudzovanú fyzickú osobu na kontrolu, ak posudkový lekár neurčí inak,
e) doplniť vyšetrenia a zabezpečiť ústavné liečenie posudzovanej fyzickej osoby, ak o to písomne požiada posudkový lekár a ak tomu nebránia závažné dôvody,
f) prerokovať trvanie dočasnej pracovnej neschopnosti posudzovanej fyzickej osoby, ak trvá dlhšie ako 21 dní,
g) prerokovať s pobočkou vývoj obnovy pracovnej schopnosti každého poistenca, ktorého dočasná pracovná neschopnosť trvá dlhšie ako 26 týždňov,
h) prerokovať s pobočkou vývoj obnovy pracovnej schopnosti poistenca, ktorého dočasná pracovná neschopnosť má trvať dlhšie ako 52 týždňov.

§227
(2) Poistenec a poberateľ dávky sú povinní

a) preukázať skutočnosti rozhodujúce na vznik, trvanie, prerušenie a na zánik sociálneho poistenia,
b) zúčastniť sa na kontrole posudzovania spôsobilosti na prácu počas trvania dočasnej pracovnej neschopnosti,
c) zúčastniť sa na posudzovaní poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť na účely poskytovania dôchodkových dávok a poklesu pracovnej schopnosti na účely poskytovania úrazových dávok,
d) zúčastniť sa na posudzovaní predpokladov na opätovné zaradenie do pracovného procesu na účely pracovnej rehabilitácie a rekvalifikácie,
e) dodržiavať liečebný režim určený ošetrujúcim lekárom počas trvania dočasnej pracovnej neschopnosti,
f) zdržiavať sa počas dočasnej pracovnej neschopnosti na adrese uvedenej v žiadosti o priznanie nemocenského,
g) oznámiť Sociálnej poisťovni ukončenie dočasnej pracovnej neschopnosti do troch dní odo dňa skončenia dočasnej pracovnej neschopnosti, ak dočasná pracovná neschopnosť trvala viac ako desať dní,
h) plniť ďalšie povinnosti ustanovené týmto zákonom.

§ 228
Povinnosti samostatne zárobkovo činnej osoby
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2011-a.html#hore)

(1) Samostatne zárobkovo činná osoba je povinná, ak tento zákon neustanovuje inak, predložiť príslušnej pobočke do 30. júna kalendárneho roka výpis z daňového priznania vrátane výpisu z opravného daňového priznania za predchádzajúci kalendárny rok; dodatočné daňové priznanie, ktoré má vplyv na vznik a zánik jej nemocenského poistenia a dôchodkového poistenia v bežnom roku, je povinná predložiť do ôsmich dní od jeho predloženia správcovi dane.

(2) Samostatne zárobkovo činná osoba, ktorej je predĺžená lehota na podanie daňového priznania podľa osobitného predpisu, 43) je povinná predložiť do 30. septembra kalendárneho roka príslušnej pobočke výpis z daňového priznania vrátane výpisu z opravného daňového priznania za predchádzajúci kalendárny rok. Časť vety za bodkočiarkou v odseku 1 platí rovnako.

(3) Samostatne zárobkovo činná osoba je povinná prihlásiť sa na nemocenské poistenie a dôchodkové poistenie najneskôr do ôsmich dní od vzniku týchto poistení a odhlásiť sa z týchto poistení do ôsmich dní od ich zániku.

(4) Samostatne zárobkovo činná osoba je povinná oznámiť príslušnej pobočke prerušenie nemocenského poistenia a dôchodkového poistenia z dôvodu uvedeného v § 26 ods. 2 do 30 dní od prerušenia, a to prostredníctvom ústavu na výkon väzby alebo ústavu na výkon trestu odňatia slobody a prerušenie nemocenského poistenia a dôchodkového poistenia z dôvodu uvedeného v § 26 ods. 4 do ôsmich dní od prerušenia; splnenie povinnosti podľa odseku 3 sa nevyžaduje.

(5) Samostatne zárobkovo činná osoba je povinná oznámiť príslušnej pobočke zmenu mena, priezviska, trvalého pobytu a zrušenie povolenia na trvalý pobyt alebo povolenia na prechodný pobyt do ôsmich dní od zmeny týchto skutočností.

(6) Samostatne zárobkovo činná osoba je povinná pri plnení povinnosti podľa odseku 3 oznámiť pobočke štát, na ktorého území vykonáva samostatnú zárobkovú činnosť, ak túto činnosť vykonáva mimo územia Slovenskej republiky. Samostatne zárobkovo činná osoba je povinná oznámiť pobočke zmenu štátu, na ktorého území vykonáva samostatnú zárobkovú činnosť, do ôsmich dní od zmeny tejto skutočnosti.

(7) Samostatne zárobkovo činná osoba je povinná plniť povinnosti podľa odsekov 3 a 6 na tlačive alebo inou formou, ktorej obsah a spôsob zasielania určí Sociálna poisťovňa.

(8) Lehota na splnenie povinností podľa odsekov 1 až 6 je zachovaná aj vtedy, ak doklady uvedené v odsekoch 1 a 2, doklad preukazujúci prerušenie nemocenského poistenia a dôchodkového poistenia podľa odseku 4, oznámenie o skutočnostiach uvedených v odseku 5 a tlačivo uvedené v odseku 7 sa v ustanovenej lehote odovzdali na prepravu poštou, odoslali faxom alebo elektronickou poštou.

(9) Doklady a tlačivo uvedené v odseku 8, odoslané faxom alebo elektronickou poštou, ak nie sú podpísané zaručeným elektronickým podpisom podľa osobitného predpisu96) alebo urobené v súlade s dohodou podľa § 186 ods. 2, treba potvrdiť písomne najneskôr do troch dní odo dňa ich doručenia Sociálnej poisťovni.

§ 229
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2011-a.html#hore)

(1) Fyzická osoba uvedená v § 15 ods. 1 písm. c) až e) je povinná odhlásiť sa z dôchodkového poistenia do ôsmich dní od vzniku skutočnosti zakladajúcej zánik dôchodkového poistenia v pobočke príslušnej podľa miesta svojho trvalého pobytu.

(2) Fyzická osoba je povinná plniť povinnosť podľa odseku 1 na tlačive alebo inou formou, ktorej obsah a spôsob zasielania určí Sociálna poisťovňa.

(3) Lehota na splnenie povinnosti podľa odseku 1 je zachovaná aj vtedy, ak sa tlačivo odovzdalo v ustanovenej lehote na prepravu poštou alebo odoslalo faxom alebo elektronickou poštou.

(4) Tlačivo odoslané faxom alebo elektronickou poštou, ak nie je podpísané zaručeným elektronickým podpisom podľa osobitného predpisu96) alebo urobené v súlade s dohodou podľa § 186 ods. 2, treba potvrdiť písomne najneskôr do troch dní odo dňa jeho doručenia Sociálnej poisťovni.

(5) Fyzická osoba uvedená v § 15 ods. 1 písm. c) až e), ktorá sa rozhodla prihlásiť na povinné dôchodkové poistenie, sa prihlasuje na tlačive alebo inou formou, ktorej obsah a spôsob zasielania určí Sociálna poisťovňa; odseky 3 a 4 platia rovnako.

§ 230
Ďalšie povinnosti poberateľa dôchodkových dávok
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2011-a.html#hore)

zrušený zákonom č. 721/2004 Z.z.

§ 231
Povinnosti zamestnávateľa
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2011-a.html#hore)

(1) Zamestnávateľ je povinný

a) prihlásiť sa do registra zamestnávateľov vedeného príslušnou pobočkou do ôsmich dní odo dňa, v ktorom začal zamestnávať aspoň jedného zamestnanca, a odhlásiť sa z tohto registra do ôsmich dní odo dňa, v ktorom nezamestnáva už žiadneho zamestnanca,
b) prihlásiť do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia
1. zamestnanca podľa § 4 ods. 1 na nemocenské poistenie, na dôchodkové poistenie a na poistenie v nezamestnanosti pred vznikom týchto poistení najneskôr pred začatím výkonu činnosti zamestnanca, odhlásiť zamestnanca podľa § 4 ods. 1 najneskôr v deň nasledujúci po zániku týchto poistení, zrušiť prihlásenie do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia, ak poistný vzťah podľa § 20 nevznikol, a oznámiť zmeny v údajoch uvedených v § 232 ods. 2 písm. a) až c),
2. zamestnanca podľa § 4 ods. 2 na účely úrazového poistenia, garančného poistenia a na účely osobitného predpisu100b) pred vznikom pracovnoprávneho vzťahu najneskôr pred začatím výkonu práce, odhlásiť zamestnanca podľa § 4 ods. 2 z registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia najneskôr v deň nasledujúci po skončení pracovnoprávneho vzťahu, zrušiť prihlásenie do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia, ak pracovnoprávny vzťah podľa osobitného predpisu69) nevznikol, a oznámiť zmeny v údajoch uvedených v § 232 ods. 2 písm. a) a b),


b) prihlásiť do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia
1. zamestnanca podľa § 4 ods. 1 na nemocenské poistenie, na dôchodkové poistenie a na poistenie v nezamestnanosti a zamestnanca podľa § 4 ods. 2 na dôchodkové poistenie pred vznikom týchto poistení najneskôr pred začatím výkonu činnosti zamestnanca, odhlásiť zamestnanca najneskôr v deň nasledujúci po zániku týchto poistení, zrušiť prihlásenie do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia, ak poistný vzťah podľa § 20 nevznikol, a oznámiť zmeny v údajoch uvedených v § 232 ods. 2 písm. a) až c),
2. zamestnanca v právnom vzťahu na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru na účely úrazového poistenia, garančného poistenia a na účely osobitného predpisu100b) pred vznikom tohto právneho vzťahu najneskôr pred začatím výkonu práce, odhlásiť tohto zamestnanca z registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia najneskôr v deň nasledujúci po skončení tohto právneho vzťahu, zrušiť prihlásenie do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia, ak pracovnoprávny vzťah nevznikol, a oznámiť zmeny v údajoch uvedených v § 232 ods. 2 písm. a) a b),

c) oznámiť pobočke prerušenie nemocenského poistenia, dôchodkového poistenia a poistenia v nezamestnanosti zamestnanca do ôsmich dní od tohto prerušenia; splnenie povinnosti podľa písmena b) sa nevyžaduje,
d) oznámiť pobočke začiatok a skončenie čerpania materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky zamestnancom do ôsmich dní od začiatku čerpania a do ôsmich dni od skončenia čerpania materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky,
e) odstúpiť pobočke tlačivo, na ktorom sa preukazuje dočasná pracovná neschopnosť zamestnanca, ak trvá dlhšie ako desať dní, do troch dní po 10. dni trvania dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca,
f) predkladať pobočke výkaz poistného a príspevkov na starobné dôchodkové sporenie1) za príslušný kalendárny mesiac v lehote splatnosti ním odvádzaného poistného a príspevkov na starobné dôchodkové sporenie1) v členení na jednotlivých zamestnancov a na nemocenské poistenie, starobné poistenie a starobné dôchodkové sporenie, 1) invalidné poistenie, úrazové poistenie, garančné poistenie, poistenie v nezamestnanosti a rezervný fond solidarity a predkladať na výzvu organizačnej zložky Sociálnej poisťovne podklady na zistenie správnej sumy poistného a príspevku na starobné dôchodkové sporenie, 1)
g) poskytovať organizačným zložkám Sociálnej poisťovne súčinnosť pri vykonávaní sociálneho poistenia a starobného dôchodkového sporenia v rozsahu upravenom týmto zákonom bezplatne,
h) oznámiť písomne pobočke pracovný úraz, ktorý si vyžiadal lekárske ošetrenie alebo dočasnú pracovnú neschopnosť, najneskôr do troch dní odo dňa, keď sa o tomto pracovnom úraze dozvedel,
i) predkladať pobočke záznam o pracovnom úraze, ktorý podlieha evidencii a registrácii podľa osobitného predpisu, 101) najneskôr do ôsmich dní odo dňa, keď sa o tomto pracovnom úraze dozvedel, a výsledky vyšetrovania pracovných úrazov a hlásenia o zistení chorôb z povolania do ôsmich dní od ich doručenia,
j) viesť o svojich zamestnancoch evidenciu na účely sociálneho poistenia a predložiť túto evidenciu pobočke do troch dní od uplatnenia nároku na dávku alebo od skončenia pracovného pomeru alebo iného právneho vzťahu k zamestnávateľovi,
k) umožniť povereným zamestnancom organizačných zložiek Sociálnej poisťovne vstup do svojich objektov, vykonanie kontroly a nazeranie do záznamov o príjmoch zamestnancov a do iných záznamov dôležitých na účely sociálneho poistenia a starobného dôchodkového sporenia v rozsahu upravenom týmto zákonom,
l) vydávať zamestnancom na ich žiadosť potvrdenia o rozhodujúcich skutočnostiach na účely sociálneho poistenia a starobného dôchodkového sporenia v rozsahu upravenom týmto zákonom,
m) oznámiť pobočke zmenu svojho názvu, sídla a dňa určeného na výplatu príjmov, ktoré sú vymeriavacím základom zamestnanca, do ôsmich dní od tejto zmeny,
n) oznámiť organizačnej zložke zmenu mena a priezviska zamestnanca do ôsmich dní odo dňa, v ktorom sa o tejto zmene dozvedel.

o) oznámiť pobočke pri plnení povinnosti podľa písmena b) štát, na ktorého území zamestnanec vykonáva prácu, ak prácu vykonáva mimo územia Slovenskej republiky; zamestnávateľ je povinný oznámiť pobočke zmenu štátu, na ktorého území zamestnanec vykonáva prácu, do ôsmich dní od zmeny tejto skutočnosti.

(2) Povinnosti podľa odseku 1 písm. a) až f), h), j) a m) až o) je zamestnávateľ povinný plniť na tlačivách alebo inou formou, ktorých obsah a spôsob zasielania určí Sociálna poisťovňa.

(3) Lehota na splnenie povinnosti podľa odseku 1 písm. a), c) až f, h) až j), m) až o) je zachovaná aj vtedy, ak sa tlačivo v ustanovenej lehote odovzdalo na prepravu poštou alebo odoslalo faxom alebo elektronickou poštou. Lehota na splnenie povinnosti podľa odseku 1 písm. b) je zachovaná aj vtedy, ak sa tlačivo v ustanovenej lehote odoslalo faxom alebo elektronickou poštou alebo ak bola informácia podľa odseku 1 písm. b) odoslaná prostredníctvom krátkej textovej správy (SMS).

(4) Tlačivo odoslané faxom alebo elektronickou poštou, ak nie je podpísané zaručeným elektronickým podpisom podľa osobitného predpisu96) alebo urobené v súlade s dohodou podľa § 186 ods. 2, treba potvrdiť písomne najneskôr do troch dní odo dňa jeho doručenia Sociálnej poisťovni. Informáciu odoslanú prostredníctvom krátkej textovej správy (SMS) je zamestnávateľ povinný potvrdiť na tlačive určenom Sociálnou poisťovňou najneskôr do troch dní odo dňa jej odoslania Sociálnej poisťovni.

(5) Plnenie povinností podľa odseku 1 zamestnávateľom uvedeným v § 7 ods. 1 písm. i) sa upraví dohodou, ktorú uzatvorí Sociálna poisťovňa s Ministerstvom spravodlivosti Slovenskej republiky.

§ 232
Evidencia zamestnávateľa na účely
sociálneho poistenia a starobného
dôchodkového sporenia
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2011-a.html#hore)

(1) Zamestnávateľ je povinný viesť evidenciu zamestnanca na účely sociálneho poistenia a starobného dôchodkového sporenia v rozsahu upravenom týmto zákonom; táto evidencia sa vedie od vzniku sociálneho poistenia a starobného dôchodkového sporenia zamestnanca po celé obdobie, počas ktorého toto poistenie a sporenie trvá.

(2) Evidencia musí obsahovať tieto údaje:

a) priezvisko vrátane všetkých predošlých priezvísk, meno, dátum a miesto narodenia, stav a miesto trvalého pobytu,
b) identifikačné číslo sociálneho zabezpečenia fyzickej osoby,
c) deň vzniku pracovného pomeru a skončenia pracovného pomeru alebo iného právneho vzťahu k zamestnávateľovi,
d) vymeriavací základ zamestnanca neobmedzený podľa § 138 ods. 10 ods. 6,
e) obdobie, počas ktorého sa zamestnancovi prerušuje nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie, poistenie v nezamestnanosti a starobné dôchodkové sporenie,
f) obdobie materskej dovolenky, obdobie rodičovskej dovolenky.

§ 233
Povinnosti ďalších právnických osôb
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2011-a.html#hore)

(1) Ministerstvo školstva je povinné zaslať ústrediu elektronicky a v dohodnutej štruktúre do 31. augusta kalendárneho roka zoznam inštitúcií, na ktorých štúdium alebo výučbu považuje svojím rozhodnutím za rovnocenné štúdiu na stredných školách a vysokých školách.

(2) Poskytovateľ zdravotnej starostlivosti je povinný

a) poskytovať výpis zo zdravotnej dokumentácie a zhodnotenie liečby s určením diagnostického záveru, stabilizácie ochorenia, jeho ďalšieho vývoja a ďalšej liečby v súvislosti s vykonávaním sociálneho poistenia, a to do ôsmich dní od doručenia žiadosti Sociálnej poisťovne o tieto údaje; v odôvodnených prípadoch do 30 dní od doručenia žiadosti o tieto údaje, ak je potrebné doplniť zdravotnú dokumentáciu na účely posudzovania dlhodobo nepriaznivého zdravotného stavu a poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť, dlhodobo nepriaznivého zdravotného stavu nezaopatreného dieťaťa a poklesu pracovnej schopnosti,
b) poskytovať pobočke hlásenie o pracovnom úraze a hlásenie o zistení choroby z povolania,
c) vykazovať pobočke zdravotné výkony na účely sociálneho poistenia za kalendárny mesiac do 14. dňa nasledujúceho kalendárneho mesiaca s identifikačnými údajmi určenými Sociálnou poisťovňou,
d) potvrdzovať dočasnú pracovnú neschopnosť a dočasnú nemožnosť výkonu zárobkovej činnosti z dôvodu dočasnej pracovnej neschopnosti poistenca, potreby ošetrovania chorého člena rodiny, tehotenstva a materstva na tlačive určenom Sociálnou poisťovňou.

(3) Orgány inšpekcie práce, orgány štátnej banskej správy a ďalšie príslušné dozorné orgány podľa osobitného predpisu71) sú povinné poskytovať pobočke výsledky nimi vyšetrovaných pracovných úrazov a súčinnosť potrebnú na výkon úrazového poistenia podľa tohto zákona.

(4) Orgány na ochranu zdravia sú povinné poskytovať pobočke výsledky šetrenia pracovných podmienok vo vzťahu k možnému vzniku choroby z povolania pri priznaných chorobách z povolania.

(5) Štatistický úrad je povinný oznámiť ministerstvu najneskôr do 30. apríla kalendárneho roka sumu priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve Slovenskej republiky, index rastu priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve Slovenskej republiky a index rastu spotrebiteľských cien za predchádzajúci kalendárny rok.

(6) Správca dane je povinný oznámiť pobočke príslušnej podľa trvalého pobytu

a) fyzickej osoby, ktorá na základe daňového priznania má príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu34) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou, meno a priezvisko tejto fyzickej osoby a výšku tohto príjmu alebo výnosu a výšku základu (čiastkového základu) dane z príjmu z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti najneskôr do 30. júna kalendárneho roka alebo najneskôr do 31. októbra kalendárneho roka, ak fyzickej osobe bola predĺžená lehota na podanie daňového priznania podľa osobitného predpisu, 43)
b) fyzickej osoby uvedenej v písmene a) zmenu základu dane z príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti, ktorá vyplynula z právoplatného dodatočného platobného výmeru.

(7) Obec, ktorá vedie matriku, je povinná zaslať ústrediu oznámenie o úmrtí každej fyzickej osoby, ktorú zapísali do knihy úmrtí.

(8) Policajný zbor je povinný oznámiť pobočke príslušnej podľa jeho sídla vydanie rozhodnutia o zrušení povolenia na trvalý pobyt, o zrušení povolenia na prechodný pobyt a lehotu určenú na vysťahovanie cudzinca, ktorý na území Slovenskej republiky vykonáva činnosť samostatne zárobkovej činnej osoby.

(9) Orgán, ktorý vydáva povolenie na výkon činnosti uvedenej v § 5, je povinný oznámiť Sociálnej poisťovni vydanie takéhoto povolenia a jeho zrušenie.

(10) Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky, Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky, Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií Slovenskej republiky, ministerstvo financií, Slovenská informačná služba, Národný bezpečnostný úrad, Policajný zbor, ústav na výkon väzby, ústav na výkon trestu odňatia slobody, Železničná polícia, Colné riaditeľstvo a Ministerstvo obrany Slovenskej republiky sú povinné Sociálnej poisťovni v lehotách ňou určených bezplatne oznamovať údaje, poskytovať doklady a súčinnosť, ktoré sú potrebné na výkon sociálneho poistenia a starobného dôchodkového sporenia v rozsahu upravenom týmto zákonom.

(11) Rovnaké povinnosti v sociálnom poistení a starobnom dôchodkovom sporení v rozsahu upravenom týmto zákonom ako právnické osoby uvedené v odseku 10 majú aj útvary sociálneho zabezpečenia týchto právnických osôb a Vojenský úrad sociálneho zabezpečenia, ktoré sú inak príslušné na výkon sociálneho zabezpečenia policajtov, profesionálnych vojakov a vojakov prípravnej služby podľa osobitného predpisu.2)

(12) Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny je povinný poskytovať Sociálnej poisťovni údaje z evidencie nezamestnaných občanov potrebné na účely posúdenia nároku na dávku v nezamestnanosti v rozsahu a spôsobom určeným Sociálnou poisťovňou. Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny je povinný oznámiť do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia zaradenie fyzickej osoby do evidencie uchádzačov o zamestnanie dňom prijatia žiadosti o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie a jej vyradenie z evidencie uchádzačov o zamestnanie dňom vydania rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie. Lehota na splnenie povinnosti podľa predchádzajúcej vety je zachovaná aj vtedy, ak sa tlačivo odoslalo v ustanovenej lehote faxom alebo elektronickou poštou.

(13) Ministerstvo je povinné

a) informovať Európsku komisiu o spôsobe určenia hornej hranice dávky garančného poistenia podľa § 103 ods. 3,
b) oznámiť Európskej komisii znenie zákonov, iných právnych predpisov a administratívnych opatrení prijatých v oblasti týkajúcej sa ochrany práv zamestnancov pri platobnej neschopnosti ich zamestnávateľa.

(14) Ministerstvo v spolupráci s Ministerstvom spravodlivosti Slovenskej republiky informuje Európsku komisiu a ostatné členské štáty Európskej únie a štáty, ktoré sú zmluvnou stranou dohody o Európskom hospodárskom priestore, o typoch konaní pri platobnej neschopnosti zamestnávateľa a o všetkých s tým súvisiacich zmenách a doplneniach právnych predpisov upravujúcich typy týchto konaní.


§ 234
Povinnosti na účely garančného poistenia
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2011-a.html#hore)


(1) Zamestnávateľ, predbežný správca konkurznej podstaty alebo správca konkurznej podstaty sú povinní oznámiť pobočke Sociálnej poisťovne platobnú neschopnosť zamestnávateľa do ôsmich dní od jej vzniku.

(2) Zamestnávateľ, predbežný správca konkurznej podstaty alebo správca konkurznej podstaty a zamestnanec sú povinní oznámiť príslušnej pobočke všetky informácie súvisiace s poskytnutím dávky garančného poistenia.

(3) Zamestnávateľ, predbežný správca konkurznej podstaty alebo správca konkurznej podstaty sú povinní potvrdiť zamestnancovi nároky z pracovnoprávneho vzťahu podľa § 102 ods. 1 za posledné tri mesiace pracovnoprávneho vzťahu pred vznikom platobnej neschopnosti zamestnávateľa alebo za posledné tri mesiace pred skončením pracovnoprávneho vzťahu. Potvrdenie o nárokoch zamestnanca z pracovnoprávneho vzťahu súčasne predloží príslušnej pobočke.

(4) Príslušná pobočka je povinná doručiť zamestnávateľovi, predbežnému správcovi konkurznej podstaty alebo správcovi konkurznej podstaty tlačivá na získanie údajov potrebných na poskytovanie dávky garančného poistenia do piatich pracovných dní od doručenia oznámenia o platobnej neschopnosti zamestnávateľa.

(5) Zamestnávateľ, predbežný správca konkurznej podstaty alebo správca konkurznej podstaty po vyplnení všetkých požadovaných údajov na tlačive uvedenom v odseku 4 sú povinní potvrdiť ich správnosť a doručiť ho príslušnej pobočke do desiatich pracovných dní od doručenia tlačiva.

(6) Ak súd rozhodol o odmietnutí návrhu na vyhlásenie konkurzu alebo zastavil konkurzné konanie z iného dôvodu ako pre nedostatok majetku, zamestnávateľ je povinný vrátiť Sociálnej poisťovni sumu vyplatenej dávky garančného poistenia zvýšenú o úrok vo výške diskontnej úrokovej sadzby platnej v deň jej vrátenia, a to do troch dní odo dňa právoplatnosti uznesenia súdu o odmietnutí návrhu na vyhlásenie konkurzu alebo o zastavení konkurzného konania.

§ 244
Oprávnenia a povinnosti kontrolovaného subjektu
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2011-a.html#hore)

(1) Kontrolovaný subjekt a zodpovední zamestnanci sú oprávnení počas výkonu kontroly najneskôr v čase oboznámenia sa s protokolom o výsledku kontroly písomne sa vyjadriť ku kontrolným zisteniam zamestnancov kontroly. K protokolu o výsledku kontroly kontrolovaný subjekt môže podať námietky do siedmich dní od oboznámenia sa s protokolom.

(2) Kontrolovaný subjekt je povinný vytvárať vhodné materiálne a technické podmienky na vykonanie kontroly a poskytnúť súčinnosť zodpovedajúcu oprávneniam zamestnancov kontroly.

(3) Vedúci kontrolovaného subjektu a zodpovední zamestnanci, ktorých sa kontrolné zistenia týkajú, sú povinní na požiadanie zamestnancov kontroly dostaviť sa na prerokovanie protokolu o výsledku kontroly.

(4) Kontrolovaný subjekt je v určenej lehote povinný na základe výsledku kontroly

a) prijať opatrenia na odstránenie zistených nedostatkov a príčin ich vzniku a predložiť ich vedúcemu zamestnancovi kontroly,
b) predložiť vedúcemu zamestnancovi kontroly písomnú správu o splnení opatrení prijatých na odstránenie zistených nedostatkov a o vyvodení dôsledkov voči zamestnancom zodpovedným za tieto nedostatky.

§ 279
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2011-a.html#hore)

(1) V období do 31. decembra 2007 zamestnávateľ platí poistné na úrazové poistenie vo výške 0, 8 % z vymeriavacieho základu ustanoveného v § 138 ods. 14 a 15.

(2) V období do 31. decembra 2007 sa prirážka podľa § 134 neukladá a zľava podľa § 134 neposkytuje.

(3) Zaradenie jednotlivých skupín ekonomických činností podľa odvetvovej klasifikácie ekonomických činností do desiatich nebezpečnostných tried diferencovaných sadzieb poistného na úrazové poistenie vykoná prvýkrát Sociálna poisťovňa v roku 2007 s účinnosťou od 1. januára 2008 podľa priemerného porovnateľného bezpečnostného rizika zisteného za jednotlivé skupiny ekonomických činností na základe štatistických údajov Sociálnej poisťovne získaných z výkonu úrazového poistenia za roky 2004 až 2006.

(4) Zamestnávateľ, ktorý vyplácal plnenia vyplývajúce z jeho zodpovednosti za škodu pri pracovnom úraze a chorobe z povolania vzniknuté pred 26. novembrom 1993 a ktoré od neho prevzala Sociálna poisťovňa, je povinný zaplatiť Sociálnej poisťovni najneskôr

a) do 30. júna 2005 sumu plnení vyplatených za rok 2004, ktorú Sociálna poisťovňa oznámi zamestnávateľovi najneskôr do 31. marca 2005,
b) do 30. júna 2006 sumu plnení vyplatených za rok 2005, ktorú Sociálna poisťovňa oznámi zamestnávateľovi najneskôr do 31. marca 2006.
gypsynka
02.10.11,08:06
K 30.11. mám výpoveď. Chcem sa opýtať, keď sa dám vypísať 1.12., tiež som v ochrannej lehote a vyplácanie podpory sa mi posunie o dobu PN? Alebo sa dať vypísať ešte pred skončením PP? Aký je v tom rozdiel? Nechcem už do toho zaťahovať zamestnávateľa.
veronikasad
02.10.11,08:08
K 30.11. mám výpoveď. Chcem sa opýtať, keď sa dám vypísať 1.12., tiež som v ochrannej lehote a vyplácanie podpory sa mi posunie o dobu PN? Alebo sa dať vypísať ešte pred skončením PP? Aký je v tom rozdiel? Nechcem už do toho zaťahovať zamestnávateľa.
Ty už teraz vieš, že 30.11, resp. 1.12. budeš chorá ?
gypsynka
02.10.11,08:11
Chorá nebudem, ale mám zdravotný problém, ktorý som pre prácu dlhodobo zanedbávala a keď ostanem doma budem ho môcť konečne riešiť.
veronikasad
02.10.11,08:16
Chorá nebudem, ale mám zdravotný problém, ktorý som pre prácu dlhodobo zanedbávala a keď ostanem doma budem ho môcť konečne riešiť.
Ak nechceš do toho "ťahať zamestnávatela" zaeviduj sa 30.11.2011 na UP a do 7 kal. dní si v ochrannej lehote = môžeš mať začiatok PN-ky. Nemocenské od prvého dňa vypláca SP, ale k PN-ke potrebuješ potvrdenie o príjme od zamestnávatela. Počas výplaty nemocenského sa preruší výplata dávky v nezamestnanosti a obnoví až po ukončení PN.
Xanti
02.10.11,08:19
Veronika,
to potvrdenie zamestnávateľa no neviem, viem že pred rokom ho od nás z fy pýtali za zamestnanca. Ale tento rok šiel strýko na PN po skončení PP, spoločnosť je v likvidácii, a nedával im žiadne potvrdenie zamestnávateľa o výške príjmu ( netuším či SP si to vyžiadala , a či jej bolo niečo doručené lebo podnik je zrušený nadobro a okrem pavúkov a múch v kancli nikto neni ) a PN mu vyrátali aj sami. A čo som kontrolovala tak mi to sedelo.
gypsynka
02.10.11,08:21
Čiže keď budem vypísaná napríklad do 30.12., doba poberania podpory sa mi začína až od 1.1.2012?
veronikasad
02.10.11,08:22
Už by bolo načase, keby to tak fungovalo - osobnú skúsenosť z tohto roku nemám ...
veronikasad
02.10.11,08:23
Čiže keď budem vypísaná napríklad do 30.12., doba poberania podpory sa mi začína až od 1.1.2012?
ak budeš mať PN od 1.12. - ano. Ale v tomto prípade ťa na UP zaevidujú až 31.12.2011 (ak budú pracovať). Ak prejde novela zákona, od 1.1.2012 by sa mali meniť podmienky výplaty dávky v nezamestnanosti. Takže doporučujem PN-ku ukončiť skôr, aby si sa stihla zaevidovať a mala výplatu dávky v nezamestnanosti podľa starého zákona.
Xanti
02.10.11,08:23
Ano,
akurát že záleží aj kedy sa prihlásiš na UP a kedy pôjdeš na PN. Lebo ak sa prihlásiš 1.12. na UP a na PN pôjdeš 6.12. tak ešte za tých prvých 5 dní dostaneš podporu v nezamestnanosti ...
veronikasad
02.10.11,08:27
Navrhované zmeny v zákone od 1.1.2012

Dávka v nezamestnanosti.
Výška dávky v nezamestnanosti, pre toho, kto v 3 rokoch pred zaradením do evidencie bol poistený v nezamestnanosti aspoň 2 roky bude :
- prvé dva mesiac 65% DVZ
- tretí a štvrtý mesiac 45% DVZ
- od piateho mesiaca 35% DVZ
Výška dávky v nezamestnanosti, pre toho, kto v 4 rokoch pred zaradením do evidencie bol poistený v nezamestnanosti aspoň 2 roky a to len z pracovných pomerov na dobu určitú alebo dobrovoľne, bude 50% DVZ.
gypsynka
02.10.11,08:30
A keď sa stihnem zaregistrovať a zároveň aj vypísať 1.12? Práve kvôli úprave výšky podpory by som sa chcela zaevidovať ešte tohto roku.
veronikasad
02.10.11,08:31
A keď sa stihnem zaregistrovať a zároveň aj vypísať 1.12? Práve kvôli úprave výšky podpory by som sa chcela zaevidovať ešte tohto roku.
Nedá sa v jeden deň. Na začiatok PN-ky máš 7 KD. Podstatné je kedy si sa zaevidovala na UP - nie kedy ti začnú dávku v nezamestnanosti vyplácať.
veronikasad
02.10.11,08:35
Gypsinka, odkedy ti začala plynúť výpovedná doba ?
gypsynka
02.10.11,08:38
Nemám výpovednú dobu, výpoveď je dohodou z organizačných dôvodov k 30.11. s trojmesačným odstupným.
veronikasad
02.10.11,08:44
Nemám výpovednú dobu, výpoveď je dohodou z organizačných dôvodov k 30.11. s trojmesačným odstupným.
Myslela som, že ak bola výpoveď doručená po 1.9., mohla si skončiť k 30.9. (s nárokom na odstupné) a isť sa liečiť skôr.
gypsynka
02.10.11,08:51
Takže to môžem urobiť tak, že 1.12 sa zaevidujem a 2.12. sa dám vypísať? Chcela som len vedieť,či sa mi posunie doba poberania podpory, keď už som zaevidovaná na ÚP, alebo sa to posúva len vtedy, keď sa dám vypísať ešte v pracovnom pomere.
Xanti
02.10.11,08:56
Tak ako píšeš je to dobre, podpora sa ti bude potom rátať podla pravidiel platných v roku 2011.

Teda zaevidovať na UP a potom ísť na PN do 7 dní od skončenia PP.
gypsynka
02.10.11,08:58
Ďakujem vám veľmi pekne za odpovede.
veronikasad
02.10.11,08:59
Takže to môžem urobiť tak, že 1.12 sa zaevidujem a 2.12. sa dám vypísať? Chcela som len vedieť,či sa mi posunie doba poberania podpory, keď už som zaevidovaná na ÚP, alebo sa to posúva len vtedy, keď sa dám vypísať ešte v pracovnom pomere.
ano, posunie.
gypsynka
02.10.11,09:00
Samozrejme, najradšej po maródke by som hneď išla znovu do práce a ÚP celkom obišla, ale tu na východe neviem, kedy nájdem niečo nové.
gypsynka
30.11.11,19:08
Chcem sa ešte opýtať jednu vec. Ak sa nezaevidujem na ÚP, ale dám sa v rámci 7-dňovej ochrannej lehoty vypísať a až po maródke sa pôjdem evidovať na ÚP, vyplývajú z toho pre mňa nejaké povinnosti, čo sa týka platieb? Počula som, že si v takom prípade budem musieť sama platiť tých 47 eur ZP. A koho píše lekár na potvrdenie o PN, keď už nemám zamestnávateľa?
Mila123
30.11.11,19:10
bývalého ZĽ ti napíše lekár, veď si v ochr. dobe.....
áno, musíš si doplatiť ZP, ale to sa počíta tých za celý mesiac, .....nie za pár dní.....
ivka70
30.11.11,19:40
bývalého ZĽ ti napíše lekár, veď si v ochr. dobe.....
áno, musíš si doplatiť ZP, ale to sa počíta tých za celý mesiac, .....nie za pár dní.....

Nesuhlasim.
Ak sa nezaeviduje na UP ale pojde na PN v ochrannej lehote 7 dni a tuto skutocnost nahlasi v ZP, je pocas PN platitelom ZP stat a ona dopati len tych par dni od ukoncenia PP do zaciatku PN. Na tie sa musi prihlasit v ZP ako dobrovolne poistena osoba. Kolko zaplati sa pocita pomerne k poctu dni v mesiaci, teda nebude platit celych 47 EUR, ale napr za 2 dni 47/3*2
Mila123
30.11.11,19:42
Nesuhlasim.
Ak sa nezaeviduje na UP ale pojde na PN v ochrannej lehote 7 dni a tuto skutocnost nahlasi v ZP, je pocas PN platitelom ZP stat a ona dopati len tych par dni od ukoncenia PP do zaciatku PN. Na tie sa musi prihlasit v ZP ako dobrovolne poistena osoba. Kolko zaplati sa pocita pomerne k poctu dni v mesiaci, teda nebude platit celych 47 EUR, ale napr za 2 dni 47/3*2

Ivi, ja s tebou súhlasím, myslela som doplatok za tých pár dní, keď sa nenahlási na UP.....
ja som odpovedala na jej otázku....
gypsynka
30.11.11,19:44
Čiže ak mi pracovný pomer skončil dnes a od zajtra by som sa dala vypísať, nemusím nič doplácať?
Mila123
30.11.11,19:46
áno, budeš bez doplatku voči ZP.....
gypsynka
29.01.12,19:35
Tak nakoniec som sa ani nedoliečila a už 9. januára som znovu nastúpila do práce, síce len za 444 eur hrubé, ale aj to je niečo. Ešte raz vám ďakujem za rady.
ivka70
29.01.12,19:53
Tak nakoniec som sa ani nedoliečila a už 9. januára som znovu nastúpila do práce, síce len za 444 eur hrubé, ale aj to je niečo. Ešte raz vám ďakujem za rady.

Super :)
gypsynka
28.02.12,14:43
A už som tu zas dievčatá. K 12.3. mám zase výpoveď, lebo sa predčasne vrátila pani z materskej. Ale teraz mám ten problém, že neviem, či pri zmluve na zastupovanie (čo ma tiež obabrali, pretože bolo povedané, že nastupujem na stále miesto) platí tiež ochranná doba. 1. príklad, keby som sa dala vypísať napríklad 1.3. tak si myslím, že aj tak mi môžu dať výpoveď, lebo vlastne som ešte v rámci 3-mesačnej skúšobnej doby. 2. príklad - keď sa dám vypísať 13.3. vzťahuje sa na mňa 7-dňová ochranná lehota? To znamená, bude za mňa odvody do zdravotnej poisťovne platiť štát, alebo si ich budem musieť hradiť sama? Ďakujem za rýchle odpovede.
Mila123
28.02.12,14:48
ako máš stanovenú prac. zmluvu? na dobu určitú?
gypsynka
28.02.12,15:20
Som v štátnej správe a v zmluve je to formulované približne tak, že pracovný pomer je na dobu určitú, najneskôr do obsadenia štátnozamestnaneckého miesta, najviac do 8.7.2012. Takže predpokladám, že tá pani sa mala vrátiť z materskej 8.7., ale vracia sa 12.3. Takže mám tú smolu, že som na dobu určitú a ešte aj v skúšobnej dobe.