BIZAL
27.09.11,09:07
Dobrý deň,

neviem si odpovedať na jednu otázku, prosím poraďte mi.

Momentálne spolupracujem s jednou sprostredkovateľskou spoločnosťou, prostredníctvom ktorej predávam moje výrobky. Spoločnosť si sťahuje isté percentá. Funguje to tak, že zákazníci platia spoločnosti na účet a ja zašlem tovar priamo kupujúcemu aj s faktúrou s tým, že na úhradu ma zákazník 0,00 EUR (keďže už vyplatil spoločnosti). Po skončení akcie vystavím spoločnosti faktúru za všetky predané výrobky poníženú o ich províziu aby mi mohli poslať peniaze na účet. Otázka znie: Akým číslom označovať faktúry pre zákazníka? Klasicky, poradovým číslom? Dávajú sa tie faktúry do účtovníctva, alebo len tá jedna, ktorú nakoniec pošlem sprostredkovateľskej spoločnosti?

Ďakujem veľmi pekne.
ego.mc
27.09.11,10:10
Dávate ich do účtovníctva a číslujete poradovým číslom.
BIZAL
27.09.11,10:47
Dávate ich do účtovníctva a číslujete poradovým číslom.

Ako?
Dajme tomu, ze som skoncila poradovym cislom 100/2011. Spolocnost za mna preda vyrobky 40 ludom, cize ja vypisem faktury ludom 101/2011 - 140/2011 k uhrade 0,00 EUR. Nakoniec vystavim fakturu spolocnosti (141/2011) a vsetkych 41 faktur dam do uctovnictva?

Dakujem.
ego.mc
28.09.11,03:27
Môžete tak.
Ale mohli ste si aj zvoliť rozdielny číselný rad pre zákazníkov a rozdielny pre sprostredkovateľa. Napr: A001/2011 - Axxx/2011 pre zákazníkov a B001/2011 - Bxxx/2011 pre sprostredkovateľa. :)
BIZAL
28.09.11,06:17
Môžete tak.
Ale mohli ste si aj zvoliť rozdielny číselný rad pre zákazníkov a rozdielny pre sprostredkovateľa. Napr: A001/2011 - Axxx/2011 pre zákazníkov a B001/2011 - Bxxx/2011 pre sprostredkovateľa. :)

Dakujem. Cize v uctovnictve mozem mat tri rady?

Priklad:
1. 1/2011
2. A1/2011
3. B1/2011

PS: Preco musim dat do uctovnictva faktury s uhradou 0,00 EUR pre zakaznikov, ktori ani nemaju ICO.....a v konecnom dosledku to bude vsetko vyfakturovane sprostredkovatelskej spolocnosti?
KEJKA
28.09.11,06:28
ak by si všetky faktúry dal do účtovníctva, tak všetky nebudú zaplatené, lebo ty dostaneš zaplatené len raz.
trochu divný vzťah, ked tvoj zákazník platí tretej osobe, pričom ty fakturuješ vo vlastnom mene? Svoj tovar?
Sprostredkovateľ len vyhľadá zákazníka a tebe pošle objednávku, či ako?
Mne z tvojho zadania vychádza, že fakturuješ to isté dva razy
1. jednotlivcom, ktorí pošlú peniaze sprostredkovateľovi - peniaze posielajú na základe čoho?
2. sprostredkovateľovi tú istú sumu zníženú o províziu.
Uvedom si, že ide o jeden a ten istý tovar.
==============================
ak by to tak malo zostať, tak tých 40 faktúr by som označila inak, napr. DOKLAD pre reklamáciu
alebo FAKTURA-evidenčná /ty si úhradu nedostal, tovar si však dodal, k úhrade je nula/
pripla ich k tej konečnej faktúre, ktorú posielaš sprostredkovateľovi a len túto súhrnnú by som dala do účtovníctva.
BIZAL
28.09.11,06:32
trochu divný vzťah, ked tvoj zákazník platí tretej osobe, pričom ty fakturuješ vo vlastnom mene? Svoj tovar?
Sprostredkovateľ len vyhľadá zákazníka a tebe pošle objednávku, či ako?
Mne z tvojho zadania vychádza, že fakturuješ to isté dva razy
1. jednotlivcom, ktorí pošlú peniaze sprostredkovateľovi - peniaze posielajú na základe čoho?
2. sprostredkovateľovi tú istú sumu zníženú o províziu.
Uvedom si, že ide o jeden a ten istý tovar.


Ano, prave preto mi to nie je jasne. Ide o zlavovy portal. Oni posielaju zakaznikom kupony (zakaznik im zaplati na ucet tovar), na zaklade ktorych si moze zakaznik "vyzdvihnut" tovar. Tento kupon zaplatia im. Ja zakaznikom na zaklade kuponov poslem tovar a mala by som im poslat aj fakturu (s uhradou 0). Po skonceni akcie (cca tyzden) vystavim klasicku fakturu spolocnosti za vsetky predane kupony (tovar).
KEJKA
28.09.11,07:41
máš tu tému ako účtovať zľavové portály............skus "hľadaj" a zadaj tam tie slovíčka.
ale z pohľadu zákazníka - ked idem niekde na zľavový kupon /kaderníčka, kozmetika), tak iba odovzdám kupon a nič nedostanem. Na druhej strane - zasa v hoteli mi vystavili riadnu faktúru.
Takže by som to riešila len evidenčnými faktúrami /nie si povinná vystaviť faktúru občanom/ a jednou súhrnnou faktúrou na celkovo predaný tovar.
Tak ako som písala predtým.
Dana L
28.09.11,07:49
Dobrý deň, nemohli by ste to riešiť tak, že zákazníkom pošlete iba dodací list? Faktúra ide potom spr. firme.
BIZAL
28.09.11,08:16
Dobrý deň, nemohli by ste to riešiť tak, že zákazníkom pošlete iba dodací list? Faktúra ide potom spr. firme.

A môžem???
KEJKA
28.09.11,08:22
môžeš, faktúra nie je povinná
Ivula
28.09.11,08:24
aj mňa to napadlo, či sa nedá vyriešiť dodákom
BIZAL
28.09.11,09:01
No super!!! Dakujem.

Tie dodacie listy staci ak poslem zakaznikom, nemusim si odkladat (davat do uctovnictva) kopie a musia mat taktiez poradove cislo?
KEJKA
28.09.11,09:35
dodacie listy potrebuješ predsa k skladovému hospodárstvu, či nie? Do účtovníctva netreba.
BIZAL
28.09.11,09:39
dodacie listy potrebuješ predsa k skladovému hospodárstvu, či nie? Do účtovníctva netreba.

Vediem si len vlastne skladove hospodarstvo, mam jednoduche uctovnictvo. Dakujem velmi pekne za rady.