Laik2
27.09.11,09:34
Ospravedlňujem sa, ale nenašiel som podobnú tému, preto zakladám novú s nasledovnou otázkou.
Kamarát si na bytovke chce namotnovať parabolu (tanier s priemerom 2m), ktorý bude upevnený na výťahovej šachte. Dal si spraviť statické posúdenie od odborníka a prešiel si vlastníkov bytov, ktorí sa písomne vyjadrili k tomu, či súhlasia alebo nie. Získal nadpolovičnú väčšinu, žiadnym spôsobom neovplyvňoval susedov, len potreboval pre vydanie súhlasu od predsedu tieto podpisy, tak to riešil takto. Všetko bolo v poriadku, podpisy získal, predseda mu vydal súhlas s podmienkami, ktoré ma splniť.

Po dvoch dňoch domový dôverník so susedami (ľudia vo veku 70 rokov a viac) narobili v bytovke poplach, vyčítali ostatným, čo podpísali, prečo podpísali, narobili ostatným strach, čo sa všetko môže stať a dotiahli to tak ďaleko, že predseda písomne svoj predchádzajúci súhlas stiahol a je zvolané zhromaždenie.
Potrebujeme poradiť, čo teraz? Kamarát tam chce prísť so statikom, ktorý robil posúdenie, predseda je v podstate nestranný (nebýva v dome a je celkom znalý aj po technickej stránke vecí) a chce sa snažiť ľuďom vysvetliť o čo vlastne ide. Bol totižto dôverníkom napadnutý, že ľudí oklamal, že s nimi manipuloval, lebo sa vyhováral, že už má súhlas tohto dôverníka a podvodným spôsobom mu ľudia podpísali. To stiahnutie súhlasu predsedu malo odôvodnenie, že na základe nových skutočností. Až potom vlastne zistil, že súhlas mu podpísali ľudia, ktorí boli len čiastočnými vlastníkmi bytov, teda hlasy boli vo väčšine neplatné? Lebo bývajú tam babky, ktorým zomrel partner a časť bytu je napríklad na deti. V tomto prípade, ak bude schôdza, mali by mať tieto babky splnomocnenie od ostatných spoluvlastníkov s tým, ako hlasovať? Pozerali sme zákon a zistili sme, že v tomto prípade by mu stačila nadpolovičná väčšina prítomných na schôdzi, lebo sa nejedná o žiadnu z tých vecí, ktoré sú paragrafovo ošetrené nadpolovičnou väčšinou alebo 2/3 väčšinou. Nevieme, ako ďalej, lebo ak by to malo poškodiť dom, určite by sa do toho nepúšťal. V súhlase, ktorý dostal predtým sa aj zaviazal, že akékoľvek škody spôsobené v budúcnosti uhradí. Starí ľudia sú ale starí ľudia, nepresvedčíte ich. Nevieme, ako dosiahnuť, aby všetko prebehlo podľa zákona a bolo aj právne v poriadku. Viem, že na montovanie takýchto vecí máte každý svoj názor, prosím ale o pomoc, alebo rady, ako by ste vy v tejto veci postupovali. Nebude robiť nič zlé predsa. Ďakujem vopred.
Laik2
28.09.11,04:44
Posúvam.........
hugho
28.09.11,11:19
Lenze to nie obycajny satelitny tanier - 2m.....tie su od 60-90 cm a max. 120. To uz je kus plechu. Ja sam mam 2,2 m, je to fakt ozruta. pokial je ho vidiet z okolia tak to nie je moc esteticky pohlad ako sucast bytoveho domu. 60cm parabola ma plochu 0,28 m2 a 2 metrova 3,14 m2. to je uz poriadny rozdiel. Na rodinny dom by si urcite nikto nedal. Pokial je v zavetri, mimo pohlad, tak statika nerobi ziadny problem, nemalo by nikomu vadit ze je umiestnena na rovnej streche. Kamarat je nadsenec japonciny ze sa chce orientovat na japonske satelity??
Laik2
28.09.11,11:28
Viem, je to riadny kolos, videl som to. Tak on je nadšenec viacerých vecí, čo sa týka satelitov, počítačov a podobných vecí. Ale určite nebude robiť prieky a za každú cenu to montovať. Len sa mu zdá nefér, že najskôr takmer nikto nenamietal a teraz mu robia prieky. Keby hneď po súhlase predsedu parabolu namontoval, ako mal v pláne (len to nestihol), tak zrejme má po probléme. Je to každého názor, viem, že je to niečo extra oproti iným vlastníkom, ale aj tak by som rád vedel názor na riešenie situácie, v ktorej je momentálne.