Ninna
20.01.06,12:49
Prosím Vás vysvetlite mi niekto logiku toho, že prijaté zálohy mám úćtovať do PNZD. Ak ku koncu roka nakúpim ešte za prijaté peniaze tovar mám teda VOZD a peniaze ostanú v PNZD. Pri preddavkoch na zakázky to môže byť aj niekoľko stotisíc. A hneď je problém na svete!!!Tak ako mám dosiahnuť daňový základ keď mi ani prijaté peniaze nedovolia zdaniť???????Načo je to dobré??????:confused: :confused: :confused:
alušik
20.01.06,11:58
Vacsinou maju podnikatelia opacny problem - potrebovali by nejako danovy zaklad znizit, aby dane bolo minimum. To je zlate, ze Vy chcete danit...:D
Ninna
20.01.06,12:05
Je to čudné ale je to tak. Myslíte že to bude porušenie zákona ak zdaním preddavky už teraz. Nikto nemá podobný problém????Som si toho vedomá že ľudia majú opačný problém ale mi máme 3 leasingy a pri tých odpisujem cca 340.000,-koncoročne a na to potrebujete už nejaký daňový základ.
Vladimír Ozimý
20.01.06,12:33
v PU nepripada do uvahy zdanit preddavky, v JU je to mozne len v pripade ak mate vyslednu fakturu to jest nedojde k zuctovaniu danej dodavky alebo sluzby...skratka nesmie ist o preddavok.
Ninna
20.01.06,12:42
Jedná sa o prijatý preddavok na dodanie výrobkov s montážou, pričom ja nakúpim za prijatý preddavok materiál na výrobu VOZD ale nemôžem ešte vystaviť fa na dodanie výrobkov v roku 2005, lebo zákazka nebola dokončená. Pričom preddavok mi ostáva v PNZD. Nastáva nerovnováha na prechode zdaňovacích období. /účtujem v JÚ/
Ninna
20.01.06,14:14
ľudia veď hádam som nezostala už len ja v práci vyjadrite sa!!!
Jana Acsová
20.01.06,16:21
Pri preddavkoch na zakázky to môže byť aj niekoľko stotisíc. A hneď je problém na svete!!!Tak ako mám dosiahnuť daňový základ keď mi ani prijaté peniaze nedovolia zdaniť???????Načo je to dobré??????:confused: :confused: :confused:Zákazka by mohla byť vyfakturovaná pomerne k rozpracovanosti ...
Ninna
20.01.06,16:37
A keď je na 90% u konca? Ten zákon mi nesedí, veď komu ublížim tým že odaním peniaze skôr? Viem že to bolo zavedené kôli firmám ktoré prelievali peniaze na konci roka z JÚ do PÚ a opačne.
alušik
30.01.06,07:54
Spytala som sa na tento pripad na skoleni. Ing. Jakabovicova mi odpovedala, ze ona by to zdanila. Vraj ak mate uzatvorenu nejaku zmluvu o dielo, nejake preberacie protokoly a pod., je dokazatelne, ze k dodaniu doslo - hoci len ciastocne. Je to ine z pohladu zakona o DPH, kde tu konecnu vyuctovaciu fakturu vystavite az v januari. Vraj tie zalohy treba posudzovat individualne.
Lenze ja si myslim, ze je to otazka toho, ci to bude vediet niekto s danovakmi vydiskutovat. Osobne si myslim, ze v zakone nejaka moznost nie je. Je to stale len zaloha...
Ninna
30.01.06,08:38
je pekné že niekto myslí aj na druhých.Tak aj my sme to zdanili inak by sme boli hlboko v mínuse.A daňováčky môžu akurát tak vyhodiť z príjmov tie doklady ale to neurobia oni skôr radšej na opačnej strane vyhadzujú.A my chceme daniť a nemáme čo....
hron
30.01.06,09:37
Zákazka by mohla byť vyfakturovaná pomerne k rozpracovanosti ...

Suhlasim, po krvopotnych vyjasnovackach navrhujem prepisat vsetky faktury so slovickom "zaloha" a nahradit vypoctom vykonanych prac a materialu (tovaru) zabezpeceny pre plnenie zakazky. Samozrejme po dohode zo zakaznikom, jemu to tiez narobi paseku v preposudeni.
alušik
30.01.06,09:43
Ja by som sa ešte pre istotu spýtala na daňovom úrade. Ono teraz je jednoduché pozrieť sa na to týmto pohľadom. Lenže zase budúci rok sa to tým pádom nedostane do príjmu a daňováci už možu mať námietky. Potom by s tým súviselo aj prípadne odpočítavanie straty... Je to vlastne všetko na seba naviazané. Najhoršie na tom je, že zákon nedáva nejakú možnosť pozerať sa na tú zálohu inak. Stále je to záloha, hoci je potom diskutabilné to dodanie. Ja mám napríklad stále pochybnosti. V podstate sa tie názory daňových poradcov líšia... Myslím, že v Poradcovi podnikateľa by si asi pri telefonickom dotaze dostala inú odpoveď, ako som dostala od Ing. Jakabovičovej. Je to naozaj vec názoru a hlavne obhájenia zo strany podnikateľa.;)
Ninna
30.01.06,10:08
Práveže zákazníci tí čo potrebovali výdavky sa ozvali a chceli sme nechceli spravili sme riadnu fa aj keď dodávka ešte neprebehla a urobili čiastkovú úhradu. Ani to nie je riešenie lebo potom robí šarapatu skladová evidencia.
hron
30.01.06,10:12
Najhoršie na tom je, že zákon nedáva nejakú možnosť pozerať sa na tú zálohu inak. Stále je to záloha, hoci je potom diskutabilné to dodanie. Je to naozaj vec názoru a hlavne obhájenia zo strany podnikateľa.;)

Prave preto, ze si zakon "uchmatol" jediny vyklad zalohy ako vopred vyplatenej ciastky bez vecneho plnenia, treba sa pouzitiu zalohy vyhybat v pripadoch, ked je vecne plnenie preukazatelne. V tom pripade formulovat ako fakturaciu ciastkove plnenie.
Najhorsie by bolo pokracovanie v nahanani za slovickami aj napriek tomu, ze uz s tym niekto zacal.
hron
30.01.06,10:16
Práveže zákazníci tí čo potrebovali výdavky sa ozvali a chceli sme nechceli spravili sme riadnu fa aj keď dodávka ešte neprebehla a urobili čiastkovú úhradu. Ani to nie je riešenie lebo potom robí šarapatu skladová evidencia.

A nemoze to vyriesit "vydajka" zo skladu pre vyrobne ucely? Ved ten material sa v sklade predsa neda vo vyrobe spracovat. Dokonca ani zabalit na expediciu.
Ninna
30.01.06,11:30
V praxi to prebieha počas roka tak že dám cenovú ponuku zákazník odsuhlasí a vyberiem 50% zálohu. Z tej zálohy nakúpim materiál a výroba prebieha.Po ukončení prebehne montáž.A potom nasleduje fa za dodanie konkrétnych výrobkov.Môj problém nastane pri konci roka dostanem zálohu, nakúpim materiál, výroba beží. Nemôžem vystaviť faktúru skôr ako nedokončím výrobky lebo niektoré veci na konkrétnu zákazku ešte len prídu.V našom prípade keď vyčisľujem cenu materiálu,prev.réžiu tie dátumy musia sedieť.
hron
30.01.06,12:16
V praxi to prebieha počas roka tak že dám cenovú ponuku zákazník odsuhlasí a vyberiem 50% zálohu. Z tej zálohy nakúpim materiál a výroba prebieha.Po ukončení prebehne montáž.A potom nasleduje fa za dodanie konkrétnych výrobkov.Môj problém nastane pri konci roka dostanem zálohu, nakúpim materiál, výroba beží. Nemôžem vystaviť faktúru skôr ako nedokončím výrobky lebo niektoré veci na konkrétnu zákazku ešte len prídu.V našom prípade keď vyčisľujem cenu materiálu,prev.réžiu tie dátumy musia sedieť.

Ciastkove fakturacie nie su vylucene, akurat vyzaduju moznost preukazania plnenia uvedene vo fakture, t.j. napr. zakupeny tovar zabudovany vo vyrobku t.j. rozpracovanej vyrobe.
Zita5
30.01.06,12:42
Pozri toto ,točilo sa to okolo zápisu preddavku do knihy záväzkov , ale máš tam aj odpoveď na Tvoj problém :

http://www.porada.sk/showthread.php?t=18271
Ninna
30.01.06,13:47
zitka nedá sa to celkom aplikovať na môj príklad s tým že ja mám už v roku 2005 výdavky OZD.A s tým sa mi to komplikuje.je jednoducho problém na konci roka s tými preddavkami.
Zita5
30.01.06,13:51
zitka nedá sa to celkom aplikovať na môj príklad s tým že ja mám už v roku 2005 výdavky OZD.A s tým sa mi to komplikuje.je jednoducho problém na konci roka s tými preddavkami.

Aj ja mám prípad , že už mám i výdavky . Nemôžem s tým pohnúť , no môžem , ale ešte čakám . Práve dnes som písala dotaz na www.udrsr.sk (http://www.udrsr.sk) a som zvedavá akú odpoveď dostanem . Potrebujem mať čo najväčšiu istotu pri posúdení môjho prípadu .
Ninna
30.01.06,14:09
A napr.u nás sú výrobné cykly,a je ťažko posúdiť na konci roka asi v akej fáze koľko stojí výrobok.Aj čiastková fakturácia je klamstvo lebo na fa máš dátum dodania a v praxi sa ešte nič nepohlo len potrebuješ zakamuflovať zálohu.A každý nesúhlasí s fa na celú fa sumu dopredu.A dokonca ja musím odplatiť DPH dopredu.
hron
30.01.06,15:13
A napr.u nás sú výrobné cykly,a je ťažko posúdiť na konci roka asi v akej fáze koľko stojí výrobok.Aj čiastková fakturácia je klamstvo lebo na fa máš dátum dodania a v praxi sa ešte nič nepohlo len potrebuješ zakamuflovať zálohu.A každý nesúhlasí s fa na celú fa sumu dopredu.A dokonca ja musím odplatiť DPH dopredu.

Ciastkova fakturacia v pripade, ze boli minute financie na priebezne plnenie zakazky etapovite vyhodnotitelne NIE JE KLAMSTVO. Klamstvom sa stava zaloha, ktora uz nie je k dispozicii v plnej vyske (minula sa na vyrobu) a nepodlieha zuctovaniu financnych tokov do danovych prijmov. Dufam, ze sa stale bavime o JU. A ze sa bavime o dani z prijmov.
Ninna
30.01.06,15:33
Ale ako mám čiastkovo fakturovať veď výrobok má do konca cyklu ďaleko?Čo mám vyčísliť na fa.Dajte v príklade Hron
hron
30.01.06,16:11
Ale ako mám čiastkovo fakturovať veď výrobok má do konca cyklu ďaleko?Čo mám vyčísliť na fa.Dajte v príklade Hron

Zapis (protokol) PX o stave zakazky xyz dna a.b.c.
Zaobstarane A
Zmontovane B
Odskusane (pripravene na odskusanie) v rozsahu C
Odvedene prace x hodin
Material xyz pripraveny k expedicii v termine d.e.f
etc, etc.

Faktura v zneni (orientacne)
Fakturacia v zmysle protokolu PX
za material
za vykonane prace

spolu

mimochodom, v pripade vysokych sum je skor omnoho vacsi problem u odberatela. Ten to totiz uz musi viest ako (buducu) investiciu, takze tie vydavky aj tak nemoze odpocitat z nakladov...
Ninna
31.01.06,07:12
Takto to vidíte vy z pohľadu účtovníka. Chcela by som dodať ešte že k nám dojde preddavok eśte pred začatím prác.Ale asi ste to mysleli tak že vystavím preddavkovú fa a potom na základe protokolu čiastkovú fakturáciu.Neviem si predstaviť na konci roka túto súpisku vykonať lebo takto vyčíslim nielen daňováčkam čo ma koľko stálo ale aj zákazníkovi. Ktorý si veľmi ľahko spočíta koľko som zarobil na ňom.Alebo nie som v obraze?????
hron
31.01.06,07:19
Takto to vidíte vy z pohľadu účtovníka. Chcela by som dodať ešte že k nám dojde preddavok eśte pred začatím prác.Ale asi ste to mysleli tak že vystavím preddavkovú fa a potom na základe protokolu čiastkovú fakturáciu.Neviem si predstaviť na konci roka túto súpisku vykonať lebo takto vyčíslim nielen daňováčkam čo ma koľko stálo ale aj zákazníkovi. Ktorý si veľmi ľahko spočíta koľko som zarobil na ňom.Alebo nie som v obraze?????

Nie :-), nie ste vobec v obraze. Ono to je totiz manazersky pohlad.
Ninna
01.02.06,16:22
Zamyslela som sa nad tým a pochopila.ešte otázka ak tento protokol doložím k preddavkovej fa nedude to stačiť ako argument k minutiu zálohy na konci roka bez fakturácie????
hron
01.02.06,20:18
Zamyslela som sa nad tým a pochopila.ešte otázka ak tento protokol doložím k preddavkovej fa nedude to stačiť ako argument k minutiu zálohy na konci roka bez fakturácie????

Bohuzial nie, vy tu zalohovu fakturu musite zuctovat tzv. ostrou fakturou. A tym protokolom potvrdzujete opravnenost tej ostrej t.j. riadnej ciastkovej faktury. Ta by mala byt s vyslednou sumou k uhrade nula. Ma to svoje dovody, ktore nebudem rozpisovat, mali by byt zname.
Akurat by som poprosil uctovnikov, aby mi potvrdili spravnost vyssie uvedeneho.
Zuna 3
06.09.07,09:23
Prosím o radu.

Dňa 13.8.07 nám prišla na účet platba za predfakúru, ale nie v plnej výške.
Zaplatili len polovicu. Tovar ktorý sme im faktúrovali na preddavkovej faktúre zatiaľ nemáme na sklade.
Chcem sa opýtať či riadnu faktúru na ten zaplatený preddavok vlastne
môžme vystaviť až keď im konkrétny tovar odovzdáme , vystavíme
riadnu faktúru a na nej odrátame prijatý preddavok. Ale bude to až
o mesiac neskôr. Bude to tak dobre ?
evina
06.09.07,12:52
Prosím o radu.

Dňa 13.8.07 nám prišla na účet platba za predfakúru, ale nie v plnej výške.
Zaplatili len polovicu. Tovar ktorý sme im faktúrovali na preddavkovej faktúre zatiaľ nemáme na sklade.
Chcem sa opýtať či riadnu faktúru na ten zaplatený preddavok vlastne
môžme vystaviť až keď im konkrétny tovar odovzdáme , vystavíme
riadnu faktúru a na nej odrátame prijatý preddavok. Ale bude to až
o mesiac neskôr. Bude to tak dobre ?

Nie nebude v prípade platiteľa DPH.
Na sumu prijatej platby ste povinní vystaviť doklad podľa zákona o DPH do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti, ktorá je vo Vašom prípade 13.08. /t.j. plus 15 dní vrátane 13.8./ Z hľadiska účtovného pôjde v tomto prípade stále o zálohu, doklad slúži pre odvod a právo na odpočet DPH.
Súhrnnú /konečnú/ faktúru vystavíte do 15 dní odo dňa dodania tovaru. na tejto faktúre bude vyčíslená celková suma dodaného tovaru a odpočítaná uhradená záloha, t.j. z tejto faktúry sa odvedie rozdiel DPH /samozrejme aj na druhej strane odpočíta/.
Neviem, či Vám ešte budú doplácať celú sumu z preddavkovej faktúry, ale postup je ten istý. Ak však príjmete viacero platieb v priebehu mesiaca vystavujete len jeden doklad do 15 dní od poslednej daňovej povinnosti...

§ 71 zákona o DPH
Zuna 3
07.09.07,04:45
Evina ďakujem za radu.
Ale ako vystaviť tú faktúru keď to je preddavok za stroj, ktorý zatiaľ
na sklade nemáme, ale budeme mať až budúci mesiac. Ako mám
vyfakturovať tú zálohu- neviem čo dať na faktúru, keď stroj sme im
ešte nedali. Tá záloha bola prijatá 13.8.07 a zatiaľ som tú faktúru
nevystavila. Čo s tým ???

v §71 o DPH sa hovorí :
Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť
prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru
alebo dodaním služieb, na ktoré prijal jednu alebo viac platieb, môže
platiteľ vyhotoviť jednu faktúru a to najneskôr do 15 dní.......atď.

Je tam to zároveň aj dodaním tovaru. My sme ho ešte nedodali.
Poraď prosím čo s tým.
Vopred ďakujem.
evina
07.09.07,05:42
Evina ďakujem za radu.
Ale ako vystaviť tú faktúru keď to je preddavok za stroj, ktorý zatiaľ
na sklade nemáme, ale budeme mať až budúci mesiac. Ako mám
vyfakturovať tú zálohu- neviem čo dať na faktúru, keď stroj sme im
ešte nedali. Tá záloha bola prijatá 13.8.07 a zatiaľ som tú faktúru
nevystavila. Čo s tým ???

v §71 o DPH sa hovorí :
Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť
prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru
alebo dodaním služieb, na ktoré prijal jednu alebo viac platieb, môže
platiteľ vyhotoviť jednu faktúru a to najneskôr do 15 dní.......atď.

Je tam to zároveň aj dodaním tovaru. My sme ho ešte nedodali.
Poraď prosím čo s tým.
Vopred ďakujem.

1. Faktúru vystavíš na základe prijatej platby napr. takto:

V zmysle § 71 zákona o DPH Vám fakturujeme na základe prijatej platby nasledovne:

ntto
DPH
spolu
dátum daňovej povinnosti 13.082007
dátum vystavenia najneskôr 27.8. , t.j. ak ste nevystavili musíš vystaviť teraz a zahrnúť do DPH v 8. mesiaci. V prípade mesačného platiteľa je nutné urobiť DDP.

2. Paragraf 71 hovorí o prijatí platby a dodania tovaru v jednom mesiaci v tom zmysle, že v takomto prípade môžeš vystaviť jednu faktúru , t.j. konečnú súhrnnú faktúru. Ak však prijatie platby a dodanie tovaru sa uskutoční v iných mesiacoch si povinná vystaviť faktúru tak ako som písala, t.j. najprv na základe prijatej platby a po dodávke tovaru súhrnnú /konečnú faktúru/.

O vzniku daňovej povinnosti na základe prijatej platby Ti hovorí aj §19 zákona o DPH:
4/ Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.

P.s. ja stále predpokladám, že ste platiteľom DPH hoci si to nikde nespomenula, pretože v prípade, že nie to čo píšem samozrejme neplatí:)
Zuna 3
07.09.07,06:24
Ďakujem ešte raz evina,

môžem konkrétne:
vystavená preddavková fakt. z 2.8.07 na 987.700,-- Sk.
uhradená 14.8.07 v sume 450.000,--Sk.Túto sumu mám
rozdeliť na základ, DHP ?
Píšeš že mám fakturovať najneskôr 27.8.07. Čo ak už
mám vystavované faktúry po tomto dátume? Už to nemám
kde vsunúť. Čo s tým.
My sme štvrťročný plátci DPH.

Prosím, prosím o radu.
evina
07.09.07,06:48
Ďakujem ešte raz evina,

môžem konkrétne:
vystavená preddavková fakt. z 2.8.07 na 987.700,-- Sk.
uhradená 14.8.07 v sume 450.000,--Sk.Túto sumu mám
rozdeliť na základ, DHP ?
Píšeš že mám fakturovať najneskôr 27.8.07. Čo ak už
mám vystavované faktúry po tomto dátume? Už to nemám
kde vsunúť. Čo s tým.
My sme štvrťročný plátci DPH./Prosím, prosím o radu.


Áno sumu 450 000 rozdelíš na ntto a DPH, čiže
378 151 ntto
71 849 DPH
Tu píšeš dátum prijatia platby 14.8 /vyššie 13./ takže fakturovať si mala najneskôr 28.8.
Z hľadiska účtovníctva ide stále v tomto prípade o zálohovú faktúru - tento doklad slúži pre odvedenie a odpočet DPH, ale stále máš to ntto na účte 324. Spôsob účtovania, resp. evidovania do záznamovej evidencie pre účely je v každom softe iný.
Keďže ide stále o zálohovú faktúru môžeš použiť iný rad /ja pre zálohové faktúry používam samostatné číslovanie/.
Zuna 3
07.09.07,07:50
Díky evina.

Platba prišla 13.8. pomýlila som sa.
Takže fakturovať som mala najneskôr 27.8.
Minulý rok keď som vystavovala takéto faktúry na prijaté platby
za predfaktúry, dávala som ich do číselného rady medzi ostatné
faktúry a potom som už len dofakturovala zvyšok ďalšou faktúrou.
Ale z čiastočnom úhradu preddavkovej faktúry som sa ešte
nestretla.
Takže faktúra na tento prípad nemá byť zaradená medzi ostatné
faktúry, ale má byť len ako preddavková faktúra? Teda číselný rad
čo mám na preddavkové faktúry? Ale v Krose- v Alfe píše na
preddavkové faktúry že preddavková faktúra nie je daňový doklad.
Ja účtujem v jednoduchom účtovníctve.
Som už z toho dopletená.
Nie som skúsená účtovníčka tak prosím ešte o radu
evina
07.09.07,08:24
Díky evina.

Platba prišla 13.8. pomýlila som sa.
Takže fakturovať som mala najneskôr 27.8.
Minulý rok keď som vystavovala takéto faktúry na prijaté platby
za predfaktúry, dávala som ich do číselného rady medzi ostatné
faktúry a potom som už len dofakturovala zvyšok ďalšou faktúrou.
Ale z čiastočnom úhradu preddavkovej faktúry som sa ešte
nestretla.
Takže faktúra na tento prípad nemá byť zaradená medzi ostatné
faktúry, ale má byť len ako preddavková faktúra? Teda číselný rad
čo mám na preddavkové faktúry? Ale v Krose- v Alfe píše na
preddavkové faktúry že preddavková faktúra nie je daňový doklad.
Ja účtujem v jednoduchom účtovníctve.
Som už z toho dopletená.
Nie som skúsená účtovníčka tak prosím ešte o radu

Priložím Ti jeden link skús pozrieť , či Ti nepomôže.
V tomto prípade nie je dôležité, či si prijala platbu na celú zálohovú faktúru, teda na celú sumu, alebo čiastočnú úhradu. Princíp je v tom, že na každú platbu prijatú pred dodaním tovaru musíš vystaviť doklad pre účely DPH. Zálohovú faktúru ako takú vystavuješ bez DPH. Ak prijmeš platbu a uskutočníš dodávku v jednom mesiaci vystavuješ len jednu, a to konečnú faktúru - to bol asi Váš prípad v minulom roku.
Teraz Vám dodávka padla do iného mesiaca, a preto musíš vystaviť doklad po prijatej platbe s DPH, ale stále je to zálohová faktúra, o ktorej v účtovníctve neúčtuješ /nepoznám systém pre tieto účely v Krose/. Preddavková faktúra vystavená bez DPH, t.j. tá, na základe ktorej si prijala platbu nie je z hľadiska DPH daňovým dokladom /i keď tento pojem sa už nepoužíva/. Faktúra s rozisom DPH na základe prijatej platby je stále tá istá zálohová faktúra, len pre účely DPH slúži ako podklad do záznamovej evidencie. Myslím si, že ani neurobíš žiadnu chybu, ak použiješ ten číselný rad, kde si vystavila preddavkovú faktúru/-ale tu Ti skôr poradia kROS-áci.
http://www.porada.sk/322527-post3.html

P.s.Teraz som si všimla, že účtuješ v JÚ, čo na podstate vystavenia dokladov pre účely DPH nič nemení a systém zaúčtovania takýchto dokladov Ti fakt poradia niektorí, ktorí účtuje v KROS-e.
Zuna 3
07.09.07,10:01
Díky evina za všetky rady.

Poradí mi niekto kto robí v Krose- v Alfe ako vystavuje faktúry
za prijaté platby za preddavkové faktúry ?
Zuna 3
07.09.07,11:55
Prosím, nikto kto robí v Alfe mi nevie poradiť ?