juraj72
27.09.11,11:12
Dobrý deň, poraďte prosím. Ako na majiteľa bytu v bytovom dome s vlastnými vykurovacími telesami(vlastne kurenie), ktorého vykurujú ostatný dookola. Zákon 630/2005 a jeho novely tento konkrétny prípad neriešia. Dakujem
tictac7
27.09.11,09:16
...ako mu môžeš dokázať, že on nekúri? Ak by aj mal byt medzi dvomi inými bytmi, kúriť musí, toľko tepla mu predsa cez steny neprejde....
verkaz
27.09.11,18:01
Táto téma je tu už otvorená, vyhľadaj si ju a tam sa dozvieš viac.
durisovad
27.09.11,18:19
A co si myslis, ze kuri nedostatocne, je ti v jeho byte zima?
zk24
27.09.11,18:30
A co ked mu Vase vykurovanie vadi, a on ma radsej zimu?
durisovad
27.09.11,18:44
Clovek zasne, co vsetko niekomu vie vadit...
marleau
27.09.11,18:54
Zateplite všetci steny,podlahy a stropy v jeho susedstve a nech v zime mrzne debilko.A v najväčšom mraze mu vymláťte na každej izbe okno,nech sa spamätá.
buchač
27.09.11,19:05
Dobrý deň, poraďte prosím. Ako na majiteľa bytu v bytovom dome s vlastnými vykurovacími telesami(vlastne kurenie), ktorého vykurujú ostatný dookola. Zákon 630/2005 a jeho novely tento konkrétny prípad neriešia. Dakujem

Klasika na pár spôsobov ...:

- vykúrte ho
- " vykurte ho "..
- vykúrte mu
- " vykutre " mu ...
- nechajte sa vykúriť
- nechajte sa " vykuriť " ...
marjankaj
27.09.11,19:15
Klasika na pár spôsobov ...:

- vykúrte ho
- " vykurte ho "..
- vykúrte mu
- " vykutre " mu ...
- nechajte sa vykúriť
- nechajte sa " vykuriť " ...

Hezký:--- Už jenom háček na r (ř) tam chybí.:D
onical
27.09.11,20:19
Už to tu bolo.Možno mu je teplo.A ak má v byte klímu ako ja,tak vás cez leto ochladzuje.Vy mu za to platíte? Mne nechcú.
Halli
28.09.11,07:14
Na to presne dal štát do rúk také vlastníctvo ľuďom, aby sa nedohodli, robili si napriek, vymýšľali si svoje pravidlá, nerešpektovali ostatných, poznali len svoje práva a nie povinnosti. :( Mať tak každý dom jedneho vlastníka boli by títo vymudrelci úplne inde...vieme si "fakt vážiť", že máme vlasné byty, v mnohých krajinách môžu len ticho závidieť...
onical
28.09.11,13:33
Na to presne dal štát do rúk také vlastníctvo ľuďom, aby sa nedohodli, robili si napriek, vymýšľali si svoje pravidlá, nerešpektovali ostatných, poznali len svoje práva a nie povinnosti. :( Mať tak každý dom jedneho vlastníka boli by títo vymudrelci úplne inde...vieme si "fakt vážiť", že máme vlasné byty, v mnohých krajinách môžu len ticho závidieť...

No neviem u nás sú domy,ktoré majú jedného vlastníka (mesto/ a neviem o tom,že by nájomníci museli kúriť viac, ako potrebujú.
Julian
28.09.11,19:05
Dobrý deň, poraďte prosím. Ako na majiteľa bytu v bytovom dome s vlastnými vykurovacími telesami(vlastne kurenie), ktorého vykurujú ostatný dookola. Zákon 630/2005 a jeho novely tento konkrétny prípad neriešia. Dakujem

..a ako sa to mohlo stať, že má vlastné kúrenie? Veď ste mu to museli odhlasovať.
juraj72
29.09.11,07:27
Sme bývalé byty 2 kategórie poniektorý eče s gamatkami. Ten vlastník v tom byte už vyše roka nebýva.
Mam doma malé deti a podlaha je dosť studená.Deti sa radi hraju na zemi. A to nehovoriac o 200m3 plynu viac ako po iné roky.
Majitelia su študovaní ludia, ale sebecký.Na môj telefonát reagovali dosť neobvykle vzhľadom k ich vzdelaniu.
Halli
29.09.11,07:30
No neviem u nás sú domy,ktoré majú jedného vlastníka (mesto/ a neviem o tom,že by nájomníci museli kúriť viac, ako potrebujú.

Nechápem tvoju poznámku, keďže hovoríme o bytoch vo vlastníctve, ty si kľudne plať svoje regulované /onedlho aj neregulované/ nájomné :) Mesto isto nie je dobrý vlastník :)ktorý by sa vzorne staral o svoj majetok.
Chobot
29.09.11,07:33
No neviem u nás sú domy,ktoré majú jedného vlastníka (mesto/ a neviem o tom,že by nájomníci museli kúriť viac, ako potrebujú.

No je to trochu rozdiel, či má dom centrálne vykurovanie (ústredné miestne, či diaľkové z teplárne) a či má každý byt vlastný kotol a vykurovací systém. V tom tvojom prípade asi nemá každý vlastný kotol. A to, že si odstaví radiátor neznamená, že jeho náklady sú nulové. On predsa platí vykurovanie domu cez fixnú zložku tepla, takže si môže odstaviť kúrenie ako chce, ale podieľa sa na kúrení ostatných.

Ak má každý byt vlastný kotol, každý platí len toľko, koľko prekúri, žiadne fixné náklady nie sú. A to je práve problém, lebo na jednej strane síce je takýto systém spravodlivý (platí len za svoje náklady), ale nezohľadňuje jednu dôležitú skutočnosť - že tie byty nie sú individuálne. T.j. byty nie sú dokonale od seba odizolované tepelne tak, aby si každý mohol tepelnú pohodu sám regulovať. Takže vždy sa nájde nejakí vychcálkovia, ktorí sa budú priživovať na tom, že susedia kúria a on nemusí, lebo má teplé steny. Keby boli byty úplne odizolované, musel by aj on kúriť, lebo by mal zimu jak v Rusku. A súčasná legislatíva toto nerieši.
Halli
29.09.11,07:43
Sme bývalé byty 2 kategórie poniektorý eče s gamatkami. Ten vlastník v tom byte už vyše roka nebýva.
Mam doma malé deti a podlaha je dosť studená.Deti sa radi hraju na zemi. A to nehovoriac o 200m3 plynu viac ako po iné roky.
Majitelia su študovaní ludia, ale sebecký.Na môj telefonát reagovali dosť neobvykle vzhľadom k ich vzdelaniu.

S týmto asi nič nenarobíš, gamaty sú problém...asi ti pomôže iba nejako odizolovať a zatepliť podlahu.
mona091
29.09.11,17:09
mam otazku,

na koho sa maju obratit ti, ktori byvaju v prizemnych bytoch, nevykurovanych z pivnicnych priestorov, ku tomu krajnych, nesusediacich so ziadnym z okolitych bytov, mimo toho, na vyssom poschodi,

na koho sa mozu takito stazovat??????????
preco oni si musia zateplovat svoje byty a este aj vykurovat???

aj oni by mali mat zdroj tepla zo vsetkych stran svojho bytu, smola, nemaju, no a niekto ma iba nekuriaceho suseda, no je na tom lepsie, obcas snad aj zakuri,

tak teda co stym?? male deti maju aj v tych krajnych, severnych a prizemnych bytoch, no, nechapem
juraj72
30.09.11,06:12
Mona091, súhlasím s Vami. U nas sa zatelovalo aj v pivniciach.Bez zateplenia spodnej dosky to nema vyznam. Mozte zateplit, kolko chcete, vzdy ten vstrede sa zadarmo povezie . Moj nazor, cim viacej sa bude zateplovat, tym väčšmi bude stupat cena plynu. Majitelia nepôjdu dole zo ziskom. Nie??? Niekoho sa kríza netýka a je vysmiaty :D
Halli
30.09.11,11:06
mam otazku,

na koho sa maju obratit ti, ktori byvaju v prizemnych bytoch, nevykurovanych z pivnicnych priestorov, ku tomu krajnych, nesusediacich so ziadnym z okolitych bytov, mimo toho, na vyssom poschodi,

na koho sa mozu takito stazovat??????????
preco oni si musia zateplovat svoje byty a este aj vykurovat???

aj oni by mali mat zdroj tepla zo vsetkych stran svojho bytu, smola, nemaju, no a niekto ma iba nekuriaceho suseda, no je na tom lepsie, obcas snad aj zakuri,

tak teda co stym?? male deti maju aj v tych krajnych, severnych a prizemnych bytoch, no, nechapem

Mona , na toto slúžia koeficienty nepriaznivej polohy, ktoré zabezpečia to, že chladom postihnutí vlastníci môžu kúriť v týchto miestnostiach viac a bude sa im počítať iba napr 80, 60 % z toho čo spotrebujú. Okrem iného sa v dňoch veľkých mrazov dá dohodnúť aj vykurovanie pivníc. Záleží na dohode vlastníkov. Rozpočítavanie tepla nebude nikdy v živote spravodlivé, pokiaľ nebudú od seba byty izolované. Je to údel paneláku. Vieš ako radi by boli na najvyšších poschodiach v horúčavách, keby boli na prízemí, poznám to , je to paráda vôjsť do takého bytu a spať tam..všetko má výhody aj nevýhody...
Áno zateplenie celého domu môže v tomto smere priniesť výraznu úpravu teplôt..avšak je to všetko o peniazoch a zadlžovaní...čo je tiež na dohode vlastníkov.
mona091
30.09.11,18:29
Mona , na toto slúžia koeficienty nepriaznivej polohy, ktoré zabezpečia to, že chladom postihnutí vlastníci môžu kúriť v týchto miestnostiach viac a bude sa im počítať iba napr 80, 60 % z toho čo spotrebujú. Okrem iného sa v dňoch veľkých mrazov dá dohodnúť aj vykurovanie pivníc. Záleží na dohode vlastníkov. Rozpočítavanie tepla nebude nikdy v živote spravodlivé, pokiaľ nebudú od seba byty izolované. Je to údel paneláku. Vieš ako radi by boli na najvyšších poschodiach v horúčavách, keby boli na prízemí, poznám to , je to paráda vôjsť do takého bytu a spať tam..všetko má výhody aj nevýhody...
Áno zateplenie celého domu môže v tomto smere priniesť výraznu úpravu teplôt..avšak je to všetko o peniazoch a zadlžovaní...čo je tiež na dohode vlastníkov.

Halli, moja otazka bola s podtonom ;),

moj nazor je, ze kazdy nech si poradi sam, ak ma zimu, a nestaci mu kurenie, nech si zatepli byt,
ale urcite nie pozerat na susedov, ci kuria, alebo nie,
je to kazdeho vec,

a kedze nie je spravodlivost v rozpocitavani tepla, a ani nikdy nebude, maximalne sa mozu hladat kompromisy, napriklad cez koeficienty,

a uplne tolerujem akekolvek rozhodnutia susedov o tom, ci si kuria, alebo nie, mame v syteme ovela tachsie choroby, az tie nebudu, vtedy mozme vychovavat
gerlach 2
03.10.11,17:20
no nebude mat až tak teplo predsa niečo dokury ale nie vela volakto vyratal že vy dookola budete mat len cca 17 stupnov viac nenakurite a on sa bude zohrievat ako už bolo navrhnute treba mu pravidelne v nočnych zimnych mesiacov vytrepavat šiby apod
Halli
04.10.11,07:22
Halli, moja otazka bola s podtonom ;),

moj nazor je, ze kazdy nech si poradi sam, ak ma zimu, a nestaci mu kurenie, nech si zatepli byt,
ale urcite nie pozerat na susedov, ci kuria, alebo nie,
je to kazdeho vec,

a kedze nie je spravodlivost v rozpocitavani tepla, a ani nikdy nebude, maximalne sa mozu hladat kompromisy, napriklad cez koeficienty,

a uplne tolerujem akekolvek rozhodnutia susedov o tom, ci si kuria, alebo nie, mame v syteme ovela tachsie choroby, az tie nebudu, vtedy mozme vychovavat

Moni mala si tam dať :eek: alebo :rolleyes:.............:D

Ale nesúhlasím s tebou, že je jedno ako kto kúri....každý vlastník je súčasťou jedneho domu, alebo spoločenstva a tým sa zaviazal zo zákona rešpektovať spoločné dohody a ustanovenia. Jeho byt aj keď nekúri je ohrievaný a udržiavaný od susedov.
Ak si chce kúriť ako sa mu zachce nech ide na rodinný dom a nechá v mrazoch vypnuté kúrenie....dlho by mu tá chajda nestála, neboj...:rolleyes:
marjankaj
04.10.11,07:45
Moni mala si tam dať :eek: alebo :rolleyes:.............:D

Ale nesúhlasím s tebou, že je jedno ako kto kúri....každý vlastník je súčasťou jedneho domu, alebo spoločenstva a tým sa zaviazal sa zo zákona rešpektovať spoločné dohody a ustanovenia. Jeho byt aj keď nekúri je ohrievaný a udržiavaný od susedov.
Ak si chce kúriť ako sa mu zachce nech ide na rodinný dom a nechá v mrazoch vypnuté kúrenie....dlho by mu tá chajda nestála, neboj...:rolleyes:

Hali. na druhej strane, ak tam niekto rok nebýva, ťažko môžeš od neho žiadať, aby chodil vykurovať susedov. Najmä gamatkami.
marjankaj
04.10.11,07:49
Ak si chce kúriť ako sa mu zachce nech ide na rodinný dom a nechá v mrazoch vypnuté kúrenie....dlho by mu tá chajda nestála, neboj...:rolleyes:

Aj ja by som chcel ísť bývať do rodinného domu.:rolleyes: To mi na to stačí, aby som v paneláku nekúril?:---
Halli
04.10.11,10:55
Hali. na druhej strane, ak tam niekto rok nebýva, ťažko môžeš od neho žiadať, aby chodil vykurovať susedov. Najmä gamatkami.

Jaj, jaj :o...ja som odpovedala Moni k niečomu úplne inému...ku gamatkám som sa už predtým vyjadrila, takže
ja o voze-ty o koze...:D no a bez gamatiek je to o tom aký chrapúň tam býva a ani trochu netemperuje...ale na každého raz dôjde ;)

Aj ja by som chcel ísť bývať do rodinného domu.:rolleyes: To mi na to stačí, aby som v paneláku nekúril?:---

....skús to a uvidíš :---
marjankaj
04.10.11,11:05
Jaj, jaj :o...ja som odpovedala Moni k niečomu úplne inému...ku gamatkám som sa už predtým vyjadrila, takže
ja o voze-ty o koze...:D


....skús to a uvidíš :---

No je mi jasné, že ide o dva rôzne prípady.

Ak si kúria individuálne, tak asi nemožno niekoho nútiť aby vykuroval iných.

Ak ide o rozpočítavanie spoločných nákladov nákladov na vykurovanie, tak tu je to zaujímavé. Nie je mi jasné, načo zaviedli pomerové merače(asi aby sa niekto nabalil na predaji, keďže je to zo zákona). Možno sa vrátime k pôvodnému rozpočítaniu podľa plochy. Veď to zdôvodňovali šetrením tepla. Ako máme šetriť, keď musíme vykurovať všetci minimálne na (neviem teraz presne cca 21°C)? Veď by klesli tržby teplárňam. Teda oni si zase zdvihnú ceny. Predsa nepôjdu s platmi dole.
Halli
04.10.11,11:10
No je mi jasné, že ide o dva rôzne prípady.

Ak si kúria individuálne, tak asi nemožno niekoho nútiť aby vykuroval iných.

Ak ide o rozpočítavanie spoločných nákladov nákladov na vykurovanie, tak tu je to zaujímavé. Nie je mi jasné, načo zaviedli pomerové merače(asi aby sa niekto nabalil na predaji, keďže je to zo zákona). Možno sa vrátime k pôvodnému rozpočítaniu podľa plochy. Veď to zdôvodňovali šetrením tepla. Ako máme šetriť, keď musíme vykurovať všetci minimálne na (neviem teraz presne cca 21°C)? Veď by klesli tržby teplárňam. Teda oni si zase zdvihnú ceny. Predsa nepôjdu s platmi dole.

Ale samozrejme, s týmto úplne súhlasím....Ja mám už s PRVN skúsenosti dlhodobé a zistila som jedinú jednu vec na čo sú dobré:

...aby si vlastníci v hlavičkách uvedomili, že keď potočia s termostatickým ventilom doprava, tie číselká na PRVN /akože merači-euráči/nebudú nabiehať tak rýchlo ...:--- ak PRVN nemáš tak ti to nedôjde! Tož to taká hračka...:D
marjankaj
04.10.11,11:22
Ale samozrejme, s týmto úplne súhlasím....Ja mám už s PRVN skúsenosti dlhodobé a zistila som jedinú jednu vec na čo sú dobré:

...aby si vlastníci v hlavičkách uvedomili, že keď potočia s termostatickým ventilom doprava, tie číselká na PRVN /akože merači-euráči/nebudú nabiehať tak rýchlo ...:--- ak PRVN nemáš tak ti to nedôjde! Tož to taká hračka...:D

A niektorí zistili, že keď ich pootočia na doraz, tak im euráčiky nenabiehajú vôbec.
misstka
04.10.11,11:51
podľa mňa majú trochu pravdy obe strany, nie je pekné, ak niekto býva v strede a nechá sa vykurovať ale takisto je aj každého osobná vec že ako chce mať v byte teplo a nemôže mu niekto prikázať aby mal v byte napríklad 25 stupňov ak má radšej chladnejšie a pri takej teplote nemôže ani spať.
sme rôzny, niekto potrebuje mať v byte 28 stupňov aby sa dobre cítil, niekto má radšej chladnejšie a stačí mu napríklad 20 stupňov.
Halli
04.10.11,13:02
A niektorí zistili, že keď ich pootočia na doraz, tak im euráčiky nenabiehajú vôbec.

Pri rozpočítavaní 50:50 im do smiechu nebude ...:rolleyes:
marjankaj
04.10.11,13:08
Pri rozpočítavaní 50:50 im do smiechu nebude ...:rolleyes:

Hali ja s tebou súhlasím.

Najprv to bolo rozpočítanie podľa plochy. to vraj nebolo spravodlivé.
Potom 60% podľa meračov a 40% podľa plochy, vraj spravodlivejšie.
Teraz sa špekuluje tieto hranice posunúť
40% podľa meračov a 60% podľa plochy? Ešte spravodlivejšie.
A mne to tak vychádza, že úplne najspravodlivejšie bude 0% podľa meračov a 100% podľa plochy. A merače k tomu máme ako bonus.:eek:


PS: Na základe upozornenia od PASKOV upresňujem:
merač=pomerový rozdeľovač tepla

Chcel som to iba skrátiť.:confused:
Halli
04.10.11,13:35
tak tak veru :D
Gapo
04.10.11,14:48
A niektorí zistili, že keď ich pootočia na doraz, tak im euráčiky nenabiehajú vôbec.

Kvôli takým existuje pomer plocha/PVRN a čím viac vyčurancov, tým väčší rozdiel.
Takže je to ich škoda, že síce nekúria, ale platia ako blbý za niečo čo neodobrali.
buchač
04.10.11,16:20
Kvôli takým existuje pomer plocha/PVRN a čím viac vyčurancov, tým väčší rozdiel.
Takže je to ich škoda, že síce nekúria, ale platia ako blbý za niečo čo neodobrali.
...nemôžem reagovať ...zasa by som bol....he ..." neužitočný ".....šak kedy ja vlastne aj som ...no nie ????.....či ???...;)


Ale súhlasím s tou blbou slovenskou náturou...poniektorých...:rolleyes:
Llívia
06.10.11,04:50
Všetkým rádobyvtipálkom v tejto téme prajem skvelých susedov, ktorí v zime povipínajú kúrenie, pretože až keď zistitíe, že kúrite ako besní a aj tak nemáte v byte viac ako 18 stupňov, až vám za týchto 18 stupňov príde vyúčtovanie ako keby ste kúrili na 30 stupňov, až vám začnú plesnivieť nielen steny, ale aj vybavenie bytu, až sa plesne podpíšu na vašom zdraví (ich "pôsobenie" sa kľudne môže prejaivť až o niekoľko rokov), tak vám možno konečne dôjde, aký veľký problém je, keď sused nekúri a necháva sa vykurovať ostanými. A potom vás chcem vidieť, ako sršíte nadšením pri investovaní vašich peňazí do vnútorného zateplenia bytu, pri zmenšovaní si vášho bytu, pri robení si bordelu vo vašom byte a to všetko len "vďaka" skvelému susedovi, ktorý sa rozhodol nekúriť. ;)
marjankaj
06.10.11,05:07
Všetkým rádobyvtipálkom v tejto téme prajem skvelých susedov, ktorí v zime povipínajú kúrenie, pretože až keď zistitíe, že kúrite ako besní a aj tak nemáte v byte viac ako 18 stupňov, až vám za týchto 18 stupňov príde vyúčtovanie ako keby ste kúrili na 30 stupňov, až vám začnú plesnivieť nielen steny, ale aj vybavenie bytu, až sa plesne podpíšu na vašom zdraví (ich "pôsobenie" sa kľudne môže prejaivť až o niekoľko rokov), tak vám možno konečne dôjde, aký veľký problém je, keď sused nekúri a necháva sa vykurovať ostanými. A potom vás chcem vidieť, ako sršíte nadšením pri investovaní vašich peňazí do vnútorného zateplenia bytu, pri zmenšovaní si vášho bytu, pri robení si bordelu vo vašom byte a to všetko len "vďaka" skvelému susedovi, ktorý sa rozhodol nekúriť. ;)

Navrhni zákon tak, aby sa to nevyplácalo. Naozaj neviem o spôsobe ako donútiť suseda aby vykuroval. Je na to zákon? Aj sankcie?
Ak áno, tak ich uplatňuj.
Vraj máme právny štát.
mona091
06.10.11,06:38
Všetkým rádobyvtipálkom v tejto téme prajem skvelých susedov, ktorí v zime povipínajú kúrenie, pretože až keď zistitíe, že kúrite ako besní a aj tak nemáte v byte viac ako 18 stupňov, až vám za týchto 18 stupňov príde vyúčtovanie ako keby ste kúrili na 30 stupňov, až vám začnú plesnivieť nielen steny, ale aj vybavenie bytu, až sa plesne podpíšu na vašom zdraví (ich "pôsobenie" sa kľudne môže prejaivť až o niekoľko rokov), tak vám možno konečne dôjde, aký veľký problém je, keď sused nekúri a necháva sa vykurovať ostanými. A potom vás chcem vidieť, ako sršíte nadšením pri investovaní vašich peňazí do vnútorného zateplenia bytu, pri zmenšovaní si vášho bytu, pri robení si bordelu vo vašom byte a to všetko len "vďaka" skvelému susedovi, ktorý sa rozhodol nekúriť. ;)


povedz to tym, co nemaju uz ani na rohlik, a hladaju moznosti, kde usetrit nejaky cent, aby im nehrozilo nasilne vystahovanie,
a to, ze platia za fixnu zlozku je jasne, no nie je im jasne, kolko mozu kurit, aby fixnu zlozku nepresvihli,

a je to na ich ukor, zial, pomoz najprv im, aby mali z coho platit nutne existencne naklady, pripadne ich zamestnaj, a potom nech povinne vykuruju
Llívia
06.10.11,07:42
povedz to tym, co nemaju uz ani na rohlik, a hladaju moznosti, kde usetrit nejaky cent, aby im nehrozilo nasilne vystahovanie,
a to, ze platia za fixnu zlozku je jasne, no nie je im jasne, kolko mozu kurit, aby fixnu zlozku nepresvihli,

a je to na ich ukor, zial, pomoz najprv im, aby mali z coho platit nutne existencne naklady, pripadne ich zamestnaj, a potom nech povinne vykuruju

A prečo tým chudákom neprispeješ na kúrenie ty? :eek: Prečo ich nezamestnáš ty? :eek:
Mona091, vôbec nechápeš podstatu problému. Myslíš si, že keby títo podľa teba chudáčikovia, čo nemajú ani na ten rožok, žili v rodinnom dome, tak by tiež nekúrili? No jasné, že by kúrili, pretože by nemali od koho teplo kradnúť. Keď nemajú peniaze, tak môžu nabehnúť aj napr. do obchodu a zobrať si zadarmo potraviny, keď sú to takí chudáčikovia? To, že nemajú peniaze, je dôvod, aby žilil na úkor ostatných?! Pretože oni na ich úkor žijú. To nie je o tom, že majú radšej nižšiu teplotu, nechávajú sa vykurovať od susedov, ktorí potom platia viac, pritom majú doma chladno, pretože vkastný byt nedokážu vykúriť ani pri naplno pustených radiátoroch. Mimochodom, vieš, že nie všade sa rozpočítava fixná zložka? Vieš, že niektoré bytové domy majú aj individuálne kúrenie v každom byte? Tam zlodeji tepla neprispejú nikomu cez fixnú zložku na teplo, ktoré si nakradnú. ;)

Prajem dlhú, tuhú zimu a skvelých susedov, potom môžeme znovu hodiť reč na túto tému. ;)
Llívia
06.10.11,07:45
Pri rozpočítavaní 50:50 im do smiechu nebude ...:rolleyes:
Ale len v prípade, že bývajú v dome, kde sa takéto rozpočítavanie uplatňuje. Lebo sú aj také domy, kde nič také rozpočítavnie fixnej zložky neexistuje. Tam títo "vyčúranci" môžu byť skutočne vysmáty :mad:
Halli
06.10.11,07:54
Ale len v prípade, že bývajú v dome, kde sa takéto rozpočítavanie uplatňuje. Lebo sú aj také domy, kde nič také rozpočítavnie fixnej zložky neexistuje. Tam títo "vyčúranci" môžu byť skutočne vysmáty :mad:
V prvom rade treba mať vyregulovanú tepel.sústavu a PRVN aj keď tie slúžia len ako psychologický moment....ak sa na tomto vlastníci nedohodnu /čo je už v dnešnej dobe štandard/ a nedohodnu sa potom na rozpočítavaní tepla tak nech platia za "vyčúrancov"
Viem že na type domu, aký máš ty je všetko o inom...:(
mona091
06.10.11,09:18
A prečo tým chudákom neprispeješ na kúrenie ty? :eek: Prečo ich nezamestnáš ty? :eek:
Mona091, vôbec nechápeš podstatu problému. Myslíš si, že keby títo podľa teba chudáčikovia, čo nemajú ani na ten rožok, žili v rodinnom dome, tak by tiež nekúrili? No jasné, že by kúrili, pretože by nemali od koho teplo kradnúť. Keď nemajú peniaze, tak môžu nabehnúť aj napr. do obchodu a zobrať si zadarmo potraviny, keď sú to takí chudáčikovia? To, že nemajú peniaze, je dôvod, aby žilil na úkor ostatných?! Pretože oni na ich úkor žijú. To nie je o tom, že majú radšej nižšiu teplotu, nechávajú sa vykurovať od susedov, ktorí potom platia viac, pritom majú doma chladno, pretože vkastný byt nedokážu vykúriť ani pri naplno pustených radiátoroch. Mimochodom, vieš, že nie všade sa rozpočítava fixná zložka? Vieš, že niektoré bytové domy majú aj individuálne kúrenie v každom byte? Tam zlodeji tepla neprispejú nikomu cez fixnú zložku na teplo, ktoré si nakradnú. ;)

Prajem dlhú, tuhú zimu a skvelých susedov, potom môžeme znovu hodiť reč na túto tému. ;)


- so SOLIDARITOU sa nezhodneme
- ti co nekuria, sami trpia zimou - ver mi, ze teplo v bytoch nemaju, hlavne ti z prizemia, ti co sa nechavaju prikurovat, len vyuzivaju dieru, no tiez si velmi tepelnej pohody neuziju
- neziju na ukor inych !!!!
- system nam naklada viac nez dost, na nas ukor, a my sa NEBIJEME, ziadne strajky, nic, nic, len pristupujeme na podmienky
- chudakovi vycitas, ze nevie zarobit????
- a politikom nechavas neobmedzene moznosti????
- tam sa nebijes???
- az sa budeme bit od zakladov, v prvom rade, ze si nenechame ka...t na hlavu od systemu, ktori tvoria nasi zastupitelia, potom budem nakladat aj chudakom


problem je inde, a kurenie je len jednym z nasledkov
Llívia
06.10.11,10:55
- so SOLIDARITOU sa nezhodneme
- ti co nekuria, sami trpia zimou - ver mi, ze teplo v bytoch nemaju, hlavne ti z prizemia, ti co sa nechavaju prikurovat, len vyuzivaju dieru, no tiez si velmi tepelnej pohody neuziju
- neziju na ukor inych !!!!
- system nam naklada viac nez dost, na nas ukor, a my sa NEBIJEME, ziadne strajky, nic, nic, len pristupujeme na podmienky
- chudakovi vycitas, ze nevie zarobit????
- a politikom nechavas neobmedzene moznosti????
- tam sa nebijes???
- az sa budeme bit od zakladov, v prvom rade, ze si nenechame ka...t na hlavu od systemu, ktori tvoria nasi zastupitelia, potom budem nakladat aj chudakom


problem je inde, a kurenie je len jednym z nasledkov
Mona091, neviem, či vôbec registruješ, v akej si téme :rolleyes: , pretože 99 % tohto tvojo príspevku je nelen že mimotemy, ale aj úplne, úplne od veci.
Až budeš mať osobnú skúsenosť s vychacným susedom, ktorý nebude kúriť, ale sa nechá vykurovať teplom z tvojho bytu a ešte sa ti bude do ksichtu vyškeirať, že on nekúri, on má tepla dosť, pritom ty vo vlastnom byte budeš mrznúť, potom ti príde doplácať XYZ EUR za kúrenie, tak potom sa môžeme baviť. Toto nie je o solidarite, ale o sprostom využívaní/zneužívaní stavu, aký tu je.

mimotemy
...- system nam naklada viac nez dost, na nas ukor, a my sa NEBIJEME, ziadne strajky, nic, nic, len pristupujeme na podmienky...
A čo ja ako s tým, že sa NEBIJEŠ a len pristupuješ na podmienky?! :confused:
marjankaj
06.10.11,11:00
Mona091, neviem, či vôbec registruješ, v akej si téme :rolleyes: , pretože 99 % tohto tvojo príspevku je nelen že mimotemy, ale aj úplne, úplne od veci.
Až budeš mať osobnú skúsenosť s vychacným susedom, ktorý nebude kúriť, ale sa nechá vykurovať teplom z tvojho bytu a ešte sa ti bude do ksichtu vyškeirať, že on nekúri, on má tepla dosť, pritom ty vo vlastnom byte budeš mrznúť, potom ti príde doplácať XYZ EUR za kúrenie, tak potom sa môžeme baviť. Toto nie je o solidarite, ale o sprostom využívaní/zneužívaní stavu, aký tu je.

Veď ho daj na súd. A ten nech mu nariadi kúriť. Alebo podaj trestné oznámenie.
mona091
06.10.11,11:03
Mona091, neviem, či vôbec registruješ, v akej si téme :rolleyes: , pretože 99 % tohto tvojo príspevku je nelen že mimotemy, ale aj úplne, úplne od veci.
Až budeš mať osobnú skúsenosť s vychacným susedom, ktorý nebude kúriť, ale sa nechá vykurovať teplom z tvojho bytu a ešte sa ti bude do ksichtu vyškeirať, že on nekúri, on má tepla dosť, pritom ty vo vlastnom byte budeš mrznúť, potom ti príde doplácať XYZ EUR za kúrenie, tak potom sa môžeme baviť. Toto nie je o solidarite, ale o sprostom využívaní/zneužívaní stavu, aký tu je.

mimotemy
A čo ja ako s tým, že sa NEBIJEŠ a len pristupuješ na podmienky?! :confused:



- ze je zima v nevykurovanom byte viem z osobnej skusenosti, v zime mi v pohari na zemi namrzne voda
- uz treti rok platim za neobyvany, prizemny a NEvykurovany byt rocne 1000 €
- a skutocne netusim kolko by som platila za neobyvany byt, ak by som nastavila temperovanie,
preto vravim, ze neviem, kolko mozem temperovat, aby som nepreplatila fixnu zlozku
- kde je solidarita kuriacich?

- a ano, pletiem mimo temy, lebo som najedovana na system, kde ideme po dokladnosti na malych veciach, ale prijmame bez boja ovela vacsie nehoraznosti
Llívia
06.10.11,11:40
- ze je zima v nevykurovanom byte viem z osobnej skusenosti, v zime mi v pohari na zemi namrzne voda
- uz treti rok platim za neobyvany, prizemny a NEvykurovany byt rocne 1000 €
- a skutocne netusim kolko by som platila za neobyvany byt, ak by som nastavila temperovanie,
preto vravim, ze neviem, kolko mozem temperovat, aby som nepreplatila fixnu zlozku
- kde je solidarita kuriacich?

- a ano, pletiem mimo temy, lebo som najedovana na system, kde ideme po dokladnosti na malych veciach, ale prijmame bez boja ovela vacsie nehoraznosti
A opäť pletieš mimotemy 1000 EUR neplatíš za kúrenie, ale sú to príspevky do fondu opráv (z ktorých sa následne uhrádzajú náklady na udržiavanie aj TVOJHO domu), príspevky na správu aj TVOJHO domu atď. Tieto poplatky si povinná platiť, či v tom byte bývaš, alebo nie. Je to aj TVOJ dom a TY si povinná sa o TVOJ dom starať! Čo s TVOJOU starostlivostou o TVOJ dom má solidarita kúriacich?! :confused::eek::eek: Ty nevlastníš len TVOJ byt, ale aj príslušný podiel na spoločných častiach atď., o ktoré si predsa povinná starať sa.
mona091
06.10.11,11:46
A opäť pletieš mimotemy 1000 EUR neplatíš za kúrenie, ale sú to príspevky do fondu opráv (z ktorých sa následne uhrádzajú náklady na udržiavanie aj TVOJHO domu), príspevky na správu aj TVOJHO domu atď. Tieto poplatky si povinná platiť, či v tom byte bývaš, alebo nie. Je to aj TVOJ dom a TY si povinná sa o TVOJ dom starať! Čo s TVOJOU starostlivostou o TVOJ dom má solidarita kúriacich?! :confused::eek::eek: Ty nevlastníš len TVOJ byt, ale aj príslušný podiel na spoločných častiach atď., o ktoré si predsa povinná starať sa.

- na zaciatok: hadzem bielu rukavicu

- dalej: nepletiem prispevky do FO
- kazdorocne vyuctovanie = preplatok + nedoplatok na kureni v´uvedenej vyske
- celu problematiku som uz davnejsie riesila, ale nedoriesila, lebo kuriaci susedia boli velmi radi, ze im platim ich spotrebu
Takmerstarec
06.10.11,16:05
Tato diskusia je dost chaoticka. Vela som sa z nej nepoucil. Je to rozhodne problem, ktory by nam mali vysvetlit pravnici a poslanci. Najma v takom pripade ked bytovy dom ma vlastnu kotolnu, ktora vsak vykuruje iba vacsinovu cast bytov a zopar spekulantov (s narusenou moralkou) si zriadilo lokalne kurenie (plynove-gamatky, plynove s malym kotlom v byte alebo elektricke, vsetky alternativy pre vykurovanie a teplu uzitkovu vodu), v ktorom vsak jeden z nich nekuri vobec, pretoze v byte nebyva (drzi ho ako majetkovu hodnotu) alebo iba sporadicky par dni v roku. V case nepritomnosti takychto majitelov bytov ostatni clenovia Spolocenstva vlastnikov bytov im ich byty temperuju unikom tepla cez spolocne podlahy, stropy a steny. Mame experimentalne overene, ze v takomto panelakovom nevykurovanom byte neklesne teplota pod 19 stupnov ak sa v susednych bytoch normalne vykuruje (teda na 21 az na 22 stupnov). Financne straty pre spolocenstvo z takehoto "temperovania" bytu (90 m2) su pri miernej zime a sucasnych cenach plynu podla odborneho odhadu cca 300 Eur rocne, mozno aj viacej. Majitel tvrdi, ze on byt temperuje, no okruhove potrubie, ktore je dostupne v stupackovych sachtach povodneho kurenia mimo bytu je sustavne studene, takze evidentne klame. Poziadali sme aj kopiu faktury za spotrebu plynu, co nam vsak odmietol poskytnut, cim vlastne nepriamo priznal, ze klame a teda netemperuje.
Hladame pravne rady ako na takehoto spekulanta. Odcitujem Vam Obciansky zakonnik v
§ 689


Nájomca je povinný užívať byt, spoločné priestory a zariadenie domu riadne a riadne požívať plnenia, ktorých poskytovanie je spojené s užívaním bytu.

§ 690


Nájomcovia sú povinní pri výkone svojich práv dbať, aby sa v dome vytvorilo prostredie zabezpečujúce ostatným nájomcom výkon ich práv.

Teda zakonodarcovia na tieto pripady mysleli v najomnych domoch, treba iba urobit pravnicky dokaz, ze tieto paragrafy maju platit aj v bytovom spolocenstve vlastnikov bytov. Fyzikalne zakony platia vsade bezohladu na vlastnictvo bytu, teplo prestupuje cez steny bezohladu na znenie zakonov. Blizi sa opat zima, takze zakonodarcovia by mali doplnit uvedene pragrafy o par slov, ze nielen 'najomnici', ale aj 'clenovia bytoveho spolocenstva'.

Vsimnime si vsak (my laici), ze asi aj v tom Obcianskom zakonniku je chyba. Nemalo tam byt najomnik a nie najomca? Ak je tam skutocne chyba, o to skor by malo byt navrhnute doplnenie a aj oprava. Ak mate moznost dajte tuto skutocnost do pozornosti niektoremu poslancovi SNR.
lienocka001
06.10.11,16:37
mali sme rovnakz problem pod nami kupil jeden pan byt zacal ho prerabat vyhadzadl vsetky radiatory a nechal to tak...zospodu sme mali neskutocnu zimu platili sme za kurenie viac ako teraz v rodinnom dome s viac ako dva krat vacsou plochou zospodu rohy nam plesneli... neustale nam kvoli tomu chorela dcera.... nekonecny kolobeh plesni a chorob... a zimy odspodu.... s panom sa dohodnut nedalo nijak spolocenstvo sa tvarilo ako mrtvy chrobak... riesili sme to postavenim domceka a odstahovanim...
Takmerstarec
06.10.11,19:01
Nuz, to u nas ludi v penzijnom veku je nejake budovanie domecka a stahovanie v podstate neuskutonitelne. Byt je uprostred bytovky trpia viaceri.


Dufam vsak, ze sa niekto vyjadri aj k tej moznosti zaloby s vyuzitim vyssie uvadzanych paragrafov Obcianskeho zakonnika.
marjankaj
06.10.11,20:01
Nuz, to u nas ludi v penzijnom veku je nejake budovanie domecka a stahovanie v podstate neuskutonitelne. Byt je uprostred bytovky trpia viaceri.


Dufam vsak, ze sa niekto vyjadri aj k tej moznosti zaloby s vyuzitim vyssie uvadzanych paragrafov Obcianskeho zakonnika.

Tie paragrafy sa týkajú povinností vyplývajúcich z nájmu bytu. Povinnosti vlastníkov sú riešené v zákone o vlastníctve bytov a nebytových priestorov, a tam to nie je konkrétne menované.
Ťažko by sa dokazovalo porušenie zákona.
Takmerstarec
07.10.11,05:31
Tie paragrafy sa týkajú povinností vyplývajúcich z nájmu bytu. Povinnosti vlastníkov sú riešené v zákone o vlastníctve bytov a nebytových priestorov, a tam to nie je konkrétne menované.
Ťažko by sa dokazovalo porušenie zákona.
Vy ste pravnik? Ci je to iba Vasa domnienka ci zelanie, aby sa to nedalo dokazovat?

Je to nevyhnutne, aby uplne logicke poziadavky na uzivatela bytu ci uz je to najomnik alebo vlastnik boli v specialnom zakone o vlastnictve bytov? Vseobecna pravna norma Obciansky zakonnik by mal pokryvat vsetky pripady uzivania bytu a nevytvarat diskrepanciu. Je to podla mojho laickeho usudku chyba v Obcianskom zakonniku, ze tieto paragrafy nie su uvadzane obecnejsie. Opakujem, fyzikalne zakony nezavisia od vlastnickych vztahov prostredia ci telies pri ktorych sa uplatnuju (platia).
Takmerstarec
07.10.11,10:24
Tato diskusia je dost chaoticka. Vela som sa z nej nepoucil. Je to rozhodne problem, ktory by nam mali vysvetlit pravnici a poslanci. Najma v takom pripade ked bytovy dom ma vlastnu kotolnu, ktora vsak vykuruje iba vacsinovu cast bytov a zopar spekulantov (s narusenou moralkou) si zriadilo lokalne kurenie (plynove-gamatky, plynove s malym kotlom v byte alebo elektricke, vsetky alternativy pre vykurovanie a teplu uzitkovu vodu), v ktorom vsak jeden z nich nekuri vobec, pretoze v byte nebyva (drzi ho ako majetkovu hodnotu) alebo iba sporadicky par dni v roku. V case nepritomnosti takychto majitelov bytov ostatni clenovia Spolocenstva vlastnikov bytov im ich byty temperuju unikom tepla cez spolocne podlahy, stropy a steny. Mame experimentalne overene, ze v takomto panelakovom nevykurovanom byte neklesne teplota pod 19 stupnov ak sa v susednych bytoch normalne vykuruje (teda na 21 az na 22 stupnov). Financne straty pre spolocenstvo z takehoto "temperovania" bytu (90 m2) su pri miernej zime a sucasnych cenach plynu podla odborneho odhadu cca 300 Eur rocne, mozno aj viacej. Majitel tvrdi, ze on byt temperuje, no okruhove potrubie, ktore je dostupne v stupackovych sachtach povodneho kurenia mimo bytu je sustavne studene, takze evidentne klame. Poziadali sme aj kopiu faktury za spotrebu plynu, co nam vsak odmietol poskytnut, cim vlastne nepriamo priznal, ze klame a teda netemperuje.
Hladame pravne rady ako na takehoto spekulanta. Odcitujem Vam Obciansky zakonnik v
§ 689


Nájomca je povinný užívať byt, spoločné priestory a zariadenie domu riadne a riadne požívať plnenia, ktorých poskytovanie je spojené s užívaním bytu.

§ 690


Nájomcovia sú povinní pri výkone svojich práv dbať, aby sa v dome vytvorilo prostredie zabezpečujúce ostatným nájomcom výkon ich práv.

Teda zakonodarcovia na tieto pripady mysleli v najomnych domoch, treba iba urobit pravnicky dokaz, ze tieto paragrafy maju platit aj v bytovom spolocenstve vlastnikov bytov. Fyzikalne zakony platia vsade bezohladu na vlastnictvo bytu, teplo prestupuje cez steny bezohladu na znenie zakonov. Blizi sa opat zima, takze zakonodarcovia by mali doplnit uvedene pragrafy o par slov, ze nielen 'najomnici', ale aj 'clenovia bytoveho spolocenstva'.

Vsimnime si vsak (my laici), ze asi aj v tom Obcianskom zakonniku je chyba. Nemalo tam byt najomnik a nie najomca? Ak je tam skutocne chyba, o to skor by malo byt navrhnute doplnenie a aj oprava. Ak mate moznost dajte tuto skutocnost do pozornosti niektoremu poslancovi SNR.

Iba aktivujem do pozornosti diskuterov s pravnym vzdelanim a pripadne zakonodarcov (poslancov).
Takmerstarec
07.10.11,12:45
Iba aktivujem do pozornosti diskuterov s pravnym vzdelanim a pripadne zakonodarcov (poslancov).

Opat prosim o reakcie pravnikov a poslancov.
marjankaj
07.10.11,12:56
Vy ste pravnik? Ci je to iba Vasa domnienka ci zelanie, aby sa to nedalo dokazovat?

Je to nevyhnutne, aby uplne logicke poziadavky na uzivatela bytu ci uz je to najomnik alebo vlastnik boli v specialnom zakone o vlastnictve bytov? Vseobecna pravna norma Obciansky zakonnik by mal pokryvat vsetky pripady uzivania bytu a nevytvarat diskrepanciu. Je to podla mojho laickeho usudku chyba v Obcianskom zakonniku, ze tieto paragrafy nie su uvadzane obecnejsie. Opakujem, fyzikalne zakony nezavisia od vlastnickych vztahov prostredia ci telies pri ktorych sa uplatnuju (platia).

Nie som právnik.
Ale rád by som videl nejaký zákon, ktorý mi prikazuje, aby som kúril v byte keď tam nie som.
Daj paragraf z občianskeho zákonníka alebo aj iného zákona.
Nie je to moja domnienka. Je to zakotvené v ústave.


Čl.2
(1) Štátna moc pochádza od občanov, ktorí ju vykonávajú prostredníctvom svojich volených zástupcov alebo priamo.

(2) Štátne orgány môžu konať iba na základe ústavy, v jej medziach a v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanoví zákon.

(3) Každý môže konať, čo nie je zákonom zakázané, a nikoho nemožno nútiť, aby konal niečo, čo zákon neukladá.

A ak sú chyby v zákonoch, tak na ne treba upozorniť kompetentných.
marjankaj
07.10.11,13:05
Opat prosim o reakcie pravnikov a poslancov.

A nežiadaj od poslancov na tejto stránke aby ju čítali. Sem veľmi už nechodia ani tí, čo boli pri zrode tejto stránky. Majú iné povinnosti. Zvyšovať dane odvody, prispievať Grékom na dôchodky a veľa iných vecí.

Tu si nájdi svojich poslancov a možeš im rozposlať maily. Možno ti aj odpíšu.
http://www.nrsr.sk/web/?SectionId=60
Takmerstarec
07.10.11,14:57
Nie som právnik.
Ale rád by som videl nejaký zákon, ktorý mi prikazuje, aby som kúril v byte keď tam nie som.
Vy nie ste asi ani technik alebo prirodovedec podla toho ako reagujete.
Pisal som niekde o kureni v byte? Nepisal som o temperovani bytu? A to je znacny rozdiel. Nikto nechce po tychto spekulantoch a prizivnikoch, aby kurili naplno. Ale ked odstavia kurenie uplne, sposobuju skody, ktore tu boli viacerymi diskutermi popisane.


Daj paragraf z občianskeho zákonníka alebo aj iného zákona..
Vy ste citali prispevky vyssie ? "Nájomcovia (ale doplnit je treba, ze aj clenovia Spolocenstva vlastnikov bytov i ini uzivatelia bytov) sú povinní pri výkone svojich práv dbať, aby sa v dome vytvorilo prostredie zabezpečujúce ostatným nájomcom (clenom, uzivatelom) výkon ich práv." uvadza sa v § 690 Obcianskeho zakonnika. Nemaju pravo ostatni uzivatelia bytoveho domu mat tepelnu pohodu za objektivne primerane naklady? Nebrani im spekulant, ktory nim vlastneny byt netemperuje vlastnymi zdrojmi tepla vo vykone ich prav mat teplo v byte bez zbytocnych nakladov sposobenych tymto amoralnym susedom, ktory vyuzivajuc prirodne zakony teplo na temperovanie bytu v podstate kradne ? Tepelny tok vzdy smeruje z miesta s vyssou teplotou do miesta s nizsou a jeho intenzita je priamo umerna velkosti teplotneho spadu.


Nie je to moja domnienka. Je to zakotvené v ústave.
Tak to ma podrzte, toto je v Ustave? "- (3) Každý môže konať, čo nie je zákonom zakázané, a nikoho nemožno nútiť, aby konal niečo, čo zákon neukladá." ? Vsak potom je pravda, ze nas stat je gangstersky. To su zasady gangstrov. Ale v Obcianskom zakonniku je to v sulade s moralkou a etikou - "Nájomca je povinný užívať byt, spoločné priestory a zariadenie domu riadne a riadne požívať plnenia, ktorých poskytovanie je spojené s užívaním bytu." On ak netemperuje tak ten byt neuziva riadne, on ho uziva mimoriadne, nie v sulade s dobrymi spolocenskymi mravmi, kradne teplo susedom na temperovanie bytu, Spolocenstvu vlastnikov bytov alebo vlastnikovi zbyvajucej casti obytneho domu.




A ak sú chyby v zákonoch, tak na ne treba upozorniť kompetentných.

Vsak sa touto cestou o to pokusame, dufam, ze spolocne, aj informovanim verejnosti o tychto praktikach gaunerov.
marjankaj
08.10.11,06:58
Vy nie ste asi ani technik alebo prirodovedec podla toho ako reagujete.
Vsak sa touto cestou o to pokusame, dufam, ze spolocne, aj informovanim verejnosti o tychto praktikach gaunerov.

Hlavne, že sem môže písať každý. Aj ten čo nie je spisovateľ.

Skorostarec by mal vedieť, čo je ústava a čo sú zákony. To vedia aj niektorí školáci.

Ak sa v Občianskom zákonníku v štvrtom oddieli "Osobitné ustanovenia o nájme bytu", teda paragrafy 685-716, píše o nájme bytu, tak to sa asi nebude týkať trebárs poľnohospodárskej výroby.

Oháňať sa nejakým ustanovením občianskeho zákonníka a pritom ignorovať ústavu, je zvláštne.

Ale môžeme sa aj rozhodnúť pre anarchiu alebo puč. Ako to urobil napríklad Pinochet v Chile.
marjankaj
08.10.11,08:12
V novelizovanej vyhláške 358/2009
http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=209180&FileName=zz2009-00358-0209180&Rocnik=2009
(http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=209180&FileName=zz2009-00358-0209180&Rocnik=2009)
Stará vyhláška 630/2005 je tu
http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=19085&FileName=05-z630&Rocnik=2005

sa teplo(centrálne alebo vyrobené v spoločnej kotolni) má rozpočítavať takto.


„§ 7 Rozpočítavanie množstva dodaného tepla na vykurovanie podľa pomerových rozdeľovačov tepla alebo určených meradiel tepla

(1) Ak sú v objekte rozpočítavania zapojené pomerové rozdeľovače tepla rovnakého typu alebo určené meradlá 1) tepla rovnakej triedy presnosti na meranie množstva tepla u konečných spotrebiteľov, náklady na množstvo dodaného tepla na vykurovanie sa rozdelia na základnú zložku a spotrebnú zložku. Základná zložka tvorí 60 % a spotrebná zložka 40 % z celkových nákladov na dodané teplo na vykurovanie.



(3) Základná zložka na dodané teplo podľa odseku 2 sa rozpočítava aj medzi užívateľov bytov a nebytových priestorov, ktorí majú individuálne vykurovanie, pričom podlahová plocha bytu alebo nebytového priestoru s individuálnym vykurovaním sa vynásobí koeficientom
a) 0,0 pri bytoch a nebytových priestoroch v nadstavbách a vstavbách do podkrovia, pri bytoch a nebytových priestoroch alebo ich častiach, ktoré sa nachádzajú na najvyššom podlaží alebo nad priestormi, ktoré nie sú vykurované, alebo v tých bytoch a nebytových priestoroch s individuálnym vykurovaním, cez ktoré neprechádzajú rozvody vykurovacej sústavy centrálneho zásobovania teplom,
b) 0,25 pri ostatných bytoch a nebytových priestoroch s individuálnym vykurovaním.

(4) Konečnému spotrebiteľovi, ktorý nemá zapojené pomerové rozdeľovače tepla alebo určené meradlo 1) tepla, alebo odmietol umožniť vykonať ich odčítanie, alebo neoprávnene do nich zasahoval, čím spôsobil ich nesprávnu funkciu, alebo ich poškodil, sa určí spotrebná zložka ako súčin 1,5 násobku priemeru spotrebnej zložky na meter štvorcový vypočítaný z podlahovej plochy všetkých vykurovaných bytov, nebytových priestorov a spoločných priestorov a podlahovej plochy vykurovaného bytu, nebytového priestoru a spoluvlastníckeho podielu na spoločných priestoroch konečného
spotrebiteľa podľa vzorca

Toto sa týka rozpočítavania tepla, na ktoré príde faktúra.

Alebo preložené do ľudskejšej reči tu
http://ekonomika.sme.sk/c/5388937/ucet-za-teplo-moze-milo-prekvapit.html
marjankaj
08.10.11,08:19
Ale v zadávateľovom dome si každý kúri individuálne. A to táto vyhláška nerieši. Každý si kúri podľa svojej potreby.
Môžu sa dohodnúť na schôdzi(teda prehlasovať toho jedného, čo nekúri) a vybudovať si centrálne vykurovanie a potom si to môžu rozpočítavať podľa tejto vyhlášky. Teda je to na nich samotných ako sa dohodnú.

Nech sem niekto pridá link podľa čoho možno niekoho nútiť, či musí vykurovať alebo nie.

Veď by to bolo aj proti bezpečnostným predpisom, nechať pustené gamatky a odísť napríklad do Írska za prácou.
Potom len pozeráme v správach, čo všetko dokáže plyn narobiť. Veď nechcú byť bezdomovcami všetci.
sito
08.10.11,08:28
Hali ja s tebou súhlasím.

Najprv to bolo rozpočítanie podľa plochy. to vraj nebolo spravodlivé.
Potom 60% podľa meračov a 40% podľa plochy, vraj spravodlivejšie.
Teraz sa špekuluje tieto hranice posunúť
40% podľa meračov a 60% podľa plochy? Ešte spravodlivejšie.
A mne to tak vychádza, že úplne najspravodlivejšie bude 0% podľa meračov a 100% podľa plochy. A merače k tomu máme ako bonus.:eek:


PS: Na základe upozornenia od PASKOV upresňujem:
merač=pomerový rozdeľovač tepla

Chcel som to iba skrátiť.:confused:

Nie, nie!!! PASKOV, merač = pomerový rozparovač, nie tepla, vzťahov.

:confused: To, čo je najkratšie? Ako to skrátiš?
sito
08.10.11,09:50


...nechať pustené gamatky a odísť ...

Potom len pozeráme v správach, čo všetko dokáže plyn narobiť. Veď nechcú byť bezdomovcami všetci.

Plyn, v minulosti! Po plyne neboli len bezdomovci. Aj teraz sa to tiež stáva, ojedinele. Tragédia.
Takmerstarec
08.10.11,10:28
Ak sa v Občianskom zákonníku v štvrtom oddieli "Osobitné ustanovenia o nájme bytu", teda paragrafy 685-716, píše o nájme bytu, tak to sa asi nebude týkať trebárs poľnohospodárskej výroby.

Oháňať sa nejakým ustanovením občianskeho zákonníka a pritom ignorovať ústavu, je zvláštne.

Tymito poznamkami sa snazite odvadzat pozornost od jadra problemu. Fyzikalne zakony (v konkretnom pripade termodynamiky) platia bezohladu na formu vlastnictva bytu. To, ze zakonodarcovia nie vzdy zahrnu do ustanoveni vsetky mozne alternativy uplatnenia zakonov je vplyv ludskeho cinitela (mylit sa je ludske). Naprava po poznani chyby moze byt velmi rychla. Zial u nas to nie je spolocenska poziadavka, ktora aktivizuje zakonodarcov, ale je potrebna "politicka vola". Ohanat sa Ustavou na podporu gaunerstva niektorych nasich spoluobcanov je prinajmensom trochu trufale. Zial, zaviedli sme po roku 1989 takyto system (gangstersky kapitalizmus sa tomu vravi)! To, ze casto trpi v dosledku cinov gaunerov vacsina (doplacaju na unik tepla do netemperovaneho bytu zo susednych bytov a spolocnych priestorov; zacal som prikladom, ze je to v pripade 4-izboveho bytu cca 300 Eur rocne pri doterajsich cenach plynu), o tom sa malo pise a rozprava.


Ale môžeme sa aj rozhodnúť pre anarchiu alebo puč. Ako to urobil napríklad Pinochet v Chile.
Nie je anarchia skor to, ze evidentne poskodzovanie vacsiny obyvatelov domu niekolkymi jednotlivcami (susedmi) je obhajovatelne odvolavanim sa na Ustavu? Teda tym clankom 2 ods. (3) - Každý môže konať, čo nie je zákonom zakázané, a nikoho nemožno nútiť, aby konal niečo, čo zákon neukladá. Nepisete zrejme z Lunika 9 v Kosiciach. Tamojsi obyvatelia sa tiez chovaju v sulade s tymto clankom Ustavy, ked vyhadzuju odpadky priamo z okien, pivnicne priestory maju plne vykalov a vchodove dvere porozbijane ?
Takmerstarec
08.10.11,12:04
V novelizovanej vyhláške 358/2009
http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=209180&FileName=zz2009-00358-0209180&Rocnik=2009
(http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=209180&FileName=zz2009-00358-0209180&Rocnik=2009)
Stará vyhláška 630/2005 je tu
http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=19085&FileName=05-z630&Rocnik=2005

sa teplo(centrálne alebo vyrobené v spoločnej kotolni) má rozpočítavať takto.
Nasleduje citacia z vyhlasky
...
(3) Základná zložka na dodané teplo podľa odseku 2 sa rozpočítava aj medzi užívateľov bytov a nebytových priestorov, ktorí majú individuálne vykurovanie, pričom podlahová plocha bytu alebo nebytového priestoru s individuálnym vykurovaním sa vynásobí koeficientom
a) 0,0 pri bytoch a nebytových priestoroch v nadstavbách a vstavbách do podkrovia, pri bytoch a nebytových priestoroch alebo ich častiach, ktoré sa nachádzajú na najvyššom podlaží alebo nad priestormi, ktoré nie sú vykurované, alebo v tých bytoch a nebytových priestoroch s individuálnym vykurovaním, cez ktoré neprechádzajú rozvody vykurovacej sústavy centrálneho zásobovania teplom,
b) 0,25 pri ostatných bytoch a nebytových priestoroch s individuálnym vykurovaním.



Toto sa týka rozpočítavania tepla, na ktoré príde faktúra.

Alebo preložené do ľudskejšej reči tu
http://ekonomika.sme.sk/c/5388937/ucet-za-teplo-moze-milo-prekvapit.html

Podla odseku 3 a) sa uzivatelovi bytu s individualnym vykurovanim v zakladnej zlozke pocita s koeficientom 0,0 (slovom nula), pretoze cez jeho byt neprechadzaju obvykle rozvody zo spolocnej kotolne obytneho domu, no cez steny jeho bytu tepelne toky nie su nulove a smeruju do jeho bytu. Nasli sme vlastne chybu vo Vyhlaske.
Odsek 3 b) uvadza ostatne byty. Ale aj keby rozvody centralneho zasobovania prechadzali cez byt s individualnym vykurovanim koeficient 0,25 neodpoveda skutocnemu odberu takehoto netemperovaneho bytu. Zakladna zlozka v nasom priklade u susednych bytov cinila v priemere 320 Eur rocne, co by znamenalo spoplatnenie ciastkou 80 Eur, kdezto podla odborneho odhadu na zaklade teplotechnickych vypoctov uz pri teplotnom spade medzi susediacimi bytmi iba 2.5 °C predstavuju naklady na taketoto nelegalne temperovanie cca 300 Eur rocne. Ono sa totizto takyto byt z hladiska spotreby tepla od susednych bytov, ak je uprostred medzi vykurovanymi bytmi, javi ako by bol vykurovany, nielen temperovany. Mame v tomto empiricke skusenosti sledovanim zmien v spotrebe tepla susediacich bytov po odstaveni kurenia v problemovom netemperovanom byte.
sito
08.10.11,12:51
Chlapci, bavíte sa o niečom novom? Hovno! Kúrilo sa pred poradou, kúriť sa bude aj po porade, ale zvykli sme si, že zakúriť nám môže kde - kto! Kade -tade, všade! Bráni ústava nežiadúcim spôsobom, veciam, ktoré by poškodili vlastníkov bytov pri kúrení? Nie! Dáva priestor v zákone, zákonom, zákonnými odchýlkami, úchylkami, bez odchýlky. ÁNO!!! Kto za to Môže???
Llívia
08.10.11,13:58
- na zaciatok: hadzem bielu rukavicu

- dalej: nepletiem prispevky do FO
- kazdorocne vyuctovanie = preplatok + nedoplatok na kureni v´uvedenej vyske
- celu problematiku som uz davnejsie riesila, ale nedoriesila, lebo kuriaci susedia boli velmi radi, ze im platim ich spotrebu
Platila si nejakú časť TVOJEJ spotreby. Ako tu už bolo popísané, teplo prestupuje stenami a dostalo sa aj do TVOJHO bytu - či ten tvoj byt je dokonale zaizolovaný tak, aby do neho neprenikalo teplo z okolitých bytov? To, že si toto teplo nevyužila, je tvoj problém. Je to rovnaké ako napr. s výťahmi - aj keď ho nebudeš používať, budeš zaň platiť (údržba, revízie...)
Stále neverím, že platíš za kúrenie 1000 EUR/rok.
Gapo
08.10.11,14:10
Mona091, súhlasím s Vami. U nas sa zatelovalo aj v pivniciach.Bez zateplenia spodnej dosky to nema vyznam. Mozte zateplit, kolko chcete, vzdy ten vstrede sa zadarmo povezie . Moj nazor, cim viacej sa bude zateplovat, tym väčšmi bude stupat cena plynu. Majitelia nepôjdu dole zo ziskom. Nie??? Niekoho sa kríza netýka a je vysmiaty :D

S týmto si dovolím nesúhlasiť, jednoducho preto, že napr.ja som skoro v strede a nemám okolo seba iba vykurované miestnosti. Okrem toho v našom dome, na prízemí je radiátor, dvojité dvere z každej strany takže je tam teplejšie ako vyššie, kde je okno a nič viac a ešte oká v komorách, ktoré netesnia. Ďalej, teplo stúpa hore, teda logicky tam je teplejšie ako v strede, že je to hlúposť? Nie je, premeral som v zime celé schodište a urobil teplotný profil. Výsledok, steny na prízemí a na poslednom poschodí boli až o tri stupne teplejšie ako v strede! Samozrejme je veľa typov domov, ale fyzika nepustí.
S tým zateplovaním súhlasím, videli sme to aj na vode aj elektrine. Čím viac sa šetrí, tým sú energie drahšie.
Gapo
08.10.11,14:21
Neviem čo je to za dom kde sú gamatky, panelák to asi ie je. Ja som býval v takom dome čo sa kúrilo v kachliach, niekto si ak mu to dovolili dal gamatky, ale to bol dom z tehál a to boli iné tepelné odpory stien. Kýblom uhlia som vykúril veľkú izbu a teplo bolo ešte keď som prišiel zo školy.
No a žiadať aby niekto kúril gamatkami a nebol tam????
sito
09.10.11,03:45
http://www.youtube.com/watch?v=BX4cYiZKpMg


QUOTE=juraj72;1857186]Dobrý deň, poraďte prosím. Ako na majiteľa bytu v bytovom dome s vlastnými vykurovacími telesami(vlastne kurenie), ktorého vykurujú ostatný dookola. Zákon 630/2005 a jeho novely tento konkrétny prípad neriešia. Dakujem[/QUOTE]

Nemáš pravdu, že nerieši vyhláška 358/2009. V § 7 je 10 Odsekov. Prvých 9 odsekov sú vlastne doporucenia vydavateľa vyhlášky. Odsek 10 umožňuje vlastníkom riešiť akýkoľvek problém s vykurovaním bytového domu. Ak chcú, ak nie mali by byť dodržané ustanovenia prvých 9 odsekov.



Sme bývalé byty 2 kategórie poniektorý eče s gamatkami. Ten vlastník v tom byte už vyše roka nebýva.
Mam doma malé deti a podlaha je dosť studená.Deti sa radi hraju na zemi. A to nehovoriac o 200m3 plynu viac ako po iné roky.
Majitelia su študovaní ludia, ale sebecký.Na môj telefonát reagovali dosť neobvykle vzhľadom k ich vzdelaniu.


Troška málo informácii. Koľko bytov je v dome? Všetky mali, majú samostatné vykurovanie, gamaty? Poloha bytu v dome, ktorý je problém? Predpokladám z uvedeného, že každý mate svoj plynomer.

Nie je záruka v tom, že ak je niekto študovaní, je aj rozumný človek. Cituj niečo z rozhovoru, až sme viac v obraze.



Neviem čo je to za dom kde sú gamatky, panelák to asi ie je. Ja som býval v takom dome čo sa kúrilo v kachliach, niekto si ak mu to dovolili dal gamatky, ale to bol dom z tehál a to boli iné tepelné odpory stien. Kýblom uhlia som vykúril veľkú izbu a teplo bolo ešte keď som prišiel zo školy.
No a žiadať aby niekto kúril gamatkami a nebol tam????

Asi to nebude panelák. No, keď sa naložili, plné a vyšteloval sa prívod vzduchu a zatvoril šúber, áno. Na gamatoch bude asi tiež regulácii, predsa by v krátkodobej neprítomnosti byt nevykuroval, to by sa mu viac oplatili tie peterky.


Je tu kopec poznatkov a poznanie, výsledok, žiadny. Asi je to neriešiteľný problém! Vyriešené: je stále nulové. Alebo si to nevšimli prútkari.
sito
09.10.11,04:41
Rozdiel je v bytovom dome v ktorom je v bytoch individuálne vykurovanie a bytovým domom ktorý má svoje centrálne vykurovanie, kotolňu, alebo centrálneho dodávateľa tepla.



No je mi jasné, že ide o dva rôzne prípady.

Ak si kúria individuálne, tak asi nemožno niekoho nútiť aby vykuroval iných.

Ak ide o rozpočítavanie spoločných nákladov nákladov na vykurovanie, tak tu je to zaujímavé. Nie je mi jasné, načo zaviedli pomerové merače(asi aby sa niekto nabalil na predaji, keďže je to zo zákona). Možno sa vrátime k pôvodnému rozpočítaniu podľa plochy. Veď to zdôvodňovali šetrením tepla. Ako máme šetriť, keď musíme vykurovať všetci minimálne na (neviem teraz presne cca 21°C)? Veď by klesli tržby teplárňam. Teda oni si zase zdvihnú ceny. Predsa nepôjdu s platmi dole.

Nie! Merače, PRVN, prístroje na zistenie iných čísel na rozpočítanie spotrebovaného tepla v dome a nákladov za dodané teplo. Nie, nie sú povinné! Ako sa dá podľa m2 rozpočítať dodané teplo? Je rozdiel v teple a teplote? Oni si nemôžu zdvihnúť cenu. URSO áno, na ich návrh.



Ale samozrejme, s týmto úplne súhlasím....Ja mám už s PRVN skúsenosti dlhodobé a zistila som jedinú jednu vec na čo sú dobré:


...aby si vlastníci v hlavičkách uvedomili, že keď potočia s termostatickým ventilom doprava, tie číselká na PRVN /akože merači-euráči/nebudú nabiehať tak rýchlo ...:--- ak PRVN nemáš tak ti to nedôjde! Tož to taká hračka...:D

:confused::confused::confused: Dlhodobé ...

Vysoko odporový ventil, ten sa dá potočiť len s hasákom, ak je odstavený vykurovací systém domu. Dôležitá je termostatická hlavica, ktorá sa otáča doľava, alebo doprava. Podstatné sú závity, nie na systéme, ale v tých hlavičkách. ;)



podľa mňa majú trochu pravdy obe strany, nie je pekné, ak niekto býva v strede a nechá sa vykurovať ale takisto je aj každého osobná vec že ako chce mať v byte teplo a nemôže mu niekto prikázať aby mal v byte napríklad 25 stupňov ak má radšej chladnejšie a pri takej teplote nemôže ani spať.
sme rôzny, niekto potrebuje mať v byte 28 stupňov aby sa dobre cítil, niekto má radšej chladnejšie a stačí mu napríklad 20 stupňov.

A to akože majú platiť za teplotu! Ako sa to dá zistiť na päte domu, tá teplota v miestnostiach?



Pri rozpočítavaní 50:50 im do smiechu nebude ...:rolleyes:

Veru, nebude! Neodobral cez radiátor žiadne teplo, ale uhradí polovicu priemeru na jeho byt. Dajú mu pokutu! Ale sú tak pomýlení, že tu pokutu si dajú všetci, aj tí čo teplo odoberajú, aj efektívne. :) :D:D:D ;)

Smiať sa bude on nie oststní. Prečo asi? :confused::eek:



Hali ja s tebou súhlasím.

Najprv to bolo rozpočítanie podľa plochy. to vraj nebolo spravodlivé.
Potom 60% podľa meračov a 40% podľa plochy, vraj spravodlivejšie.
Teraz sa špekuluje tieto hranice posunúť
40% podľa meračov a 60% podľa plochy? Ešte spravodlivejšie.
A mne to tak vychádza, že úplne najspravodlivejšie bude 0% podľa meračov a 100% podľa plochy. A merače k tomu máme ako bonus.:eek:


PS: Na základe upozornenia od PASKOV upresňujem:
merač=pomerový rozdeľovač tepla

Chcel som to iba skrátiť.:confused:

Máš pravdu, pri pomere 60 : 40 sú PRVN bonus, zbytočnosť. Zbytočne vyhodené peniaze pre vlastníkov, nie pre ich výrobcov, dodávateľov, správcov. :mad:




Kvôli takým existuje pomer plocha/PVRN a čím viac vyčurancov, tým väčší rozdiel.
Takže je to ich škoda, že síce nekúria, ale platia ako blbý za niečo čo neodobrali.

Nie! Gapo, nie kvôli vyčúrancom, ale kvôli obmedzeností ostatných.

Nie sú blbí! Veď pokutu platia menšiu ako je priemer na ich byt. Aká to pokuta? :) :D:D:D ;)

Keď nekúri znižuje spotrebu domu a tým aj náklady domu a teda aj svoju pokutu. Načo by kúril, aby vyše platil? Ešte aj toto Vám :--- alebo niečo iné ukáže Vám.



Navrhni zákon tak, aby sa to nevyplácalo. Naozaj neviem o spôsobe ako donútiť suseda aby vykuroval. Je na to zákon? Aj sankcie?
Ak áno, tak ich uplatňuj.
Vraj máme právny štát.

Načo navrhovať! Však je! Nevieš? Prečo nevieš??? Lebo si nedohodli spôsob a aj sankcie v spôsobe. Prečo?

Nemôžu? Zákon im to zakazuje? :eek::mee:


:) :D:D:D ;)
sito
09.10.11,04:52
Ááááááá, už sa začína problém riešiť!

Koľko to bude trvať, koľko pepsiny vypijete?

:) :D:D:D ;)

http://www.youtube.com/watch?v=YVGW7otUtR4
pepsikova
09.10.11,05:29
[QUOTE=sito;1866224]Ááááááá, už sa začína problém riešiť!

Koľko to bude trvať, koľko pepsiny vypijete?

:) :D:D:D ;).

..sito, tento problém sa nerieši...a tvoje posledné príspevky sú prínosom v probléme,tak, ako aj tie predtým....preto som dala vyriešené-tým však téma nie je ukončená ani zďaleka...vzniknú tu len hádky o názor...zbytočne-ale niekto potrebuje aj to...len som nečakala, že aj ty...
pepsikova
09.10.11,05:44
...dám sem môj včeravečerný zážitok so susedou...o pol jedenástej mi vonku hovorí,že dáko sa zozimilo, mala by som pustiť radiatory...ja bývam na piatom, ona v strede podo mnou...veľmi milo ma upozornila, že jej je zima a trubky vzduch v byte aspoň prehrejú...ja platím kúrenie 40€, ona tretinu a ešte jej vracajú...a mám ju preto zabiť, že je sviňa, alebo mám jej pod nos povrtieť zákonmi-ktoré neprikazujú kúriť-alebo čo mám urobiť???...a odpoveď som ani tu nenašla...takže problém vyriešený-ja si na prehriatie pustím plyn a suseda zmrzne od lakomosti...asi tak...
Mila123
09.10.11,05:52
...dám sem môj včeravečerný zážitok so susedou...o pol jedenástej mi vonku hovorí,že dáko sa zozimilo, mala by som pustiť radiatory...ja bývam na piatom, ona v strede podo mnou...veľmi milo ma upozornila, že jej je zima a trubky vzduch v byte aspoň prehrejú...ja platím kúrenie 40€, ona tretinu a ešte jej vracajú...a mám ju preto zabiť, že je sviňa, alebo mám jej pod nos povrtieť zákonmi-ktoré neprikazujú kúriť-alebo čo mám urobiť???...a odpoveď som ani tu nenašla...takže problém vyriešený-ja si na prehriatie pustím plyn a suseda zmrzne od lakomosti...asi tak...
pepsikova!!!! plyn si nepúšťaj.....pre pána jána, pre susedu???? nech ju čerti berú......
sito
09.10.11,06:35
[QUOTE=sito;1866224]Ááááááá, už sa začína problém riešiť!

Koľko to bude trvať, koľko pepsiny vypijete?

:) :D:D:D ;).

..sito, tento problém sa nerieši...a tvoje posledné príspevky sú prínosom v probléme,tak, ako aj tie predtým....preto som dala vyriešené-tým však téma nie je ukončená ani zďaleka...vzniknú tu len hádky o názor...zbytočne-ale niekto potrebuje aj to...len som nečakala, že aj ty...

Nejde o pepsi, ani o kávu! Ide o problém! Moje príspevky sú, aké sú! Prínos? Nech si každý namočí nos! Neôžeš pokračovať, musia iní ... To akože nemôžeme, nemôžu mať názor? Je ich názor zbytočný? Ale niekto ho nepotrebuje. Len Ty si nečakala, že nebudem mať názor? Keby len Ty, tak je to málo, uzavretie by nenastalo. Hádať a hľadať je rozdiel! K správnemu výsledku sa dostať len na základe diskusie, že ju niekto zmení na hádku, treba ho strčiť do zadku. Alebo všetkých, aj problém. Nepostupujeme, nenapredujeme? Tak budme v riti, zahrabaný, nie v zemi.
sito
09.10.11,06:47
Neviem čo je to za dom kde sú gamatky, panelák to asi ie je. Ja som býval v takom dome čo sa kúrilo v kachliach, niekto si ak mu to dovolili dal gamatky, ale to bol dom z tehál a to boli iné tepelné odpory stien. Kýblom uhlia som vykúril veľkú izbu a teplo bolo ešte keď som prišiel zo školy.
No a žiadať aby niekto kúril gamatkami a nebol tam????

Gapo, by si neveril, neuveríš! Priam som bol v meste, kúpiť mäso a indegrencie :confused: šak aj maso je indegrencia, či nie?

Stretol som kamoša, a on mobil na uchu. Spýtal som sa, provokatívne, zasa volala? Nie, nie, to nie je ona. Chcem isť večer na chatu a volal so kachlam, alebo kachliam, aby bola chata vykúrená. úúúrva, ta doba sa mení! Do vie kto mu vozí na chatu uhlie?

:eek::eek::eek: Žasnem, kde sme a kde sme boli, nooo, neboli sme voly. Ťahali sme ako sa dalo a teraz sa nám toto stalo. Nie každý ma chatu a mobil, a kachle.
sito
09.10.11,06:57
:eek::eek::eek:

Niektorí nemôžu prepadnúť cez sito, nemajú na to, na to majú, sito napadajú.

Nie vždy sito dobrú radu dal, aká že to rada, keď ju nikto, niekto nečítal?

Výhodu má tento styk, do riti ma nemôže nakopať nik.

A však, môžete, ak riť zdvihnete a na stretko dokulšete.

;) :) :D:D:D:D ;)
pepsikova
09.10.11,07:46
[QUOTE=pepsikova;1866233]

Nejde o pepsi, ani o kávu! Ide o problém! Moje príspevky sú, aké sú! Prínos? Nech si každý namočí nos! Neôžeš pokračovať, musia iní ... To akože nemôžeme, nemôžu mať názor? Je ich názor zbytočný? Ale niekto ho nepotrebuje. Len Ty si nečakala, že nebudem mať názor? Keby len Ty, tak je to málo, uzavretie by nenastalo. Hádať a hľadať je rozdiel! K správnemu výsledku sa dostať len na základe diskusie, že ju niekto zmení na hádku, treba ho strčiť do zadku. Alebo všetkých, aj problém. Nepostupujeme, nenapredujeme? Tak budme v riti, zahrabaný, nie v zemi...

...ale sito!!!...jasné, že ide o problém...veľký problém...ale kde v tejto téme je návod na vyriešenie?..sú tu dohady, zákony, domnienky, protinázory...a slovné hračky v básnickom poňatí...ale už nediskutujeme o probléme, len každý každému vyvráti ten jeho názor...
...a už som mimotémy...nič mi nedáva...mimotemy
sito
09.10.11,08:16
[QUOTE=sito;1866255]..

...ale sito!!!...jasné, že ide o problém...veľký problém...ale kde v tejto téme je návod na vyriešenie?..sú tu dohady, zákony, domnienky, protinázory...a slovné hračky v básnickom poňatí...ale už nediskutujeme o probléme, len každý každému vyvráti ten jeho názor...
...a už som mimotémy...nič mi nedáva...mimotemy

Júúúj, veď Ty vieš čo je život.

Niiič???, Ti nedáva, vari Ti tu niekto nadáva. Ak nie, tak je s toho len zábava.

O tom vracaní, či vyvracaní názorov to je. Kto koho .je..!

Kapitalizmus, komunizmus, buržoázia, feudalizmus. Čo keby nám zaspieval RYTMUS?

Opýtam sa ostatných, prajete si, ak nie, nech si dá pepsi. Aj pred obedom kávičku, nech zábavy je aspoň trošičku.
sito
09.10.11,09:25
http://www.porada.sk/image.php?u=72130&dateline=1304960784&type=thumb (http://www.porada.sk/member.php?u=72130)
pepsikova (http://www.porada.sk/member.php?u=72130) - Dnes 11:46


...máš pravdu, sito, dám si kávu..a zalejem ňou sklamanie z teba, býval si pre mňa vysoký level vo vedomostiach...ale nie vždy sa podarí vrátiť sa späť takí, akí sme boli...prajem ti pohodu a krásny deň...


Nikdy som sa nesnažil mať pravdu, ani som nemal, nemám, nebudem mať. Ale názor, som sa snažil mať. Prepáčte, nevedel som, že pre niekoho je to hať a že nemôžem ho mať.
pepsikova
09.10.11,09:45
...dám sem...sito, ja som písala o tvojich vedomostiach,ktoré si sem dával a aj dobré názory, ktoré sme si mnohí od teba brali..no a že som sklamaná z toho, ako teraz píšeš-tak to nie som sama...lebo toto nie si ty...a preto som napísala, že si sa nevrátil taký, aký si bol, ale iný...to!! mi je ľúto...môžeš mať názor, aký len chceš, to je jasné a že mne je to ľúto, tak som to povedala nahlas, ale ty to iste dokážeš prerobiť na svoj úsudok...lebo nechápeš, alebo si nepripúšťaš, že pre mňa a pre iných si fakt bol kaliber!..
...
sito
09.10.11,10:02
Prepáčte mi milí, toto som objavil v tejto chvíli.


PASKOV (http://www.porada.sk/member.php?u=195637) - 06-10-11 19:29 - permalink (http://www.porada.sk/member.php?u=37436#vmessage193389)
Musím se Vám omluvit, neboť dnes *** sito *** ožil na poradě.

Moje falešné představy neměly opodstatnění.

Nóóó, pozrite ho, had, tarantula, aké sito spriada? Pozrite sa po profiloch, och, och, och. Dáva rady ako box! Kámo, v tejto chvíli, som na neho milý.
lujza.j
09.10.11,10:11
Sme bývalé byty 2 kategórie poniektorý eče s gamatkami. Ten vlastník v tom byte už vyše roka nebýva.
Mam doma malé deti a podlaha je dosť studená.Deti sa radi hraju na zemi. A to nehovoriac o 200m3 plynu viac ako po iné roky.
Majitelia su študovaní ludia, ale sebecký.Na môj telefonát reagovali dosť neobvykle vzhľadom k ich vzdelaniu.

tiež som mala. bývali sme v 1-izb. byte na vyvýšenom prízemí, pod nami nevykurované nebytové priestory, na koho som mala byť nasr.tá? iba steny izby a chodby susedili z vedľajšími bytmi, kuchyňa susedila s priestorom kde boli schránky-nevykurovaná miestnosť. ale fakt ma nenapadlo ísť niekde "vyplakávať" kúpila som do izby hrubý plyšový koberec a tepla sme mali až až.
teraz bývam v 4izb. byte a kúrim si tak ako chcem ja !!!! každý ma merač a term.hlavicu a je každom ako mu je teplo alebo zima. skôr ma ser.e, že dement na poslednom poschodí nie je schopný riadne odvzdušňovať radiátory, pretože polku mám teplú a polu studenú:mad::mad: a čo nechápem, je že vykurovací systém nie je napustený celý rok, ved keby mi bola zima ja si zakúrim a aj zaplatím. tiež mi je v obyvke od podlahy zima, ale to je môj problém mám tam dlažbu,/ja som ju chcela/ tak som si kúpila papuče z ovčej kože.
tak miesto zožierania sa so susedmi, ktorí aj tak nezakúria, by som si kúpila koberce.
mona091
09.10.11,10:19
tiež som mala. bývali sme v 1-izb. byte na vyvýšenom prízemí, pod nami nevykurované nebytové priestory, na koho som mala byť nasr.tá? iba steny izby a chodby susedili z vedľajšími bytmi, kuchyňa susedila s priestorom kde boli schránky-nevykurovaná miestnosť. ale fakt ma nenapadlo ísť niekde "vyplakávať" kúpila som do izby hrubý plyšový koberec a tepla sme mali až až.
teraz bývam v 4izb. byte a kúrim si tak ako chcem ja !!!! každý ma merač a term.hlavicu a je každom ako mu je teplo alebo zima. skôr ma ser.e, že dement na poslednom poschodí nie je schopný riadne odvzdušňovať radiátory, pretože polku mám teplú a polu studenú:mad::mad: a čo nechápem, je že vykurovací systém nie je napustený celý rok, ved keby mi bola zima ja si zakúrim a aj zaplatím. tiež mi je v obyvke od podlahy zima, ale to je môj problém mám tam dlažbu,/ja som ju chcela/ tak som si kúpila papuče z ovčej kože.
tak miesto zožierania sa so susedmi, ktorí aj tak nezakúria, by som si kúpila koberce.


tak, konecne niekto, kto byva v byte, ktory nie je vykurovany ostatnymi bytmi,

ja som tiez mamin prizemny byt musela riesit kupou elektrickych zohrievacov, aby v zime mala mama tepelnu pohodu, pretoze, aj ked mala radiatory na maximum, zial, byt sa nedal vyhriat, a pivnica zospodu vyhrievana nebola,

no a teraz, ked je byt prazdny, nie som ochotna temperovat, aby ti, z prveho poschodia mali ohrev z maminho prazdneho bytu, tiez si mozu kupit ohrievace, a aspon snad pochopia, ze ta zima zospodu ku mame je ustavicne kazdu zimu, a ziel, nemozeme sa stazovat, aby mame zateplili pivnicu, a aby ju aj temerovali