jsim
27.09.11,11:40
Prosím o radu. Som začínajúci živnostník a neviem ako zaúčtovať obedy v JÚ keď mám bločky z reštaurácie /nie stravné lístky/, príp. ako zdokladovať kedy som bol v robote /myslím soboty, sviatky../? A mim. stavná jednotka je 3,80€ ? A vďaka za pochopenie. J
Tweety
27.09.11,09:49
Prosím o radu. Som začínajúci živnostník a neviem ako zaúčtovať obedy v JÚ keď mám bločky z reštaurácie /nie stravné lístky/, príp. ako zdokladovať kedy som bol v robote /myslím soboty, sviatky../? A mim. stavná jednotka je max. vo výške 3,80?. A vďaka za pochopenie. J
Stravná jednotka je max. 3,80 za deň, ale Ty si môžeš uplatniť len toľko, koľko máš na doklade za obed z reštaurácie. Na zdokladovanie, že si pracoval, si budeš viesť evidenciu. A len podotýkam, ak si aj zamestnanec, kedže dostaneš stravenky od zamestnáv., ako SZČO už nemáš nárok.
psps
05.01.12,20:22
Som SZČO, robím JÚ. Zamestnávam jedného zamestnanca. Neviem, či dobre účtujem stravné. Ja a môj zamestnanec si kupujeme obedy v miestnej obecnej školskej jedálni. Na konci mesiaca mi príde faktúra za tieto obedy. Cena obedu je 2,11 E. Túto sumu dávam do výdavkov ako prevádzková réžia. Ďalej 45% zo sumy obedov teda 0,95Eur/ks dávam do pokladne a následne zaúčtujem ako ostatné zdaniteľné príjmy. Tých 45% zo sumy obedu dávam aj za seba aj za zamestnanca. Tu som si neni istá, či aj za seba aj za zamestnanca.
A čo ak mám viac obedov kúpených ako môj zamestnanec odpracoval dní. (niekedy si totiž zoberieme viac obedov v piatok a máme aj na víkend) Čo s tým?
Môžem si to napísať na seba, že som pracovala aj cez víkend? Alebo si môžem uplatňovať stavné len cez pracovné dni?
DanielaSL
05.01.12,20:42
psps
07.01.12,16:25
Tu si preštuduj ..... http://www.porada.sk/t111857-stravne-listky-v-ju.html

Všetko som si to prečítala, ale je to všetko o stravných lístkoch a nám chodí faktúra za skutočne spotrebované obedy. Tam sa účtuje na priebežné položky a na konci roka to vyrovnávajú, ale ja asi na priebežné položky nemusím účtovať a preto to robím takto:
Na konci mesiaca mi príde faktúra za obedy. Faktúru uhradím z BU a dám do výdavkov ako prevádzková réžia.
45% zo sumy obedov dávam do pokladne a následne zaúčtujem ako ostatné zdaniteľné príjmy. Učtujem správne?
Tých 45% zo sumy obedu dávam aj za seba aj za zamestnanca. Tu ale robím asi chybu, že? Má to byť len na zamestnanca a nie aj na mňa?
A čo ak mám viac obedov kúpených ako môj zamestnanec odpracoval dní. Môžem si to napísať na seba, že som pracovala aj cez víkend? Alebo si môžem uplatňovať stavné len cez pracovné dni?
Vopred ďakujem za odpoveď. Potrebovala by som to lepšie pochopiť.
veronikasad
07.01.12,16:30
Všetko som si to prečítala, ale je to všetko o stravných lístkoch a nám chodí faktúra s skutočne spotrebované obedy. Tam sa účtuje na priebežné položky a na konci roka to vyrovnávajú, ale ja asi na priebežné položky nemusím účtovať a preto to robím takto:
Na konci mesiaca mi príde faktúra za obedy. Faktúru uhradím z BU a dám do výdavkov ako prevádzková réžia.
45% zo sumy obedov dávam do pokladne a následne zaúčtujem ako ostatné zdaniteľné príjmy. Tých 45% zo sumy obedu dávam aj za seba aj za zamestnanca. Tu ale robím asi chybu, že? Má to byť len na zamestnanca a nie aj na mňa?
A čo ak mám viac obedov kúpených ako môj zamestnanec odpracoval dní. Môžem si to napísať na seba, že som pracovala aj cez víkend? Alebo si môžem uplatňovať stavné len cez pracovné dni?
Vopred ďakujem za odpoveď. Potrebovala by som to lepšie pochopiť.
Zmestnanec aj živnostník má nárok len na jeden obed za deň. Ak v prílohe faktúry je rozpis obedov za jednotlivé dni, obedy nad tento limit sú v plnej výške VNZD.

U zamestnanca je pre zamestnávatela VOZD suma 55 % ceny SL, max. 55 % zo sumy 3,80€/deň.
SZČO si môže dať do VOZD max. 3,80€/deň.

Keďže vo faktúre máš skutočne odobraté obedy za predch.mesiac, nemusíš účtovať cez priebežné položky.

Ešte k mojej prvej vete doplň dlžku pracovnej smeny u zamestnanca.
psps
07.01.12,17:08
Zmestnanec aj živnostník má nárok len na jeden obed za deň. Ak v prílohe faktúry je rozpis obedov za jednotlivé dni, obedy nad tento limit sú v plnej výške VNZD.

U zamestnanca je pre zamestnávatela VOZD suma 55 % ceny SL, max. 55 % zo sumy 3,80€/deň.
SZČO si môže dať do VOZD max. 3,80€/deň.

Keďže vo faktúre máš skutočne odobraté obedy za predch.mesiac, nemusíš účtovať cez priebežné položky.

Ešte k mojej prvej vete doplň dlžku pracovnej smeny u zamestnanca.

Dlžka prac. smeny zamesnanca je 8hod.denne. U neho mi je jasné, že mu zarátam obedy, len na odpracované smeny. A u mňa ako SZČO môžem brať všetky kalendárne dni?

takže keď to budem brať na jeden obed tak zaúčtujem:
2,11 Eur/1 obed do VOZD (u SZČO 1obed x 365 dni ???, u zamestnanca 1obed x skut.odprac.dni) všetko navyše dám do VNZD
z toho 45% 0,95 Eur/1obed do POZD (len u zamestnanca 1 obed x skutočne odprac.dni)
veronikasad
07.01.12,17:14
Dlžka prac. smeny zamesnanca je 8hod.denne. U neho mi je jasné, že mu zarátam obedy, len na odpracované smeny. A u mňa ako SZČO môžem brať všetky kalendárne dni?

takže keď to budem brať na jeden obed tak zaúčtujem:
2,11 Eur/1 obed do VOZD (u SZČO 1obed x 365 dni ???, u zamestnanca 1obed x skut.odprac.dni) všetko navyše dám do VNZD
z toho 45% 0,95 Eur/1obed do POZD (len u zamestnanca 1 obed x skutočne odprac.dni)
Ak máš zmluvu s dodávatelom stravy, tak u SZČO tolko, kolko máš faktúrované, ale nie viac ako 1 obed na deň.

Ak pracovná zmena zamestnanca trvala viac ako 11 hod., môžeš mu za tento deň dať dva obedy.
Príspevok zamestnanca je PNZD. Maximálny príspevok zamestnávatela, ktorý je jeho výdavkom OZD je 55 % z 3,80, minimálne 55 % z 2,85 (pri gastrolístku) , alebo skutočnej ceny obeda.
DanielaSL
07.01.12,17:18
Len doplním Veroniku ...ja by som 365 dní pre SZČO nedávala, podľa mňa by si to neobhájila , že SZČO robila celý rok bez dňa voľna.
veronikasad
07.01.12,17:20
Dani, tie obedy sú z jedálne, občas viac ako jeden za deň - ten druhý obed u SZČO neobháji vôbec ...
psps
07.01.12,17:20
Ďakujem za super rýchlu odpoveď.
A idem opravovať.
psps
07.01.12,17:27
Len doplním Veroniku ...ja by som 365 dní pre SZČO nedávala, podľa mňa by si to neobhájila , že SZČO robila celý rok bez dňa voľna.

Máš pravdu, radšej to prerátam, aby to vychádzalo len na pracovné dni.
psps
07.01.12,17:31
Ešte jedna vec ma napadla, alebo lepšie povedané našla som to v účtovníctve za rok 2009. Príspevok zamestnanca je tam rátaný s DPH. Teda k sume 0,95 E je pripočítaná DPH a sumu spolu zaplatil zamestnanec do pokladne. DPH bola odvedená DÚ. Podľa mňa to nie je dobre.
Či je?
psps
07.01.12,17:51
Ak máš zmluvu s dodávatelom stravy, tak u SZČO tolko, kolko máš faktúrované, ale nie viac ako 1 obed na deň.

Ak pracovná zmena zamestnanca trvala viac ako 11 hod., môžeš mu za tento deň dať dva obedy.
Príspevok zamestnanca je PNZD. Maximálny príspevok zamestnávatela, ktorý je jeho výdavkom OZD je 55 % z 3,80, minimálne 55 % z 2,85 (pri gastrolístku) , alebo skutočnej ceny obeda.

Určite PNZD??? Prečo?
Faktúru za obedy dávam do 25-prevádzková réžia
a príspevok od zamestnanca do 9-ostatné zdaniteľné príjmy.
učtujem v MRP.
psps
11.01.12,19:02
Posúvam
veronikasad
11.01.12,19:09
Určite PNZD??? Prečo?
Faktúru za obedy dávam do 25-prevádzková réžia
a príspevok od zamestnanca do 9-ostatné zdaniteľné príjmy.
učtujem v MRP.
lebo VOZD u zamestnanca je len 55 % hodnoty SL. A nákup SL je VNZD.
psps
11.01.12,19:21
lebo VOZD u zamestnanca je len 55 % hodnoty SL. A nákup SL je VNZD.

Ja dávam sumu za jeden obed 3,50 do VOZD aj za mňa-SZČO aj za môjho zamestnanca
a potom 45% z obeda teda 1,575 za zamestnanca do POZD. Nie je to jedno? Veď výsledok dane je rovnaký?
Alebo to fakt takto nemôže byť? Robil to aj môj predchodca (zdedená živnosť) a bola daňová kontrola a všetko bolo OK.
Asi sa blbo pýtam, ale robila som vždy len podvoj.účto a aj tu by som naň tiež najradšej prešla, je prehľadnejšie, a účty nepustia, takto som z toho...
maska4
16.01.12,11:47
Aj ja to takto robím.Príde fa za stravenky na mesiac ide do réžie a príjem od zamestnanca ako POZD.Len ja by som ešte potrebovala umerniť.Nejdem sa dopátrať vrátenia straveniek na konci roku. Ked mi spoločnosť posle dobropis. Zaúčtujem ho ako éžiu alebo IND, keďže jeho hodnotu budem posúvať zamestnancovi, ktorý lístky odovzdal.Neviem to poriešiť?
Jana Acsová
16.01.12,15:54
Aj ja to takto robím.Príde fa za stravenky na mesiac ide do réžie a príjem od zamestnanca ako POZD.Len ja by som ešte potrebovala umerniť.Nejdem sa dopátrať vrátenia straveniek na konci roku. Ked mi spoločnosť posle dobropis. Zaúčtujem ho ako éžiu alebo IND, keďže jeho hodnotu budem posúvať zamestnancovi, ktorý lístky odovzdal.Neviem to poriešiť?Hodnotu budete posúvať zamestnancovi? A nejedná sa o nespotrebované SL, ktoré majú byť na konci roka v zostatku nespotrebovaných cenín?
maska4
17.01.12,07:07
Hodnotu posúvame zamestnancovi.Nakoľko on ich našiel doma zapatrošené. Navrch si dodávateľ účtuje sprac.poplatok....Dph??? čo s tým všetkým?
Jana Acsová
17.01.12,10:27
Opakujem otázku: A nejedná sa o nespotrebované SL? Ak áno, ku dňu účtovnej závierky by mali byť niekde v zostatku alebo pohľadávke voči zamestnancovi.
Jana Acsová
17.01.12,10:28
Obstarávate SL, vraciate SL = účtovné prípady zamestnávateľa. A tak sa postavte aj k DPH. Iba v prípade, že "zapotrošením" zamestnanec porušil pracovnú disciplínu alebo niečo zanedbal ... môžete mu to dať k náhrade. Postavte sa k prípadu, ako nastal.
maska4
18.01.12,12:52
Jedná sa o nespotrebované lístky zamestnanca, ktoré našiel doma zapotrošené....Ja vždy objednávam stravenky na presný počet ľudí a dní.