dinduska
27.09.11,12:30
Dobrý den, nikde som nenašla odpoveď na moju otázku. Keď som szčo otváram maly second hand ,budem viesť jednoduché účtovníctvo. ako szčo mám nárok a stravné lístky.neviem či dobre tomu rozumiem keď budem mať otvorené od pondelka do nedele čiže 30 dní v mesiaci mám nárok na 30*3,8 strav.lístkov??a potom si celú sumu čiže 114 eur dám do výdavkou??niesom platca dph.ďakujem za odpoveď:)
Tweety
27.09.11,10:37
Dobrý den, nikde som nenašla odpoveď na moju otázku. Keď som szčo otváram maly second hand ,budem viesť jednoduché účtovníctvo. ako szčo mám nárok a stravné lístky.neviem či dobre tomu rozumiem keď budem mať otvorené od pondelka do nedele čiže 30 dní v mesiaci mám nárok na 30*3,8 strav.lístkov??a potom si celú sumu čiže 114 eur dám do výdavkou??niesom platca dph.ďakujem za odpoveď:)
ÁNo, máš nárok na toľko stravných lístkov, koľko dní budeš pracovať viac ako 4 hodiny denne. SL si musíš ale kupovať dopredu, nemôžeš si ich uplatniť dozadu, t. j. za dni, ktoré už uplynuli. Ale jedno upozornenie: ak náhodou aj pracuješ ako zamestnanec, a máš zabezpečené stravovanie od zamestnáv., nárok na SL už ako SZČO, nemáš.
dinduska
27.09.11,10:47
A keď mám v živnostenskom začiatok činnosti od 1.10.2011 a prevádzku otváram 17.10 tak medzi tými to dátummi si mám tie lístky objednať???lebo logicky nárok budem mať od 17.10 na lístky,nie??
eva.toth
27.09.11,10:56
Áno máte nárok na uvedené stravné t.j. 30 dní x 3,80 Eur, ale musíte preukázať, že ste v ten deň pracovali od 5 do 12 hod. Pozor na čerpanie dovolenky a na prípadnú nemoc. Stravný lístok v tento deň môžete použiť, ale do nákladov za tieto dni /dovolenka, nemoc/ si stravné nemôžete dať. U podnikateľov je možné účtovať o stravnom 2 spôsobmi. Nakúpiť stravné lístky a tie po spotrebovaní dať do nákladov, alebo si odkladať platby z registračnej pokladne z jedální a z týchto si dať do nákladov max. 3,80 Eur. Ak je nákup stravného lístka len napr. v hodnote 3,30 Eur. Do nákladov je možné dať len 3,30 Eur. Obdobne, ak platba z reg.pokladne je menšia ako 3,80 Eur, do nákladov je možné uplatniť len platbu nižšiu. Pozor treba dávať aj pri nákupe stravných lístkov napr. 31.12. Tieto si do nákladov môžete dať až v nasledujúcom roku, kedy ich začnete používať. Čiže ich musíte "časovať".
TakacovaJ
02.01.12,07:58
Dobrý deň, chcem nakúpiť stravné lístky takýmto spôsobom: mám nárok na 3,80 €/odpracovaný deň 5-12 hodín. Január má 21 pracovných dní + 1 platený sviatok - t.z. že môžem nakúpiť napr. 21*3,80=79,8€, ale nechcem lístky v hodnote 3,80€ nakoľko u nás je vo väčšine prevádzok menu okolo 3 €. Takže si nakúpim v hodnote 3 € (79,8:3=26,6), takže si môžem nakúpiť 26 stravných lístkov? Alebo len toľko lístkov, koľko je pracovných dní? Vie mi niekto poradiť prosím?
Veľmi pekne ďakujem.
Tweety
02.01.12,08:02
Dobrý deň, chcem nakúpiť stravné lístky takýmto spôsobom: mám nárok na 3,80 €/odpracovaný deň 5-12 hodín. Január má 21 pracovných dní + 1 platený sviatok - t.z. že môžem nakúpiť napr. 21*3,80=79,8€, ale nechcem lístky v hodnote 3,80€ nakoľko u nás je vo väčšine prevádzok menu okolo 3 €. Takže si nakúpim v hodnote 3 € (79,8:3=26,6), takže si môžem nakúpiť 26 stravných lístkov? Alebo len toľko lístkov, koľko je pracovných dní? Vie mi niekto poradiť prosím?
Veľmi pekne ďakujem. Len toľko lístkov koľko je pracovných dní. Za každý odpracovaný deň (dlhšia práca ako 4 hod.) je nárok na zabezpečenie stravovania, resp. nárok na 1Sl.
Zdenka 0705
02.01.12,08:03
Pri nákupe strav. lístkov sa riadiš počtom odpracovaných dní. V januári ako píšeš, ich bude 21, nemôžeš viac.
---------------------
Pre lepšiu zrozumiteľnosť opravujem:
- nakúpiť môžeš strav. lístkov toľko, koľko sama uznáš za vhodné
- nákup SL účtuješ ako ceniny

- zamestnancovi prináleží 1 ks SL za tie dni, v ktorých odpracoval viac ako 4 hodiny a menej ako 12 hodín
TakacovaJ
02.01.12,08:03
Len toľko lístkov koľko je pracovných dní. Za každý odpracovaný deň (dlhšia práca ako 4 hod.) je nárok na zabezpečenie stravovania, resp. nárok na 1Sl.

Aha, ďakujem ti, aby som v tom mala jasno a neurobila nejakú chybu.
TakacovaJ
02.01.12,08:04
Pri nákupe strav. lístkov sa riadiš počtom odpracovaných dní. V januári ako píšeš, ich bude 21, nemôžeš viac.

ďakujem Zdenka
Johanka
02.01.12,09:16
Zákon o dani z príjmov §19/2:

p) stravné vynaložené daňovníkom s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 za každýodpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovených na kalendárny deň pre časové pásmo 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu, 87) ak daňovníkovi súčasne nevzniká nárok na príspevok na stravovanie podľa osobitného predpisu89) v súvislosti s výkonom závislej činnosti, alebo daňovník neuplatňuje výdavky (náklady) na stravovanie podľa písmena e),


Prečo "pracovný" ? Prečo za viac ako 4 hodiny ? Ako môžete vedieť, že v januári bude 21 ODPRACOVANÝCH dní ?
TakacovaJ
02.01.12,10:33
Zákon o dani z príjmov §19/2:

p) stravné vynaložené daňovníkom s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 za každýodpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovených na kalendárny deň pre časové pásmo 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu, 87) ak daňovníkovi súčasne nevzniká nárok na príspevok na stravovanie podľa osobitného predpisu89) v súvislosti s výkonom závislej činnosti, alebo daňovník neuplatňuje výdavky (náklady) na stravovanie podľa písmena e),


Prečo "pracovný" ? Prečo za viac ako 4 hodiny ? Ako môžete vedieť, že v januári bude 21 ODPRACOVANÝCH dní ?



t.z. že môžem nakúpiť viac lístkov a využiť ich podľa potreby? napríklad keď sa bude pracovať aj cez víkend a pod?
Paula
02.01.12,10:55
zo stránky www.drsr.sk

otázka:

Ako je treba chápať pojem odpracovaný deň pri uplatňovaní si výdavkov na stravovanie SZČO, pretože SZČO na rozdiel od zamestnanca nemá ustanovený pracovný čas zákonom a teda môže odpracovať teoreticky 365 dní v roku. Akým spôsobom sa má vykazovať odpracovaný deň, aby bolo možné tento výdavok uplatniť?

odpoveď:

S účinnosťou od 1.1. 2007 bola vykonaná zmena ustanovenia § 19 ods. 2 písm. p) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov, keď sa za daňový výdavok považuje stravné vynaložené daňovníkom s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovených na kalendárny deň pre časové pásmo 5 až 12 hodín podľa zákona o cestovných náhradách. Už nie je stanovený rozsah a výška stravného tak ako pre zamestnancov (stravné vo výške stanovenej pre stravné na pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín už nie je obmedzené na 55 % z ceny jedla, pracovný deň nie je obmedzený na pracovnú zmenu v trvaní viac ako 4 hodiny, nie je obmedzený počet dní, za ktoré je možné stravné uplatniť). Naďalej zostáva v platnosti, že stravné podľa § 19 ods. 2 písm. p) daňovník nemôže uplatniť do daňových výdavkov vtedy, ak mu súčasne vzniká nárok na príspevok na stravovanie podľa ZP v súvislosti s výkonom závislej činnosti, alebo ak uplatňuje výdavky (náklady) na stravovanie podľa § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov. Naďalej tiež platí, že výdavky vynaložené na stravné musí daňovník preukázať dokladom o nákupe stravných lístkov, stravovacích poukážok a pod. Nejde o paušálne uplatňovanie výdavkov, ale o ich uplatňovanie v súlade s § 19 ods. 1 zákona o dani z príjmov.
TakacovaJ
02.01.12,11:02
zo stránky www.drsr.sk (http://www.drsr.sk)

otázka:

Ako je treba chápať pojem odpracovaný deň pri uplatňovaní si výdavkov na stravovanie SZČO, pretože SZČO na rozdiel od zamestnanca nemá ustanovený pracovný čas zákonom a teda môže odpracovať teoreticky 365 dní v roku. Akým spôsobom sa má vykazovať odpracovaný deň, aby bolo možné tento výdavok uplatniť?

odpoveď:

S účinnosťou od 1.1. 2007 bola vykonaná zmena ustanovenia § 19 ods. 2 písm. p) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov, keď sa za daňový výdavok považuje stravné vynaložené daňovníkom s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovených na kalendárny deň pre časové pásmo 5 až 12 hodín podľa zákona o cestovných náhradách. Už nie je stanovený rozsah a výška stravného tak ako pre zamestnancov (stravné vo výške stanovenej pre stravné na pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín už nie je obmedzené na 55 % z ceny jedla, pracovný deň nie je obmedzený na pracovnú zmenu v trvaní viac ako 4 hodiny, nie je obmedzený počet dní, za ktoré je možné stravné uplatniť). Naďalej zostáva v platnosti, že stravné podľa § 19 ods. 2 písm. p) daňovník nemôže uplatniť do daňových výdavkov vtedy, ak mu súčasne vzniká nárok na príspevok na stravovanie podľa ZP v súvislosti s výkonom závislej činnosti, alebo ak uplatňuje výdavky (náklady) na stravovanie podľa § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov. Naďalej tiež platí, že výdavky vynaložené na stravné musí daňovník preukázať dokladom o nákupe stravných lístkov, stravovacích poukážok a pod. Nejde o paušálne uplatňovanie výdavkov, ale o ich uplatňovanie v súlade s § 19 ods. 1 zákona o dani z príjmov.

už som pochopila, ďakujem veľmi pekne Paula, čo by som bez tejto porady robila? :) tak ešte raz všetkým vďaka
martina2310
02.01.12,17:03
Dobrý deň, ja si otváram tiež secondhand ale na detský textil. Zaujím ma ako si riešila sklad. Lebo ja ešte stále netuším ako si mam urobiť sklad kedže som kupovala oblečenie na kg.
Mila123
02.01.12,17:04
a predávaš ho na váhu? či na ks?
martina2310
02.01.12,17:07
na ks
Mila123
02.01.12,17:13
pri preberaní tovaru si musíte spočítať tovar na kusy.....(ale pre vlastnú kontrolu si urob prepočet napr. aby jedno tričko nevážilo 2 kg), urobíš príjemku na sklad a predávaš.....
martina2310
02.01.12,17:15
Takže aj tie veci ktoré už mám na predajni si musím všetky popočítať a napríklad dávať že tričko 120 ks na príjemku?
Mila123
02.01.12,17:17
asi tak nejako...inak to nepôjde.....
martina2310
02.01.12,17:23
dakujem pekne za pomoc.
Romci
05.01.12,12:16
Chcem sa spýtať, SZČO má teda nárok na str. lístok aj v sobotu aj v nedeľu
?
veronikasad
05.01.12,12:17
Chcem sa spýtať, SZČO má teda nárok na str. lístok aj v sobotu aj v nedeľu
?
Ak pracuje - ano. Ale všetkého veľa škodí, mal by aj oddychovať ...
Romci
05.01.12,12:19
Hej to viem..ale čo už..a ako sa to dokladuje keď príde daňová kontrola(myslím to že odrobil tie vikendy)?
veronikasad
05.01.12,12:20
Hej to viem..ale čo už..a ako sa to dokladuje keď príde daňová kontrola(myslím to že odrobil tie vikendy)?
čo je predmetom podnikania SZČO ?
Romci
05.01.12,12:23
Kúpa tovaru na účely jeho predaja konečnému spotrebiteľovi (maloobchod) alebo iným prevádzkovateľom živnosti (veľkoobchod), Sprostredkovateľská činnosť v oblasti obchodu, služieb a výroby, Sprostredkovanie poskytovania úverov alebo pôžičiek z peňažných zdrojov získaných výlučne bez verejnej výzvy a bez verejnej ponuky majetkových hodnôt
veronikasad
05.01.12,12:26
Kúpa tovaru na účely jeho predaja konečnému spotrebiteľovi (maloobchod) alebo iným prevádzkovateľom živnosti (veľkoobchod), Sprostredkovateľská činnosť v oblasti obchodu, služieb a výroby, Sprostredkovanie poskytovania úverov alebo pôžičiek z peňažných zdrojov získaných výlučne bez verejnej výzvy a bez verejnej ponuky majetkových hodnôt
ak sa v tom kontrolori budú chcieť moc vrtať, možno ich bude zaujímať prevádzková doba predajne (ak nejakú má), námatkovo uzatvorené sprostr.zmluvy, faktúry a pod.
Niekedy je menej viac - a platí to aj pri SL.
Romci
05.01.12,12:29
No bohužiaľ na kancelárii nie je prevádzková doba..Asi to nechám len klasicky na odpracované dni bez víkendov a sviatkov...
keram66
26.01.12,13:01
Dobry den ,
ak som objednala str.listky , vyplatene boli 16.1.2012 .Mozem ich cerpat uz 16 ci az 17januara , alebo az na mesiac februar ?
Dakujem
Tweety
26.01.12,13:11
Dobry den ,
ak som objednala str.listky , vyplatene boli 16.1.2012 .Mozem ich cerpat uz 16 ci az 17januara , alebo az na mesiac februar ?
Dakujem ÁNo, už od 16.1., samozrejme len za odpracované dni.
Ticket Restaurant
13.02.12,08:28
Vo Vašom prípade je potrebné analyzovať ustanovenie §19 ods. 2 písm. p) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov. V zmysle tohto ustanovenia predstavuje daňový výdavok stravné vynaložené daňovníkom, ktorému plynú príjmy podľa §6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac však na stravné v rozsahu podľa zákona o cestovných náhradách pre časové pásmo 5-12 hodín. Tu je podmienka, že ak by ste mali aj príjem ako zamestnanec, ku ktorému by Vám zamestnávateľ poskytoval stravovanie, nárok na stravné podľa vyššie citovaného ustanovenia Vám nevzniká. Pri analýze tohto ustanovenia nie je rozhodujúce, ako dlho a často budete mať Váš obchod otvorený, ale či ste skutočne odpracovali každý deň v mesiaci. K uvedenému si budete viesť evidenciu o odpracovanom čase (na papieri, v exceli, inak, aby ste preukázali splnenie podmienky na vznik nároku). Ak ste sa rozhodla pre zakúpenie stravovacích poukážok ako formu stravného (ide o najlepšie preukázanie vyloženia stravného) podľa vyššie citovaného ustanovenia vo výške 3.80 EUR, budú potom takto vynaložené výdavky Vašim daňovým výdavkom. Upozorňujeme na splnenie všeobecných podmienok na daňovú uznateľnosť výdavku, ktorým je jeho zaúčtovanie, preukáznosť a vynaloženie na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmu.
adriatika
13.02.12,11:58
Dobrý deň, zostali mi stravné lístky z roku 2011, kupovala som ich v januári na celý rok, sú tieto lístky prenosné a môžem ich vyúčtovať za január 2012?

Ďakujem za odpoveď
Tweety
13.02.12,11:59
Dobrý deň, zostali mi stravné lístky z roku 2011, kupovala som ich v januári na celý rok, sú tieto lístky prenosné a môžem ich vyúčtovať za január 2012?

Ďakujem za odpoveď Sl platili len pre rok 2011. Bolo ich treba vrátiť dodávateľovi.
adriatika
13.02.12,22:47
Tweety, ďakujem za odpoveď. Takže, aby som tomu rozumela dobre, ak mi zostali stravné lístky, nemôžem ich proste preúčtovať do nového roku....Môžem ich vymeniť u dodávateľa za nové stravné lístky s tým, že dokúpim zbytok za celý rok, podľa pracovných dní a výmena sa uskutoční na základe nejakých dokladov...Ak ich nevymením, jediná možnosť je odpísať stravné lístky na súkromné účely v starom roku, chápem to dobre? Ak by som zaúčtovala stravné lístky z roku 2011, do roku 2012 a potom v januári vydala tieto stravenky, myslím účtovne, nie manuálne, tak by to bola účtovná chyba, dobre tomu rozumiem?
ewita888
13.02.12,22:54
tie SL sú platné na rok 2011 alebo 2012 ?
janapill
14.02.12,12:56
Ahojte,
chcem sa opýtať ako je to stravným SZČO, ak chodí pracovať aj do zahraničia konkr.do Čiech, môžem mu spraviť vyúčtovanie cestovného a dať mu tam tých 600.-Kč/deň ? treba to aj nejako zdokladovať, že tam skutočne bol???
A bude to jeho daňový výdavok, že????
Ďakujem
Mija33
13.06.12,04:59
Dobrý, môžem si namiesto stravného lístka dať do nákladov bloček z pizérie, či obed kupený v TESCO?
/SZČO, pracujem doma, internet.obchod/
Tweety
13.06.12,05:11
Dobrý, môžem si namiesto stravného lístka dať do nákladov bloček z pizérie, či obed kupený v TESCO?
/SZČO, pracujem doma, internet.obchod/
Môžeš, ale max. uznaným výdavkom je suma 3,80 €.
Mija33
13.06.12,05:16
OK to mi je jasné, takže ked nemám momentálne peniaze na kupu stravných lístkov, môžem si dať do výdavkov na každý den bloček za stravu z obchodu, pizerie ...
Môžem si to dať aj sumárom jednu sumu za mesiac do jedn.účtovníctva a k tomu priložím rozpis dní za ktoré si uplatnujem stravné?
Tweety
13.06.12,05:31
OK to mi je jasné, takže ked nemám momentálne peniaze na kupu stravných lístkov, môžem si dať do výdavkov na každý den bloček za stravu z obchodu, pizerie ...
Môžem si to dať aj sumárom jednu sumu za mesiac do jedn.účtovníctva a k tomu priložím rozpis dní za ktoré si uplatnujem stravné?
Áno, môžeš.
Mija33
13.06.12,05:34
Dakujem krásne. Prijemný den M
Mija33
18.06.12,06:28
Dobrý ešte sa chcem opýtať, môžem na jeden bloček s napr. TESCO rozrátať stravné na viac dní v mesiaci /v hodnote 3,80,- na 1 deň samozrejme/?
veronikasad
18.06.12,06:30
Dobrý ešte sa chcem opýtať, môžem na jeden bloček s napr. TESCO rozrátať stravné na viac dní v mesiaci /v hodnote 3,80,- na 1 deň samozrejme/?
Stravné účtuješ ako preukazatelné výdavky = v deň keď si obedovala, max. v hodnote 3,80€/deň.
Mija33
18.06.12,06:35
Dakujem
Mija33
10.09.12,08:10
Môžem si dať do výdavkov aj 1x do roka bloček od kaderníka, či čistiace prostriedky-----? co by som si mohla ešte dať ak mám prácu z domu, e-shop. dakujem
Tweety
10.09.12,08:13
Môžem si dať do výdavkov aj 1x do roka bloček od kaderníka, či čistiace prostriedky-----? co by som si mohla ešte dať ak mám prácu z domu, e-shop. dakujem
Kaderníka za frizúru? To snáď už prehánaš, to ako súvisí s podnikaním? A inak si mimotemy
Mija33
10.09.12,08:19
No viem, že niektoré "pani podnikatelky" si to dávaju. tak sa len pýtam. Dik
Tweety
10.09.12,08:21
No viem, že niektoré "pani podnikatelky" si to dávaju. tak sa len pýtam. Dik
Veď môžu, ale to nie je VOZD.
Mija33
10.09.12,08:23
Tak to som mimo, tak si to daju do osobnej spotreby ci kde?
Tweety
10.09.12,08:40
Tak to som mimo, tak si to daju do osobnej spotreby ci kde? Treba sa ich opýtať, ale určite je to osobná spotreba, teda výdavok NOZD. Treba popozerať Zákon o DzP.
Mija33
10.09.12,11:04
Treba sa ich opýtať, ale určite je to osobná spotreba, teda výdavok NOZD. Treba popozerať Zákon o DzP.

aký to má význam dávať si to tam v JÚ?
mondes
10.09.12,20:01
aký to má význam dávať si to tam v JÚ?

Žiadny. :-))
Tweety
11.09.12,04:55
aký to má význam dávať si to tam v JÚ?
Možno to tie panie podnikateľky ešte nevedia, ale žiaden. Samozrejme, ak to vie aj pani účtovníčka.
siska8
13.09.12,13:32
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať ohľadom stravných lístkov...Manžel má uzatvorenú živnosť od 1.9.2012 v oblasti zváračských prác. Každý deň jazdí do firmy, pre ktorú pracuje. Najvýhodnejšie pre neho by bolo používanie stravných lístkov. Od 1.9.2012 si vraj môže dať do nákladov za každý odpracovaný deň stravné vo výške 4,00 eura.
Moje otázky znejú: 1. Je treba vypisovať cestovný príkaz, resp. dokladovať každý odpracovaný deň nejakou evidenciou? (myslím, že si aj vypisujú vo firme niečo ako evidencia dochádzky...)
2. Stravné lísky by sme chceli objednať (gastrolístky) - čo sa týka účtovníctva...faktúru za tieto gastrolístky napr. v hodnote 200,-- euro zaúčtujem ako VNZD?...a spotrebu gastrolístkov budem účtovať ako VOZD napr. 180,-- (samozrejme za jednotlivé mesiace do konca roka zvlásť)? Čo s rozdielom, so zvyšnými gastrolístkami? Ďakujem za odpoveď.
Tweety
13.09.12,13:36
Popozeraj príspevky v tejto téme. Je to tu už stokrát zodpovedané.
Mija33
15.10.12,06:42
Dobrý, len sa chcem uistiť ako záúčtujem v JÚ faktúru za gastráče?
A potom ked ich mínam mám si odkladať aj bločky kde som gastráče minula? Tie ako zaúčtujem? dakujem
Tweety
15.10.12,06:44
Dobrý, len sa chcem uistiť ako záúčtujem v JÚ faktúru za gastráče?
A potom ked ich mínam mám si odkladať aj bločky kde som gastráče minula? Tie ako zaúčtujem? dakujem
Nákup straveniek( nie je možné spätný nákup) je VNZD, výdaj-spotreba podľa odpracovaných dní je VOZD. A aké bločky? Veď minieš gastrolístok. Rovnako nie je možné uplatniť odpočet dph.(ak si jej platiteľom)
Mija33
15.10.12,06:52
SZČO, som neplatca,
tAKTO, KúPIM sl gastro lístky, fA ZAúčTUJEM KDE v JÚ? už sa potom nesledujem kde SL miniem? Stačí ak si vediem evidenciu dní kedy som ich minula?
Tweety
15.10.12,06:53
SZČO, som neplatca,
tAKTO, KúPIM sl gastro lístky, fA ZAúčTUJEM KDE v JÚ? už sa potom nesledujem kde SL miniem? Stačí ak si vediem evidenciu dní kedy som ich minula?
Veď som napísala kde zaúčtuješ, a čo potom s nimi. Evidencia odpracovaných dní potrebná.
Mija33
15.10.12,06:57
dakujem, este sa opýtam ak nemám do konca roka peniažky na nákup gastráčov, môžem si uplatniť do výdavkov aj bločky z nákupov stravy v obchodných retazcov do výšky 4,- na den?
Mija33
15.10.12,06:58
Nákup straveniek( nie je možné spätný nákup) je VNZD

Prepáčte, Prosím uviesť presný stlpec v JÚ
Tweety
15.10.12,07:13
Nákup straveniek( nie je možné spätný nákup) je VNZD

Prepáčte, Prosím uviesť presný stlpec v JÚ
Stlpec nenapíšem, nerobím JÚ. Ale pozri tu príspevky, určite nájdeš presne aj stlpec.
Paula
15.10.12,07:16
dakujem, este sa opýtam ak nemám do konca roka peniažky na nákup gastráčov, môžem si uplatniť do výdavkov aj bločky z nákupov stravy v obchodných retazcov do výšky 4,- na den?


Na nákup SL nemáš a na nákup teplého jedla v reťazci máš?
Paula
15.10.12,07:21
zo stránky www.drsr.sk

Výdavky vynaložené na stravovanie v súlade s § 19 ods. 2 písm. p) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov je daňovník povinný preukázať (preukazuje stravné napr. nákupom obedových lístkov, príp. aj preukázateľným dokladom z reštauračného zariadenia), to znamená, že nejde o uplatnenie paušálnych náhrad.
Mija33
15.10.12,07:25
Dakujem, neuplatnujem si paušálne výdavky
Paula
15.10.12,07:29
citovala som, preto aj o paušáli :)
Mija33
18.10.12,05:23
môžem to dať do - Nákup investič.a finanč.majetku? ostatné stlpce mi tam nepasuju

/ostatne - Platba dane z prijmu, platba DPH, Os.spotreba,dary, Soc.fond, čerpanie - nemám SF/
kn-alka
18.10.12,05:40
SZČO, som neplatca,
tAKTO, KúPIM sl gastro lístky, fA ZAúčTUJEM KDE v JÚ? už sa potom nesledujem kde SL miniem? Stačí ak si vediem evidenciu dní kedy som ich minula?

Faktúru za gastrolístky zaúčtuješ na réžia - ceniny. Gastrolístky si musíš zakúpiť dopredu, t.j. napr.: príde ti poštou 20 ks gastrolístkov 02.11. Ja si vediem pomocnú evidenciu vo forme zošitu A4, kde si vediem dátum nákupu SL a potom spotrebu k 31. v mesiaci podľa počtu odpracovaných dní.
Mija33
18.10.12,05:48
Tu na porade mi bolo poradené :Nákup straveniek je VNZD, výdaj-spotreba podľa odpracovaných dní je VOZD. Je to OK?
kn-alka
18.10.12,06:16
Koľko ľudí, toľko chutí. Môžeš zaúčtovať výdaj - ostatné nezdaniteľné a napr. mesačne cez interné doklady zaúčtovať spotrebu do réžie.
Ja to robím opačne. Faktúru hneď zaúčtujem do réžie, vediem si pomocnú evidenciu spotreby a na konci roka cez ID zaúčtujem nespotrebované SL z réžie do ostatných nezdaniteľných.
Mija33
18.10.12,06:25
Potom kto sa má v tom vyznať! Ja som Fa zaúčtovala tiež do réžie, aj si vediem evidenciu spotreby SL, ale čo dalej ked som už lístky minula a dalšie už neplánujem si zakúpiť do konca roka?
stefan-s
18.10.12,06:35
Dobrý deň, chcem sa opýtať na aký počet stravných lístkov má SZČO (živnostník vykonávajúci remeselnú činnosť (inštalatérske a kúrenárske práce)) a pracuje sám za seba. Má nárok na stravné lístky v počte pracovných dní príslušného mesiaca? Napr. október 23 pracovných dní. Alebo aké sú tam obmedzenia, ktoré teba nejako vydokladovať? Ďakujem.
Zita5
18.10.12,06:36
Potom kto sa má v tom vyznať! Ja som Fa zaúčtovala tiež do réžie, aj si vediem evidenciu spotreby SL, ale čo dalej ked som už lístky minula a dalšie už neplánujem si zakúpiť do konca roka?
http://www.porada.sk/t166343-p3-uctovanie-stravnych-listkov-ju.html#post1721350

prečítajte si aj napríklad túto tému
http://www.porada.sk/t166343-p3-uctovanie-stravnych-listkov-ju.html

a možno k tomu aj postupy účtovania v JU
kn-alka
18.10.12,06:45
Potom kto sa má v tom vyznať! Ja som Fa zaúčtovala tiež do réžie, aj si vediem evidenciu spotreby SL, ale čo dalej ked som už lístky minula a dalšie už neplánujem si zakúpiť do konca roka?

Tak už nič nemusíš robiť. Faktúru máš v nákladoch, SL spotrebované a koniec.
Zita5
18.10.12,07:00
Tak už nič nemusíš robiť. Faktúru máš v nákladoch, SL spotrebované a koniec.

Nie som o tom presvedčená že správne je účtovať zakúpenie SL hneď do nákladov, ak napr.1. v mesiaci ešte neviem , koľko SL spotrebujem za daný mesiac podľa odpracovaných dní .Stravná poukážka, alebo stravný lístok je cenina .Takýto výklad je aj v priloženom stanovisku z DRSR .
Paula
18.10.12,07:01
Dobrý deň, chcem sa opýtať na aký počet stravných lístkov má SZČO (živnostník vykonávajúci remeselnú činnosť (inštalatérske a kúrenárske práce)) a pracuje sám za seba. Má nárok na stravné lístky v počte pracovných dní príslušného mesiaca? Napr. október 23 pracovných dní. Alebo aké sú tam obmedzenia, ktoré teba nejako vydokladovať? Ďakujem.


zo stránky www.drsr.sk

otázka:

Ako je treba chápať pojem odpracovaný deň pri uplatňovaní si výdavkov na stravovanie SZČO, pretože SZČO na rozdiel od zamestnanca nemá ustanovený pracovný čas zákonom a teda môže odpracovať teoreticky 365 dní v roku. Akým spôsobom sa má vykazovať odpracovaný deň, aby bolo možné tento výdavok uplatniť?

odpoveď:

S účinnosťou od 1.1. 2007 bola vykonaná zmena ustanovenia § 19 ods. 2 písm. p) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov, keď sa za daňový výdavok považuje stravné vynaložené daňovníkom s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovených na kalendárny deň pre časové pásmo 5 až 12 hodín podľa zákona o cestovných náhradách. Už nie je stanovený rozsah a výška stravného tak ako pre zamestnancov (stravné vo výške stanovenej pre stravné na pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín už nie je obmedzené na 55 % z ceny jedla, pracovný deň nie je obmedzený na pracovnú zmenu v trvaní viac ako 4 hodiny, nie je obmedzený počet dní, za ktoré je možné stravné uplatniť). Naďalej zostáva v platnosti, že stravné podľa § 19 ods. 2 písm. p) daňovník nemôže uplatniť do daňových výdavkov vtedy, ak mu súčasne vzniká nárok na príspevok na stravovanie podľa ZP v súvislosti s výkonom závislej činnosti, alebo ak uplatňuje výdavky (náklady) na stravovanie podľa § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov. Naďalej tiež platí, že výdavky vynaložené na stravné musí daňovník preukázať dokladom o nákupe stravných lístkov, stravovacích poukážok a pod. Nejde o paušálne uplatňovanie výdavkov, ale o ich uplatňovanie v súlade s § 19 ods. 1 zákona o dani z príjmov.
kn-alka
18.10.12,11:13
Mne to takto vyhovuje,vediem pomocnú evidenciu o spotrebe. Len na konci roka preúčtujem nespotrebované SL. Takto mám len 1 ID, nie 12 za každý mesiac zvlášť.