varmusova
27.09.11,13:04
Prosim poradiť ako mám opracovať zle zatrávnenú plochu záhradky. Novú zeminu už nemožem navoziť, pretože sa mi zdvihne plocha a bude mi zatekať do pivníc, stará záhradka je zatrávnená, ale nervonomerne. Mohli by ste mi poradiť, čo tam mám nasiať aby zahradka vyzerala trochu k svetu?
KEJKA
27.09.11,14:59
treba zvážiť aké výškové rozdiely chceš riešiť. Napr.celú plochu môžeš prekopať, vyrovnať a na jar vysiať novú trávu.
bupi
27.09.11,20:58
Co myslis pod pojmom zle zatravnena? Su tam miesta, kde sem tam trava rastie a niekde nie? Vtedy staci tie nezarastene miesta motyckou zvrchu prekopkat, pohrabat a zasiat travu podla lubovole.Semienka potom jemne zahrabat hrablickami. Nemusis ani valcovat, ak to vies pekne urovnat. Moze to byt cisty travnik,alebo mix trava s lucnymi kvetmi, alebo len lucne kvety...Travnik mozes zakladat aj teraz, dokonca je to lepsie ako na jar, lebo nevyschne a netreba ho tak polievat.
Ak chces aby povodny travnik rastol a viac sa rozrastal, treba ho nechat vyrast, nie hned podla mody kosit uz ked ma 5 mm. Pocas letneho sucha takto vyholeny travnik len vysycha a su tam skarede suche plochy.Vyssia trava drzi vlhkost a travnik je pekny zeleny, len tak lahko mu sucho neuskodi.
varmusova
28.09.11,04:25
To by bola práca pre banika, prekopať, ale skúsim to dorovnať, dakujem
varmusova
28.09.11,04:30
Su miesta kde je zle zatrávnená čiže sú tam chumáče trávy, a na iných miestach nie je nič, ale trápi ma viac tá nerovnosť terénu, vstup do záhradky nejakým mechanizmom nie je možný takže to musím riešiť ručne a zemina je ubitá bol tam pôvodne stavebný materiál, pôvodne som planovala navieť novú zeminu vyhrabličkovať a nasiať novú trávu, ale z dôvodov ktoré som spomínala to nie je dobré riešenie, skúsim vyrovnať velmi preliačené plochy zeminou ale s tým trávnikom si neviem dat rady
KEJKA
28.09.11,04:36
my sme tiež vyrovnávali ručne cca 100 m2, čistili od buriny, striekali - už som to tu písala. Ale pred stavbou som si nechala vrchnú zeminu stiahnuť na kopu, ktorú nám male UNC minulú jesen rozhrabal na taký zdevastovaný povrch po stavbe ako máš ty. Takže to bolo asi o niečo ľahšie. Ale sme to aj tak rozkopávali aj čakanom, tak to bolo ubité.
Ked sú preliačiny, musia byť aj hrboly - tie rozkop a zeminu zhrab do preliačenín. prípadne polej a ked to trochu povolí asi sa ti bude ľahšie robiť.
bupi
28.09.11,05:42
Tak ked je to pre banika, po stavbaroch, tak pockaj do zimy, vtedy je zem mokra, ked nemrzne, lahsie sa preryluje. Niekedy je to v novembri, niekedy v decembri, do marca je casu. Zistis podla stavu, zas nesmie to byt brecka, lebo ani to sa neda rylovat...A na travu netreba rylovat meter do hlbky,trava ma kratke korene, staci po povrchu a tolko, co chces vyrovnat.
arizona
28.09.11,05:51
Tiez sme rucne pripravovali a vyrovnavali povrch zahrady.Rylovali,kopali,hrabali, vykopavali stare trsy travy...sice drina, ale ak chcete mat v buducnosti rovny povrch a pekny travnik, tak sa tomu nevyhnete.
Ak je zem moc tvrda, treba parkrat riadne popolievat,potom to ide lahsie...

Ak uz budete mat povrch zarovnany, odporucam ho nechat este postat a obcas poliat /ak neprsi/, aby zemina "ulahla". Povyrovnavat znovu nezrovnalosti a az potom sadit travu.

Najidealanejsie pre pekny a rovnomerny travnik by bolo vykopat vsetku staru travu. lebo pri podsadzani ineho druhu su casto vidiet nezrovnalosti, nielen vo farbe,ale aj vyske, ci hustote travnika.