misco
27.09.11,18:48
Je mozne dat si patentovat, alebo inym sposobom ochranit napad na webovy portal? Ide o jedinecny system, ktory vo svete este nefunguje, je zrealizovany a pripraveny na spustenie. Problem je v tom ze urcite sa to zapaci mnohym ludom a budu chciet nieco podobne. A otazka je ci sa da zabranit tomu ako to bolo pri zlavovych portaloch..najskor bol jeden vo svete, neskor jeden na slovensku, a dnes ich je aspon 40 na slovensku.
mattto
27.09.11,18:41
portal nie je možné patentovať v zmysle zákona o patentoch a myslím, že portál ako nápad nie je možné nijak chrániť. Môžeš chrániť jeho obsah v zmysle autorského zákona, systém portálu ako software - výsledok tvojej tvorivej duševnej činnosti
kabko
27.09.11,20:40
To by ma ale zaujímalo, čo je ten "jedinecny system, ktory vo svete este nefunguje" ? Prezradíš nám viac? Resp., keďže je "zrealizovany a pripraveny na spustenie" , môžeš hodiť link? (nech vieme, čo také vytvoril slovák ako prvý na svete, čo tu ešte nieje - neber to ironicky, myslím to v dobrom...)
charonme
27.09.11,20:49
nastastie tato vec zatial zostava medzi tymi par, v ktorych je este dovolene fungovat konkurencii a pokroku
misco
28.09.11,21:26
no tak sebadonutenim som aj ja zistil ze nie je mozne patentovat softver, suhlasim s tym ze to aspon umoznuje slobodne vyvijat softver. Ale ma to aj negativa, v tom smere ze zhotovitel inovativneho softveru sa nemoze ucinne branit voci tym ktory vyckavaju a kopiruju uspesne projekty.

@kabko povedal som ze je pripraveny na spustenie a nie ze je spusteny. Viac v tuto chvilu nepoviem. A slovakov netreba podcenovat v tejto oblasti, mame kvalitne technicke skoly v tomto smere, a poznam vela ludi ktori maju v sucasnosti uspesne startupy a takisto aj uspesne rozbehnute projekty.

A k tym patentom este. Mam na mysli medzinarodne patenty, nie slovenske. Pre priklad firma Apple ma jeden patent - posuvanie v launcheri je sposobom ako listovanie...cize obrazovky sa posuvaju z prava do lava. Konkurencne operacne systemy ako Android toto vyuzivat nemozu, a posuvanie je riesenie z hora na dol ... ako scrolovanie webstranky.

Zaujima ma teda ako sa chape takyto patent...ked sa tyka softveru. Pretoze v principe by stacilo patentovat samotnu myslienku ako v pripade Apple.
Otazka dalsia je ci to ma vobec zmysel z pravnej stranky, z financnej nie nakolko viem ze su to pekne palky za medzinarodny patent.
profesional
21.10.11,12:18
Podla prava dusevneho vlastnictva sa myslienka alebo software patentovat nedaju.

Existuje moznost patentovania software a to v USA.

Ani americky patent nezastavi cinana co to bude prevadzkovat na indickom serveri.

V USA su patenty lacne. Bavime sa o zalezitosti niekolko sto USD.

Ak ta raz niekto bude chciet okopcit tak to urobi. A ty sa aj na hlavu postavis a nic s tym neurobis. Takze zaklad je uviest to na trh vcas a s postacujucim marketingom a kym ta konkurencia skopiruje zhromazdit dostatocny kapital a vytvorit taku inovaciu, ktoru bude konkurencia opat dobiehat par rokov. A takto dookola.
Ina cesta neexistuje.