martm001
27.09.11,20:31
Ahojte, potreboval by som poradit, chcem sa dohodnut ze mi jeden zivnostnik bude dohadzovat zakaznikov, faktury budem zakaznikom vystavovat ja na moju firmu a zivnostnik vystavi mne fakturu za to ze mi dohodil zakaznikov. Zivnostnikovi som povedal aby si dal rozsirit zivnost na sprostredkovanie obchodu. Je to tak spravne, mozem to takto robit? Ide o to aby som mu mohol zaplatit za to ze mi zhana zakaznikov, faktury zakaznikom musia byt vystavene na mna, lebo ja som platca DPH a zakaznici su vacsinou platcovia dph a on nie je.
Vopred dakujem za odpoved.
tictac7
27.09.11,18:43
to, že si sa dohodol s tým živnostníkom, že si rozšíri živnosť o sprostredkovanie, je správne. Druhá vec je otázka DPH. Dostávaš sa do nevýhody, nakoľko si medzičlánok medzi neplatcom a platcom DPH...., teda z faktúr, ktoré od neho dostaneš nemáš DPH na vstupe, ale DPH na výstupe budeš mať vždy :-(
Dáša_
27.09.11,19:02
Druhá vec je otázka DPH. Dostávaš sa do nevýhody, nakoľko si medzičlánok medzi neplatcom a platcom DPH...., teda z faktúr, ktoré od neho dostaneš nemáš DPH na vstupe, ale DPH na výstupe budeš mať vždy :-(

no to je síce pravda, že nebude mať dph na vstupe, ale na druhej strane, od živnostníka - neplatiteľa DPH bude dostávať fatúry bez DPH, teda tento živnostník nemusí svoju cenu navyšovať o žiadných 20%. A nakoľko sa jedná o službu, problém vôbec nevzniká. Ten by bol iba v tom prípade, keby neplatiteľ dodával nejaký tovar, ktorý on predtým nakúpi od platiteľa DPH, tam by nejaká nevýhoda vznikala.
tictac7
28.09.11,19:58
NESÚHLASíííMMM - Príklad:
1. Dodáva mi platca DPH niečo VZ 100,-- € DPH 20,--€, ja predám s 10% maržou za VZ 110,-- € a DPH 21,20 €, teda na DPH zaplatím 1,20 € a na dani z príjmu (neberiem do úvahy absolútne žiadne iné výdavky atď.) 1,90 €.
2. Nedodáva platca DPH niečo 100,-- €, ja predám s 10% maržou za VZ 110,-- € a DPH 21,20, teda na DPH zaplatím 21,20 € a na dani z príjmu (neberiem do úvahy absolútne žiadne iné výdavky atď.) 1,90 €.
Záver: v prípade 1. odvediem tomuto štátu na všetkých týchto daniach 3,10 € a v druhom prípade 23,10 €.
...o tom je DPH a preto je problém s "dobrovoľne evidovaným platcom" na DÚ
Ak ma niekto opraví (ale s číslami), rada sa poučím.....
Dáša_
28.09.11,20:14
NESÚHLASíííMMM - Príklad:
1. Dodáva mi platca DPH niečo VZ 100,-- € DPH 20,--€, ja predám s 10% maržou za VZ 110,-- € a DPH 21,20 €, teda na DPH zaplatím 1,20 € a na dani z príjmu (neberiem do úvahy absolútne žiadne iné výdavky atď.) 1,90 €.
2. Nedodáva platca DPH niečo 100,-- €, ja predám s 10% maržou za VZ 110,-- € a DPH 21,20, teda na DPH zaplatím 21,20 € a na dani z príjmu (neberiem do úvahy absolútne žiadne iné výdavky atď.) 1,90 €.
Záver: v prípade 1. odvediem tomuto štátu na všetkých týchto daniach 3,10 € a v druhom prípade 23,10 €.
...o tom je DPH a preto je problém s "dobrovoľne evidovaným platcom" na DÚ
Ak ma niekto opraví (ale s číslami), rada sa poučím.....

zabudol si, že v prvom prípade si platil svojmu dodavatelovi 120 a v druhom pripade 100. tam je ten rozdiel 20. Takze si na tom úplne rovnako, akurát tých 20 si neodviedol štátu ty, ale tvoj dodávateľ.
tictac7
28.09.11,20:36
zabudol si, že v prvom prípade si platil svojmu dodavatelovi 120 a v druhom pripade 100. tam je ten rozdiel 20. Takze si na tom úplne rovnako, akurát tých 20 si neodviedol štátu ty, ale tvoj dodávateľ.

nezabudla som: - beriem do úvahy len svoju pozíciu voči tzv. štátu - v zmysle zákona č. 222/2004 mám nárok na odpočet DPH, bez ohľadu na dátum úhrady predmetnej faktúry :-))) - to je inak smiech cez slzy, pretože takisto som nútená odviesť DPH z vystavených faktúr....a úplne najsamlepšie je, keď sú vo firme najväčší dlžníci "štátom" zriadené firmičky, ktoré Ti neplatia a Ty musíš tú DPH-áčku odviesť, aj keď oni Ti platia s tak dvojročným oneskorením....mimotemy
Dáša_
29.09.11,04:19
no ale veď tých 20 buď zaplatíš hneď svojmu dodávateľovi alebo neskôr v daňovom priznaní štátu. Rozdiel nie je. Odpočítavaš si iba tú daň, ktorú si niekomu "zaplatil" (no nie iba doslova zaplatil, aj keď boli aj také časy)

Horšie je to v inom prípade - keď je reťazec platiteľ DPH - neplatiteľ DPH - platiteľ DPH.
martm001
29.09.11,08:08
Ja v tom ziadne nevyhody nevidim, uvediem priklad:
sprostredkovatel mi dohodi zakaznika ktory si kupi resp. objedna tovar (ja zakaznikovi tovar dodam, ja mu vystavim fakturu s dph), dajme tomu ze tovar bude za 1000 Eur bez dph + 200 Eur DPH, ja sprostredkovatelovi zaplatim za to ze mi dohodil zakaznika napr. 20 Eur, cize on mi vystavi fakturu na 20 Eur z ktorej si nemozem odpocitat dph, co mi nevadi keby bol platca tak sa zrejme dohodneme na navyseni tejto sumy o 20% aby na tom ziskal rovnako, sprostredkovatel mi bude fakturovat len svoju "proviziu" cez neho nepojde ziadny tovar. Ja mam zakaznika ktoreho by som inak nemal, ja som zarobil, sprostredkovatel si zarobil, zakaznik si moze uplatnit odpocet dph.