Dana7
20.01.06,14:05
Súkromne hospodáriaci roľník vedie jednoduché účtovníctvo. Na základe
viacerých nariadení EÚ požiadal pôdohospodársku platobnú agentúru o poskytnutie podpory a tzv. vyrovnávajúceho príspevku na znevýhodnenú oblasť / zlá bonita pôdy /. V decembri mu prišla schválená suma na účet. Ide o nenávratný príspevok, nie je to účelová dotácia, nemusí dokladovať na čo ju použije. Ja som to pochopila tak, že je to akási podpora za zlé klimatické podmienky. Podľa informácii ju môže dostať aj nepodnikateľ, ak má pozemok a požiada o túto formu podpory. Neviem si rady s tým, či je to príjem ovplyvňujúci alebo neovplyvňujúci základ dane?
Prosím pomôžte. Ďakujem Dana
Cila
21.01.06,21:49
Ja som mala podobný prípad ale SHR to dostal na plochu teda na každý hektár
ďalej dostal aj dotáciu na podporu plodín. Zaúčtovala som to do ostatných príjmov ovplyvňujúcich základ dane. Všetky výdavky na zlepšenie kvality pôdy
ako hnojiva atď sú účtované do výdajov ovplyv.základ dane. Preto takáto podpora má byť v príjmoch , aby konečný efekt na ZD bol vyrovnaný.
Ak to zaúčtujes mimo dane musíš odúčtovať -znížiť výdaj ovplyvňujúci ZD vo výške podpory.
Dana7
22.01.06,08:06
Ďakujem veľmi pekne, mala som podobný názor, ale radšej si to overím u niekoho skúsenejšieho.

Vďaka
halimino
19.02.10,15:12
SHR (súkromne hospodáriaci roľník) + príjem zo závislej činnosti, dostal dotáciu na každý hektár obhospodarovanej pôdy v dec. 2008. Túto dotáciu použil až v roku 2009. Považuje sa uvedená dotácia za POZD? Má ju zahrnúť do ZD v roku 2009, keď mal náklady - VOZD? Musí viesť jednoduché účtovníctvo, ak nemal iné príjmy z SHR?
Prosím vie mi niekto poradiť?
halimino
19.02.10,17:37
Prosím aspoň o názor.

Vopred ďakujem. :)