Mila123
04.12.11,11:54
podľa zákona (poslanci ho schválili, prezident ešte nepodpísal...) ti 31 01 2012 má zaniknúť DNP.....
manus
04.12.11,11:10
dakujem pekne za pomoc ale aj tak dufam, ze to nakoniec prezident nepodpise, pomohlo by to strasne vela mladym ludom
No ešte pred pár dňami sme dúfali, že to ani cez poslancov neprejde, ...a prešlo. Tuná len dúfať nestačí, ľuďom v našom parlamente je šumafuk nejaký ´občan´ ktorý si dopláca dobrovoľné poistenie pre prípad straty zárobku. Pre nich je to, žiaľ, pár drobných, a my len tí, čo si ponadávajú ale nakoniec sa prispôsobia (ako to doteraz dobrým zvykom bolo) :mee:
Pikoška
04.12.11,11:38
No ešte pred pár dňami sme dúfali, že to ani cez poslancov neprejde, ...a prešlo. Tuná len dúfať nestačí, ľuďom v našom parlamente je šumafuk nejaký ´občan´ ktorý si dopláca dobrovoľné poistenie pre prípad straty zárobku. Pre nich je to, žiaľ, pár drobných, a my len tí, čo si ponadávajú ale nakoniec sa prispôsobia (ako to doteraz dobrým zvykom bolo) :mee:Treba pripomenúť, že poslanci za KDH s tým nejaký ten problém mali, nechce sa mi však vyhľadávať hlasovanie. Určite majú problém minimálne v pôsobení Mihála do doby, kým si sadol na ministerskú stoličku, a majú s jeho nehodnovernou kalkulačkou problém aj naďalej. Napríklad ľavicového, sociálneho, nádejného Branislava Ondruša by som si k DNP vypočula veľmi rada. Ak vôbec vie, že také niečo existuje.
Katija
04.12.11,14:42
Možno mali poslanci za KDH niekedy s tým problém, ale keď došlo k hlasovaniu boli všetci za.
Zmeny v DNP sa do zákona dostali cez výbor NR pre sociálne veci.
Ondruš sa do rozpravy zapojil. Keď hovoril, bolo v sále spolu až dvanásť poslancov.
Nuž pánov poslancov to "veľmi zaujímalo".

Tu sa dá Ondrušova reč prečítať, aj vypočuť.

Ondruš, Branislav (SMER – SD) 01.12.2011 (http://mmserv2.nrsr.sk/NRSRInternet/Vystupenie/75239/Ondrus_Branislav.htm)
Letko
04.12.11,15:21
Takže, ak moja manželka platí od apríla a začiatkom budúceho roka by otehotnela a aj porodila, nedostane maximálne materské? Mám to takto chápať? A aj keby teraz prestala, a vo februári by pokračovala, možno by teraz ešte nemala 270 dní, tak by mala maximálnu materskú?
brčko
04.12.11,15:37
K tomu plateniu v splatnosti:

ak to podpíše prezident (nečítala som síce čo presne schválili), tak

pre tých, čo im zanikne dnp 31.1.2012 a budú si uplatnovať nárok v ochrannej lehote (teda neprihlásia sa nanovo vo februári s prihllásením od 1.2.2012) je veeeeeelmi podstatné zaplatiť všetko dobrov. poistenie, vrátane poistného za január 2012, V SPLATNOSTI, teda DO 8.2.2012!!!!!!!!!!!! lebo inak im nárok na nem.dávky v ochrannej lehote nevznikne!!!!!!!!
Toleruje sa len dlh menší ako 5eur. vid § 31 ods.3 Zákon o soc.poistení, aspon teraz to tak platí.
Xanti
04.12.11,16:19
Takže, ak moja manželka platí od apríla a začiatkom budúceho roka by otehotnela a aj porodila, nedostane maximálne materské? Mám to takto chápať? A aj keby teraz prestala, a vo februári by pokračovala, možno by teraz ešte nemala 270 dní, tak by mala maximálnu materskú?Letko, koľko platí tvoja manželka? Z akého VZ.
Letko
04.12.11,16:22
Platí z najvyššieho. Pracuje a dobrovoľne si pripláca do najvyššieho základu (dokonca ešte trochu viac ako má, potom by jej ten rozdiel mali vrátiť). V decembri by už to malo byť 270 dní.
Ďakujem :)
ilona
04.12.11,16:22
Treba pripomenúť, že poslanci za KDH s tým nejaký ten problém mali, nechce sa mi však vyhľadávať hlasovanie. Určite majú problém minimálne v pôsobení Mihála do doby, kým si sadol na ministerskú stoličku, a majú s jeho nehodnovernou kalkulačkou problém aj naďalej. Napríklad ľavicového, sociálneho, nádejného Branislava Ondruša by som si k DNP vypočula veľmi rada. Ak vôbec vie, že také niečo existuje.

Napísala a poslala som mail skoro všetkým poslancom v NR v ktorom som vysvetlila aký bude mať dopad zrušenie dobr. nem. poistenia na ľudí. Neviem, či to prečítali poslanci,alebo len ich asistenti, ale odpovedali mi až 4 z takého veľkého počtu. Z týchto 4 poslancov jedine Ondruša / alebo jeho asistenta/ to zaujímalo a chcel mať o tom prehľad. Myslím, že urobil čo mohol, ale KDH,SDKU,SaS aj Matovičovcov to nezaujímalo.
Letko
04.12.11,16:28
Letko, koľko platí tvoja manželka? Z akého VZ.

Takže takto: Platí si od 13. apríla 2011 (toto je už presné). Pracuje z rozdiel do najvyššieho základu si pripláca dobrovoľne na SP.
Prvá platba v apríli bola cca 21€ a ďalšie mesiace už cca 35€. Medzitým sa jej trochu zvýšila mzda, takže má tam teraz malý preplatok.
Xanti
04.12.11,16:38
Takže takto: Platí si od 13. apríla 2011 (toto je už presné). Pracuje z rozdiel do najvyššieho základu si pripláca dobrovoľne na SP.
Prvá platba v apríli bola cca 21€ a ďalšie mesiace už cca 35€. Medzitým sa jej trochu zvýšila mzda, takže má tam teraz malý preplatok.A tehotná nie je? No ja na vašom mieste platím do toho februára teda do 31.1.2012 poistné. V prípade PN môže ísť na PNku ešte do 7.2.2012 ak by otehotnela tak potom sa rozhodnete čo dalej. Momentálne by som platila, a v prípade tehotenstva začiatkom roka, by som sa prihlásila na ten balík poistenia od toho 1.2. aby bol VZ braný rok 2011. Viac alebo konkretnejšie sa poradiť nedá, ak by neotehotnela do februára, tak by som to zrejme nechala zrušené.
Heni
04.12.11,16:55
Napísala a poslala som mail skoro všetkým poslancom v NR v ktorom som vysvetlila aký bude mať dopad zrušenie dobr. nem. poistenia na ľudí. Neviem, či to prečítali poslanci,alebo len ich asistenti, ale odpovedali mi až 4 z takého veľkého počtu. Z týchto 4 poslancov jedine Ondruša / alebo jeho asistenta/ to zaujímalo a chcel mať o tom prehľad. Myslím, že urobil čo mohol, ale KDH,SDKU,SaS aj Matovičovcov to nezaujímalo.

ilona, prilep, prosím, vzor, nech im napíšeme a pošleme e-maily všetci... mohli by sme sa zmobilizovať, ako to bolo v prípade pripomienkovania zákona na jar...
ilona
04.12.11,17:19
ilona, prilep, prosím, vzor, nech im napíšeme a pošleme e-maily všetci... mohli by sme sa zmobilizovať, ako to bolo v prípade pripomienkovania zákona na jar...

Neviem, či by bolo dobre, aby sme všetci poslali jeden list. Bolo by asi lepšie, keby každý napísal dôvod prečo s tým nesúhlasí a aké sú následky zrušenia dobr. nemocenského poistenia. Urobiť tak, ako tu niekto písal, že nech sa schránka zaplní len listami o DNP,aby si to všimli. Ja som to napísala úplne lopatisticky tak,ako som tie následky písala aj tu v témach. Písala som aj o mamičkách, aj o ľuďoch čo majú malý príjem ako to s nimi bude v prípade choroby.
saskia26
04.12.11,19:25
Čo sa týka tej mobilizácie a listov, možno by stálo za to zavesiť to na modrého koníka, baby sa tiež mobilizovali pri výške materskej a teraz tam prebiehajú debaty o zrušení DNP, takže to by bolo mailov a mailov.
saskia26
04.12.11,19:30
Xanti, prosím Ťa, ako to bude v prípade zamestnankyne, platí si DNP od júla 2011. Teraz 30.11.11 bola podaná odhláška, od 01.12.11 nová prihláška a VZ určený z rozdielu maxima a zamestnania. 270 dní uplynie koncom apríla 2012.
Zruší sa DNP 31.01.2012 automaticky a nebude mať vôbec nárok na nemocenskú dávku - teraz nejde o materskú ? Ďakujem
Xanti
04.12.11,19:35
Saskia, ani srnka netuší. Všetko to čo napíšem bude len moja dumka.

Xanti, prosím Ťa, ako to bude v prípade zamestnankyne, platí si DNP od júla 2011. Teraz 30.11.11 bola podaná odhláška, od 01.12.11 nová prihláška a VZ určený z rozdielu maxima Toto by som asi zrušila a založila nové DNP z minima , nakoľko nestihne platiť 26 týždňov a hned po skončení platenia 270 dnom jej zanikne poistenie zo zákona, a nebude sa zrejme na ňu vzťahovať prechodné ustanovenie, takže každé dalšíe poistenie čo si založí bude brané z minima . a zamestnania. 270 dní uplynie koncom apríla 2012. Ak si založí nové poistenie v balíku , tak bude mať od apríla nárok na minimálnu PN z tohto poistenia.
Zruší sa DNP 31.01.2012 automaticky a nebude mať vôbec nárok na nemocenskú dávku Nie jej sa nezruší automaticky poistenie, ona bude platíť až do toho apríla po starom, kedy získa 270 dn í. - teraz nejde o materskú ? Ďakujemno ako som písala moje dumky v texte.
Ja som ten zákon pochopila takto.
saskia26
04.12.11,20:19
Saskia, ani srnka netuší. Všetko to čo napíšem bude len moja dumka.
no ako som písala moje dumky v texte.
Ja som ten zákon pochopila takto.

Xanti, ďakujem. Tak to zrušíme, prezident aj keď to nepodpíše, tak si to schvália znovu. ďakujem
Xanti
04.12.11,20:21
Saskia,
myslela som zrušiť z maxima a založiť z minima. Dúfam, že sa chápeme. :D
saskia26
04.12.11,20:45
Saskia,
myslela som zrušiť z maxima a založiť z minima. Dúfam, že sa chápeme. :D

Áno, tak som myslela, iba z minima. Takže potom od apríla bude prípadný nárok na PN, tu bude 7 dní ochranná lehota?
Xanti
04.12.11,20:47
Saskia,
zrejme áno, nakoľko pôjde o zrušené poistenie, a nikde sa nemenila ochranná lehota aspoň ja som si to nevšimla.:D
saskia26
04.12.11,20:51
Xanti, ja som tiež nič tak nenašla. Dúfam, že som čítala dobre. ďakujem
saskia26
04.12.11,20:52
Niekde som ešte čítala, že SP má nejaký príkaz, že nemá prijímať prihlášky na samostatné DNP? Je to možné?
caneps
04.12.11,22:22
dobry den chcem sa spytat este nieco co sa tykalo pred schvalenim tohto noveho. ak si clovek zmenou zacne platit maximum tak musi platit sest mesiacov po zmene suvisle? alebo sa mohlo medzi tym aj byt na PN a OCR. Jednoducho ci je podmienka sest mesiacov platit neprerusene alebo sa jednoducho plati dovtedy kym sa tych sest mesiacov nenazbiera, ak sa medzi tym marodi alebo pobera OCR . A az potom teda vznika narok na maximalnu PN? Velmi pekne dakujem za ochotu odpovedat Prosim moze mi niekto odpovedat?dakujem
bambino87
05.12.11,09:13
ahojte, chcela som sa spytat, DNP si platim asi 3 roky a od marca 2011 som bola na PN-rizikove, a pokracovala som materskou, ktoru budem mat do polovice januara 2012. Opat som otehotnela a lekar mi povedal, ze ak to takto pojde dalej bude ma musie cca od marca vypisat zasa na PN-rizikove. co to pre mna znamena ak samostatne DNP bue exxistovat iba do 31.1.2012?? co by bolo pre mna najlepsie? ked mi to zrusia a v marci naozaj nastupim a PN bude mi pocitana aj zo zamestnania (co som bola pred prvou PN-kou) aj z DNP alebo ako to bude? Dakujem velmi pekne za odpoved.
Andyke
05.12.11,10:12
Do polovice januára 2012 budeš na materskej dovolenke, potom nastupuješ na rodič. dovolenku. Takže v SP bude prerušenie poistenia. Na PN zo zamestnania nárok nebude. A vzhľadom na novelu o SP dobrovoľné nemoc.poistenie Ti zanikne 31.1.2012,
no a tým pádom na PN v marci nárok tiež nevzniká, lebo nie si v ochrannej lehote.
zuzka71
05.12.11,10:52
Niekde som ešte čítala, že SP má nejaký príkaz, že nemá prijímať prihlášky na samostatné DNP? Je to možné?
No to by aj mňa zaujímalo...super otázka
krokodil28
05.12.11,11:17
Dobrý den, prosim o radu, som DNP poistena od marca 2011, teda do konca roka splnim podmienku 270dni, pricom na matersku pojdem v lete 2012. Chcem sa len spýtat, že ako dalej postupovat s platenim a dokedy, este nechat trvalý prikaz odist 30.12.2011 a v januari to potom zrusit? Dakujem za pomoc
Jana Motyčková
05.12.11,11:19
ahojte, chcela som sa spytat, DNP si platim asi 3 roky a od marca 2011 som bola na PN-rizikove, a pokracovala som materskou, ktoru budem mat do polovice januara 2012. Opat som otehotnela a lekar mi povedal, ze ak to takto pojde dalej bude ma musie cca od marca vypisat zasa na PN-rizikove. co to pre mna znamena ak samostatne DNP bue exxistovat iba do 31.1.2012?? co by bolo pre mna najlepsie? ked mi to zrusia a v marci naozaj nastupim a PN bude mi pocitana aj zo zamestnania (co som bola pred prvou PN-kou) aj z DNP alebo ako to bude? Dakujem velmi pekne za odpoved.
Nesúhlasím s Andyke. Ochranná lehota u tehotnej je osem mesiacov, preto bude nárok na nemocenské z DNP, taktiež bude nárok na materské.
Xanti
05.12.11,11:29
Nesúhlasím s Andyke. Ochranná lehota u tehotnej je osem mesiacov, preto bude nárok na nemocenské z DNP, taktiež bude nárok na materské.Janka určite?
Neni ochranná lehota pre nástup na PN po zrušenom poistení 7 dní? Iste ani u tehotnej nie je 8 mesiacov. 8 mesiacov je ochranná doba pri nároku na materské.
Mila123
05.12.11,11:39
Janka určite?
Neni ochranná lehota pre nástup na PN po zrušenom poistení 7 dní? Iste ani u tehotnej nie je 8 mesiacov. 8 mesiacov je ochranná doba pri nároku na materské.
8 mesiacov je ochranná doba nielen na MD ale aj na PNS, či ošetrenie člena rodiny ...k týmto druhom dávok nem. poistenia stačí doložiť potvrdenie od gynekológa o tehotenstve a dávky sa vyplácajú.....
Jana Motyčková
05.12.11,13:24
Súhlas s Miliou123 - ochranná lehota 8 mesiacov je, ak zanikne poistenie v období tehotenstva - viď §32 ods.2 písm. b). Pokiaľ ide o nároky v ochrannej lehote u DNP - viď §31 ods. 3. (pozor samozrejme na splatnosť!)
Čiže nárok je na vśetky nemocenské dávky (nemocenské, ošetrovné, materské).
Pepa
11.12.11,14:04
Niekde som ešte čítala, že SP má nejaký príkaz, že nemá prijímať prihlášky na samostatné DNP? Je to možné?
Niekde je kde?
bekky
11.12.11,14:11
Dobrý deň., chcela by som sa opýtať, ako to teda je s tým DNP. ja som študentka, chcela som si začať platiť DNP a po škole ísť na materské, ale neviem teda či budem môcť. ak to teda zrušili, keby som si začala platiť teraz či by som mohla pokračovať dovtredy kým by som neostala tehotná, alebo už nemám šancu. ak mi vie niekto poradiť budem veľmi vďačná. bola to fajn šanca, dať dieťaťku všetko čo by potrebovalo, lebo materská je dosť malá. dakujem
Mila123
11.12.11,14:19
Dobrý deň., chcela by som sa opýtať, ako to teda je s tým DNP. ja som študentka, chcela som si začať platiť DNP a po škole ísť na materské, ale neviem teda či budem môcť. ak to teda zrušili, keby som si začala platiť teraz či by som mohla pokračovať dovtredy kým by som neostala tehotná, alebo už nemám šancu. ak mi vie niekto poradiť budem veľmi vďačná. bola to fajn šanca, dať dieťaťku všetko čo by potrebovalo, lebo materská je dosť malá. dakujem
záleží kedy chceš byť tehotná.....
Oliverka
11.12.11,17:09
Súhlas s Miliou123 - ochranná lehota 8 mesiacov je, ak zanikne poistenie v období tehotenstva - viď §32 ods.2 písm. b). Pokiaľ ide o nároky v ochrannej lehote u DNP - viď §31 ods. 3. (pozor samozrejme na splatnosť!)
Čiže nárok je na vśetky nemocenské dávky (nemocenské, ošetrovné, materské).
Hm, premýšľam nad tým, ako sa to bude technicky realizovať. Som teda tehotná, budem v ochrannej lehote 8 mesiacov a s dieťaťom pôjdem na OČR - ale ako preukážem SP, že som tehotná? Na vrátnici SP ukážem tehotenský preukaz alebo ako? :rolleyes:
PS: Neprestávam žasnúť nad tým, čo Mihál navrhol a poslanci - ovečky bez premýšľania schválili.:mad:
Pikoška
11.12.11,17:17
Niekde je kde?To niekde je zvyčajne šuflík s interným akože odporúčaním, teda príkazom:)
Mila123
11.12.11,17:38
Hm, premýšľam nad tým, ako sa to bude technicky realizovať. Som teda tehotná, budem v ochrannej lehote 8 mesiacov a s dieťaťom pôjdem na OČR - ale ako preukážem SP, že som tehotná? Na vrátnici SP ukážem tehotenský preukaz alebo ako? :rolleyes:
PS: Neprestávam žasnúť nad tým, čo Mihál navrhol a poslanci - ovečky bez premýšľania schválili.:mad:

inak tá ochr. lehota je už veľmi, veľmi dlho.....ak by si bola tehotná a išla napr. aj na OČR, vypýtaš si potvrdenie od gynekol. a máš zaplatené dávky.....
Letko
11.12.11,17:40
Viete mi napísať, kedy má prezident podpísať tento zákon?
MEGVAN88
11.12.11,17:44
ZDRAVIM CHCEL BY SOM SA OPYTAT AK SI PLATIM DOB.POIST. ALE TERAZ V DECEMBRI MAM 270 DNI , MOžEM IST NA PN A BUDEM POSUDZOVANI PO STAROM?
Mila123
11.12.11,17:54
ZDRAVIM CHCEL BY SOM SA OPYTAT AK SI PLATIM DOB.POIST. ALE TERAZ V DECEMBRI MAM 270 DNI , MOžEM IST NA PN A BUDEM POSUDZOVANI PO STAROM?
áno, do 31 01 2012 platí starý zákon.....
Oliverka
11.12.11,18:29
inak tá ochr. lehota je už veľmi, veľmi dlho.....ak by si bola tehotná a išla napr. aj na OČR, vypýtaš si potvrdenie od gynekol. a máš zaplatené dávky.....
Keďže mám (zatiaľ) DNP, nemusela som riešiť OČR v ochrannej lehote. Ale dobre vedieť, možno sa zíde - ďakujem, Mila!
Letko
11.12.11,19:17
Viete mi napísať, či už prezident podpísal tento zákon?
Ďakujem :)
Mila123
11.12.11,19:20
novela zákona nie je ešte podpísaná .....
vygoogluj si prezident SR a ujo tam uvádza podpísané zákony.....aj nepodpísané a iné info.....
brčko
11.12.11,20:43
neviem, či ste zaevidovali:
http://blog.etrend.sk/mihalblog/2011/12/11/dobrovolne-poistenie-v-roku-2012/

s (http://blog.etrend.sk/mihalblog/2011/12/11/dobrovolne-poistenie-v-roku-2012/)om čítala teraz jednu odpoved zo sp (už po zapojení sa do distkusie k tomuto článku):

Pravdepodobne ak skončí dnp zamestnanej mamičke počas čerpania rodič.dovolenky, nárok na materské z dnp + zamestnania jej vznikne, len ak jej k nástupu na md bude trvať dnp (pôvodne som si myslela, že nesmie ukončiť rd skôr ako nastúpi na md, že inak je to ok).

Ochranná lehota plynie len ak nevznikne nové nem.poistneie (§ 32 ods. myslím 4 písm.a) Zákona o soc.poistení). A nástupom na mat.dovolenku z rodič.dovolenky vzniká v den nástupu na md nem.poistenie (počas RD je nem.poistenie prerušené=zaniklo a ukončením prerušenia vznikne vid § 26 ods.5 ZoSP). T.j. v den nástupu na md z dnp, už predpokladám ochr. lehota neplynie. A nárok na materské v ochr.lehote vzniká presne 6týž. pred oč.termínom pôrodu, tj. nedá sa nastúpiť na md z dnp napr. o 1den skôr.
bekky
12.12.11,10:52
záleží kedy chceš byť tehotná.....

no vieš chcela by som ak by sa podarilo nejako začiatkom roku alebo tak do mája, neviem či sa to podarí ako mávnutím čarovného prútika. ale aj tak chcem vedieť či by mi bolo niečo vyplatené teda aj v tej ochrannej lehote, kedby som si prestala Platiť DNP po uplnynutí tých 270 povinných dní a potom či by som mala nárok na túto dávku trebárs ak by som bola v 4 mesiaci tehotnstva. vdaka
Mila123
12.12.11,14:11
Dobrý deň., chcela by som sa opýtať, ako to teda je s tým DNP. ja som študentka, chcela som si začať platiť DNP a po škole ísť na materské, ale neviem teda či budem môcť. ak to teda zrušili, keby som si začala platiť teraz či by som mohla pokračovať dovtredy kým by som neostala tehotná, alebo už nemám šancu. ak mi vie niekto poradiť budem veľmi vďačná. bola to fajn šanca, dať dieťaťku všetko čo by potrebovalo, lebo materská je dosť malá. dakujem
mala by si sa poistiť a potom sa snažiť ostať tehotná.....
budeš si platiť 270 dní z VZ, ktorý si určíš a ak to stihneš do 31 01 2012 tak nem. poistenie bude vo výške 4.4 %, zmena zákona sa ťa nebude dotýkať, kým nedosiahneš tých 270 dní......

potom ža SP odhlási po 270 dňoch, a môžeš čerpať dávky NP....tehotná má nárok na 8 mesačnú ochrannú dobu.....
misiakSL
12.12.11,17:42
Dobrý deň, chcela by som poprosiť dobrú dušu, ktorá by mi vysvetlila čo mám vlastne robiť s DNP :-) Na DNP som sa prihlásila 16.7.2008. Dna 25.04.2010 som ukončila pracovný pomer a som nezamestnaná. Som tehotná a termín pôrodu mám máj 2012. Budem mať nárok na materskú z DNP alebo nie? Mám si zvýšiť VZ na maximum alebo čo mám vlastne robiť :-) Vopred ďakujem za pomoc
Mila123
12.12.11,17:55
Dobrý deň, chcela by som poprosiť dobrú dušu, ktorá by mi vysvetlila čo mám vlastne robiť s DNP :-) Na DNP som sa prihlásila 16.7.2008. Dna 25.04.2010 som ukončila pracovný pomer a som nezamestnaná. Som tehotná a termín pôrodu mám máj 2012. Budem mať nárok na materskú z DNP alebo nie? Mám si zvýšiť VZ na maximum alebo čo mám vlastne robiť :-) Vopred ďakujem za pomoc
MD budeš mať z DNP po 31 01 2012 ti ju zrušia, ale ak si tehotná máš nárok na ochr. dobu poberať nemocenské.....
a či si máš zvýšiť VZ? nestíhaš platiť 26 týždňov z maxima, predpokladám, že po 31 01 2012 sa nebudeš prihlasovať....max VZ a platby z neho sú vysoké....
Alana1
12.12.11,18:33
chcem sa hned spytat, co v pripade, ze tehotnu poistenkynu, ktorej zanikne poistenie automaticky k 1. feb, vypise doktor na rizikove a bude pn, ale nestihne to pocas ochrannej doby do 7 . februara? nebude mat narok na nemocensku davku?
Mila123
12.12.11,19:35
chcem sa hned spytat, co v pripade, ze tehotnu poistenkynu, ktorej zanikne poistenie automaticky k 1. feb, vypise doktor na rizikove a bude pn, ale nestihne to pocas ochrannej doby do 7 . februara? nebude mat narok na nemocensku davku?
tehotná má nárok na 8 mesiacov ochr. dobu......aj na PNS, aj na OČR aj na MD.....do 30 09 2012.....len v tých 8 mesiacoch ti nesmie vzniknúť iné nemoc. poistenie.....
Natalia Š
12.12.11,21:45
Timety13, str. 20 sa pýta:
"Ahojte!
Chcely by som sa od Vás opýtať, či som dobre pochopila chystajúce zmeny, týkajuje sa DNP.
Som nezamestnaná, takže povinne nie som poistená. Plánujem sa otehotniť. Ešte som nechcela, ale ak bude treba, aby som ešte neaké peňiažky dostala, tak ideme na to. http://www.mamaaja.sk/img/smiley/old/smile.gif
Zmena zákona hovorí, že od 1. februára bude možné využiť balík komplexného sociálneho poistenia na všetky sociálne udalosti kryté sociálnym poistením, ktorými sú choroba, staroba, smrť a nezamestnanosť. V prípade záujmu o komplexné dobrovoľné poistenie tak budú dobrovoľne poistení nemocensky, dôchodkovo aj v nezamestnanosti.
ALE!!! Je aj výnimka... http://www.mamaaja.sk/img/smiley/old/smile.gif Výnimkou má byť len prípad dobrovoľne nemocensky poistenej osoby, ktorá k 31. januáru 2012 nezískala 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia potrebných pre vznik nároku na nemocenské dávky.
Takže, mojou otázkou je: Oplatí sa mi dobrovoľne pripoistiť od 1. decembra 2011 z maximálnej sumy? Potom by mi 270 dni skončilo 2. septembra 2012. A potom by som rodila napr. v novembri. Alebo kedy by som mala rodiť, aby som dostala maximalne materské?
Dakujem vopred za Vaše odpovede"



Dobry deň,
presne toto by zaujimalo aj mňa, prebrazdila som celu debatu a priznam sa, ze sa tu stracam. Ďakujem za ochotu poradiť. Natalia
Mila123
13.12.11,06:52
Timety13, str. 20 sa pýta:
"Ahojte!
Chcely by som sa od Vás opýtať, či som dobre pochopila chystajúce zmeny, týkajuje sa DNP.
Som nezamestnaná, takže povinne nie som poistená. Plánujem sa otehotniť. Ešte som nechcela, ale ak bude treba, aby som ešte neaké peňiažky dostala, tak ideme na to. http://www.mamaaja.sk/img/smiley/old/smile.gif
Zmena zákona hovorí, že od 1. februára bude možné využiť balík komplexného sociálneho poistenia na všetky sociálne udalosti kryté sociálnym poistením, ktorými sú choroba, staroba, smrť a nezamestnanosť. V prípade záujmu o komplexné dobrovoľné poistenie tak budú dobrovoľne poistení nemocensky, dôchodkovo aj v nezamestnanosti.
ALE!!! Je aj výnimka... http://www.mamaaja.sk/img/smiley/old/smile.gif Výnimkou má byť len prípad dobrovoľne nemocensky poistenej osoby, ktorá k 31. januáru 2012 nezískala 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia potrebných pre vznik nároku na nemocenské dávky.
Takže, mojou otázkou je: Oplatí sa mi dobrovoľne pripoistiť od 1. decembra 2011 z maximálnej sumy? Potom by mi 270 dni skončilo 2. septembra 2012. A potom by som rodila napr. v novembri. Alebo kedy by som mala rodiť, aby som dostala maximalne materské?
Dakujem vopred za Vaše odpovede"



Dobry deň,
presne toto by zaujimalo aj mňa, prebrazdila som celu debatu a priznam sa, ze sa tu stracam. Ďakujem za ochotu poradiť. Natalia
áno je to tak, ak si ešte nebola, resp. bola ale za posledné 2 roky nemáš splnenú podmienku 270 dní, prihlás sa na DNP z VZ max. a potom by si mala otehotnieť.....máš po ukončení 270 dní, pri tehotenstve ochr. dobu 8 mesiacov v prípade, že ti nevznikne žiadne iné nové poistenie.......môžeš čerpať dávky NP.....
Lululienka
13.12.11,06:59
Ahojte...
Chystam sa na matersku uz koncom roku 2012 alebo zaciatkom roka 2013 a chcela som vyuzit este vyhody dobrovolneho nemocneskeho poistenia. Ak by som si ho zacala platit uz teraz v 12/2011, prípadne 1/2012 ako to bude u mna priebiehat?
Budu mi vyhody (ake boli doteraz) platit, alebo nie?
Vie mi niekto poradit ci sa mi oplati este nieco vybavovat?
Dakujem za odpoved. Lu
Mila123
13.12.11,07:03
ty si zadala tú istú otázku dvakrát?????
Xanti
13.12.11,07:12
ty si zadala tú istú otázku dvakrát?????mimotemyA prečo by nie, šak namiesto čítania a pýtania sa na konkretne veci, žiada technicky o radu na mieru. Tak prečo by tu otázku nezdala aj 15krát aby si ju niekto všimol :D
Mila123
13.12.11,07:14
Xanti, svätá pravda.....odpoveď nájde , včera som dala asi 10 odpovedí jej typu......nechce sa im ani čítať.......o rozmýšľaní ani nehovorím......(nechcem urážať...)
Lululienka
13.12.11,08:47
neviem ako to tu chodi, tak som ju zadala 2x, pre istou...
Mila123
13.12.11,09:08
neviem ako to tu chodi, tak som ju zadala 2x, pre istou...
už si sa dočítala k správnej odpovedi....???
Lululienka
13.12.11,09:18
Dakujem, link som si prestudovala, ale nie som si 100% ista ci tomu rozumiem :-( Odpoved, som vsak zadala ku druhemu komentu...
kroka
13.12.11,10:29
dobry den, z toho co tu bolo doteraz pisane som pochopila (dufam ze dobre), ze sa este da zacat platit DNP v 12/2011 podla zatial aktualneho zakona... ale co v pripade ze sa este v decembri pripoistim, ale nepodari sa mi otehotniet do 31.1.2012? ako to bude potom, kedze ochranna lehota plati len pre tehotne? (p.s. som zamestnana viac ako 3 roky, dnp som nikdy neplatila) dakujem :)
Mila123
13.12.11,10:34
dobry den, z toho co tu bolo doteraz pisane som pochopila (dufam ze dobre), ze sa este da zacat platit DNP v 12/2011 podla zatial aktualneho zakona... ale co v pripade ze sa este v decembri pripoistim, ale nepodari sa mi otehotniet do 31.1.2012? ako to bude potom, kedze ochranna lehota plati len pre tehotne? (p.s. som zamestnana viac ako 3 roky, dnp som nikdy neplatila) dakujem :)
na otehotnenie máš predsa 270 dní.....
kroka
13.12.11,11:21
na otehotnenie máš predsa 270 dní..... dakujem, trochu by som ale spresnila otazku: podla noveho zakona bude dobrovoľne nemocensky poistená osoba najdlhšie do dňa, v ktorom získa 270 dní nemocenského poistenia. Co v pripade ze nastup na matersku sa podari az neskor ako tych 270 dni? Zaujima ma to obdobie po uplynuti 270 dni a pred nastupom na matersku... lebo tipujem, ze to poistenie treba platit az do nastupu na matersku. Ako to teda bude s platenim po 270 dnoch a v akej vyske?Este posledna otazka: ak zacnem v decembri platit tu najvyssiu sumu (cca 50 eur), tato vyska ostane aj po 1.2.2012, alebo sa bude musiet zvysit (balik NP+PvN+DP)?diky moc
Kvaka
13.12.11,12:00
dakujem, trochu by som ale spresnila otazku: podla noveho zakona bude dobrovoľne nemocensky poistená osoba najdlhšie do dňa, v ktorom získa 270 dní nemocenského poistenia. Co v pripade ze nastup na matersku sa podari az neskor ako tych 270 dni? Zaujima ma to obdobie po uplynuti 270 dni a pred nastupom na matersku... lebo tipujem, ze to poistenie treba platit az do nastupu na matersku. Ako to teda bude s platenim po 270 dnoch a v akej vyske?Este posledna otazka: ak zacnem v decembri platit tu najvyssiu sumu (cca 50 eur), tato vyska ostane aj po 1.2.2012, alebo sa bude musiet zvysit (balik NP+PvN+DP)?diky mocPozri príspevok od brčko č. 294, je tam odkaz, pripájam pre lenivších hľadať, keď prečítaš, budeš rozumieť a nájdeš odpovede, aj ochrannú dobu. http://blog.etrend.sk/mihalblog/2011/12/11/dobrovolne-poistenie-v-roku-2012/
mirox75
13.12.11,14:48
"Ahojte!
Chceli by som sa Vás opýtať.
Manželka je tehotná doktor ju vypísal na rizikové v 3 mesiaci. Dobrovoľné nemocenské poistenie platí zo sumy 900 eur od marca 2009, ako dlho bude dostavať PN a potom materskú s tej sumy ,mame v tom miš maš.

Ďakujeme Vám za Vaše odpovede.
Mila123
13.12.11,15:15
práceneschopná bude do kedy ju lekár uzná, najdlhšie však do MD, nemusí si počas poberania dávol nem. poistenia uhrádzať poistné......
a MD jej bude vyplácaná z VZ za rok 2011 (na MD pôjde v r. 2012) v ochr. dobe, kt. je pre ňu 8 mesiacov.....
k 31 01 2012 jej bude zrušené DNP zo zákona, pre ňu to nič neznamená......
mirox75
13.12.11,16:18
Ďakujem velmi pekne.
Monique1
13.12.11,18:10
Ja sa potrebujem dozvediet nieco konkretne o PN...
Platim si DNP od 29.3.2010, bola som v obdobi 1.2.2011-30.6.2011 na PN, planujem operaciu, prip. este liecenie, tak by som sla na PN v r.2012, len neviem ci musim dodrzat lehotu 26 tyzdnov, aby sa mi nepriratala nova PN ku starej... vie mi niekto odpovedat...?! vdaka...
Mila123
13.12.11,18:13
chceš si upraviť výšku VZ? alebo ako si to myslela, aby sa ti nepripočítala stará k novej?
Xanti
13.12.11,18:13
Ja sa potrebujem dozvediet nieco konkretne o PN...
Platim si DNP od 29.3.2010, bola som v obdobi 1.2.2011-30.6.2011 na PN, planujem operaciu, prip. este liecenie, tak by som sla na PN v r.2012, len neviem ci musim dodrzat lehotu 26 mesiacov, aby sa mi nepriratala nova PN ku starej... vie mi niekto odpovedat...?! vdaka...Opravím ťa 26 týždňov nie mesiacov. Takže od 1.1.2012 sa Ti k novej PN nepriráta stará, ak si tú ukončila 30.6.2011.
Monique1
13.12.11,18:39
Tak teda nemusim mat tych 26 tyzdnov-dakujem- dodrzanych? lebo to by mi vychadzalo az v polovici januara...
Xanti
13.12.11,18:45
Ako ti to tak môže vychádzať?
Ved píšeš že si PN ukončila 30.6.2011 tak aká polovica januára :confused:, ved 26 týždňov je polrok. A od 1.7.2011 do 1.1.2012 je polrok .... musíš ich dodržať tých 26 týždňov.
grammatika
14.12.11,08:19
Ahojte, prosím o uistenie mojich úvah skúsených poraďákov.
Poistená osoba dobrovoľne od 01.09.2010 - 22.06.2011 z minima. Poistenie zrušené.
Od 24.06.2011 je poistená z maxima dobrovoľne. Iné poistenie nemá.
Nástup na materskú podľa dokladu od doktorky je 02.01.2012.
26 týždňov splnila dňa 23.12.2011.
Čiže poistné sa jej bude rátať z max. VZ.


Nakoľko nastúpi na materskú 02.01.2012, tak poistné nemusí ďalej platiť. Len ešte zaplatí za tie 2 dni v januári 2012.
Poistné sa jej automaticky zruší novelou zákona dňa 20.03.2012, kedy dosiahne 270 dní z nového dobrovoľného poistenia (poistená z maxima dňa 24.06.2011). čiže odhlášku nebude podávať vôbec. Alebo má podať odhlášku dňom nástupu na materskú 02.01.2012??


Nemusí si platiť zdravotné poistenie, pretože keď je na materskej a rodičovskej dovolenke, tak za ňu platí štát podľa § 11 odst.7 c) fyzickú osobu, ktorá poberá rodičovský príspevok,
m) fyzickú osobu, ktorá poberá náhradu príjmu, nemocenské, ošetrovné alebo materské.

A ešte záludná otázka, ktorou som si stále neni moc istá:
- môže byť osoba na materskej a rodičovskej dovolenke konateľom a spoločníkom? Nebudete to mať vplyv na nárok na rodičovský príspevok?
Monique1
14.12.11,10:25
No vycitala som, ze do 26tyzdnov ked bude nova PN,po poslednej, tak sa bude zratavat do toho maxima 52... a mne treba byat asi po operacii dlhsie doma, tak by som nechcela aby sa mi to zratalo,ale bezala nova lehota 52 tyzdnov... ale uz mam v tom asi jasno:O) vdaka. za kazdu odpoved.M.
veseluska
19.12.11,19:29
Zdravím, mám TPP - minimálna mzda a od 11/2011 platím DPP z minima. Mám v januari ísť do SP, zrušiť sucasne DNP a zaloiť nove? S nasledujúcim dátumom mi zacne plynut novych 270 dni...ak stihnem porodit v roku 2012, tak bude materske pocitane zo zamestnania z roku 2011 a z DNP v roku 2012 - to novozalozene...ta ochranna lehota 8 mesiacov zacne plynut, ked skonci to nove DNP . Urobím takto správne, Dakujem za odpoved
Xanti
19.12.11,19:45
Zdravím, mám TPP - minimálna mzda a od 11/2011 platím DPP z minima. Mám v januari ísť do SP, zrušiť sucasne DNP a zaloiť nove? S nasledujúcim dátumom mi zacne plynut novych 270 dni...ak stihnem porodit v roku 2012, tak bude materske pocitane zo zamestnania z roku 2011 a z DNP v roku 2012 - to novozalozene...ta ochranna lehota 8 mesiacov zacne plynut, ked skonci to nove DNP . Urobím takto správne, Dakujem za odpovedMenila si zamestnanie?
Od 11/2011 platíš prvé DNP či predtým si nejaké platila?
Ak si neplatila, tak by som zrejme DNP toto zrušila, prihlásila sa na DNP z maxima už teraz. Aby si stihla splniť podmienku 26 týždňov z maxima, pred ukončením 270 dní,... a aby naozaj tvoja prípadná materská v roku 2012 alebo 2013 bola z maxima, bud z ochrannej lehoty alebo priamo z DNP.
ajobs
19.12.11,20:14
Ahojte, prosím o uistenie mojich úvah skúsených poraďákov.
Poistená osoba dobrovoľne od 01.09.2010 - 22.06.2011 z minima. Poistenie zrušené.
Od 24.06.2011 je poistená z maxima dobrovoľne. Iné poistenie nemá.
Nástup na materskú podľa dokladu od doktorky je 02.01.2012.
26 týždňov splnila dňa 23.12.2011.
Čiže poistné sa jej bude rátať z max. VZ.
Materské (nie poistné !) sa jej bude počítať z maxima, rozhodujúce obdobie bude 24.6.2011-31.12.2011.


Nakoľko nastúpi na materskú 02.01.2012, tak poistné nemusí ďalej platiť. Len ešte zaplatí za tie 2 dni v januári 2012. Poistné zaplatí iba za 1 deň poistenia (ak nástup na MD je 2.1.2012)-poistné bude 1,58 EUR.
Poistné sa jej automaticky zruší novelou zákona dňa 20.03.2012, kedy dosiahne 270 dní z nového dobrovoľného poistenia (poistená z maxima dňa 24.06.2011). čiže odhlášku nebude podávať vôbec. Alebo má podať odhlášku dňom nástupu na materskú 02.01.2012?? Poistné jej automaticky zanikne zo zákona, odhlášku nepodáva.


Nemusí si platiť zdravotné poistenie, pretože keď je na materskej a rodičovskej dovolenke, tak za ňu platí štát podľa § 11 odst.7 c) fyzickú osobu, ktorá poberá rodičovský príspevok,
m) fyzickú osobu, ktorá poberá náhradu príjmu, nemocenské, ošetrovné alebo materské. Áno, je to tak.

A ešte záludná otázka, ktorou som si stále neni moc istá:
- môže byť osoba na materskej a rodičovskej dovolenke konateľom a spoločníkom? Nebudete to mať vplyv na nárok na rodičovský príspevok? Osoba môže byť konateľom aj spoločníkom na materskej, len nesmie za svoju činnosť poberať príjem, ktorý sa považuje za vymeriavací základ. Ľudsky povedané - nesmie dostávať žiadnu odmenu za svoju činnosť. Ak už je na rodičovskej dovolenke, môže pracovať aj poberať odmenu za výkon týchto činností bez obmedzenia.

Odpovede v texte.
grammatika
20.12.11,09:12
Ďakujem veľmi pekne,
áno materské nie poistné - trošku preklep :)
veseluska
20.12.11,11:40
Menila si zamestnanie?
Od 11/2011 platíš prvé DNP či predtým si nejaké platila?
Ak si neplatila, tak by som zrejme DNP toto zrušila, prihlásila sa na DNP z maxima už teraz. Aby si stihla splniť podmienku 26 týždňov z maxima, pred ukončením 270 dní,... a aby naozaj tvoja prípadná materská v roku 2012 alebo 2013 bola z maxima, bud z ochrannej lehoty alebo priamo z DNP.
zamestnanie som nemenila, pracujem od 2008.
Ak zruším staré DNP a prihlásim sa teraz na nové budem platiť už nové zvyšené platby? Dakujem
Xanti
20.12.11,11:42
zamestnanie som nemenila, pracujem od 2008.
Ak zruším staré DNP a prihlásim sa teraz na nové budem platiť už nové zvyšené platby? DakujemNie, budeš platiť 4,4% z VZ ktorý si určíš rozdielom maxima a tvojej hrubej mzdy zo zamestnania. A ak otehotnieš, teraz niekedy tak tvoja materská bude maximálna.
veseluska
20.12.11,15:20
Nie, budeš platiť 4,4% z VZ ktorý si určíš rozdielom maxima a tvojej hrubej mzdy zo zamestnania. A ak otehotnieš, teraz niekedy tak tvoja materská bude maximálna.
Dakujem velmi pekne za rýchlu odpoved. ešte jednu otázočku. Je pravda že materska by sa vypočítavala z HPP z roku 2011?
enriko21
20.12.11,18:52
som zivnostnik,od roku 2009 si platim DNP,na januar mam naplanovanu operaciu chrbtice a predpokladana PN-ka je 6mesiacov... da sa nieco vymysliet aby som nieco poberal???prosim pomozte,dakujem
Mila123
20.12.11,18:54
k 31 01 2012 ťa SP odhlási a máš 7 dňovú ochr. dobu....

máš 2 možnosti

1/ dáš sa vypísať na PNS pred 31 01 2012 i keď ťa SP odhlási budeš mať platené dávky nem. poistenia.....

2/ alebo PNS musíš začať najneskôr 07 02 2012
enriko21
20.12.11,19:04
PN mi zacne 9.1.2012...
nemusim nic riesit?staci priniest kladenku a budem dostavat po celu dobu cca 6mesiacov nemocensku davku???
Mila123
20.12.11,19:07
nie, nemusíš nič riešiť .......iba sa snaž nemať dlh voči SP (max do 5 €) pretože by ti nevyplatili nič......si aj povinne poistený ako SZČO?
enriko21
20.12.11,19:10
dlh nemam istotne,povinne nie som poisteny... preto budem odkazany len na tuto davku pocas celej PN.
Mila123
20.12.11,19:37
si zaplatíš alikvótnu čiastku za 01/2012 , najneskôr do 08 02 2012 a potom už nič.....
danasv
21.12.11,08:00
NO tak som studovala studovala a som z toho kon :eek:
SOm v trvalom pracovnom pomere- platia za mna poistne. popri tom si platim DNP asi 3 roky. co vcul?
1,zrusia mi moje DNP k 31.12.2011?
2. mam sa od 1.1.2012 znova prihlasit? da sa vobec este same DNP prihlasit? oplati sa mi to?-ja som to vyuzivala asi tak 2xza strvtrok na OCR deti.

no proste fakt netusim na com som... ak mi niekto dokaze polopate vysvetlit, budem velmi povdacna.
jankasm
21.12.11,08:50
PN mi zacne 9.1.2012...
nemusim nic riesit?staci priniest kladenku a budem dostavat po celu dobu cca 6mesiacov nemocensku davku???

Nemusíš vôbec nič riešiť, zmeny v zákone budú platiť až od 1.2.2012, takže Teba sa už nedotýkajú.
jankasm
21.12.11,08:53
NO tak som studovala studovala a som z toho kon :eek:
SOm v trvalom pracovnom pomere- platia za mna poistne. popri tom si platim DNP asi 3 roky. co vcul?
1,zrusia mi moje DNP k 31.12.2011?
2. mam sa od 1.1.2012 znova prihlasit? da sa vobec este same DNP prihlasit? oplati sa mi to?-ja som to vyuzivala asi tak 2xza strvtrok na OCR deti.

no proste fakt netusim na com som... ak mi niekto dokaze polopate vysvetlit, budem velmi povdacna.

Jednoducho povedané, ak tvoje DNP trvá viac ako 270 dní, čo trvá, tak 31.1.2012 automaticky zanikne. Môžeš sa nanovo prihlásiť, ale už len s platením odvodov z komplexného balíka, a to je dobrovoľné nemocenské + dôchodkové + poistenie v nezamestnanosti. Je to spolu cez 30% a z minimálneho VZ to vychádza cez 100€ mesačne. Presné čísla teraz z hlavy neviem.
Mila123
21.12.11,09:22
NO tak som studovala studovala a som z toho kon :eek:
SOm v trvalom pracovnom pomere- platia za mna poistne. popri tom si platim DNP asi 3 roky. co vcul?
1,zrusia mi moje DNP k 31.12.2011?
2. mam sa od 1.1.2012 znova prihlasit? da sa vobec este same DNP prihlasit? oplati sa mi to?-ja som to vyuzivala asi tak 2xza strvtrok na OCR deti.

no proste fakt netusim na com som... ak mi niekto dokaze polopate vysvetlit, budem velmi povdacna.

Zaniknuté akékoľvek poistenie (čím neskôr tým lepšie) sa dá použiť iba za predpokladu, že máte nové poistenie pred čerpaním dávky nemocenského poistenia cca 15 mesiacov......
Jana Motyčková
21.12.11,10:11
Zaniknuté akékoľvek poistenie (čím neskôr tým lepšie) sa dá použiť iba za predpokladu, že máte nové poistenie pred čerpaním dávky nemocenského poistenia cca 15 mesiacov......
Nedá mi to, tá formulácia - ak zaniklo poistenie, tak ak cca do 15 mesiacov vznikne nové, tak hneď od prvého dňa toho nového positenia sa dá čerpať dávka, ale vypočítaná len z minima (z dobrovoľného poistenia).
Kvaka
21.12.11,10:21
Nedá mi to, tá formulácia - ak zaniklo poistenie, tak ak cca do 15 mesiacov vznikne nové, tak hneď od prvého dňa toho nového positenia sa dá čerpať dávka, ale vypočítaná len z minima (z dobrovoľného poistenia).Ja tomu rozumiem rovnako, ako Janka, lebo 15 mesiacov + 270 dní sú dva roky, teda v posledných dvoch rokoch bolo poistenie minimálne 270 dní, a pri novovzniknutom DNP sa platí od prvého dňa z minima.
Mila123
21.12.11,10:38
Ja tomu rozumiem rovnako, ako Janka, lebo 15 mesiacov + 270 dní sú dva roky, teda v posledných dvoch rokoch bolo poistenie minimálne 270 dní, a pri novovzniknutom DNP sa platí od prvého dňa z minima.

ja súhlasím......VZ je z minima, stále lepšie ako nič.....
zuzka71
22.12.11,08:21
Ahojte...
Chystam sa na matersku uz koncom roku 2012 alebo zaciatkom roka 2013 a chcela som vyuzit este vyhody dobrovolneho nemocneskeho poistenia. Ak by som si ho zacala platit uz teraz v 12/2011, prípadne 1/2012 ako to bude u mna priebiehat?
Budu mi vyhody (ake boli doteraz) platit, alebo nie?
Vie mi niekto poradit ci sa mi oplati este nieco vybavovat?
Dakujem za odpoved. Lu


Odpovie prosím Vás niekto na túto otázku? Zaujímalo by to aj mňa.Vďaka
jankasm
22.12.11,08:26
Odpovie prosím Vás niekto na túto otázku? Zaujímalo by to aj mňa.Vďaka

Ak si ešte doteraz žiadne DNP nemala, alebo aspoň v posledných 2 rokoch, tak áno. ;)
Stačí sa prihlásiť napr. od 1.1.2012 ešte podľa starého zákona na DNP z VZ aký potrebuješ. DNP Ti automaticky zanikne po 270 dňoch. Vtedy však už musíš byť tehotná aby si toto DNP mohla využiť k poberaniu materskej. Ochranná lehota pre tehotné je 8 mesiacov, čiže ak nastúpiš do materskú do 8 mesiacov po skončení DNP tak nárok z DNP budeš mať. V období od zániku DNP až do nástupu na MD Ti však nesmie vzniknúť iné nemocenské poistenie, vtedy by ochranná lehota zanikla.
mizu24
26.12.11,17:11
Takže rozhodujúce obdobie, v prípade uzatvorenia DNP od 1.1.2012 (predtým nebolo žiadne DNP) a nástupe na MD tiež v r. 2012, bude obdobie od 1.1.2012 do ukončenia 270 dní DNP? Nebudú sa tam brať dni ochrannej lehoty a súčet VZ sa bude deliť 270 dňami?
Mila123
26.12.11,17:21
VZ si predsa určíš pri prihláške na DNP....a dni ochr. doby sa predsa nemôžu brať....
nakukni do druhej hlavy zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení....
katiq
27.12.11,05:38
ahojte poradaci, ako to pokracuje (bola som dlhodobo off)...uz prezident podpisal ten zakon?
michaelak
27.12.11,07:38
áno, už ho podpísal, stačí si prečítať zopár strán dozadu
zuzka71
27.12.11,17:16
Takže ja som už DNP od 21.12. Ale ani ženská na sociálke mi nevedela odpovedať na moje otázky. Viacej som vedela ja ako ona:-) Ešteže je tu takéto fórum
Mila123
27.12.11,17:18
zuzka nevidím Tvoj príspevok......
zuzka71
27.12.11,17:21
zuzka nevidím Tvoj príspevok...... akože nevidíš?
marbenka
27.12.11,17:47
ja som dobrovolne nezamestnana,pracujem v zahranici,na SK si vsak platim povinne nemocenske,do vseobecnej poistovne....co novy zakon znamena pre mna?
Mila123
27.12.11,17:50
ja som dobrovolne nezamestnana,pracujem v zahranici,na SK si vsak platim povinne nemocenske,do vseobecnej poistovne....co novy zakon znamena pre mna?

ako si môžeš platiť povinné nemocenskí poistenie do zdravotnej poisťovne???? asi dobrovoľné nemocenské poistenie do sociálnej poisťovne alebo si platíš do ZP ako dobrovoľné poistenie , ale keďže si zamestnaná v zahraničí nesmieš mať dve zdravotné poisťovne........tak ako je to s Tebou?
Mila123
27.12.11,17:53
akože nevidíš?
nebudem sa vnucovať.....mimotemy
marbenka
27.12.11,18:14
v zahranici si zdravotnu poistku neplatim
Mila123
27.12.11,18:18
pre Teba neznamená nič, máš platené zdravotné ošetrenie ako u nás tak i v zahraničí, po predložení kartičky poistenca EÚ (zvyčajne sa na súkr. ambulanciách za ošetrenie platí, preto ak chceš peniaze nazad, predložíš svojej ZP doklad o zaplatení).....a nevelizácia zákona o soc. poistení sa Teba netýka, nie si nemocensky poistená......
marbenka
27.12.11,18:26
vdaka za info...ked som bola po 5 rokoch doma a chcela sa dat vysetrit u mojho vseobecneho lekara,musela som doplatit spatne 16 000 za to,ze som 5 rokov neplatila,preto som zacala dobrovolne platit...nejakych 46 euro kazdy mesiac
marbenka
27.12.11,18:27
rozmyslam vsak,ci to nemam zrusit,ale na Slovensko sa chystam ist zit natrvalo,tak asi mam pokracovat,aby som nemusela zas doplacat roky dozadu,ze?
danuska82
27.12.11,18:28
Dobrý večer,
som zamestnaná od 2001 (10/2007-09/2011 RD) od 20.5.2011 si platím DNP z MVZ. Mám niekoľko otázok:
1: ak by som otehotnela v januári dostala by som max. materskú?
2: resp. ak by to bolo neskôr, zrejme by to bolo lepšie zrušiť kvôli vysokým odvodom?
3: Švagriná je momentálne na rodišovskej dovolenke, ak by si ešte v decembri začala platiť DNP z MVZ a v januári otehotnela dostala by tiež materskú z MVZ?
Ďakujem za odpovede.
Mila123
27.12.11,18:37
1/MVZ je minimálny vymeriavací základ? či maximálny?
janula94
27.12.11,19:01
Zdravím, potrebovala by som poradiť. Od 08/2007 do 09/2010 som bola zamestnaná u jedného zamestnávateľa, od 09/2010 do 12/2010 som bola PN (čerpala som PN aj z DNP). Od 01/2011 do 10/2011 som bola nezamestnaná. Od 11/2011 som zamestnaná u iného zamestnávateľa. Dobrovoľné nemocenské som si platila od 11/2009 do 07/2011. Viem, že v lete v roku 2012 budem určite maródiť (plánované liečenie). Je tu nejaká možnosť, aby som ešte využila vyššiu PN z DNP? A čo v prípade tehotenstva – dokedy musím stihnúť otehotnieť, ak by som chcela využiť vyššiu materskú, ak sa to dá? Ďakujem za odpoveď.
Mila123
27.12.11,19:12
vznikne ti nárok zo zamestnania a z DNP vo výške minimálnej......popr. ak si znovu založíš DNP po 26 týždňoch môžeš mať vyššie dávky nemocenského poistenia......
janula94
27.12.11,19:17
Čiže teraz sa nemusím do konca roka už prihlasovať a v lete si mám začať platiť DNP v rámci komplexného balíka?
Mila123
27.12.11,19:24
si prepočítaj DNP dobu poistenia, tá musí byť ku dňu začatia čerpania dávky NP za posledných 2 rokov doba poistenia 270 dní......a túto dobu v lete máš......a prípadná MD? záleží kedy budeš tehotná.......
danuska82
27.12.11,19:55
1/MVZ je minimálny vymeriavací základ? či maximálny?

maximalny
Mila123
27.12.11,20:03
1/ áno, pozn. si platíš z max. VZ + máš zamestnanie ? ak to tak je máš v SP preplatok, o kt. si treba písomne požiadať.....príjem zo zamestnania je asi aký ? priemerne mesačne?
2/ ak ti nevznikne nové poistenie máš 8 mesiacov na to, aby si nastúpila na MD.....t.j. mala by si byť v 1/2011 tehotná, nakoľko ti SP k 13 02 2012 (ak som dobre počítala) zruší zo zákona poistenie.....môžeš sa znovu prihlásiť ale iba na celý balík(ak nebudeš tehotná má to zmysel)

3/jasne, nech sa prihlási , musí splniť podmienku ....musí mať ku dňu nástupu na MD (popr. pôrodu) musí mať 270 dní poistenia.....
SP ak sa prihlási na DNP ,stále ešte platí starý zákon o DNP, SP ju nechá platiť DNP v dĺžke 270 dní (iba 4. 4%a iba NP) a potom ak jej nevznikne iné nové poistenie má ochrannú dobu 8 mesiacov na prípadné čerpanie dávok nemocenského poistenia.....
danuska82
27.12.11,20:13
1/ áno, pozn. si platíš z max. VZ + máš zamestnanie ? ak to tak je máš v SP preplatok, o kt. si treba písomne požiadať.....príjem zo zamestnania je asi aký ? priemerne mesačne?
-áno mám zamestnanie, hruba mzda je 750 €
2/ ak ti nevznikne nové poistenie máš 8 mesiacov na to, aby si nastúpila na MD.....t.j. mala by si byť v 1/2011 tehotná, nakoľko ti SP k 13 02 2012 (ak som dobre počítala) zruší zo zákona poistenie.....môžeš sa znovu prihlásiť ale iba na celý balík(ak nebudeš tehotná má to zmysel)

3/jasne, nech sa prihlási , musí splniť podmienku ....musí mať ku dňu nástupu na MD (popr. pôrodu) musí mať 270 dní poistenia.....
SP ak sa prihlási na DNP ,stále ešte platí starý zákon o DNP, SP ju nechá platiť DNP v dĺžke 270 dní (iba 4. 4%a iba NP) a potom ak jej nevznikne iné nové poistenie má ochrannú dobu 8 mesiacov na prípadné čerpanie dávok nemocenského poistenia.....
-cize ak tomu dobre rozumiem mala by si platit aspon 6 tyzdnov kym otehotnie, a tak by mala splnených 270 dni.
danuska82
27.12.11,20:14
áno mám zamestnanie, hruba mzda je 750 €
Mila123
27.12.11,20:16
-cize ak tomu dobre rozumiem mala by si platit aspon 6 tyzdnov kym otehotnie, a tak by mala splnených 270 dni.
teraz ja nechápem? to ako švagriná? ona má aj iné poistenie ????
danuska82
27.12.11,20:16
1/ áno, pozn. si platíš z max. VZ + máš zamestnanie ? ak to tak je máš v SP preplatok, o kt. si treba písomne požiadať.....príjem zo zamestnania je asi aký ? priemerne mesačne? -
zle som sa vyjadrila, k tomu co za mna plati zamestnavatel si ja doplacam do maxima
danuska82
27.12.11,20:17
teraz ja nechápem? to ako švagriná? ona má aj iné poistenie ????
nie, nema ziadne poistenie
Mila123
27.12.11,20:18
áno mám zamestnanie, hruba mzda je 750 €
a platíš si iba do maximálneho VZ v súbehu ?
danuska82
27.12.11,20:22
a platíš si iba do maximálneho VZ v súbehu ?
v subehu znamena spolu so zamestnavatelom do maxima? potom áno
Kvaka
29.12.11,13:55
xEvelinx
29.12.11,15:39
Dobrý deň, prečítala som si celú tému, ale stratila som sa, prosím mohli by ste mi poradiť? Ďakujem veľmi pekne.

Prípad: Kamarátka je zamestnaná 530 HM a do maxima si platí DNP od 15. augusta 2011, tehotná zatiaľ nie je. Do akej doby bude platiť podľa starého zákona sumu DNP, keď je aj zamestnaná nakoľko zmeny sa týkajú od 01.02.2011 a od akej doby (ak sa rozhodne) bude povinná platiť balík poistenia. Viete ma odkázať na stránku, prípadne tému kde sa viac dozviem o balíkoch pripoistenia (30% z VZ?). Prípadne ak v blízkej dobe otehotnie, ako je to s 8-mesačnou ochrannou lehotou?
Prípad: som od 05/11 SZČO (obdobie predtým MD), do soc. poisťovne zatiaľ neodvádzam žiadne odvody, ak by som sa ešte zajtra poistila DNP z maxima (plánujem tehotenstvo), ako sa ma zmena zákona dotkne? DNP mi po 270 dňoch automaticky zanikne a ak by som bola tehotná tak ochranná lehota 8 mesiacov sa ma týka. Aby som splnila podmienky ochrannej lehoty, tak v období od zániku DNP po 270 dňoch by som nemohla mať iné nemocenské poistenie (napr. z TPP), ale v období 270 dní by som mohla byť pri DNP aj poistená napr. z TPP? Študovala som aj 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení, ale pre istotu Vás prosím o radu. V prípade ak by som bola do nástupu na MD aj v TPP-nemocenské by bolo odvádzané z HM a DPP by bolo zaniknuté po 270 dňoch z čoho by sa mi počítala výška materskej?
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď, cením si Vaše rady.
lentilka1305
29.12.11,15:52
Dobrý deň! Chcem sa spýtať. Keď som si viac ako 1,5 roka platila dobrovoľne sociálne poistenie a od 1.2.2011 to zaniká a nechcem ďalej pokračovať, čo to pre mňa znamená? Že tie peniaze, čo som tam platila nikdy neuvidím? Alebo ako? Vôbec tomu nerozumiem. Ďakujem
Mila123
29.12.11,15:58
1/ zákon o sociálnom poistení č. 461/2003 s jeho dnes publikovanom novelou pod číslom 521/2011...popr. si na web. stránke zákony pre ľudí.sk nájdeš aj jeho konsolidované znenie....
kamoška nech si prepočíta 270 kalendárnych dní a tým dňom bude zo SP odhlásená z DNP

2/ je na tebe ako sa rozhodneš, či sa poistíš, či nie.....

a príjem za rok 2011 bol aký? nevznikne ti povinnosť platiť do SP ako SZČO?

hypoteticky sa veľmi ťažko odpovedá.....MD by ti vznikla aj z PPV či iného poistenia, ale za podmieky, že za posledných 2 rokov máš 270 dní poistenia.....

výška MD zo zamestnania by sa ti počítala zo základu, ktorý dosiahneš, ale za podmienky, že tento PPV trval dlhšie ako 90 dní.....ak menej VZ je z minima..... ale tu pri MD aj zo amestnaia platí, že musí byť poistenie 270 dní za posledné 2 roky.....
Mila123
29.12.11,16:01
Dobrý deň! Chcem sa spýtať. Keď som si viac ako 1,5 roka platila dobrovoľne sociálne poistenie a od 1.2.2011 to zaniká a nechcem ďalej pokračovať, čo to pre mňa znamená? Že tie peniaze, čo som tam platila nikdy neuvidím? Alebo ako? Vôbec tomu nerozumiem. Ďakujem

byťna Tvojom mieste platím si DNP aspoň do 31 01 2012 (v dátume máš chybu) a máš možnosť cca 15 mesiacov použiť DNP...nikdy nevieš čo bude ďalej, možno aj použiješ ochrannú dobu......

peniaze do poistenia už nebudú ziskové, tak ako boli doteraz....
lentilka1305
29.12.11,16:30
No dobre. tak ho budem platiť do 31.01.2012 a potom to zanikne. a čo potom? Vyplatia mi tú sumu? A čo znamená tá ochranná doba? Ďakujem!
rodina1
29.12.11,16:36
No dobre. tak ho budem platiť do 31.01.2012 a potom to zanikne. a čo potom? Vyplatia mi tú sumu? A čo znamená tá ochranná doba? Ďakujem!

Tak tú sumu ti určite nevyplatia.
Ochranná doba znamená, že do 7 dní po ukončení poistenia môžeš byť PN a bude ti vyplácaná nemocenská dávka z poistenia.
Ak však by si bola PN neskôr ako do 7 dní, nebude ti už vyplatená žiadna nemocenská dávka.
Kvaka
29.12.11,16:45
Tak tú sumu ti určite nevyplatia.
Ochranná doba znamená, že do 7 dní po ukončení poistenia môžeš byť PN a bude ti vyplácaná nemocenská dávka z poistenia.
Ak však by si bola PN neskôr ako do 7 dní, nebude ti už vyplatená žiadna nemocenská dávka.Vyplatená by bola vtedy, ak by bola v čase zániku NP už tehotná.
Mila123
29.12.11,16:47
Tak tú sumu ti určite nevyplatia.
Ochranná doba znamená, že do 7 dní po ukončení poistenia môžeš byť PN a bude ti vyplácaná nemocenská dávka z poistenia.
Ak však by si bola PN neskôr ako do 7 dní, nebude ti už vyplatená žiadna nemocenská dávka.
ešte je tu tých 270 dní a 2 roky....
lentilka1305
29.12.11,16:51
Tak tú sumu ti určite nevyplatia.
Ochranná doba znamená, že do 7 dní po ukončení poistenia môžeš byť PN a bude ti vyplácaná nemocenská dávka z poistenia.
Ak však by si bola PN neskôr ako do 7 dní, nebude ti už vyplatená žiadna nemocenská dávka.

Takže keď po 31.1.2012 pôjdem do 7 dní na PN, budú mi platiť PN z tých peňazí? To znamená, že to je jediná možnosť, ako ich získať späť? Keď budem na PN? O tehotenstvo tu nejde, nakoľko na to už nemám vek.
rodina1
29.12.11,17:04
píše, že si DNP platila 1,5 roka, takže spĺňa podmienku 270 dní a tým pádom jej zo zákona toto poistenie zanikne k 31. 01. 2012 (ovšem za predpokladu, že si od 1. 2. 2012 nezaloží "balík" poistenia, čo si myslím, že asi nie!
Kvaka
29.12.11,17:18
Takže keď po 31.1.2012 pôjdem do 7 dní na PN, budú mi platiť PN z tých peňazí? To znamená, že to je jediná možnosť, ako ich získať späť? Keď budem na PN? O tehotenstvo tu nejde, nakoľko na to už nemám vek.Nechápem, čo chceš získať späť, veď to je poistenie, ak máš plánovanú operáciu, plať si od 1.2. balík poistenia, ak nie, tak to nechaj tak, chorobu si nenaplánuješ len tak, môžeš si však poriešiť nejaké zdravotné problémy, ak máš.
lentilka1305
29.12.11,18:03
Nechápem, čo chceš získať späť, veď to je poistenie, ak máš plánovanú operáciu, plať si od 1.2. balík poistenia, ak nie, tak to nechaj tak, chorobu si nenaplánuješ len tak, môžeš si však poriešiť nejaké zdravotné problémy, ak máš.

Veď to, že ja som na PN už mesiac. Teraz neviem či mám pokračovať, alebo potom prerušiť a znova.
Xanti
29.12.11,19:13
Lentilka,
a čo očakávaš od toho že prerušíš PN. Ved ak si chorá maroduj pekne dalej.
zuzka71
30.12.11,17:27
Chcem sa opýtať, či mi tu vie niekto poradiť.Dobrovoľné nemocenské mám už vyriešené, ale čítala som,že od júna,či júla by sa mal znížiť rodič.príspevok na polovicu,ak žena nepracovala a neodvádzala.Ale ak som dobre ešte čítala,tak že táto zmena sa netýka tých, ktorý si odvádzali za posledné 2 roky 270 dní. Ak si platím DNP od 21.12. z maxima a na materskú by som nastúpila najskôr začiatkom októbra a povinnosť 270 dní mi končí v auguste,tak dostanem normálne platený rodič.príspevok a aj príspevok pri narodení dieťaťa?
Xanti
31.12.11,07:02
zuzka71,
to čo si niekde čítala o polovičnom rodičovskom, sa týka skôr ľudí kt. dlhodobo nepracujú napr. romske rodiny, kde ani otec ani matka nemajú v posledných 4 rokoch odpracované 270 dní ..
nad niečím takým sa uvažovalo, ale mám pocit, že to neprijali, nakoľko padla vláda no ktohovie čo bude ešte do volieb, kedže aj DNP sme nerátali že príjmu zmeny a oni ich prijali.
zuzka71
31.12.11,12:36
No ja som čítala,že to má byť platné od 1.6.2012, či tak dáko. No ja som SZČO a začala som si platiť DNP, tak ja hádam dostanem normálny príspevok aj príspevok pri narodení dieťaťa.Pochopila som správne?
Xanti
31.12.11,17:05
Zuzka určite dostaneš normálny rodičovský príspevok v normálnej výške a čo sa týka materskej, ak máš splnenú podmienku 270 dní poistenia tak aj materskú dostaneš.
zuzka71
31.12.11,21:02
No ja budem mať v auguste 270 dní. Lenže vtedy už budem musieť byť tehu, ak by som chcela dostať materskú. Tak sa hádam podarí. Xanti, vďaka za odpoveď. Upokojila si ma :-)
miguel.santoro
01.01.12,14:23
Čafte poraďáci.Mám na Vás trošku zložitejšiu otázočku.Som zamestnanec, poberajúci hrubú mzdu 334,-€. Chcel by som si platiť dobrovoľné nemocenské poistenie a dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti. Neviete náhodou koľko budem platiť mesačne? Mám aj dôchodkovo kapitálové životné poistenie v Kooperatíve, kde si ročne platím cca. 160,-€. Z tohto dôchodkového poistenia dávam každý rok zamestnávateľovi Potvrdenie na uplatnenie nezdaniteľných častí základu dane fyzickej osoby. Má to aj nejaký vplyv na výpočet dobrovoľného nemocenského poistenia a dobrovoľného poistenia v nezamestnanosti? Veľa známych má to dobrovoľne poistenie, a tak rozmýšľam že si to dám. Ale neskomplikuje sa mi potom niečo? Alebo nenastane pre mňa nejaká poťažkujúca situácia s platením dobrovoľného poistenia - dôchodkového poistenia? Pýtal som sa viacerých známych, no nik mi nevedel poradiť. Poraďte! Išli by ste do toho? Vopred veľmi pekne ďakujem za informácie.
Mila123
01.01.12,14:31
to, že si platíš do Kooperatívy príspevky na dôchodok nemá nič spoločné s DNP a SP,

už za rok 2011 nebudeš si dávať žiadne potvrdenie, už je to passé, žiadna daň sa ti nevráti......

od 01 02 2012 zmenou zákona o spoc. poistení sa nebude dať poistiť iba jedného druhu poistenia.....

máš možnosť prihlásiť sa na DNP a zaplatiť si 270 dní poistenia , podľa "starého zákona" iba nemocenské.....ale či ho použiješ ? možno......

a PvN ? to končí tiež k 31 01 2012 a nie je možnosť , aby ti podľa zákona nechala SP staré podmienky....to sa bude v tvojom prípade dať iba v celom balíku, kt. bude stáť ako skoro 120 € mesačne , ale iba z minimálneho VZ .....
miguel.santoro
01.01.12,14:36
fíííha, tak z toho mi to vychádza, že sa mi už neoplatí si to zakladať, lebo z výplaty dám 120€ na platenie si poistného. Tak to je už dosť znevýhodňujúce, nakoľko zarábam dosť málo. Neostáva mi nič iné, iba žiť si svoj život ... len tak,tak.
Mila123
01.01.12,14:40
napr. ak by si išiel na plánovaný operačný zákrok, bol by zmysel založiť si do 31 01 2012 DP (platba 4.4 % z VZ), ale to by si musel platiť 270 dní a do 7 dní by si musel začať maródiť.....
miguel.santoro
01.01.12,14:48
no, chválabohu ma nič také nečaká. Ja som to chcel hlavne kvôli tomu, že mám dosť nízky príjem. A keď som na PN, tak po mesiaci maródenia som dostal niečo cez 140,-€. Zaplatil som poplatky, a ostalo mi nič :o( Aj v práci to vyzerá všeliako, firma pomaly a isto smeruje do krachu, tak zato som myslel aj nato dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti. No tak to vyzerá, že sa mi neoplatí dávať to dobrovoľné poistenie. Škoda, myslel som, že mi to nejako pomôže. Ale teraz sa mi to už neoplatí.
Xanti
01.01.12,15:09
no, chválabohu ma nič také nečaká. Ja som to chcel hlavne kvôli tomu, že mám dosť nízky príjem. A keď som na PN, tak po mesiaci maródenia som dostal niečo cez 140,-€. Zaplatil som poplatky, a ostalo mi nič :o( Aj v práci to vyzerá všeliako, firma pomaly a isto smeruje do krachu, tak zato som myslel aj nato dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti. No tak to vyzerá, že sa mi neoplatí dávať to dobrovoľné poistenie. Škoda, myslel som, že mi to nejako pomôže. Ale teraz sa mi to už neoplatí.Miguel,
Mila sa Ti len snažila povedať, že teraz sa Ti oplatí uzavrieť DNP do 31.1.2012 vrátane. Nakoľko ty budeš 270 dní platiť cca 15 eur... potom sa Ti zruší. A ak by si mal plánovanú PN napr. operáciu, tak si vieš pár dní pred hospitalizáciou uzavrieť nové poistenie a budeš dostávať PN aj z toho poistenia. Samozrejme to nové poistenie treba rátať na cca 4eur na deň, ktoré treba včas potom uhradiť aby nebola dlžná suma na SP.

Takže ty by si keby si teraz uzavrel DNP nemusel platiť cca 120 eur.
zuso
01.01.12,21:41
Zdravím všetkých poraďákov. Vŕta mi v hlave jedna vec, som DNP už veľmi dlho.... momentálne som na RP a nie zo zamestnania. Ak by som si chcela naďalej platiť celý balík, vyšlo by ma to okolo 120eur. :eek: A čomu sa čudujem je to, že prečo mám odvádzať dôchodkové poistenie dvojmo? Veď na RP platí dôchodkové poistenie za mňa štát, za splnenia podmienky celodennej starostlivosti o dieťa. Či sa mýlim? Nie je k tomu komplexnému balíku dobrovoľného poistnia aj nejaká výnimka pre osoby na RP? Veď dostanem 190eur rodičovský, a mala by som platiť 120eur??? :(
Mila123
01.01.12,21:43
bez výnimky pre poberateľov RP....
zuso
01.01.12,22:52
to je šialené.... :(
zuso
01.01.12,23:10
Hľadám, hľadám... a čo toto?
§128
(5) Štát platí poistné na starobné poistenie, invalidné poistenie a poistné do rezervného fondu solidarity za fyzické osoby uvedené v § 15 ods. 1 písm. c) až e) a za fyzickú osobu uvedenú v § 15 ods. 1 písm. a) a b) v období, v ktorom sa jej poskytuje materské.

§15 ods. 1 písm. c) fyzická osoba s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky, ktorá sa riadne stará o dieťa do šiestich rokov jeho veku s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky, ak nie je dôchodkovo poistená podľa písmen a) alebo b), nebol jej priznaný predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, nedovŕšila vek potrebný na nárok na starobný dôchodok (ďalej len "dôchodkový vek") a podala prihlášku na dôchodkové poistenie z dôvodu tejto starostlivosti,
zuso
01.01.12,23:24
Celý balík dobrovoľného poistenia od 1.2.2012 zahŕňa:

nemocenské poistenie 4,4% z vymeriavacieho základu,
starobné poistenie 18% z vymeriavacieho základu,
invalidné poistenie 6% z vymeriavacieho základu,
poistné na poistenie v nezamestnanosti 2% z vymeriavacieho základu,
poistné do rezervného fondu solidarity 4,75% z vymeriavacieho základu.


Podľa toho čo som si naštudovala v zákonoch, by osoby na rodičovskom nemali platiť za starobné, invalidné a poistenie do rezervného fondu solidarity. Spolu 28,75%. To za nás odvádza štát za podmienky splnenia celodennej starostlivosti o dieťa.
Takže mi vychádza, že za ten komplexný balík budem platiť iba 6,4% z min. VZ 339,89 eur. Čiže 21,75eur mesačne.
Či sa mýlim??
Beriem späť svoj príspevok aj predchádzajúci, nie je to možné. Bola som sa informovať na SP. Škoda.
Jana Motyčková
02.01.12,10:13
Uvádzam informáciu z MPSVaR, že ak niekto skončí DNP a znovu začne DNP do 31.1.2012, toto nové DNP skončí až po uplynutí 270 dní poistenia od posledného vzniku poisteia.
Pri takomto ukončení DNP a začatí nového DNP si ale treba dať pozor na to, že ak PN, materská vznikne do 26 týždňov od vzniku poistenia, je platená z minimálneho základu.
Katy a R
02.01.12,10:15
Uvádzam informáciu z MPSVaR, že ak niekto skončí DNP a znovu začne DNP do 31.1.2012, toto nové DNP skončí až po uplynutí 270 dní poistenia od posledného vzniku poisteia.
Pri takomto ukončení DNP a začatí nového DNP si ale treba dať pozor na to, že ak PN, materská vznikne do 26 týždňov od vzniku poistenia, je platená z minimálneho základu.

.. ďakujeme za info:) - no a už sa ide "špekulovať" ;);):)
palec.b
02.01.12,12:23
Uvádzam informáciu z MPSVaR, že ak niekto skončí DNP a znovu začne DNP do 31.1.2012, toto nové DNP skončí až po uplynutí 270 dní poistenia od posledného vzniku poisteia.
Pri takomto ukončení DNP a začatí nového DNP si ale treba dať pozor na to, že ak PN, materská vznikne do 26 týždňov od vzniku poistenia, je platená z minimálneho základu.


chcel by som sa opytat, ci toto teda spravne chapem. ak sa v roku 2011 platilo DNP z minima ( 270 dni poistenia je splnene), 20.12.2011 sa odhlasila, 21.12.2011 sa prihlasila z max VZ na nove poistenie, bude platit este 270 dni (plus minus do 20.9.2012) sumu len 4,4% z VZ a teda sa nemusi od februara 2012 poistit na novy balik?

ak je to tak, co sa stane:

- ak pojde na MD v 1/2 jula – berie sa, ze splnila podmienku 26 tyzdnov, aj ked nesplnila 270 dni poistenia, a bude dostavat matersku z max VZ?
msa
02.01.12,19:52
a ja by som sa chcela spýtať, DNPO je momentálne PN , môže sa počas PN teraz v januári odhlásiť z DNP a nanovo prihlásiť do 31.1.2012? tá terajšia PN by jej už dobehla zo starého VZ? a v prípade, že by v priebehu roka nastúpila na ďalšiu PN alebo OČR, by sa jej rátalo buď v prípade, že by nesplnila 26 týždňov z min.VZ a v prípade, že by to bolo až po uplynutí 26 t. tak z VZ, z ktorého platila? ďakujem za odp.
katiq
02.01.12,21:41
msa: podla mna kym je PN sa odhlasit nemoze, to by jej tu PN nevyplatili :/ terajsu PN jej budu vyplacit, z minulorocneho VZ od posledneho prihlasenia..ak sa chce nanovo prihlasit, tak musi ukoncit PN..ale ked sa v januari odhlasi a nanovo prihlasi tak sa jej VZ bude brat od posledneho prihlasenia, takze minimum :(
opravte ma poradaci ak sa mylim :)
dracicaaa
02.01.12,22:16
..... uz dva roky som po skonceni skoly na urade prace vedena ako nezamestnana od skoncenia skoly som este nikde nepracovala..,,,,, dobrovolne poistenie som si dala od 1.11.2011 z max cca tych 49,13e..... moja otazocka.... 1.budem mat narok na vyssiu matersku....?? 2. zatial niesom tehotna uz mozem na tom popracovat..??? :-) dakujem za kazdu dobru radu..... dakujem
msa
03.01.12,05:13
ďakujem za odpoveď
Jana Motyčková
03.01.12,09:06
chcel by som sa opytat, ci toto teda spravne chapem. ak sa v roku 2011 platilo DNP z minima ( 270 dni poistenia je splnene), 20.12.2011 sa odhlasila, 21.12.2011 sa prihlasila z max VZ na nove poistenie, bude platit este 270 dni (plus minus do 20.9.2012) sumu len 4,4% z VZ a teda sa nemusi od februara 2012 poistit na novy balik?


ak je to tak, co sa stane:

- ak pojde na MD v 1/2 jula – berie sa, ze splnila podmienku 26 tyzdnov, aj ked nesplnila 270 dni poistenia, a bude dostavat matersku z max VZ?

Po 1.2. bude naďalej platiť 4,4% do 15.9.2012.
Ak pôjde na MD v polovičke júla dostane materskú z maxima, resp. z VZ za december od 21.12. deleno 10.
Jana Motyčková
03.01.12,09:10
a ja by som sa chcela spýtať, DNPO je momentálne PN , môže sa počas PN teraz v januári odhlásiť z DNP a nanovo prihlásiť do 31.1.2012? tá terajšia PN by jej už dobehla zo starého VZ? a v prípade, že by v priebehu roka nastúpila na ďalšiu PN alebo OČR, by sa jej rátalo buď v prípade, že by nesplnila 26 týždňov z min.VZ a v prípade, že by to bolo až po uplynutí 26 t. tak z VZ, z ktorého platila? ďakujem za odp.
Nie je zakázané počas PN rušiť alebo zakladať dobrovoľné poistenie. Čiže môže tak urobiť. Stará PN jej dobehne tak, ako sa platí. Pokiaľ ide o ďalšiu PN, tak správne - "z kotrého platila" doplním pre istotu "v novom DNP".
msa
03.01.12,09:35
ďakujem za odp.p. Motyčková, teda nemusí rušiť PN a zároveň sa môže odhlásiť z pôvodného DNP a založiť si nové DNP a neprestanú jej vyplácať PN? ako bolo uvedené v príspevku vyššie? Ešte raz vám veľmi pekne ďakujem.
Jana Motyčková
03.01.12,09:42
Tak, PN nech neruší.
Ľubomír
03.01.12,09:48
Dnes som bol v SP aby som si overil ako to bude v tomto roku s DNP, a musím povedať, žo to bol pre mňa šok. Doteraz som platil nemocensku z minimalnej mzdy plus som si priplácal DNP s maxima. Dokopy asi 40€. Po novom to nie je takto možné. Pani mi vyrátala 33% zo 787€ plus 112€ z minima. Takže Mihál stupil SZČO na otlaky. A poriadne. Preože ja som to platil 4 roky a marodoval som 3 mesiace po úraze. Keby sa radšej Mihál zameral na výplacanie soc. dávok. Tam by asi najviac ušetril, ale takto postihol živnostníkov, ktorí si platili DNP pre prípad nemocenskej. DNP zo zákona končí 31.1 2012. Takže SP nedostane odomňa ani € navyše.
veronikasad
03.01.12,09:53
Dnes som bol v SP aby som si overil ako to bude v tomto roku s DNP, a musím povedať, žo to bol pre mňa šok. Doteraz som platil nemocensku z minimalnej mzdy plus som si priplácal DNP s maxima. Dokopy asi 40€. Po novom to nie je takto možné. Pani mi vyrátala 33% zo 787€ plus 112€ z minima. Takže Mihál stupil SZČO na otlaky. A poriadne. Preože ja som to platil 4 roky a marodoval som 3 mesiace po úraze. Keby sa radšej Mihál zameral na výplacanie soc. dávok. Tam by asi najviac ušetril, ale takto postihol živnostníkov, ktorí si platili DNP pre prípad nemocenskej. DNP zo zákona končí 31.1 2012. Takže SP nedostane odomňa ani € navyše.
http://www.porada.sk/t183141-ukoncit-a-zalozit-nove-dnp-v-januari-2012-alebo-ponechat-si-sucasne-dnp.html
ranny
03.01.12,11:07
ahojte pltim si DNP od roku 2010 az doteraz soom na RD niekde som citala ze sa treba odhlasit a znova prihlasit ak chcem platit stary balik?
na dalsi rok by sme chceli babatko co mam robit aby som dostala najvyssiu matersku? a nemusela platit ten cely balik dakujem za info
al
veronikasad
03.01.12,11:08
ahojte pltim si DNP od roku 2010 az doteraz soom na RD niekde som citala ze sa treba odhlasit a znova prihlasit ak chcem platit stary balik?
na dalsi rok by sme chceli babatko co mam robit aby som dostala najvyssiu matersku? a nemusela platit ten cely balik dakujem za info
al
čítala si odkaz v predch.príspevku ? Tam je presný postup toho tvojho "niekde"
ranny
03.01.12,11:17
citala len neivem do kedy sat o mam odhlasit a prihlasit ak by som sa teraz prihlasila plynie mi ta lehota ochranna teraz alebo az po 270 dnoch? soom z toho jelen
veronikasad
03.01.12,11:24
citala len neivem do kedy sat o mam odhlasit a prihlasit ak by som sa teraz prihlasila plynie mi ta lehota ochranna teraz alebo az po 270 dnoch? soom z toho jelen
tak si to skús ešte raz prečítať, máš tam od p. Motyčkovej skutočne všetko čo potrebuješ ...Ak uzatvoríš nové poistenie, ochranná lehota tehotných (8 mesiacov) ti začne plynúť po skončení ďalších 270 dní.

Finta nového prihlásenia je v tom, že nemusíš platiť celý balík, ale len 4,4 % z tebou určeného vymer.základu.
Jana Fodorová
03.01.12,12:23
Ahojte. Opäť mám v tom chaos. Zrekapitulujem, čo som písala dávnejšie.
Som zamestnaná: príjem cca 600 €
Platím si DNP od 1.2.2010, takže podmienku 270 dní mám splnenú.
Ak mi SP zruší automaticky k 31.1.2012 DNP. Ako mám postupovať, keď chceme teraz bábo a určite by som išla hneď na rizikové pretože mám zdravotné problémy. Nechápem tomu - myslela som si, že minimálny odvod budem platiť zo sumy 339€ - 35,15€= cca 120 €. Prečo tam spomínate tie 4,4%. Takže zostáva to po starom. Ale p. Mihál v príkladoch, ktoré uviedol spomenul 35,15% - celý balík. Prosím poradťe - čo mám urobiť.
Mila123
03.01.12,12:25
už si tehotná:?
zuso
03.01.12,12:51
Prepáčte za pochybnosti, ale mne sa to stále nejak nezdá. Som DNP už skoro 5 rokov, a keď sa teraz odhlásim, a nanovo prihlásim, bude sa mi nanovo počítať 270 dní? Nechápem prečo, keď podmienka 270 dní sa berie sčítaním obdobia poistenia 2 roky dozadu. Ja si stále myslím, že to poistenie po starom po 1.2.2012 nechajú iba tým, ktorí nemajú k 1.2.2012 270 dní sčítaných za dva roky dozadu. Napríklad tí ktorí sa v októbri 2011 prvý krát poistili na DNP....
veronikasad
03.01.12,12:57
Prepáčte za pochybnosti, ale mne sa to stále nejak nezdá. Som DNP už skoro 5 rokov, a keď sa teraz odhlásim, a nanovo prihlásim, bude sa mi nanovo počítať 270 dní? Nechápem prečo, keď podmienka 270 dní sa berie sčítaním obdobia poistenia 2 roky dozadu. Ja si stále myslím, že to poistenie po starom po 1.2.2012 nechajú iba tým, ktorí nemajú k 1.2.2012 270 dní sčítaných za dva roky dozadu. Napríklad tí ktorí sa v októbri 2011 prvý krát poistili na DNP....
Nechajú nových 270 dní všetkým, ktorí nové poistenie uzatvoria do 31.1.2012. Ale nie pre každého je to výhodné.

Čítaj tu
http://www.porada.sk/t183141-ukoncit-a-zalozit-nove-dnp-v-januari-2012-alebo-ponechat-si-sucasne-dnp.html
jankasm
03.01.12,12:59
Prepáčte za pochybnosti, ale mne sa to stále nejak nezdá. Som DNP už skoro 5 rokov, a keď sa teraz odhlásim, a nanovo prihlásim, bude sa mi nanovo počítať 270 dní? Nechápem prečo, keď podmienka 270 dní sa berie sčítaním obdobia poistenia 2 roky dozadu. Ja si stále myslím, že to poistenie po starom po 1.2.2012 nechajú iba tým, ktorí nemajú k 1.2.2012 270 dní sčítaných za dva roky dozadu. Napríklad tí ktorí sa v októbri 2011 prvý krát poistili na DNP....

Ak si prečítaš presné znenie §, tak tam je napísané, že DNP zanikne k 31.1.2012 tomu, kto k 31.1.2012 dosiahne 270 dní poistenia. Nie je tam spomínané, nič o tom, že by malo zaniknúť tomu, kto má túto dobu poistenia splnenú v posledných dvoch rokoch. Preto to usmernenie od SP, ktoré tu spomínala p. Motyčková. Proste sa tá doba počíta len v aktuálne prihlásenom DNP.
Mila123
03.01.12,13:09
dr. Motyčková vo svojom príspevku uviedla, že bude SP počítať 270 dní (na platenie po starom iba NP a iba 4.4%) tak a by sa predĺžila možnosť uplatniť si dávku DNP...ak nechceš sa prehlásiť (odhlásiť a znovu prihlásiť) k 31012012 ťa SP zo zákona odhlási.....
linko1
03.01.12,13:18
dobrý deń,
potrebujem poradiť...
momentálne som szčo, od 06/2011 si platím DNP z maxima, termín pôrodu mám 11. mája, v posledných dvoch rokoch - 270 dní mi uplynie 25. februára 2012, na materskú by som mala ísť cca 30. marca /6 týždnov pred pôrodom/
vyzerá to ale tak, že zo zdravotných dôvodov budem musieť ísť na PN... len neviem kedy sa mám dať vypísať, nakoľko neviem ako mi to ovplyvní alebo neovplyvní materskú... mám sa potom prihlásiť od 1. februára na celý balík poistenia? ďakujem
kače
03.01.12,13:50
chem sa spitat,tiež že ked si platim dobrovolne uz rok a teraz v januari to ma končit ako to bude dalej planujem otehotniet bude sa mi to ratat na matersku dovolenku či je lepsie skončit nap:15.1.2012 a poistit sa hned 16.1.2012.alebo ako to je vlastne....
jankasm
03.01.12,13:56
chem sa spitat,tiež že ked si platim dobrovolne uz rok a teraz v januari to ma končit ako to bude dalej planujem otehotniet bude sa mi to ratat na matersku dovolenku či je lepsie skončit nap:15.1.2012 a poistit sa hned 16.1.2012.alebo ako to je vlastne....

Čo takto skúsiť si prečítať predchádzajúce príspevky. Tam je to všetko rozpísané, hlavne v tej prílohe od p. Motyčkovej.
270 dní máš splnených, ak nič neurobíš SP Ťa automaticky z DNP odhlási 31.1.2012. Nárok na materskú budeš mať, ak v tom čase už budeš tehotná, vtedy máš totiž ochrannú lehotu 8 mesiacov.
jankasm
03.01.12,13:58
dobrý deń,
potrebujem poradiť...
momentálne som szčo, od 06/2011 si platím DNP z maxima, termín pôrodu mám 11. mája, v posledných dvoch rokoch - 270 dní mi uplynie 25. februára 2012, na materskú by som mala ísť cca 30. marca /6 týždnov pred pôrodom/
vyzerá to ale tak, že zo zdravotných dôvodov budem musieť ísť na PN... len neviem kedy sa mám dať vypísať, nakoľko neviem ako mi to ovplyvní alebo neovplyvní materskú... mám sa potom prihlásiť od 1. februára na celý balík poistenia? ďakujem

Na PN sa kľudne daj vypísať po splnení podmienok, tedy ak si nemala iné poistenie len toto DNP tak po 25.2.2012. Potom koncom marca nastúpiš na MD. Si v ochrannej lehote, aj pri PN aj pri materskej, takže nárok z DNP budeš mať. Počas ochrannej lehoty Ti však nesmie vzniknúť iné NP.
PN neovplyvní výšku tvojej materskej.
Nepotrebuješ žiadny balík poistenia, 25.2.2012 Ťa SP z DNP automaticky odhlási.
veronikasad
03.01.12,14:16
dobrý deń,
potrebujem poradiť...
momentálne som szčo, od 06/2011 si platím DNP z maxima, termín pôrodu mám 11. mája, v posledných dvoch rokoch - 270 dní mi uplynie 25. februára 2012, na materskú by som mala ísť cca 30. marca /6 týždnov pred pôrodom/
vyzerá to ale tak, že zo zdravotných dôvodov budem musieť ísť na PN... len neviem kedy sa mám dať vypísať, nakoľko neviem ako mi to ovplyvní alebo neovplyvní materskú... mám sa potom prihlásiť od 1. februára na celý balík poistenia? ďakujem
PN-ka ti neovplyvní výšku materského. Keďže si tehotná, vzťahuje sa na teba 8-mesačná ochranná doba. 25.2.2012 tvoje DNP zanikne, výplata nemocenského bude pokračovať až do nástupu na materské.
Nemusíš uzatvárať nový balík poistenia.
linko1
03.01.12,14:17
dakujem za odpoveď,
na PN sa musím dať vypísať do tých 7 dní po 25.2. alebo môžem aj skôr?
veronikasad
03.01.12,14:19
dakujem za odpoveď,
na PN sa musím dať vypísať do tých 7 dní po 25.2. alebo môžem aj skôr?
Ak nemáš predchádzajúce ukončené nem.poistenie, ktoré sa započítava do 270 dní, skôr ako 25.2.nemôžeš. Tvoja ochranná lehota nie je 7 dní, ale 8 mesiacov. Na PN môžeš isť aj neskôr.
Jana Fodorová
03.01.12,15:06
Ahojte - čítala som si ten článok od p. Motyčkovej a nerozumiem tej poznámke č. 1 viď Ak niekto počíta s tým, že bude mať nárok na dávku v ochrannej lehote, je treba počítať s tým, že ochranná lehota zaniká vznikom nového poistenia.
Mám to chápať tak, že ak sa nanovo prihlásim k 1.2.2012 ochranná lehota mi padá ak moje DNP skončí k 31.1.2012? A ako je to prosím Vás s výškou tých odvodov. Aké % mám počítať? Tých 35,15 alebo 4,4. DNP som poistená od 1.12.2010 a aj pracujem. Zatiaľ nie som tehotná ale skúšame. Čo by ste urobili na mojom mieste? Poznámka: určite by som išla hneď na PN ako náhle zostanem tehotná, nakoľko mám zdravotné problémy. Veľmi pekne ďakujem.
kače
03.01.12,15:17
dobry den dakujem za odpoved ale este niesom tehotna ale tento rok to planujeme.....ale este sa spytam,že momentalne marodujem či je možne odhlasit sa azaroven prihlasit sa na DNP alebo to neda zato že som na PN...poradte mi...
kače
03.01.12,15:38
vdaka za odpoved.. momentalne niesom tehotna ale tento to planujem a platim si DNP uz rok ale momentalne som na marodke tak či je možne teraz sa odhlasit z DNP a zaroven sa prihlasit DNP do 31.1.2012 alebo ako je s tou materskou keby som nastupila niekedy az v oktobry bola by som v ochranej lehote alebo nie....čitala som všetky prispevky len vela informacii naraz to je moc a uz som stoho ako jelen...
Mila123
03.01.12,16:10
vdaka za odpoved.. momentalne niesom tehotna ale tento to planujem a platim si DNP uz rok ale momentalne som na marodke tak či je možne teraz sa odhlasit z DNP a zaroven sa prihlasit DNP do 31.1.2012 alebo ako je s tou materskou keby som nastupila niekedy az v oktobry bola by som v ochranej lehote alebo nie....čitala som všetky prispevky len vela informacii naraz to je moc a uz som stoho ako jelen...

odhlásením a prihlásením do 31 01 2012 získavaš ďalších 270 dní.......daj si VZ maximálny....a môžeš po 270 dňoch (koncom októbra) budeš mať 8 mesačnú ochrannú dobu v prípade tehotenstva.....
kače
03.01.12,16:56
ďakujem pochopila som to ze sa to da ale chcem vediet či pocas marodky je mozne odhlasit z DNP a zaroven prihlasit na DNP to chcem vediet či je to mozne....
Mila123
03.01.12,17:00
aj cez PNS (cez poberanie dávky nemocenského poistenia) je možné aj odhlásiť sa a aj prihlásiť bez zásahu na dávke.....nie je v zákone (žiadnom) obmedzenie....
Ľubomír
03.01.12,17:35
http://www.porada.sk/t183141-ukoncit-a-zalozit-nove-dnp-v-januari-2012-alebo-ponechat-si-sucasne-dnp.html

Súčasne DNP sa nedá ponechať. Nové DNP je maximálne nevýhodné. Ako SZČO by som platil mesačne zhruba 370€ aj povinnými odvodmi. Preto hovorím, že Mihál zase ošklbal tých, ktorí sa snažia pracovať. Nuž na Slovensku je to tak. Aktivných ľudí trestáme a lajdákom dávame štedré dávky.
Ľubomír
03.01.12,17:38
odhlásením a prihlásením do 31 01 2012 získavaš ďalších 270 dní.......daj si VZ maximálny....a môžeš po 270 dňoch (koncom októbra) budeš mať 8 mesačnú ochrannú dobu v prípade tehotenstva.....

Vieš koľko je maximalný VZ?
Mila123
03.01.12,17:39
1 153,50 € pre NP
Ľubomír
03.01.12,17:43
1 153,50 € pre NP
...a skús z toho zaplatiť zhruba 33%. Ako SZČO to nemám šancu utiahnúť.
Ľubomír
03.01.12,17:58
Mihál je krivák, ktorý veľmi dobre vie čo robí, ale len vo zťahu k SZČO. Na dávky cigánom si siahnúť netrúfol, no tak zaútočil ako vždy na SZČO. Neviem prečo sú živnostníci tŕňom v oku pravicovej vlády. Človek by očakával od nich podporu a razantné postihovanie lajdákov. Lenže oni sú ako Hugo Chaves.
Jana Fodorová
03.01.12,18:50
Odpovie mi niekto na otázku č. 435. Ďakujem moc
Mila123
03.01.12,19:02
Ahojte - čítala som si ten článok od p. Motyčkovej a nerozumiem tej poznámke č. 1 viď Ak niekto počíta s tým, že bude mať nárok na dávku v ochrannej lehote, je treba počítať s tým, že ochranná lehota zaniká vznikom nového poistenia.
Mám to chápať tak, že ak sa nanovo prihlásim k 1.2.2012 ochranná lehota mi padá ak moje DNP skončí k 31.1.2012? A ako je to prosím Vás s výškou tých odvodov. Aké % mám počítať? Tých 35,15 alebo 4,4. DNP som poistená od 1.12.2010 a aj pracujem. Zatiaľ nie som tehotná ale skúšame. Čo by ste urobili na mojom mieste? Poznámka: určite by som išla hneď na PN ako náhle zostanem tehotná, nakoľko mám zdravotné problémy. Veľmi pekne ďakujem.

ochranná doba padá novým prihlásením na poistenie......je to v zákone o soc. poistení

§ 32Ochranná lehota

(1) Ochranná lehota je sedem dní po zániku nemocenského poistenia, ak tento zákon neustanovuje inak.
(2) Ochranná lehota
a) poistenca, ktorý bol nemocensky poistený menej ako sedem dní, je toľko dní, koľko trvalo nemocenské poistenie,
b) poistenkyne, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva, je osem mesiacov.
(3) Ak poistencovi vznikne nemocenské poistenie v ochrannej lehote, počet dní ochrannej lehoty získaný z nového nemocenského poistenia sa pripočíta k nevyčerpanému počtu dní ochrannej lehoty z predchádzajúceho nemocenského poistenia. Ochranná lehota nemôže byť viac ako sedem dní.
(4) Plynutie ochrannej lehoty sa skončí, ak neuplynula skôr, dňom, v ktorom poistencovi
a) vzniklo nemocenské poistenie,
b) vznikol nárok na výplatu starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku.
veronikasad
03.01.12,19:05
...a skús z toho zaplatiť zhruba 33%. Ako SZČO to nemám šancu utiahnúť.
Ešte 270 dní môžeš platiť 4.4% a čo bude po volbách, nečvirikajú ani vrabce ...
Pozorne si prečítaj priložený odkaz od p. Motyčkovej vo viacerých predch.príspevkoch.
bekky
03.01.12,19:16
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať.ja som si začala platiť dobrovoľné nemocenské poistenie(DNP) v decembri roku 2011, čo pre mňa znamená navrhovaná zmena zákona o DNP?


budem si môcť platiť základnú čiastku, až do vypršania 270 dní alebo sa pre mňa niečo zmení.?
A ešte ,ako to bude s uplatnením si dávky napríklad materskej alebo PN po vypršaní tých 270 dní platenia? snažíme sa o bábätko.
Ďakujem
Mila123
03.01.12,19:18
v podstate, tak ako pre každého, po 270 dňoch ťa SP odhlási z poistenia....

platiť budeš z VZ 4:4 % až do tých 271 dní....

§ 32 ochranná doba...



(1) Ochranná lehota je sedem dní po zániku nemocenského poistenia, ak tento zákon neustanovuje inak.
(2) Ochranná lehota
a) poistenca, ktorý bol nemocensky poistený menej ako sedem dní, je toľko dní, koľko trvalo nemocenské poistenie,
b) poistenkyne, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva, je osem mesiacov.
(3) Ak poistencovi vznikne nemocenské poistenie v ochrannej lehote, počet dní ochrannej lehoty získaný z nového nemocenského poistenia sa pripočíta k nevyčerpanému počtu dní ochrannej lehoty z predchádzajúceho nemocenského poistenia. Ochranná lehota nemôže byť viac ako sedem dní.
(4) Plynutie ochrannej lehoty sa skončí, ak neuplynula skôr, dňom, v ktorom poistencovi
a) vzniklo nemocenské poistenie,
b) vznikol nárok na výplatu starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku.
bekky
03.01.12,19:25
Takže ak som to pochopila správne tak budem platiť tých 270 dní tú starú čiastku teda po starom a potom po ukončení do 8 mesiacov musím byť už tehotná teda už porodiť do tých 8 mesiacov po ukončení aby som mala nárok na vyplatenie dávky? alebo? dakujem
veronikasad
03.01.12,19:28
Takže ak som to pochopila správne tak budem platiť tých 270 dní tú starú čiastku teda po starom a potom po ukončení do 8 mesiacov musím byť už tehotná teda už porodiť do tých 8 mesiacov po ukončení aby som mala nárok na vyplatenie dávky? alebo? dakujem
Do 270 dní nemusíš porodiť, stačí aby si bola tehotná. Vtedy ti začne plynúť 8 mesačná ochranná lehota, počas ktorej môžeš poberať nemocenské a 6-8 týždňov pred pôrodom začiatok materského.

DNP nie je sporenie, nevyplatia ti vložené peniaze - môžeš ich čerpať vo forme nemocenského, príp. materského.
Kvaka
03.01.12,19:28
Takže ak som to pochopila správne tak budem platiť tých 270 dní tú starú čiastku teda po starom a potom po ukončení do 8 mesiacov musím byť už tehotná teda už porodiť do tých 8 mesiacov po ukončení aby som mala nárok na vyplatenie dávky? alebo? dakujemDo tých 8 mesiacov by si mala ísť na materskú.
brčko
03.01.12,19:29
Neviem, či to sem už niekto nepripol, no toto mám od jednej mamičky, čo im SP rozposielala:

Dobrý deň.

S účinnosťou od 1. februára 2012 nastávajú nasledovné zmeny v dobrovoľnom nemocenskom poistení, ktoré majú priamy vplyv na posudzovanie nároku na nemocenské dávky:



1. U dobrovoľne nemocensky poistených osôb, ktorým zanikne zo zákona dobrovoľné nemocenské poistenie k 31. januáru 2012 a od 1. februára 2012 využijú kombináciu dobrovoľného sociálneho poistenia sa toto poistenie bude posudzovať ako nepretržité (bez prerušenia nadviaže na pôvodné dobrovoľné nemocenské poistenie). V oblasti nemocenských dávok to bude znamenať, že im nevznikne nové rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu a podmienka 26 týždňov sa sleduje od začiatku pôvodného dobrovoľného nemocenského poistenia

2. Dobrovoľne nemocensky poisteným osobám, ktorým zanikne zo zákona dobrovoľné nemocenské poistenie k 31. januáru 2012 a od 1. februára 2012 nevyužijú kombináciu dobrovoľného sociálneho poistenia, bude od 1. februára 2012 plynúť ochranná lehota. Táto ochranná lehota bude 7-dňová. Výnimku budú tvoriť prípady, ak dobrovoľné nemocenské poistenie zanikne poistenkyni v období tehotenstva. Takejto poistenkyni bude plynúť 8-mesačná ochranná lehota. Ochranná lehota zanikne, ak v priebehu jej plynutia vznikne nové nemocenské poistenia (dobrovoľné alebo povinné).

3. U dobrovoľne nemocensky poistených osôb, ktorým zo zákona nezanikne dobrovoľné nemocenské poistenie k 31. januáru 2012 ale až po dosiahnutí 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia (prípadne skôr, ak podajú odhlášku) a opätovne sa nasledujúcim dňom po jeho zániku prihlásia na kombináciu dobrovoľného sociálneho poistenia, dobrovoľné nemocenské poistenie nebude nepretržité (nenadväzuje na pôvodné dobrovoľné nemocenské poistenie). Z uvedeného dôvodu im od vzniku nového dobrovoľného nemocenského poistenia vzniká nové rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu a podmienka 26 týždňov sa sleduje od začiatku nového dobrovoľného nemocenského poistenia.


4. Dobrovoľne nemocensky poisteným osobám, ktorým zo zákona nezanikne dobrovoľné nemocenské poistenie k 31. januáru 2012 ale až po dosiahnutí 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia (prípadne skôr, ak podajú odhlášku) a opätovne sa bezprostredne po jeho zániku neprihlásia na kombináciu dobrovoľného sociálneho poistenia bude od zániku dobrovoľného nemocenského poistenia plynúť ochranná lehota. Táto ochranná lehota bude 7-dňová. Výnimku budú tvoriť prípady, ak dobrovoľné nemocenské poistenie zanikne poistenkyni v období tehotenstva. Takejto poistenkyni bude plynúť 8-mesačná ochranná lehota. Ochranná lehota zanikne, ak v priebehu jej plynutia vzniknú nové nemocenské poistenia (dobrovoľné alebo povinné).



S pozdravom
bekky
03.01.12,19:32
no ja viem že to nie je sporenie, len to som chcela vedieť či mi teda vyplatie tú materskú bo ja som študentka, to potom požiadam na sociálke o vyplatenie dávky?
veronikasad
03.01.12,19:34
no ja viem že to nie je sporenie, len to som chcela vedieť či mi teda vyplatie tú materskú bo ja som študentka, to potom požiadam na sociálke o vyplatenie dávky?
Ak splníš podmienku = budeš tehotná do skončenia 270 dní DNP - ano.
bekky
03.01.12,19:38
No tak mi držte palce nech sa nič nezmení a podarí sa
dakujem
Jana Fodorová
03.01.12,19:39
Takže dobre to chápem. A je takýto postup správny, čo urobím?
DNP mám od 1.12.2010 + pracujem. Podmienku 270 dní mám splnenú. Dá 31.1.2012 má automaticky odhlásia zo SP a ja si dám v priebehu mesiaca február prihlášku od 1.2.2012 na DNP z min. VZ 339€, čo je necelých 120€. V prípade, ak pôjdem na PN napr. v marci 2012 - bude sa mi posudzovať DNP z roku 2011 aj z práce. Moje DNP bude nepretržité. V tomto prípade by som mohla ísť aj na PN napr. 6.2.2012, čo tiež je v poriadku? Aký máte na to názor.
Kvaka
03.01.12,19:41
Takže dobre to chápem. A je takýto postup správny, čo urobím?
DNP mám od 1.12.2010 + pracujem. Podmienku 270 dní mám splnenú. Dá 31.1.2012 má automaticky odhlásia zo SP a ja si dám v priebehu mesiaca február prihlášku od 1.2.2012 na DNP z min. VZ 339€, čo je necelých 120€. V prípade, ak pôjdem na PN napr. v marci 2012 - bude sa mi posudzovať DNP z roku 2011 aj z práce. Moje DNP bude nepretržité. V tomto prípade by som mohla ísť aj na PN napr. 6.2.2012, čo tiež je v poriadku? Aký máte na to názor.Áno, mala by si VZ z roku 2011.
Mila123
03.01.12,19:42
na všetky otázky je jednoznačne odpoveď áno....

prečítala si si príspevok dr. Janky Motyčkovej???
bekky
03.01.12,19:45
a kde ho nájdem, prosím
kuchlapi
03.01.12,19:45
Dobrý večer,
veľmi pekne by som Vás chcel poprosiť o radu ohľadom situácie mojej manželky. Manželka je zamestnaná na trvalý pracovný pomer, dobu neurčitú od roku 2004. Od 27.10.2009 začala platiť dobrovoľné nemocenské poistenie z rozdielu medzi maximálnym VZ a jej hrubou mzdou až do 31.12.2010, kedy nastúpila na PN - rizikové tehotenstvo. Na PN bola od 01.01.2011 do 04.06.2011 a od 05.06.2011 do 28.01.2012 poberá materské. Samozrejme počas PN aj počas materskej dovolenky bola oslobodená od platenia poistného na DNP. Čo by sme mali urobiť teraz, ak plánujeme v priebehu roka 2012 opäť otehotnieť (ak sa podarí :-)), aby sme využili vyššiu dávku v PN - rizikové tehotenstvo a následne aj materské z DNP? Neviem, či som to správne a dostatočne vysvetlil, ak je potrebné, doplním viac. Prosím o rady. Ďakujem veľmi pekne dobrým ľuďom, ktorí sa vyznajú v tejto problematike a poradia. Peter a Martina
Mila123
03.01.12,19:54
Jana Fodorová
03.01.12,20:04
Ešte mám jednu otázočku - tých 120 eur, sa už nedá nijak znížiť, ale inak si nepomôžem, lebo keby sa odhlásim teraz napr. 5.1.2012 a prihlásim 20.1.2012 teda po starom mala by som platiť len 4,4%. Pravda? Ale keby idem na PN napr. od 15.2.2012, tak aký by som mala VZ. Myslím si, že by som nesplnila podmienku, pretože som neni nepretržite poistená. Aký máte na to názor?
Kvaka
03.01.12,21:11
Ešte mám jednu otázočku - tých 120 eur, sa už nedá nijak znížiť, ale inak si nepomôžem, lebo keby sa odhlásim teraz napr. 5.1.2012 a prihlásim 20.1.2012 teda po starom mala by som platiť len 4,4%. Pravda? Ale keby idem na PN napr. od 15.2.2012, tak aký by som mala VZ. Myslím si, že by som nesplnila podmienku, pretože som neni nepretržite poistená. Aký máte na to názor?Jasné, keby si mala nové DNP, tak kebyže ideš na PN do 26 týždňov, tak PN by bola z minima.
zuso
03.01.12,21:22
veronikasad a jankasm ďakujem za odpovede
Ľubomír
04.01.12,04:12
Ešte 270 dní môžeš platiť 4.4% a čo bude po volbách, nečvirikajú ani vrabce ...
Pozorne si prečítaj priložený odkaz od p. Motyčkovej vo viacerých predch.príspevkoch.

Bol som v SP a o takej možnosti ma neinformovali. Podľa nich je iba jedna šanca a to: Od 1.2.2012 založiť nové DNP, ale už podľa nového zákona. To znamená, že Môžem si vybrať výšku VZ, ale platiť treba zo všetkých fondov adekvátne percenta. Tak ako som napísal inde, mne vyrátali z maximalného VZ sumu približne 370€. O žiadnej možnosti platiť ešte 270 dni po starom nebola reč. Takže naozaj neviem kde je pravda.
naninka23
04.01.12,05:15
Ahojte.
Ja som sa pripoistila od 9.12.2011. Len mi nie je celkom jasné, ako to funguje. Všetko ohľadne ochranných lehôt mi je jasné, aj to, že po 270 dnoch platenia sa mi poistenie zruši. Len jedna vec ma trapi ....
Ako to je potom s maximom? Ak porodím v roku 2012, tak budem mať maximalnu matersku ? Alebo sa mi oplati potom porodiť až v roku 2013 ???
Ďakujem a prajem pekný deň.
Nataly
veronikasad
04.01.12,07:24
Bol som v SP a o takej možnosti ma neinformovali. Podľa nich je iba jedna šanca a to: Od 1.2.2012 založiť nové DNP, ale už podľa nového zákona. To znamená, že Môžem si vybrať výšku VZ, ale platiť treba zo všetkých fondov adekvátne percenta. Tak ako som napísal inde, mne vyrátali z maximalného VZ sumu približne 370€. O žiadnej možnosti platiť ešte 270 dni po starom nebola reč. Takže naozaj neviem kde je pravda.
http://www.porada.sk/t183141-ukoncit-a-zalozit-nove-dnp-v-januari-2012-alebo-ponechat-si-sucasne-dnp.html
Mila123
04.01.12,07:36
Ahojte.
Ja som sa pripoistila od 9.12.2011. Len mi nie je celkom jasné, ako to funguje. Všetko ohľadne ochranných lehôt mi je jasné, aj to, že po 270 dnoch platenia sa mi poistenie zruši. Len jedna vec ma trapi ....
Ako to je potom s maximom? Ak porodím v roku 2012, tak budem mať maximalnu matersku ? Alebo sa mi oplati potom porodiť až v roku 2013 ???
Ďakujem a prajem pekný deň.
Nataly

napočítaj si od 09 12 2011 a 270 dní v ten deň ti končí DNP (predpokladám, že máš max. VZ)
a potom máš 8 mesačnú ochrannú dobu ak si tehotná, musíš nastúpiť na MD (nemusíš porodiť) a VZ bude v tomto prípade max. ( z roku 2011), 1 116,75, teraz je 1153,50 € .......
Jana Motyčková
04.01.12,07:43
Dobrý večer,
veľmi pekne by som Vás chcel poprosiť o radu ohľadom situácie mojej manželky. Manželka je zamestnaná na trvalý pracovný pomer, dobu neurčitú od roku 2004. Od 27.10.2009 začala platiť dobrovoľné nemocenské poistenie z rozdielu medzi maximálnym VZ a jej hrubou mzdou až do 31.12.2010, kedy nastúpila na PN - rizikové tehotenstvo. Na PN bola od 01.01.2011 do 04.06.2011 a od 05.06.2011 do 28.01.2012 poberá materské. Samozrejme počas PN aj počas materskej dovolenky bola oslobodená od platenia poistného na DNP. Čo by sme mali urobiť teraz, ak plánujeme v priebehu roka 2012 opäť otehotnieť (ak sa podarí :-)), aby sme využili vyššiu dávku v PN - rizikové tehotenstvo a následne aj materské z DNP? Neviem, či som to správne a dostatočne vysvetlil, ak je potrebné, doplním viac. Prosím o rady. Ďakujem veľmi pekne dobrým ľuďom, ktorí sa vyznajú v tejto problematike a poradia. Peter a Martina
Súčasné DNP treba zrušiť a najneskôr od 31.1.2012 založiť nové DNP, s VZ podľa potreby. Ostatné je v mojom príklade, na ktorý tu dáva link veronikasad.
Letko
04.01.12,08:33
Ahojte,

dnes boli naši známi na Soc. pois. Majú už zaplatených 10 mesiacov z maxima a tam im známa pracovníčka povedala, aby si teraz zrušili poistenie a otvorili nové z maxima ešte teraz v januári a môžu opäť platiť podľa starých pravidiel 270 dní.

Čo si o tom myslíte, je to naozaj tak?

Ďakujem za info.
Mila123
04.01.12,08:37
áno, je to tak správne...pracovníčka Vás správne informovala.....

ak by ste si prečítali pár príspevkov dozadu dozvedelo vy ste sa túto informáciu,,,,
Letko
04.01.12,08:43
áno, je to tak správne...pracovníčka Vás správne informovala.....

ak by ste si prečítali pár príspevkov dozadu dozvedelo vy ste sa túto informáciu,,,,

ďakujem :) už som si prečítal aj spätne :)

Moja manželka nie je zatiaľ tehotná.

270 dní jej končí cca 14. januára
- ak neotehotnie napr. do polovice februára, je pre nás lepšie ukončiť poistenie teraz a začať s novým poistením hneď alebo až po 14. januári?
- ak by bola tehotná do konca januára, asi by sme mali pokračovať v poistení do konca januára a potom by sa na ňu vsťahovala ochranná lehota, však?

Prajem Vám príjemný deň :)
veronikasad
04.01.12,08:44
ďakujem :) už som si prečítal aj spätne :)

Moja manželka nie je zatiaľ tehotná.

270 dní jej končí cca 14. januára
- ak neotehotnie napr. do polovice februára, je pre nás lepšie ukončiť poistenie teraz a začať s novým poistením hneď alebo až po 14. januári?
- ak by bola tehotná do konca januára, asi by sme mali pokračovať v poistení do konca januára a potom by sa na ňu vsťahovala ochranná lehota, však?

Prajem Vám príjemný deň :)
z akého vymer.základu si manželka doteraz platila ?
Mila123
04.01.12,08:50
a čo ak neotehotnie ani do polovice februára a SP ju zo zákona odhlási k 31 01 2012 ? (nezačne jej nová doba pre 270 dní???) má slobodnú vôľu rozhodnúť sa čo a ako urobí, je to na nej....o ochrannú dobu nepríde je 8 mesiacov v prípade, že je tehotná, inak 08 02 2012 už ju nemá!!!!!!!
odporúčam odhlásiť a prihlásiť znovu s max. VZ 1153.50€ a mesačnou platbou niečo cez 50€...prípadnú PNS do 26. týždňa nového poistenia bude mať vo výške min, VZ....
Letko
04.01.12,09:37
Manželka si platí rozdiel medzi maximom a mzdou (laicky povedané) - necelých 30€ mesačne

Takže je asi lepšie ukončiť a začať nové poistenie (opäť z maxima) už teraz a nečakať na polovicu januára, kedy jej skončí 270. Potom tých 270 dní je do dňa pôrodu, však? (myslím tým minimálny čas, kedy by porodila a mala max. materskú), maximálne 270 dní + 8 mesiacov do pôrodu. Pochopil som to správne?
veronikasad
04.01.12,09:40
Manželka si platí rozdiel medzi maximom a mzdou (laicky povedané) - necelých 30€ mesačne

Takže je asi lepšie ukončiť a začať nové poistenie (opäť z maxima) už teraz a nečakať na polovicu januára, kedy jej skončí 270. Potom tých 270 dní je do dňa pôrodu, však? (myslím tým minimálny čas, kedy by porodila a mala max. materskú), maximálne 270 dní + 8 mesiacov do pôrodu. Pochopil som to správne?
Naopak, počkaj do konca januára (odhlásenie 30.1., nové prihlásenie 31.1.). Ak dovtedy bude tehotná, bude mať nárok na dávky z ochrannej doby 8 mesiacov. Ak DNP zruší a založí nové, počas 26 týždňov príp. dávky (nemocenské) bude z minima, bez ohladu na výšku VZ.
Letko
04.01.12,09:47
Naopak, počkaj do konca januára (odhlásenie 30.1., nové prihlásenie 31.1.). Ak dovtedy bude tehotná, bude mať nárok na dávky z ochrannej doby 8 mesiacov. Ak DNP zruší a založí nové, počas 26 týždňov príp. dávky (nemocenské) bude z minima, bez ohladu na výšku VZ.

Jasné, takže počkať do 30. 1. - ak by otehotnela napr. do konca tohto týždňa, tak by sme to koncom mesiaca už vedeli a pre istotu budeme detičky robiť až od marca :)
Ak neotehotnie a sa prihlásime na nové poistenie 31. 1., tých 270 dní je do pôrodu? (napr. v prípade predčasného pôrodu)

Ďakujem za cenné rady, tetušky pri okienkach nechcú nič prezradiť.
veronikasad
04.01.12,09:49
Jasné, takže počkať do 30. 1. - ak by otehotnela napr. do konca tohto týždňa, tak by sme to koncom mesiaca už vedeli a pre istotu budeme detičky robiť až od marca :)
Ak neotehotnie a sa prihlásime na nové poistenie 31. 1., tých 270 dní je do pôrodu? (napr. v prípade predčasného pôrodu)

Ďakujem za cenné rady, tetušky pri okienkach nechcú nič prezradiť.
Nepotrebuje nových 270 dní, započítava sa aj predch.ukončené poistenie. Len nástup na MD musí byť po 26 týždňoch od začiatku nového poistenia, inak by bolo z minima. Ak by mala rizikové tehotenstvo, do 26 týždňov by mala nemocenské len z minima.
Letko
04.01.12,10:00
Nepotrebuje nových 270 dní, započítava sa aj predch.ukončené poistenie. Len nástup na MD musí byť po 26 týždňoch od začiatku nového poistenia, inak by bolo z minima. Ak by mala rizikové tehotenstvo, do 26 týždňov by mala nemocenské len z minima.

Ahaaaaaaaaa, už tomu rozumiem.
Ukončenie: 30. 1. 2011
Nové poistenie: 31. 1. 2011
Nástup na MD: najskôr po 26 týždňoch od 31. 1., to je po 31. júli
Poistenie ukončiť: po 270 dňoch, t. j. okolo 27. 10. (to by nám povedali na soc. pois.)
Ak by neporodila do 27. 10.: ochranná doba ďalších 8 mesiacov

Je to správne?

Ešte jedna vec - MD začína dňom pôrodu?
veronikasad
04.01.12,10:03
Ahaaaaaaaaa, už tomu rozumiem.
Ukončenie: 30. 1. 2011
Nové poistenie: 31. 1. 2011
Nástup na MD: najskôr po 26 týždňoch od 31. 1., to je po 31. júli
Poistenie ukončiť: po 270 dňoch, t. j. okolo 27. 10. (to by nám povedali na soc. pois.)
Ak by neporodila do 27. 10.: ochranná doba ďalších 8 mesiacov

Je to správne?

Ešte jedna vec - MD začína dňom pôrodu?
Stačí ak v oktobri bude tehotná, nemusí dovtedy porodiť. Po 270 dňoch by mala ochrannú dobu 8 mesiacov. Ostatné tak ako píšeš.

MD začína 6-8 kal.týždňov pred pôrodom.
juliettmm
04.01.12,12:08
Dobrý deň,
potrebujem radu ...
DNP si platím od 1.7.2010, dňa 8.3.2011 som nastúpila na PN, ktorá trvala do 25.12.2012 (od 8.3.2011 do 27.7.2011 bola PN u obvodnej lekárky kvôli očiam, od 28.7.2011 do 25.12.2012 u gynekologa ako rizikové). poistné som si celý čas platila normálne, PN som nemala vystavenú aj z DNP. teraz však chcem spätne požiadať o vyplatenie PNky z DNP, lekár mi vystaví spätne PNku na DNP a tiež chcem požiadať o vrátenie mesačných platieb za mesiace, počas ktorých som bola PN. problémom je pre mňa to, že 270 dní som splnila 27.3.2011. je možné, aby som SP požiadala o vyrovnanie od tohoto dátumu, keď už vlastne tých 270 dní DNP platené bolo????
kuchlapi
04.01.12,12:35
Súčasné DNP treba zrušiť a najneskôr od 31.1.2012 založiť nové DNP, s VZ podľa potreby. Ostatné je v mojom príklade, na ktorý tu dáva link veronikasad.


Dobrý deň p. Motyčková,

ja som si pozorne prečítal ten Váš príspevok k DNP. Je to tam super jasne vysvetlené, ja chápem princípu, aj tomu ako bolo uvedené vo viacerých príspevkoch, že od 31.01.2012 si založíme nové DNP a ....
Len som sa chcel spýtať ako to bude v jej prípade ak od 29.01.2012 začne brať rodičovský príspevok, my 30.01.2012 zrušíme súčasné DNP, začneme od 31.01.2012 aj platiť na nové DNP, potom ak napr. otehotnie v 09/2012 a mohla by potom v 10/2012 nastúpiť na PN - rizikové, zrušiť rodičovský príspevok a cca v 06/2013 by bol termín pôrodu, teda niekedy v 04/2013 - 05/2013 nastúpiť na materskú? Materská by sa jej potom vyplácala aj z DNP až do konca doby materskej - cca. do 01/2014? Z akých vymeriavacích základov by sa jej v takomto prípade počítalo to nemocenské a materské, keď ona je od 01.01.2011 na PN a potom na materskej až do 28.01.2012? Posledný VZ zo zamestnania mala 616,- EUR k 31.12.2010 a DNP sme platili z VZ 479,55 EUR za obdobie od 27.10.2009 do 31.12.2010.
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Peter
jankasm
04.01.12,12:44
Dobrý deň p. Motyčková,

ja som si pozorne prečítal ten Váš príspevok k DNP. Je to tam super jasne vysvetlené, ja chápem princípu, aj tomu ako bolo uvedené vo viacerých príspevkoch, že od 31.01.2012 si založíme nové DNP a ....
Len som sa chcel spýtať ako to bude v jej prípade ak od 29.01.2012 začne brať rodičovský príspevok, my 30.01.2012 zrušíme súčasné DNP, začneme od 31.01.2012 aj platiť na nové DNP, potom ak napr. otehotnie v 09/2012 a mohla by potom v 10/2012 nastúpiť na PN - rizikové, zrušiť rodičovský príspevok a cca v 06/2013 by bol termín pôrodu, teda niekedy v 04/2013 - 05/2013 nastúpiť na materskú? Materská by sa jej potom vyplácala aj z DNP až do konca doby materskej - cca. do 01/2014? Z akých vymeriavacích základov by sa jej v takomto prípade počítalo to nemocenské a materské, keď ona je od 01.01.2011 na PN a potom na materskej až do 28.01.2012? Posledný VZ zo zamestnania mala 616,- EUR k 31.12.2010 a DNP sme platili z VZ 479,55 EUR za obdobie od 27.10.2009 do 31.12.2010.
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Peter

No a zamestnaná je ešte stále? Pretože ak nie, tak nárok na materské zo zamestnania mať nebude.
A píšeš, že DNP si platila do 31.12.2010. Potom už nie?

Všetko, čo si napísal je v poriadku, až na to, že keď nastúpi na PN, rizikové tehotenstvo, nemusí rušiť rodičovský príspevok. PN môže poberať súčasne s poberaním rodičovského príspevku. A dovtedy kľudne aj nejaké OČR s dieťatkom, rovnako popri poberaní rodičovského príspevku.
Cecilia
04.01.12,13:08
Mohla by si nejako pomôcť aj žena, ktorej sa narodia v marci dvojičky a v súčasnosti je na MD s 2 a pol ročným dieťaťom? Neplatí si žiadne DNP. Ďakujem aj za ňu.
kuchlapi
04.01.12,13:22
No a zamestnaná je ešte stále? Pretože ak nie, tak nárok na materské zo zamestnania mať nebude.
A píšeš, že DNP si platila do 31.12.2010. Potom už nie?

Všetko, čo si napísal je v poriadku, až na to, že keď nastúpi na PN, rizikové tehotenstvo, nemusí rušiť rodičovský príspevok. PN môže poberať súčasne s poberaním rodičovského príspevku. A dovtedy kľudne aj nejaké OČR s dieťatkom, rovnako popri poberaní rodičovského príspevku.


Ona je stále v pracovnom pomere u bývalého zamestnávateľa, od ktorého nastúpila na PN a následne materskú. DNP si platila do 31.12.2010, od 01.01.2011 nastúpila na PN a potom od 05.06.2011 na materskú, takže bola od 01.01.2011 oslobodená od platenia DNP, ale nezrušila ho, DNP jej platí dodnes, hoci ho v roku 2011 neplatila.
Dá sa súčasne poberať rodičovský príspevok aj nemocenské počas PN - rizikové tehotenstvo? Potom sa jej zruší ten rodičovský príspevok až keď nastúpi na materskú?
gitkag
04.01.12,13:38
prosím o usmernenie - som DNP niekoľko rokov z max VZ. Nastupila som na PN 2.januára 2012. Bude vzhľadom k Dg zrejme dlhodobejšia. Aby som dostavala davky NP po celý čas PN, je nutné aby som sa prihlásila na DNP ?/ keďže mi zo zákona zanikne/
Jana Motyčková
04.01.12,13:46
Ona je stále v pracovnom pomere u bývalého zamestnávateľa, od ktorého nastúpila na PN a následne materskú. DNP si platila do 31.12.2010, od 01.01.2011 nastúpila na PN a potom od 05.06.2011 na materskú, takže bola od 01.01.2011 oslobodená od platenia DNP, ale nezrušila ho, DNP jej platí dodnes, hoci ho v roku 2011 neplatila.
Dá sa súčasne poberať rodičovský príspevok aj nemocenské počas PN - rizikové tehotenstvo? Potom sa jej zruší ten rodičovský príspevok až keď nastúpi na materskú?
Dá sa súčasne poberať rodičovský príspevok a nemocenské, rodičovský sa zruši až keď začne poberať materské. To materské, ktoré začne v r. 2013 bude počítané z VZ, z ktorého si bude platiť od 31.1.2012 do skončenia poistenia + zo zamestnania, ak zamestnanie bude trvať.
Keďže má splnenú podmienku 270 dní, kedykoľvek do skončenia poistenia môže ísť aj na PN alebo OČR popri RP. Ale tieto, ak začnú do júla, budú platené len z minima, ak začnú neskôr, budú platené z VZ, z ktorého si platí DNP.
Jana Motyčková
04.01.12,13:51
prosím o usmernenie - som DNP niekoľko rokov z max VZ. Nastupila som na PN 2.januára 2012. Bude vzhľadom k Dg zrejme dlhodobejšia. Aby som dostavala davky NP po celý čas PN, je nutné aby som sa prihlásila na DNP ?/ keďže mi zo zákona zanikne/
Nie, nie je nutné sa prihlasovať na DNP. PN je platená maximálne 52 týždňov aj v prípade, že počas trvania PN poistenie zanikne.
Podľa môjho názoru, ak sa prihásite od 1.2. znovu na kompletný balík (len počas PN), bude Vám bežať aspoň doba poistenia a nemusíte platiť poistné. Balík zrušíte dňom skončenia PN, ak ho nechcete platiť. Môže sa to hodiť na nejaké úćely do budúcnosti.
dracicaaa
04.01.12,14:16
..... uz dva roky som po skonceni skoly na urade prace vedena ako nezamestnana od skoncenia skoly som este nikde nepracovala..,,,,, dobrovolne poistenie som si dala od 1.11.2011 z max cca tych 49,13e..... moja otazocka.... 1.budem mat narok na vyssiu matersku....?? 2. zatial niesom tehotna uz mozem na tom popracovat..??? :-) dakujem za kazdu dobru radu..... dakujem
Mila123
04.01.12,14:23
splníš 270 dní poistenia, nebudeš mať žiadne nové poistenie a ku dňu ukončenia DNP musíš byť tehotná a začína ti plynúť 8 mesačná och. doba, t.j. do 8-mych mesiacov od ukončenia poistenia musíš nastúpiť na MD
juliettmm
04.01.12,15:39
[QUOTE=juliettmm;1932659]
Dobrý deň,
potrebujem radu ...
DNP si platím od 1.7.2010, dňa 8.3.2011 som nastúpila na PN, ktorá trvala do 25.12.2012 (od 8.3.2011 do 27.7.2011 bola PN u obvodnej lekárky kvôli očiam, od 28.7.2011 do 25.12.2012 u gynekologa ako rizikové). poistné som si celý čas platila normálne, PN som nemala vystavenú aj z DNP. teraz však chcem spätne požiadať o vyplatenie PNky z DNP, lekár mi vystaví spätne PNku na DNP a tiež chcem požiadať o vrátenie mesačných platieb za mesiace, počas ktorých som bola PN. problémom je pre mňa to, že 270 dní som splnila 27.3.2011. je možné, aby som SP požiadala o vyrovnanie od tohoto dátumu, keď už vlastne tých 270 dní DNP platené bolo????

Nenajde sa niekto, kto vie poradit??
veronikasad
04.01.12,15:42
[QUOTE=juliettmm;1932659]
Dobrý deň,
potrebujem radu ...
DNP si platím od 1.7.2010, dňa 8.3.2011 som nastúpila na PN, ktorá trvala do 25.12.2012 (od 8.3.2011 do 27.7.2011 bola PN u obvodnej lekárky kvôli očiam, od 28.7.2011 do 25.12.2012 u gynekologa ako rizikové). poistné som si celý čas platila normálne, PN som nemala vystavenú aj z DNP. teraz však chcem spätne požiadať o vyplatenie PNky z DNP, lekár mi vystaví spätne PNku na DNP a tiež chcem požiadať o vrátenie mesačných platieb za mesiace, počas ktorých som bola PN. problémom je pre mňa to, že 270 dní som splnila 27.3.2011. je možné, aby som SP požiadala o vyrovnanie od tohoto dátumu, keď už vlastne tých 270 dní DNP platené bolo????

Nenajde sa niekto, kto vie poradit??
oprav si decembrový dátum, zrejme tam máš preklep.

Ak si nepožiadala o vystavenie PN-ky z DNP, myslím, že žiadny lekár ti to neurobí spätne. Od 26.12.2011(?) si na materskej ?
juliettmm
04.01.12,15:54
[QUOTE=juliettmm;1932942]
oprav si decembrový dátum, zrejme tam máš preklep.

Ak si nepožiadala o vystavenie PN-ky z DNP, myslím, že žiadny lekár ti to neurobí spätne. Od 26.12.2011(?) si na materskej ?

Ano je tam preklep, ale tak to snad nie je az taka tragedia. ma to byt 25.12.2011. a ano na materskej som od 26.12.2011.

Tri roky su na to, aby som o PN z DNP poziadala spatne, lekar nema preco nevypisat mi spatne PN z DNP, kedze PN som bola, ma zdravotne zaznamy.
moja otazka vsak znela inak
veronikasad
04.01.12,16:00
[QUOTE=veronikasad;1932945]

Ano je tam preklep, ale tak to snad nie je az taka tragedia. ma to byt 25.12.2011. a ano na materskej som od 26.12.2011.

Tri roky su na to, aby som o PN z DNP poziadala spatne, lekar nema preco nevypisat mi spatne PN z DNP, kedze PN som bola, ma zdravotne zaznamy.
moja otazka vsak znela inak
Ku dňu nástupu na prvú PN-ku si nemala splnenú podmienku 270 dní DNP, nárok na nemocenské do skončenia prvej PN-ky ti vôbec nevznikol.

Ak ti uznajú spätne druhú PN-ku z DNP, môžeš požiadať o vrátenie preplatku DNP. Ale len za obdobie, kedy ti bolo nemocenské skutočne vyplatené.
juliettmm
04.01.12,16:08
[QUOTE=juliettmm;1932960]
Ku dňu nástupu na prvú PN-ku si nemala splnenú podmienku 270 dní DNP, nárok na nemocenské do skončenia prvej PN-ky ti vôbec nevznikol.

Ak ti uznajú spätne druhú PN-ku z DNP, môžeš požiadať o vrátenie preplatku DNP. Ale len za obdobie, kedy ti bolo nemocenské skutočne vyplatené.

ide mi hlavne o to vratenie preplatku. dnes mi gynekolog vystavil spatne PN z DNP za obdobie 27.7.2011-25.12.2011. tak mi snad uznaju nemocenske z DNP a tiez vratia preplatok aspon za toto obdobie, ked uz za obdobie do 27.7. nie :///
Mila123
04.01.12,16:13
ak máš kladenku,vrátia ti preplatok,a zaplatia DNP myslím si, že si môžeš uplatňovať PNS rok dozadu......
brčko
04.01.12,16:17
nárok na nem.dávky sa dá žiadať 3roky dozadu. Ak mala vystavenú pn zo zamestnania, tak nie je problém vystaviť aj druhú pn k dnp, to sa nepovažuje za spätné vystavenie, lebo jedna pn už bola vystavená (ak by nebola, tak veru neviem). Inak spätné vystavenie pn upravuje aj zákon, kolko dní spätne sa dá, záleží od toho kto ju vystavuje, od diagnozy (myslím u psychiatra sa dalo viac dní späť), príp. či nebol v zahraničí. Presne si to však už nepamätám.
motylik11
04.01.12,16:40
dobrý deň, potrebujem poradiť akosi stále tomu nerozumiem, dobrovolne nemocenske z minima si platím od 1.12.2010, som trvale zamestnaná, včera som zistila, ze som tehotna, takze som asi v 4tt, podmienku 270dni som uz davno splnila, len teraz mi nie je jasne
kolko by som musela platit od 1.2.2012 ak chcem dostavat matersku z maxima Dakujem