elisaj
21.08.12,22:07
ano mám maximalny VZ ...no zmätená som z toho lebo najprv to bolo take všelijake z tou ochrannou leh.a teraz som nevedela že ako to bude ak pôjdem na tu pnku...ked som si začala platiť DNP tak som vedela že možno zbytočne lebo je skôr zazrak že som otehotnela ale teraz by som bola rada keby mi aj md vyšla....ďakujem krasne za rady
seda
31.08.12,09:34
Dobrý deň, chcem si len overiť, no myslím si, že už nie je žiadny krok nápravy. Známej skončilo 27.7.12 DNP zo zákona, platila si z maxima. Dňa 30.7.12 šla na PN-ku a dnes jej prišlo rozhodnutie, že nemá nárok na PN-ku vzhľadom k tomu, že neuhradila poistné za 7/12. Nepochopím to, že zabudla. Dnes uhradila ten nedoplatok, no myslím, si, že aj keď dá odvolanie, tak jej to nijak nepomôže, nedostane PN-ku z maxima. Jediné riešenie je prerušiť PN-ku na 1 deň, prihlásiť sa na kompletný balík, či už z maxima, alebo minima, je jedno lebo tak či tak dostane novú PN-ku len z minima. Je to takto správne? Ďakujeme za rady.
Katy a R
31.08.12,11:31
Ak mala PN od 30.7. posledné poistné, ktoré musí mať zaplatené je za jún a to muselo byť zaplatené do 31.7.
AK jej chýba iba zaplatené poistné za júl, nemal by byť problém s touto PN.

Podmienka zo zákona :
"b) zaplatili poistné na nemocenské poistenie najneskôr v posledný deň kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, za obdobie od prvého vzniku nemocenského poistenia povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby a dobrovoľne nemocensky poistenej osoby do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, najviac za obdobie posledných desať rokov predchádzajúcich kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky; podmienka zaplatenia poistného na nemocenské poistenie sa považuje za splnenú, ak suma dlžného poistného na nemocenské poistenie je v úhrne nižšia ako 5 eur."
janka - tu ide o nárok z ochrannej lehoty ... poistné malo byť uhradené najneskôr 8.8. .. nuž škoda !!!! treba platiť včas!!!:mee:
.. aj tuto je odstrašujúci prípad .. http://www.porada.sk/t199711-chybou-uradnicky-mam-prist-o-matersku.html
§ 31 odst 3
Jana Motyčková
31.08.12,11:40
A vlastne áno, zabudla som. Mažem príspevok, aby som niekoho nezmiatla.
seda
01.09.12,10:59
Ďakujeme za pomoc
seda
01.09.12,10:59
Ďakujeme za pomoc
lucikam
03.09.12,06:27
Dobrý deň, 25.9.2012 nastupujem na materskú dovolenku. 30.1.2012 som si začala platiť DPN ešte po starom. 26.10.2012 by som mala skončiť s platením tohto DPN. Ako to bude s vyplácaním poistného k normálnemu materskému (som zamestnaná) z dpn, keď na MD nastupujem mesiac pred ukončením platenia starého dpn? Začnú mi ho vyplácať až po 26.10. alebo mi ho potom vyplatia so spätnou platnosťou? Alebo ako to vlastne bude? Za odpoveď vopred ďakujem.
Jana Motyčková
03.09.12,08:20
Máte nejaké iné ukončené poistenie v období 2 roky pred pôrodom?
Ak áno a získate 270 dní z DNP + ukončeného minulého poistenia pred nástupom na materskú, materské dostanete hneď aj z DNP.
Ak nie, potom bude SP čakať s výplatou materského do pôrodu - ak nastane po 26.10.2012 - čiže splníte podmienku 270 dní poistenia, tak dostanete materské aj za obdobie pred pôrodom dodatočne.
lucikam
04.09.12,04:36
Týka sa ma ten druhý prípad, termín mám medzi 1. a 8. novembrom, aké doklady mám potom predložiť SP, predpokladám, že rodný list dieťaťa a ešte niečo? Za odpoveď ďakujem.
v.balogova
04.09.12,10:29
Ako využiť DNP uzatvorené ešte podľa starého zákona.
PP trvá od r. 2010 pri HM 710, DNP od 1.6.2011 do 12.1.2012 a znova od 13.1.2012 pričom končí automaticky tuším 9.10.2012. DNP je platené z rozdielu aby bol dodržaný max. VZ. Ak do 9.10. nebude potvrdené tehotenstvo, aké sú ďalšie možnosti v prípade jeho potvrdenia neskôr pri čo najnižších platbách aby bola čo najvyššia PN, resp. materská s využitím DNP (mzda u zamestnávateľa nikdy nemude postačovať:mee:).
Do akého času sa dá využiť ešte teraz platné DNP a aký postup zvoliť?
Mila123
04.09.12,16:56
DNP sa dá použiť ďaľších 15 mesiacov od jeho ukončenia , tým, že ak pôjdeš na PN, popr. MD stačí ak sa jeden deň pred prihlásiš na celý balík poistenia, zaplatíš poistenie, na druhý deň môžeš ísť na nemocenskú dávku.....dávky ale budú z minimálneho VZ......

ak by si bola napr. na PN 26 týždňov a viac, oplatí sa ti určiť VZ v súčte s platom na cca 1150 €, viac sa ani neoplatí...... po 26 týždňoch by bola nová dávka NP z VZ , ktorý si si určila (súčet zamestnania + DP) ......

po ukončení prípadnej PNS, popr. následnej MD sa ale odhlás, inak by si si musela platiť poistenie.....
v.balogova
05.09.12,06:55
Ďakujem, len sa potrebujem uistiť či som to správne pochopila:
-Dávky z min. VZ - myslené len čo sa týka DNP, keďže PN z povinného sa bude počítať normálne (teraz mám VZ na DPN cca 400 a potom by mi počítali z 339,89)
-Potom by som si upravila VZ na tých 400 a počas PN by som neplatila a počítali by už z toho môjho VZ ale musela by som prerušiť PN?
Mila123
05.09.12,07:35
k prvej otázke áno.....
a druhú som nepochopila, prečo by si musela prerušiť PN?
v.balogova
05.09.12,09:13
to ja potom nechápem
hoci si určím VZ podľa platu do maxima 1153, pôjdem hneď o 2 dni na PN - budem dostávať PN z DNP z minima, ale ak zostanem na PN dlhšie ako 26 týždňov tak mi to znava prepočítajú a PN z DNP bude z môjho určeného základu? SP sama prepočíta PN po 26 týždňoch? Ja som sa zamotala:confused:
Xanti
05.09.12,14:34
to ja potom nechápem
hoci si určím VZ podľa platu do maxima 1153, pôjdem hneď o 2 dni na PN - budem dostávať PN z DNP z minima, ale ak zostanem na PN dlhšie ako 26 týždňov tak mi to znava prepočítajú a PN z DNP bude z môjho určeného základu? SP sama prepočíta PN po 26 týždňoch? Ja som sa zamotala:confused: SP nič po 26 týždňoch prepočítavať nebude, ak PN potrvá tak bude stále vyplácaná z minima.
Len momentálne sa dá ukončiť PN a začať nová po 26 týždni aby bola zo skutočného VZ.
v.balogova
06.09.12,05:32
Ďakujem
bambino87
07.09.12,05:35
Dobry den,
poradil by mi niekto. Mam takuto situáciu. od marca 2010 som si platila DNP, vo february 2011 som nastupila na PN-rizikove tehotenstvo a v juny 2011 na matersku, ktoru som poberala az do februara 2012.
31.01.2012 mi automaticky DNP zaniklo. od aprila 2012 som zamestnana. Keby sa mi podarilo este tento rok otehotniet, PN-rizikove a materska by sa mi pocitali len zo zamestnania alebo este aj z toho, co som si vtedy platila DNP? Velmi pekne Vam dakujem za info.
ajobs
07.09.12,08:58
Dobry den,
poradil by mi niekto. Mam takuto situáciu. od marca 2010 som si platila DNP, vo february 2011 som nastupila na PN-rizikove tehotenstvo a v juny 2011 na matersku, ktoru som poberala az do februara 2012.
31.01.2012 mi automaticky DNP zaniklo. od aprila 2012 som zamestnana. Keby sa mi podarilo este tento rok otehotniet, PN-rizikove a materska by sa mi pocitali len zo zamestnania alebo este aj z toho, co som si vtedy platila DNP? Velmi pekne Vam dakujem za info.

Iba z nového zamestnania, keďže DNP už netrvá. Aby sa počítalo aj z DNP, tak sa treba prihlásiť na tzv. Balík poistenia, čo je v súčasnosti VZ 339,89€, a poistné 119,45€ mesačne.
valpe
12.09.12,11:22
Dobrý deň, uvediem konkrétny prípad: DNP som uzatvorila v novembri 2010, zaniklo 31.1.2012 /min. VZ/. Počas tejto doby som bola PN v decembri 2011. Moja otázka: v prípade že si teraz prihlásim DNP v zmysle platného zákona /min. VZ/, budem mať nárok na výplatu nemocenských dávok?/koncom mesiaca mám naplánovanú operáciu chrbtice/. Ak áno, ako dlho mi bude táto dávka vyplácaná?
Mila123
12.09.12,12:43
Dobrý deň, uvediem konkrétny prípad: DNP som uzatvorila v novembri 2010, zaniklo 31.1.2012 /min. VZ/. Počas tejto doby som bola PN v decembri 2011. Moja otázka: v prípade že si teraz prihlásim DNP v zmysle platného zákona /min. VZ/, budem mať nárok na výplatu nemocenských dávok?/koncom mesiaca mám naplánovanú operáciu chrbtice/. Ak áno, ako dlho mi bude táto dávka vyplácaná?
áno, uzavri DP (celý balík) aspoň jeden deň pred plánovanou PN.....
poistné nebudeš platiť, vznikne ti nárok na dávku z min. VZ.....

ak by bola PN dlhšie ako 26 týždňov, oplatilo by sa ti dať si VZ maximálny, aby si po 26 týždňoch ukončila v jeden deň PN a na druhý znovu začala......nasledujúce PN bude z toho max. VZ....

po ukončené PN sa znovu odhlás z poistenia.....
PN môžeš byť 365 dní.....
Jana Motyčková
13.09.12,05:55
Ad: "poistné nebudeš platiť, vznikne ti nárok na dávku z min. VZ....." - za ten deň pred PN musí poistné zaplatiť

Ad: "ak by bola PN dlhšie ako 26 týždňov, oplatilo by sa ti dať si VZ maximálny, aby si po 26 týždňoch ukončila v jeden deň PN a na druhý znovu začala......nasledujúce PN bude z toho max. VZ...." - ak to SP neprehodnotí, že malo ísť o pokraćovanie

Ad : "PN môžeš byť 365 dní....." - 364 dní = 52 týždňov
elisaj
14.09.12,06:49
Dobrý deň idem si opäť po radu...už som tu písala dosť veľakrát ale asi to znova rozpíšem aby ste mali komplet informácie ...som na predlženej rodičovskej a čakám druhe dieťatko DNP mi konči 26.10 a platila som si ho aj predtým podmienku mám splnenu nastup na MD mám 8.11 to je 6 tyždňou pred TP teraz od 24.8 som na pn kvôli riziku že predčasne porodím a už ste mi tu poradili a vysvetlili čo robiť a kedy zaniesť žiadosť na SP a všetky naležite doklady na ZP a upsvar...no zase ma zmiatli vraj nastupiť na Md môžem už 25.10 čo je 8 tyždňou pred TP a teraz neviem či môžem nastúpiť aj vtedy alebo si už radšej počkať na bežny nastup na md alebo je to jedno a nehra to žiadnu rolu a narok na MD mi to neovplivní alebo čo robiť v takom prípade....viem že zase blba otazka no pýtam sa radšej dopredu aby potom nebolo neskoro a neurobila som niečo zle...jaj a ešte som zabudla na nete som našla toto a neviem ako tomu mám rozumieť kedže v takych veciach som blbec našla som to v jednom članku o md ...Materské dostanú aj matky – živnostníčky, ktoré boli počas tejto doby povinne nemocensky poistené a tiež dobrovoľne nemocensky poistené matky. Táto dávka bude priznaná aj ženám, ktorým skončilo nemocenské poistenie v období tehotenstva a ktoré ku dňu 6. týždňa pre dňom pôrodu určeným lekárom, alebo ku dňu pôrodu, poberali nemocenské alebo ošetrovné. ďakujem
bambino87
17.09.12,06:50
Veľmi pekne dakujem za odpoveď.
Ešte mam jednu otázočku, keby som si zacala platiť ten balík a náhodou by sa mi podarilo hneď otehotniet, môj gynekológ mi povedal že po 12 týždni tehotenstva ma bude musieť dať na PN-ku (rizikové tehotenstvo). Ako by to potom bolo. Platila by som si to nadalej aj keby som bola na PN-ke, alebo sa to automaticky prestava platit, a zacne sa z toho vyplacat PN-ka popripade materska ked sa dosiahne splnenie 26 tyz.?
Dakujem za radu
AdaMtiM
19.09.12,07:22
Poprosím o radu. SZČO bol dobrovoľne nemocensky poistený od 2.1.2011 , platil si minimálne odvody - do 31.01.2012 - zaniklo zo zákona. Ak sa od zajtra prihlási na balík dobrovoľného poistenia ale z maximálneho vym. základu - tak ho musí mať minimálne 6 mesiacov? Viem že kedysi platilo, že zmeny v DNP môže vykonať až po 6tich mesiacoch poistenia.... . Teda musí platiť aj po novom minimálne pol roka a až potom to môže zrušiť? Prípadne ak nastúpi PN počas tohto nového dobr.poistenia - vznikne mu nárok z neho na dávky PN? Ďakujem
Mila123
19.09.12,07:26
ak by sa dnes prihlásil, a od zajtra by išiel na PN, PN bude platená z minimálneho VZ (cca 180 €mesačne)

VZ na DP môže mať aj maximálny, po období 26. týždňov od posledného prihlásenia by mal nárok po prerušení PN na maximálnu dávku.......
sofia7808
19.09.12,07:27
Dobry den,chcela by som sa opytat-platim si odvody ako szco z minima 3roky a k tomu si platim dnpo z maxima 50e,-od 30.1. (urobila som odhlasku a prihlasku ako ste radili) ak by so isla na pnku v akej vyske by som ju poberala? Dakujem pekne
Mila123
19.09.12,07:32
v maximálnej.......t.j. zo sumy denného VZ určeného z 1,5 násobku jednej dvanástiny Vš.VZ plateného v kalendárnom roku, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, v kt. vznikla dočasná pracovná neschopnosť ....momentálne 37,8197 €.....
55% z tejto sumy je 20,800835€ (na začiatku PN sú % znížené)
sofia7808
19.09.12,07:34
Dakujem...
Mila123
19.09.12,07:38
Sofia, ak máš 2 poistenia (szčo i dnp) a jedno je z maxima, každý mesiac platíš na nemocenské viac ako je potrebné, preto pri ukončení DNP (po 270. dňoch od začiatku) choď na pobočku SP, požiadať o vrátenie, resp. preúčtovanie preplatku na nemocenskom poistení......
sofia7808
19.09.12,07:55
aha to som nevedela...este predsa ma nieco napadlo-dnpo mi zanikne po 270 dnoch t.j 26.10. ak by som bola na pnke a dala by som si prihlasku na cely balik z maxima (pocas pnky odvody neplatim) a po skonceni pnky sa znova odhlasim z balika. Ci sa to niekde rata trebars dochodkove (myslim k dochodku) ...viem ze na novu pnku musi byt zaplatenych 26 tyzdnov...alebo byt len prihlaseny nema nijaky vyznam...
AdaMtiM
19.09.12,09:24
ak by sa dnes prihlásil, a od zajtra by išiel na PN, PN bude platená z minimálneho VZ (cca 180 €mesačne)

VZ na DP môže mať aj maximálny, po období 26. týždňov od posledného prihlásenia by mal nárok po prerušení PN na maximálnu dávku.......

Ďakujem . Spĺňa teda podmienku 270 dní - ešte zo starého DNP asi ....a ešte k tej dobe - musí mať dobr.poist. toho pol roka alebo ho môže zrušiť aj skôr? napríklad 31.12.2012 keby chcel.... veľká vďaka
Mila123
19.09.12,09:30
aha to som nevedela...este predsa ma nieco napadlo-dnpo mi zanikne po 270 dnoch t.j 26.10. ak by som bola na pnke a dala by som si prihlasku na cely balik z maxima (pocas pnky odvody neplatim) a po skonceni pnky sa znova odhlasim z balika. Ci sa to niekde rata trebars dochodkove (myslim k dochodku) ...viem ze na novu pnku musi byt zaplatenych 26 tyzdnov...alebo byt len prihlaseny nema nijaky vyznam...
na dôchodok nemá vplyv, nakoľko na neplatia odvody a doba na PN je vylúčiteľná.....

po 26 10 2012 byť prihlásený má aj iný význam......predlžuje sa ti poistenie a nepadá ti tak skoro OL......
Mila123
19.09.12,09:32
Ďakujem . Spĺňa teda podmienku 270 dní - ešte zo starého DNP asi ....a ešte k tej dobe - musí mať dobr.poist. toho pol roka alebo ho môže zrušiť aj skôr? napríklad 31.12.2012 keby chcel.... veľká vďaka
ak chce, môže sa odhlásiť aj skôr......
tých 26 týždňov je pre vyššiu, resp. maximálnu dávku......
AdaMtiM
19.09.12,09:44
ak chce, môže sa odhlásiť aj skôr......
tých 26 týždňov je pre vyššiu, resp. maximálnu dávku......

Ďakujem.
Mila123
19.09.12,11:36
aj teraz mám ja otázku......

známy utrpel pracovný úraz v ČR, nebol poistený, povinnosť má od 01 10 2012.....

ak by sa dnes zahlásil v SP na dobrovoľný balík poistenia , vznikne mu nárok v minimálnej výške.-.....

moja otázka znie, ak bude na "kladenke" uvedený pracovný úraz čo s tým SP urobí?

k pracovným úrazom sa dávajú hlásenia a v tomto prípade? Ďakujem,,,,,,
Mila123
19.09.12,12:11
posúvam.....
Katy a R
19.09.12,12:19
posúvam.....

ak je pracovný úraz ... je nárok aj na príplatok - ďalšia dávka NP - ako keby druhá PNka (voľakedy ak pamätáš doplácal zamestnávateľ ) - No a potom tiež "bolestné"
Ale píšeš, že on nemá povinné poistenie:confused: :confused: - alebo bol poistený v Česku (PP)

Lebo ak by sa teraz prihlásil ako DPO - tak len klasický nárok na nemocenské (aj to len pri splnení podmienky 270tich dní)
Mila123
19.09.12,12:23
je živnostník, kt. podal DP k 30 06 2012, aby si posunul platby do SP....zamestnancom nie je ani na SK a ani v ČR
podmienku 270 dní spĺňa
Katy a R
19.09.12,12:27
je živnostník, kt. podal DP k 30 06 2012, aby si posunul platby do SP....zamestnancom nie je ani na SK a ani v ČR
podmienku 270 dní spĺňa
- no tak len normálna PNka (ak sa prihlási) ..
Mila123
19.09.12,12:28
Katy ďakujem........
bznka
20.09.12,12:24
Ak sa prihlasim hoc len z minima na dobrovolne poistenie - je nejaka podmienka ako dlho musim platit a potom sa odhlasit?
Teda napriklad - dotycny ochorel a zistil ze este moze brat hoc aj minimalnu pnku z DNP - kedze tych 270 dni za posledne dva roky z DNP ma splnene. Momentalne je na urade prace. Tak ked sa prihlasi na poistenie kvoli vlastne minimalnej pnke ci sa potom musi plati nejaky cas alebo po pnke moze sa odhlasit?...viem ze VZ sa moze menit po 6 mesiacoch ale neviem ako je to s odhlasenim.
Katy a R
20.09.12,12:25
Ak sa prihlasim hoc len z minima na dobrovolne poistenie - je nejaka podmienka ako dlho musim platit a potom sa odhlasit?
Teda napriklad - dotycny ochorel a zistil ze este moze brat hoc aj minimalnu pnku z DNP - kedze tych 270 dni za posledne dva roky z DNP ma splnene. Momentalne je na urade prace. Tak ked sa prihlasi na poistenie kvoli vlastne minimalnej pnke ci sa potom musi plati nejaky cas alebo po pnke moze sa odhlasit?...viem ze VZ sa moze menit po 6 mesiacoch ale neviem ako je to s odhlasenim.
.. hocikedy sa môže odhlásiť ..
zuzana
29.09.12,05:46
Ak som riadne nemocensky poistená zo zamestnania, dobrovolné nemocenské poistenie mi zo zákona končí 20.10.2012-platila som si z VZ 350€, aby som nepresiahla max.VZ, ak do toho dátumu neotehotniem, a otehotniem neskôr/do akej doby je to možné/, aby sa to dobrovolné poistenie dalo využiť, alebo je ešte možnosť sa pripoistiť na celý balík poistenia niekedy pred nástupom na MD napr.z minima?a materské by bolo vyplatené zo zamestnania+DNP z minima?Alebo sa prihlásiť od 20.10.2012 na celý balík z minima, bude sa považovať potom DNP ako nepretržité, alebo bude prerušené?
Iwett
29.09.12,10:35
Dobrý deň,
prosím o radu. Zamestnanec bol na PN od januára do augusta 2012. PP ukončený v januári 2012. Poberal PN aj z dobrovoľného poistenia. Teraz je na UP, keď pôjde na PN, nebude mať nárok ani na jedu PN? Ďakujem
Katy a R
29.09.12,10:42
Dobrý deň,
prosím o radu. Zamestnanec bol na PN od januára do augusta 2012. PP ukončený v januári 2012. Poberal PN aj z dobrovoľného poistenia. Teraz je na UP, keď pôjde na PN, nebude mať nárok ani na jedu PN? Ďakujem
však nárok na dávku je buď z existujúceho poistenia (ak samozrejme spĺňa podmienky), alebo ešte v ochrannej lehote - tá je 7 dní;)
Iwett
29.09.12,10:44
Ale 7 dní už prešlo a existujúce poistenie nemá, keď je na UP
Katy a R
29.09.12,10:47
Ale 7 dní už prešlo a existujúce poistenie nemá, keď je na UP
.. no však:eek: ... podmienky sú jasné - tak hádam vieš, ako sa treba zariadiť - mať poistenie!!!!
- ak tú dávku chce a je dôvod na DPN;)
vinka31
30.09.12,10:31
"Ak som riadne nemocensky poistená zo zamestnania, dobrovolné nemocenské poistenie mi zo zákona končí 20.10.2012-platila som si z VZ 350€, aby som nepresiahla max.VZ, ak do toho dátumu neotehotniem, a otehotniem neskôr/do akej doby je to možné/, aby sa to dobrovolné poistenie dalo využiť, alebo je ešte možnosť sa pripoistiť na celý balík poistenia niekedy pred nástupom na MD napr.z minima?a materské by bolo vyplatené zo zamestnania+DNP z minima?Alebo sa prihlásiť od 20.10.2012 na celý balík z minima, bude sa považovať potom DNP ako nepretržité, alebo bude prerušené?"

Zuzana, presne toto by ma zaujímalo :-) Mne skončí DNP 26.10.2012. Zatiaľ toľko som zistila, že ak sa prihlásim do 26.10. na celý balík z minima, bude sa považovať DNP ako nepretržité.
zuzana
30.09.12,17:01
Toto je príspevok od tu na porade:DNP sa dá použiť ďaľších 15 mesiacov od jeho ukončenia , tým, že ak pôjdeš na PN, popr. MD stačí ak sa jeden deň pred prihlásiš na celý balík poistenia, zaplatíš poistenie, na druhý deň môžeš ísť na nemocenskú dávku.....dávky ale budú z minimálneho VZ......

ak by si bola napr. na PN 26 týždňov a viac, oplatí sa ti určiť VZ v súčte s platom na cca 1150 €, viac sa ani neoplatí...... po 26 týždňoch by bola nová dávka NP z VZ , ktorý si si určila (súčet zamestnania + DP) ......

po ukončení prípadnej PNS, popr. následnej MD sa ale odhlás, inak by si si musela platiť poistenie.....


Toto som našla tu na porade, neviem či je to možné? Vinka a ty by si sa prihlásila na ten celý balík toho 26.10.2012, alebo spätne od 1.10.2012?
janula94
02.10.12,08:31
Od 1.10.2012 som si zrušila DNP. Čiže musím zaplatiť ešte jeden deň v októbri. Chcem sa spýtať či môžem platbu uhradiť spolu s poistným za mesiac september alebo musím zvlášť celý september a zvlášť jeden deň za október.
Jana Motyčková
02.10.12,10:52
Zvlášť, platba by mala byť označená mesiacom, za ktorý patrí.
vinka31
02.10.12,16:58
Dobrý večer!
Kamarátke zanikne DNP 5.10.2012. Ochorela, od dneska je PN, vyzerá to tak, že bude dlhšie chorá. Musí dokončiť PN 5.10.2012, alebo môže byť vypísaná naďalej? Čo bude potom s OL-ou? Odkedy - dokedy jej budú počítať? Zaplatia jej aj za tie dni, ktoré bude PN po 5.10.?
Ďakujem za odpoveď.
vinka31
02.10.12,17:04
Vinka a ty by si sa prihlásila na ten celý balík toho 26.10.2012, alebo spätne od 1.10.2012?

Ešte som sa nerozhodla, či chcem celý balík, ale ak áno, tak asi od 25.10.2012.
Jana Motyčková
03.10.12,07:34
Dobrý večer!
Kamarátke zanikne DNP 5.10.2012. Ochorela, od dneska je PN, vyzerá to tak, že bude dlhšie chorá. Musí dokončiť PN 5.10.2012, alebo môže byť vypísaná naďalej? Čo bude potom s OL-ou? Odkedy - dokedy jej budú počítať? Zaplatia jej aj za tie dni, ktoré bude PN po 5.10.?
Ďakujem za odpoveď.
PN jej bude platená aj po skončneí poistenia až do skončenia PN, najvac 52 týždňov. Ochranná lehota jej síče začne plynúť hneď po skončení poistenia - má 7 dní? Ale ochranná lehota je len pre prípady, kedy PN začína po skončení poistenia, to nie je jej prípad.
diafan
03.10.12,10:55
Dobry den, mam TPP uz 3 roky a platim si DNP (spolu odvadzam z max. VZ), ktore mi konci 26.10.2012 (splnenych 270 dni). Planujeme s manzelom tehotenstvo koncom roka/zac. buduceho. Chcem sa opytat, z akeho VZ by som si mala platit novy balik DNP (pri zachovani nepretrzitosti poistenia), aby som dostavala max. matersku? (ak predpokladam nastup na MD niekedy v buducom roku). Vopred vďaka!!!
Xanti
03.10.12,10:57
Dobry den, mam TPP uz 3 roky a platim si DNP (spolu odvadzam z max. VZ), ktore mi konci 26.10.2012 (splnenych 270 dni). Planujeme s manzelom tehotenstvo koncom roka/zac. buduceho. Chcem sa opytat, z akeho VZ by som si mala platit novy balik DNP (pri zachovani nepretrzitosti poistenia), aby som dostavala max. matersku? (ak predpokladam nastup na MD niekedy v buducom roku). Vopred vďaka!!!
Cucám z palca, kedže si nenapísala VZ z akého si platíš DNP. :D

:D prihlás sa na ostatné poistenia 25.10.2012 z takého VZ ako platíš teraz DNP.
Katy a R
03.10.12,11:02
Cucám z palca, kedže si nenapísala VZ z akého si platíš DNP. :D

:D prihlás sa na ostatné poistenia 25.10.2012 z takého VZ ako platíš teraz DNP.
môže sa prihlásiť aj z minimálnych VZ (lebo ozaj ktoviekoľko platí teraz:confused:) - v tom prípade by sa jej tento rok spriemeroval.
Ale asi by si musela urobiť zmenu na NP :confused::confused: - či nemôže to takto byť :confused:
Xanti
03.10.12,11:05
môže sa prihlásiť aj z minimálnych VZ (lebo ozaj ktoviekoľko platí teraz:confused:) - v tom prípade by sa jej tento rok spriemeroval.
Ale asi by si musela urobiť zmenu na NP :confused::confused: - či nemôže to takto byť :confused:No neviem Katy,
tiež som uvažovala.
Ak niekto platí z maxima, a skončí mu poistenie napr. toho 26.10.2012, tak nemôže zmenu na minimum urobiť k 26.10.2012 ale až od začiatku nového mesiaca.

Takže podľa mňa ak to chápem správne, tak pri VZ napr. 1100 € DNP sa musí babula nahlásiť od 25.10.2012 na poistenia dôchodkové a v nezamestnanosti vo výške VZ 1100 € a dať na novom RLFO zmenu od 1.11.2012 na minimum 339,89 eur.
diafan
03.10.12,11:10
Platim DNP zo 470€. Pisala som, ze spolu s odvodmi z TPP platim z max. VZ. Tiez som rozmyslala ako Katy ...
vinka31
03.10.12,15:19
Ďakujem pani Motyčková!
vinka31
03.10.12,15:44
No neviem Katy,
tiež som uvažovala.
Ak niekto platí z maxima, a skončí mu poistenie napr. toho 26.10.2012, tak nemôže zmenu na minimum urobiť k 26.10.2012 ale až od začiatku nového mesiaca.

Takže podľa mňa ak to chápem správne, tak pri VZ napr. 1100 € DNP sa musí babula nahlásiť od 25.10.2012 na poistenia dôchodkové a v nezamestnanosti vo výške VZ 1100 € a dať na novom RLFO zmenu od 1.11.2012 na minimum 339,89 eur.

Tak už zase nechápem nič.

Toto som našla:

"Dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba a dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti môže zmeniť vymeriavací základ najskôr po uplynutí šiestich mesiacov od posledného určenia vymeriavacieho základu touto osobou, pričom poistné sa platí zo zmeneného vymeriavacieho základu od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom sa zmena vymeriavacieho základu písomne oznámila Sociálnej poisťovni."

Takže, ak platím z maxima do 26.10.2012 a nahlásim sa od 25.10.2012 na celý balík s min VZ, už nemusím zmeniť VZ od 1.11.2012, ale platím tie zvyšné októbrové dni z maxima a od novembra z minima. Ak sa to takto nedá, potom celé padlo, lebo ak sa musím nahlásiť od 25.10.2012 z maxima, zmeniť VZ môžem po 25.4.2013. Nie?
Alebo nie je možné, že s tým, že toto DNP zanikne zo zákona neberú to tak ako zmenu VZ, ale nové poistenie? Ale potom ako môže byť nepretržité toto poistenie?

Už som toho úplne mimo, už ani to nechápem, čo som si myslela, že chápem :-(
Xanti
03.10.12,16:00
No dúfam, že ex minister napíše ako to bolo myslené. Lebo ani srnka netuší.
Katy a R
03.10.12,16:07
No dúfam, že ex minister napíše ako to bolo myslené. Lebo ani srnka netuší.
vo februári to bolo jednoduchšie, lebo tam sa dalo spätne od 1.2. prihlásiť ;)
Xanti
03.10.12,16:09
vo februári to bolo jednoduchšie, lebo tam sa dalo spätne od 1.2. prihlásiť ;)
No presne, a teraz je to také zmätočné. Lebo si tam odporujú nejaké predpisy.
vinka31
03.10.12,16:26
No presne, a teraz je to také zmätočné. Lebo si tam odporujú nejaké predpisy.

Navyše dnes som bola v SP, pani ani to nevedela, že kedy sa mám prihlásiť na balík aby poistenie bolo nepretržité, musela zavolať druhej pani a ani raz ma neopravila, keď som hovorila o min. VZ na celý balík. Podľa mňa ani ona ešte nevie ako to má fungovať. Aj ja dúfam, že niekto nám to vysvetlý. :-)
Xanti
03.10.12,16:34
No babenky, lebo ja vychádzam z toho, že nemocenské poistenie nemôže byť vyššie ako je dôchodkové a tiež aj poistenie v nezamestnanosti, a tiež z toho že zmena VZ sa môže vykonať až od prvého v mesiaci. A ked to tak vezmem, tak si to odporuje spolu s tými 26 týždňami.
elisaj
04.10.12,16:53
Dobrý podvečer posúvam svoju otázku čo som tu dávala cca pred 2 tyždňami

...už som tu písala dosť veľakrát ale asi to znova rozpíšem aby ste mali komplet informácie ...som na predlženej rodičovskej a čakám druhe dieťatko DNP mi konči 26.10 a platila som si ho aj predtým podmienku mám splnenu nastup na MD mám 8.11 to je 6 tyždňou pred TP teraz od 24.8 som na pn kvôli riziku že predčasne porodím a už ste mi tu poradili a vysvetlili čo robiť a kedy zaniesť žiadosť na SP a všetky naležite doklady na ZP a upsvar...no zase ma zmiatli vraj nastupiť na Md môžem už 25.10 čo je 8 tyždňou pred TP a teraz neviem či môžem nastúpiť aj vtedy alebo si už radšej počkať na bežny nastup na md alebo je to jedno a nehra to žiadnu rolu a narok na MD mi to neovplivní alebo čo robiť v takom prípade....viem že zase blba otazka no pýtam sa radšej dopredu aby potom nebolo neskoro a neurobila som niečo zle...jaj a ešte som zabudla na nete som našla toto a neviem ako tomu mám rozumieť kedže v takych veciach som blbec našla som to v jednom članku o md ...Materské dostanú aj matky – živnostníčky, ktoré boli počas tejto doby povinne nemocensky poistené a tiež dobrovoľne nemocensky poistené matky. Táto dávka bude priznaná aj ženám, ktorým skončilo nemocenské poistenie v období tehotenstva a ktoré ku dňu 6. týždňa pre dňom pôrodu určeným lekárom, alebo ku dňu pôrodu, poberali nemocenské alebo ošetrovné. ďakujem
Katy a R
04.10.12,17:22
Dobrý podvečer posúvam svoju otázku čo som tu dávala cca pred 2 tyždňami

...už som tu písala dosť veľakrát ale asi to znova rozpíšem aby ste mali komplet informácie ...som na predlženej rodičovskej a čakám druhe dieťatko DNP mi konči 26.10 a platila som si ho aj predtým podmienku mám splnenu nastup na MD mám 8.11 to je 6 tyždňou pred TP teraz od 24.8 som na pn kvôli riziku že predčasne porodím a už ste mi tu poradili a vysvetlili čo robiť a kedy zaniesť žiadosť na SP a všetky naležite doklady na ZP a upsvar...no zase ma zmiatli vraj nastupiť na Md môžem už 25.10 čo je 8 tyždňou pred TP a teraz neviem či môžem nastúpiť aj vtedy alebo si už radšej počkať na bežny nastup na md alebo je to jedno a nehra to žiadnu rolu a narok na MD mi to neovplivní alebo čo robiť v takom prípade....viem že zase blba otazka no pýtam sa radšej dopredu aby potom nebolo neskoro a neurobila som niečo zle...jaj a ešte som zabudla na nete som našla toto a neviem ako tomu mám rozumieť kedže v takych veciach som blbec našla som to v jednom članku o md ...Materské dostanú aj matky – živnostníčky, ktoré boli počas tejto doby povinne nemocensky poistené a tiež dobrovoľne nemocensky poistené matky. Táto dávka bude priznaná aj ženám, ktorým skončilo nemocenské poistenie v období tehotenstva a ktoré ku dňu 6. týždňa pre dňom pôrodu určeným lekárom, alebo ku dňu pôrodu, poberali nemocenské alebo ošetrovné. ďakujem


na materskú sa môže nastúpiť 6 -8 týždňov pred PTP. - Ja som ti písala o 6 týždňovom termíne preto, lebo ak sa už nastupuje v ochrannej lehote - tak tam treba nastúpiť presne 6 týždňov pred PTP. (25. ti ešte bude trvať poistenie)
Teraz je síce materská dávka vyššia ako nemocenská - ale zase ber do úvahy, že teraz poberáš nemocenské (čiže nie si bez peňazí) .. a poberanie materskej je v dĺžke 34 týždňov. Čiže ak nastúpiš teraz skôr o dva týždne na materskú, nemocenské skončí - začneš poberať materské, ale to skončí o dva týždne skôr;)
elisaj
04.10.12,17:30
ďakujem Katy :)ano to mi je jasne že ked nastúpim skôr tak vlastne sa mi aj skôr skonči ...len mne ide o to aby som fakt potom neprišla o matersku kvôli tej OL lebo stale ma straší to že ked porodím neskôr tak mi ta OL padne aj u nas v sp mi povedali že v podstate podla toho narok na Md budem mať ale stale rozpravaju o tom že rozhodujúci je dátum pôrodu...čiže stale ma to mätie a straši ta OL
Katy a R
04.10.12,17:38
elisa - našla som kuk http://www.porada.sk/t177338-p47-dobrovolne-nemocenske-poistenie-v-roku-2012-a.html#post2106987

hádam ti to aj niekto iný potvrdí (ak mne neveríš;)) - a aby si bola kľudná :):D
všetko dobré :)
Mila123
04.10.12,17:41
Katarína, máš pravdu........sem-tam za ďakujem sa tu viac-menej pochybuje......alebo za dobré nikdy nečakaj dobré.....
elisaj
04.10.12,17:45
ďakujem:)práveže verím tu na porade ste mi veľmi pomohli nielen vy ale viaceré úžasné žienky...lenže na úradoch je to niekedy o inom ako nie prístup našťastie natrafím na príjemné pani len proste nevedia aj ked musím uznať že niekedy sa im nedivím lebo čert aby sa vyznal v tých zákonoch:eek:idem kuknúť ešte do tej témy veľká vďaka
Katy a R
04.10.12,17:59
preveriť si treba ... :)
elisaj
04.10.12,18:32
Katy No veď že radšej sa popýtam teraz ako potom ked bude neskoro...lebo som si hladala na nete aj v sp som sa pýtala a stale vravia že rozhoduje aj dátum pôrodu kedže budem v OL ale viem že mňa by sa to Ol nemala tykať kedže som akoby nezamestnana no čo ž budem len čakať ake vyjadrenie mi potom príde z sp po podaní žiadosti....


Katarína, máš pravdu........sem-tam za ďakujem sa tu viac-menej pochybuje......alebo za dobré nikdy nečakaj dobré.....
Pani Mila ja nepochybujem ale som už fakt pomylena z tych informacii a vďačná som veľmi možno si ani neviete predstaviť ako ak by som vam tu neverila tak sem nepíšem a nepýtam sa
AnitaMartinska
08.10.12,05:01
Dobry den,
prosim poradit v konkretnom pripade.
Zamestnany si plati aj dobrovolne nemocenske poistenie od roku 2009, ktoré konci 26.10.2012. tymto dnom si prestava platit DNP / hruby prijem ma 350 € /.
Na PN-ke bol cely marec, júl a august 2012.

Ako sa pocita splnenie 270 dni za posledne dva roky ? Napr. zacal by si platit novy balik poistenia od 1.9.2013,ochorel by 3.9.2013 Pocita sa do tychto 270 dni aj doba poberania PN-ky/ marec, júl a august 2012/,teda akoby to bola doba platenia,alebo sa o tu dobu skracuje tych 270 dni, pretoze pocas poberania PN-ky sa neplatilo DNP.
Dufam,ze som to napisala dost zrozumitelne.
Este by ma zaujimalo, kedy v tomto konkretnom pripade by si mal najneskor zacat platit DNP v roku 2013, aby este okamzite splnil podmienku platenia DNP 270 dni za posledne dva roky ./ ak by sa naplanovana operacia na 9/2013 neuskutocnila /?
Dakujem,pekny den.
Mila123
08.10.12,05:25
270 dní sa počíta doba trvania poistenia......bez ohľadu na to, či platil, alebo nemusel platiť.....
AnitaMartinska
08.10.12,09:10
270 dní sa počíta doba trvania poistenia......bez ohľadu na to, či platil, alebo nemusel platiť.....
No niekde uz davnejsie som tu na Porade citala jednu odpoved, ze nie je dôlezita len doba trvania dobrovolneho NP, ale zaroven aj doba platenia. Kedze je tu velmi vela prispevkov,nie som schopna najist tu temu.
Jozefina 565
08.10.12,15:24
Prijemny dobry vecer zelam, prosimVas o radu :
DNP platene dlhe roky (cca od r.2008). 29.1.2012 zalozene nove DNP s VZ 450,-Eur na ktore sa plati este "po starom" 4,4%, a ktore trva iba 270dni, cize do 24.10.2012. Dotycna este nie je tehotna. Prosim Vas, coodporucate, ak by otehotnela "hypoteticky" 11.11.2012?
Musi sa prihlasit na novy velky balik DNP od 25.10.2012? Alebo uz od23.10.2012?
Ak chce mat max. matersku, musitento balik platit az do dna porodu? Ak ma teraz plat 500,- Eur urci si VZ naDNP 653,- Eur -materska z DNP bude potom ratana z tych 653,- Eur?
Moze sa po zisteni tehotnosti (cize 11.11.12)z neho odhlasit a bude nasledne plynut 8 mesacna ochranna lehota? Materska budeaj tak maximalna?

Alebo :
Nechat skoncit DNP 24.10.12, a tesnepred nastupom na matersku v r.2013 sa poistit na par dni z minima –vtedy bude materska z DNP ratana z 393,- Eur – cize z minima.

Dakujem vam krasne!
linko1
09.10.12,07:44
dobrý deń,
chcem vás poprosiť o radu,
momentálne som na materskej dovolenke - tá mi končí 27.11,2012
som DNP z maxima, nakoľko sa po pôrode vyskytli zdravotné problémy, ktoré si liečim doteraz a zrejme ich budem liečiť dlhšiu dobu, tak neviem čo teraz, čo by bolo dobré v mojej situácii, Platiť po tomto dátume z maxima,alebo stačí z minima DNP... živnosť mám zatiaľ pozastavenú...ďakujem, Oli
Mila123
09.10.12,07:56
dobrý deń,
chcem vás poprosiť o radu,
momentálne som na materskej dovolenke - tá mi končí 27.11,2012
som DNP z maxima, nakoľko sa po pôrode vyskytli zdravotné problémy, ktoré si liečim doteraz a zrejme ich budem liečiť dlhšiu dobu, tak neviem čo teraz, čo by bolo dobré v mojej situácii, Platiť po tomto dátume z maxima,alebo stačí z minima DNP... živnosť mám zatiaľ pozastavenú...ďakujem, Oli
Otázka znie ako? chceš ísť na ďalšiu MD? chceš čo? ísť na PN?
linko1
09.10.12,08:03
nie, dalšiu materskú neplánujem, nakoľko som po pôrode dostala trombozu na tu sa liečim doteraz a nevyzerá to dobre, takže zrejme Pn, len neviem ako postupovať dalej... na soc. poistovni mi povedali, že po skončení MD sa mám z DNP odhlásiť...
Mila123
09.10.12,08:09
plynie ti OL 7 dní po ukončení poistenia, t.j. do vtedy môžeš začať PN, ostáva ti DVZ z predchádzajúceho poistenia....
DNP (podľa starého zákona si odhlás / tu ti plynie OL/ , popr. pokračuj, tak aby si ho mala ako neprerušené.../
Katy a R
09.10.12,08:12
nie, dalšiu materskú neplánujem, nakoľko som po pôrode dostala trombozu na tu sa liečim doteraz a nevyzerá to dobre, takže zrejme Pn, len neviem ako postupovať dalej... na soc. poistovni mi povedali, že po skončení MD sa mám z DNP odhlásiť...
Odhlasovať sa nemusíš - zanikne ti zo zákona. (keď už).
A ak budeš potrebovať v budúcnosti - z minima sa vieš hocikedy prihlásiť.
Ale zváž si, či sa ti oplatí mať nepretržité poistenie - to by si musela sa ísť teraz ešte dopoistiť s tých dvoch chýbajúcich (aby bol komletný balík).
len aby si mala ten balík - v tej výške, ako teraz máš NP - tak to je veľa peňazí (ak PNka nebude)
linko1
09.10.12,08:14
a čo je lepšie odhásiť sa alebo pokračovať a platiť celý balík len z minima? je tam nejaký rozdiel? a čo so živnosťou má na PN nejaký vplyv ak je pozastavená alebo spustená?, a ešte jedna otázka po skončení MD by som mala automaticky nastúpiť na RD alebo ako? ospravedlnujem sa za tieto možno pre niekoho blbé otázky, ale vôbec sa v tom nevyznám a nemôžem si dovoliť ostať v takejto situácii bez príjmu...ďakujem za rady...
linko1
09.10.12,08:16
ja som prihlásená na celý balík - ešte pred ochodom na materskú som to stihla...
Mila123
09.10.12,08:29
rozdiel je v výške mesačnej platby......
PN a pozastavená živnosť ? nemá žiaden vplyv....
po ukončení MD máš nárok na RP.....
rodičovský príspevok je tiež príjem, preto neostávaš na nule.....
linko1
09.10.12,08:48
takže živnosť nechám pozastavenú,
koncom novembra z MD nastúpim na RD
keďže som poistená DNP nepretržite viac ako 270 dní z maxima - komplet celý balík niekedy marec/február - podľa nového zákona
tak sa na SP nebudem odhlasovať po skončení MD začnem platiť z minima a keď budem potrebovať ísť na PN tak kludne môžem ísť... aj keď budem na rodičovskej dovolenke - tak môžem ísť na PN?
VZ sa mi bude rátať v tomto roku z minulého roka a budúci rok z tohoto roka?
čo myslíte, je to v mojom prípade najideálnejšie riešenie?
Ďakujem...
Katy a R
09.10.12,18:58
čiže nemáš DNP, ale celý balík - treba presnejšie napísať!
dobrava
10.10.12,08:55
Prajem dobrý deň, prosím poradíte s nasledujúcou dilemou?
Priateľka je DNP nepretržite už od roku 2007. K 30.1.2012 sa odhlásila z DNP a následne 31.1.2012 prihlásila na DNP /teda využila možnosť "platiť po starom" z min. VZ/. Toto poistenie jej automaticky zaniká 26.10.2012 /aj keď mne vyšlo 270 dní až 28.10.2012, tak aby v tomto nebol nejaký chyták?/. DNP "využívala" pri OČR, keďže deti bývajú často choré. Keďže je nezamestnaná, je to jej jediný príjem. Keďže sa chystá na operáciu, ktorú musela už raz odložiť /asi v máji 2013/, chcem poradiť, čo by bolo pre ňu najvýhodnejšie v tejto situácii?
1. Terajšie DNP jej končí toho 26.10.2012 /alebo 28.10.2012?/. Skončí jej automaticky, alebo sa môže prihlásiť z maximálneho VZ ešte pred jeho ukončením, bude si platiť 26 týždňov a prípadné nemocenské dávky /PN, OČR/ by mohla po týchto 26 týždňoch už poberať z maxima? Bude mať splnenú podmienku platenia 270 dní z poistenia, ktoré uzavrela od 31.1.2012, alebo toto poistenie sa automaticky zruší a nebude mať žiadny vplyv, ak si zmení teraz VZ na maximum, aby mohla dostať max. dávky?
Prosím, čo by bolo pre ňu najlepšie v tejto situácii? Ďakujem za každú dobrú radu.
Mila123
10.10.12,09:11
Prajem dobrý deň, prosím poradíte s nasledujúcou dilemou?
Priateľka je DNP nepretržite už od roku 2007. K 30.1.2012 sa odhlásila z DNP a následne 31.1.2012 prihlásila na DNP /teda využila možnosť "platiť po starom" z min. VZ/. Toto poistenie jej automaticky zaniká 26.10.2012 /aj keď mne vyšlo 270 dní až 28.10.2012, tak aby v tomto nebol nejaký chyták?/. DNP "využívala" pri OČR, keďže deti bývajú často choré. Keďže je nezamestnaná, je to jej jediný príjem. Keďže sa chystá na operáciu, ktorú musela už raz odložiť /asi v máji 2013/, chcem poradiť, čo by bolo pre ňu najvýhodnejšie v tejto situácii?
1. Terajšie DNP jej končí toho 26.10.2012 /alebo 28.10.2012?/. Skončí jej automaticky, alebo sa môže prihlásiť z maximálneho VZ ešte pred jeho ukončením, bude si platiť 26 týždňov a prípadné nemocenské dávky /PN, OČR/ by mohla po týchto 26 týždňoch už poberať z maxima? Bude mať splnenú podmienku platenia 270 dní z poistenia, ktoré uzavrela od 31.1.2012, alebo toto poistenie sa automaticky zruší a nebude mať žiadny vplyv, ak si zmení teraz VZ na maximum, aby mohla dostať max. dávky?
Prosím, čo by bolo pre ňu najlepšie v tejto situácii? Ďakujem za každú dobrú radu.
počítanie Ti nechodí.....DNP jej ozaj končí 26.10.2012, je to posledný deň kedy je nemocensky poistená.....
počítaj....
jan. 1 deň
febr. 29 dní
marec 31
apríl 30
máj 31
jún 30
júl 31
aug. 31
sept. 30
okt. 26
----------
270 dní........
kde je problém? nepoužívaš zrejme tú správnu kalkulačku.......
dobrava
10.10.12,09:40
OK, OK, ďakujem za upozornenie, je to naozaj tak, kúpim si novú ... Ale mohli by ste mi teraz prosím odpovedať niekto na ďalšiu časť, na ktorú som sa pýtal? Ďáááákujem.
sofia7808
11.10.12,08:53
Dobry den chcela by som sa opytat, stihla som si urobit to dnpo k 31.1.,ale do 30.3.som bola este na pnke potom som si platila ,ale este som bola 2x na ocr po 10 dni.Ako to bude teraz pocitane ked dnes ma lekar vypisal znova na pnku mam splnenych 26 tyzdnov alebo nie na maximalnu davku...???alebo ostanem na minime.....
Xanti
11.10.12,09:18
Prajem dobrý deň, prosím poradíte s nasledujúcou dilemou?
Priateľka je DNP nepretržite už od roku 2007. K 30.1.2012 sa odhlásila z DNP a následne 31.1.2012 prihlásila na DNP /teda využila možnosť "platiť po starom" z min. VZ/. Toto poistenie jej automaticky zaniká 26.10.2012 /aj keď mne vyšlo 270 dní až 28.10.2012, tak aby v tomto nebol nejaký chyták?/. DNP "využívala" pri OČR, keďže deti bývajú často choré. Keďže je nezamestnaná, je to jej jediný príjem. Keďže sa chystá na operáciu, ktorú musela už raz odložiť /asi v máji 2013/, chcem poradiť, čo by bolo pre ňu najvýhodnejšie v tejto situácii?
1. Terajšie DNP jej končí toho 26.10.2012 /alebo 28.10.2012?/. Skončí jej automaticky, alebo sa môže prihlásiť z maximálneho VZ ešte pred jeho ukončením, bude si platiť 26 týždňov a prípadné nemocenské dávky /PN, OČR/ by mohla po týchto 26 týždňoch už poberať z maxima? Bude mať splnenú podmienku platenia 270 dní z poistenia, ktoré uzavrela od 31.1.2012, alebo toto poistenie sa automaticky zruší a nebude mať žiadny vplyv, ak si zmení teraz VZ na maximum, aby mohla dostať max. dávky?
Prosím, čo by bolo pre ňu najlepšie v tejto situácii? Ďakujem za každú dobrú radu.
Teda zaujímavé počty,
je nezamestnaná doteraz si platila z minima, a zrazu chce z maxima cca 405,54 eur platiť mesačne ... z čoho?...
ad. 1 skončí jej automaticky, ak sa prihlási pred ukončením na maximum, tak dávku v roku 2013 bude mať počítanú z priemeru.. teda 9 mesiacov minimum +2 mesiace maximum .. bude to niečo málo vyššie ako minimum.
Ak chce mať maximálnu dávku, tak to môže nechať padnúť. A založiť si nové z maxima, a platiť 26 týždňov z maxima tj. 6x405,54 eur
Xanti
11.10.12,09:19
Dobry den chcela by som sa opytat, stihla som si urobit to dnpo k 31.1.,ale do 30.3.som bola este na pnke potom som si platila ,ale este som bola 2x na ocr po 10 dni.Ako to bude teraz pocitane ked dnes ma lekar vypisal znova na pnku mam splnenych 26 tyzdnov alebo nie na maximalnu davku...???alebo ostanem na minime.....
Máš splnených 26 týždňov nepretržitého poistenia, to že si bola na PN a na OCR na tom nič nemení. Bude PN z maxima.
sofia7808
11.10.12,09:30
jeej dakujem,ale este nieco-lekar mi vravel ze pnky sa spocitavaju takze nebudem moct dlho marodit kedze som bola pn od 26.7.2011-31.3.2012 .Ze soc.poistovna to zratava...je to pravda??
Xanti
11.10.12,09:32
jeej dakujem,ale este nieco-lekar mi vravel ze pnky sa spocitavaju takze nebudem moct dlho marodit kedze som bola pn od 26.7.2011-31.3.2012 .Ze soc.poistovna to zratava...je to pravda??
Ano je to pravda ale medzi 31.3. a dneškom tj. 11.10. je viac ako 26 týždňov, takže ti opäť vznikol nárok na ročnú podpornú dobu ... ľudskou rečou povedané .. môžeš marodiť rok.
veronikasad
11.10.12,09:33
jeej dakujem,ale este nieco-lekar mi vravel ze pnky sa spocitavaju takze nebudem moct dlho marodit kedze som bola pn od 26.7.2011-31.3.2012 .Ze soc.poistovna to zratava...je to pravda??
Ak od skončenia poslednej PN-ky uplynulo už viac ako 26 týždňov, doba predchádzajúcej PN-ky sa nezapočítava do ročnej podpornej doby.
sofia7808
11.10.12,09:39
uz posledna otazka-takze ked som bola na ocr pocas tych 26 tyzdnov tak to nevadi ..?(predchadzajuci prispevok) DAKUJEM
linko1
11.10.12,10:30
takže živnosť nechám pozastavenú,
koncom novembra z MD nastúpim na RD
keďže som poistená DNP nepretržite viac ako 270 dní z maxima - komplet celý balík niekedy marec/február - podľa nového zákona
tak sa na SP nebudem odhlasovať po skončení MD začnem platiť z minima a keď budem potrebovať ísť na PN tak kludne môžem ísť... aj keď budem na rodičovskej dovolenke - tak môžem ísť na PN?
VZ sa mi bude rátať v tomto roku z minulého roka a budúci rok z tohoto roka?
čo myslíte, je to v mojom prípade najideálnejšie riešenie?
Ďakujem...

prosím môžete niekto odpovedať ?, moc ďakujem, Oli
Mila123
11.10.12,10:37
uz posledna otazka-takze ked som bola na ocr pocas tych 26 tyzdnov tak to nevadi ..?(predchadzajuci prispevok) DAKUJEM
Sofia, Xanti ti napísala, že nevadí.....26 týždňov trvalo nové poistenie, bez ohľadu na platenia nemocenských dávok z neho.....
maličká poznámka mimo.....nedala si ani jeden napr. užitočný,...patrilo by sa aspoň takto poďakovať za informáciu, kt. si získala zadarmo.....
sofia7808
11.10.12,10:41
Dakujem pekne hned napravam....som taka roztrzita-lekar povie nieco,soc.poistovna nieco....kolotoc informacii...Dakujem za rady...
Katy a R
11.10.12,20:27
prosím môžete niekto odpovedať ?, moc ďakujem, Oli
nemôžeš si jednoducho začať platiť z minima, ak si naozaj prihlásená z maxima!!:confused: (alebo môžeš, ale budeš mať poriadny nedoplatok - a prípadne aj penále;)). Ak chceš platiť z min VZ - treba urobiť zmenu VZ (RLFO). A tá sa robí vždy najskôr od 1. dňa nasl mesiaca!!!
a upozorňujem - že ty už nemáš DNP ;)
linko1
12.10.12,05:23
nemôžeš si jednoducho začať platiť z minima, ak si naozaj prihlásená z maxima!!:confused: (alebo môžeš, ale budeš mať poriadny nedoplatok - a prípadne aj penále;)). Ak chceš platiť z min VZ - treba urobiť zmenu VZ (RLFO). A tá sa robí vždy najskôr od 1. dňa nasl mesiaca!!!
a upozorňujem - že ty už nemáš DNP ;)

zrejme sme sa nepochopili... alebo odpovedáte niekomu inému...



zrejme sme sa nepochopili... alebo odpovedáte niekomu inému...
tak aby sme nezavádzalli aj druhých, ktorí to tu čítajú tak ešte raz...

DNP z maxima si platím od 07/20111
na materskú som išla 2. apríla 2012 na nej som doteraz až do 27.11,2012
na celý balík som som sa prihlásila z maxima deň, pred koncom môjho DNP, takže to sa chápe ako nepretržité, kedže som na MD tak poistné neplatím -/ tak neviem aký nedoplatok alebo penále spomínaš/
ide o to, že pracovníčka na SP mi povedla, že sa mám z poistenia hneď ako mi končí MD odhlásiť...
len ja si to chcem platiť nadalej, len neviem či z maxima alebo by stačilo z minima, nakoľko mám zdravotné komplikácie a vidím to na dlhší pobyt v nemocnici - takže PN
viete mi prosím poradiť aké by bolo pre mna riešenie? aby som mala PN?
ďakujem, Oli
Xanti
12.10.12,05:55
zrejme sme sa nepochopili... alebo odpovedáte niekomu inému...Katy odpovedala tebe.
Ty už nemáš DNP, ty už máš balík poistení.
tak aby sme nezavádzalli aj druhých, ktorí to tu čítajú tak ešte raz...

DNP z maxima si platím od 07/20111
na materskú som išla 2. apríla 2012 na nej som doteraz až do 27.11,2012
na celý balík som som sa prihlásila z maxima deň, pred koncom môjho DNP, takže to sa chápe ako nepretržité, kedže som na MD tak poistné neplatím -/ tak neviem aký nedoplatok alebo penále spomínaš/ Spomína nedoplatok alebo penále, ak si začneš svojvolne platiť menej. Máš platiť 405,54 či tak nejako a minimum je 119,46. Ak budeš platiť menej tak ti vznikne nedoplatok, a detto môžu byť vyrúbené penále. Tak to Katy myslela.
ide o to, že pracovníčka na SP mi povedla, že sa mám z poistenia hneď ako mi končí MD odhlásiť...
len ja si to chcem platiť nadalej, len neviem či z maxima alebo by stačilo z minima, nakoľko mám zdravotné komplikácie a vidím to na dlhší pobyt v nemocnici - takže PN
viete mi prosím poradiť aké by bolo pre mna riešenie? aby som mala PN? Môžeš platiť nadalej, ale zmena VZ sa dá urobiť až k 1.vému v mesiaci. Takže ak Ti materská skončí dnes. Tak od zajtra do 31.10. musíš zaplatiť pomerne z čiastky 405,54 eur. A dať zmenu VZ na RLFO na minimum k 1.11. a až od 1.11. môžeš platiť z minima.
ďakujem, OliV texte.
linko1
12.10.12,06:19
Xanti Ďakujem za odpoveď, ak zmením VZ tak budem môcť na Pn hneď alebo až po 26 týždnoch a ak to dobre chápem tak VZ sa mi bude počítať vždy z predchádzajúceho kal. roka?
ďakujem
veronikasad
12.10.12,06:25
Xanti Ďakujem za odpoveď, ak zmením VZ tak budem môcť na Pn hneď alebo až po 26 týždnoch a ak to dobre chápem tak VZ sa mi bude počítať vždy z predchádzajúceho kal. roka?
ďakujem
Pri zmene VZ sa berie do úvahy predch.kal.rok. Ak poistenie zrušíš a znovu založíš, ak chceš dávku zo skutočného VZ, musí nové poistenie trvať 26 týždňov.
linko1
12.10.12,06:38
Pri zmene VZ sa berie do úvahy predch.kal.rok. Ak poistenie zrušíš a znovu založíš, ak chceš dávku zo skutočného VZ, musí nové poistenie trvať 26 týždňov.
Ďakujem
zuzana
12.10.12,07:58
Ak si známa platí DNP z max. VZ od januára 2012, je zamestnaná od marca 2012 doteraz, skončilo jej DNP 28.9.2012, je tehotná, termín pôrodu 12.2.2013, ak by teraz šla na PN, bude jej vyplatená PN z DNP a zo zamestnania?? ako jej to ovplyvní výšku materskej, bude ju mať maximálnu ak bude do začiatku materskej PN??
Xanti
12.10.12,09:03
Zuzana,
marodka jej neovplyvní nárok na materskú. A PN si treba nechať u lekára vypísať 2x.
Jozefina 565
12.10.12,10:35
Pekny den zelam vsetkym pritomnym. Prepacte, ze vas opat otravujem, ale prosimVas o radu, ci konzultaciu :-)
DNP platene dlhe roky (cca od r.2008). 29.1.2012 zalozene nove DNP s VZ 450,-Eur na ktore sa plati este "po starom" 4,4%, a ktore trva iba 270dni, cize do 24.10.2012. Dotycna este nie je tehotna. Prosim Vas, co odporucate, ak by otehotnela "hypoteticky" 11.11.2012?
Musi sa prihlasit na novy velky balik DNP od 25.10.2012? Alebo uz od 23.10.2012?
Ak chce mat max. matersku, musit ento balik platit az do dna porodu? Ak ma teraz plat 500,- Eur urci si VZ 653,- Eur -materska z balika bude potom ratana z tych 653,- Eur?
Moze sa po zisteni tehotnosti (cize 11.11.12) z neho odhlasit a bude nasledne plynut 8 mesacna ochranna lehota? Materska v r.2013 bude aj tak maximalna?

Alebo :
Nechat skoncit DNP 24.10.12, a tesne pred nastupom na matersku v r.2013 sa poistit na par dni z minima na balik –vtedy bude materska z balika ratana z 393,- Eur – cize z minima.

Dakujem vam krasne!
Mila123
12.10.12,10:39
Jožka, na POrade je tu x príspevkov, kde sa rozoberajú tieto a Vami podobné situácie...odporúčam preštudovať a zariadiť sa podľa toho....

prikladám príspevky , do pozornosti dávam príspevok od KAty......(či ukončiť DNP a prihlásiť sa ne celý balík alebo pokračovať ?)http://www.porada.sk/t201717-dnp-po-oktobri-2012-a.html
Jozefina 565
13.10.12,14:59
Mila, dakujem pekne. Vidim, ze mas prehlad, ak by si bola tak laskava, prosim o dalsie linky z Porady, ak by bolo mozne. Vopred dakujem, velmi rada si nastudujem dalsie veci, nemam problem.
Uz som bola na SP, tam mi povedali ze sa mam prihlasit na Balik este pred skoncenim DNP, a len sa pripoistim na ostatne 2 druhy poistenia.
Keby si bola Mila tak zlata (alebo ine Poradacky), je nutne tento balik platit az do dna porodu, kt. bude v r. 2013? Alebo po potvrdeni tehotnosti je mozne Balik zrusit a zacne plynut 8 mesacna ochranna lehota? Z tejto OL mam hokej... Dakujem, J.
ady23
17.10.12,19:03
ahojte, mohli by ste mi prosím poradiť na konkrétnom prípade:
DNP uzatvorené od júla 2010, dňa 12.1.2012 uzatvorené znovu DNP po starom z maxima, ukončené 7.10.2012. V DNP sa nepokračovalo.
Rok: 2012 - k 31.3.2012 ukončené SZČO, od 1.4.2012 zamestnanie z VZ v priemere 750 eur.
V začiatkom decembra 2012 plánovaná hospitalizácia a aj PN (cca 2 mesiace) . Plánuje cca deň pred PN (napr. 1.12.2012 uzatvoriť a uhradiť za jeden deň nové DNP z minima. Aké by bolo rozhodujúce obdobie pre výpočet PN ? Bol by pre výpočet PN VZ cca 1089 eur (750+339) ? Ďakujem a ešte ma napadlo bolo by také isté rozhodujúce obdobie aj pre prípadnú MD v roku 2013 ? to len pre info :)
brčko
17.10.12,20:33
ahojte, mohli by ste mi prosím poradiť na konkrétnom prípade:
DNP uzatvorené od júla 2010, dňa 12.1.2012 uzatvorené znovu DNP po starom z maxima, ukončené 7.10.2012. V DNP sa nepokračovalo.
Rok: 2012 - k 31.3.2012 ukončené SZČO, od 1.4.2012 zamestnanie z VZ v priemere 750 eur.
V začiatkom decembra 2012 plánovaná hospitalizácia a aj PN (cca 2 mesiace) . Plánuje cca deň pred PN (napr. 1.12.2012 uzatvoriť a uhradiť za jeden deň nové DNP z minima. Aké by bolo rozhodujúce obdobie pre výpočet PN ? Bol by pre výpočet PN VZ cca 1089 eur (750+339) ? Ďakujem a ešte ma napadlo bolo by také isté rozhodujúce obdobie aj pre prípadnú MD v roku 2013 ? to len pre info :)

ak pn začne v 12/2012, nemocenské
- z dnp z minima,
- zo zamestnania z vym.základu v obd. 1.4.-30.11.2012
ady23
18.10.12,13:48
ak pn začne v 12/2012, nemocenské
- z dnp z minima,
- zo zamestnania z vym.základu v obd. 1.4.-30.11.2012

ďakujem za odpoveď, čiže chápem to správne, že keď zo zamestnania má priemerne od apríla VZ 750 eur a príhlási sa na DNP od 1.12.2012, tak po lopate povedané bude mať pre PN VZ tých cca 1089 eur (priemer zo zamestnania+minDNP) ?

trošku ma zmiatlo, to, že som čítala u jednej kočky, bola zamestnaná od 1.10.2010 nepretržite, DNP bola od 4.11.2011 z rozdielu maxima a VZ zo zamestnania, v júly 2012 skončilo, teraz jej prišlo výpočet materskej a vyzerá to tak, že jej spriemerovali rok 2011 a to tak, že zo zamestnania VZ od 1.1.2011-31.12.2011 a z DNP od 4.11.2011-31.12.2011 a nakoniec materské jej vyšlo z VZ cca 650 eur a nie z maxima. Tak som z toho jeleň.
dobrava
24.10.12,08:32
[QUOTE=Xanti;2159960]Teda zaujímavé počty,
je nezamestnaná doteraz si platila z minima, a zrazu chce z maxima cca 405,54 eur platiť mesačne ... z čoho?...
ad. 1 skončí jej automaticky, ak sa prihlási pred ukončením na maximum, tak dávku v roku 2013 bude mať počítanú z priemeru.. teda 9 mesiacov minimum +2 mesiace maximum .. bude to niečo málo vyššie ako minimum.
Ak chce mať maximálnu dávku, tak to môže nechať padnúť. A založiť si nové z maxima, a platiť 26 týždňov z maxima tj. 6x405,54 eur
Prosím, majte so mnou ešte trpezlivosť:
Ak sa teda rozhodne doterajšie DNP "spadnúť", nebude môcť čerpať prípadné dávky ani v starom, ani v novom roku /okrem prípadnej PN v 7-dňovej OL/. Toto poistenie sa jej ZO ZÁKONA zruší 26.10.2012, teda nemusí ísť na SP nič odhlasovať?
Ak sa rozhodne pokračovať v nepretržitom poistení, musí sa ísť na SP prihlásiť na "balík" od 27.10.2012 a bude môcť čerpať dávky aj naďalej.
Nerozumiem však vete: .. ak chce mať maximálnu dávku, tak to môže nechať padnúť. A založiť si nové z maxima ....."
Ak chce mať max. dávku ak pôjde napr. v máji 2013 na PN, tak by hádam staré DNP nemala nechať padnúť, pretože to by už nespĺňala podmienku byť poistený 270 KD?
Xanti
24.10.12,08:40
Teda zaujímavé počty,
je nezamestnaná doteraz si platila z minima, a zrazu chce z maxima cca 405,54 eur platiť mesačne ... z čoho?...
ad. 1 skončí jej automaticky, ak sa prihlási pred ukončením na maximum, tak dávku v roku 2013 bude mať počítanú z priemeru.. teda 9 mesiacov minimum +2 mesiace maximum .. bude to niečo málo vyššie ako minimum.
Ak chce mať maximálnu dávku, tak to môže nechať padnúť. A založiť si nové z maxima, a platiť 26 týždňov z maxima tj. 6x405,54 eur
Prosím, majte so mnou ešte trpezlivosť:
Ak sa teda rozhodne doterajšie DNP "spadnúť", nebude môcť čerpať prípadné dávky ani v starom, ani v novom roku /okrem prípadnej PN v 7-dňovej OL/. Toto poistenie sa jej ZO ZÁKONA zruší 26.10.2012, teda nemusí ísť na SP nič odhlasovať? NIE nemusí.
Ak sa rozhodne pokračovať v nepretržitom poistení, musí sa ísť na SP prihlásiť na "balík" od 27.10.2012 a bude môcť čerpať dávky aj naďalej. Prihlásiť sa musí najneskôr 26.10.2012, aby šlo o nepretržité poistenie.
Nerozumiem však vete: .. ak chce mať maximálnu dávku, tak to môže nechať padnúť. A založiť si nové z maxima ....."
Ak chce mať max. dávku ak pôjde napr. v máji 2013 na PN, tak by hádam staré DNP nemala nechať padnúť, pretože to by už nespĺňala podmienku byť poistený 270 KD? Táto podmienka sa skúma 2 roky dozadu, takže by ju splňala. v texte modrým.
Jana Motyčková
24.10.12,13:46
ďakujem za odpoveď, čiže chápem to správne, že keď zo zamestnania má priemerne od apríla VZ 750 eur a príhlási sa na DNP od 1.12.2012, tak po lopate povedané bude mať pre PN VZ tých cca 1089 eur (priemer zo zamestnania+minDNP) ?

trošku ma zmiatlo, to, že som čítala u jednej kočky, bola zamestnaná od 1.10.2010 nepretržite, DNP bola od 4.11.2011 z rozdielu maxima a VZ zo zamestnania, v júly 2012 skončilo, teraz jej prišlo výpočet materskej a vyzerá to tak, že jej spriemerovali rok 2011 a to tak, že zo zamestnania VZ od 1.1.2011-31.12.2011 a z DNP od 4.11.2011-31.12.2011 a nakoniec materské jej vyšlo z VZ cca 650 eur a nie z maxima. Tak som z toho jeleň.
To bol iný prípad.
ideno
25.10.12,20:39
Zdravím. Prosím Vás je v SP nový RLFO platný pre tie "balíky"??? Idem si robiť "doprihlásenie" na balík - nemocenské poistenie mám od 31.1.2012 a zajtra si chcem pridať poist. v nezamestnanosti a dôchodkové poist (+RFS :)) a nejak nerozumiem tomu, že nie sú na to nové RLFO. Mením si aj VZ .... Však keď vyplním len dátum vzniku PvNez. a DP, tak v SP to môžu chápať akože chcem balík bez NP :(. A keď tam vypíšem aj dátum vzniku a VZ pre NP, tak si môžu myslieť, že pôjde o nové NP a nie neprerušené ..... Rozmýšľala som, že keby som vyplnila len dátum vzniku a VZ PvN a DP a na NP spravila na nový RLFO zmenu VZ. Viem, že v balíku musia byť všetky VZ rovnaké, len neviem ako v SP podľa toho RLFO budú vedieť čo vlastne chcem :) ... či to im tam mám ísť aj vysvetľovať ??? :) . Hm, no ale aj keď spravím na NP zmenu aj tak mi ho môžu k 26.10.2012 zrušiť - akože po tých 270 dňoch, s tým že budú mať za to, že v balíku od 26.10.2012 mám len PvNez a DP.... No toto zase ..... Ďakujem :)
ideno
25.10.12,20:54
Ešte rozmýšľam - v príspevkoch tu som sa dočítala, že ak DPO chce aby NP pokračovalo (bolo neprerušené) po pribratí poistení do balíka, tak sa NP začiatok a VZ nemá na prihláške vypisovať. Ale ako budú vedieť, že chem v NP pokračovať, keď zo zákona má 26.10.2012 (po 270 dňoch starého) poistenia zaniknúť zo zákona ???? Ak by som na NP vypísala len VZ bez dátumu vzniku, tak stále je tu "šanca", že mi k 26.10.2012 NP zrušia :(. No viem riešim to na poslednú chvíľu .... Tak som sa rozhodla, že dám na RLFO aj vznik a VZ na NP - a už len dúfam, že posúdia NP ako pokračujúce a nie zánik a vznik nového .... Čas ukáže ako to zase "mysleli" :) .....
Inak bez Vás tu by človek bol fakt celkom stratený "v systéme" :( :) . Ďakujem :)
ideno
25.10.12,21:01
A tak ešte ma napadlo .... :) to NP sa asi zo zákona zruší (po 270 dňoch) len ak si nedoprihlásim DP (a PvNe).... a ak dám na DP a PvNe iný VZ , tak mi automaticky zmenia aj VZ na NP .... ale aj tak ako budú vedieť, že to NP chcem a nie len balík DP +PvNe....? No a som tam, kde som bola na začiatku :) Toľko rozmýšľam a aj tak som na nič neprišla :( :) .... No dúfam, že sa ráno niekto nájde čo ma dá do obrazu :). Ďakujem :)
AnitaMartinska
26.10.12,05:07
Dobre rano,
prosim poradit. Zamestnancec je aj dobrovolne NP./teraz uz cely balik/
Ked zamestnanec vycerpa 52 tyzdnov nemocenskej davky,teda konci podporna doba, viem,ze zo zamestnannia uz nebude mat nic vyplatene. Ale da sa este nieco ziskat do buducnosti z DNP.
Je aj pri DNP 52 tyzdnov a dost?
Konkretne ak sa skonci podporna doba z PP a z DNP v 3/2012 a PN bude trvat dalej.Mohol by PN-ku z DNP ist ukoncit v 3/2012? Kedze bude stale DNP,hoci neplati,mohol by po 26 tyzdnoch znova dat novu PN-ku z DNP ?
Dakujem za rady.
ideno
26.10.12,06:56
Ak aj PN neukončí bude musieť platiť poistné z DNP, pretože poistné sa neplatí len ak sa dávka NP poberá. To znamená, že po skončení podporného obdobia 52 týž. sa buď z balíka odhlási alebo si ho nechá a bude platiť poistné. Ak si ho odhlási, ani po 26 týž. nebude mať už nárok na nemocenské v trvaní celých 52 týž.(lebo nebude splnená podmienka 26 týž.poistenia). Ak bude platiť, tak po 26 týž. bude mať nárok zase na nemocenské znova celých 52 týž. Ak ho bude platiť kratšie ako 26 týž. na dávku bude mať nárok toľko dní koľko bude platiť. A to sa asi už finančne neoplatí ...
AnitaMartinska
26.10.12,07:14
Ak aj PN neukončí bude musieť platiť poistné z DNP, pretože poistné sa neplatí len ak sa dávka NP poberá. To znamená, že po skončení podporného obdobia 52 týž. sa buď z balíka odhlási alebo si ho nechá a bude platiť poistné. Ak si ho odhlási, ani po 26 týž. nebude mať už nárok na dávku NP (lebo nebude splnená podmienka nových 26 týž.poistenia). Ak bude platiť, tak po 26 týž. bude mať nárok zase na dávku NP znova 52 týž. Ak ho bude platiť kratšie ako 26 týž. na dávku bude mať nárok toľko dní koľko bude platiť. A to sa asi už finančne neoplatí ...
To je pravda,to by sa uz neoplatilo.
Este ma napadlo,a ak si po ukonceni podpornej doby zaroven odhlasi DNP a prihlasi si nove DNP po 26 tyzdnoch, nebude sa to ratat tak,ze ci splnil podmienku 270 dni v poslednych 2 rokoch? Nestaci zaplatit trebars za 1 mesiac?
Jana Motyčková
26.10.12,07:36
A tak ešte ma napadlo .... :) to NP sa asi zo zákona zruší (po 270 dňoch) len ak si nedoprihlásim DP (a PvNe).... a ak dám na DP a PvNe iný VZ , tak mi automaticky zmenia aj VZ na NP .... ale aj tak ako budú vedieť, že to NP chcem a nie len balík DP +PvNe....? No a som tam, kde som bola na začiatku :) Toľko rozmýšľam a aj tak som na nič neprišla :( :) .... No dúfam, že sa ráno niekto nájde čo ma dá do obrazu :). Ďakujem :)

Len sa dohlásiš na DP a PvN, keďže si sa neodhlásila z DNP tak vedia, že ho cheš naďalej.
Navyše balík DP + PvN neexistuje.
ideno
26.10.12,07:40
To je pravda,to by sa uz neoplatilo.
Este ma napadlo,a ak si po ukonceni podpornej doby zaroven odhlasi DNP a prihlasi si nove DNP po 26 tyzdnoch, nebude sa to ratat tak,ze ci splnil podmienku 270 dni v poslednych 2 rokoch? Nestaci zaplatit trebars za 1 mesiac?
Podmienku 270 dni za posledné 2 roky, by samozrejme splnil. Myslíš, že by sa ako nové DNP (balík) posudzovalo nezávisle od predchádzajúceho NP a vyčerpania podpornej doby a mal by nárok na dávku aspoň z minima? Hm, pochybujem.... ale treba to ešte pozrieť .... aj to je možné.... Teraz idem ja na SP - zmeniť NP na balík :). Tak uvidím čo mi tam dievčatá povedia. Ak nikto na hore uvedené nezareaguje, tak sa na to pozrieme :)
ideno
26.10.12,07:42
Len sa dohlásiš na DP a PvN, keďže si sa neodhlásila z DNP tak vedia, že ho cheš naďalej.
Navyše balík DP + PvN neexistuje.
:). Ďakujem pekne!
Teraz pozerám "Vyhlásenie DPO" k RLFO a tam sa píše: "Vymeriavací základ poistenca, ktorý je ... b, súčasne dobrovoľne dôchodkovo poistený a dobrovoľne poistený v nezamestnanosti, je ním určená suma ," - tak som si myslela, že je aj balík len DP + PvN ... No vidím, že si musím znova zopakovať "balíky".
Ďakujem.
AnitaMartinska
26.10.12,08:33
Podmienku 270 dni za posledné 2 roky, by samozrejme splnil. Myslíš, že by sa ako nové DNP (balík) posudzovalo nezávisle od predchádzajúceho NP a vyčerpania podpornej doby a mal by nárok na dávku aspoň z minima? Hm, pochybujem.... ale treba to ešte pozrieť .... aj to je možné.... Teraz idem ja na SP - zmeniť NP na balík :). Tak uvidím čo mi tam dievčatá povedia. Ak nikto na hore uvedené nezareaguje, tak sa na to pozrieme :)
Ano,presne tak som to myslela,ze by mal narok aspon z minima. Len stale nie som si ista, ci pri skumani 270 dni v poslednych 2 rokoch staci byt dobrovolne NP,alebo to musi byt aj 270 dni skutocneho platenia poistneho.
zatial vdaka.
grammatika
26.10.12,09:39
už 3,5 roka si platím DNP z maxima (len žiaľ som ho "nestihla" využiť, keď niekedy je to komplikované..)
Nakoľko DNP sa mi teraz v októbri automaticky ruší, nechcem sa prihlasovať na balík z maxima, lebo mám pocit, že by to bola vysoká suma (NP = 4,4%. SDP = 18%, SIP=6%, PVN=2%, RF = 4,75% ...čo je z max.sumy pre NP 1153,50 EUR suma cca.400 EUR)
a netuším, kedy sa reálne dostanem na materskú...
sa chcem spýtať, nemusím podávať žiadnu odhlášku, však?
ideno
26.10.12,10:02
Ano,presne tak som to myslela,ze by mal narok aspon z minima. Len stale nie som si ista, ci pri skumani 270 dni v poslednych 2 rokoch staci byt dobrovolne NP,alebo to musi byt aj 270 dni skutocneho platenia poistneho.
zatial vdaka.
Ostatné dievčatá čo na to hovoria? :)
ideno
26.10.12,10:09
Len sa dohlásiš na DP a PvN, keďže si sa neodhlásila z DNP tak vedia, že ho cheš naďalej.
Navyše balík DP + PvN neexistuje.
Tak som prišla zo SP :). Tak je to tak pani Motyčková ako ste písala v prvej vete, druhú vetu som ešte nepozerala (info vo vyhlásení k RLFO ma zmiatlo :)). Ja som to NP na RLFO napísala ceruzkou a pani na SP hneď, že čo to má znamenať :) . Tak som jej vysvetlila, že však preto ceruzkou, aby sme mohli vygumovať .... A zrazu ona na to, že no ale dnes je už aj tak neskoro na to, aby Vám NP bez prerušenia pokračovalo aj keď si dávate DP a PvNe. Tak znova ja - nie, nie dnes je posledný deň...... bla,bla - a že chodím na odborné fórum a tam písali, že dnes sa ešte dá.... no keby som nebola "pripravená", tak by ma odbila a zmeškala by som termín.... Tak potom, že si to teda overí - volala nejakej kolegyni a tá jej potvrdila moju "verziu". Tak na SP znova klasika - klient musí mať pozisťované a vedieť viac ako ten kto je za to platený :(.
ideno
26.10.12,10:13
Nie
ideno
26.10.12,10:14
už 3,5 roka si platím DNP z maxima (len žiaľ som ho "nestihla" využiť, keď niekedy je to komplikované..)
Nakoľko DNP sa mi teraz v októbri automaticky ruší, nechcem sa prihlasovať na balík z maxima, lebo mám pocit, že by to bola vysoká suma (NP = 4,4%. SDP = 18%, SIP=6%, PVN=2%, RF = 4,75% ...čo je z max.sumy pre NP 1153,50 EUR suma cca.400 EUR)
a netuším, kedy sa reálne dostanem na materskú...
sa chcem spýtať, nemusím podávať žiadnu odhlášku, však? NIE
Nie ale DNP sa bude dať ešte prípadne využiť do nejakých 15 mes. ( lebo stále treba sledovať za posl. 2 roky min. 270 dní poistenia) ak by si išla na PN, MD, OČR stačí sa deň pred PN, MD , OČR prihlásiť na balík - zaplatiť včas poistné za 1 deň a je nárok na dávku z minima.
zuzana
26.10.12,10:47
zaplatiť včas...t.j.ak sa prihlásim na celý balík napr.26.10.2012 na PN pôjdem v pondelok, tak to stačí zaplatiť do 8.11.2012?
ideno
26.10.12,12:37
Áno, ale 8.11.2012 to už musí mať SP na účte - takže radšej v predstihu. Ja uhrádzam už 3-v mesiaci.
VÍNO NITRA
26.10.12,13:37
ideno: ja som bola včera na SP, nakoľko neveste končilo DNP dnes, t.j. 26.10. 2012. Neuviedla som na RLFO NP, iba DP a PvN. Podľa pokynu pracovníka pri okienku som musela dopísať aj NP. Dnes som si preverovala na SP priamo o pracovníčky, ktorej nevesta patrí a povedala mi tiež, že sa musí napísať aj NP s VZ a považuje sa to za nepretržité.
ideno
26.10.12,14:57
ideno: ja som bola včera na SP, nakoľko neveste končilo DNP dnes, t.j. 26.10. 2012. Neuviedla som na RLFO NP, iba DP a PvN. Podľa pokynu pracovníka pri okienku som musela dopísať aj NP. Dnes som si preverovala na SP priamo o pracovníčky, ktorej nevesta patrí a povedala mi tiež, že sa musí napísať aj NP s VZ a považuje sa to za nepretržité.
Hm, veď ono je to normálne, že na každej pobočke to povedia a robia inak..... najviac ma hnevá, keď nevedia a nepriznajú to a urobia to zle. Tá moja si aspoň zistila u kolegyne (alebo nadriadenej) ako to má správne byť , aby bolo NP neprerušené ( síce tiež až po mojich dlhších argumentáciach :) ). Mne teda ako som písala, za to NP ceruzkou brblala ... Tak asi až časom sa dozvieme ako to vlastne malo byť, aby NP bolo považované za nepretržité ....
ideno
26.10.12,15:18
Pni Motyčková, prosím Vás čo znamená vo vyhlásení pre DPO k RLFO bod b ??? Som si teda pozrela tie balíky - že sú len balíky NP+DP+PvN, DP samostatne, PvNe pre povinne poist. SZČO, od 1.1.2013 má byť DP+NP ....
"Vymeriavací základ poistenca, ktorý je
a) súčasne dobrovoľne nemocensky poistený, dobrovoľne dôchodkovo poistený a dobrovoľne poistený v nezamestnanosti, je ním určená suma,
b) súčasne dobrovoľne dôchodkovo poistený a dobrovoľne poistený v nezamestnanosti, je ním určená suma,
c) dobrovoľne dôchodkovo poistený alebo dobrovoľne poistený v nezamestnanosti, je ním určená suma."

K čomu sa to b-éčko teda viaže?
Ďakujem
Jana Motyčková
26.10.12,16:57
b) je pre povinne poistenú szčo, ktorá môže mať "samostatné" dobrovoľné PvN a k tomu si dá "samostatné" dobrovoľné dôchodkové poistenie- čiže už to nie je samostatné ale má dobrvovoľné PvN a DP s jedným VZ.
ideno
26.10.12,17:08
Ano,presne tak som to myslela,ze by mal narok aspon z minima. Len stale nie som si ista, ci pri skumani 270 dni v poslednych 2 rokoch staci byt dobrovolne NP,alebo to musi byt aj 270 dni skutocneho platenia poistneho.
zatial vdaka.
Podmienka 270 dní sa vzťahuje na - byť poistený, nie platiť poistenie (na 270 dní sa posudzuje aj ukončené poistenie za posl. 2roky).
Čo ma ale zaujalo je toto : po 52 týž. ukončí PN - skončilo podporné obdobie , ak by aj v PN pokračoval - nemal by nárok na nemocenské a ako DPO by si teda musel platiť poistné (balík, ak by sa naň prihlásil). Nárok na nemocenské by mal potom na toľko dní koľko dní si platil poistné po ukončení PN. Ak by si platil poistné 26 týž. mal by nárok znova na 52 týž. nemocenské. Ale balík je finančne nákladný. Napr. ak VZ 1000e by platil mesačne 351,50 , to je x 6 mes. - 2109,60 e. Nemocenské by mohlo byť potom maximálne 550 x 12 - 6600e. Takže ak je naozaj taký choríý tak by sa mu to oplatilo .... alebo potom invalidný, čím dlhšie ho odkladá a je bez poistenia (IP) tým nižší mu výjde. No a teraz situácia -aby mohol ešte ísť na PN a mal nárok na dávku, tak by to asi mohlo byť takto - s ukončením podporného obdobia ukončí PN-ku aj poistenie. Ak by išiel na PN znova kedykoľvek do 52 týž. od ukončenia predchádzajúcej, tak by sa deň vopred prihlásil na balík a nárok na nemocenské by mal na toľko dní koľko uplynulo od ukončenia tej poslednej 52 týždňovej PN-ky. Ak by išiel na PN po 52 týždňoch (bez platenia poistného) a deň pred Pn sa poistil nárok by mal znova na 52 týž. z minima, ale musel by to stihnúť medzi 12 až 15 mes. od ukončenia tej prvej PN-ky :) :) :).

Je to tak ??? Alebo sa posudzuje nárok na nemocenské z nového poistenia bez ohľadu na čerpanie nemocenskej z predchádzajúceho poistenia ??? a teda teoreticky by mohol ukončiť poistenie a na druhý deň nové a na tretí deň PN a nemocenské z minima????
Či tomu vôbec ešte ja rozumiem čo som tu napísala ....:)
ideno
26.10.12,17:13
b) je pre povinne poistenú szčo, ktorá môže mať "samostatné" dobrovoľné PvN a k tomu si dá "samostatné" dobrovoľné dôchodkové poistenie- čiže už to nie je samostatné ale má dobrvovoľné PvN a DP s jedným VZ.
Však keď je SZČO povinne poistená , tak je povinne poistená aj na DP. To potom v prípade, že by chcela DP "dvojité"? Hm, celkom by ma zaujímalo či aj také SZČO existujú :). Ďakujem
A prosím Vás, čo hovoríte na tie moje úvahy v predchádzajúcom príspevku? Ako to vlastne je? Ďakujem pekne
ideno
26.10.12,17:45
34 ZoSP

(4) Do podporného obdobia sa započítavajú aj predchádzajúce obdobia dočasnej pracovnej neschopnosti, ak patria do obdobia 52 týždňov pred jej vznikom.

(5) Predchádzajúce obdobia dočasnej pracovnej neschopnosti sa nezapočítavajú do podporného obdobia, ak nemocenské poistenie trvalo aspoň 26 týždňov od skončenia poslednej dočasnej pracovnej neschopnosti a poistencovi počas tohto obdobia nemocenského poistenia nevznikla dočasná pracovná neschopnosť. Do podporného obdobia sa nezapočítava obdobie nariadeného karanténneho opatrenia.

§ 140
Vylúčenie povinnosti platiť poistné poistencom a zamestnávateľom
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-09-2012-a.html#hore)

(1) Zamestnanec, povinne nemocensky poistená a povinne dôchodkovo poistená samostatne zárobkovo činná osoba, dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba a dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti nie sú povinní platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti

a) v období, počas ktorého sa im poskytuje materské,
b) od prvého dňa potreby osobného a celodenného ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreby osobnej a celodennej starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b) do skončenia potreby tohto ošetrovania alebo potreby tejto starostlivosti, najdlhšie do desiateho dňa potreby tohto ošetrovania alebo potreby tejto starostlivosti.

(2) Zamestnanec nie je povinný platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti ani v období, počas ktorého je uznaný za dočasne práceneschopného, v období, počas ktorého sa vypláca rehabilitačné alebo rekvalifikačné, a v období, počas ktorého má ospravedlnenú neprítomnosť v práci z dôvodu jeho účasti na štrajku.

(3) Povinne nemocensky poistená a povinne dôchodkovo poistená samostatne zárobkovo činná osoba nie je povinná platiť poistné na nemocenské poistenie a poistné na dôchodkové poistenie ani v období, počas ktorého je uznaná za dočasne práceneschopnú alebo má nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu.50)

(4) Dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba, dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti nie je povinná platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti ani v období, počas ktorého sa jej poskytuje nemocenské.

(5) Povinne dôchodkovo poistená samostatne zárobkovo činná osoba a dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba nie sú povinné platiť poistenie do rezervného fondu solidarity v období, počas ktorého nie sú povinné platiť poistné na dôchodkové poistenie.

(6) Zamestnávateľ nie je povinný platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie, poistné na garančné poistenie, poistné na poistenie v nezamestnanosti a poistné do rezervného fondu solidarity v období, počas ktorého jeho zamestnanec nie je povinný platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti.
ideno
26.10.12,18:04
Ano,presne tak som to myslela,ze by mal narok aspon z minima. Len stale nie som si ista, ci pri skumani 270 dni v poslednych 2 rokoch staci byt dobrovolne NP,alebo to musi byt aj 270 dni skutocneho platenia poistneho.
zatial vdaka.
Stačí 270 dní poistenia (nie platenia) za posl. 2 roky. Ale ja tu vidím iný problém - pozri moje dlhé príspevky...
ideno
26.10.12,18:08
Dievčatá prosím .... nie je tu žiadna múdra čo by mi vedela poradiť ako to je - príspevok 1610 (niekto tu dal okolo toho dotaz a mňa to zaujalo a teraz sa v tom vrrrrtam a neviem či to chápem správne....)
ideno
26.10.12,18:20
Tak som tu dnes asi sama :(. Dobre, idem si čítať zákon o SP, lebo mi to nedá pokoj :)
ideno
26.10.12,19:50
Tak som zákon dočítala a stále neviem ako to je:(
1. vyčerpaných 52 týž. podpornej doby - pokračuje v poistení bez prerušenia - do 26 týž. - toľko dní nárok na nemocenské koľko od ukončenej PN (po 52 týž.podp.doby) poistné platil - ANO
2. vyčerpaných 52 týž. podpornej doby - pokračuje v poistení bez prerušenia - po 26 týž. - nových 52 týž. podpornej doby - ANO
3. vyčerpaných 52 týž. podpornej doby - súbežne ukončí poistenie (alebo aj neskôr) - aj po 26 týž. (do 52 týž.) ak sa znova prihlási - podporná doba len toľko dní koľko uplynulo od ukončenia 52 týždňovej PN-ky? a nemocenské z min. VZ ????
4. vyčerpaných 52 týž. podpornej doby - súbežne ukončí poistenie (alebo aj neskôr) - až po 52 týž. ak sa znova prihlási - podporná doba nových 52 týž. a nemocenské z min. VZ - ???
5. vyčerpaných 52 týž. podpornej doby - súbežne sa odhlási, druhý deň prihlási, tretí deň PN a nárok na novú podpornú dobu 52 týž., nemocenské z min. VZ ????????

§58
Nárok na nemocenské dávky z viacerých nemocenských poistení

(1) Nárok na nemocenskú dávku sa posudzuje samostatne z každého nemocenského poistenia.

- tento paragraf z horeuvedeným nesúvisí? (bod.5) Použije sa len pri súbehu NP?
AnitaMartinska
29.10.12,08:29
Podmienka 270 dní sa vzťahuje na - byť poistený, nie platiť poistenie (na 270 dní sa posudzuje aj ukončené poistenie za posl. 2roky).
Čo ma ale zaujalo je toto : po 52 týž. ukončí PN - skončilo podporné obdobie , ak by aj v PN pokračoval - nemal by nárok na nemocenské a ako DPO by si teda musel platiť poistné (balík, ak by sa naň prihlásil). Nárok na nemocenské by mal potom na toľko dní koľko dní si platil poistné po ukončení PN. Ak by si platil poistné 26 týž. mal by nárok znova na 52 týž. nemocenské. Ale balík je finančne nákladný. Napr. ak VZ 1000e by platil mesačne 351,50 , to je x 6 mes. - 2109,60 e. Nemocenské by mohlo byť potom maximálne 550 x 12 - 6600e. Takže ak je naozaj taký choríý tak by sa mu to oplatilo .... alebo potom invalidný, čím dlhšie ho odkladá a je bez poistenia (IP) tým nižší mu výjde. No a teraz situácia -aby mohol ešte ísť na PN a mal nárok na dávku, tak by to asi mohlo byť takto - s ukončením podporného obdobia ukončí PN-ku aj poistenie. Ak by išiel na PN znova kedykoľvek do 52 týž. od ukončenia predchádzajúcej, tak by sa deň vopred prihlásil na balík a nárok na nemocenské by mal na toľko dní koľko uplynulo od ukončenia tej poslednej 52 týždňovej PN-ky. Ak by išiel na PN po 52 týždňoch (bez platenia poistného) a deň pred Pn sa poistil nárok by mal znova na 52 týž. z minima, ale musel by to stihnúť medzi 12 až 15 mes. od ukončenia tej prvej PN-ky :) :) :).

Je to tak ??? Alebo sa posudzuje nárok na nemocenské z nového poistenia bez ohľadu na čerpanie nemocenskej z predchádzajúceho poistenia ??? a teda teoreticky by mohol ukončiť poistenie a na druhý deň nové a na tretí deň PN a nemocenské z minima????
Či tomu vôbec ešte ja rozumiem čo som tu napísala ....:)
Dobry den,IDENO,takze prestudovala som vsetky prispevky a pravdupovediac,neviem stale, ako by sa dalo este nieco ziskat z DNP po vycerpani podpornej doby. PN bude urcite este dalej.Balik poisteni si platit urcite nebude,lebo nebude mat prijem- nemocenske ani z PP.Velka vdaka za trpezlivost,pekny den.
Jozef 19
29.10.12,10:00
Dobrý deň, viete mi napísať ktorý deň je posledný na vypísanie PN keď DNP zaniklo dňom 26.10.2012 aby vznikol nárok na dávku NP. Viem, že ochranná lehota je 7 dní. Ak sa to počíta od 26.10.2012 tak posledný deň vypísania PN je 02.11.2012. Vopred ďakujem.
Mila123
29.10.12,10:07
1/27,10
2/28,10
3/29,10
4/30,10
5/31,10
6/01,11
7/02,11 posledný deň trvania OL
ideno
29.10.12,12:43
Dobry den,IDENO,takze prestudovala som vsetky prispevky a pravdupovediac,neviem stale, ako by sa dalo este nieco ziskat z DNP po vycerpani podpornej doby. PN bude urcite este dalej.Balik poisteni si platit urcite nebude,lebo nebude mat prijem- nemocenske ani z PP.Velka vdaka za trpezlivost,pekny den.
Vec ma síce zaujala, aj som sa snažila v zákone vyčítať ako to je, ale istá som si len bodom 1, 2 v mojom príspevku 1616. Čo sa týka bodu 3 a 4 - to nie som si istá, ale podľa môjho porozumenia zákona - sa to dá využiť ako tam uvádzam. No a čo sa týka bodu 5 - tak to netuším vôbec :(. Preto som to tu dala tak do bodov, že by mohol na to reagovať niekto, kto sa viac vyzná ... ako napr. p. Motyčková :)..... Je mi ľúto, že neviem viac poradiť a tiež ma hnevá, že to zo zákona nedokážem vydedukovať :(.
veseluska
30.10.12,10:54
Dobrý deň, chcela by som požiadať o radu. Som zamestnaná od roku 2009. Platila si dobrovoľné nem. poistenie do sumy maxima, pretože sme sa snažili o tehotenstvo, ktoré sa potvrdilo až teraz koncom októbra. Prosím existuje nejaká ochrana lehota, čo sa týka dobrovoľného nem poistenia? Doposiaľ som nemala žiane PN. Ďakujem veľmi pekne za pomoc a všetky odpovede.
Katy a R
30.10.12,11:05
Dobrý deň, chcela by som požiadať o radu. Som zamestnaná od roku 2009. Platila si dobrovoľné nem. poistenie do sumy maxima, pretože sme sa snažili o tehotenstvo, ktoré sa potvrdilo až teraz koncom októbra. Prosím existuje nejaká ochrana lehota, čo sa týka dobrovoľného nem poistenia? Doposiaľ som nemala žiane PN. Ďakujem veľmi pekne za pomoc a všetky odpovede.
keďže nevieme - ako tvoje poistenie trvalo, resp trvá:confused::confused: - tak ťažko poradíme.
Ale odpoveď určite nájdeš v tejto téme - o ochrannej lehote je tu toho dosť ;)... prípadne tu http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-09-2012-a.html#32
ideno
30.10.12,11:14
Tak som zákon dočítala a stále neviem ako to je:(
1. vyčerpaných 52 týž. podpornej doby - pokračuje v poistení bez prerušenia - do 26 týž. - toľko dní nárok na nemocenské koľko od ukončenej PN (po 52 týž.podp.doby) poistné platil - ANO
2. vyčerpaných 52 týž. podpornej doby - pokračuje v poistení bez prerušenia - po 26 týž. - nových 52 týž. podpornej doby - ANO
3. vyčerpaných 52 týž. podpornej doby - súbežne ukončí poistenie (alebo aj neskôr) - aj po 26 týž. (do 52 týž.) ak sa znova prihlási - podporná doba len toľko dní koľko uplynulo od ukončenia 52 týždňovej PN-ky? a nemocenské z min. VZ ????
4. vyčerpaných 52 týž. podpornej doby - súbežne ukončí poistenie (alebo aj neskôr) - až po 52 týž. ak sa znova prihlási - podporná doba nových 52 týž. a nemocenské z min. VZ - ???
5. vyčerpaných 52 týž. podpornej doby - súbežne sa odhlási, druhý deň prihlási, tretí deň PN a nárok na novú podpornú dobu 52 týž., nemocenské z min. VZ ????????

§58
Nárok na nemocenské dávky z viacerých nemocenských poistení

(1) Nárok na nemocenskú dávku sa posudzuje samostatne z každého nemocenského poistenia.

- tento paragraf z horeuvedeným nesúvisí? (bod.5) Použije sa len pri súbehu NP?
???
veseluska
30.10.12,11:16
Dobrý deň, chcela by som požiadať o radu. Som zamestnaná od roku 2009. Platila si dobrovoľné nem. poistenie do sumy maxima, pretože sme sa snažili o tehotenstvo, ktoré sa potvrdilo až teraz koncom októbra. Prosím existuje nejaká ochrana lehota, čo sa týka dobrovoľného nem poistenia? Doposiaľ som nemala žiane PN. Ďakujem veľmi pekne za pomoc a všetky odpovede.

Dobrovoľné Poistenie trvalo od 9/2011 a potom sa prihlásila od 1/2012 ktoré skončilo v septembri 2012
Katy a R
30.10.12,11:27
Dobrý deň, chcela by som požiadať o radu. Som zamestnaná od roku 2009. Platila si dobrovoľné nem. poistenie do sumy maxima, pretože sme sa snažili o tehotenstvo, ktoré sa potvrdilo až teraz koncom októbra. Prosím existuje nejaká ochrana lehota, čo sa týka dobrovoľného nem poistenia? Doposiaľ som nemala žiane PN. Ďakujem veľmi pekne za pomoc a všetky odpovede.

Dobrovoľné Poistenie trvalo od 9/2011 a potom sa prihlásila od 1/2012 ktoré skončilo v septembri 2012
.. no to si teda upresnila !! - kuknem do tej mojej sklenenej gule.:confused:;) však prečítaj tému aj priložený § (veď ide o tvoje materské)
Ide o to, či si bola v deň skončenia poistenia tehotná, alebo nie!!.
Mohla si aj pokračovať v poistení. Ak už OL netrvá - tak máš možnosť nanovo sa poistiť - príklady si pohľadaj.
AnitaMartinska
30.10.12,11:34
ideno,asi to ostane nezodpovedane,skoda,ze sa nepridaju odbornici z tejto oblasti.
sushka
30.10.12,11:49
Mňa by zaujímalo, či v prípade takejto varianty:
Trvalý pracovný pomer - trvá viac ako 270 dní (pokračuje, bude nepretržite trvať aj v r.2013)
DNP - ukončené 26.10.2012 - trvalo viac ako 270 dní (nepokračuje sa v platení)

Okrem toho má zamestnankyňa dohodu o pracovnej, z ktorej sa od 1.1.2013 bude platiť aj nemocenské poistenie.

Bude mať táto dohoda vplyv na prípadné uplatnenie materského z DNP v r.2013:
a) v ochrannej lehote (t.j. tehotná v termíne do 26.10.2012)
b) v prípade tehotenstva po 26.10.2012 využitím poistenia DNP 1 deň pred nástupom na MD?
Katy a R
30.10.12,11:58
Mňa by zaujímalo, či v prípade takejto varianty:
Trvalý pracovný pomer - trvá viac ako 270 dní (pokračuje, bude nepretržite trvať aj v r.2013)
DNP - ukončené 26.10.2012 - trvalo viac ako 270 dní (nepokračuje sa v platení)

Okrem toho má zamestnankyňa dohodu o pracovnej, z ktorej sa od 1.1.2013 bude platiť aj nemocenské poistenie.

Bude mať táto dohoda vplyv na prípadné uplatnenie materského z DNP v r.2013:
a) v ochrannej lehote (t.j. tehotná v termíne do 26.10.2012)
b) v prípade tehotenstva po 26.10.2012 využitím poistenia DNP 1 deň pred nástupom na MD?
vyzerá to tak, že jej 1.1. OL zanikne (ak teda by nejaká ešte vôbec bola) - pretože vzniká nové poistenie (dohoda). Ale bude nárok z tohto nového poistenia (aj keď bude trvať krátko, lebo pripočítajú dobu DNP)
sushka
30.10.12,13:10
Vďaka. Teda prípadná DoPČ na nízku sumu môže byť pri využití OL problém...
saskia26
05.11.12,20:46
Zaujíma ma, ako to bude v tomto prípade: DNP zaniklo 26.10.12, v prípade, že sa uzatvorí balík nového DNP+DDP+PvN deň pred OČR z max. VZ, tak OČR bude počítaná len z minima?
Potom tento nový balík poistenia bude ovplyvňovať aj výpočet prípadnej dávky v nezamestnanosti v budúcnosti? Takže bude počítaná z max. VZ ?
Ale od 1.1.13 už nebude PvN v nezamestnanosti, takže nebude ovplyvňovať výpočet dávky v nezamestnanosti?
Katy a R
05.11.12,20:53
Zaujíma ma, ako to bude v tomto prípade: DNP zaniklo 26.10.12, v prípade, že sa uzatvorí balík nového DNP+DDP+PvN deň pred OČR z max. VZ, tak OČR bude počítaná len z minima?
Potom tento nový balík poistenia bude ovplyvňovať aj výpočet prípadnej dávky v nezamestnanosti v budúcnosti? Takže bude počítaná z max. VZ ?
Ale od 1.1.13 už nebude PvN v nezamestnanosti, takže nebude ovplyvňovať výpočet dávky v nezamestnanosti?
nové poistenie ... pre nemocenská dávka po krátkom čase - pravdepodobný VZ sa použije.
Dávka v nezamestnanosti - zohľadnia sa aj ostatné poistenia v rozhodujúcom období (§108)
saskia26
05.11.12,20:59
nové poistenie ... pre nemocenská dávka po krátkom čase - pravdepodobný VZ sa použije.
Dávka v nezamestnanosti - zohľadnia sa aj ostatné poistenia v rozhodujúcom období (§108)

takže pri novom poistení na kratší čas je jedno, aký VZ bude určený, vždy to bude pravdepodobný ?
Keďže VZ na PvN bol maximálny, tak teraz pri kratšom poistení pokazí VZ, že?
Katy a R
05.11.12,21:15
takže pri novom poistení na kratší čas je jedno, aký VZ bude určený, vždy to bude pravdepodobný ?

Keďže VZ na PvN bol maximálny, tak teraz pri kratšom poistení pokazí VZ, že?
výpočet pri dávke v nezamestnanosti a nemocenskej dávke nie je rovnaký !
- ak bude maximálny VZ na PvN - tak určite dávku v nezamestnanosti nepokazí .. asi si nepozrela ten §:confused:
hádam nechceš platiť z maxima ... veď to je peňazí .... či to len na nejakú krátku dobu uvažuješ :confused:
ady23
10.11.12,21:37
Dobrý deň, chcela by som poprisť o radu:
Momentálne som zistila, že som tehotná v 5tt. (po dvoch neúspešných tehu) a potrebovala by som poradiť s DNP a čo najskôr sa prihlásiť.

Moja situácia je takáto: DNP som si platila od roku 2009 z maxima nepretržite až do 7.10.2012 kedy skončilo, neprihlásila som sa ďalej, ani ma nenapadlo, že by som mohla tak rýchlo otehotnieť.
od 5.4.2011 až do 4.3.2012 som bola PN (DNP + živnosť)
od 5.3.2012 - 30.3.2012 zamestnanie HPP
01.04.2012 - až doteraz nové zamestnanie HPP.

V pondelok sa plánujem ísť DNP poistiť, len neviem v akej výške dať VZ.
Môj VZ hrubý zo zamestnania je za obdobie od: 04/2012- 580e, 05/2012 -754,27e, 06/2012 -666,94,e, 07/2012 -755,57e, 08/2012- 754,53e, 09/2012 -947,37, 10/2012- 1950,00e a 11/2012 predpokladám cca -750,00 e. Môj hrubý plat je 580+ odmeny, takže ak budem PN od decemra, tak som bez odmien.
Predpokladám, že materské by sa mi rátalo z roku 2012 a to zo zamestnania od 1.4.2012-31.12.2012 a z DNP od 12.11.2012-31.12.2012. Ešte chcem povedať, že určite pôjdem teraz v decembri PN, lekár ma bude nútiť, tak ako aj predtým. Myslíte, že by mi stačilo dať VZ na DNP z minima ? Tým, že budem DNP poistená v roku 2012 necelé dva mesiace, tak budem mať nárok na max. materské v roku 2013, ak sa dá správny VZ ? priznám sa, že ja už mám v tom taký chaos že až, mrzí ma, že som sa neprihlásila pred ukončením, moja chyba, ďakujem krásne za odpoveď. http://static0.asmira.com/img/general/n.gif
Xanti
11.11.12,07:57
Nikde sa neprihlasuj,
kedže si v 5 týždni tj. bola si tehotná už v čase skončenia DNP? Ak áno tak sa nikam neprihlasuj, si v ochrannej lehote 8 mesiacov. Každá PN bude platená aj z DNP.

Ak si nebola tehotná v čase ukončenia DNP, tak vtedy sa treba prihlásiť. Ale stačí len z minima, máš vysoký VZ zo zamestnania. A ak by si nešla na PN tak stačí len na 7 dní sa prihlásiť. Minimum pre rok 2012 je 339,89 eur. Minimum pre rok 2013 je 393 eur. Takže ak chceš výhodnejšie je sa prihlásiť potom aj v roku 2013 na minimum, lebo VZ bude vyšší, a z DNP sa bude rátať z roku 2013 a zo zamestnania z roku 2012.
ady23
11.11.12,11:27
Nikde sa neprihlasuj,
kedže si v 5 týždni tj. bola si tehotná už v čase skončenia DNP? Ak áno tak sa nikam neprihlasuj, si v ochrannej lehote 8 mesiacov. Každá PN bude platená aj z DNP.

Ak si nebola tehotná v čase ukončenia DNP, tak vtedy sa treba prihlásiť. Ale stačí len z minima, máš vysoký VZ zo zamestnania. A ak by si nešla na PN tak stačí len na 7 dní sa prihlásiť. Minimum pre rok 2012 je 339,89 eur. Minimum pre rok 2013 je 393 eur. Takže ak chceš výhodnejšie je sa prihlásiť potom aj v roku 2013 na minimum, lebo VZ bude vyšší, a z DNP sa bude rátať z roku 2013 a zo zamestnania z roku 2012.

Xanti ďakujem za odpoveď. Na DNP som sa prihlasovala od 12.1.2012, čiže skončilo 7.10.2012. Poslednú ms som mala od 8.10.2012, čiže neviem ako by sa to bralo, keďže 5tt sa ráta od poslednej ms. Asi by som to neriskovala a radšej sa prihlásila. Nepochopila som to, že prečo sa stačí iba na 7 dni prihlásiť ak by som nešla na PN, je to myslené tak, že pred nástupom na MD stačí na 7 dní ?
Mám v práci zmluvu na dobu určitú do 31.3.2013.
Xanti
11.11.12,11:33
Xanti ďakujem za odpoveď. Na DNP som sa prihlasovala od 12.1.2012, čiže skončilo 7.10.2012. Poslednú ms som mala od 8.10.2012, čiže neviem ako by sa to bralo, keďže 5tt sa ráta od poslednej ms. Asi by som to neriskovala a radšej sa prihlásila. Nepochopila som to, že prečo sa stačí iba na 7 dni prihlásiť ak by som nešla na PN, je to myslené tak, že pred nástupom na MD stačí na 7 dní ?
Mám v práci zmluvu na dobu určitú do 31.3.2013.
Ak sa prihlásiš v pondelok na DNP na balík, a po 7 dnoch to zrušíš. Zaplatíš 28eur. V prípade PN máš takto ochrannú lehotu pre tehotné, od zániku poistenia, ktorá je 8 mesiacov.
VZ dáš 339,89 eur. Je to len pre prípad, že napr. v decembri ti príde zle a pôjdeš na PN. Aby si PN dostala platenú aj z DNP.

Ak by si na PN do konca roka nešla, to nevadí. V januári by som sa opäť prihlásila na DNP balík z minimálneho VZ 393 eur na tých 7 dní. Každá PN a aj materská bude potom rátaná z tohto VZ 393 tj. PN by potom od januára bola vo výške cca 216 eur a materská 255 eur z DNP. + samozrejme zo zamestnania.

Ak by si sa v januári neprihlásila opätovne na balík tak PN ale aj materská budú rátané z DNP z výšky 339,89 eur. Tj. PN 186 eur , materská cca 220 eur.

OD 1.4.2013 ti nesmie vzniknúť žiadne nové poistenie, budeš mať ochrannú lehotu zo zamestnania aj z DNP. A materská by mala byť temer maximálna, prerátavať sa mi to nechce. Lebo netušíme aké príjmy budeš mať do konca roka.
ady23
11.11.12,11:41
Ak sa prihlásiš v pondelok na DNP na balík, a po 7 dnoch to zrušíš. Zaplatíš 28eur. V prípade PN máš takto ochrannú lehotu pre tehotné, od zániku poistenia, ktorá je 8 mesiacov.
VZ dáš 339,89 eur. Je to len pre prípad, že napr. v decembri ti príde zle a pôjdeš na PN. Aby si PN dostala platenú aj z DNP.

Ak by si na PN do konca roka nešla, to nevadí. V januári by som sa opäť prihlásila na DNP balík z minimálneho VZ 393 eur na tých 7 dní. Každá PN a aj materská bude potom rátaná z tohto VZ 393 tj. PN by potom od januára bola vo výške cca 216 eur a materská 255 eur z DNP. + samozrejme zo zamestnania.

Ak by si sa v januári neprihlásila opätovne na balík tak PN ale aj materská budú rátané z DNP z výšky 339,89 eur. Tj. PN 186 eur , materská cca 220 eur.

OD 1.4.2013 ti nesmie vzniknúť žiadne nové poistenie, budeš mať ochrannú lehotu zo zamestnania aj z DNP. A materská by mala byť temer maximálna, prerátavať sa mi to nechce. Lebo netušíme aké príjmy budeš mať do konca roka.

Xanti ďakujem krásne za vysvetlenie, chápem už (aj keď nechápem prečo 7 dní, ale asi je to tak v zákone :)). A ešte posledná otázka, ak by som to teda spravila, tak, že sa prihlásim zajtra na 7 dní DNP a potom zruším a nepôjdem PN a od 2.1.2013 sa znovu prihlásim na DNP, tak na PN môžem ísť až po tých 7 dňoch od prihlásenia ? ďakujem, veľmi si mi pomohla.
Xanti
11.11.12,11:48
Xanti ďakujem krásne za vysvetlenie, chápem už (aj keď nechápem prečo 7 dní, ale asi je to tak v zákone :)). A ešte posledná otázka, ak by som to teda spravila, tak, že sa prihlásim zajtra na 7 dní DNP a potom zruším a nepôjdem PN a od 2.1.2013 sa znovu prihlásim na DNP, tak na PN môžem ísť až po tých 7 dňoch od prihlásenia ? ďakujem, veľmi si mi pomohla. No v zákone je čosi o 7 dnoch, ináč je kratšia ochranná doba. Ako neviem či to platí aj pre tehotné, ale zase neni to také strašné byť prihlásená 7 dní.
A ak sa prihlásiš 2.1.2013 a pôjdeš na PN a PN budeš až do nástupu na materskú tak toto poistenie potom neruš po 7 dňoch. Tých 7 dní je len ak nejdeš na PN - je to také pre istotu.
ady23
11.11.12,12:12
No v zákone je čosi o 7 dnoch, ináč je kratšia ochranná doba. Ako neviem či to platí aj pre tehotné, ale zase neni to také strašné byť prihlásená 7 dní.
A ak sa prihlásiš 2.1.2013 a pôjdeš na PN a PN budeš až do nástupu na materskú tak toto poistenie potom neruš po 7 dňoch. Tých 7 dní je len ak nejdeš na PN - je to také pre istotu.

Jasné, tých 7 dní nie je tak vela, bez tvojej pomoci by som zaplatila oveľa viac. Však ak ma ešte niečo napadne, tak sa prídem radšej opýtať ako urobiť blbosť. Ešte raz ti veľmi pekne ďakujem za pomoc.
katad
14.11.12,08:58
dobrý deň, mne DPN skončilo 20.10.2012 v tom čase som už bola tehotná 8 tt, lekárka ma už chcela vypísať na PN, vzhľadom na vek, ale ešte chcem pracovať aspoň do konca januára. Viem, že sa vzťahuje na mňa ochranná lehota, len si chcem potvrdiť, že budem mať nárok na max. PN a následne aj na max. materskú,aj keď si teraz neplatím DPN? Ďakujem
Xanti
14.11.12,13:42
dobrý deň, mne DPN skončilo 20.10.2012 v tom čase som už bola tehotná 8 tt, lekárka ma už chcela vypísať na PN, vzhľadom na vek, ale ešte chcem pracovať aspoň do konca januára. Viem, že sa vzťahuje na mňa ochranná lehota, len si chcem potvrdiť, že budem mať nárok na max. PN a následne aj na max. materskú,aj keď si teraz neplatím DPN? ĎakujemAno budeš mať nárok na materské príp. PN aj z DNP. Ale pozor aby nevzniklo nové poistenie, lebo by sa zrušila OL z DNP.
Katy a R
14.11.12,14:17
.. doplním ešte xanti - že samozrejme vtedy - ak si poistné uhradila včas!!
alaya1
22.11.12,19:50
Ak zamestnanec planuje sa este dobrovolne sa pripoistit z minima zajtra, hned pri prihlaseni musi zaplatit celu sumu tych cca 120 eur?
Xanti
22.11.12,20:07
Ak zamestnanec planuje sa este dobrovolne sa pripoistit z minima zajtra, hned pri prihlaseni musi zaplatit celu sumu tych cca 120 eur? Nie, 120 e je mesačná platba .. a do konca mesiaca ostáva od zajtra 8 dní takže treba zaplatiť najneskôr 8.12. sumu 8x4 teda 32 eur .
alaya1
23.11.12,06:45
Ak sa dnes clovek prihlasi a zaplati v SP balicek dobrovolnych poisteni, moze na 100% od zajtra -sobota- cerpat PNku z toho poistenia?
Xanti
23.11.12,06:48
Ak sa dnes clovek prihlasi a zaplati v SP balicek dobrovolnych poisteni, moze na 100% od zajtra cerpat PNku z toho poistenia?
Ano, ak je splnená podmienka dní poistenia čo tvoj syn splnenú má. Mimochodom zajtra je sobota, ktorý lekár ho vypíše?

Môže dnes odniesť prihlášku na poistenie s dátumom poistenia v nedelu, a pondelok ísť na PN ak má zdravotné ťažkosti.
Mila123
23.11.12,06:49
Ano, ak je splnená podmienka dní poistenia čo tvoj syn splnenú má. Mimochodom zajtra je sobota, ktorý lekár ho vypíše?

Môže dnes odniesť prihlášku na poistenie s dátumom poistenia v nedelu, a pondelok ísť na PN ak má zdravotné ťažkosti.
Gabi, aj od zajtra sa dá maródovať......lekár má možnosť vypísať PN tri dni až sedem dní spätne.....(zákon o liečebnom poriadku)
alaya1
23.11.12,06:49
Je to komplikovane, pisali mi tu, ze moze ist aj od soboty na PNku, tak len som si to chcela utvrdit.
Xanti
23.11.12,06:50
Gabi, aj od zajtra sa dá maródovať......lekár má možnosť vypísať PN tri dni až sedem dní spätne.....(zákon o liečebnom poriadku) Ja viem, len SP by to nemusela uznať, alebo lekár sa nechať presvedčiť. :D
Mila123
23.11.12,06:50
Ja viem, len SP by to nemusela uznať, alebo lekár sa nechať presvedčiť. :D
dôvod?
alaya1
23.11.12,06:51
Dievcata, poterebujem naozaj korektnu info.
Xanti
23.11.12,06:51
Je to komplikovane, pisali mi tu, ze moze ist aj od soboty na PNku, tak len som si to chcela utvrdit.
Môže nehovorím že nie, ale záleží od lekára či PN od soboty vypíše ked tam príde syn v pondelok. Môže ale nemusí tak vypísať.
Potom treba zaplatiť do SP včas tie dni kedy je prihlásený a nie je na PN. :D
alaya1
23.11.12,06:52
Dnes sa prihlasi, zaplati tento mesiac hned.. Od zajtra PN z toho poistenia a poistenia z prace- zemestnanec, je to realne takto?

lekar s tym nema problem ziadny, dnes tam ide, dostane Pcko, zajtra PNku.
Xanti
23.11.12,06:53
dôvod?Dôvod čoho? Že sa lekár nenechá presvedčiť, nestretla si takých lekárov ja áno. :D
Alebo že SP bude špekulovať? Stať sa môže aj to aj to :D

Alaya, môže to syn urobiť ako si napísala, môže to urobiť ako som napísala ja. Keby sa prihlásil včera a dnes šiel na PN bolo by ideálne. ALe i tak sa dá ako si napísala.
Mila123
23.11.12,06:53
Dievcata, poterebujem naozaj korektnu info.

do hája.....ale veď ju máš......
Xanti
23.11.12,06:54
Dnes sa prihlasi, zaplati tento mesiac hned.. Od zajtra PN z toho poistenia a poistenia z prace- zemestnanec, je to realne takto?

lekar s tym nema problem ziadny, dnes tam ide, dostane Pcko, zajtra PNku.
Ano je to reálne, ak lekár s tým nemá problém.
alaya1
23.11.12,06:55
Vies, nemozeme urobit chybui a Xanti to spochybnila, tak sa obavam.Ale OK. dakujem pekne za pomoc.
Mila123
23.11.12,06:55
Ja zavolam do pobocky a opytam sa.

skús sa opýtať....aby potom nešpekulovali s "účelovou" PN-kou...idú po tom tvrdo.....

inak poistenie sa platí mesiac pozadu.....nie dopredu.....
alaya1
23.11.12,06:56
dakujem mas pravdu. nebudem volat. Ale moze si uz tento mesiac hned zaplatit, ked tam bude, nie?
Mila123
23.11.12,07:04
s platením poistného sa nemusí ponáhľať...ale keď myslí, že musí....tak musí.....

vznikne mu preplatok pri prípadnej PN:.......
evdzelyn
23.11.12,12:59
Prosím Vás,
tak ak by manzel, ktory si dlhe roky platil DNP (pravidelne byva PN ked sa mu zhorsi zdr. stav) a to mu skoncilo automaticky v tom februari
a zatial sa neprihlasil na balik
a teraz by sa prihlasil na balik na par dni predtym ako pojde na PN -
mohol by mu vzniknut narok na minimum z toho predosleho DNP?
Je aj zamestnany.
Ďakujem Vám.
Mila123
23.11.12,14:42
áno, vznikne mu nárok aj na dávku z DNP, prihlásením na poistenie.....podmienky je 270 dní za posledná 2 roky........
ideno
23.11.12,20:53
???
ak som zákon dočítala a stále neviem ako to je:(
1. vyčerpaných 52 týž. podpornej doby - pokračuje v poistení bez prerušenia - do 26 týž. - toľko dní nárok na nemocenské koľko od ukončenej PN (po 52 týž.podp.doby) poistné platil - ANO
2. vyčerpaných 52 týž. podpornej doby - pokračuje v poistení bez prerušenia - po 26 týž. - nových 52 týž. podpornej doby - ANO
3. vyčerpaných 52 týž. podpornej doby - súbežne ukončí poistenie (alebo aj neskôr) - aj po 26 týž. (do 52 týž.) ak sa znova prihlási - podporná doba len toľko dní koľko uplynulo od ukončenia 52 týždňovej PN-ky? a nemocenské z min. VZ ????
4. vyčerpaných 52 týž. podpornej doby - súbežne ukončí poistenie (alebo aj neskôr) - až po 52 týž. ak sa znova prihlási - podporná doba nových 52 týž. a nemocenské z min. VZ - ???
5. vyčerpaných 52 týž. podpornej doby - súbežne sa odhlási, druhý deň prihlási, tretí deň PN a nárok na novú podpornú dobu 52 týž., nemocenské z min. VZ ????????

§58
Nárok na nemocenské dávky z viacerých nemocenských poistení

(1) Nárok na nemocenskú dávku sa posudzuje samostatne z každého nemocenského poistenia.

- tento paragraf z horeuvedeným nesúvisí? (bod.5) Použije sa len pri súbehu NP?
ideno
23.11.12,20:55
ak som zákon dočítala a stále neviem ako to je:(
1. vyčerpaných 52 týž. podpornej doby - pokračuje v poistení bez prerušenia - do 26 týž. - toľko dní nárok na nemocenské koľko od ukončenej PN (po 52 týž.podp.doby) poistné platil - ANO
2. vyčerpaných 52 týž. podpornej doby - pokračuje v poistení bez prerušenia - po 26 týž. - nových 52 týž. podpornej doby - ANO
3. vyčerpaných 52 týž. podpornej doby - súbežne ukončí poistenie (alebo aj neskôr) - aj po 26 týž. (do 52 týž.) ak sa znova prihlási - podporná doba len toľko dní koľko uplynulo od ukončenia 52 týždňovej PN-ky? a nemocenské z min. VZ ????
4. vyčerpaných 52 týž. podpornej doby - súbežne ukončí poistenie (alebo aj neskôr) - až po 52 týž. ak sa znova prihlási - podporná doba nových 52 týž. a nemocenské z min. VZ - ???
5. vyčerpaných 52 týž. podpornej doby - súbežne sa odhlási, druhý deň prihlási, tretí deň PN a nárok na novú podpornú dobu 52 týž., nemocenské z min. VZ ????????

§58
Nárok na nemocenské dávky z viacerých nemocenských poistení

(1) Nárok na nemocenskú dávku sa posudzuje samostatne z každého nemocenského poistenia.

- tento paragraf z horeuvedeným nesúvisí? (bod.5) Použije sa len pri súbehu NP?

Nevie sa tu odpoveď či nechce sa vedieť ???? Prečo nikto nereagujeeeeee? Pomoooooc
evdzelyn
26.11.12,07:49
ďakujem veľmi pekne
franco24
29.11.12,16:51
Dobry vecer, viem ze je tu pisane vela o dnp, ale mala by som par otazok.

DNP som si platila z maxima od maja 2011. Potom znova od 30.1.2012. To mi skoncilo 25.10.2012
Prave som zistila ze som tehotna 5 tyzden. A pravdepodobne od polovice decembra ma Dr. vypise na PN.
1. Mam narok na nemocenske z dnp? Kedze uz niesom v nejakej ochrannej lehote.
2. Aka materska by mi mohla vyjst. Pripadne co este mozem teraz urobit aby som si ju aspon trochu zvysila.
Dakujem
Ivka
Mila123
29.11.12,16:53
1/ ku dňu ukončenie DNP si bola tehotná? ak áno, plynie ti OL v dĺžke 8 mesiacov
2/ ak ti nevznikne nové poistenie, za predpokladu, že si ku ukončeniu bola tehotná, budeš mať MD vyplácané z VZ, z kt. si si platila DNP......
silviarr
29.11.12,18:11
Dobrý den, mojej ststre ste pred 7 a 3 rokmi velmi pomohli, tak by sa vam touto cestou chcela znovu velmi podakovat.
No tento krat by som potrebovala ja pomoct, bola som zamestnana s ninimalnou mdzou do 31.8.2012. Od 1.8.2012 som sa zamestnala s mzdou 800€ v hrubom - som tehotna v 28 tyzdny, od 1.11.2012 som na PN, PTP mám medzi 17.-27.2 2013,
Poradili mi ze si mam ist zriadit DNP, tak som tam dnes bola a vypysala Registracny list FO a pani mi dala vymer na 7,93€ ze to mam zaplatit do 8. dna kadzdy mesiac.

Chcela som sa spytat ci som spravila dobre ? lebo sa mi to nezda , ked som citala vase clanky tak tam bolo ze mam hradit nejak cca 4€ na den a nie 7,93€ na mesiac...
Mam sa ist na buduci tyzden zase odhalsit ?
PROSIM PORADTE ako z tejto situacie vyjst co najlepsie ...
MOC DAKUJEM
Xanti
29.11.12,18:14
Dobrý den, mojej ststre ste pred 7 a 3 rokmi velmi pomohli, tak by sa vam touto cestou chcela znovu velmi podakovat.
No tento krat by som potrebovala ja pomoct, bola som zamestnana s ninimalnou mdzou do 31.8.2012. Od 1.8.2012 som sa zamestnala s mzdou 800€ v hrubom - som tehotna v 28 tyzdny, od 1.11.2012 som na PN, PTP mám medzi 17.-27.2 2013,
Poradili mi ze si mam ist zriadit DNP, tak som tam dnes bola a vypysala Registracny list FO a pani mi dala vymer na 7,93€ ze to mam zaplatit do 8. dna kadzdy mesiac.

Chcela som sa spytat ci som spravila dobre ? lebo sa mi to nezda , ked som citala vase clanky tak tam bolo ze mam hradit nejak cca 4€ na den a nie 7,93€ na mesiac...
Mam sa ist na buduci tyzden zase odhalsit ?
PROSIM PORADTE ako z tejto situacie vyjst co najlepsie ...
MOC DAKUJEM
Ojojoj .. podla mna to DNP bude zbytočné, lebo ked si končila PP 31.8. už si bola tehotná, a z druhého PP nezískaš 270 dní poistenia, takže DNP bude zbytočné, leda ak si mala do januára to DNP po starom, tak vtedy sa ti ta prihláška dnes oplatila.
A tých 7,93 eur je platba za 2 dni, za dnešok a zajtrajšok. Lebo zajtra je koniec mesiaca.
silviarr
29.11.12,18:18
ach ak, preto som tomu nerozumela, to je za dva dni.... takze toto zaplatim a hned to aj zrusim, kedze to nema ziaden vyznam? neplatila som si nic....zle som si asi spojila odpovede a neporozumela debatam a radam..ktory neboli uplne tak moj pripad....
takze sa neda uz nijak navysit moja buduca materska ?
Este mi spominali ze mesiac pred materskou si mam zaplatit celych 119,45€ a odhlasit a bude mi zvysena materska o cca 200€
ani to v mojom pripade neplati ?
DAKUJEM
Xanti
29.11.12,18:21
ach ak, preto som tomu nerozumela, to je za dva dni.... takze toto zaplatim a hned to aj zrusim, kedze to nema ziaden vyznam? neplatila som si nic....zle som si asi spojila odpovede a neporozumela debatam a radam..ktory neboli uplne tak moj pripad....
takze sa neda uz nijak navysit moja buduca materska ?
Este mi spominali ze mesiac pred materskou si mam zaplatit celych 119,45€ a odhlasit a bude mi zvysena materska o cca 200€
ani to v mojom pripade neplati ?
DAKUJEMNie kedže si si nič neplatila tak pre teba tie rady neplatia.
Mohla si to DNP využiť keby si sa prihlásila pred PN na balík teda 31.10. keby si sa prihlásila, mohla si mať vyššiu PN. Ale nie materskú, tú si nezvýšiš.
Ak to zrušíš zajtra tak zaplatíš tých 7,93 ak v pondelok tak zaplatíš o dalších cca 12e viac.
silviarr
29.11.12,18:26
Xanti moc dakujem , podla vas mi z coho budu vyratavat materske?
Ja som planovala od prerusenia s noveho platu, ktory bol cca 800€ v hrubom odvadzane do 1.11.co bola myslim podmienka 90 dni splnena....
ci ????

mam to DNP asi zrusit, vsak ? hned v pondelok ? ci uz zajtra ?
Xanti
29.11.12,18:29
Xanti moc dakujem , podla vas mi z coho budu vyratavat materske?
Ja som planovala od prerusenia s noveho platu, ktory bol cca 800€ v hrubom odvadzane do 1.11.co bola myslim podmienka 90 dni splnena....
ci ????

mam to DNP asi zrusit, vsak ? hned v pondelok ? ci uz zajtra ?
Novú prácu si mala od 1.8. tak podmienka 90 dní je splnená a PN aj materská bude rátaná z tých 800 e... ak si zamestnaná od 1.9. tak PN bude minimum a materská mala by byť maximum.
Na tvojom mieste by som hned zajtra šla na SP zrušiť to DNP.
franco24
29.11.12,18:35
Mila123: No praveze som tehotna este nebola :) Preto neviem aky je postup.
silviarr
29.11.12,18:37
dakujem ....moc..tak snad aspon ta materska bude stat za par drobnych....
DAKUJEM Xanti
Xanti
29.11.12,18:40
dakujem ....moc..tak snad aspon ta materska bude stat za par drobnych....
DAKUJEM Xanti520 eur sú drobné? :D
silviarr
29.11.12,19:13
520 eur sú drobné? :D

ahaaa, tak v tom pripade nie, je to dost a budem spokojna mamicka, moc dakujem naozaj
AnitaMartinska
30.11.12,07:00
ak som zákon dočítala a stále neviem ako to je:(
1. vyčerpaných 52 týž. podpornej doby - pokračuje v poistení bez prerušenia - do 26 týž. - toľko dní nárok na nemocenské koľko od ukončenej PN (po 52 týž.podp.doby) poistné platil - ANO
2. vyčerpaných 52 týž. podpornej doby - pokračuje v poistení bez prerušenia - po 26 týž. - nových 52 týž. podpornej doby - ANO
3. vyčerpaných 52 týž. podpornej doby - súbežne ukončí poistenie (alebo aj neskôr) - aj po 26 týž. (do 52 týž.) ak sa znova prihlási - podporná doba len toľko dní koľko uplynulo od ukončenia 52 týždňovej PN-ky? a nemocenské z min. VZ ????
4. vyčerpaných 52 týž. podpornej doby - súbežne ukončí poistenie (alebo aj neskôr) - až po 52 týž. ak sa znova prihlási - podporná doba nových 52 týž. a nemocenské z min. VZ - ???
5. vyčerpaných 52 týž. podpornej doby - súbežne sa odhlási, druhý deň prihlási, tretí deň PN a nárok na novú podpornú dobu 52 týž., nemocenské z min. VZ ????????

§58
Nárok na nemocenské dávky z viacerých nemocenských poistení

(1) Nárok na nemocenskú dávku sa posudzuje samostatne z každého nemocenského poistenia.

- tento paragraf z horeuvedeným nesúvisí? (bod.5) Použije sa len pri súbehu NP?

Myslim si, ze je to nefer,ked ani pre predplatitelov DRAK-a sa nik nenajde,co by zareagoval a podal kvalifikovanu odpoved!!!:mee:
Mila123
30.11.12,07:16
Myslim si, ze je to nefer,ked ani pre predplatitelov DRAK-a sa nik nenajde,co by zareagoval a podal kvalifikovanu odpoved!!!:mee:

:eek:

zadaj otázku jednoduchšie....
tým, že som predplatiteľkou Draka, neznamená, že dám fundovanú odpoveď.....aj ja sa mýlim....
heike
30.11.12,07:24
Nie kedže si si nič neplatila tak pre teba tie rady neplatia.
Mohla si to DNP využiť keby si sa prihlásila pred PN na balík teda 31.10. keby si sa prihlásila, mohla si mať vyššiu PN. Ale nie materskú, tú si nezvýšiš.
Ak to zrušíš zajtra tak zaplatíš tých 7,93 ak v pondelok tak zaplatíš o dalších cca 12e viac.

Čítam, čítam a zaujala ma vyznačená vec - ja som bola na tom, že teraz sa dá využiť dobrovoľné pripoistenie (celý balík), len ak si ho platím plných 270 dní - tak mi povedali aj na sociálke.

Tak sa teda pýtam: môže živnostník, ktorý musí ísť na PN a platí si odvody z minima využiť niečo z dobrovoľného (neplatil si ho) - ak by sa prihlásil teraz - na pár dní? - pomôže mu to alebo je to zbytočnosť a platí to, čo povedali na SP?

Za odpovede vopred veľmi pekne ďakujem.
Xanti
30.11.12,07:35
Čítam, čítam a zaujala ma vyznačená vec - ja som bola na tom, že teraz sa dá využiť dobrovoľné pripoistenie (celý balík), len ak si ho platím plných 270 dní - tak mi povedali aj na sociálke.

Tak sa teda pýtam: môže živnostník, ktorý musí ísť na PN a platí si odvody z minima využiť niečo z dobrovoľného (neplatil si ho) - ak by sa prihlásil teraz - na pár dní? - pomôže mu to alebo je to zbytočnosť a platí to, čo povedali na SP?

Za odpovede vopred veľmi pekne ďakujem.
V jej prípade to bolo jednoduché, mala ukončené poistenie 31.7. ( tam sa zrejme pomýlila v dátumoch ) a ukončené poistenie sa pripočíta k DNP a je splnená podmienka 270 dní.
SZCO ak si neplatil tak nemôže sa prihlásiť na DNP aby dostal 2x PN platenú. Relatívne by sa dalo ukončiť živnosť, začať novú vzniká povinnosť platiť hned odvody. Tým pádom k DNP sa dá pripočítať ukončená živnosť .. tj. bude splnená podmienka 270 dní poistenia, a zo živnosti tak isto ako aj zo zamestnania má hned nárok na platenú PN lebo sa jedná o povinné odvody.
AnitaMartinska
30.11.12,07:38
:eek:

zadaj otázku jednoduchšie....
tým, že som predplatiteľkou Draka, neznamená, že dám fundovanú odpoveď.....aj ja sa mýlim....
Myslela som tym,ze napr.:
IDENO je predplatitelom DRAKa. I ked povodna otazka nie je od nej,ale odo mna,tiez si nevie dat odpoved na podobne priklady /vid. prisp. c. 1661 /.
Viem,ze si tu radia ludia navzajom. Ale ,ked napr. p. Mihal, alebo P. Motyckova.....vidia,ze su tu rozdielne odpovede na danu otazku,alebo nie su ziadne reakcie, ze by mohli zareagovat.
Cize nemyslela som tym ze predplatitelia DRAKa maju fundovane odpovedat, dufam,ze sa uz teraz rozumieme.
Mila123
30.11.12,07:56
Myslela som tym,ze napr.:
IDENO je predplatitelom DRAKa. I ked povodna otazka nie je nej,ale odomna,tiez si nevie dat odpoved na podobne priklady /vid. prisp. c. 1661 /.
Viem,ze si tu radia ludia navzajom. Ale ,ked napr. p. Mihal, alebo P. Motyckova.....vidia,ze su tu rozdielne odpovede na danu otazku,alebo nie su ziadne reakcie, ze by mohli zareagovat.
Cize nemyslela som tym ze predplatitelia DRAKa maju fundovane odpovedat, dufam,ze sa uz teraz rozumieme.

a teraz?
heike
30.11.12,07:56
V jej prípade to bolo jednoduché, mala ukončené poistenie 31.7. ( tam sa zrejme pomýlila v dátumoch ) a ukončené poistenie sa pripočíta k DNP a je splnená podmienka 270 dní.
SZCO ak si neplatil tak nemôže sa prihlásiť na DNP aby dostal 2x PN platenú. Relatívne by sa dalo ukončiť živnosť, začať novú vzniká povinnosť platiť hned odvody. Tým pádom k DNP sa dá pripočítať ukončená živnosť .. tj. bude splnená podmienka 270 dní poistenia, a zo živnosti tak isto ako aj zo zamestnania má hned nárok na platenú PN lebo sa jedná o povinné odvody.

Ďakujem véééľmi pekne za odpoveď, už mám v tom jasno, no so živnosťou je to dosť zložité...
murinko82
30.11.12,11:45
Dobry den ,chcela by som sa opytat ide o to ze od 27.12.2011 som na PN-ke a DNP mi skoncilo zo zakona 31.1.2012 ale stale pokracujem v PN-ke bez prerusenia no a v maji som zistila ze som tehotna (pred tym som bola na PN s inou diagnozou)(este stale som na PN)a niekde na nete som sa docitala ze ochranna lehota sa vztahuje aj na tie osoby ktore (aj pri zruseni DNP zo zakona) neprerusia PN sa vztahuje ochranna lehota a nemusia sa prihlasovat na novy balicek ale musia doniest potvrdenie od lekara ze v case ochrannej lehoty bola dotycna osoba tehotna co sa vlastne aj mna tyka toto som si bola overit aj v socialnej poistovni a bolo mi to potvrdene tak chcem vediet ci je to naozaj tak ... A teraz potrebujem poradit v tom ze 24.12.2012 mi skonci podporna doba 52tyz.a od 25.12.2012 budem este stale na PN ktoru nebudem mat platenu a nebudem ani nemocensky ani dochodkovo poistena po dobu 6dni to znamena do 30.12.2012 a od 31.12.2012 budem vypisana na matersku a chcela by som vediet ci budem mat narok na vyplacanie materskej z DNP a aj od zamestnavatela (270 dni som mala splnenych pred zrusenim DNP)
franco24
03.12.12,09:50
Ahojte poradaci vie mi prosim niekto prosim poradit? Chcem sa v niecom ubezpecit len

DNP som si platila z maxima od maja 2011. Potom znova od 30.1.2012. To mi skoncilo 25.10.2012
Prave som zistila ze som tehotna 5 tyzden. A pravdepodobne od polovice decembra ma Dr. vypise na PN.
1. Mam narok na nemocenske z dnp? Kedze uz niesom v nejakej ochrannej lehote.
2. Aka materska by mi mohla vyjst. Pripadne co este mozem teraz urobit aby som si ju aspon trochu zvysila.

som tehotna asi tak od 11.11. Nejak som to nestihla skor. A teraz som na pn u vseobecneho. O tyzden idem ku gynekologovi, ak je vsetko ok tak urcite ma da na rizikove. Tak neviem ci sa da stym nieco robit s matearskou, velmi pekne dakujem za kazdnu informaciu
Pekny den
Ivka
veronikasad
03.12.12,09:56
Ahojte poradaci vie mi prosim niekto prosim poradit? Chcem sa v niecom ubezpecit len

DNP som si platila z maxima od maja 2011. Potom znova od 30.1.2012. To mi skoncilo 25.10.2012
Prave som zistila ze som tehotna 5 tyzden. A pravdepodobne od polovice decembra ma Dr. vypise na PN.
1. Mam narok na nemocenske z dnp? Kedze uz niesom v nejakej ochrannej lehote.
2. Aka materska by mi mohla vyjst. Pripadne co este mozem teraz urobit aby som si ju aspon trochu zvysila.

som tehotna asi tak od 11.11. Nejak som to nestihla skor. A teraz som na pn u vseobecneho. O tyzden idem ku gynekologovi, ak je vsetko ok tak urcite ma da na rizikove. Tak neviem ci sa da stym nieco robit s matearskou, velmi pekne dakujem za kazdnu informaciu
Pekny den
Ivka
Ukonči PN-ku u všeobecného a pred začiatkom PN-ky z titulu rizikového tehotenstva sa prihlás na celý balík poistenia. Nemocenské budeš mať aj z DNP, ale len z minima. Neviem či bola schválená novela zákona o soc.poistení, na základe ktorej pri dobrovolnom poistení musí byť počas 26 týždňov aj poistenie platené (nesmie byť PN-ka). Ak ano, nemá význam sa prihlasovať na celý balík poistenia z vyššieho VZ ako minimum. Ak novela schválená nebola, pri vyššom VZ by bola aj vyššia materská (počas poberania nemocenského sa poistenie neplatí).
franco24
03.12.12,15:25
Dakujem velmi pekne za informacie: Nema nahodou niekto informacie ci ta novela bola schvalena nic som o tom na internete nenasla.

Dakujem Ivka
elizabet100
05.12.12,14:23
Dobrý podvečer.

Chcem sa Vás opýtať nasledovné: Momentálne som na RD s 9 mesačným dieťatkom. Poberala som max. materské :). Bola som dobrovoľne nemoc. poistená do 31.01.2012, to mi zaniklo zo zákona.Teraz nie som DNP. Môj pracovný pomer trvá už 10 rokov/momentálne ma evidujú ako ženu na RD/. Dá sa ešte nejako využiť toto zaniknuté DNP, ak by som otehotnela napr. v priebehu nasledujúceho roka 2013? Ďakujem.
Mila123
05.12.12,14:31
áno, do 15. mesiacov po zániku poistenia.....
elizabet100
05.12.12,14:36
áno, do 15. mesiacov po zániku poistenia.....

Čiže do 30.04.2013? "Stačí" keď otehotniem a potom sa mám znovu prihlásiť na DNP?
Xanti
05.12.12,14:40
Čiže do 30.04.2013? "Stačí" keď otehotniem, alebo?
Do cca 30.4.2013 musí vzniknúť nové poistenie aby bola splnená podmienka 270 dní poistenia. Ak vznikne poistenie neskôr tak treba už platiť 270 dní aby bol nárok na nejakú dávku.
elizabet100
05.12.12,14:50
Do cca 30.4.2013 musí vzniknúť nové poistenie aby bola splnená podmienka 270 dní poistenia. Ak vznikne poistenie neskôr tak treba už platiť 270 dní aby bol nárok na nejakú dávku.

Takže ak otehotniem :)začiatkom roka 2013 , tak najvýhodnejšia možnosť je prihlásiť sa na DNP ešte pred termínom 30.04.2013 a ísť na PN počas celého tehotenstva? Alebo podľa Vás existuje ešte nejaká iná možnosť? Podotýkam, že so zamestnaním "hýbať" nemôžem, čiže vznik nového poistenia so zamestnania vylučujem. ďakujem.
Xanti
05.12.12,14:53
Takže ak otehotniem :)začiatkom roka 2013 , tak najvýhodnejšia možnosť je prihlásiť sa na DNP ešte pred termínom 30.04.2013 a ísť na PN počas celého tehotenstva? Alebo podľa Vás existuje ešte nejaká iná možnosť? Podotýkam, že so zamestnaním "hýbať" nemôžem, čiže vznik nového poistenia so zamestnania vylučujem. ďakujem. Nie iná možnosť neexistuje.
Kvaka
05.12.12,15:18
Dakujem velmi pekne za informacie: Nema nahodou niekto informacie ci ta novela bola schvalena nic som o tom na internete nenasla.

Dakujem IvkaTu je schválená novela http://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=zakony/zakon&MasterID=4179
úplne dole je Schválené znenie zákona NRSR 244 (147 KB) (http://www.nrsr.sk/web/Dynamic/Download.aspx?DocID=374302).
ady23
13.12.12,08:37
Dobrý deň, chcela by som poprisť o radu:
Momentálne som zistila, že som tehotná v 5tt. (po dvoch neúspešných tehu) a potrebovala by som poradiť s DNP a čo najskôr sa prihlásiť.

Moja situácia je takáto: DNP som si platila od roku 2009 z maxima nepretržite až do 7.10.2012 kedy skončilo, neprihlásila som sa ďalej, ani ma nenapadlo, že by som mohla tak rýchlo otehotnieť.
od 5.4.2011 až do 4.3.2012 som bola PN (DNP + živnosť)
od 5.3.2012 - 30.3.2012 zamestnanie HPP
01.04.2012 - až doteraz nové zamestnanie HPP.

V pondelok sa plánujem ísť DNP poistiť, len neviem v akej výške dať VZ.
Môj VZ hrubý zo zamestnania je za obdobie od: 04/2012- 580e, 05/2012 -754,27e, 06/2012 -666,94,e, 07/2012 -755,57e, 08/2012- 754,53e, 09/2012 -947,37, 10/2012- 1950,00e a 11/2012 predpokladám cca -750,00 e. Môj hrubý plat je 580+ odmeny, takže ak budem PN od decemra, tak som bez odmien.
Predpokladám, že materské by sa mi rátalo z roku 2012 a to zo zamestnania od 1.4.2012-31.12.2012 a z DNP od 12.11.2012-31.12.2012. Ešte chcem povedať, že určite pôjdem teraz v decembri PN, lekár ma bude nútiť, tak ako aj predtým. Myslíte, že by mi stačilo dať VZ na DNP z minima ? Tým, že budem DNP poistená v roku 2012 necelé dva mesiace, tak budem mať nárok na max. materské v roku 2013, ak sa dá správny VZ ? priznám sa, že ja už mám v tom taký chaos že až, mrzí ma, že som sa neprihlásila pred ukončením, moja chyba, ďakujem krásne za odpoveď. http://static0.asmira.com/img/general/n.gif

dobrý deň v novembri som tu zadala horeuvedenú otázku, aj som samozrejme dostala odpoveď :)prihlásiť sa v novembri na pár dní z minima na DNP, aby som bola v ochrannej lehote a tak som aj urobila. Na PN ešte zatiaľ niesom, chodím do práce. Chcela by som si ešte overiť, za november som nemala taký VZ ako som predtým uvádzala 750 eur, prekvapili nás s odmenami a VZ bol 1400 eur, neurobí my takto vysoký VZ teraz problém s DNP, nakoľko som v daný mesiac, keď som sa aj prihlásila prekročila max VZ 1153,50 ? Uvažujem či sa pre istotu ešte teraz v decembri nemám na pár dní poistiť, za december by som mala mať VZ 830, tu už odmeny nehrozia.Na PN pôjdem aj tak až v 2013. Ďakujem pekne za odpoveď.
Xanti
13.12.12,12:04
dobrý deň v novembri som tu zadala horeuvedenú otázku, aj som samozrejme dostala odpoveď :)prihlásiť sa v novembri na pár dní z minima na DNP, aby som bola v ochrannej lehote a tak som aj urobila. Na PN ešte zatiaľ niesom, chodím do práce. Chcela by som si ešte overiť, za november som nemala taký VZ ako som predtým uvádzala 750 eur, prekvapili nás s odmenami a VZ bol 1400 eur, neurobí my takto vysoký VZ teraz problém s DNP, nakoľko som v daný mesiac, keď som sa aj prihlásila prekročila max VZ 1153,50 ? Uvažujem či sa pre istotu ešte teraz v decembri nemám na pár dní poistiť, za december by som mala mať VZ 830, tu už odmeny nehrozia.Na PN pôjdem aj tak až v 2013. Ďakujem pekne za odpoveď.Prihlás sa opäť ale až v januári, z VZ 393 eur na 7 dní, alebo pred PN.
Mila123
13.12.12,12:10
a prípadný preplatok si vypýtaj na pobočke SP......
ady23
13.12.12,15:15
Prihlás sa opäť ale až v januári, z VZ 393 eur na 7 dní, alebo pred PN. ďakujem za odpoveď, ten nový zákon čo schvaľuju, resp. schválili neviem, nič mi to nemôže ovplyvniť, keď sa prihlásim v januári ? Čitala som tam o nejakej dobe trvania poistenia 90 dní, inak by som nemala nárok z DNP. Len pre istotu sa pýtam, vy ste tu odborníci, ja moc tým zákonom nerozumiem. Ešte raz ďakujem.
ady23
13.12.12,15:18
a prípadný preplatok si vypýtaj na pobočke SP......Ďakujem, preplatok tam mám aj cez 200 eur, predtým som platila stále z maxima popri zamestnaní.
Xanti
13.12.12,18:19
ďakujem za odpoveď, ten nový zákon čo schvaľuju, resp. schválili neviem, nič mi to nemôže ovplyvniť, keď sa prihlásim v januári ? Čitala som tam o nejakej dobe trvania poistenia 90 dní, inak by som nemala nárok z DNP. Len pre istotu sa pýtam, vy ste tu odborníci, ja moc tým zákonom nerozumiem. Ešte raz ďakujem.
Ty si zamestnaná a tvoje zamestnanie trvá viac ako 90 dní, tak čo riešiš?
A DNP ak sa prihlásiš z minima, tak je to jedno, či z minima či z maxima do 26 týždňov je dávka stále minimálna.
luciaaa12
19.12.12,12:37
Dobry den prajem, chcela by som sa opytat. Som na rodicovskej dovolenke a od 31JAN si plati dobrovolne ZP. Kedze nastali zmeny, ked pojdem teraz na PN alebo OCR mam narok alebo nie? Chcem ist na matersku, avsak zatial sa nepodarilo otehotniet, z coho by sa mi pripadne vypocitala vyska materskej (pocas tehotenstva som bola na rizikovom, takze doma na PN od dec 2009).

Dakujem
Mila123
19.12.12,12:49
Dobry den prajem, chcela by som sa opytat. Som na rodicovskej dovolenke a od 31JAN si plati dobrovolne ZP. Kedze nastali zmeny, ked pojdem teraz na PN alebo OCR mam narok alebo nie? Chcem ist na matersku, avsak zatial sa nepodarilo otehotniet, z coho by sa mi pripadne vypocitala vyska materskej (pocas tehotenstva som bola na rizikovom, takze doma na PN od dec 2009).


Dakujem

v zadaní zrejme máš chybu...od 01/2011? 01/2012? si platíš dobrovoľné nemocenské poistenie? teraz už celý balík, alebo ho máš ukončené? máš aj PPV? tej poslednej vete v zadaní nerozumiem....
ady23
03.01.13,10:33
Dobrý deň, idem zase otravovať :) poprosím ešte raz o radu, bola som sa prihlásiť na balík z minima, tak ako ste mi radili a pýtala som sa v SP ohľadne preplatku, nakoľko som mala zamestnanie aj som platila do októbra 2012 DNP z maxima. Pani mi povedala, že musím požiadať o to, aby mi vytvorili súbeh DNP a zamestnania, bez toho mi vraj preplatok nevyplatia, resp. ona žiadny nevidela. Myslíte, že by to všetko stačilo urobiť jednou žiadosť, napr. že žiadam o vrátenie preplatku , nakoľko som mala súbeh zamestnania a DNP ?
Mila123
03.01.13,10:40
áno, stačí žiadosť....
dobrava
10.01.13,08:34
Prosím, kde nájdem v zákone o SP- tuším 461/2003, či si môže SZČO /povinne poistená/ platiť samostatné dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti? Alebo to platilo LEN do 31.12.2012? Ďakujem.
Mila123
10.01.13,08:36
Prosím, kde nájdem v zákone o SP- tuším 461/2003, či si môže SZČO /povinne poistená/ platiť samostatné dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti? Alebo to platilo LEN do 31.12.2012? Ďakujem.

určite je možnosť ak je povinne poistená szčo, platiť si aj PvN, dokonca nemusí mať ten istý VZ, ako na povinnom poistení,.......
dobrava
11.01.13,08:27
určite je možnosť ak je povinne poistená szčo, platiť si aj PvN, dokonca nemusí mať ten istý VZ, ako na povinnom poistení,.......
Ďakujem za utvrdenie, teda budem hľadať paragraf.
Lotte1
12.01.13,06:11
Dobrý deň chcela by som sa spýtať ako je to s prihlasenim sa na dôchodkove poistenie počas MD ak sa MD berie s DNP niekde píšu že sa treba prihlasiť do 45 dni od pôrodu a niekde že až po skončeni Md a nastupe na rodičovsku neviete niekto ako to teda je? Ďakujem za odpoveď.

Ak to nepíšem do spravnej temy tak sa ospravedlnujem,ale nevedela som nič najsť čo s tym suvisi bližšie a vyhodilo mi to aj toto do vyhliadavača
evdzelyn
21.01.13,14:06
Ahojte.
Čítala som celú tému, ale predsa, ak by ste mi odpovedali konkrétne na moju situáciu, budem sa cítiť lepšie :).

DNP som platila do 31.1.2012 kedy aut. skončilo. Som zamestnaná od 07/2011.

Som v 10. tt a býva mi strašne zle - rozmýšľam o PN. Keby sa prihlásim na DNP balík na pár dní (musí byť min. 7 dní??? ) pred PN tak by som mala PN-ku z minima z tohto DNP, áno? AK by som marodila až do konca tehu, potom by som mala aj materskú z tohto DNP?

A čo ak by som marodila iba pár mesiacov a potom by som chcela ísť ešte do práce a potom náhodou by som musela ísť znovu na PN? Keby si neplatím to DNP ďalej po skončení 1. marodky, už by som nemala nárok na platenú PN-ku z DNP? A materskú tiež nie z DNP? Iba zo zamestnania?

... ďakujem veľmi pekne za váš čas a odpoveď ....
Mila123
21.01.13,17:36
Ahojte.
Čítala som celú tému, ale predsa, ak by ste mi odpovedali konkrétne na moju situáciu, budem sa cítiť lepšie :).

DNP som platila do 31.1.2012 kedy aut. skončilo. Som zamestnaná od 07/2011.

Som v 10. tt a býva mi strašne zle - rozmýšľam o PN. Keby sa prihlásim na DNP balík na pár dní (musí byť min. 7 dní??? ) pred PN tak by som mala PN-ku z minima z tohto DNP, áno? AK by som marodila až do konca tehu, potom by som mala aj materskú z tohto DNP?

A čo ak by som marodila iba pár mesiacov a potom by som chcela ísť ešte do práce a potom náhodou by som musela ísť znovu na PN? Keby si neplatím to DNP ďalej po skončení 1. marodky, už by som nemala nárok na platenú PN-ku z DNP? A materskú tiež nie z DNP? Iba zo zamestnania?

... ďakujem veľmi pekne za váš čas a odpoveď ....
ak dobre počítam, nebudeš i keby si sa zajtra prihlásila na dobrovoľné poistenie nestihneš byť takto poistená aspoň 26 týždňov ku dňu nástupu na MD......aby ti SP či už PN, popr. MD počítala tebou určeného VZ, ale keď chceš daj si vyšší v kombinácií tvoja mzda, resp. VZ a do rozdielu 1179€.....
inak PN budeš z dobrovoľ, poistenia vypočítavanú z minima...t.j. z 393 €
angela85
19.02.13,08:05
dobrý deň, minulý rok som bola od januára do augusta nezamestnaná. platila som si dnp od polovice januára do polovice októbra. zamestnaná som bola od polovice augusta do polovice novembra, potom ma prepustili v skúšobnej dobe kvôli tehotenstvu, hneď na druhý deň som nastúpila na pn kvôli rizikovému tehotenstvu a na pn budem až do materskej, čo bude asi začiatok mája, termín mám na 21. júna zatial. chcem sa opýtať, že či sa mi materská bude rátať z minulého roka, z odvodov čo som zaplatila z dpn z maxima a zo zamestnania a vydelí sa to počtom dní????