duľa
28.09.11,10:51
dobrý deň, správne som pochopila, že od 01.01.2012 nebude platiť dobrovoľné nemocenské poistenie platné v tejto podobe ako v roku 2011, čiže osoba poistená v zamestnaní a aj DNP v roku 2012 už nebude mať materskú aj z DNP a aj ako zamestanec ? Takže platby do DNP môžem ukončiť - nebudú mať vplyv ani na ošetrovné a ani materskú, ďakujem
Xanti
28.09.11,09:02
Zatiaľ nič neukončuj,
ak platíš dlhodobo, tak neruš. Lebo do konca roka ostávajú ešte 3 mesiace a čo ak ochorieš, otehotnieš? Hm?
Gabca
28.09.11,09:05
Ja by som mala tiez otazku, ako dobrovolne nezamestnana mam DNP, po novom roku uz to nebude mozne?
Xanti
28.09.11,09:07
Ak návrh chápem správne tak nie. Ale treba počkať na to čo sa schváli v parlamente a čo podpíše prezident.
AdaMtiM
28.09.11,09:20
Ale ak to prejde a bude to tak platiť v 2012 moja otázka: v prípade že DNP ukončím 31.12.2011 /resp. bude zrušené automaticky novelou/ - v prípade PN napr. v 01/2012 mi už dávka bude vyrátaná len z vymeriavacieho základu za rok 2011 ale len z povinného poistenia /keďže som si platila aj -aj/ - tak?
Xanti
28.09.11,09:37
No ak pôjdeš na PN v ochrannej lehote tj. do 7 dní od zániku poistenia tak by si mohla mať PN aj z DNP.

Teda to bude riadna smola ochorieť v januári, a nie v decembri. :D
Gabca
28.09.11,10:01
Ak návrh chápem správne tak nie. Ale treba počkať na to čo sa schváli v parlamente a čo podpíše prezident.

Aj ja som to tak pochopila, chcela som sa poradit, ci spravne chapem , dakujem
ilona
28.09.11,15:12
Duľa, je to v niektorých prípadoch hrozný návrh. Od 1.1.2012 sa bude môcť dobrovolne poistiť osoba,ktorá nemá žiadne povinné nemocenské,dôchodkové poistenie. To znamená, že ak je niekto zamestnaný a zarába málo, nemá šancu sa pripoistiť. Zase je to len proti tým slabším. Ak SZČO mala nízky príjem, odvádza malé odvody, v r. 2013 bude zarábať viac,ale nebude môcť tie peniaze použiť na dobrovolné poistenie,lebo sa nebude môcť. Ak je niekto zamestnaný na 4 hod.,ani ten sa nebude môcť pripoistiť? Kolega si napr. platí DNP 5 rokov , PN mal zaplatenú 1 krát a teraz keď prichádza 60 rokov a možno aj choroby,nedostane nič, mohol si radšej tie peniaze odkladať. Preto je už takmer nemožné niečomu veriť. Jedna vláda to schváli,druhá to zmení a na všetko doplatí len ten,čo robí a niečo produkuje. Vo väčšine zákonov mi to pripadá,ako keby nás mali za takých prihlúpich,že si s nami môžu robiť čo chcú a slovač je ticho.
duro906
28.09.11,15:19
Ak návrh chápem správne tak nie. Ale treba počkať na to čo sa schváli v parlamente a čo podpíše prezident.Prosím vás, a to čo znamená, že bude zrušené dobrovolné poistenie od nového roku? Keď si platím po prerušení už 5 mesiacov to bude do decembra, tak ak nebudem môcť ísť na PN, to poistné mi vrátia?
Ďakujem.
rodina1
28.09.11,15:21
Prosím vás, a to čo znamená, že bude zrušené dobrovolné poistenie od nového roku? Keď si platím po prerušení už 5 mesiacov to bude do decembra, tak ak nebudem môcť ísť na PN, to poistné mi vrátia?
Ďakujem.

V roku 2012 ti poistné z roku 2011 (ktoré zaplatíš do konca decembra) určite nevrátia.
janaGT
28.09.11,15:25
niečo mi tuším ušlo ... aké zmeny?
Katy a R
28.09.11,15:25
Prosím vás, a to čo znamená, že bude zrušené dobrovolné poistenie od nového roku? Keď si platím po prerušení už 5 mesiacov to bude do decembra, tak ak nebudem môcť ísť na PN, to poistné mi vrátia?
Ďakujem.
.. a to ako myslíš :confused::confused: .. sú ľudia, čo platia roky - a nevyužili . však to nie je sporenie.
ilona
28.09.11,16:15
Sporenie to nieje, ale ľudia v mojom okolí to platia preto že keď ochorie aby mal aspon na inkaso , lebo z PN by mu naň nevyšlo. Neviem si to predstaviť keď príde PN 150,- € čo potom?
pafendorf
28.09.11,16:18
no tak to nie ma porazi, ja si tiez platim DNPO od maja 2011 a vo februari 2012 by som mal ist na marotku lebo idem na jednu terapiu a platim si z maxima :( a to sa vztahuje aj na SZCO ? lebo ja som pocul ze len zamestnaci sa nebudu moct pripoistit ? ako to je ?
Xanti
28.09.11,16:18
Duľa, je to v niektorých prípadoch hrozný návrh. Od 1.1.2012 sa bude môcť dobrovolne poistiť osoba,ktorá nemá žiadne povinné nemocenské,S tým súhlasím,
dôchodkové poistenie. DNP ak prejde návrh parlamentom si bude môcť založiť len osoba povinne dôchodkovo poistená. To znamená, že ak je niekto zamestnaný a zarába málo, nemá šancu sa pripoistiť. Je to hlúpe ale sú aj komerčné poisťovne čo poisťujú osoby pre prípadnú PN alebo hospitalizáciu.
Zase je to len proti tým slabším. Ak SZČO mala nízky príjem, odvádza malé odvody, v r. 2013 bude zarábať viac,ale nebude môcť tie peniaze použiť na dobrovolné poistenie, SZCO áno, ak bude povinným platcom dôchodkového poistenia, lebo nemocenské poistenie nebude súčasťou povinných platiet SZCO do sociálnej poisťovne.
Takže SZCO sa bude môcť nemocensky pripoistiť, lebo iné nemocenské poistenie mať nebude.

Akurát teraz ma napadlo, ako to bude u ľudí, čo majú súbeh zamestnanie a SZCO, technicky ani týto nebudú môcť platiť nemocenské poistenie ako SZCO, lebo budú mať povinné poistenie nemocenské ako zamestnanci ... no fakt sila.

lebo sa nebude môcť. Ak je niekto zamestnaný na 4 hod.,ani ten sa nebude môcť pripoistiť? Nie nebude môcť. Kolega si napr. platí DNP 5 rokov , PN mal zaplatenú 1 krát a teraz keď prichádza 60 rokov a možno aj choroby,nedostane nič, mohol si radšej tie peniaze odkladať. Preto je už takmer nemožné niečomu veriť. Jedna vláda to schváli,druhá to zmení a na všetko doplatí len ten,čo robí a niečo produkuje. Vo väčšine zákonov mi to pripadá,ako keby nás mali za takých prihlúpich,že si s nami môžu robiť čo chcú a slovač je ticho.
Moje komentáre v texte, lebo je to trošku zle pochopené.
Xanti
28.09.11,17:14
no tak to nie ma porazi, ja si tiez platim DNPO od maja 2011 a vo februari 2012 by som mal ist na marotku lebo idem na jednu terapiu a platim si z maxima :( a to sa vztahuje aj na SZCO ? lebo ja som pocul ze len zamestnaci sa nebudu moct pripoistit ? ako to je ? Ešte nič nie je isté.

Si SZCO? Platíš povinne odvody do SP?
duro906
28.09.11,18:01
Katy a R, to prečo na mňa reagujete takýmto spôsobom? Ja by som skôr očakával radu. Každý si platí poistenie pre prípad choroby a aj ja. Pýtal som sa, že načo to platím, keď v prípade choroby nebudem môcť ísť maródovať, a jedna odpoveď bola, že mi tie peniaze, čo som platil poistku nevrátia. Tak som to myslel, nerobte tu zo mňa hlupáka, že idem niečo využívať. A ak ste chorá a nechcete maródovať, za to vari môžem ja? Načo tu je tá nadradenosť dobrá?
Xanti
28.09.11,18:06
Duro,
nemyslím, že Katy písala nadradene, ale často sa tu človek stretáva s názorom, že DNP je vlastne šporenie. Nie je.
Píšeš vo svojom príspevku že platíš 5 mesiac po prerušení ako to myslíš? Po akom prerušení?
marjankaj
28.09.11,18:14
Katy a R, to prečo na mňa reagujete takýmto spôsobom? Ja by som skôr očakával radu. Každý si platí poistenie pre prípad choroby a aj ja. Pýtal som sa, že načo to platím, keď v prípade choroby nebudem môcť ísť maródovať, a jedna odpoveď bola, že mi tie peniaze, čo som platil poistku nevrátia. Tak som to myslel, nerobte tu zo mňa hlupáka, že idem niečo využívať. A ak ste chorá a nechcete maródovať, za to vari môžem ja? Načo tu je tá nadradenosť dobrá?

Veď to si nemusel platiť. To bolo dobrovoľné. A očakávať, že minister nechá túto "dieru" bez povšimnutia je naivné. Veď sám radil ako to "využívať". Už sú rok vo vláde, tak niečo urobiť musia. Inak by si museli ubrať sami sebe.
aglo6
28.09.11,18:25
mam tomu rozumiet tak, ze ked som SZCO, a doteraz som neodvadzala povinne odvody do SP, uz nebude mozne sa dobrovolne nemocensky poistit? Od 1.1.2012 uz bude musiet byt kazdy SZCO povinne dochodkovo a nemocensky poisteny nezavisle od prijmu?
Xanti
28.09.11,18:43
Aglo6,
zle to chápeš. Bude sa skúmať príjem u SZCO, akurát že v návrhu zákona je taká vec, že...

Pr. založíš živnosť 1.3.2012 neplatíš odvody do SP, ale pri DP za rok 2012 teda v roku 2013 zistíš, že si prekročila príjem, a tak spätne budeš povinné dôchodkové odvody doplácať.

Taký je návrh, čo prejde parlamentom a prezidentom ukáže až čas.
aglo6
28.09.11,19:04
no ja uz zivnost mam, ale tohto roku podla terajsieho zakona mi nevyplyvali povinne odvody do SP . Prave som zacala zvazovat dobrovolne nemocenske poistenie, a tak neviem, ci este do toho ist alebo pockat , co bude od 1.1.2012
marjankaj
28.09.11,19:05
Aglo6,
zle to chápeš. Bude sa skúmať príjem u SZCO, akurát že v návrhu zákona je taká vec, že...

Pr. založíš živnosť 1.3.2012 neplatíš odvody do SP, ale pri DP za rok 2012 teda v roku 2013 zistíš, že si prekročila príjem, a tak spätne budeš povinné dôchodkové odvody doplácať.

Taký je návrh, čo prejde parlamentom a prezidentom ukáže až čas.

Presne tak. A budeš robiž ročné zúčtovanie sociálneho poistenia a pri prekročení príjmov 4081,34 € doplatíš iba 814,30 € za desať mesiacov. Opravujem + 3 mesiace do 31.3. teda do podania daňového priznania. Celkovo 1058,59 €:mee:
No nevymysleli to dobre?:eek:
duro906
29.09.11,05:15
Ďakujem Xanti, za ochotu. Ja tomu poisteniu ani nerozumiem, som elektromontér, ale to poistenie mi poradila známa. Tak najskôr som mal z toho najmenšieho základu a zrušil som ho. Ale po operácii štítnej žľazy mi poradila znovu sa prihlásiť do poisťovne z toho maxima. A platím ho už 5 mesiacov. A na čo ich teda platím, keď potom v chorobe nič nedostanem. Na to som sa pýtal. A keď to DNP zrušia, tak som si myslel, že by mi teda tie peniaze mali vrátiť, keď z nich už nebudem poistený. Ja si nič nešporím, ja sa len snažím prežiť, keby sa mi zhoršil zdravotný stav a museli by ma operovať druhý raz. Ľahko je Katy R hodiť všetkých na jedno smetisko, keď nevie o probléme.
duro906
29.09.11,05:20
No a čo ja som ekonóm ako vy tu? Veď keď som to dobrovoľne platil a zbytočne, tak by mi to mali dobrovoľne vrátiť. Čo im máme tú dieru zalepiť my? Ja viem opraviť elektriku, a ani neviem poriadne kto je minister, čo to takto riadi.
Xanti
29.09.11,05:24
Platil si predtým z minima aspoň tri mesiace? Ak áno tak po 6 mesiacoch ked platíš poistenie z vyššieho základu, tak máš nárok na PN vyššiu.

No a čo sa týka toho poistenia, už len to slovo hovorí za seba. Ked poistíš auto a nič sa Ti 5 rokov nestane kým ho nepredáš napríklad tak tiež chceš od poisťovne peniaze späť? Nie nechceš, lebo Ti kryla chrbát. Mýlim sa?
ilona
29.09.11,05:24
Aglo6,

Pr. založíš živnosť 1.3.2012 neplatíš odvody do SP, ale pri DP za rok 2012 teda v roku 2013 zistíš, že si prekročila príjem, a tak spätne budeš povinné dôchodkové odvody doplácať.

Taký je návrh, čo prejde parlamentom a prezidentom ukáže až čas.

To je tiež proti zdravému rozumu, doplácať odvody, ale poisťovňa SZČO PN-ku doplácať ak by bol predchádzajúci rok chorí nebude.
Xanti
29.09.11,05:26
To je tiež proti zdravému rozumu, doplácať odvody, ale poisťovňa SZČO PN-ku doplácať ak by bol predchádzajúci rok chorí nebude. No s PN máš pravdu, lebo nemocenské poistenie sa nedá doplatiť spätne ani teraz, a nebude sa dať ani potom zrejme na rozdiel od dôchodkového poistenia.
ilona
29.09.11,05:32
No a čo sa týka toho poistenia, už len to slovo hovorí za seba. Ked poistíš auto a nič sa Ti 5 rokov nestane kým ho nepredáš napríklad tak tiež chceš od poisťovne peniaze späť? Nie nechceš, lebo Ti kryla chrbát. Mýlim sa?[/QUOTE]

Myslím si že tu ide skorej o ten strach, že sa ľudia boja ke´d ochorejú čo bude s nimi, z čoho budú žiť, bola to taká istota. Aj poisťovne keby raz schválili poistky na autá,raz ich zrušili a jazdili by ste na novom aute bez poistky tiež by ste neboli spokojný. A te je len auto, ale tu ide o ľudí a o rodinu.
Gabriela555
29.09.11,05:37
Som nezamestnaná, evidovaná na úrade práce, platím si dobrovoľné nemocenské poistenie už 2 roky. Ako to bude so mnou, tiež sa ma to dotkne a nebudem sa už môcť dobrovoľne poistiť. ďakujem za odpoveď
Xanti
29.09.11,05:39
Gabriela,
zrejme áno a tiež sa nebudeš môcť dobrovolne poistiť, treba sledovať zákon ako sa zmení.
Xanti
29.09.11,05:41
Myslím si že tu ide skorej o ten strach, že sa ľudia boja ke´d ochorejú čo bude s nimi, z čoho budú žiť, bola to taká istota. Aj poisťovne keby raz schválili poistky na autá,raz ich zrušili a jazdili by ste na novom aute bez poistky tiež by ste neboli spokojný. A te je len auto, ale tu ide o ľudí a o rodinu. Ja súhlasím,
no sú komerčné poisťovne čo ludí poistia pre prípad PN alebo hospitalizácie. To je výhodné naozaj ak je príjem nízky a človek má úvery na krku, ktoré treba platiť aj počas PN.
Taká bežná denná taxa v prípade PN je 10e ... ale zvyčajne tam majú podmienky, napríklad PN musí trvať viac ako 28 dní a tak.
A samozrejme komerčné poisťovne nepoistia chorých, len zdravých. To je obrovská nevýhoda pre ľudí.
ilona
29.09.11,05:48
Xanti, to je to hrozné, že sa to dotkne strašne veľa ľudí a ministrovi je to jedno,jeho sa to netýka. Ja okolo seba vidím len ľudí, ktorí to potrebovali a nie tých čo to zneužívali.
duro906
29.09.11,06:46
Xanti, ja sa pokúsim tú moju otázku položiť jednoduchšie. Keď bude zrušené dobrovoľné poistenie od 1.1.2012 a ja budem mať tých požadovaných 270 dní aj z toho prvého aj druhé platenia poistného, keď budem platiť naďalej a ochoriem!!!!!!, budem mať nárok na nemocenské???????? Lebo keď si platím poistku na auto, tak mi havárku zaplatia. Keď nenabúram, nepotrebujem platiť. Odpovieš mi teda,načo mám ďalej platiť, keď to poistné rušia?
Xanti
29.09.11,06:50
Zatiaľ to nie je schválené,
ak to zrušia tak to zrušia aj tebe a nebudeš mať v roku 2012 nárok na platenú PN.
Teda ak si zamestnanec.

Ak si SZCO a povinne platíš odvody do SP, tak v návrhu je, že budeš môcť uzavrieť DNP.
marjankaj
29.09.11,07:47
Xanti, ja sa pokúsim tú moju otázku položiť jednoduchšie. Keď bude zrušené dobrovoľné poistenie od 1.1.2012 a ja budem mať tých požadovaných 270 dní aj z toho prvého aj druhé platenia poistného, keď budem platiť naďalej a ochoriem!!!!!!, budem mať nárok na nemocenské???????? Lebo keď si platím poistku na auto, tak mi havárku zaplatia. Keď nenabúram, nepotrebujem platiť. Odpovieš mi teda,načo mám ďalej platiť, keď to poistné rušia?

Keď by si tú poistku zrušil a na druhý deň nabúral, tak ti nič nezaplatia. Tu to bude to isté. Ešte bude niečo v prechodných ustanoveniach. Ale čo tam bude, to ti dnes nepovie na 100% nikto. Dokonca ani to či to bude schválené. Až keď ten zákon vyjde v zbierke. Od 1.1.2012 vraj budú zavedené "balíky" dobrovoľného poistenia. Ale zrejme už to nebude také "výhodné".
tamci
29.09.11,07:53
Ak som teraz DNP + zamestnaná, od decembra 2011 mi bude vypočítaná a vyplácaná materská (do cca augusta 2012) aj z DNP aj zo zamestnania, ostane mi materská vypočítaná aj z DNP aj po 1.1.2012? Keď už ju raz vypočítajú aj z DNP, tak už by ju asi nemali meniť, alebo sa mýlim? T.j. keď mi bude od 1.1.2012 DNP zrušené, materskú to už neovplyvní, keďže tá bude vypočítaná ešte v tomto roku?
alušik
29.09.11,08:15
Ak som teraz DNP + zamestnaná, od decembra 2011 mi bude vypočítaná a vyplácaná materská (do cca augusta 2012) aj z DNP aj zo zamestnania, ostane mi materská vypočítaná aj z DNP aj po 1.1.2012? Keď už ju raz vypočítajú aj z DNP, tak už by ju asi nemali meniť, alebo sa mýlim? T.j. keď mi bude od 1.1.2012 DNP zrušené, materskú to už neovplyvní, keďže tá bude vypočítaná ešte v tomto roku?
Dávky priznané do 31.12.2011 sa už nebudú prepočítavať, čiže materské Vám to už neovplyvní.
aglo6
29.09.11,08:39
no ja uz zivnost mam, ale tohto roku podla terajsieho zakona mi nevyplyvali povinne odvody do SP . Prave som zacala zvazovat dobrovolne nemocenske poistenie, a tak neviem, ci este do toho ist alebo pockat , co bude od 1.1.2012
Poradite?
Ďakujem
barcelonka
29.09.11,08:51
ahojte, aj ja som sa chcela spytat, ci sa mi oplati teraz si zacat platit DNP, kedze by som chcela v r2012 ist na matersku. Poradite, cakam vase nazory. Dakujem
Kvaka
29.09.11,09:59
Ak som teraz DNP + zamestnaná, od decembra 2011 mi bude vypočítaná a vyplácaná materská (do cca augusta 2012) aj z DNP aj zo zamestnania, ostane mi materská vypočítaná aj z DNP aj po 1.1.2012? Keď už ju raz vypočítajú aj z DNP, tak už by ju asi nemali meniť, alebo sa mýlim? T.j. keď mi bude od 1.1.2012 DNP zrušené, materskú to už neovplyvní, keďže tá bude vypočítaná ešte v tomto roku?
Akurát sa ti môže ešte materské zvýšiť a predĺžiť, ak sa návrh schváli. Podľa prechodných ustanovení sa navrhuje predĺženie výplaty materského na 40 týždňov a zvýšenie materského na 65%, ak nárok na dávku vznikol pred 1. januárom 2012 a trvá aj po tomto dátume.
ilona
29.09.11,10:00
ahojte, aj ja som sa chcela spytat, ci sa mi oplati teraz si zacat platit DNP, kedze by som chcela v r2012 ist na matersku. Poradite, cakam vase nazory. Dakujem

Či sa to oplatí Vám so 100% istotou neodpovie nikto, lebo nikto nevie čo v parlamente schvália.
Kvaka
29.09.11,10:04
Obdobie platenia by sa malo započítať, nároky len ak by ti dôvod na poskytnutie dávky vznikol v tomto roku, ale najdôležitejšiu informáciu si nepovedala, si zamestnanec? Ak áno, tak DNP neplať.
aglo6
29.09.11,10:42
Ja súhlasím,
no sú komerčné poisťovne čo ludí poistia pre prípad PN alebo hospitalizácie. To je výhodné naozaj ak je príjem nízky a človek má úvery na krku, ktoré treba platiť aj počas PN.
Taká bežná denná taxa v prípade PN je 10e ... ale zvyčajne tam majú podmienky, napríklad PN musí trvať viac ako 28 dní a tak.
A samozrejme komerčné poisťovne nepoistia chorých, len zdravých. To je obrovská nevýhoda pre ľudí.

Len ktorá komerčná poisťovňa vás takto poistí? Vždy je to pripoistenie k nejakej životnej alebo invest. poistke.A tú uzatvárať trebars okolo veku 50-55 rokov,hmmm...
marjankaj
29.09.11,10:54
Len ktorá komerčná poisťovňa vás takto poistí? Vždy je to pripoistenie k nejakej životnej alebo invest. poistke.A tú uzatvárať trebars okolo veku 50-55 rokov,hmmm...

No keď chceš, aby sa ti to vrátilo, tak si to odkladaj na svoj účet. A vráti sa ti to aj s úrokom.
Ak chceš viac ako si vložil, tak budeš mať smolu.
tibor1000
29.09.11,11:18
Dobrý deň prajem poraďáci. Prosím Vás o názor: manželka sa dobrovolne pripoistila 7.1.2011. Zo zamestnania si platila normálne nemocenské poistenie aj v r. 2010,aj v r. 2011. Od dnes 29.9.2011 má PN, rizikové tehotenstvo. Predpokladaný pôrod má v máji 2012. U gynekologa sa jej pytali,či jej maju vypísať 2 PN, či aj na dobrovolne NP,ale povedala ze jej to vyjde az od októbra 2011 (po 270 dňoch). rozumieme tomu správne?
dnes je teda 264 den dobrovolne nemocensky pripoistená. Má si íst po 271 dni vypýtať ku gynekológovi aj druhú PN? táto PN je zatial dočasná,mozno ju potom lekár opat vypíše do práce.. v takom prípade ked nastúpi na materskú v 5/2012 nebude mať vyššiu matersku prosim? ďakujem vopred velmi moc za radu
brčko
29.09.11,11:33
Dobrý deň prajem poraďáci. Prosím Vás o názor: manželka sa dobrovolne pripoistila 7.1.2011. Zo zamestnania si platila normálne nemocenské poistenie aj v r. 2010,aj v r. 2011. Od dnes 29.9.2011 má PN, rizikové tehotenstvo. Predpokladaný pôrod má v máji 2012. U gynekologa sa jej pytali,či jej maju vypísať 2 PN, či aj na dobrovolne NP,ale povedala ze jej to vyjde az od októbra 2011 (po 270 dňoch). rozumieme tomu správne?
dnes je teda 264 den dobrovolne nemocensky pripoistená. Má si íst po 271 dni vypýtať ku gynekológovi aj druhú PN? táto PN je zatial dočasná,mozno ju potom lekár opat vypíše do práce.. v takom prípade ked nastúpi na materskú v 5/2012 nebude mať vyššiu matersku prosim? ďakujem vopred velmi moc za radu

čo sa týka pn, prečítaj si príspevok č.26 - odpoved zo SP v tejto téme http://www.porada.sk/t177236-p3-vypoved-ochranna-doba-marodka.html#post1858364
píšu tam aj o dátumoch začiatku pn a dostiahnutí 270dní.

ak nemá v období 29.9.2009 doteraz žiadne ukončené nem.poistenie (nepíšeš, či jej trvá stále ten istý prac.pomer, alebo iný), tak nárok na nemocenské z dnp mať nebude. Ak jej dnp vzniklo 7.1.2011, tak až ked by pn vznikla najskôr 4.10., tak vzniká nárok na nem.z dnp.

čo sa týka materského, záleží na zákone, čo bude účinný v čase nástupu na md. Podla toho, čo poznáme pôvodný návrh zákona, tak aj keby jej dnp zaniklo 31.12.2011, tak nárok z dnp na materské jej vznikne v ochrannej lehote (tá je 8mes. ak nem.poistenie zaniklo v čase tehotenstva) a aj podm. aspon 26týž. má splnenú, tj. rátala by sa z dnp z vym.základov v obd. 7.1.-30.11.2011. Podstatné ale bude aby jej už po ukončení nem.poistenia nevzniklo žiadne nové nem.poistenie (ani nové dnp!!! ani nový prac.pomer) a aby zaplatila poistné do 8.1.2012, resp. možno 9.1.2012 (ak je 8.1. víkend). Ale toto všetko píšem len podla toho, čo navrhujú. Podstatné však bude, aká bude finálna podoba zákona a tam každá zmena slovíčka môže znamenať zmenu. T.j. nemusí toto presne sedieť. Potom po schválení zákona sa treba ešte informovať nanovo, čo spraviť.
Xanti
29.09.11,11:35
Len ktorá komerčná poisťovňa vás takto poistí? Vždy je to pripoistenie k nejakej životnej alebo invest. poistke.A tú uzatvárať trebars okolo veku 50-55 rokov,hmmm... Nie je to vždy poistenie k životnej poistke.
Bežne som tie poistky robila samostatne. A na moju radu si takú poistku uzavrel aj kolega niekedy v marci toho roku. Len čisto poistenie PN a hospitalizácie. Nebudem menovať poisťovňu aby som nerobila reklamu.
Akurát, že je tá poistka odvodená od veku, čím je človek starší tým je vyššia.

Moji známy ju majú práve pre prípad, že pôjdu na PN a hypo treba splácať či je človek zdravý alebo nemocný. Len to má nevyhodu, že musia marodovať minimálne 28 dní aby im poisťovňa čosi vyplatila. :(
barcelonka
29.09.11,11:37
Dakujem, za odpoved, som zamestnana takze to necham tak. Ale som z toho mimo preco sa mi to neoplati ked som zamestnana?
Xanti
29.09.11,11:38
Barcelonka,
ak schvália ten zákon, tak nebude možné mať popri zamestnaní aj DNP. Je nás veľa zamestnaných, čo si to platíme pre istotu a ....
topper1
29.09.11,12:06
Nemyslím si, že DNP je to iste ako poistenie auta. ..
Pretože, ak schvália novelu, tak som zbytočne v roku 2011 platil DNP vyššie ako z minimálného základu. (ak ho platim dlhodobo).
Ked ho chcu zrušiť tak OK, ale nech sa ponechá možnosť aby sa pri výpočte denného vymeriav. základu pri PN v roku 2012 prihliadalo aj na zaplatené DNP v roku 2011. ...potom to bude myslim spravodlive.
Zelkaem
29.09.11,12:17
Som taká naštvaná, ako je tá Radičová vo vláde, tak stále počúvam o nejakých zmenách, ale nič k lepšiemu, ale k horšiemu. Potom sa ľudia čudujú, že je toľko samovrážd.
Balos83
29.09.11,12:39
Podľa mňa takto ton určite nebude, lebopokiaľ nemám aktívny poistný vzťah DNP, tak po ochrannej lehote nemáš nárok na PN z neho! :( Pri PN tožiť možeš si uplatniť nárok len z aktívného poistného pomeru ale v ochrannej lehote! :( Smola ten náš milovaný štát chce sa snami zase vybabrať! :(
ilona
29.09.11,12:47
No keď chceš, aby sa ti to vrátilo, tak si to odkladaj na svoj účet. A vráti sa ti to aj s úrokom.
Ak chceš viac ako si vložil, tak budeš mať smolu.

V tom je problém, že ľudia keby boli vedeli, že to zrušia, radšej by si boli dávali tie peniaze na účet. Kto zaručí, keď si platíš dôchodkové a príde niekto " múdri" zruší to a povie Ti že dôchodok nedostaneš. Však to sa pomaly aj to dá čakať od vlády. Kde je zaručené, keď ľudia sa od r. 2012 pripoistia dobrovolne, začnú platiť ponúkané balíky, že po pár rokoch platenia to nezrušia ? Nedá sa už veriť ničomu.
tibor1000
29.09.11,15:17
Uf ďakujem pekne Brčko. DOkelu,takže z DNP nebude mať nič? iba ak by náhodou šla na gynekologom pre novu PN, v oktobri však? najlepšie by bolo,keby jej dal novu od toho 4.10.2011 no inak nič moc... :-(( u jedného zamestnávateľa je nepretrzite od 1.1.2009. Nevieš prosim poradiť čo s tou PN? žeby si ju zrušila, dala zatial na týžden dovolenku,a šla si po novu PN napr. od 5.10.2011,može byť? Dakujem moc moc
katad
29.09.11,15:30
Pokiaľ si dobre pamätám tak, keď som sa prihlasovala na DPN, bolo mi povedané, že čerpať z neho sa dá (v prípade PN , alebo materskej) dva roky, zatiaľ som nečerpala, na toto sa neprihliada? A prečo na sociálke naďalej veselo prihlasujú ľudí na DPN? Potrebujú nazbierať peniaze???? Zakon schvália cca 19.12. , keď ľudia majú celkom iné strosti. Prečo o tom nehovoria teraz, iba dookola riešia EUROVAL, čo chcú zakryť? Rada by som počula aj názor pána "ministra" na túto tému! Prečo mlčí? Nech sprísnia kontroly na lekárov , tí dávajú P-ky za úplatky aj 5x po sebe, priepustky vystavia v pohode dva týždne dozadu. To sa nám kontkrétne stalo a museli sme opravovať výkazy.
rodina1
29.09.11,15:33
Uf ďakujem pekne Brčko. DOkelu,takže z DNP nebude mať nič? iba ak by náhodou šla na gynekologom pre novu PN, v oktobri však? najlepšie by bolo,keby jej dal novu od toho 4.10.2011 no inak nič moc... :-(( u jedného zamestnávateľa je nepretrzite od 1.1.2009. Nevieš prosim poradiť čo s tou PN? žeby si ju zrušila, dala zatial na týžden dovolenku,a šla si po novu PN napr. od 5.10.2011,može byť? Dakujem moc moc

Myslím si, že najlepšie je terajšiu PN naozaj stornovať, na tých pár dní si dať dovolenku a potom vystaviť dve PN, aby bolo možné čerpať nemocenské aj zo zamestnania aj z DNP (ak jej k podmienke čerpania nemocenského z DNP chýba skutočne tak málo dní).
Dúfam, že ostatní budú so mnou súhlasiť.
rodina1
29.09.11,15:34
Pokiaľ si dobre pamätám tak, keď som sa prihlasovala na DPN, bolo mi povedané, že čerpať z neho sa dá (v prípade PN , alebo materskej) dva roky, zatiaľ som nečerpala, na toto sa neprihliada? A prečo na sociálke naďalej veselo prihlasujú ľudí na DPN? Potrebujú nazbierať peniaze???? Zakon schvália cca 19.12. , keď ľudia majú celkom iné strosti. Prečo o tom nehovoria teraz, iba dookola riešia EUROVAL, čo chcú zakryť? Rada by som počula aj názor pána "ministra" na túto tému! Prečo mlčí? Nech sprísnia kontroly na lekárov , tí dávajú P-ky za úplatky aj 5x po sebe, priepustky vystavia v pohode dva týždne dozadu. To sa nám kontkrétne stalo a museli sme opravovať výkazy.

Pokiaľ zákon nie je shválený, stále platí terajší zákon, takže na SP ti nemôžu poradiť, aby si si DNP nedávala ...
katad
29.09.11,15:53
To mi je jasné, že to ešte platí , keď to nieje podpísané, ale snáď by tam malo byť nejaké prechodné obdobie, nie? Čiže, keď sa niekto prihlási v decembri na DPN, zaplatí to v januári do 08., keď to v podstate už nebude platiť, že? A možno mu príde esťe výzva na uhradenie. HA-HA:confused:
duro906
29.09.11,17:44
Zatiaľ to nie je schválené,
ak to zrušia tak to zrušia aj tebe a nebudeš mať v roku 2012 nárok na platenú PN.
Teda ak si zamestnanec.

Ak si SZCO a povinne platíš odvody do SP, tak v návrhu je, že budeš môcť uzavrieť DNP.Xanti, ďakujem za tvoju trpezlivosť, lebo toto čo tu píšete je pre mňa Babylon. Ja som nezamestnaný a toho času na čiastočnom invalidnom dôchodku. Kto by tak ľahko zamestnal málo zdravého. Preto som si platil to dobrovolné poistenie, lebo ma čaká ešte operácia bedrového kĺbu. A navyše som sám a aj platím na dieťa. Tak teraz neviem, keď to platím a operáciu budem mať v júni 2012, či sa mi to oplatí platiť ďalej, alebo to mám zrušiť.
Xanti
29.09.11,17:49
Duro,
ťažko povedať. Ak to zrušíš teraz a ochorieš do konca roka, tak nedostaneš nič. Ak to nezrušíš a zhorší sa Ti zdravotný stav a pôjdeš na PN do konca roka tak dostaneš ju zaplatenú. Naozaj veľmi ťažko je Ti dať jednoznačnú odpoved.
Hádam sa už čoskoro dozvieme aký zákon s akými podmienkami schvália.
ewita888
29.09.11,18:09
Pokiaľ si dobre pamätám tak, keď som sa prihlasovala na DPN, bolo mi povedané, že čerpať z neho sa dá (v prípade PN , alebo materskej) dva roky, zatiaľ som nečerpala, na toto sa neprihliada? A prečo na sociálke naďalej veselo prihlasujú ľudí na DPN? Potrebujú nazbierať peniaze???? Zakon schvália cca 19.12. , keď ľudia majú celkom iné strosti. Prečo o tom nehovoria teraz, iba dookola riešia EUROVAL, čo chcú zakryť? Rada by som počula aj názor pána "ministra" na túto tému! Prečo mlčí? Nech sprísnia kontroly na lekárov , tí dávajú P-ky za úplatky aj 5x po sebe, priepustky vystavia v pohode dva týždne dozadu. To sa nám kontkrétne stalo a museli sme opravovať výkazy.
Je to naozaj hnusné, ak to bude platiť od roku 2012... mali by ešte vyplácať dávky v roku 2012 tým, čo si platili DNP v roku 2011... a v 2012 už DNP nepoisťovať..
marjankaj
29.09.11,20:18
V tom je problém, že ľudia keby boli vedeli, že to zrušia, radšej by si boli dávali tie peniaze na účet. Kto zaručí, keď si platíš dôchodkové a príde niekto " múdri" zruší to a povie Ti že dôchodok nedostaneš. Však to sa pomaly aj to dá čakať od vlády. Kde je zaručené, keď ľudia sa od r. 2012 pripoistia dobrovolne, začnú platiť ponúkané balíky, že po pár rokoch platenia to nezrušia ? Nedá sa už veriť ničomu.
No to sa dalo ľahko domyslieť. Urobili capa záhradníkom, tak bolo jasné, že takéto "výhodné" poistenie zatrhne. Kto vie ako to všetko schvália.
Ani grécki dôchodcovia netušili, že im zoberú zrazu 400 € dôchodku. A aj ten znížený im môžeme my iba závidieť.
duro906
30.09.11,05:15
Ďakujem Xanti za tvoje rady. Tak som si prečítal, že ten minister je Mihál. Ale s nami pekne vybabráva. A čo robia v tom pléne ti právnici. Vašk on dopredu musel vedieť, že keď tam poskladáme peniaze a on to zákonom zruší, tak nás diskvalifikoval.
Keď sa ľudia boja vlády, je to teror. Treba, aby sa vláda bála ľudí, ako napríklad aj v tom Grécku. Lebo inak pokapeme.
ilona
30.09.11,05:20
Marjankaj väčšinou DNP označujú ,ako aj ty za " výhodné". Pre mňa nech zrušia to " výhodné",ak to niekto naozaj zneužíval,ale nech nechajú tým, čo si to platia roky a je to ich jediná istota,ak by náhodou ochoreli. V mojom okolí mám prípady čo robí na 4 hodiny,lebo viac si nemôže dovoliť musí sa starať o chorú matku a tak si pripláca, 60 ročný zarába 350 € a pripláca si to preto,aby náhodou keď ochorie mal na nájom a nedostal sa na ulicu,samozrejme by som mohla ďalej písať o dôvodoch čo naozaj nie su špekulatívne, len neviem či to má význam.
Kvaka
30.09.11,08:51
Marjankaj väčšinou DNP označujú ,ako aj ty za " výhodné". Pre mňa nech zrušia to " výhodné",ak to niekto naozaj zneužíval,ale nech nechajú tým, čo si to platia roky a je to ich jediná istota,ak by náhodou ochoreli. V mojom okolí mám prípady čo robí na 4 hodiny,lebo viac si nemôže dovoliť musí sa starať o chorú matku a tak si pripláca, 60 ročný zarába 350 € a pripláca si to preto,aby náhodou keď ochorie mal na nájom a nedostal sa na ulicu,samozrejme by som mohla ďalej písať o dôvodoch čo naozaj nie su špekulatívne, len neviem či to má význam.
Ja mám rovnaký názor. Je veľmi veľa ľudí, čo majú skutočne nízke príjmy, robia za minimálnu mzdu a práve preto si platia aj dobrovoľné poistenie. Ak sa týmto zamestnancom od 1.1.2012 neumožní pripoistenie, tak v prípade choroby ostanú naozaj platobne neschopní. Vždy sa môže niečo udiať, nejaké vážnejšie ochorenie v rodine, starostlivosť o chorých rodičov, ale splátky úveru nepočkajú, za byt alebo energie platiť treba. Myslím si, že nie každý iba zneužíval systém, a okrem toho, toto sa už v zákone aj poriešilo, už si musí každý platiť dlhšiu dobu, aby mal nejaký nárok. Diery sa majú zaplátať, najmä aby sa systém nezneužíval, ale nie je užitočné vyrobiť také záplaty, ktoré budú vyštopkané peniazmi chudobných a urobia z ľudí v prípade nejakého ochorenia neplatičov za byt, neplatičov splátok úverov a v konečnom dôsledku možno aj bezdomovcov. A myslím si, že ak niekto v súčasnej dobe platí DNP, malo by mu byť umožnené, aby si uplatnil všetky nároky z tohto platenia aj v roku 2012, podľa teraz platných predpisov, bez ohľadu na to, či sa toto DNP zo zákona k 31.12.2011 zruší. Myslím, že to nebude až taká veľká strata pre štát v porovnaní s tým, čo by títo pripoistení jednotlivci, platiaci teraz v dobrej viere, stratili.
Pikoška
30.09.11,14:17
Nie veľmi sa zaoberám neschválenými zákonmi, ale túto diskusiu som dočítala podrobne. Matematik na sociálke, desivá kombinácia.
Na vlastné oči som nedávno bola svedkom toho, ako sa robí to povestné výpalné. Hrôza. Sedela som neďaleko výčapného pultu. Za ním mladá dievčina. Nenápadne si prisadol mladík. Mocný. Pekne oholený. S peknou reťazou. Na krku. Aj s peknými hodinkami. Drahými. Dievčinka otvorila kasu, mal prísny pohľad. A už sám si vybral, čo ona naskladala do pokladničky. Za bieleho dňa, bez najmenšieho strachu, ani sa nezačerveňal.:confused:
Pikoška
01.10.11,05:23
Nemyslím si, že DNP je to iste ako poistenie auta. ..
Pretože, ak schvália novelu, tak som zbytočne v roku 2011 platil DNP vyššie ako z minimálného základu. (ak ho platim dlhodobo).
Ked ho chcu zrušiť tak OK, ale nech sa ponechá možnosť aby sa pri výpočte denného vymeriav. základu pri PN v roku 2012 prihliadalo aj na zaplatené DNP v roku 2011. ...potom to bude myslim spravodlive.
Tak to teda máš pravdu. To nie je zďaleka to isté. Ak prejdú Mihálove rekonštrukcie poistenia, tak AUTO práve naberá na väčšej dôležitosti ako OBČAN:
Keď si poistím dobrovoľne auto, tak nikto neprikáže zákonom, že to poistenie musím zrušiť. Teším sa, že mi auto slúži, a teším sa rovnako, že v prípade búračky sa nezbláznim. A že sú aj positné podvody je viac, ako zrejmé. Ale poisťovne majú svojich agentov, a ten kto podviedol sa zodpovedá pred zákonom.
A ako by to malo byť s občanom?
Dobrovoľne sa poistí, a teší sa, že mu zatiaľ zdravie slúži, ale nedobrovoľne, teda z príkazu vyššej moci, tej sociálnej, musí poistenie ukončiť. Pokiaľ za auto po tej búračke, bude poisťovňa škodovú udalosť riešiť, tak občan po zhoršení zdravotného stavu pôjde do urnového hájika a na socálke šetríme dvakrát. Ono totiž dnes za lieky, za pobyt v nemocnici, kde treba už na vrátnici vyberať z vrecka peňaženku, o liečení v kúpeľoch ani nehovoriac.
Môžeme len ľutovať, že sme sa nenarodili ako autá.
P.S.
A ktože to tak úspešne zdevalvoval obsah pojmu DNP? Čo radil ako čerpať maximum a nie optimum si asi pripomínať nemusíme. Biznis je biznis.
Zdenka 0705
01.10.11,05:55
Možno ste mnohí nepostrehli, ale prvá vlna rušenia DNP bola už pred rokom. Teraz sa chystá zrejme 2. etapa a mám dojem, že celé DNP nakoniec náš pán minister zruší celkom. ..:(
Xanti
01.10.11,07:02
P.S.
A ktože to tak úspešne zdevalvoval obsah pojmu DNP? Čo radil ako čerpať maximum a nie optimum si asi pripomínať nemusíme. Biznis je biznis.Veľmi pekne píšeš,
no a aj to o tej devalvácii DNP.

Veď bolo samozrejme, že niekde si treba volebnú kampaň urobiť. Tak dotyčný minister si ju urobil na porade a ruku na srdce ktorí ste volili tú strečkujúcu sa stranu práve kvôli tomu, že sa Vám páčilo čo písal teraz už minister na porade.

Proste .... KEĎ VTÁČKA LAPAJÚ PEKNE MU SPIEVAJÚ ... a terajší minister tu hrkútal ako hrdlička ...
veronikasad
01.10.11,07:20
Zdenka, mamičkám nezruší ...
Zdenka 0705
01.10.11,07:25
.. Veronika, myslím, že zruší aj im .... ale nájde /vymyslí/ pre ne adekvátnu náhradu... iba pre mamičky
Kvaka
01.10.11,08:17
Nie som prívržencom nijakej politickej strany, mám rada, keď sú zákony jednoduché a keď je zákon spravodlivý ku každému. Nemyslím si, že jeden človek môže zmeniť sám, bez vedomia druhých, čokoľvek v zákone. Zákon prechádza zložitým schvaľovacím procesom, kým je napokon v NRSR schválený.

Všetci sme vedeli, že zámerom novej vlády bolo zjednodušenie systému odvodov a daní, odstránenie "dier" v zákone a nastavenie systému tak, aby bol v ďalšom období zavedený daňový bonus. Už dávno tu bola k tomu veľká diskusia na porade. Zjednodušenie v návrhu novely nejaké je, ale podľa mňa je zákon dosť neprehľadný.

K tomu DNP mám svoj názor, možno ovplyvnený tým, že som dôchodkyňa a nepracujem, len sa rýpem v zákonoch, najmä tu na porade. Akékoľvek poistenie, teda aj dobrovoľné, slúži na vykrytie straty na zárobku, či už počas choroby, alebo pre prípad straty zamestnania. Teda logicky nepatrí dôchodcom. Ja osobne som nikdy nebola dobrovoľne nijako poistená, ani ako dôchodkyňa, nikdy ma to ani nenapadlo, ale v čase, keď som odišla do dôchodku, som ani o takej možnosti nevedela.:D Nečerpala som ani možnú PN v ochrannej dobe, ale nečudujem sa tým, čo majú nízke príjmy, a dostali veľmi nízke dôchodky, ak túto dávku využijú.

Dávky z obidvoch poistení (NP aj PvN) nie sú v takej výške, aby dostatočne pokryli stratu na zárobku, ale keď majú ľudia nízke príjmy, tak potom je ich existencia v prípade týchto strát skutočne ohrozená. Preto by som nikomu, kto už má aj iné povinné nemocenské poistenie, nebrala možnosť zakázať balík dobrovoľného pripoistenia pre PN a nezamestnanosť. Ak sa nastavia podmienky tak, aby sa to nedalo zneužívať, prečo nie?
Katija
01.10.11,10:09
Nie som prívržencom nijakej politickej strany, mám rada, keď sú zákony jednoduché a keď je zákon spravodlivý ku každému. Nemyslím si, že jeden človek môže zmeniť sám, bez vedomia druhých, čokoľvek v zákone. Zákon prechádza zložitým schvaľovacím procesom, kým je napokon v NRSR schválený. Všetci sme vedeli, že zámerom novej vlády bolo zjednodušenie systému odvodov a daní, odstránenie "dier" v zákone a nastavenie systému tak, aby bol v ďalšom období zavedený daňový bonus. Už dávno tu bola k tomu veľká diskusia na porade. Zjednodušenie v návrhu novely nejaké je, ale podľa mňa je zákon dosť neprehľadný. K tomu DNP mám svoj názor, možno ovplyvnený tým, že som dôchodkyňa a nepracujem, len sa rýpem v zákonoch, najmä tu na porade. Akékoľvek poistenie, teda aj dobrovoľné, slúži na vykrytie straty na zárobku, či už počas choroby, alebo pre prípad straty zamestnania. Teda logicky nepatrí dôchodcom. Ja osobne som nikdy nebola dobrovoľne nijako poistená, ani ako dôchodkyňa, nikdy ma to ani nenapadlo, ale v čase, keď som odišla do dôchodku, som ani o takej možnosti nevedela.:D Nečerpala som ani možnú PN v ochrannej dobe, ale nečudujem sa tým, čo majú nízke príjmy, a dostali veľmi nízke dôchodky, ak túto dávku využijú. Dávky z obidvoch poistení (NP aj PvN) nie sú v takej výške, aby dostatočne pokryli stratu na zárobku, ale keď majú ľudia nízke príjmy, tak potom je ich existencia v prípade týchto strát skutočne ohrozená. Preto by som nikomu, kto už má aj iné povinné nemocenské poistenie, nebrala možnosť zakázať balík dobrovoľného pripoistenia pre PN a nezamestnanosť. Ak sa nastavia podmienky tak, aby sa to nedalo zneužívať, prečo nie?
Nerozumiem takejto logike. DNP minulý rok patrilo hocikomu, kto sa poistil.
Tento rok dôchodcom už nepatrí (tu začala diskriminácia v sociálnom poistení), ale napríklad študentom a nezamestnaným stále patrí. Akú stratu na zárobku im asi tak vykrýva?
No a zárobkovo činným DNP tiež patrí. Zaujímavé. Týmto má predsa vykryť stratu na zárobku povinné nemocenské poistenie, tak aký zárobok si vykrývajú keď si platia DNP? :cool: Žeby ten, čo nemajú?

Podľa mňa DNP nikdy neslúžilo a neslúži na vykrytie straty na zárobku (na to slúži povinné nemocenské poistenie), ale na zabezpečenie príjmu v dôsledku dočasnej pracovnej neschopnosti, tehotenstva a materstva. (§ 2 písm. a) zákona 461/2003 Z.z.)

DNP by malo patriť buď všetkým (platilo to od 1.1.2004-31.12.2010) , alebo nikomu (platilo to do 31.12.2003).
Ale to, čo je tu tento rok a čo sa chystá radšej nepomenujem, lebo na to slušné slovo nemám.
Kvaka
01.10.11,10:31
Nerozumiem takejto logike. DNP minulý rok patrilo hocikomu, kto sa poistil.
Tento rok dôchodcom už nepatrí (tu začala diskriminácia v sociálnom poistení), ale napríklad študentom a nezamestnaným stále patrí. Akú stratu na zárobku im asi tak vykrýva? Máš pravdu, len oni ešte budú zamestnaní a stratili by obdobie poistenia, možno tak?
No a zárobkovo činným DNP tiež patrí. Súhlasím, a malo by aj naďalej patriť, veď som písala vyššie. Zaujímavé. Týmto má predsa vykryť stratu na zárobku povinné nemocenské poistenie, (toto nestačí, preto to dobrovoľné pripoistenie, aj to som písala) tak aký zárobok si vykrývajú (dosiahnu vyššiu dávku pri ochorení) keď si platia DNP? :cool: Žeby ten, čo nemajú? :D
Podľa mňa DNP nikdy neslúžilo a neslúži na vykrytie straty na zárobku (na to slúži povinné nemocenské poistenie), spolu s povinným sa dosiahne vyššia náhrada príjmu, nie? ale na zabezpečenie príjmu v dôsledku dočasnej pracovnej neschopnosti, tehotenstva a materstva. (§ 2 písm. a) zákona 461/2003 Z.z.) :D

DNP by malo patriť buď všetkým (platilo to od 1.1.2004-31.12.2010) , alebo nikomu (platilo to do 31.12.2003).
Ale to, čo je tu tento rok a čo sa chystá radšej nepomenujem, lebo na to slušné slovo nemám.

Uvidíme, čo sa nakoniec schváli, ale netreba mlčať. Možno to niekto aj číta.
Katija
01.10.11,11:20
Uvidíme, čo sa nakoniec schváli, ale netreba mlčať. Možno to niekto aj číta.
Možno.
Lenže čo bolo, to bolo, terazky som majorom. A cieľ je jasný, môže vyprávať kto chce, čo chce.
Tochu odbočím.
Tak to bolo aj s predčasnými dôchodcami. V roku 2007 bol na internete zverejnený článok.
http://blog.etrend.sk/mihalblog/2007/07/15/diskriminacia-poberatelov-predcasnych-dochodkov/
No a koncom roka 2010 sa aj s pričinením autora schválilo všetko, čo predtým bolo kritizované.

(http://blog.etrend.sk/mihalblog/2007/07/15/diskriminacia-poberatelov-predcasnych-dochodkov/)
Zdenka 0705
01.10.11,11:21
Nerozumiem takejto logike. DNP minulý rok patrilo hocikomu, kto sa poistil.
Tento rok dôchodcom už nepatrí (tu začala diskriminácia v sociálnom poistení), ale napríklad študentom a nezamestnaným stále patrí. Akú stratu na zárobku im asi tak vykrýva?
No a zárobkovo činným DNP tiež patrí. Zaujímavé. Týmto má predsa vykryť stratu na zárobku povinné nemocenské poistenie, tak aký zárobok si vykrývajú keď si platia DNP? :cool: Žeby ten, čo nemajú?

Podľa mňa DNP nikdy neslúžilo a neslúži na vykrytie straty na zárobku (na to slúži povinné nemocenské poistenie), ale na zabezpečenie príjmu v dôsledku dočasnej pracovnej neschopnosti, tehotenstva a materstva. (§ 2 písm. a) zákona 461/2003 Z.z.)

DNP by malo patriť buď všetkým (platilo to od 1.1.2004-31.12.2010) , alebo nikomu (platilo to do 31.12.2003).
Ale to, čo je tu tento rok a čo sa chystá radšej nepomenujem, lebo na to slušné slovo nemám.
... za tento príspevok by som Ti dala aj 100 bodov! ... dobre si to napísala, súhlasím so všetkým, hlavne ten posledný odstavec mi hovorí z duše.
Kvaka
01.10.11,11:53
Možno.
Lenže čo bolo, to bolo, terazky som majorom. A cieľ je jasný, môže vyprávať kto chce, čo chce.
Tochu odbočím.
Tak to bolo aj s predčasnými dôchodcami. V roku 2007 bol na internete zverejnený článok.
http://blog.etrend.sk/mihalblog/2007/07/15/diskriminacia-poberatelov-predcasnych-dochodkov/
No a koncom roka 2010 sa aj s pričinením autora schválilo všetko, čo predtým bolo kritizované.

(http://blog.etrend.sk/mihalblog/2007/07/15/diskriminacia-poberatelov-predcasnych-dochodkov/)
Tak toto je svätá pravda, Katija, súhlasím najmä s touto časťou v blogu:
Na čo sa však v návrhu novely zabudlo (?), je vrátenie sumy o ktorú bol predčasný starobný dôchodok znížený “o 0, 5 % za každých začatých 30 dní od vzniku nároku na výplatu predčasného starobného dôchodku do dovŕšenia dôchodkového veku”.
No a na toto sa zabudlo vlastne aj teraz v novele. Lebo ak predčasný dôchodca pracuje, vlastne nepoberá nijaký dôchodok, má zastavenú jeho výplatu. Ale tých 0,5% za každých 30 dní bez poberania dôchodku už nedostane, nárok na to zvýšenie má len riadny starobný dôchodca za prácu bez poberania dôchodku. Tu je naozaj veľká diskriminácia predčasných dôchodcov.
Pikoška
01.10.11,11:57
To Kvaka, podľa Teba teda ak poistím doborovoľne auto, tak plnením získam nejakú stratu na niečom? Je ad absurdum, ak si opakovane pán minister niečím "kúpi" mamičky, aj keď im to osobne zo srdca želám. Lebo sa nádejá, že tie ho ešte budú voliť. Ale "odpad", ktorý z dôchodcov Mihál urobil, ktorí nemajú už možnosť platiť za lieky, vyhýbajú sa nemocniciam oblúkom, čo je dovolenka, o tom môžu už len spomínať, diskriminuje ich, a rovnako aj nezamestnaných, ktorí nie vlastným pričinením prešľapujú pred úradmi práce, ten plebs nemohol dlhodobo zneužívať DNP, lebo na maximum nemali, a lehota toho " využívania" je maximálne jeden rok. Dlhodobo tento pojem zneužíval ON. Pritom mnohí, čo sa na tomto likvidačnom procese podieľajú sa už za tie roky, čo tam sedia nabalili aj pre niekoľko generácií. Mnohí z tých, na DNP odkázaných si odtrhlo od úst tých 13 Eur, a ešte aj na tie sa pán veľkomožný ulakomili. Nie každý má dôchodok 1000 Eur, ba ani 500, veď priemer tých najmenej ohodnotených poznáš. Sýty hladnému neverí.
P.S.1 Ale dúfam, že pani Nicholsonovaná len čo vyrieši na Luníku 9 v ihličkách otázku Rómov, začne sa zaoberať aj plebsom.
P.S.2 Poslanci z opačného spektra, a Vy čo driemete? Pán Braňo Ondruš, nie len Eurovalom je Slovák živý.:confused:
Kvaka
01.10.11,12:24
To Kvaka, podľa Teba teda ak poistím doborovoľne auto, tak plnením získam nejakú stratu na niečom? V prípade škody na aute je aj nejaké plnenie z poistenia, náhrada škody na aute, či? Nám vlani auto ukradli a boli sme dobrovoľne teda havarijne poistení, a dostali sme plnenie a kúpili sme si iné obdobné auto. :) Konkrétne tu v prípade choroby alebo straty zamestnania, by to bola náhrada za stratu príjmu, zárobku, mne je jedno, ako sa to nazve, aspoň ja tomu tak rozumiem. Ak by ostalo DNP, tak by aj tá náhrada bola vyššia. Nie každý má vysoký zárobok.
Je ad absurdum, ak si opakovane pán minister niečím "kúpi" mamičky, aj keď im to osobne zo srdca želám. Lebo sa nádejá, že tie ho ešte budú voliť. Ale "odpad", ktorý z dôchodcov Mihál urobil, ktorí nemajú už možnosť platiť za lieky, vyhýbajú sa nemocniciam oblúkom, čo je dovolenka, o tom môžu už len spomínať, diskriminuje ich, a rovnako aj nezamestnaných, ktorí nie vlastným pričinením prešľapujú pred úradmi práce, ten plebs nemohol dlhodobo zneužívať DNP, lebo na maximum nemali, a lehota toho " využívania" je maximálne jeden rok. Presne tak, súhlasím, preto si myslím, že DNP by malo ostať každému, čo pracuje. Dlhodobo tento pojem zneužíval ON. Nesúhlasím so slovom zneužíval, podľa mňa vedel ako získať maximálne dávky z NP a preto radil tým, ktorí to potrebovali. Vtedy bol každému dobrý. Ja poradu dlho nepoznám, ale už som si tu o tom dosť prečítala, môžem mať aj svoj názor, tvoj ti neberiem. Pritom mnohí, čo sa na tomto likvidačnom procese podieľajú sa už za tie roky, čo tam sedia nabalili aj pre niekoľko generácií. Mnohí z tých, na DNP odkázaných si odtrhlo od úst tých 13 Eur, a ešte aj na tie sa pán veľkomožný ulakomili. Nie každý má dôchodok 1000 Eur, ba ani 500, veď priemer tých najmenej ohodnotených poznáš. Sýty hladnému neverí. Viem, ale ja tým hladným verím, poznám ich a trápi ma to, aj keď som možno trochu sýtejšia ako priemer. :)Ale keď ja k životu moc jesť ani nepotrebujem, ani tak, ani inak. :D Iba zdravie.
P.S.1 Ale dúfam, že pani Nicholsonovaná len čo vyrieši na Luníku 9 v ihličkách otázku Rómov, začne sa zaoberať aj plebsom.
P.S.2 Poslanci z opačného spektra, a Vy čo driemete? Pán Braňo Ondruš, nie len Eurovalom je Slovák živý.:confused:
Reagujem v texte.
Pikoška
01.10.11,12:39
To Kvaka, teším sa z Tvojho pozitívneho myslenia. Je dobré, že Ťa humor neopúšťa. Ani ja toho teraz veľa nezjem. Som na diéte. BODOVEJ.:)
video1983
01.10.11,13:03
velebnosti du blejt.... je to len otazka casu kedy sa aj "slovaci" prebudia a zacnu protesty ako v Grecku alebo nie?
Xanti
01.10.11,18:41
Nerozumiem takejto logike. DNP minulý rok patrilo hocikomu, kto sa poistil.
Tento rok dôchodcom už nepatrí (tu začala diskriminácia v sociálnom poistení) Možno by dôchodcovia uspeli na medzinárodnom súde v Haagu, ale fakt toto ma nenapadlo. , ale napríklad študentom a nezamestnaným stále patrí. Akú stratu na zárobku im asi tak vykrýva?

No a zárobkovo činným DNP tiež patrí. Zaujímavé. Týmto má predsa vykryť stratu na zárobku povinné nemocenské poistenie, tak aký zárobok si vykrývajú keď si platia DNP? :cool: Žeby ten, čo nemajú?

Podľa mňa DNP nikdy neslúžilo a neslúži na vykrytie straty na zárobku (na to slúži povinné nemocenské poistenie), ale na zabezpečenie príjmu v dôsledku dočasnej pracovnej neschopnosti, tehotenstva a materstva. (§ 2 písm. a) zákona 461/2003 Z.z.) Pekne napísané.

DNP by malo patriť buď všetkým (platilo to od 1.1.2004-31.12.2010) Ak budú nejaké jasné pravidlá a podmienky aby sa zamedzilo zneužívaniu , alebo nikomu (platilo to do 31.12.2003). Toto veľa ľudí položí. :(
Ale to, čo je tu tento rok a čo sa chystá radšej nepomenujem, lebo na to slušné slovo nemám.
Som zamestnanec,
pr. ak zarobím mesačne v hrubom 600 eur tj. v čistom cca 477 eur. A sa mi niečo stane, teda ochoriem, alebo som v nemocnici alebo čo ja viem ... a môj príjem zrazu je na úrovni 330 eur. Tak logicky ak mám svoj štandart nastavený na 470 eur tak mi chýba tých 140 eur mesačne ak zamarodujem.

Ak by som mala možnosť sa rozhodnúť či sa pripoistím aby v prípade PN alebo nejakej nečakanej udalosti mi príjem ostal v pôvodnej výške ( nemusím mať maximum ) tak to rada urobím.

Podľa mňa ak by mi zákon umožnil sa dopoistiť len do výšky môjho skutočného príjmu tak už to by bola obrovská úľava v prípade PN. Prečo na ministerstve nepremýšlajú takým spôsobom.

Ano stále je to diskriminačné, lebo ak niekto má čistý príjem 1000 eur , a maximálna PN je ohraničená na cca 600 eur tak bude aj tak aj tak nespokojný.
Pikoška
01.10.11,19:09
To slovíčko pri DNP - ZNEUŽITIE - už na mňa v tak skorumpovanom svete pôsobí smiešne. Každý má možnosť zneužiť všetko. Koľko poslancov, úradníkov na katastri, policajtov, ministrov, baníkov, účtovníkov zneužilo - svoje poslanie? A teda mnohí aj platy z daní občanov? A toto omieľanie á la Mihál už je tak nechutné, že stačí si pozrieť sled opatrení a kto mal z matiky jednotku, tak pozná čarovné slovíčko - zneužitie - na zakrytie matematických ťahov v šetrení. Ak tvrdí Mihál, že bolo zneužité, nech predloží dôkazy. A teším sa, keď dá tento štát prvý dôchodca za diskrimináciu na súd.
ilona
02.10.11,06:20
No aspon sme sa vysťažovali jeden druhému, len mali by sme to niekde oznámiť na kompetentné miesta. Myslíte , že tu to niekto číta taký, čo by to mohol ovplyvniť? Zamýšľa sa nad týmito preblémami vôbec niektorý z poslancov? Neviem ako im otvoriť oči, ale možno keby každý z nás napísal do NR svoje pripomienky, možno by sa aspon trošičku nad tým zamysleli a možno by to aj niečo zmenilo.
rodina1
02.10.11,08:19
Som za a ak skutočne niekto, kto sa v tom vyzná, je ochotný napísať, či nejaký podnet, alebo sťažnosť, trebárs aj na súd do Haagu, budem medzi prvými, kto sa podpíšu. Veď nielen dôchodcovia sú diskriminovaní, ale ak prejde návrh zákona, tak to bude prinajmenšom polovica obyvateľstva tohto štátu.
Už som to tu písala, že ja, ako nezamestnaná, som občiankou tohto štátu, a prečo by som sa nemohla dobrovoľne pripostiť? Veď si pomaly "odtŕham od huby", aby som mesačne poistenie platila. Už dávno nemám sedemnásť, roky pribúdajú a s nimi tiež aj choroby. "Zatiaľ" nie som vážne chorá, a dúfam, že ani nebudem, ale ako sa hovorí "človek mieni, Pán Boh mení" ...
Pikoška
02.10.11,09:13
Celkom určite to tu čítajú aj kompetentní, ale čo už s tým narobia, keď je tá hospodárska a finančná kríza? Aký minister rezortu a jemu naklonená vláda, také zákony. Jedna vláda uzákoní, druhá zruší.
Neviem si predstaviť čo by nastalo, ak by jedna vláda uzákonila partnerstvo homosexuálov a druhá by im to zrušila.:) Čo potom s tými obrúčkami? Ešte k tomu, keď zlato momentálne stráca.;)

So zákonmi je to podobné ako s párkami. Je lepšie, keď nevidíme, ako sa robia.
Otto von Bismarck (http://citaty.vychytane.sk/a/Otto von Bismarck/)

P.S. Ja sa pridávam, a načo do Haagu, veď aj tu máme právny štát.
rodina1
02.10.11,09:34
... ten právny štát, no aj o tom by sa dalo diskutovať ... ako sa hovorí "kto maže, ten jede" ... nech je spravodlivosť akokoľvek slepá, je zaujímavé, že poväčšinou sa prikloní na stranu toho "mažúceho" ...
marjankaj
02.10.11,12:08
No aspon sme sa vysťažovali jeden druhému, len mali by sme to niekde oznámiť na kompetentné miesta. Myslíte , že tu to niekto číta taký, čo by to mohol ovplyvniť? Zamýšľa sa nad týmito preblémami vôbec niektorý z poslancov? Neviem ako im otvoriť oči, ale možno keby každý z nás napísal do NR svoje pripomienky, možno by sa aspon trošičku nad tým zamysleli a možno by to aj niečo zmenilo.
To im môžeme zrátať iba vo voľbách, pri takomto stave. Horšie je, že si nie je z čoho vyberať. Ťažko možno očakávať, že kompetentní budú brať do úvahy naše pripomienky. Majú väčšinu hlasov v parlamente, a musia poslúchať svojich straníckych šéfov, čo im nariadia. Inak sa v ďalších voľbách nedostanú na zvoliteľné miesta. Ani celá opozícia so svojimi hlasmi im v tom nedokáže zabrániť. Dokonca aj ten euroval nakoniec schvália. Predsa si nepodpília pod sebou konár.
Pikoška
02.10.11,15:40
To im môžeme zrátať iba vo voľbách, pri takomto stave. Horšie je, že si nie je z čoho vyberať. Ťažko možno očakávať, že kompetentní budú brať do úvahy naše pripomienky. Majú väčšinu hlasov v parlamente, a musia poslúchať svojich straníckych šéfov, čo im nariadia. Inak sa v ďalších voľbách nedostanú na zvoliteľné miesta. Ani celá opozícia so svojimi hlasmi im v tom nedokáže zabrániť. Dokonca aj ten euroval nakoniec schvália. Predsa si nepodpília pod sebou konár.Oni si určite ten konár nepodpália. Veď na ňom sedia a je im dobre. Ale Slováci do ulíc nepôjdu, ani keď im rovno na hlavy na......lejú smotánku.:rolleyes:
Pikoška
02.10.11,17:48
aglo6
02.10.11,18:52
http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&mod=news&nid=824&lg=sk
pozerstvo ako za komunizmu, este treba pochvalu pred rozvinutou zastavou BSP
SPECTRUM
03.10.11,09:29
Čo takýto prípad. Mamička je zamestnaná, platila si aj DNP, zatiaľ ho nezrušila. Automaticky sa zruší resp.sa odhlási 31.12.2011 a keď bude na rodičovskom tak sa prihlási. Je od 21.8.2011 na materskej. Ak prejde zákon, je povinne dôchodkovo poistená (platí za ňu štát), bude mať prerušené nemocenské pri poberaní rodičovského príspevku, teda berie sa akoby ukončené počas poberania. Niekedy 25.5.2012 prejde na rodičovský. Takže podmienka byť povinne dôchodkovo poistená splnená bude - tak dobrovoľne sa poistiť môže a vyberie si "balíček" DNP+poistenie v nezamestnanosti sadzba 6% z VZ, neviem ešte akého a môže poberať ošetrovné, nemocenské a možno žeby aj materské, ak by prechádzala na ďalšiu materskú z rodičovského príspevku ??? Čo vy na to ? Dalo by sa ? Len nech to nečíta p.Mihál, nič pre jeho oči ...
nika224
03.10.11,10:48
Ja si myslím, že nemôže, pretože je aj zamestnancom. Počas tohoto obdobia je obdobie povinného nemocenského poistenia "beží", aj keď sa fyzicky neodvádza.
SPECTRUM
03.10.11,11:32
Ja si myslím, že nemôže, pretože je aj zamestnancom. Počas tohoto obdobia je obdobie povinného nemocenského poistenia "beží", aj keď sa fyzicky neodvádza.
práveže pov.nem.poistenie je prerušené registračným listom fyzickej osoby, ktorý podáva zamestnávateľ, teda nie je povinne nemocensky poistená, nespomína sa tam, že to nemôže byť zamestnanec, ktorý je na rodičovskom príspevku. Veď uvidíme, čo prinesie schválenie, ale je to hrúúúza.
felama67
03.10.11,14:39
Je to diskriminačné pre nízkopríjmovích ľudí, ale čo živnostníci. Môj muž je drobný živnostník, ktorý je už po dvoch operáciách, platí "viac" ako z min. mzdy, nakoľko szčo teraz platia z priem. mzdy v NH, maródku mal cca 140 EUR mesačne priemerne, po roku ho prehodnotili a dostal čiast. inv. dôchodok, dostáva 128 EUR mesačne a keď sa spýtal na sociálnom čo by mohol dostať, tak veľkú figu, nakoľko ja jeho manželka som tiež szčo (podotýkam zarobím len to, keď fyzicky pracujem ako kaderníčka), takže manžel manželky szčo nie je ani človek a má vyžiť zo 128 EUR mesačne. No p. Mihál dá sa to, pri 2 deťoch vysokoškolákoch a len energie platíme mesačne 250 EUR?????????
kris1109
05.10.11,07:31
Možem prosím vás poprosit o radu?Ja som si to len včera t.j.4.10.podala to DNP aj napriek tomu že viem že majú byt od nového roka zmeny.Mám malého,ktorý mal v septembri 4 roky,a som teraz už na druhej predlženej materskej do buduceho roka do augusta.Takže keby som chcela otehotniet dajmetomu v januári a nezrušili by to DNP tak by sami to oplatilo platit a vyšlo by mi to?dakujem za všetky odpovede.Ešte doplním pred malým som bola zamestnaná,ale je to ukončené výpovedou.
tibor1000
05.10.11,17:51
Dobrý večer. Prosím Vás,ako je to keď pacient (dobrovolne nemoc.poistený) nastúpi na PN - je zamestnaný , PN mu začne po splnení podmienky 270 dní atd.. Lekár mu vypíše dve PN, 1 zamestnávateľovi, 1 na Soc.poist? zo zamestnania mu zamestnávatel platí prvé 3 dni 25% vymer.základu, štvrtý az desiaty den 55 % VZ,a od 11 dna platí Soc.poistovna? alebo mu uz rozdiel platí Soc.poisťovna od prvého dňa nástupu na PN?? Vopred dakujem za ujasnenie
Xanti
05.10.11,17:53
Z DNP mu poisťovňa platí od prvého dňa.
tibor1000
05.10.11,18:38
Od prvého dňa mu dopláca-do výšky jeho vymeriavacieho základu? dakujem
Xanti
05.10.11,18:41
Platí DNP 270 dní? Ak áno tak PN bude vyrátaná z VZ z ktorého platí, resp. z rozhodujúceho obdobia pri DNP... teda napíš bližšie info.
veronikasad
05.10.11,18:50
Od prvého dňa mu dopláca-do výšky jeho vymeriavacieho základu? dakujem
Nerozumiem otázke.
Z prvej PN-ky vypláca SP 55 % od 11. dňa
Z druhej PN - DNP - od 1. dňa SP vypláca nemocenské, prvé 3 dni 25 %, od 4. dňa 55 %.

Uhrn vymeriavacích základov zo zamestnania a DNPnesmie prekročiť max. VZ.
v.balogova
10.10.11,11:58
Potrebujem usmerniť. DNP osoba od 12/2010 platí príspevky do SP v správnej výške, len sa stalo, že 2x išla platba s oneskorením 2-3 dni. Ako sa zachová poisťovňa pri nároku na PN, resp. materskú? Prizná SP dávky alebo nie - zdôvodu omeškania? Ďakujem.
Pikoška
10.10.11,17:34
Potrebujem usmerniť. DNP osoba od 12/2010 platí príspevky do SP v správnej výške, len sa stalo, že 2x išla platba s oneskorením 2-3 dni. Ako sa zachová poisťovňa pri nároku na PN, resp. materskú? Prizná SP dávky alebo nie - zdôvodu omeškania? Ďakujem.Pokiaľ bude mať všetky záväzky voči SP uhradené do nástupu na PN, materskú, tak mu budú priznané dávky.
S.Ch.
11.10.11,06:10
Prosím Vás, neviete kedy sa to všetko bude schvaľovať? Ja sa práve chystám prihlásiť na DNP z maxima, pretože v roku 2012 pôjdem na materskú... a teraz nieviem či sa mi to vôbec oplatí. Vďaka.
topper1
11.10.11,06:21
Prosím Vás, neviete kedy sa to všetko bude schvaľovať? Ja sa práve chystám prihlásiť na DNP z maxima, pretože v roku 2012 pôjdem na materskú... a teraz nieviem či sa mi to vôbec oplatí. Vďaka.

Možno už dnes sa o všetkom rozhodne...
detko
12.10.11,08:22
dobrý den, rada by som sa Vás opýtala 10.10.11 som sa dobrovolne pripoistila z 400€ ale pracujem moja priemerná hrubá mzda je cca 800€ a plánujem otehotnieť. splním podnienku 270 dní, a aká bude výška mojej materskej , prosím ako to vypočítam v prípade že sa to od roku 2012 nezruší dakujem veľmi pekne
zuzka71
12.10.11,09:17
Dobrý deň. Takže podľa nového návrhu, keďže som živnostník a nie som dobrovoľne poistená, tak si môžem dobrovoľne platiť, ale musím okrem nemocenského aj dôchodkové aj v nezamestnanosti? A keď by som nebola zamestnaná a ani živnostník, tak by som mohla byť dobrovoľne poistená a platiť len nemocenské, či ako to je? Mám v tom už trošku mierny chaos.
Mila123
12.10.11,09:25
Dobrý deň. Takže podľa nového návrhu, keďže som živnostník a nie som dobrovoľne poistená, tak si môžem dobrovoľne platiť, ale musím okrem nemocenského aj dôchodkové aj v nezamestnanosti? A keď by som nebola zamestnaná a ani živnostník, tak by som mohla byť dobrovoľne poistená a platiť len nemocenské, či ako to je? Mám v tom už trošku mierny chaos.
podľa návrhu majú byť tkz. balíčky dobrovoľného poistenia.....,ale po včerajšku možno budeme pokračovať v zákone bez reformy.....čas ukáže.....
zuzka71
12.10.11,09:28
No to by bolo najlepšie...však uvidíme....ale bola by škoda, keby si to začnem platiť od 1.1.2012 a v polovici roka by to zmenili :-(
Mila123
12.10.11,09:35
No to by bolo najlepšie...však uvidíme....ale bola by škoda, keby si to začnem platiť od 1.1.2012 a v polovici roka by to zmenili :-(
pokiaľ si pamätám, stále zmeny v soc. poistení, predtým zabezpečení sa zvykli robievať k 01.01....
gerdusha
12.10.11,17:56
Dobry den,

som DNP a rada by som Vas poprosila o radu, ako postupovat v pripade PN. Som zamestnana a popri tom si platim aj DNP. Ak budem vypisana na PN, mam si dat vypisat 2 PN, jednu pre zamestnavatela a druhu kvoli DNP pre poistovnu? Bol by, prosim, niekto taky laskavy a napisal mi, co a ake tlacivo mam kde pytat, poslat, pripadne mi poradte, kde by som tieto info nasla, lebo hladam hladam a stale som nenasla...vdaka vopred
michaelak
12.10.11,19:23
myslím, že toto by ti mohlo pomôcť:
http://www.socpoist.sk/nemocenske/1292s?&lang=sk
gerdusha
12.10.11,19:57
velmi pekne dakujem
grafikafotky
14.10.11,20:29
Dobry vecer, takze ak padla vlada, predpokladam, ze sa ziadne zakony nezmenia. Ked chceme v buducom roku zacat pracovat na babatku, tak mozem sa uz teraz DNP z minima este pred otehotnenim a potom ked otehotniem tak najneskor do 8. tyzdna sa odhlasit a znova prihlasit z maxima? Bude mi potom vyplacana materska z maxima? Teraz totiz len poberam rodicovsky prispevok, pracovna zmluva mi skoncila,pretoze bola len na dobu urcitu. Ak mam pravdu, kde najdem prihlasku na DNP a kolko mi treba platit z minima a kolko potom z maxima?
Vdaka
tibor1000
17.10.11,20:00
Dobrý večer prajem. Prosím Vás, ked poistenec kt. si platí DNP,splní podmienky(inak je zamestnanec), zvysena PN je mu od Soc.poistovne platena od prveho dna ano?
a to bude hned od zaciatku v sume rozdielu do maximalneho vymer.zakladu (plati si z maxima) 55 % ? Dakujem pekne za odpoved.
rodina1
17.10.11,20:04
Dobrý večer prajem. Prosím Vás, ked poistenec kt. si platí DNP,splní podmienky(inak je zamestnanec), zvysena PN je mu od Soc.poistovne platena od prveho dna ano?
a to bude hned od zaciatku v sume rozdielu do maximalneho vymer.zakladu (plati si z maxima) 55 % ? Dakujem pekne za odpoved.

Nie, z DNP ti SP vypláca prvé tri dni 25% a ostatné dni 55% z DVZ (tak isto, ako zamestnávateľ, len je rozdiel, že SP si vypláca z DNP a zamestnávateľ z VZ, ktorý ma zamestnanec)
tibor1000
18.10.11,05:07
Aha,dik za moc objasnenie :) a davky SP sa predpokladam posielaju az okolo 20-ty den v nasledujucom mesiaci?
rodina1
18.10.11,18:07
mne boli dávky zo SP zasielané do 15.-teho v mesiaci ...
obecbracovce
21.10.11,19:21
Veľmi by som Vás chcela poprosiť o radu. Moja známa má takýto problém, s ktorým jej neviem veľmi pomôcť. DNP si platila následovne:
od 4/2009 do 6/2009 - 15 € + odvody zo zamestnania;
od 7/2009 do 1/2011 - 47,70 € -to už bola nezamestnaná;
od 2/2011 do 10/2011 - 27,50 € + odvody zo zamestnania. ( v tomto období 2/2011-10/2011 bola-vlastne ešte je-zamestnaná cestou úradu práce § 50i ). Nakoľko žije sama a každé € sa jej veľmi zíde, preto tak ako každý kto si doplácal ,aj ona by chcela ísť na PN. Je treba ísť na PN ešte v 10/2011 alebo musí sa dať vypísať do 7 dní po skončení pracovnej zmluvy ? A vie niekto poradiť, koľko by jej asi vyšla PN z DNP? Ona tu PN bude asi dostávať len z DNP- nakoľko pracovná zmluva bola iba na 9 mesiacov- takže na zamestnávateľa sa to asi sťahovať nebude. Fakt to potrebujem veľmi súrne-vopred díky!
Xanti
21.10.11,19:33
Veľmi by som Vás chcela poprosiť o radu. Moja známa má takýto problém, s ktorým jej neviem veľmi pomôcť. DNP si platila následovne:
od 4/2009 do 6/2009 - 15 € + odvody zo zamestnania;
od 7/2009 do 1/2011 - 47,70 € -to už bola nezamestnaná;
od 2/2011 do 10/2011 - 27,50 € + odvody zo zamestnania. ( v tomto období 2/2011-10/2011 bola-vlastne ešte je-zamestnaná cestou úradu práce § 50i ). Nakoľko žije sama a každé € sa jej veľmi zíde, preto tak ako každý kto si doplácal ,aj ona by chcela ísť na PN. Je treba ísť na PN ešte v 10/2011 alebo musí sa dať vypísať do 7 dní po skončení pracovnej zmluvy ? A vie niekto poradiť, koľko by jej asi vyšla PN z DNP? Ona tu PN bude asi dostávať len z DNP- nakoľko pracovná zmluva bola iba na 9 mesiacov- takže na zamestnávateľa sa to asi sťahovať nebude. Fakt to potrebujem veľmi súrne-vopred díky! Robila zmeny v DNP alebo to rušila a novo zakladala?
A nie je podstatné či u zamestnávateľa robila 9 dní alebo 9 mesiacov alebo 9 rokov, zo zamestnania má hned nárok na PN. Takže ak je nemocná a pôjde na PN do 7 dní od skončenia PP tak bude potrebovať 2x PN ...
jednu z ochrannej doby, a druhú z DNP.

A čo sa týka výšky PN, tak to ovplyvňuje čo vlastne robila počas tých rokov s DNP či to rušila a znovu zakladala alebo len robila zmeny vo VZ.
obecbracovce
21.10.11,19:56
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. A ešte k DNP- DNP nerušila, ale robila iba zmeny. Bolo jej povedané, že lepšie robiť iba zmeny. Takže aká by bola výška PN? A díky aj za radu, že potrebuje 2x PN.
Xanti
21.10.11,19:59
No ak robila len zmeny, tak z DNP bude jej rátaná PN z roku 2010 a tam ako som pochopila platila maximum, lebo bola nezamestnaná, takže aj z DNP bude temer maximum. K tomu ked sa priráta zamestnanie ak to stihne v ochrannej dobe tak bude maximálna PN.
Ak nestihne PN v ochrannej dobe ale pôjde len z DNP na PN tak bude mať temer maximálnu PN.
obecbracovce
22.10.11,15:34
Xanti-srdečná vďaka. Ďakujem až teraz, leba včera nastal nejaký problém s internetom. A potešilo aj to, že hoci by neišla na PN hneď v ochrannej dobe, tak jej vyjde takmer maximum. So zamestnávateľom vychádzala dobre, ale žiaľ je to sféra, kde nie sú peniaze navyše a každé euro sa musí točiť ozaj-ozaj rozumne, takže zamestnávateľ nemusí mať ďalšie výdavky. Ešte raz díky.
helianna
22.10.11,22:37
zdravim, priznam sa, ze som neprecitala vsetky prispevky, takze ak sa tu uz niekto pytal to co sa opytam ja, vopred sa ospravedlnujem :)
takze, som momentalne na rodicovskom do 02/2012 a zacala som si 1.9.2011 platit DNP, ked spom pocula o tom, ze sa chystaju robit take zmeny v zakone, tak som to chcela ist hned zrusit, ale ako tu citam a citam, som viac dopletena, lebo ja som myslela, ze si to budu moct platit ludia, ktori NEPLATIA POVINNE NEMOCENSKE a tu som niekde citala uplny opak, tak teraz neviem.... ako to je, ak by to teda preslo, ja na rodicovskom to budem moct platit ci nie.... a co v pripade, ked po skonceni rodicovskeho budem nezamestnana alebo naopak zamestnana.... teda prosim o radu, co v pripade ked mi skonci rodicovsky a budem nezamestnana a co v druhom pripade ked skonci rodicovsky a budem zamestnana.... kedy to budem a kedy nebudem moct platit
vopred dakujem
Xanti
23.10.11,17:21
No Heliana, my nič nevieme. Padla vláda, expremierka stopla daňovú reformu tak asi ostalo všetko po starom.
helianna
23.10.11,19:56
No Heliana, my nič nevieme. Padla vláda, expremierka stopla daňovú reformu tak asi ostalo všetko po starom.

no tak nas nechali ako na ihlach, ked uz ani tu si nevieme poradit, tak to je blbe :) tak sa pridem opytat, ked to bude aktualne :)
Xanti
23.10.11,19:58
No vyzerá to tak, že sa nič nezmení. Aspoň nateraz. :)
helianna
23.10.11,20:08
No vyzerá to tak, že sa nič nezmení. Aspoň nateraz. :)
no minimalne do 1.1.2012 :) tak si pockajme co na nas pripravia
Xanti
23.10.11,20:13
Heliana,
vyzerá to na dlhšie, lebo nebude politická vôla niečo schvalovať pred blížiacimi sa voľbami. Nakoľko strany by mohli prísť o hlasy. Takže najskôr nejaké zmeny budú po volbách ....
helianna
24.10.11,14:10
XANTI presne to iste si myslim aj ja :) diky za potvrdenie
biaaa
25.10.11,06:15
Chcem sa spytat, ked si priatelka dlhodobo platila DNP, po nastupe na matersku platit dalej alebo neplatit? Co je lepsie? (v SP nevedie/nechcu poradit - resp. tvrdia len ze dalej platit). Ma to zmysel? Dakujem.
Xanti
25.10.11,14:11
Biaaa napíš konkretnejšie ... dátumy od kedy platí, kedy nastúpila na materskú.
biaaa
25.10.11,18:12
Zdravim,

plati si od zaciatku roku 2010, plati az doteraz, na matersku pojde tento mesiac.
Xanti
25.10.11,18:22
Počas PN alebo v prípade tvojej priateľky materskej z DNP nemusí platiť odvody. Po skončení materskej, po nástupe na rodičovskú dovolenku platiť musí ak sa neodhlási z DNP.
brčko
14.11.11,14:06
z návrhu zákona na portály právn. predpisov:
https://lt.justice.gov.sk/Document/DocumentDetails.aspx?instEID=-1&matEID=454... (https://lt.justice.gov.sk/Document/DocumentDetails.aspx?instEID=-1&matEID=4549&docEID=212499&docFormEID=-1&docTypeEID=1&langEID=1)



§ 293cd
Prechodné ustanovenia k úprave účinnej od 1. februára 2012

(1) Dobrovoľne nemocensky poistenej osobe a dobrovoľne poistenej osobe v nezamestnanosti, ktorým toto dobrovoľné poistenie malo trvať po 31. januári 2012, dobrovoľné poistenie zaniká od 1. februára 2012, ak odsek 2 neustanovuje inak.
(2) Dobrovoľne nemocensky poistená osoba, ktorej vzniklo dobrovoľné nemocenské poistenie pred 1. februárom 2012, toto poistenie trvalo k 31. januáru 2012 a k tomuto dňu nezískala 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia, je dobrovoľne nemocensky poistená podľa zákona účinného do 31. januára 2012 aj po 31. januári 2012 do dňa podania odhlášky z dobrovoľného nemocenského poistenia, najdlhšie do dňa, v ktorom získa 270 dní nemocenského poistenia.
(3) Fyzickej osobe, ktorá sa prihlási na dobrovoľné poistenie podľa zákona účinného od 1. februára 2012 najneskôr do 29. februára 2012, vzniká dobrovoľné poistenie odo dňa, ktorý uvedie v prihláške, najskôr od 1. februára 2012.
(4) Ak poistencovi dobrovoľné nemocenské poistenie zaniklo podľa odseku 1 a vzniklo od 1. februára 2012 toto poistenie je nepretržité.
Kvaka
14.11.11,14:15
Práve som to pozerala. Dátum vytvorenia: 11.11.11.:)
Je k tomu v dôvodovej správe napísané:
V súvislosti s novou právnou úpravou dobrovoľného poistenia sa navrhujú nové formy dobrovoľného poistenia, preto samostatné dobrovoľné nemocenské poistenie a samostatné dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti sa nahrádza možnosťou komplexného dobrovoľného poistenia – teda nemocenského poistenia, dôchodkového poistenia a poistenia v nezamestnanosti iba pre fyzické osoby, ktoré nie sú povinne poistené.
Povinne nemocensky poistené a povinne dôchodkovo poistené samostatne zárobkovo činné osoby sa môžu dobrovoľne poistiť v nezamestnanosti.
Dobrovoľne dôchodkovo sa môže poistiť ktorákoľvek fyzická osoba.
V nadväznosti na tieto zmeny v dobrovoľnom poistení samostatné dobrovoľné nemocenské poistenie a samostatné dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti zaniká 1. februára 2012 a pre prihlásenie sa na nový druh dobrovoľného poistenia od 1. februára 2012 sa navrhuje jednomesačná lehota.
S cieľom zachovať princíp právnej istoty sa navrhuje, aby dobrovoľné nemocenské poistenie, ktoré vzniklo pred 1. februárom 2012 mohlo pokračovať od 1. februára 2012 až do získania potrebného obdobia poistenia na nárok na nemocenské dávky.
zuzka71
14.11.11,14:22
Neviem či som správne pochopila,tak sa chcem ešte pre istotu opýtať.Ak sa budem chcieť dobrovoľne nemocensky poistiť po 1.2.2012,tak budem musieť platiť celý balík,ale ak sa dobrovoľne poistím ešte teraz v decembri,alebo v januári 2012,tak si môžem platiť len nemocenské a nie celý balík a v tom môžem pokračovať,kým mi nevznikne nárok tých 270 dní na nemocenské?Alebo ako to je?Už v tom mám chaos.Vďaka za odpoveď
grafikafotky
14.11.11,15:06
Dobry den, vidim nove usmernenia ohladom dobrovolneho nemocenskeho poistenia.
Ja som DNP od 17.10.2011. Momentalne poberam rodicovsky prispevok na dvojrocne dieta. Chceli by sme sa pokusit od noveho roku 2012 o dalsie dietatko. Mne pracovna zmluva totiz zanikla pocas materskej, a to presne 31.12.2009.
Chcem sa spytat, ako mam dalej postupovat. Totiz DNP si platim z minima. Chceli sme teraz pockat do noveho roku, aby som splnila podmienku 270 dni poistenia do porodu. Potom po otehotneni som chcela najneskor do 8- tyzdna tehotenstva sa odhlasit z DNP z minima a hned prihlasit z maxima. Aby som toto stihla platit 26 tyzdnov pred nastupom na matersku.
Co by bolo treba urobit teraz? Nemam sa radsej odhlasit z DNP z minima a prihlasit z maxima niekedy uz v januari 2012, aby som teda isla este po starom? Ak by som mala potom po neskorsom otehotneni napr. niekedy vo februari a neskorsie platit balik poistenia, tak by ma to vyslo drahsie, ako platit len DNP z maxima este pred otehotnenim. Samozrejme mozne je vsetko a mozem otehotniet hned v januari 2012.
Dakujem za odpoved
Kvaka
14.11.11,15:46
Neviem či som správne pochopila,tak sa chcem ešte pre istotu opýtať.Ak sa budem chcieť dobrovoľne nemocensky poistiť po 1.2.2012,tak budem musieť platiť celý balík,ale ak sa dobrovoľne poistím ešte teraz v decembri,alebo v januári 2012,tak si môžem platiť len nemocenské a nie celý balík a v tom môžem pokračovať,kým mi nevznikne nárok tých 270 dní na nemocenské?Alebo ako to je?Už v tom mám chaos.Vďaka za odpoveď
Takto je to navrhnuté, dobre si to pochopila, ale ktovie, čo a či vôbec bude nakoniec schválené. Snaha môže byť, len štátna kasa asi nepustí. Vláda je už ani nie vládou, možno prejde len niečo, možno nič.
Kvaka
14.11.11,15:49
Dobry den, vidim nove usmernenia ohladom dobrovolneho nemocenskeho poistenia.
Ja som DNP od 17.10.2011. Momentalne poberam rodicovsky prispevok na dvojrocne dieta. Chceli by sme sa pokusit od noveho roku 2012 o dalsie dietatko. Mne pracovna zmluva totiz zanikla pocas materskej, a to presne 31.12.2009.
Chcem sa spytat, ako mam dalej postupovat. Totiz DNP si platim z minima. Chceli sme teraz pockat do noveho roku, aby som splnila podmienku 270 dni poistenia do porodu. Potom po otehotneni som chcela najneskor do 8- tyzdna tehotenstva sa odhlasit z DNP z minima a hned prihlasit z maxima. Aby som toto stihla platit 26 tyzdnov pred nastupom na matersku.
Co by bolo treba urobit teraz? Nemam sa radsej odhlasit z DNP z minima a prihlasit z maxima niekedy uz v januari 2012, aby som teda isla este po starom? Ak by som mala potom po neskorsom otehotneni napr. niekedy vo februari a neskorsie platit balik poistenia, tak by ma to vyslo drahsie, ako platit len DNP z maxima este pred otehotnenim. Samozrejme mozne je vsetko a mozem otehotniet hned v januari 2012.
Dakujem za odpovedTo nie je nijaké nové usmernenie, prečítaj si v odkaze návrh zákona, nie je nikde schválený, ja si myslím, že na to penieze asi nebudú. Takže si plať podľa doterajšieho, ešte máš času dosť do januára, potom sa uvidí.
Oliverka
14.11.11,16:48
Ak si platím DNP niekoľko rokov v kuse, nemusím sa (snáď) znepokojovať: 1. Buď zmenu neschvália a všetko ostane pri starom alebo 2. Aj keď schvália zmenu v navrhovanej podobe, tak moje DNP bude pokračovať a budem môcť hocikedy z neho "čerpať" - nemocenské, ošetrovné (tak ako doteraz)... Dobre to chápem?
Negoti
14.11.11,16:53
Ak si platím DNP niekoľko rokov v kuse, nemusím sa (snáď) znepokojovať: 1. Buď zmenu neschvália a všetko ostane pri starom alebo 2. Aj keď schvália zmenu v navrhovanej podobe, tak moje DNP bude pokračovať a budem môcť hocikedy z neho "čerpať" - nemocenské, ošetrovné (tak ako doteraz)... Dobre to chápem?
chceš si dopredu predplatiť????
Oliverka
14.11.11,16:54
Čo predplatiť? Ja už mám za tie roky predplatené :-D
Negoti
14.11.11,16:56
som prečítala to, čo tam nebolo.....a čudovala som sa....mimotemy
Oliverka
14.11.11,17:10
http://m.webnoviny.sk/ekonomika/rezort-prace-chce-obmedzit-moznosti-d/428903-clanok.html
Juliska2
14.11.11,18:50
Dobrého capa sme si zvolili za záhradníka, nie?
Mila123
14.11.11,19:15
Dobrého capa sme si zvolili za záhradníka, nie?
super, keď neprešla DO, tak aspoň takto na ľudí, resp. budúce matky detí.......
trochu si pomohli DNP aby mali vyššiu MD, a teraz? teraz budú (ak mu to prejde parlamentom) budú vo výhode najmä tie, ktoré nemajú zamestnanie, nemajú povinné nemocenské poistenie....a dobrovoľné si budú platiť i keď už teraz v balíku, nebude to také výhodné, ale aj tak....
urobili sme z capa záhradníka, alebo capinu?????
gerdusha
15.11.11,13:57
tak ako to vyzera? uz sa na niecom konkretnom dohodli? rusia to k tomu 1. 2. 2012?...nikde nemozem najst relevantne info...
ajkaben
18.11.11,09:58
dobry den,
neprecitala som vsetky prispevky - tak sa vam ospravedlnujem, ale mam otazocku - vlstne viac :o
som na rodicovskej, dnp platim od 2009.
aj mne sa zrusi DNP od noveho roku ? ak to prejde cez prezidenta ?
a este sa chcem spytat ak som bola na pnke cca 5 mesiacov, prerusila som pn na 10 dni a znovu som pn - (pravdepodobne zase dlhodobo)
obidve pnky sa mi zapocitavaju do podporneho obdobia 52 tyzdnov ? alebo s touto druhou pnkou mozem byt celych 52 tyzdnov ?? teda neviem ci to chapem spravne - moja pnka je podporne obdobie - kedze mi je vyplacana z dnp :confused:

dakujem andrea
Katy a R
18.11.11,10:20
dobry den,
neprecitala som vsetky prispevky - tak sa vam ospravedlnujem, ale mam otazocku - vlstne viac :o
som na rodicovskej, dnp platim od 2009.
aj mne sa zrusi DNP od noveho roku ? ak to prejde cez prezidenta ?
a este sa chcem spytat ak som bola na pnke cca 5 mesiacov, prerusila som pn na 10 dni a znovu som pn - (pravdepodobne zase dlhodobo)
obidve pnky sa mi zapocitavaju do podporneho obdobia 52 tyzdnov ? alebo s touto druhou pnkou mozem byt celych 52 tyzdnov ?? teda neviem ci to chapem spravne - moja pnka je podporne obdobie - kedze mi je vyplacana z dnp :confused:

dakujem andrea
.. tu máš už odpoveď ohľadne podpornej doby http://www.porada.sk/t119561-p5-pn-dnp.html#post1879188 (odst 4)
ajkaben
18.11.11,12:39
.. tu máš už odpoveď ohľadne podpornej doby http://www.porada.sk/t119561-p5-pn-dnp.html#post1879188 (odst 4)

dakujem :)
biaaa
18.11.11,12:52
Moze mi to tu prosim niekto polopate vysvetlit s DNP?
Clovek je zamestany 3 roky.
Od decembra 2010 plati DNP.
V novembri 2011 ide na matersku.
Plati DNP do vysky max. vymeriavacieho zakladu (dokonca mu vracaju este aj preplatok na poistnom). Ako je mozne ze nema maximalnu matersku, ale vyratali matersku na 500 EUR? Asi nieco chapem nespravne.

Dakujem vopred za ozrejmenie
Katy a R
18.11.11,13:00
Moze mi to tu prosim niekto polopate vysvetlit s DNP?
Clovek je zamestany 3 roky.
Od decembra 2010 plati DNP.
V novembri 2011 ide na matersku.
Plati DNP do vysky max. vymeriavacieho zakladu (dokonca mu vracaju este aj preplatok na poistnom). Ako je mozne ze nema maximalnu matersku, ale vyratali matersku na 500 EUR? Asi nieco chapem nespravne.

Dakujem vopred za ozrejmenie
.. no, zrejme má kolísavý plat ... každý mesiac má iný VZ v zamestnaní, tak v priemere nemusí dosiahnuť maximum:confused: Treba si to presne prepočítať podľa mesiacov .. ale v rozhodnutí je výpočet!
Kvaka
18.11.11,13:12
A čo keď ešte v decembri 2010 platila DNP z minima?
Zvalik
18.11.11,13:13
Ahojte!
Chcem Vás poprosiť o vysvetlenie k DNP. Je to z tej stránky, ktorá tu je už ako príloha /webnoviny.sk/.

Zánik k 1. februáru 2012

Tým, ktorí sú v súčasnosti dobrovoľne nemocensky poistení alebo dobrovoľne poistení v nezamestnanosti, má toto poistenie zo zákona zaniknúť k 1. februáru budúceho roka. Výnimkou má byť len prípad dobrovoľne nemocensky poistenej osoby, ktorá k 31. januáru 2012 nezískala 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia potrebných pre vznik nároku na nemocenské dávky. V tomto prípade má dobrovoľné nemocenské poistenie pokračovať podľa terajších podmienok aj po 31. januári 2012, avšak najdlhšie do dňa, v ktorom osoba získa 270 dní nemocenského poistenia.

Čiže ja keď sa dám teraz k 1.12. DNP, tak si to budem platiť a potom po tých 270 dňoch mi bude počítaná PN aj z pripoistenia? Rozumiem tomu dobre, alebo úplne zle? Ďakujem za vysvetlenie.
Katy a R
18.11.11,13:15
A čo keď ešte v decembri 2010 platila DNP z minima?
.. no veď !! asi v tom decembri bude pes zakopaný .. v robote možno nejaké odmeny boli ... a na DNP išlo poistné z nízkeho VZ.:mee:
Kvaka
18.11.11,13:21
Ahojte!
Chcem Vás poprosiť o vysvetlenie k DNP. Je to z tej stránky, ktorá tu je už ako príloha /webnoviny.sk/.

Zánik k 1. februáru 2012

Tým, ktorí sú v súčasnosti dobrovoľne nemocensky poistení alebo dobrovoľne poistení v nezamestnanosti, má toto poistenie zo zákona zaniknúť k 1. februáru budúceho roka. Výnimkou má byť len prípad dobrovoľne nemocensky poistenej osoby, ktorá k 31. januáru 2012 nezískala 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia potrebných pre vznik nároku na nemocenské dávky. V tomto prípade má dobrovoľné nemocenské poistenie pokračovať podľa terajších podmienok aj po 31. januári 2012, avšak najdlhšie do dňa, v ktorom osoba získa 270 dní nemocenského poistenia.

Čiže ja keď sa dám teraz k 1.12. DNP, tak si to budem platiť a potom po tých 270 dňoch mi bude počítaná PN aj z pripoistenia? Rozumiem tomu dobre, alebo úplne zle? Ďakujem za vysvetlenie. Rozumieš tomu dobre. Je to právna ochrana všetkých dobrovoľne poistených. Ak sa zákon schváli, samozrejme.
Kvaka
18.11.11,13:24
Katy a R
18.11.11,13:32
Pre Zvalik ... ja by som zatiaľ všetko brala s rezervou ... :mee: :confused::confused: .. lotéria :mee:

Je to úbohé, čo všetko sa už vymýšľa :mee:

A pritom je úplne jednoduché zariadiť, aby sa nemocenské dávky nezneužívali. A bez toho, aby sa diskriminovali niektoré skupiny ! Fakt neviem, načo vymýšľajú všeliaké rozdielne výpočty, výnimky ... a pod. Kľudne mohli nechať dobrovoľné poistenie pre všetkých (aj dôchodcov) ... veď dávka sa dá spravodlivo vypočítať ...
takto sa zase len špekulovať bude .. veď by bol čert v tom, aby sme niečo nevymýšľali :D:D:confused:
dobrava
18.11.11,13:56
Dobre čítam, že to bude platiť aj pre dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti??? Takže živnostník, ktorý si dobrovoľne pripláca poistenie v nezamestnanosti - ak náhodou nebude mať v budúcnosti prácu - si toto platí úplne zbytočne???
saskia26
18.11.11,14:26
Ja som dnes asi natvrdlá, to znamená, že tí, čo si platia dlhšie DNP, tak k 1.2.2012 im bude zrušené a tí, čo si uzatvoria DNP napr. teraz v decembri, tak budúci rok budú mať nárok na nemocenskú dávku?
Pepa
18.11.11,14:41
Pre Zvalik ... ja by som zatiaľ všetko brala s rezervou ... :mee: :confused::confused: .. lotéria :mee:

Je to úbohé, čo všetko sa už vymýšľa :mee:

A pritom je úplne jednoduché zariadiť, aby sa nemocenské dávky nezneužívali. A bez toho, aby sa diskriminovali niektoré skupiny ! Fakt neviem, načo vymýšľajú všeliaké rozdielne výpočty, výnimky ... a pod. Kľudne mohli nechať dobrovoľné poistenie pre všetkých (aj dôchodcov) ... veď dávka sa dá spravodlivo vypočítať ...
takto sa zase len špekulovať bude .. veď by bol čert v tom, aby sme niečo nevymýšľali :D:D:confused:
K zvýraznenému - tak toto ma zaujíma:Ako sa dá jednoducho zariadiť aby sa nemocenské dávky nezneužívali?
Katy a R
18.11.11,14:46
Ja som dnes asi natvrdlá, to znamená, že tí, čo si platia dlhšie DNP, tak k 1.2.2012 im bude zrušené a tí, čo si uzatvoria DNP napr. teraz v decembri, tak budúci rok budú mať nárok na nemocenskú dávku?
nestojí za to sa tým zapodievať (aspoň zatiaľ - si myslím;)) .. ani si nejdem predstavovať, čo nakoniec schvália:confused::confused:..
mimotemy hodí sa k tomu pamätná veta Evy Holubovej zo známeho filmu :D http://www.youtube.com/watch?v=gYZbYW-T5p8&feature=related
Nicta
18.11.11,14:50
Dobry den,
ja mam ten isty problem. 28.decembra nastupujem na MD. Tiez si od januara 2011 bez prerusenia doplacam DNP. Bude mi teda materske vypocitane aj z DNP? Alebo len z mojho VZ - kedze som zamestnana? Alebo mi materske pod 1.2 znizia? - tak to nejak bolo napisane v tom clanku, ci nie? Dokonca som planovala nastupit na MD az v Januari 2012 (kedze mali predlzovat MD) - na vlastnu ziadost, ale ako tak na to pozeram, neviem, ci je to vobec vyhodne, kedze maju rusit DNP.
Katy a R
18.11.11,14:53
Dobry den,
ja mam ten isty problem. 28.decembra nastupujem na MD. Tiez si od januara 2011 bez prerusenia doplacam DNP. Bude mi teda materske vypocitane aj z DNP? Alebo len z mojho VZ - kedze som zamestnana? Alebo mi materske pod 1.2 znizia? - tak to nejak bolo napisane v tom clanku, ci nie? Dokonca som planovala nastupit na MD az v Januari 2012 (kedze mali predlzovat MD) - na vlastnu ziadost, ale ako tak na to pozeram, neviem, ci je to vobec vyhodne, kedze maju rusit DNP.
Pre teba platí zákon v súčasnom znení ... takže ak nastúpiš v decembri, nič sa pre teba nemení. A možno dokonca zvýšia aj tebe v novom roku materskú:confused: (ak sa nájdu peniažky na zvýšenie:))
Mila123
18.11.11,15:04
pokiaľ si pamätám, keď naposledy tuším to bolo k 01 01 2010 upravovali MD (dlžku) mali nárok na predlženú MD aj tie matky, kt. ku dňu zmeny boli na MD....
Kvaka
18.11.11,15:20
V návrhu je to uvedené v prechodnom ustanovení § 293bx

(1) Ak dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky a nárok na úrazový príplatok vznikol pred 1. januárom 2012, o nároku na nemocenskú dávku a úrazový príplatok sa rozhodne a suma týchto dávok sa určí podľa zákona účinného do 31. decembra 2011.
(2) Ak nárok na materské vznikol pred 1. januárom 2012 a trvá aj po 31. decembri 2011, suma materského sa určí a materské sa poskytuje za obdobie po 31. decembri 2011 podľa zákona účinného od 1. januára 2012.
Katy a R
18.11.11,15:26
pokiaľ si pamätám, keď naposledy tuším to bolo k 01 01 2010 upravovali MD (dlžku) mali nárok na predlženú MD aj tie matky, kt. ku dňu zmeny boli na MD....

.. až v roku 2011 to bolo ;)
ilona
18.11.11,17:47
K zvýraznenému - tak toto ma zaujíma:Ako sa dá jednoducho zariadiť aby sa nemocenské dávky nezneužívali?

Prečo by sa nedalo. Však ani teraz u niektorých skupín to nie je zneužívané. Čo poznám okolo seba ľudí tak sú pripoistení len preto, že ak ochorejú aby mali z čoho vyžiť, lebo tie platy sú okrem veľkých miest malé. Ak tá PN trvá dlho, myslím si, že je na to dôvod a ak nie je tak nerozhoduje o tom len lekár,ale musí sa ísť na posudkovú a neviem si predstaviť, žeby to bolo všade také jednoduché.Nehovorím, že sa nenajdu aj také prípady,ale myslím si, že ich je naozaj málo a to štát z biedy nevytiahne. Bola to aspon trochu istota,že keď ochorieme budeme mať aspon na doktorov a nájom.
83gene
18.11.11,18:42
a čo v prípade, ked k 31.1.2012 budem mať 270 dní ale na materskú idem 3.2.2012?
Pepa
19.11.11,15:32
Prečo by sa nedalo. Však ani teraz u niektorých skupín to nie je zneužívané. Čo poznám okolo seba ľudí tak sú pripoistení len preto, že ak ochorejú aby mali z čoho vyžiť, lebo tie platy sú okrem veľkých miest malé. Ak tá PN trvá dlho, myslím si, že je na to dôvod a ak nie je tak nerozhoduje o tom len lekár,ale musí sa ísť na posudkovú a neviem si predstaviť, žeby to bolo všade také jednoduché.Nehovorím, že sa nenajdu aj také prípady,ale myslím si, že ich je naozaj málo a to štát z biedy nevytiahne. Bola to aspon trochu istota,že keď ochorieme budeme mať aspon na doktorov a nájom.
Ďakujem za tvoj názor. Ja som sa nepýtala PREČO by sa nedalo ale AKO by sa dalo.
Vrátim sa k otázke, ktorou som reagovala na konštatovanie Katy a R :"A pritom je úplne jednoduché zariadiť, aby sa nemocenské dávky nezneužívali."
Tak sa pýtam znovu - AKO?
ilona
19.11.11,15:54
Ďakujem za tvoj názor. Ja som sa nepýtala PREČO by sa nedalo ale AKO by sa dalo.
Vrátim sa k otázke, ktorou som reagovala na konštatovanie Katy a R - dá sa jednoducho zariadiť, aby sa systém nezneužíval. Tak sa pýtam znovu - AKO?

Ja asi dosť dobre nechápem o akom zneužívaní systému hovoríš. Ak niekto robí celý život a teraz v pokročilom veku keď mu hrozia choroby nebude mať na lieky, doktorov,ba dokonca z DNP mu nedôjde ani na nájom a stravu tak to je podľa teba zneužívanie? Čo potom tie miliardy ktoré idú na rómskych občanov, ktorí od socializmu nepracovali a majú výhody o akých pracujúci človek môže len snívať.To nie je zneužívanie? Ak si pripláca mamička na materskú, aby si mohla dovoliť byť doma s dieťaťom a každý o tom hovorí ako nám treba podporiť pôrodnosť to je zneužívanie? Myslíš si že to platí niektorá rómska mamička? Vieš koľko mamičiek si na tú materskú nebude môcť dovoliť ísť, lebo jeden plat im nedôjde na vyžitie? Nemám nič proti rómom, poznám veľmi veľa poriadných , len som chcela porovnať to slovo zneužívanie kde sa viac hodí . Napíš aké zneužívanie máš na mysli ty a v akých prípadoch si sa s ním stretol, či by to naozaj ohrozili výdavky štátu.
Pepa
19.11.11,16:27
Ja asi dosť dobre nechápem o akom zneužívaní systému hovoríš. Ak niekto robí celý život a teraz v pokročilom veku keď mu hrozia choroby nebude mať na lieky, doktorov,ba dokonca z DNP mu nedôjde ani na nájom a stravu tak to je podľa teba zneužívanie? Čo potom tie miliardy ktoré idú na rómskych občanov, ktorí od socializmu nepracovali a majú výhody o akých pracujúci človek môže len snívať.To nie je zneužívanie? Ak si pripláca mamička na materskú, aby si mohla dovoliť byť doma s dieťaťom a každý o tom hovorí ako nám treba podporiť pôrodnosť to je zneužívanie? Myslíš si že to platí niektorá rómska mamička? Vieš koľko mamičiek si na tú materskú nebude môcť dovoliť ísť, lebo jeden plat im nedôjde na vyžitie? Nemám nič proti rómom, poznám veľmi veľa poriadných , len som chcela porovnať to slovo zneužívanie kde sa viac hodí . Napíš aké zneužívanie máš na mysli ty a v akých prípadoch si sa s ním stretol, či by to naozaj ohrozili výdavky štátu.
Celý "môj problém" je v tom, že chcem poznať odpoveď na časť z príspevku, ktorý som odcitovala vyššie. A som presvedčená, že odpovede sa nedočkám a ak, tak v podobnom duchu ako píšeš ty.
Problémom využívania resp. zneužívania dávok nemocenského poistenia som sa zaoberala asi rok, poznatky som "zhrnula"vo svojej práci a pokračujem ďalej. Keď som si prečítala príspevok od Katy, očakávala som minimálne názor AKO a nielen konštatovanie, že sa to dá jednoducho zariadiť. To je celé.
Ďakujem za záujem.
Erika
ilona
19.11.11,16:41
Najskorej musíš napísať spôsob zneužívania a potom sa určite nájde spôsom zabrániť tomuto zneužívaniu. Určite nie na 100%,ale chyby treba hľadať inde a nie aby na to doplatili tí, ktorí to ozaj potrebujú.
Katy a R
19.11.11,16:41
Celý "môj problém" je v tom, že chcem poznať odpoveď na časť z príspevku, ktorý som odcitovala vyššie. A som presvedčená, že odpovede sa nedočkám a ak, tak v podobnom duchu ako píšeš ty.
Problémom využívania resp. zneužívania dávok nemocenského poistenia som sa zaoberala asi rok vo svojej práci a pokračujem ďalej. Keď som si prečítala príspevok od Katy, očakávala som minimálne názor AKO a nielen konštatovanie, že sa to dá jednoducho zariadiť. To je celé.
Ďakujem za záujem.
Erika
ja predpokladám, že aj ty vieš ako ;) ..... a vedia to aj tí, ktorí by to mohli zmeniť (a sú za to platení).

Škoda sa k tomu aj "vyňadrovať":mee: .... len jednu vec (z viacerých) predsa ..... Týka sa § 54 - nakieho oného je tam toľko odstavcov:confused::confused: .... a prečo je rozhodujúce obdobie v niektorých prípadoch celý predchádzajúci rok, v niektorých pol resp štvrť predchádzajúceho roka, niekedy mesiac predch roka, niekedy pár dní, alebo dokonca aj jeden deň predch roka, niekedy napr pol aktuálneho roka, niekedy tri mesiace akt. roka ....... atď
načo je to dobré .. potom jasné, že sa vymýšľajú kľučky.
A výnimky tiež .. načo sú dobré:confused: - len na špekulovanie.
franco24
19.11.11,16:52
čo v prípade, ked k 31.1.2012 budem mať 270 dní ale na materskú idem 3.2.2012?
Pepa
19.11.11,16:53
Najskorej musíš napísať spôsob zneužívania a potom sa určite nájde spôsom zabrániť tomuto zneužívaniu. Určite nie na 100%,ale chyby treba hľadať inde a nie aby na to doplatili tí, ktorí to ozaj potrebujú.
Ak chceš vedieť spôsob zneužívania či využívania, na porade je kopec príspevkov, návodov ako na to. Z DNP sa dá "zabezpečiť" si príjem aj u takých, ktorí roky do systému neprispievali ničím. Plánovaná operácia, platby z maxima, splniť počet dní a 52 týždňov čerpá z maxima - toto je len "malá ukážka".
A tí, ktorí to ozaj potrebujú - to je kto, nedá sa to "roztriediť" že ten to potrebuje a ten špekuluje. Preto to nie je jednoduché.
Katy a R
19.11.11,17:04
čo v prípade, ked k 31.1.2012 budem mať 270 dní ale na materskú idem 3.2.2012?
nič:) normálne nastúpiš na materskú - ak by aj zrušili DNP k 31.1. tak podmienku sp´ňaš a budeš v ochrannej dobe. (ak berieme návrh:confused: ) Ale uvidíme, čo schvália:confused:
dokonca môžeš na materskú nastúpiť aj v decembri (ak výjde) - dá sa 8 týždňov pred PTP (podmienka je do dňa pôrodu, nie do dňa nástupu na MD) .. no toto sa na teba asi nebude vzťahovať - neviem, kedy máš PTP :confused:
ilona
19.11.11,18:34
Ak chceš vedieť spôsob zneužívania či využívania, na porade je kopec príspevkov, návodov ako na to. Z DNP sa dá "zabezpečiť" si príjem aj u takých, ktorí roky do systému neprispievali ničím. Plánovaná operácia, platby z maxima, splniť počet dní a 52 týždňov čerpá z maxima - toto je len "malá ukážka".
A tí, ktorí to ozaj potrebujú - to je kto, nedá sa to "roztriediť" že ten to potrebuje a ten špekuluje. Preto to nie je jednoduché.
Ak tak veľmi niekto týmto mamičkám závidi tento príjem a príjem iných ľudí nevadí, je to dosť smutné. Chcela by som vidieť koľko sa v priebehu roka vyplatí na tento účel € a porovnať to s tým, čo som písala v predchádzajúcom článku. Keď už by to ohrozovalo štátny rozpočet, čo je smiešne, tak by som určite radšej znížila maximum, aj na polovicu, aby bola nejaká istota, že v prípade choroby ten príjem predsa bude aspon na lieky a doktora. Neviem ako sa chce zvýšiť pôrodnosť v našej republike, keď robíme všetko preto, aby naše mamičky pracovali a romske rodili. Pri tejto pôrodnosti / už 13-ročných/ viete si predstaviť náš stát o 30-50 rokov? V druhom prípade ak niekto bol 52 týždňov na PN pre chorobu a nebol na to dôvod, prečo by na to mali doplatiť ľudia ktorí za to nemôžu. Prečo na to doplatia posudkové komisie, lekári,kontroly zo soc. poisťovni a pod., skrátka tí čo sú za to zodpovední.
juzanka2510
20.11.11,10:59
Dobry den, dovolte mi, aby som sa pripojila do vasej diskusie, aj ked mne ide o konkretnu vec.

Dnes mi vysiel pozitivny tehotensky test. Predpokladany termin porodu bude 29.7.2012, tzn. nastup na matersku okolo 18.6.2012.
Momentalne som na RD s 1. dcerkou. Do februara 2011 som si platila DNP najskor z maxima, neskor cca od aprila 2010 az do spomenuteho februara 2011 z najnizsieho VZ.
270 dni DNP za posledne 2 roky pred nastupom na MD splnene teda mam. Oplati sa mi vsak teraz sa opatovne DNP z najvyssieho VZ alebo nie? Na to, aby som mohla v roku 2012 poberat vyssiu matersku, musim sa poistit este tento rok (alebo ako je to s rozhodujucim obdobim pre vypocet vysky materskej teraz?) Priznam sa, neviem presne aky je aktualny navrh zakona a pri euforii z dvoch // na teste nemam silu ho luskat.
Prosim, mohli by ste mi poradit?
KEJKA
20.11.11,11:05
podľa mňa je pre teba RO r. 2011, takže čo stihneš zaplatiť do 31.12.2011, to sa ti bude rátať do MD.......................ale poradia skúsenejší.
ešte je tu otázka, ako sa pozerá na nové DNP - každé má trvať minimálne 26 týždňov, aby sa dalo uplatniť - toto nezrušili, pokiaľ viem.
KIRA6
20.11.11,11:24
Dobrý deň, prosím Vás o radu. Od marca 2011 si platím DNP na maximálny vymeriavací základ. Do marca 2011 som pracovala v ČR, kde som platila aj zdravotné poistenie. Teraz som zamestnaná na Slovensku, mám minimálnu mzdu. V novembri som zistila, že som tehotná. Ku koncu novembra splním podmienku platenia 270 dní a tak by som od 1.12. chcela ostať na marodke. Keď budem ako riziková tehotná, akú nemocenskú budem poberať a akú materskú dostanem v roku 2012, keď sa DNP zruší, mám minimálnu mzdu a k tomu budem na PN? ďakujem za odpoveď.
KEJKA
20.11.11,11:28
DNP zrušiť nemôžeš, ak z neho máš mať MD, pokiaľ viem. Ak budeš na rizikovom, budeš PN, tak aj tak nebudeš musieť platiť, tak načo rušiť?
Ivka B
21.11.11,13:02
dobrý deň, chcem sa spýtať , ak si teraz ešte ako zamestnaná /od r. 2007/ založím DNP teraz v novembri ,budem mať nárok na platenú PN-ku z DNP ak by som musela ísť na PN ? Maródovala som rok od 18.11.2010.do 17.11.2011. Teraz som na dovolenke a požiadala som zamestnávateľa o preradenie na inú prácu aj s posudkom od lekára. Zamestnávateľ požaduje posudok od sociálky, avšak ten ešte nemám, lebo ID mi zatial nebol ani priznaný ani odmietnutý. Mám len požiadané a lekárka ma vypísala ,akoby som bola zdravá, čo žial nie je pravda. Riešim to starou dovolenkou. Chcem vediet či budem mať nárok na platenú PN, ak by som zase musela ísť na PN skôr ako ubehne 270 dní od založenia DPN. Zo zákonného poistenia vraj budem mať nárok na platenú PN podla toho kolko odrobím .Ak odrobím 2 mesiace tak budem môct maródovať 2 mesiace. Tak ma informovali pracovníčky sociálnej poisťovne, Dakujem za info
biaaa
21.11.11,14:07
.. no veď !! asi v tom decembri bude pes zakopaný .. v robote možno nejaké odmeny boli ... a na DNP išlo poistné z nízkeho VZ.:mee:

ahoj, rozhodnutie este nemam v ruke a vieme to len z tel. rozhovoru. aj ked ma kazdy mesiac iny plat t.j. raz stvrtrocne odmeny, poistne sme ratali ako keby mala stale plat 500 eur, t.j. na konci nam dokonca vracali preplatok poistneho - preto tomu nerozumiem - co by mohlo byt este v tom decembri (ked sme od zaciatku platili take poistne ako keby mala plat 500 a doplatili do max VZ ????) Dakujem za odpoved.
AdaMtiM
21.11.11,14:23
Včera som zachytila v správach, že p. minister Mihál sa ide opäť pokúšať o zmenu v DNP - znova predkladá novelu do parlamentu o zrušení možnosti DNP pre už povinne poisteného a ženy na MD. Viete niekto o tom niečo viac?
Katy a R
21.11.11,14:30
ahoj, rozhodnutie este nemam v ruke a vieme to len z tel. rozhovoru. aj ked ma kazdy mesiac iny plat t.j. raz stvrtrocne odmeny, poistne sme ratali ako keby mala stale plat 500 eur, t.j. na konci nam dokonca vracali preplatok poistneho - preto tomu nerozumiem - co by mohlo byt este v tom decembri (ked sme od zaciatku platili take poistne ako keby mala plat 500 a doplatili do max VZ ????) Dakujem za odpoved.
.. nuž treba si aj trošku naštudovať - keď už radíš. Ak v tomto konkrétnom prípade boli v decembri prémie :confused: - tak nebolo vhodne zvolené RO ...
Ale aj tak má pekné materské na to, že krátko platila.
Jana Motyčková
21.11.11,14:38
dobrý deň, chcem sa spýtať , ak si teraz ešte ako zamestnaná /od r. 2007/ založím DNP teraz v novembri ,budem mať nárok na platenú PN-ku z DNP ak by som musela ísť na PN ? Maródovala som rok od 18.11.2010.do 17.11.2011. Teraz som na dovolenke a požiadala som zamestnávateľa o preradenie na inú prácu aj s posudkom od lekára. Zamestnávateľ požaduje posudok od sociálky, avšak ten ešte nemám, lebo ID mi zatial nebol ani priznaný ani odmietnutý. Mám len požiadané a lekárka ma vypísala ,akoby som bola zdravá, čo žial nie je pravda. Riešim to starou dovolenkou. Chcem vediet či budem mať nárok na platenú PN, ak by som zase musela ísť na PN skôr ako ubehne 270 dní od založenia DPN. Zo zákonného poistenia vraj budem mať nárok na platenú PN podla toho kolko odrobím .Ak odrobím 2 mesiace tak budem môct maródovať 2 mesiace. Tak ma informovali pracovníčky sociálnej poisťovne, Dakujem za info
Nárok z DNP by bol rovnaký ako zo zamestnania. Čiže ak od poslednej PN uplynú 2 mesiace,nárok na nemcenské bude 2 mesiace.
Poberanie ID nie je dôvodom na preradenie. Na to treba osobitný posudok, ktory zohľadňuje konkrétnu doteraz vykonávanú prácu - informujte sa v SP.
Ivka B
21.11.11,15:27
Ďakujem, za info. Našla som to na Soc. poisťovni- porada
Letko
22.11.11,08:30
Kedy budeme vedieť, ako to bude s tým dobrovoľným pripoistením? Manželka si pripláca kvôli materskej (už od jari), zatiaľ ešte nie je tehotná.
ilona
22.11.11,11:33
Ja nejako stále verím, že to nezrušia, že zvážia následky o ktorých som písala 173 a 180 a že radšej znížia výšku max.
Timety13
22.11.11,14:48
Ahojte!

Chcely by som sa od Vás opýtať, či som dobre pochopila chystajúce zmeny, týkajuje sa DNP.
Som nezamestnaná, takže povinne nie som poistená. Plánujem sa otehotniť. Ešte som nechcela, ale ak bude treba, aby som ešte neaké peňiažky dostala, tak ideme na to. http://www.mamaaja.sk/img/smiley/old/smile.gif
Zmena zákona hovorí, že od 1. februára bude možné využiť balík komplexného sociálneho poistenia na všetky sociálne udalosti kryté sociálnym poistením, ktorými sú choroba, staroba, smrť a nezamestnanosť. V prípade záujmu o komplexné dobrovoľné poistenie tak budú dobrovoľne poistení nemocensky, dôchodkovo aj v nezamestnanosti.
ALE!!! Je aj výnimka... http://www.mamaaja.sk/img/smiley/old/smile.gif Výnimkou má byť len prípad dobrovoľne nemocensky poistenej osoby, ktorá k 31. januáru 2012 nezískala 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia potrebných pre vznik nároku na nemocenské dávky.
Takže, mojou otázkou je: Oplatí sa mi dobrovoľne pripoistiť od 1. decembra 2011 z maximálnej sumy? Potom by mi 270 dni skončilo 2. septembra 2012. A potom by som rodila napr. v novembri. Alebo kedy by som mala rodiť, aby som dostala maximalne materské?
Dakujem vopred za Vaše odpovede.
Apena
22.11.11,16:08
Dobrý deň. Dočítala som sa o zmenách pre zamestnaných, ktorí sa nebudú znova môcť
poistiť, ale platí to aj pre osoby na rodičovskej dovolenke, ktoré v
podstate kvôli tomu,že nie su zamestnané, nie su povinne nemocensky
poistené? Som na rodičovskej dovolenke, predtým som bola kvôli krachu zamestnávateľa nezamestnaná. Pretože plánujeme ešte dieťatko, od 25.2.2011 som si založila DNP. Platím ho z maximálneho vymeriavacieho základu. Tehotná ešte nie som. V prípade platnosti nového zákona mi bude ukončené DNP dňa 31.1. a teda pokiaľ by som po tomto termíne otehotnela, nebudem mať nárok na materské, aj keď som si skoro rok platila? To znamená, že po skončení platnosti DNP si už nebudem môcť ani uplatniť prípadnú PN alebo ošetrovné?

Potom teda ale nechápem význam toho, že v DNP budú môcť pokračovať tí, ktorí ešte nemajú splnenú podmienku 270 dní. A po uplynutí 270 dní im bude DNP ukončené, a aký potom vlastne v tomto prípade má DNP, keď po jeho ukončení si nemôže dotyčná osoba uplatniť ani vyššie materské, ani PN, či ošetrovné? TOakože môže platiť 270 dní, alepotom si aj tak nemôže nič uplatniť alebo to má aj iný význam?

Možno som trochu mimo, tak keď niekto vie, prosím o vysvetlenie. Ďakujem.
Timety13
22.11.11,16:18
Podla mna, tí, ktorym 1. februára este nebude 270 dni, tí mozu platit nadalej, az k 270 dnu, a potom mozu uplatnit nemocenske do 2 rokoch, lebo vzdy sa pocitaju posledne 2 roky. Nie?
Katy a R
22.11.11,16:38
.. myslím, že momentálne niečo vysvetľovať nemá význam ;):confused:..
Treba sledovať dianie v http://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=schodze/zoznam
Alebo čo tak využiť práva obyčajného občana .. a poinformovať sa u svojho legitímne zvoleného zástupcu v nrsr;), prípadne ho aj "ovplyvniť":D
.. alebo len čakať, čo schvália ;):confused: (príspevok č. 164;))
Pikoška
22.11.11,17:42
Dnes dosluhujúci sociálny pán minister povedali, že chcú prilepšiť mamičkám na úkor DNP. No ale to mu ani jeho rodní bratia neuverili.:)
Babenky, občas mám pocit, že nebyť maxima DNP, ani by ste to bábo tak rýchlo nechceli. My sme kedysi dávno rodili bez DNP a vlastne sme ani nemali nad tým kedy špekulovať.;):D
ilona
23.11.11,06:45
Ja som prekvapená z toho, že väčšina sa zamýšľa len nad maximom materskej, ale málo ľudí sa zamýšľa celkovo nad zrušením DNP. Predsa nebudeme všetci vždy mladí, zdraví a dobre zarábajúci a čo potom? Poistiť sa dá fakt každá hlúposť a tak dôležité poistenie chce p. minister zrušiť. Viacerí poraďáci by mohli napísať naším poslancom o následkoch zrušenia, lebo som presvedčená, že väčšina z nich sa nad tým vôbec nezamyslí.
Mila123
23.11.11,07:24
Ja som prekvapená z toho, že väčšina sa zamýšľa len nad maximom materskej, ale málo ľudí sa zamýšľa celkovo nad zrušením DNP. Predsa nebudeme všetci vždy mladí, zdraví a dobre zarábajúci a čo potom? Poistiť sa dá fakt každá hlúposť a tak dôležité poistenie chce p. minister zrušiť. Viacerí poraďáci by mohli napísať naším poslancom o následkoch zrušenia, lebo som presvedčená, že väčšina z nich sa nad tým vôbec nezamyslí.

máš pocit, že sýty hladnému uverí?????
Pikoška
23.11.11,07:31
Je to o tom, ako písala Ilona. Ak už za výdatnej pomoci Porady nastúpil poraďák na sociálnu stoličku, minimálne vplyvní poraďáci by mohli a mali poukázať na jeho nesociálne kroky. Diskriminovať jednu skupinu, chcieť sa páčiť inej skupine, rozhodovať s kalkulačkou, namiesto s citom pre realitu zrejme neprospeje nikomu. A verejná mienka vie občas urobiť aj zázraky. Pretože občas mám pocit, že od Porady bude závislý aj demografický vývoj Slovenska, ktorý podľa réžie Mihála bude spieť k vymieraniu. Dôchodcovia nebudú mať na lieky a liečenie, lebo choroba sa naplánovať nedá, ako napríklad materská. A ak sa materská bude plánovať podľa toho, ako sa Mihál vyspí, tak staré matere sa vnúčat nedožijú. Tak, či tak.
ejsi
24.11.11,08:25
Dobrý deň , čítala som to síce celé , ale čím dalej tým mám vätčší chaoz z toho . Ja som poistená od 26.01.2011 ciže v 11 mesiaci mám za sebou lehotu 270 dni . To znamená že keď sa schváli zákon od tak od 1.1.2012 nemám nárok v prípade pn na vyplatenie dávky z poistenia? čítala som tu niečo aj o 2 rocnej lehote. Prosím vysvetlite mi to niekto polopaticky aby som to pochopila . Ked to nahodou zrusia tak sa mi viac vyplati ist na pn aspon na mesiac , poberam minimalnu mzdu tj 317eur , za jeden mesiac by som mala dostat z dobrovolneho 600 eur , kedze si platim maximum t.j 35,18 eur mesacne ? Ďakujem za odpoved.
Huta
24.11.11,12:50
Ak tak veľmi niekto týmto mamičkám závidi tento príjem a príjem iných ľudí nevadí, je to dosť smutné. Chcela by som vidieť koľko sa v priebehu roka vyplatí na tento účel € a porovnať to s tým, čo som písala v predchádzajúcom článku. Keď už by to ohrozovalo štátny rozpočet, čo je smiešne, tak by som určite radšej znížila maximum, aj na polovicu, aby bola nejaká istota, že v prípade choroby ten príjem predsa bude aspon na lieky a doktora. Neviem ako sa chce zvýšiť pôrodnosť v našej republike, keď robíme všetko preto, aby naše mamičky pracovali a romske rodili. Pri tejto pôrodnosti / už 13-ročných/ viete si predstaviť náš stát o 30-50 rokov? V druhom prípade ak niekto bol 52 týždňov na PN pre chorobu a nebol na to dôvod, prečo by na to mali doplatiť ľudia ktorí za to nemôžu. Prečo na to doplatia posudkové komisie, lekári,kontroly zo soc. poisťovni a pod., skrátka tí čo sú za to zodpovední.

Ak dobrovolné poistenie naozaj zrušia, nie je to spravodlivé, mali by sa zamyslieť nad následkami.
protector
24.11.11,14:33
ak pan minister Mihal tvrdi ze nie su peniaze v Socialnej poistovni a treba usetrit 40mil eur, nuz,odporucam mu vydat platobny rozkaz a neskor aj exekuciu na Miklosa a jeho poradcov za totalne zbabranu privatizaciu Telekomunikacii kde predali rozhodovacie prava a prave preto v tomto obdobi prisiel stat o vyse 250mil eur z dividend.. a ked potrebuje pan Mihal dalsie peniaze nech v parlamente poklepe po pleci napr notorickemu neplaticovi Kanikovi ktory hoci ma vysoke prijmy tak jeho firmy dlhe roky dlhuju peniaze SP a ZP !!
penazi je dost,len prave ti ktori v mediach vrieskaju ako treba setrit a ako oni akoze setria v skutocnosti tento stat rokradaju a okradaju
obecbracovce
25.11.11,07:15
Moja známa, ktorá bola dobrovoľne nemocensky poistená už dva roky - platila maximum, je toho času na PN. Má si platiť DNP aj teraz počas PN? Alebo treba prerušiť a potom sa nahlásiť znovu? Prihlásia ju potom? Alebo radšej nechať všetko tak? Ak treba zmenu- tak od 1. v mesiaci? Vopred ďakujem za pomoc.
KEJKA
25.11.11,07:20
netreba robiť zmenu. Ak je na PN, SP o tom vie - vypláca dávky. Počas PN sa neplatí poistné. Netreba žiadne papierové prerušenie.
obecbracovce
25.11.11,19:46
Ďakujem -ale opakovanie je matka múdrosti -teda nič nemusí hlásiť na SP ani nič platiť a keď ukončí PN, tak začne zasa platiť bez toho, aby niečo oznamovala SP?
KEJKA
25.11.11,19:53
tak. Ja som sa chodila spýtať - pri odovzdaní ukončenia PN, koľko treba doplatiť za aktuálny-načatý mesiac.
obecbracovce
25.11.11,19:57
Ako je dobré, že tu máme takých, ktorí hneď poradia. Srdečná vďaka.
zuzka71
30.11.11,11:03
Timety13, aj ja som to takto a tiež by som sa pripoistila s maxima ešte v decembri, alebo najneskôr v januári, ale mám obavy, či mi to nezrušia,alebo či nebudem musieť platiť celý balík. Ja som totiž živnostník, ale nie som povinne poistená.Dala si dobrú otázku
enike
01.12.11,18:22
Čaute babenky. Ktorá mi viete poradiť? Doplnkové NP z minim. VZ si platím od 3/2009 a od 1.7. 2011 som zostala nezamestnaná. Nastúpila som na PN a tá mi trvá doteraz. Od januára budem možno už v evidencii úradu práce a v marci by som chcela zostať tehotná. Kedy mám urobiť odhlášku z minim. VZ a prihlášku na max. VZ? Môžem si to urobiť aj teraz, keď som práce neschopná a dávky DNP si neodvádzam, ale poberám, alebo až keď budem práce schopná?.. Chcem si VZ zmeniť a začať platiť z maxima čo najskôr, v prípade, že by som bola na rizikovom tehotenstve, ktoré mi reálne hrozí.. ..Alebo poraďte, čo mám robiť?
alaya1
01.12.11,18:33
Dievcata, ja som az teraz objavila tuto temu. neviete, ako to bude s DNP na buduci rok s invalidnymi dochodcami do 70%? On by mal od januara pracovat.No dokedy, nevieme.
Manzel sa chcel pripoistit, tak teraz nevieme, ci sa oplati alebo, ci sa da.
mariannka13
02.12.11,13:58
Dobrý deň,
platím si poistné od júna 2010. termín pôrodu je marec 2012. Ak by ma lekár vypísal pri najbližšej kontrole v decembri na rizikové, bude mi vyplácané nemocenské z DNP aj po 1.1.2012, keďže sa to ruší a čo materská z DNP??? ďakujem
veronikasad
02.12.11,14:04
Dobrý deň,
platím si poistné od júna 2010. termín pôrodu je marec 2012. Ak by ma lekár vypísal pri najbližšej kontrole v decembri na rizikové, bude mi vyplácané nemocenské z DNP aj po 1.1.2012, keďže sa to ruší a čo materská z DNP??? ďakujem
Pozerala som TK SaS. Podľa ministra práce (ak zákon podpíše prezident), DNP zanikne zo zákona od 1.2.2012.
Mamičky, ktoré sú už tehotné a majú splnenú podmienku 270 dní DNP, aj po zániku DNP budú mať nárok na materské z DNP.
Mamičkám, ktoré podmienku 270 dní ešte splnenú nemajú, zákon umožní túto podmienku splniť a tiež budú mať nárok na materské z DNP.

Či 31.1.2012 zanikne aj výplata nem.dávok z DNP - neviem ...
Kvaka
02.12.11,16:11
Na stránke ministerstva je napísané:

Ženy, ktoré si dnes platia dobrovoľné nemocenské poistenie, budú si ho môcť platiť aj v budúcom roku do získania 270 dní nemocenského poistenia a v prípade tehotenstva a materstva im bude z neho aj v budúcom roku vypočítané materské.
Zdroj:

http://www.employment.gov.sk/index.p...&nid=867&lg=sk (http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&mod=news&nid=867&lg=sk)
grafikafotky
02.12.11,18:23
Dobry den, vidim ze sa zakon o DNP schvalil, su zmeny.
Vie mi niekto teraz odpovedat presne?
Ja som DNP od 17.10.2011. Momentalne poberam rodicovsky prispevok na dvojrocne dieta. Chceli by sme sa pokusit od noveho roku 2012 o dalsie dietatko. Mne pracovna zmluva totiz zanikla pocas materskej, a to presne 31.12.2009.
Chcem sa spytat, ako mam dalej postupovat. Totiz DNP si platim z minima. Chceli sme teraz pockat do noveho roku, aby som splnila podmienku 270 dni poistenia do porodu. Potom po otehotneni som chcela najneskor do 8- tyzdna tehotenstva sa odhlasit z DNP z minima a hned prihlasit z maxima. Aby som toto stihla platit 26 tyzdnov pred nastupom na matersku.
Co by bolo treba urobit teraz? Nemam sa radsej odhlasit z DNP z minima a prihlasit z maxima niekedy uz v decembri 2011, aby som teda isla este po starom? Ak by som mala potom po neskorsom otehotneni napr. niekedy vo februari a neskorsie platit balik poistenia, tak by ma to vyslo drahsie, ako platit len DNP z maxima este pred otehotnenim. Samozrejme mozne je vsetko a mozem otehotniet hned v januari 2012.
Dakujem za odpoved
zuzka71
02.12.11,20:09
Vie my niekto odpovedať na moju otázku?Keďže tí, ktorí si platia teraz DNP si môžu platiť aj v budúcom roku,kým im nevznikne nárok na 270 dní.Ak by som sa ešte tento mesiac DNP,bude to platiť aj mne mňa,alebo už nie?Poraďte mi,už som s toho na nervy!
Mila123
02.12.11,20:18
Vie my niekto odpovedať na moju otázku?Keďže tí, ktorí si platia teraz DNP si môžu platiť aj v budúcom roku,kým im nevznikne nárok na 270 dní.Ak by som sa ešte tento mesiac DNP,bude to platiť aj mne mňa,alebo už nie?Poraďte mi,už som s toho na nervy!
ak máš splnenú podmienku tých 270 dní, vznikne ti nárok na dávku z nemocenského poistenia.....
grafikafotky
02.12.11,20:18
Vie my niekto odpovedať na moju otázku?Keďže tí, ktorí si platia teraz DNP si môžu platiť aj v budúcom roku,kým im nevznikne nárok na 270 dní.Ak by som sa ešte tento mesiac DNP,bude to platiť aj mne mňa,alebo už nie?Poraďte mi,už som s toho na nervy!

Myslim si, ze pokial sa prihlasite na DNP do toho 1.2.2012 tak pojdete podla terajsieho zakona. Znamena to, ze sa vam DNP zacne pocitat od prihlasenia a bude trvat najviac tych 270 dni.
Skuste sa opytat na to priamo na socialnej poistovni, napiste mail na poradna@socpoist.sk.
Zachovajte pokoj, teraz sa to len vsetko zverejnilo, len dnes to schvalili.
Pikoška
02.12.11,21:06
Pozerala som TK SaS. Podľa ministra práce (ak zákon podpíše prezident), DNP zanikne zo zákona od 1.2.2012.
Mamičky, ktoré sú už tehotné a majú splnenú podmienku 270 dní DNP, aj po zániku DNP budú mať nárok na materské z DNP.
Mamičkám, ktoré podmienku 270 dní ešte splnenú nemajú, zákon umožní túto podmienku splniť a tiež budú mať nárok na materské z DNP.

Či 31.1.2012 zanikne aj výplata nem.dávok z DNP - neviem ...Chorá spoločnosť, choré DNP, neviete, či je Mihál zdravý? To skutočne by niekto zašiel tak ďaleko, aby strihol už plynúce PN-ky a vyplácanie dávok? Z Čiech nám schválili pomoc psychiatrov. Zdá sa, že žalostne neskoro.
zuzka71
02.12.11,21:51
No to by bolo dobré asi ešte pre dosť budúcich mamičiek. Ďakujem za trošku povzbudivú odpoveď a písala som aj do soc.poisť. tak som zvedavá, čo odpíšu....do pondelka ma asi porazí
protector
02.12.11,22:17
chcem sa spytat, ak teda mam splnenu podmienku 270dni a DNP v buducom roku zanikne znamena to ze ak neprejdem na zmenu podla noveho zakona tak v buducom roku mi ani nemocensku v pripade PN nevyplatia z DNP ?

a este , vie niekto informacne napisat aka je teda nova suma ktoru treba po novom platit z MinVZ a aka z MaxVZ ? dakujem
Mila123
02.12.11,22:21
ak už si teraz splnila podmienku 270 dní tak by ťa mali ku dňu (31 01 2012 ? netuším či 31 12 2011 ?) odhlásiť a podľa situácie, ktorá nastane ju možno budeš riešiť......
si aj zamestnaná???
protector
02.12.11,22:24
som muz :) a momentalne nezamestnany :((
Mila123
02.12.11,22:31
som muz :) a momentalne nezamestnany :((
prepáč chlape......budem si pamätať....

tak ak by si išiel na PN , musíš mať splnenú podmienku za posledné dva roky , resp. 730 dní musíš byť poistený v dĺžke 270 dní....

tak by si išiel na PN napr. od 02 05 2012, popočítať najprv 730 a potom 270 dní...ak by si ich napočítal, musel by si sa prihlásiť na dobrovoľné poistenie (celý balík) najneskôr 01052012 a budeš dostávať dávky z min. VZ.....
toto celé je môj názor, pritom netvrdím, že je to ,alebo bude pravda.....netuším čo bude......platí to teraz takto (okrem balíka...) mohlo by to tak aj byť......
a keďže budeš platený z poistenia, nebudeš musieť platiť fondy (iba tú alikvótnu časť, v modelovej situácií iba za jeden deň)......
protector
02.12.11,22:43
Mila123 : dakujem za odpoved,ak este neurobia zmeny do konca roka tak dalej pokracovat urcite nebudem,ak som si spravne pozrel sucasne tabulky zo SP tak na maxi PN bude treba mesacne platit takmer 1000e a nato ja veru nemam

ja mam ale z tohto celeho schvaleneho zakona pocit ze to rychlo a hlavne potichu schvalili len aby ten zakon bol a neviem preco ale mam pocit ze ho budu este menit, uz len vychadzam z toho ze dnes to schvalili a ani nie je celkom jasne co vlastne a za akych podmienok schvalili, jedine info co som nasiel je to kde sa p. Mihal naduva aky fasa zakon vymyslel a ako sa bude mamickam na materskej teraz fasa zit lebo on velky dobracisko im zo "svojej penazenky" po 15evri pridal
xcarolcox
02.12.11,22:51
Som nezamestnana a dobrovolne nemocensky poistena od 4.jula 2011 a snazime sa otehotniet. Rozumiem tomu tak, ze mozem pokracovat v plateni poistneho prave do obdobia dovrsenia 270 dni tohto dobrovolneho poistenia. Po tomto obdobi (v mojom pripade predpokladam k 3.marcu 2012) uz nebudem moct dalej platit toto poistenie, teda budem asi musiet ist do Socialnej poistovne a odhlasit dobrovolne nemocenske poistenie alebo toto zanikne samo?
Budem mat po tomto obdobi narok na nemocenske davky z tohto poistenia (materska a docasna praceneschopnost)? Ak ano, ako dlho bude platit tento narok?
Mila123
02.12.11,22:55
stále predsa bude platiť 730 a 270 dní...ak splníš tieto podmienky tak budeš mať platenú aj PNS aj MD.....
xcarolcox
02.12.11,22:59
OK, a dokedy bude tento narok platit? Teda ked napriklad otehotniem alebo ochoriem az v roku 2013 tak stale dostanem MD alebo PNS podla stareho zakona?
katiq
02.12.11,23:43
Ahoj Mila, pls ak by si mi vedela objasnit situaciu, bola by som velmi prevelmi rada:D
skusim v skratke objasnit moju situaciu:
od roku 2006 som bola na MD nasledne RD (do juna 2009) s prvorodenou dcerou-pocas prvej RD som v roku 2007 dostala vypoved, nakolko doslo k zaniku firmy:(
Od septembra 2009 som bola na MD, nasledne na RD (ktora trva do dnesneho dna a bude az do oktobra 2012-do 3 rokov dietata) s druhorodenou dcerou.

DNP si platim od roku 2005 (tusim bez prestavky) do dnesheno dna z maxima na striedacku s minimom..registrujem ze som po druhom porode po dobrati maximalnej MD zmenila VZ na minimum (cca asi v maji 2010)..z minima som si platila do septembra 2011 , nasledne som sa odhlasila a prihlasila s VZ maximum. 3.10.2011 ktory si platim do dnes..zial, po dnesku asi mam pocit, ze to uz nema vyznam...:confused:

dochodkove poistenie za mna teraz plati stat, kedze som na RD(zamestnana nie som od doby kedy som dostala vypoved t.j. 2007)..mna zaujima co sa bude diat v mojej situacii aj po 1.2.2012 ..kebyze si zaplatim balik pre dobrovolne nemocenske, poistenie v nezamestnanosti (ktore si platim aj tak od septembra 2009, 2x minimum) a dochodkove...tak co s tym dochodkovym? nakolko to za mna teraz plati stat... bude platene dvojmo??

mam sancu este ziskat ocr ci pn z maxima z toho posledneho DNP?
co s PvN? aj tak ho asi je dobre prestat platit,ze? kedze narok na neho by som mala..ak sa nezmenila podmienka, ze mam mat zaplatenych 730 dni za posledne 3 roky ??? (aj ked neviem teraz po novom ci mi to vobec budu vyplacat:/ kebyze si ho prestanem platit z dovodu, ze podmienku splnenu mam) na urad prace by som sla v oktobri 2012, to znamena ze za obdobie oktober 2009-oktober 2012 mam 810 dni...

pozeram kolko otazok :rolleyes: prepac, ale snad to ma trosku hlavu aj patu:)
grafikafotky
03.12.11,11:04
Dobry den,
obraciam sa na Vas s prosbou o blizsie informacie.
Bol schvaleny novy zakon, ktory znamena zmeny v dobrovolnom poisteni.
Ja som dobrovolne nemocensky poistena od 17.10.2011 z minima {platim 14,47 Eur mesacne}. Chcem sa vsak teraz 16.12. 2011 odhlasit a hned nasledujuci den 17.12.2011 prihlasit a to z maxima. Podla zmien, ktore maju nastat by sa mi dobrovolne nemocenske poistenie malo skoncit najneskor po uplynuti 270 dni. Potom od 1.2.2012 sa bude mozne dobrovolne pripoistit, ale sa bude musiet platit cely balik poistenia.
Moje otazky su :
a/Bude sa mi do tych 270 dnoch ratat aj to predchadzajuce poistenie /tie dva uplynule mesiace/, cize by sa mi pocitalo DNP uz od 17.10.2011 alebo sa mi to bude pocitat od noveho prihlasenia, cize od 17.12.2011?
b/ Ak otehotniem v priebehu platenia DNP bude sa mi pocitat materska z maximalneho vymeriavacieho zakladu?
c/Ochranna doba je 8-mesiacov, vztahuje sa aj na DNP? Ide o pripad,ze by som otehotnela len mesiac pred skoncenim platenia DNP.

Dakujem
alex444
03.12.11,13:07
Dobrý deň.Chcem sa spýtať,keď majú zrušiť DNP.Tak mi potom vrátia peniaze alebo ako to bude?
mizu24
03.12.11,13:39
Tak tie ti určite nevrátia.
alex444
03.12.11,13:47
Tak to platím zbytočne,vôbec som to ešte nevyužila a nič mi nevrátia?
rodina1
03.12.11,14:06
Tak to platím zbytočne,vôbec som to ešte nevyužila a nič mi nevrátia?

Veru, nič ti nevrátia ...
Katy a R
03.12.11,14:24
Tak to platím zbytočne,vôbec som to ešte nevyužila a nič mi nevrátia?

Poistenie je efektívna forma tvorby a prerozdelenia peňažných fondov, ktorú vykonáva poisťovňa na základe tzv. poistných vzťahov. Poistenie je prostriedok, ktorým sa straty niekoľkých poistených rozložia na všetkých poistených. Poisťovňa a poistník uzatvárajú poistnú zmluvu (v tomto prípade prihlásenie na RLFO podľa zák o SP), pričom poisťovňa preberá riziko a poistník platí poistné.

toľko definícia .. a keďže v tomto prípade ide o nemocenské poistenie .. tak riziko, na ktoré si sa poistila je nemoc (materské aj OČR).
A slovo dobrovoľné vysvetľovať asi netreba.:confused:

Inak, určite aj v tvojom okolí sa nájdu aj takí poistenci, ktorí platia NP desiatky rokov .. a na PNke ešte neboli
maťulinko
03.12.11,19:40
Hmm, myslím, že marjankaj miešaš jablká s hruškami. Niečo iné je komerčné poistenie na auto a niečo iné je dobrovoľné nemocenské pripoistenie platené do sociálnej poisťovne. Keď si začneš platiť poistku na auto, škodu Ti preplatia aj keď sa Ti havárka stane hneď v ten deň. Do sociálnej poisťovne platíš 6 mesiacov a až potom máš nárok na plnú výšku toho, čo si platíš. Plus samozrejme 9 mesiacov v posledných dvoch rokoch. Určite nemôže niekto jednostranne zrušiť to, k čomu si sa zaviazal vtedy, keď ešte nový zákon nebol v platnosti. Nemôže Ti teda tento nárok nikto odobrať. To je presne chyba Slovákov. Myslia si, že na nič nemajú právo a nechajú na sebe odovzdane orať. Mali by sme sa niečo naučiť od našich spoluobčanov Rómov. Tí majú "nárok" na všetko. A vidíš, nikto ich nenechá na ulici. Veď sme stále právny štát! Určite sa len nebudú môcť uzatvárať nové pripoistenia.
caneps
03.12.11,21:18
dobry den chcem sa spytat este nieco co sa tykalo pred schvalenim tohto noveho.
ak si clovek zmenou zacne platit maximum tak musi platit sest mesiacov po zmene suvisle? alebo sa mohlo medzi tym aj byt na PN a OCR. Jednoducho ci je podmienka sest mesiacov platit neprerusene alebo sa jednoducho plati dovtedy kym sa tych sest mesiacov nenazbiera, ak sa medzi tym marodi alebo pobera OCR . A az potom teda vznika narok na maximalnu PN? Velmi pekne dakujem za ochotu odpovedat
hanakaj
03.12.11,21:31
dobry vecer, viem ze sa toho tu uz popisalo vela ale aj tak mi to neda a chcem sa spytat na svoju konkretnu situaciu. Som momentalne nezamestanana, na rodicovskom, ktory bude trvat do 06/2012. DNP si platim od 05/2009 a od 04/2011 si platim z maxima. Snazime sa o babo a tak by ma zaujimalo, ze ak sa mi nepodari otehotniet do konca tohto roka, teda napr. az v januari, ci ak sa dostanem na rizikove a nasledne na matersku, ci mi oboje budu vyplacane??? alebo ak sa nam nepodari otehotniet do konca tohto roka tak tento narok jednoducho stracam? A este jedna drobnost pocula som nieco, ze od noveho roka budu mat narok na poberanie davok iba ti, ktori si VCAS platili odvody. Priznavam sa ze som to nikdy nestihla zaplatit do toho osmeho ale vzdy som to platila az 15. ked prisiel rodicovsky...Je to podstatne? Alebo to neovplyvni pripadne vyplacanie, ako pisem vyssie...DAKUJEM VELMI PEKNE AK MI NIEKTO ODPOVIE
hanakaj
03.12.11,21:32
Este jedna vec, ak sa na nas co si to platime uz dlho bude v novom roku vztahovat stary zakon, tak potom ako je to s tou zvysenou a dlhsie trvajucou materskou? Ta sa nas potom asi netyka, ci? Ja viem, asi vsetci uvidime ako to cele nakoniec bude, ale zaujimalo by ma to ak vie niekto aspon trochu odpovedat...DAKUJEM
Xanti
03.12.11,21:53
Hanakaj zhrniem to teda píšem o tom tu http://www.porada.sk/t181561-p6-dobrovolne-nemocenske-poisteni-je-zrusene.html#post1909412 ale i tebe skúsim vysvetliť.
dobry vecer, viem ze sa toho tu uz popisalo vela ale aj tak mi to neda a chcem sa spytat na svoju konkretnu situaciu. Som momentalne nezamestanana, na rodicovskom, ktory bude trvat do 06/2012. DNP si platim od 05/2009 a od 04/2011 si platim z maxima. Snazime sa o babo a tak by ma zaujimalo, ze ak sa mi nepodari otehotniet do konca tohto roka, teda napr. az v januari, ci ak sa dostanem na rizikove a nasledne na matersku, ci mi oboje budu vyplacane??? Bude,ak ostaneš teraz prihlásená z maxima a ak sa v období od 1.2.2012 do 29.2.2012 prihlásiš na dobrovolné poistenie napr. z minima. Toto poistenie bude zahrnať všetky druhy poistení.
Ak sa stihneš v danom čase prihlásiť na ten balík poistenia, tak VZ pre materskú alebo pre PN bude rok 2011 teda v tvojom prípade obdobie od 4/11 do 12/11 teda maximum. Ak sa na ten balík neprihlásiš a nebudeš tehotná, tak pri neskoršom prihlásení napr. z minima tvoj nárok na PN alebo materskú bude len z minima.
Podotýkam balík bude stáť vyše 100 eur.
alebo ak sa nam nepodari otehotniet do konca tohto roka tak tento narok jednoducho stracam? Nie nestrácaš A este jedna drobnost pocula som nieco, ze od noveho roka budu mat narok na poberanie davok iba ti, ktori si VCAS platili odvody Ja som o tom nepočula . Priznavam sa ze som to nikdy nestihla zaplatit do toho osmeho ale vzdy som to platila az 15. ked prisiel rodicovsky...Je to podstatne? Alebo to neovplyvni pripadne vyplacanie, ako pisem vyssie...DAKUJEM VELMI PEKNE AK MI NIEKTO ODPOVIE odpoved máš v texte.
Stanislav 1975
03.12.11,21:55
ja osobne by som chcel na ministerstve práce niekoho takého fundovaného ako je Xanti...-tá vie, čo a jak...:)
hanakaj
03.12.11,22:41
:(
hanakaj
03.12.11,22:44
Hanakaj zhrniem to teda píšem o tom tu http://www.porada.sk/t181561-p6-dobrovolne-nemocenske-poisteni-je-zrusene.html#post1909412 ale i tebe skúsim vysvetliť. odpoved máš v texte.


dakujem a este aby som to mala celkom jasne: cize prihlasim sa aj ak budem tehotna v tom februari na nove poistenie ale potom ako sa to bude platit - ked pises cca 100 eur ? Lebo ved ked budem na rizikovom a nasledne na materskej tak by som to platit nemala nie? Tak to plati teraz pri DNPO ze ked si PN tak ten mesiac predsa neplatis. Alebo sa to nejako rozdeli a budem platit balik znizeny o nemocenske poistenie??? Toto asi celkom nedoriesili...
A posledna taka mala vecicka pozerala som tlacovku Mihala na TA3 a tam stale hovori ze poberat za takych podmienok ako sme prave riesili vyssie budu moct mamicky ktore su UZ tehotne. Co to znamena to UZ?
Ja viem, ze som asi otravna, ale prosim este aj na toto o odpoved, DAKUJEM
Xanti
03.12.11,22:49
dakujem a este aby som to mala celkom jasne: cize prihlasim sa aj ak budem tehotna v tom februari na nove poistenie ale potom ako sa to bude platit - ked pises cca 100 eur ? Lebo ved ked budem na rizikovom a nasledne na materskej tak by som to platit nemala nie? No nie. Tak to plati teraz pri DNPO ze ked si PN tak ten mesiac predsa neplatis. Alebo sa to nejako rozdeli a budem platit balik znizeny o nemocenske poistenie??? Toto asi celkom nedoriesili...
A posledna taka mala vecicka pozerala som tlacovku Mihala na TA3 a tam stale hovori ze poberat za takych podmienok ako sme prave riesili vyssie budu moct mamicky ktore su UZ tehotne. Co to znamena to UZ? Že pre nich platí ochranná lehota z ukončeného poistenia 8 mesiacov. Ak by si otehotnela, a do 8 mesiacov porodíš a zruší sa ti DNP k 31.1.2012 tak dostaneš materskú maximálnu. Ale ak by sa stalo, že ťa lekár vypíše na PN 8.3.2012 tak už nárok na platenú PN mať nebudeš nakoľko tam je ochranná doba 7 dní od zániku poistenia.
Ja viem, ze som asi otravna, ale prosim este aj na toto o odpoved, DAKUJEM

v texte
hanakaj
03.12.11,22:54
dakujem pekne za pomoc ale aj tak dufam, ze to nakoniec prezident nepodpise, pomohlo by to strasne vela mladym ludom
Xanti
03.12.11,22:56
Hanakaj,
uvidíme ako sa prezident zachová.
Katy a R
03.12.11,23:05
..
A este jedna drobnost pocula som nieco, ze od noveho roka budu mat narok na poberanie davok iba ti, ktori si VCAS platili odvody. Priznavam sa ze som to nikdy nestihla zaplatit do toho osmeho ale vzdy som to platila az 15. ked prisiel rodicovsky...Je to podstatne? Alebo to neovplyvni pripadne vyplacanie, ako pisem vyssie...DAKUJEM VELMI PEKNE AK MI NIEKTO ODPOVIE

.. k tomuto ... aj teraz platí, že ak sa poistné nezaplatí včas, tak nárok na dávku nevznikne! pozor na to! SP toleruje dlh na poistnom do 5 eur za posledných 10 rokov. Po novom to malo byť 5 rokov, neviem, či to tam už je:confused:
Pri NP "včas" znamená, že je možnosť zaplatiť poistné až do konca mesiaca, kedy vznikne nárok na dávku (takže ak zaplatíš 15-teho, tak sa nič strašné nedeje). Vždy si treba skontrolovať pred PNkou a pred materskou, či tm náhodou nie je nedoplatok!
Ale pri PvN je to inak - treba zaplatiť v termíne splatnosti, lebo inak to pri výpočte dávky nezohľadnia - a zaplatiť sa musí, ale úplne zbytočne vyhodené peniažky to potom sú.
alfaekon
04.12.11,08:56
Mám nástup na MD 20.12.2011. Mám aj ja nárok na novú materskú teda 65% od nového roka, alebo len tie, ktoré nastúpia na MD po 1.1.2012??
Mila123
04.12.11,09:13
áno, ale v tvojom prípade by to malo byť tak, že za rok 2011 (t.j. 20 12 2011-31 12 2011 ) vo výške 60 % VZ
a od 01 01 2012 - do 34. týždňa (celkovej MD) vo výške 65 %.....
janka369
04.12.11,11:50
Ahojte,vie mi tu prosím vás niekto poradiť čo by som mala robiť a či budem mať nárok na max.materskú?Takže moja situácia: Od 1.7.2008 som poistená ako SZČO z minima,od 1.9.2011 si platím DnP tiež z minima a od pondelka 5.12.2011 si chcem zvýšiť DnP tak,aby som dostávala max. materskú. Ak to rátam podľa týždňov,tak 26 týždňov nového DnP vychádza na 4.6.2012 a 270 dní mi uplynie 27.5.2012. Tehotná ešte nie som.Má to vôbec význam zvyšovať a kedy by som musela otehotnieť aby som mala nárok na max.materskú? Ďakujem veľmi pekne za radu