zuzana009
28.09.11,10:18
Dobrý deň,
mám rozbehnutý internetový obchod, v ktorom by som chcela ponúkať aj výrobky, ktoré si vlastnoručne vyrobím. Jedná sa o výrobky z dreva (niečo ako ozdobné lopáriky, ktoré ponúkajú stánkari na jarmokoch). Potrebujem však vedieť, či k tejto výrobe potrebujem aj nejaké povolenia, osvedčenia či dokonca výučné listy, alebo stačí mať živnosť so zápisom o výrobe dekoratívnych predmetov.
Za odpovede Vám ďakujem
Zuzana
mattto
28.09.11,10:06
nepotrebuješ žiadne povolenia, osvedčenia ani výučné listy, ide o dekoráciu
zuzana009
28.09.11,10:44
Ďakujem za odpoveď a ešte by ma zaujímalo, ako by to bolo pri výrobe drevených modelov (autíčka, vláčiky, lietadielka ...), ktoré by mohli byť brané aj ako hračky? Samozrejme, že všetko by bolo vyrobené z ekologických materiálov (zdraviu neškodlivých).
Ďakujem
mattto
28.09.11,10:52
nič sa nemení z pohľadu povolení, výučných listov atď., vyrábaj čo chceš, nech je to bezpečné, plať dane, odvody, vybavuj reklamácie atď.
Dáša_
28.09.11,11:06
Ďakujem za odpoveď a ešte by ma zaujímalo, ako by to bolo pri výrobe drevených modelov (autíčka, vláčiky, lietadielka ...), ktoré by mohli byť brané aj ako hračky? Samozrejme, že všetko by bolo vyrobené z ekologických materiálov (zdraviu neškodlivých).
Ďakujem

Jednoduchšia cesta je predávať to ako dekorácie, suveníry. Pri hračkách - teda minimálne tých do 3 rokov - treba atesty zo skúšobných ústavov.
zuzana009
28.09.11,14:10
Ďakujem za odpovede,
tak že keď na výrobku uvediem "Slúži na dekoratívne účely" a "Nevhodné pre deti do 3 rokov", tak je všetko s kostolným poriadkom :-)
Danielle369
29.09.11,16:27
hračky pred uvedením na trh musia spĺňať požiadavky nariadenia vlády Slovenskej republiky č. 302/2004 Z. z., ktorým sa ustanovujú podrobnosti o technických požiadavkách a postupoch posudzovania zhody na hračky. Na hračkách musí byť posúdená zhoda ich vlastností s požiadavkami uvedeného technického predpisu a výrobca musí pred ich umiestením na trh vydať vyhlásenie o zhode na základe posúdenia zhody.
Zhodu vlastností s technickým predpisom Vám posúdi autorizovaná osoba/notifikovaná osoba :
TSÚ Piešťany, š. p., Krajinská cesta 2929/9, 921 24 Piešťany, SKTC-104, NO 1299
Kontaktná osoba: Ing. Ondrášiková, riaditeľka posudzovania zhody výrobkov tel.: 0903 783 518, príp. Ing. Letko, tel.: 0903 253 431
S pozdravom