masterm@centrum.sk
28.09.11,11:39
Potreboval by som vedieť ako to je v prípade ak som spolu so 5-timi inými ľuďmi pracoval na stavbe a od začiatku sme na vedúceho tlačili, že chceme podpísať pracovné zmluvy / zmluvy o vykonaní brigádnickej práci študentov - dôkazom je jedine to, že si budeme navzájom svedčiť. keďže nám ich ani po cca. mesiaci nechcel dať, tak sme odtiaľ odišli s tým, že nám zaplatil časť odmeny za vykonanú prácu - vyplatil nám to na ruku. Je nami vykonávaná práca definovateľná ako čierna práca ? Ak áno, je možné nás postihovať ? a je možné postuhovať zamestnávateľa ?
drobeceva
28.09.11,09:52
jednoznačne ide o nelegálnu prácu. Ak by na to boli prišli - zamestnávateľ zamestnával na čierno, takisto ste to robili s vedomím, že nemáte podpísanú PZ, či dohodu. Teraz je už ťažko dokazovať, že ste robili, ak ste odišli - tak predpokladám, že už nikto postihovať nebude. V budúcnosti radšej "cúvať" od takých zamestnávateľov.
Xanti
28.09.11,09:59
No nemali ste robiť na čierno.
Okrem toho že zamestnávateľ môže byť postihnutý pokutov do 1 000 000 korún, neviem teraz na rýchlo koľko je to v eurách.
Tak aj vy, nakoľko ste pracovali na čierno môžete byť postihnutý pokutou za takú prácu vo výške 10 000 sk ...

Takže neviem oplatí sa Ti to niekde hlásiť? Asi moc nie.
A nabudúce si daj pozor aby si mal zmluvu, lebo na stavbe je ťažká práca a ak by sa niečo stalo, pracovný úraz tak by takýto "kvázi" zamestnávateľ povedal, že ty nerobíš pre neho , že si tam nemal čo robiť a tak podobne a umyl by si ruky nad tebou.
GabiZ
28.09.11,10:04
Áno, jedná sa o nelegálnu prácu. Nelegálna práca je závislá práca, ktorú vykonáva fyzická osoba pre právnickú osobu alebo fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom a nemá s právnickou osobou alebo s fyzickou osobou, ktorá je podnikateľom, založený pracovnoprávny vzťah podľa osobitného predpisu. Kontrolu môže robiť inšpektorát práce, prípadne Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny a úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Pokuta za nelegálnu prácu pre pracujúceho môže dosiahnuť 331,94 €, pre zamestnávateľa je pokuta oveľa vyššia. Máte šťastie, že ste nemali kontrolu, ako píše Drobeceva.
martin33AA
28.09.11,12:49
Nie všetko čo vyzerá nelegalne je nelegalne. Nemaj obavy do budúcna. Zmluvná volnost patrí medzi základné atribúty sukromneho práva. Ak určitá činnosť nesie znaky závislej práce nie je to vždy závislá práca. Ty a tvoja skupina ste mali totiž uzatvorenú ústne Zmluvu o dielo , predmetom ktorej bola nejaká činnosť a cena Vám bola vyplatená "v hotovosti". Jedine štatny orgán - inšpektorát práce by mohol po preskúmaní tvrdiť a uložiť pokutu, lebo jemu by sa mohlo javiť že vykonávate závislú činnosť nelegálne. Ešte raz nič sa neboj, horšie by bolo keby ti za drinu /ako mula/ nedal ani cent /popr. len nejaké odrobiny/ to potom by sa tazsie domáhal svojich penazí a tvojej skupiny.
martin33AA
28.09.11,12:50
Nie všetko čo vyzerá nelegalne je nelegalne. Nemaj obavy do budúcna. Zmluvná volnost patrí medzi základné atribúty sukromneho práva. Ak určitá činnosť nesie znaky závislej práce nie je to vždy závislá práca. Ty a tvoja skupina ste mali totiž uzatvorenú ústne Zmluvu o dielo , predmetom ktorej bola nejaká činnosť a cena Vám bola vyplatená "v hotovosti". Jedine štatny orgán - inšpektorát práce by mohol po preskúmaní tvrdiť a uložiť pokutu, lebo jemu by sa mohlo javiť že vykonávate závislú činnosť nelegálne. Ešte raz nič sa neboj, horšie by bolo keby ti za drinu /ako mula/ nedal ani cent /popr. len nejaké odrobiny/ to potom by sa tazsie domáhal svojich penazí a tvojej skupiny.    
Economic
28.09.11,13:32
Ústna Zmluva o dielo ? To je aký inštitút ? Podľa mňa ústna môže byť dohoda pri pive a pol deci !
Galka26
28.09.11,14:50
Súkromné právo? Odkedy Zákonník práce patrí pod súkromné právo? Toto je dobrý nezmysel, martin33AA.
feky8888
28.09.11,15:21
Zmluvná volnost ? Uzatvorená ústna Zmluva o dielo ? To je čo za blud ?
Xanti
28.09.11,15:32
Nie všetko čo vyzerá nelegalne je nelegalne. Nemaj obavy do budúcna. Zmluvná volnost patrí medzi základné atribúty sukromneho práva. Ak určitá činnosť nesie znaky závislej práce nie je to vždy závislá práca. Ty a tvoja skupina ste mali totiž uzatvorenú ústne Zmluvu o dielo , predmetom ktorej bola nejaká činnosť a cena Vám bola vyplatená "v hotovosti". Jedine štatny orgán - inšpektorát práce by mohol po preskúmaní tvrdiť a uložiť pokutu, lebo jemu by sa mohlo javiť že vykonávate závislú činnosť nelegálne. Ešte raz nič sa neboj, horšie by bolo keby ti za drinu /ako mula/ nedal ani cent /popr. len nejaké odrobiny/ to potom by sa tazsie domáhal svojich penazí a tvojej skupiny.    No fakt riadne hlúposti píšeš

§ 226
Dohoda o vykonaní práce

(2) Dohoda o vykonaní práce sa uzatvára písomne, inak je neplatná.

§ 227
Dohoda o brigádnickej práci študentov

§ 228
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2011-a.html#hore)

(1) Dohodu o brigádnickej práci študentov je zamestnávateľ povinný uzatvoriť písomne, inak je neplatná.

§ 228a
Dohoda o pracovnej činnosti

(2) Dohodu o pracovnej činnosti je zamestnávateľ povinný uzatvoriť písomne, inak je neplatná.

Tažke vidíš, všetky dohody treba mať písomne ináč sú neplatné.

zdroj : http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2011-a.html#223
martin33AA
29.09.11,11:07
ústna zmluva o dielo čo je na to nechápajúce, podľa občianskeho zákonníka asi nee páni
troška treba aj čitat nielen zákonník práce. Písomná zmluva sa vyžaduje u nas v SR pre daňovákov, kataster, auto, a ak niekto chce tak o poskytovaní erotslužieb :-))
dogicka
29.09.11,12:13
No ja tiež súhlasím s tým, že je to nelegálna práca....... Ale zmluva o diele môže byť aj ústna, nemusí mať písomnú formu....
masterm@centrum.sk
01.10.11,09:08
ok, ešte doplňujúca otázka.

možno by mi až tak nevadilo, že by mi bola uložená pokuta (ak by sme to brali ako nelegálnu prácu) ak by bol pokuta uložená aj zamestnávateľovi.

Je možné podať anonymné oznámenie na príslušný orgán verejnej moci ? akým spôsobom približne funguje celé konanie od podania oznámenia až po platenie pokuty (aj vo vzťahu ku mne a aj vo vzťahu k zamestnávateľovi) ?
felix1
01.10.11,22:04
A o co ti ide ? Dobehol ta podvodnik a chces od nas radu ako sa mu pomstit a naplnit statny mesec bez teba ??? Platy ,zakonodarcov,, , ich auta, poradcovia a kancelarie nieco stoja a platime ich aj za to aby zabezpecili platenie dani a odvodov podla zákonom daných pravidiel !!! Ak si si dohodol ine pravidla obrat sa na xxxovcov, alebo xxxovcocv ktori ti mozno zarucia Vasu dohodu. Preco si zobral pracu na cierno a neohlasil to pred tym ako ta partner podviedol ???
marjankaj
01.10.11,23:12
No ja tiež súhlasím s tým, že je to nelegálna práca....... Ale zmluva o diele môže byť aj ústna, nemusí mať písomnú formu....

No celkom tak to byť nemusí. Pochybujem, že tu išlo o zhotovenie diela na počkanie.



Občiansky zákonník
Štvrtá hlava
ZMLUVA O DIELO

Prvý oddiel
Všeobecné ustanovenia
§ 631
Zmluvou o dielo zaväzuje sa objednávateľovi ten, komu bolo dielo zadané (zhotoviteľ diela), že ho za dojednanú cenu vykoná na svoje nebezpečenstvo.

§ 632
Ak nedôjde k zhotoveniu diela na počkanie, zhotoviteľ je povinný vydať objednávateľovi písomné potvrdenie o prevzatí objednávky. Potvrdenie musí obsahovať označenie predmetu diela a ďalej jeho rozsah, akosť, cenu za vykonanie diela a čas jeho zhotovenia.
marjankaj
01.10.11,23:17
ok, ešte doplňujúca otázka.

možno by mi až tak nevadilo, že by mi bola uložená pokuta (ak by sme to brali ako nelegálnu prácu) ak by bol pokuta uložená aj zamestnávateľovi.

Je možné podať anonymné oznámenie na príslušný orgán verejnej moci ? akým spôsobom približne funguje celé konanie od podania oznámenia až po platenie pokuty (aj vo vzťahu ku mne a aj vo vzťahu k zamestnávateľovi) ?

Tak to by ma zaujímalo ako si budete navzájom svedčiť. Akože anonymne?
masterm@centrum.sk
03.10.11,07:09
ďakujem za všetky informácie, ale ak by som Vás mohol požiadať o odpoveď k otázkam:

Je možné podať anonymné oznámenie na príslušný orgán verejnej moci ?
Akým spôsobom približne funguje celé konanie od podania oznámenia až po platenie pokuty (aj vo vzťahu ku mne a aj vo vzťahu k zamestnávateľovi) ?
GabiZ
03.10.11,07:37
Orgány verejnej správy (ako je ÚPSVaR)sa riadia zákonom o sťažnostiach, podľa ktorého podanie - sťažnosť (prejav vôle sťažovateľa, ktorá je adresovaná orgánu verejnej správy) sa musí riadiť ustanoveniami tohto zákona, podľa ktorého sa orgán verejnej správy anonymnými podaniami a sťažnosťami nezaoberá. Môže ich brať do úvahy a v prípade stanovenia si plánu kontrol si dať do budúcna vykonanie kontroly subjektu, na ktorý bol upozornený. Ale podľa zákona sťažnosť (podanie) možno podať písomne, ústne do záznamu, telefaxom alebo elektronickou poštou. Sťažnosť podaná orgánu verejnej správy telefaxom alebo elektronickou poštou sa považuje za písomnú iba vtedy, ak ju sťažovateľ do piatich pracovných dní od jej podania písomne potvrdí podpisom, inak sa sťažnosť odloží. Lehota na vybavenie sťažnosti začína plynúť prvým pracovným dňom nasledujúcim po dni doručenia písomného potvrdenia. Ak písomné potvrdenie obsahuje iné údaje než sťažnosť podaná telefaxom alebo elektronickou poštou, orgán verejnej správy sťažnosť podanú telefaxom alebo elektronickou poštou odloží. Sťažnosť podaná orgánu verejnej správy elektronickou poštou so zaručeným elektronickým podpisom sa považuje za písomnú sťažnosť. Sťažnosť adresovaná zamestnancovi alebo vedúcemu orgánu verejnej správy je sťažnosťou podanou orgánu verejnej správy.

Je možné v zmysle zákona požiadať o utajenie sťažovateľa.
Totožnosť sťažovateľa je orgán verejnej správy povinný utajiť, ak o to sťažovateľ požiada. Orgán verejnej správy môže utajiť totožnosť sťažovateľa, ak je to v záujme vybavenia sťažnosti. Pri prešetrovaní takejto sťažnosti sa používa jej odpis, alebo, ak je to možné, jej kópia, bez uvedenia údajov, ktoré by identifikovali sťažovateľa. Každý, komu je totožnosť sťažovateľa známa, je povinný o nej zachovať mlčanlivosť. Ak sťažovateľ požiadal o utajenie svojej totožnosti, ale predmet sťažnosti neumožňuje jej prešetrenie bez uvedenia niektorého z údajov o jeho osobe, orgán verejnej správy o tom sťažovateľa bezodkladne upovedomí. Súčasne ho poučí, že vo vybavovaní sťažnosti bude pokračovať len vtedy, ak v určenej lehote písomne udelí súhlas s uvedením potrebného údaja o svojej osobe.

Lehoty:
Príslušný orgán verejnej správy je povinný sťažnosť vybaviť do 60 pracovných dní. Ak je sťažnosť náročná na prešetrenie, môže vedúci orgánu verejnej správy alebo ním splnomocnený zástupca túto lehotu predĺžiť pred jej uplynutím o 30 pracovných dní. Lehotu nemôže predĺžiť splnomocnený zástupca, ktorý sťažnosť prešetruje. Orgán verejnej správy oznámi predĺženie lehoty sťažovateľovi bezodkladne, písomne, s uvedením dôvodu.
GabiZ
03.10.11,07:46
ok, ešte doplňujúca otázka.

možno by mi až tak nevadilo, že by mi bola uložená pokuta (ak by sme to brali ako nelegálnu prácu) ak by bol pokuta uložená aj zamestnávateľovi.

Je možné podať anonymné oznámenie na príslušný orgán verejnej moci ? akým spôsobom približne funguje celé konanie od podania oznámenia až po platenie pokuty (aj vo vzťahu ku mne a aj vo vzťahu k zamestnávateľovi) ?

...len či by to nevadilo tvojim kamarátom, ktorí by tiež pokutu museli zaplatiť. :)
erzet
03.10.11,12:00
ďakujem za všetky informácie, ale ak by som Vás mohol požiadať o odpoveď k otázkam:

Je možné podať anonymné oznámenie na príslušný orgán verejnej moci ?
Akým spôsobom približne funguje celé konanie od podania oznámenia až po platenie pokuty (aj vo vzťahu ku mne a aj vo vzťahu k zamestnávateľovi) ?

Podnet na Inšpektorát práce sa môže podať aj anonymne a IP sa musí všetkými podnetmi zaoberať, aj anonymnými (Zákon č. 125/2006 Z. z. o Inšpekcii práce...)
Do Sociálnej poisťovne ste boli nahlásení?
masterm@centrum.sk
04.10.11,05:28
to: GabiZ - ďakujem za odpoveď, nasmerovanie na právnu normu a nie nevadilo, dokonca sme sa na tom všetci zhodli, že nám to za to aj stojí.
to: erzet - podobne ďakujem za odpoveď a aj na nasmerovanie na predpis
erzet
04.10.11,18:45
Rád som pomohol
marjankaj
04.10.11,18:50
to: GabiZ - ďakujem za odpoveď, nasmerovanie na právnu normu a nie nevadilo, dokonca sme sa na tom všetci zhodli, že nám to za to aj stojí.
to: erzet - podobne ďakujem za odpoveď a aj na nasmerovanie na predpis


A počítaš aj s návštevou nejakých ukrajincov s basebalkami, alebo kalašnikovom?
erzet
05.10.11,06:56
Včera som bol na školení NIP, okrem iného aj o nelegálnej práci
erzet
06.10.11,05:09
veronikasad
06.10.11,05:13
Včera som bol na školení NIP, okrem iného aj o nelegálnej práci
Robo, nemáš materiály zo školenia. Mala som isť tiež do TN, nevyšlo mi to ...
erzet
06.10.11,05:53
Dostali sme len brožúrky čo vydáva NIP. Odporučili nás na stránku NIP/IP Trenčín a tam na činnosti.
veronikasad
06.10.11,05:56
Dik