polis1
28.09.11,11:49
Dobrý deň

chcem sa spýtať ohladom kamošky je tehotná, termín pôrodu má január 2012 s tým, že od februára 2009 az do 31.12.2010 bola zamestnana na TPP a potom bola na dennom štúdiiu a popri tom bola na dohodu o vykonoaní práce. Má nárok na materskú alebo len na rodičovský príspevok
Xanti
28.09.11,09:55
Tie dátumy sú správne?

No ak sú a ona nič neurobí tak bude mať nárok len na rodičovský príspevok.
A ak sa zamestná na minimálne tri mesiace pred nástupom na materskú tak bude mať nárok na materskú, lebo v posledných 2 rokoch by mala splnenú podmienku 270 dní platenia poistného.
polis1
28.09.11,09:57
takže ak by sa teraz od 1.10. zamestnala do nástupu na matersku alebo teda do 31.12.2011 tak potom by jej to vyšlo tá materská?
Xanti
28.09.11,10:01
Ak by PP trval kratšie ako 90 dní, tak materská by bola minimálna, ak dlhšie tak by bola v VZ teda z hrubej mzdy zo zamestnania.

Tie dátumy sú správne? Ukončila PP k 31.12.2010?
Katy a R
28.09.11,10:04
No keďže nástup na materskú bude asi v decembri 2011 ... tak 90 dní už nestihne:mee:. Nárok na materské by mala aj ak sa prihlási na DNP ako dobrovoľne poistená osoba. Aj keď materská už bude tiež len z minima.
.. myslím, že toto je pre ňu jednoduchšie, keďže je študentka. a nemusí utekať už aj .. ;) aj o mesiac stačí ..
Xanti
28.09.11,10:11
Ano Katy
máš pravdu, ale na materskú predsa môže nastúpiť aj neskôr ako 6 týždňov pred dnom pôrodu,
bude síce kratšia ale ak bude PP zo zaujímavou hrubou mzdou tak sa to stále viac vyplatí ako z minima.
Lebo minimálna materská je na úrovni rodičovského príspevku.
polis1
28.09.11,10:19
práveže to jej nitko neporadil a bola sa na sociálne poistovni na pobočke pýtať a povedali jej že nemá narok a hotovo, tak som volala teraz známej a tá povedala aby sa dala dobrovolne poistiť z minima a pracuje na inej pobočke sociálne poisťovne..Fakt záleži kto tam z tých zamestnankýň je..
Xanti
28.09.11,10:22
No škoda , že saneopýtala na porade pred pár mesiacmi, na začiatku tehotenstva.

Ak by šla hore materská na 65% tak sa oplatí mať aj minimálnu materskú bude vyššia ako rodičovský príspevok.
Katy a R
28.09.11,10:39
Ano Katy
máš pravdu, ale na materskú predsa môže nastúpiť aj neskôr ako 6 týždňov pred dnom pôrodu,
bude síce kratšia ale ak bude PP zo zaujímavou hrubou mzdou tak sa to stále viac vyplatí ako z minima.
Lebo minimálna materská je na úrovni rodičovského príspevku.
.. len to má háčik ... kde nájsť takého "spriazneného zamestnávateľa" .. a musí byť všetko "tip-top";)
Xanti
28.09.11,10:40
Pravda pravdúca.
rumcajs
06.10.11,17:31
dobry den. planujeme s priatelkou babatko. ona je nezamestnana uz asi tri roky a od statu pobera prispevok na byvanie v nezamestnanosti+socialnu davku v nezamestnanosti=118,30 Eur. od znamych sme sa dozvedeli, ze ked si bude priplacat dobrovolne nemocenske, tak jej bude stat vyplacat pol roka vyssiu matersku. akurat ze si to musi platit min. 270 dni pred porodom. 1 oplati sa do toho poistenia vobec ist, ked sa po novom roku chystaju zmeny v nemocenskom poisteni. 2 na ake davky a prispevky ma narok po narodeni dietata 3 je rozdiel z financneho hladiska ak je matka slobodna alebo vydata 4 vie niekto hodit aj konkretne sumy ktore sa jej budu vyplacat resp. kolko sa plati za poistenie dakujeme
brčko
07.10.11,06:05
Dobrý deň

chcem sa spýtať ohladom kamošky je tehotná, termín pôrodu má január 2012 s tým, že od februára 2009 az do 31.12.2010 bola zamestnana na TPP a potom bola na dennom štúdiiu a popri tom bola na dohodu o vykonoaní práce. Má nárok na materskú alebo len na rodičovský príspevok

ak má pravdep. dátum pôrodu v 1/2012, tak nástup na md je určite v r.2011. Ak by sa teda zamestnala ešte pred nástupom na MD u iného zamestnávatela, než u ktorého pracovala v r.2010, tak by sa jej materské rátalo z vym.základu v r.2010 a to aj v prípade, že by prac.pomer začal tesne pred nástupom na md, resp. predpokladám aj keby začala pracovať teraz a robila len napr. 2dni a PP by jej skončil, len túto druhú variantu by bolo dobré overiť mailom na poradni soc.poistovne (cez ich webovú stránku, v časti KLIENTI A POITNé v časti PORADNA, úplne dole narolovať a dať otázku, ako to bude, ked pracovala na prac.pomer napr. len 5dní v oktobri 2011 a pp skončil v skúšobnej dobe a predtým trval jej prac.pomer u iného zamestnávatela napr. celý rok 2010 a skončil 31.12.2010 a PTP je xx.01.2012).

Len ozaj nájsť si prac.pomer (dohoda nestačí) aspon na 2dni a nie je podsttné pre nárok na materké, či na 2hod, či na 8hod denne. A nárok z prac.pomeru kratšieho ako 90dní v ochrannej lehote overiť.
polis1
07.10.11,07:00
Overovala som si tu na Soc.poistovni a povedali aby sa prihlásila na dobrovolne poistenú a bude mat nárok na poberanie materského.
polis1
07.10.11,07:01
alebo bola varianta aby sa zamestnala ako píšeš 90 dní v ochrannej lehote
iwka36
10.10.11,06:36
Otázka :
Dobrý deň.
Strašne by ma zaujímalo ako sa teraz ruší DNP.. K 31.12.2011 budem mať presne 260 dní DNP, som v TPP, ale ide mi o to oplatí sa mi to platiť keď nestíham do zrušenia 270 dní? (v TPP splnam 270 dní, na materskú sa nechystám zatiaľ, len by ma zaujímalo či má cenu to platiť) Ďakujem.
brčko
10.10.11,06:52
Overovala som si tu na Soc.poistovni a povedali aby sa prihlásila na dobrovolne poistenú a bude mat nárok na poberanie materského.

to je síce pravda, ale kedže od prihlásenia na dnp do nástupu na md (najneskôr 6týž. pred očak. dátumom pôrodu, čo napíše lekár do žiadosti o materské) neuplynie viac ako 26týždnov, tak jej bude materské rátané z aktuálneho minima bez ohladu na to, z akého vym.základu si bude dnp platiť. Materské na mesiac sa bude pohybovať okolo 200eur na mesiac (podla počtu kalend.dní v mesiaci). Materské začne poberať od nástupu na md (nesmie mať ale nedoplatok na dnp).

Ak by jej nárok na materské nevznikol, tak bude poberať rodič.príspevok a to od mesiaca, v ktorom sa dieťa narodí (tj. ak by sa narodilo už v dec, tak od 12/2011, ak sa narodí v 1/2012, tak od 1/2012) Výška rodič.príspevku je aktuálne 190,1eur na mesiac (neprerátava sa to na dni, vypláca sa v mesačnej výške, aj keby sa dieťa narodilo napr. 31.12.2011), od januára 2012 by mal byť niečo vyše 194eur na mesiac. Vypláca sa pozadu, tj. za január sa vo februári.

Takže vidíte, že nie je taký rozdiel medzi minim.materskou a poberaním RP. Len to obdobie od nástupu na md do konca mesiaca pred mesiacom pôrodu. A tiež je určitá výhoda, ak trvá nem.poistenie (počas poberania materského by jej trvalo aj bez toho, že by musela platiť, až ukončení poberania by musela začať platiť alebo sa odhlásiť), ale v tom sa chystajú možno podstatné zmeny, takže to sa nedá teraz posúdiť, či je to výhoda.

Výhodnejší je pracovný pomer (ak aj nebude trvať 90dní pred nástupom na md) v prípade, ak nemala v r.2010 minimálnu mzdu zo zamestnania!!! resp. mzdu blízku minimálnej mzde. V tom prípade sa jej neoplatí nový prac.pomer, to by musela byť jej mzda (vym.základy pre nem.poistenie v r.2010) vyššie, aby sa jej to oplatilo. V takom prípade je výhodnejšie dnp, lebo aktuálne minimum je vyššie ako min.mzda v r.2010.
jacekova
23.12.11,08:08
tehotná žena už niekoľko rokov pracuje. v januári dá výpoveď a zamestná sa u nového zamestnávateľa s max.VZ (cca 1150€). musí byť zamestnaná min.90 dní...
1.je to myslené ako kalendárnych dní?
2.môže byť zamestnaná u nového zamestnávateľa a súčasne ešte robiť na dohodu? neovplyvní jej to nič?

potom pôjde na materskú (termín pôrodu má cca 27.6.2012)... a dostane maximálnu materskú po dobu 8 mesiacov.....
je moja úvaha správna?
dakujem za každú reakciu...
Mila123
23.12.11,08:20
tehotná žena už niekoľko rokov pracuje. v januári dá výpoveď a zamestná sa u nového zamestnávateľa s max.VZ (cca 1150€). musí byť zamestnaná min.90 dní...
1.je to myslené ako kalendárnych dní?
2.môže byť zamestnaná u nového zamestnávateľa a súčasne ešte robiť na dohodu? neovplyvní jej to nič?

potom pôjde na materskú (termín pôrodu má cca 27.6.2012)... a dostane maximálnu materskú po dobu 8 mesiacov.....
je moja úvaha správna?
dakujem za každú reakciu...
1/ musí byť zamestnaná aspoň 90 kalendárnych dní...je to v zákone
2/ môže byť zamestnaná aj na dohode, kt. nemá vplyv na MD....

3/ áno, nude mať max. VZ pre výpočet MD.....tých 90 dní nesmie mať PNS, OČR, ale môže mať §, či čerpať prípadnú dovolenku....
jacekova
23.12.11,08:23
1/ musí byť zamestnaná aspoň 90 kalendárnych dní...je to v zákone
2/ môže byť zamestnaná aj na dohode, kt. nemá vplyv na MD....

3/ áno, nude mať max. VZ pre výpočet MD.....tých 90 dní nesmie mať PNS, OČR, ale môže mať §, či čerpať prípadnú dovolenku....

super, ďakujem.... no mala som to teoreticky naštudované, len som si to potrebovala overiť, aby som jej neurobila viac zle než dobre svojou radou....

ustriehneme si tých 90 kalendárnych dní a potom to vyjde suprovo.
dakujem mnohokrát....
Mila123
23.12.11,08:31
super, ďakujem.... no mala som to teoreticky naštudované, len som si to potrebovala overiť, aby som jej neurobila viac zle než dobre svojou radou....

ustriehneme si tých 90 kalendárnych dní a potom to vyjde suprovo.
dakujem mnohokrát....

momentálne nemám viac času, aby som ti rozpísala rozhodujúce obdobia.....ale napíšem ti , popr. odvolávku na zákon, resp. §§
harctom
23.12.11,09:35
Potreboval by som poradit,
DPO po 1.2.2012 ktora si bude nadalej platit poistne po novom a zaroven bude na materskej alebo PN, pocas tohto obdobia (materska ci nemoc) nemusi platit ziadne odvody? Cize ostalo to po starom podla zak. o soc. poisteni paragraf 140 ??? Alebo to neplati? Ak manzelka pobera matersku od decembra 2011 v tom pripade sa jej oplati ostat nadalej poistena z maxima nakolko poistne nebude platit ziadne? Az po zaniku materskej platit z minima a v pripade PN dostane max. davku z Vym.zak. r.2011 a pocas PN nemusi platit ziadne odvody ? (ani starobne, nezamestn.,nemoc.)
Vdaka za odpoved.
Mila123
23.12.11,13:19
§ 140 zákona o soc. poistení by mal byť platný v tom znení ako je teraz.....(ešte nebola zverejnená novela zákona)
manželku ale k 31 01 2012 odhlási SP (zo zákona má povinnosť) a mala by sa v priebehu 2/2012 znovu prihlásiť na balík poistenia (malo by to ísť aj keď poberá dávky) a po ukončení MD by bolo vhodné poriešiť poistenie.....
ak ho ukončí má ešte 7 dní ochrannej doby a ak by bola tehotná má 8 mesiacov....