zuza2
20.01.06,14:30
Prosím o radu v takomto prípade.
Môj manžel je SZČO-živnostník. Na podnikanie používa vlastné vozidlo nezaradené do majetku firmy. Teda si uplatňuje do daňovo uznateľných nákladov náklady na PHM a náhradu 6,20 Sk. Toto vozidlo je napísané na manžela, ale de facto sme ho nadobudli počas manželstva, teda je v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov.
Zároveň to isté vozidlo prenajíma manžel ako FO na základe nájomnej zmluvy spol. s.r.o., v ktorej som ja - teda manželka - jediným spoločníkom. Spol. s.r.o. používa auto na podnikanie. Manžel má z prenájmu vozidla príjem, ktorý mu ide do zdaniteľných príjmov.
Dosiaľ som sa domnievala, že aj s.r.o. si bude uplatňovať do svojich nákladov alikvótnu časť nákladov na PHM a náhradu 6,20 za prejazdené km. Nedávno som však čitala na porade z októbra 2005 podobný prípad prenajímania vozidla, nešlo však o manželov, kde sa dospelo k záveru, že na prenajaté vozidlo sa neuplatňuje náhrada 6,20, ale len náklady na PHM.

Kde sa stratí náhrada za tú časť opotrebovanie vozidla, keď ho používa s.r.o? Existuje nejaký spôsob, ako v tomto prípade dostať náhradu 6,20 aj do nákladov s.r.o? Bolo by riešením, keby vozidlo prenajal manžel mne ako zamestnancovi s.r.o. a ja ako zamestnanec som používala prenajaté (manželove) auto na pracovné účely vo vlatnej s.r.o.?
ďakujem
zuza
va1ke
20.01.06,20:17
Ahoj zuza2, s.r.o.-čke ide do nákladov PHM, a náklady na prenájom. Opotrebenie vozidla by malo byť v kalkulácii nákladov nájomného. S.r.o.-čke nepatrí náhrada 6,20.
A to či by bolo riešenie aby auto bolo prenajaté tebe ako zamestnancovi musíš zvážiť sama, že čo je výhodnejšie dávať si do nákladov PHM a náklady na prenájom, alebo 6,2O.
zuza2
20.01.06,21:08
Dakujem va1ke za odpoved.
Mne z toho vychadza, ze pri prenajme vozidla od FO pre s.r.o si s.r.o. uplatňuje náklady na PHM a nájomné, ktoré sa ale stáva zdaniteľným príjmom prenajímateľa, bez účtovania náhrady 6,20.
Ak vozidlo prenajme FO- manžel inej FO-svojej manželke a tá ho používa ako zamestnanec v s.r.o. na pracovné účely, tak si s.r.o. uplatní do DUV náklady na PHM a náhradu 6,20. Teda prenajímateľovi nezvniká, alebo nemusí vznikať, žiaden zdaniteľný príjem z prenájmu. Je to tak?
Zuza
va1ke
21.01.06,17:36
Ak manželia majú BVM tak potom to auto je aj manželkyne tak ho môže používať aj ona. Bolo by dobré spísať zmluvu medzi nimi ale nemusí byť, lebo majú BVM. Len stále mi nejdú do hlavy tie náklady na PHM. To dávaš do náklady bločky za PHM? Alebo prepočtom za prejdené km. Podľa mňa by to malo byť prepočet za prejdené km a nie skutočné náklady na PHM.
zuza2
22.01.06,17:00
Do nákladov za PHM si dáva každý z nás len prepočet za skutočne prejazdené kilometre, čiže rozdelim blok za benzin na časť, ktorú spotreboval manžel v súvislosti s podnikanim, ktorú som spotrebovala ja v súvislosti s podnikaním a na súkromnú spotrebu.
zuza