aknaj
28.09.11,13:51
Poprosím o radu. Nikdy som neúčtovala o pacovných cestách,teraz ma to postihlo a neviem. Pracovná cesta trvá 2 dni.
1. deň začala o 10.00 hod
2. deň končí o 15.00 hod.
Pracovník zaplatil vyúčtovanie ubytovania, večeru a raňajky. Vo vyúčtovaní pracovnej cesty si uplatňuje 2x sadzbu
5,10 EUR, sumu za ubytovanie a tiež sumu za večeru a raňajky. Neviem, či je to správne.
lydinka
03.10.11,13:10
Dobrý deň, mám podobný problém:
Pracovná cesta - 1 dnová
Slovensko - Rakúsko,
ráno odchod o 5.00 hod prechod cez hranice 08.00
odchod z Rakúska o 17.oo prechod cez hranice na SK o 20.00
Čiže v Rakúsku rátam čas od 8.00 do 20.00 = 12 hodín čiže to bude 50% zo 45 eur?
a tie zvyšné hodiny v aute na Slovensku??? aj tie sa tam nejako rátajú????
Ďakujem:eek:
lydinka
03.10.11,20:24
Dobrý deň, mám podobný problém:
Pracovná cesta - 1 dnová
Slovensko - Rakúsko,
ráno odchod o 5.00 hod prechod cez hranice 08.00
odchod z Rakúska o 17.oo prechod cez hranice na SK o 20.00
Čiže v Rakúsku rátam čas od 8.00 do 20.00 = 12 hodín čiže to bude 50% zo 45 eur?
a tie zvyšné hodiny v aute na Slovensku??? aj tie sa tam nejako rátajú????
Ďakujem:eek:

POSÚVAM
Sarlotka
03.10.11,20:37
Dobrý deň, mám podobný problém:
Pracovná cesta - 1 dnová
Slovensko - Rakúsko,
ráno odchod o 5.00 hod prechod cez hranice 08.00
odchod z Rakúska o 17.oo prechod cez hranice na SK o 20.00
Čiže v Rakúsku rátam čas od 8.00 do 20.00 = 12 hodín čiže to bude 50% zo 45 eur?
a tie zvyšné hodiny v aute na Slovensku??? aj tie sa tam nejako rátajú????
Ďakujem:eek:
v zákone o cestovnych nahradach
Stravné v eurách alebo v cudzej mene za kalendárny deň poskytne zamestnávateľ zamestnancovi v mene a vo výške stravného ustanoveného pre krajinu, v ktorej zamestnanec strávi v kalendárnom dni najviac hodín. Ak zamestnanec strávi v kalendárnom dni rovnaký počet hodín vo viacerých krajinách, zamestnávateľ poskytne stravné v cudzej mene, ktoré je pre zamestnanca výhodnejšie. V prípade leteckého spôsobu dopravy sa za rozhodujúci čas pre posúdenie času stráveného v jednotlivých krajinách považuje čas odletu lietadla podľa letového poriadku, ak tento zákon neustanovuje inak.

takze najviac casu v danom dni stravil v rakusku t.j. 12 na SR predpokladam 6, takze sa stravne stanovene pre krajinu rakusko...casove pasmo 6-12hodin prinálezi 50 % stravnehoo stranoveneho pre krajinu rakusko...
lydinka
04.10.11,05:55
Čiže tú cestu, čo strávili na SK neriešim??
Ďakujem
Erislava
04.10.11,06:15
Ja by som preplatila aj tuzemskú diétu, pretože je splnená podmienka trvania pracovnej cesty v rozpätí od 5 do 12 hodín podľa § 5 Zákona o cestovných náhradách. A taktiež diétu pre Rakúsko, §13 Zákona o cestovných náhradách rieši čas na posúdenie nároku strávený v zahraničí, nie na Slovensku. Takže vzniká nárok na obidve diéty.
lydinka
04.10.11,07:24
OK, takže toto by mi bolo jasné,
auto mala firma zapožičané od autopožičovne, čiže do cesťáku vstúpi aj PHM, ale do výplatnej pásky zamestnanca vstúpia len diéty, a PHM sa vyplatí z pokladne firmy, tak???
Chobot
04.10.11,07:28
Ja by som preplatila aj tuzemskú diétu, pretože je splnená podmienka trvania pracovnej cesty v rozpätí od 5 do 12 hodín podľa § 5 Zákona o cestovných náhradách. A taktiež diétu pre Rakúsko, §13 Zákona o cestovných náhradách rieši čas na posúdenie nároku strávený v zahraničí, nie na Slovensku. Takže vzniká nárok na obidve diéty.


Dobrý deň, mám podobný problém:
Pracovná cesta - 1 dnová
Slovensko - Rakúsko,
ráno odchod o 5.00 hod prechod cez hranice 08.00
odchod z Rakúska o 17.oo prechod cez hranice na SK o 20.00
Čiže v Rakúsku rátam čas od 8.00 do 20.00 = 12 hodín čiže to bude 50% zo 45 eur?
a tie zvyšné hodiny v aute na Slovensku??? aj tie sa tam nejako rátajú????
Ďakujem:eek:

Zo zadania nie je zrejmé, koľko hodín strávil cestovaním na Slovensku. Je len evidentné, že cestoval od 05:00 do 08:00 hod., teda 3 hodiny. Erislava by mala uviesť, koľko hodín ešte cestoval po prekročení hraníc AT/SR po 20:00 hodine. Ak to boli znovu 3 hodiny, tak spolu cestoval 6 hodín a má nárok, ako uvádzaš, na náhradu 3,80 pre pásmo 5-12 hodín.
lydinka
04.10.11,07:37
ano presne tak, na Slovensku cestoval presne 6hod aj 20 min. v Rakúsku bol 12 hod.
a tá výplatná páska??? iba teda tie diéty vstúpia do výplatnej pásky?
ale nie do VZ, do VZ vstupuje iba vreckové, tak???
Ďakujem veľmi pekne
Chobot
04.10.11,08:10
ano presne tak, na Slovensku cestoval presne 6hod aj 20 min. v Rakúsku bol 12 hod.
a tá výplatná páska??? iba teda tie diéty vstúpia do výplatnej pásky?
ale nie do VZ, do VZ vstupuje iba vreckové, tak???
Ďakujem veľmi pekne

Stravné vôbec nemusí byť uvedené na výplatnej páske. Podľa môjho názoru by dokonca stravné malo byť vyplácane v hotovosti (alebo prevodom na účet) do 5 dní od vyúčtovania a nie čakať, kým príde výplatný termín, aby sa vyplatilo cez výplaty. Aj vreckové sa vypláca spolu so stravným, akurát daňové záležitosti sa riešia vo výplate tým, že sa zvýši daňový základ o benefity.
lydinka
04.10.11,08:15
Ano, ale firma to chcela takto cez pásky, že sa im to strhne. Ale ide mi o to, či teda stravné nevstupuje do VZ, len vreckové, a to som im nedala, lebo firma nemusí dať vreckové.
Teda LEN vreckové vstupuje do VZ, ale stravné nie.
lydinka
04.10.11,08:17
aaaale do kelu, domotala som sa, vo výplatnej páske im sťahujem stravné lístky, nie vyúčtovanie pracovnej cesty, teda diéty.
Gong
16.10.11,20:31
Dobrý večer, morím sa s výpočtom zahraničnej prac. cesty, robím to prvýkrát a po inom účtovníkovi, prosím o radu:
zamestnanec vyslaný do Francúzska na 2 dni - 12.9.-13.9.
12.9, odchod o 4,30hod. z domu z BA na letisko, let o 7,00hod. prílet do Lyonu o 8,45hod.
celý deň jednanie v spoločnosti, stravovanie hradené firmou = v tento deň na stravné nemá nárok a firma mu poskytla vreckové 40% = 18€

13.9, jednanie v spoločnosti od 7,00 do 16,00 hod, odlet z Lyonu o 19,00hod., prílet o 21,45hod. do Viedne, z Viedne do BA autom
nárok na stravné od 6-12hod.50% vo výške 22,5€ a vreckové 18€ (40% zo 45€)
Účtenky za taxi vo Francúzsku


Prosím je to takto správne? Neviem, či by sa do toho vyúčtovania nemala vypočítať náhrada za PHM
Vreckové sa zdaňuje, však?
Erislava
17.10.11,05:36
13. 9. má nárok na plnú diétu : čas strávený vo Francúzku je od polnoci do 19- tej hodiny, čiže 19 hodín, čas v Rakúsku od 19 -tej až do prechodu hraníc SR, takže diéta vo výške 45 € a ak firma platí aj vreckové( povinnosť už nie je), tak potom vreckové 18 €.
Chobot
17.10.11,09:29
Dobrý večer, morím sa s výpočtom zahraničnej prac. cesty, robím to prvýkrát a po inom účtovníkovi, prosím o radu:
zamestnanec vyslaný do Francúzska na 2 dni - 12.9.-13.9.
12.9, odchod o 4,30hod. z domu z BA na letisko, let o 7,00hod. prílet do Lyonu o 8,45hod.
celý deň jednanie v spoločnosti, stravovanie hradené firmou = v tento deň na stravné nemá nárok a firma mu poskytla vreckové 40% = 18€

13.9, jednanie v spoločnosti od 7,00 do 16,00 hod, odlet z Lyonu o 19,00hod., prílet o 21,45hod. do Viedne, z Viedne do BA autom
nárok na stravné od 6-12hod.50% vo výške 22,5€ a vreckové 18€ (40% zo 45€)
Účtenky za taxi vo Francúzsku


Prosím je to takto správne? Neviem, či by sa do toho vyúčtovania nemala vypočítať náhrada za PHM
Vreckové sa zdaňuje, však?

Na zvýraznené neviem odpovedať, kým nám neprezradíš, akým autom išiel z Viedne do BA. Bolo to súkromné auto? Alebo služobné so šoférom?

Náklady za taxi sú náhrady za dopravu a preplácajú sa v preukázanej výške.
Gong
17.10.11,17:16
Dobrý večer, morím sa s výpočtom zahraničnej prac. cesty, robím to prvýkrát a po inom účtovníkovi, prosím o radu:
zamestnanec vyslaný do Francúzska na 2 dni - 12.9.-13.9.
12.9, odchod o 4,30hod. z domu z BA na letisko, let o 7,00hod. prílet do Lyonu o 8,45hod.
celý deň jednanie v spoločnosti, stravovanie hradené firmou = v tento deň na stravné nemá nárok a firma mu poskytla vreckové 40% = 18€
- stravné bez nároku a vreckové 18€

13.9, jednanie v spoločnosti od 7,00 do 16,00 hod, odlet z Lyonu o 19,00hod., prílet o 21,45hod. do Viedne, z Viedne do BA autom
nárok na stravné od 6-12hod.50% vo výške 22,5€ a vreckové 18€ (40% zo 45€)
- nevšimla som si boli hradené raňajky firmou, čiže jeho nárok na stravné je vo výške 33,75€ a vreckové 18€

- vypočítané vreckové započítam zamestnancovi do mzdy a zdaním

Účtenky za taxi vo Francúzsku a ubytovanie preplatím zamestnancovi, to sa zam. nezdaňuje však

- vypočítané vreckové započítam zamestnancovi do mzdy a zdaním

Prosím je to takto správne? Neviem, či by sa do toho vyúčtovania nemala vypočítať náhrada za PHM - majú služobné auto a PHM sa zam. prepláca podľa spotreby - ale nie je to uvedené v cesťáku, aspoň to takto robila predchádzajúca účtovníčka, neviem či by nebolo lepšie všetko čo sa týka cesty zahrnúť do cesťáku

Všetko, čo je červeným, to som si podoplňala, prosím je to takto správne Dakujem
Gong
06.11.11,17:54
Dobrý večer,
prac.cesta ktorá trvala 19.10.-23.10.2011, Nemecko. Prac.cesta bola vykonaná služobným vozidlom. A začala sa 19.10. o 7hod.
Stravné za jednotlivé dni som vypočítala:
19.10. (nad 12 hod. - poskytnutá večera)- nárok na stravné vo výške 29,25€ ,
20.10. (nad 12 hod. - poskytnuté R-O-V)- nárok na stravné 0€,
21.10. (nad 12hod. - poskytnuté R-O-V) - nárok na stravné 0€,
22.10. (nad 12hod. - poskytnuté R-O) - nárok na stravné 15,75€
23.10. (nad 12hod. - poskytnuté R) - nárok na stravné 33,75€
Vreckové mu poskytla firma na každý deň 18€. Ak bola prac.cesta vykonaná služ.autom ale doklad o tankovaní zamestnanec nepredložil, ako mu vypočítať cestu? Tieto veci sa len učím, prac.cesty sú pre mna zatial španielska dedina. Prosím keby ste mi poradili, aby som dačo nedomrvila. Sumu vreckového dám do mzdy, však?
Dakujem
KEJKA
06.11.11,18:30
Dobrý večer, morím sa s výpočtom zahraničnej prac. cesty, robím to prvýkrát a po inom účtovníkovi, prosím o radu:
zamestnanec vyslaný do Francúzska na 2 dni - 12.9.-13.9.
12.9, odchod o 4,30hod. z domu z BA na letisko, let o 7,00hod. prílet do Lyonu o 8,45hod.
celý deň jednanie v spoločnosti, stravovanie hradené firmou = v tento deň na stravné nemá nárok a firma mu poskytla vreckové 40% = 18€
- stravné bez nároku a vreckové 18€

13.9, jednanie v spoločnosti od 7,00 do 16,00 hod, odlet z Lyonu o 19,00hod., prílet o 21,45hod. do Viedne, z Viedne do BA autom
nárok na stravné od 6-12hod.50% vo výške 22,5€ a vreckové 18€ (40% zo 45€).......prečo 50%, ja by som dala 100%, ved 0,00hod - 21,45 hod je viac ako 12 hodín ZSC.
- nevšimla som si boli hradené raňajky firmou, čiže jeho nárok na stravné je vo výške 33,75€ a vreckové 18€
a pri raňajkách zrazu dávaš viac ako bez raňajok? dennú sadzbu krátiš o raňajky, potom je to správne.

- vypočítané vreckové započítam zamestnancovi do mzdy a zdaním............áno

Účtenky za taxi vo Francúzsku a ubytovanie preplatím zamestnancovi, to sa zam. nezdaňuje však.........správne

- vypočítané vreckové započítam zamestnancovi do mzdy a zdaním................áno

Prosím je to takto správne? Neviem, či by sa do toho vyúčtovania nemala vypočítať náhrada za PHM - majú služobné auto a PHM sa zam. prepláca podľa spotreby - ale nie je to uvedené v cesťáku, aspoň to takto robila predchádzajúca účtovníčka, neviem či by nebolo lepšie všetko čo sa týka cesty zahrnúť do cesťáku
bolo by lepšie, ale zrejme sa PHM a používanie áut sleduje osobitne. Takže nákup sa prepláca aspoň u nás v plnej výške podľa blokov, akurát si zam-ec musí vypísať knihu jázd.

Všetko, čo je červeným, to som si podoplňala, prosím je to takto správne Dakujem
ja som tiež doplnila do textu
KEJKA
06.11.11,18:33
Dobrý večer,
prac.cesta ktorá trvala 19.10.-23.10.2011, Nemecko. Prac.cesta bola vykonaná služobným vozidlom. A začala sa 19.10. o 7hod.
Stravné za jednotlivé dni som vypočítala:
19.10. (nad 12 hod. - poskytnutá večera)- nárok na stravné vo výške 29,25€ ,
20.10. (nad 12 hod. - poskytnuté R-O-V)- nárok na stravné 0€,
21.10. (nad 12hod. - poskytnuté R-O-V) - nárok na stravné 0€,
22.10. (nad 12hod. - poskytnuté R-O) - nárok na stravné 15,75€
23.10. (nad 12hod. - poskytnuté R) - nárok na stravné 33,75€
Vreckové mu poskytla firma na každý deň 18€. Ak bola prac.cesta vykonaná služ.autom ale doklad o tankovaní zamestnanec nepredložil, ako mu vypočítať cestu? Tieto veci sa len učím, prac.cesty sú pre mna zatial španielska dedina. Prosím keby ste mi poradili, aby som dačo nedomrvila. Sumu vreckového dám do mzdy, však?
Dakujem
podľa mňa správne, neprepočítavala som na kalkulačke, ale krátiš stravné podľa typu a rozsahu poskytnutej stravy.
PHM bez bločkov nepreplácaš - išlo o služobné auto. Teoreticky nemusel v Nemecku ani tankovať.
Alebo tankoval a platil firemnou kartou.
Na záver - vyúčtovanie si má urobiť zam-ec sám. Ak neurobí, musí aspoň podať správu a podstatné údaje uviesť v nej - o.i. spôsob tankovania.
Chobot
07.11.11,09:43
Dobrý večer,
prac.cesta ktorá trvala 19.10.-23.10.2011, Nemecko. Prac.cesta bola vykonaná služobným vozidlom. A začala sa 19.10. o 7hod.
Stravné za jednotlivé dni som vypočítala:
19.10. (nad 12 hod. - poskytnutá večera)- nárok na stravné vo výške 29,25€ ,
20.10. (nad 12 hod. - poskytnuté R-O-V)- nárok na stravné 0€,
21.10. (nad 12hod. - poskytnuté R-O-V) - nárok na stravné 0€,
22.10. (nad 12hod. - poskytnuté R-O) - nárok na stravné 15,75€
23.10. (nad 12hod. - poskytnuté R) - nárok na stravné 33,75€
Vreckové mu poskytla firma na každý deň 18€. Ak bola prac.cesta vykonaná služ.autom ale doklad o tankovaní zamestnanec nepredložil, ako mu vypočítať cestu? Tieto veci sa len učím, prac.cesty sú pre mna zatial španielska dedina. Prosím keby ste mi poradili, aby som dačo nedomrvila. Sumu vreckového dám do mzdy, však?
Dakujem

Zo zadania ti neviem presne skontrolovať. Tá pracovná cesta niekde musela začať - asi nezačala v Nemecku, ale na Slovensku. Preto pre presný výpočet treba zadať všetky krajiny, ktorými zamestnanec cestoval a aj čas prechodu štátnymi hranicami. Ide najmä o prvá a posledný deň. Ak napr. 19.10. cestoval cez ČR 10 hodín, náhrada za prvý deň bude iná.

Doklad o tankovaní nepredložil - a tankoval vôbec? A ak áno, ako platil? V hotovosti? Súkromnou kartou? Firemnou kartou?
sattelitka
07.11.11,12:28
Stravné vôbec nemusí byť uvedené na výplatnej páske. Podľa môjho názoru by dokonca stravné malo byť vyplácane v hotovosti (alebo prevodom na účet) do 5 dní od vyúčtovania a nie čakať, kým príde výplatný termín, aby sa vyplatilo cez výplaty. Aj vreckové sa vypláca spolu so stravným, akurát daňové záležitosti sa riešia vo výplate tým, že sa zvýši daňový základ o benefity.
Ale veď vreckové už zrušili, nie ?!Teda vlastne je nedaňovým výdavkom... pre podnikateľa , takže je to zbytočné vyrátávať
sattelitka
08.11.11,08:33
Ahojte, ešte stále sa prerátava kurz z nbs (ECB) z prvého dňa začatia prac. zahraničnej cesty? T.j. keď sa robí zberný cesťák za celý mesiac, tak dňa 1.10. ??? Pýtam sa kvôli diétam.
KEJKA
08.11.11,08:39
áno
sattelitka
08.11.11,08:51
Ďakujem Kejka
sattelitka
08.11.11,09:24
áno

Kejka, ešte sa pre istotu spýtam na konkrétny príklad, takže:že ak začala cesta napr. 10-ho v mesiaci do 30.-ho, a napr. 16-ho bol zamestnanec v Českej republike, kde teba české koruny prerátať, tak to prerátam kurzom zo dňa 10-ho ?? alebo 1-ho ??
Diky za odpoveď.
sattelitka
07.12.11,13:19
neviete ?
Kejka, ešte sa pre istotu spýtam na konkrétny príklad, takže:že ak začala cesta napr. 10-ho v mesiaci do 30.-ho, a napr. 16-ho bol zamestnanec v Českej republike, kde teba české koruny prerátať, tak to prerátam kurzom zo dňa 10-ho ?? alebo 1-ho ??
Diky za odpoveď.
abcd.kates
07.12.11,13:23
Dobrý deň, ja sa teraz zapodievam s tým že keď v zahraničí platil zamestnanec hotovosťou, ktorú zamenil v zmenárni, tak tam na doklade zo zmenárne je vlastne uvedený kurz, ja už nemusím pretátavať kurzom z predchádzajúceho dňa, že ? Či sa mýlim ?
Ing. Pavol Zúber
22.12.11,12:25
Chcem sa pýtať či má zamestnanec pri tuzemskej pracovnej ceste nárok na preplatenie ak miesto MHD použil na prepravu taxi.
Chobot
22.12.11,13:03
Chcem sa pýtať či má zamestnanec pri tuzemskej pracovnej ceste nárok na preplatenie ak miesto MHD použil na prepravu taxi.

Záleží od toho, či mu schváli nadriadený. Spravidla by mali byť vo firme určené pravidlá, aké dopravné prostriedky môže zamestnanec použiť. Ak to nie je, na cestovnom príkaze nadriadený určuje okrem začiatku, miesta začiatku, konca, miesta ukončenia cesty a miesta rokovania (cieľ cesty) aj použitý dopravný prostriedok. Ak chce zamestnanec taxíka, mal by to mať vopred schválené. Ak použije taxík v prípade, kedy by bez problémov mohol použiť MHD, zamestnávateľ mu to nemusí uznať. Ak docestoval vlakom napr. o polnoci a zobral si taxíka, tak sú to oprávnené náklady.

Takže jednoznačná odpoveď (áno alebo nie) neexistuje. Záleží od okolností. Napr, ak išiel z BA do BB taxíkom miesto autobusu, tak asi mu to nepreplatia....
ivka70
22.12.11,13:03
Chcem sa pýtať či má zamestnanec pri tuzemskej pracovnej ceste nárok na preplatenie ak miesto MHD použil na prepravu taxi.

A mu zamestnavatel pouzitie TAXI schvalil, tak ma narok na jej preplatenie.