Misinko123
28.09.11,14:17
Moj otec spisal zavet (skontroloval ju aj pravnik), kde specifikoval vsetky detajly dedenia. Sucastou dedictva je byt vo vlastnictve mojho otca. V tom byte vsak zijem uz vyse dvadsat rokov a asi 10 rokov v nom platim vsetky naklady, od pravidelnych prevadzkovych nakladov (elektrina, plyn, SIPO, odvody do spolocenstva, telefon, upratovacku...) az po rekonstrukcne prace (bola realizovana kompletna rekonstrukcia celeho bytu za cca 60 tisic EUR). Nakolko mam uz rodinu (manzelku a dieta), a ta zije v spolocnej domacnosti so mnou a s mojim otcom chcem vediet ci existuje moznost, kedy by som o byt (tym aj o strechu nad hlavou) mohol prist, ked byt je v zavete napisani na mna (mam ho dedit ja). Dokonca je byt zalozeny banke v prospech mojej hypoteky. Mam totiz este jednu vlastnu sestru a suredencov z otcovho prveho manzelstva. Vopred dakujem za odpoved.
doktor23
28.09.11,12:52
samozrejme, že by si mohol ..... nech Ti ho otec daruje za života ....
arizona
28.09.11,13:09
Aj pri spisani zavetu maju ostatne deti pravo dedit,nakolko ide o neopomenutelnych dedicov,ktori sa mozu dozadovat neplatnosti zavetu a vyplatenia svojej ciastky.

Najistejsie je byt od rodica odkupit.
kaco11
28.09.11,15:31
Po smrti otca by oni mohli závet napadnut a to by bolo na dlhé lakte po súdoch. A samozrejme by sa tým príliš naštrbili rodinné vzťahy.
martin33AA
29.09.11,13:18
Ano ako ti radili. Závet musí riešiť všetky deti tvojho otca manželské i nemanželské. teda ak tebe necháva byt v hodnote cca 30.000,-€ čo dá ostnatým akcie "zepelinu" :-) Ak teba by "akože" zvýhodnil že ti dáva byt tak ostatný by mohli sa mohli žalobou domáhať podielu v 1/3 či 1/5, podľa toho koľko bolo otcových detí.
Porozmýšľaj tak ako ti radili uzavrieť darovaciu zmluvu ešte za života lebo si ho vlastne ty dal do pucu, nie za malý peniaz.
martin33AA
29.09.11,13:25
Dufam že v záveti otec spomína aj ostatné svoje deti, inak ten závet je na h.., vydediť možno tiež niekoho ale tiež listinou a tiež musí byť dôvod "nestačí že v noci chrápal, alebo že sa oženil-vydal z fúriou"
buchač
29.09.11,14:21
Moj otec spisal zavet (skontroloval ju aj pravnik), kde specifikoval vsetky detajly dedenia. Sucastou dedictva je byt vo vlastnictve mojho otca. V tom byte vsak zijem uz vyse dvadsat rokov a asi 10 rokov v nom platim vsetky naklady, od pravidelnych prevadzkovych nakladov (elektrina, plyn, SIPO, odvody do spolocenstva, telefon, upratovacku...) az po rekonstrukcne prace (bola realizovana kompletna rekonstrukcia celeho bytu za cca 60 tisic EUR). Nakolko mam uz rodinu (manzelku a dieta), a ta zije v spolocnej domacnosti so mnou a s mojim otcom chcem vediet ci existuje moznost, kedy by som o byt (tym aj o strechu nad hlavou) mohol prist, ked byt je v zavete napisani na mna (mam ho dedit ja). Dokonca je byt zalozeny banke v prospech mojej hypoteky. Mam totiz este jednu vlastnu sestru a suredencov z otcovho prveho manzelstva. Vopred dakujem za odpoved.

...odhliadnúc od iných príspevkov (mimochodom súhlasím ...) sa ale pýtam ...

To aj pri prípadnom dedičskom konaní by súrodenci mali držky ...???

Kua ...klasika poniektorých rodinných vzťahov ...
Radšej sa nevyjadrujem ...

Len tak mimochodom , ja som sa s bratom tak vysporiadal , ako si mama ( foter ) priala - totiž , ešte za jej ( ich ) života ...
Poniektorým ľudom to do hlavy nešlo , keď brácha začal chatu prerábať ........papiere ( nejaká dohoda ) nám nebolo potrebné vypisovať.......až tie darovacie zmluvy , samozrejme ...


Hybaj pekne krásne darovaciu zmluvu na papier šmariť .....ostatok rodiny nech sa ide pásť ......kade ľahšie ....
Mária27
01.10.11,10:30
Je to skutočne tak, ako píšete.A ž na to, že by sme sa už mohli aj zhodnúť na tom, že po slovensky hovoríme ten závet.


Občiansky zákonník

§ 479
Maloletým potomkom sa musí dostať aspoň toľko, koľko robí ich dedičský podiel zo zákona, a plnoletým potomkom aspoň toľko, koľko robí jedna polovica ich dedičského podielu zo zákona. Pokiaľ tomu závet odporuje, je v tejto časti neplatný, ak nedošlo k vydedeniu uvedených potomkov.