double
28.09.11,14:27
Chcel by som sa spýtať , aké majú byt daňove odpisy hmotného majetku ktorý bol zaradený do majetku a jeho obstarávacia cena nebola vačšia ako 1700EUR. Či sa daňové majú rovnať účtovným alebo či môžem majetok odpísať daňovo v celej sume v roku zaradenia. JA daňovo tento majetok odpisujem hned v roku zaradenia a to v plnej výške a účtovné odpisy mám na tento majetok 3 roky. Dik
Katarína Cigánová
28.09.11,12:50
Chcel by som sa spýtať , aké majú byt daňove odpisy hmotného majetku ktorý bol zaradený do majetku a jeho obstarávacia cena nebola vačšia ako 1700EUR. Či sa daňové majú rovnať účtovným alebo či môžem majetok odpísať daňovo v celej sume v roku zaradenia. JA daňovo tento majetok odpisujem hned v roku zaradenia a to v plnej výške a účtovné odpisy mám na tento majetok 3 roky. Dik
nesprávne .
Všeobecné pravidlo pri určovaní daňového základu pre daň z príjmu je výsledok hospodárenia zistený v účtovníctve. Tento sa upravuje o položky presne stanovené v zákone o dani z príjmov , ktorý o.i. stanovuje pravidlá odpisovania majetku . V tomto prípade sú to tie upravované položky - rozdiel oproti účtovným odpisom / napr. auto možeš účtovne odpisovat 3 roky , avšak daňovo 4 roky apod. /.
Ale majetok , ktorý nesplna kriteria "majetku " podla zákona o dani z príjmov - pri tomto sa riadiš tak ako ho máš v účtovníctve . čiže tak ako robíš účtovné odpisy - tak ti idú aj "daňové " / vychádza to z pravidla - výsledok hospodárenia / . v tomto prípade nie je opodstatnené upravovat účtovné odpisy .
ak chceš dat predmet , ktorý nesplna hranicu podla zákona o dani z príjmov / 1700 € / a chceš ho mat jednorázovo v nákladoch , musíš o nom učtovat ako o zásobách , nie o majetku . / zásoby 501 , majetok tr.0 / .
KEJKA
28.09.11,15:08
súhlasím a dodám, že ak je majetok pod hranicou 1700 € zaradený ako odpisovaný, tak ho teba odpisovať ako dlhodobý, t.j. minimálne 13 mesiacov. Účotvné odpisy sa neupravujú, sú súčasne aj daňové, tak ako je napísané vyššie.
double
28.09.11,21:09
Dik, tak v tomto roku to ešte zmením a budem odpisovat rovnomerne spolu s účtovnými. Problem je len,že v roku 2010 som takto účtoval, môžem to nejak zmemit v tomto roku. Kedže som mal minuly rok dan odpisy vyššie ako mali byt tak by som ich tento rok ponížil o tú čast o ktoru boli vyššie minuly rok hmm?
KEJKA
28.09.11,21:12
vzhľadom na to, že si mohol ten majetok v r. 2010 považovať za zásoby a naozaj ich v 100%ej výške uplatniť v nákladoch, tak by som to nechala tak.
je to a zrejme zostane chyba v účtovníctve - nesprávna klasifikácia kapitálových výdavkov, resp. opačne, ale daňovo to riešiť by som fakt už neriešila.
tictac7
28.09.11,21:24
...., že ak je majetok pod hranicou 1700 € zaradený ako odpisovaný, tak ho teba odpisovať ako dlhodobý, t.j. minimálne 13 mesiacov. Účotvné odpisy sa neupravujú, sú súčasne aj daňové, tak ako je napísané vyššie.

to KEJKA: tak ho teba odpisovať ako dlhodobý, t.j. minimálne 13 mesiacov - neviem, ale 595/2003 rieši 4 odpisové skupiny a žiadnych 13 mesiacov daňových odpisov tam nie je...., či?! Podľa audítora, ktorý "pracuje" u nás sa daňové a účtovné odpisy NIKDY nesmú rovnať -som z neho na nervy, ale u mňa sa aj tak rovnajú....
marjankaj
28.09.11,22:08
to KEJKA: tak ho teba odpisovať ako dlhodobý, t.j. minimálne 13 mesiacov - neviem, ale 595/2003 rieši 4 odpisové skupiny a žiadnych 13 mesiacov daňových odpisov tam nie je...., či?! Podľa audítora, ktorý "pracuje" u nás sa daňové a účtovné odpisy NIKDY nesmú rovnať -som z neho na nervy, ale u mňa sa aj tak rovnajú....
No tak ten auditor toho asi veľa nevidel.
Majetok v 1. odpisovej skupine rovnomerné odpisovanie, obstarávacia cena je 4800 €, zaradený v mesiaci január.
Daňové odpisy sú 4*1200 € = 4800 €
Účtovné odpisy na 48 mesiacov vyjdú mesačne na 100 € teda ročne je to 1200 €.
Kde je tam rozdiel?:eek:
Tak isto ak ide o leasovaný majetok, zaradený v januári sa účtovné a daňové odpisy rovnajú.


Tu ide o účtovné odpisy. Účtovné odpisy si stanovuje účtovná jednotka podľa odpisového plánu. Rovnako aj ich zaokrúhľovanie.
Podľa postupov účtovania sa ako dlhodobý majetok účtuje majetok ktorého doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok. Teda 12 mesiacov nie je dlhodobý majetok, ale 13 mesiacov už majetok môže byť ak jeho cena je viac ako stanovuje zákon o dani z príjmov. Mohlo by teoreticky ísť aj o majetok s dobou použiteľnosti 12,5 mesiaca, ale to je predsa trochu neobvyklé.:---
KEJKA
29.09.11,05:22
súhlasím a dodám, že Z_DP rieši daňové odpisy u vymedzeného majetku a tým nie je majetok "pod limitom ceny". Ak ZDP niečo nerieši, potom platí to, čo je zaúčtované v účtovníctve.
V rámci účtovníctva zasa treba dodržať Postupy účtovania, ktoré tiež vymedzujú dlhodobý majetok v skratke /bud cena, alebo časový test, alebo oboje/.
účtovník 007
29.09.11,07:23
Ale ste ma trocha vystrašili. Ja mám internú smernicu, v ktorej mám uvedené, že vec, ktorej cena je menej ako 1700 Eur ale viac ako 350 Eur a doba použiteľnosti viac ako rok, tak sa o nej účtuje ako o majetku individuálne posudzovanom a odpisuje sa jednorazovo daňovo v roku zaradenia a účtovne 3,4,5 rokov podľa toho do ktorej odpisovej skupiny by patril, ak by spĺňal všetky uvedené kritériá. Audítori mi tento postup nevytkli. Ešte aj z rozdielu UO a DO počítam odloženú daň.:cool: Čo teraz? Asi sa ich pri audite musím na túto skutočnosť opýtať. A keď sa ich opýtam, možno si narobím za tento rok vééééľa roboty.
marjankaj
29.09.11,07:52
Ale ste ma trocha vystrašili. Ja mám internú smernicu, v ktorej mám uvedené, že vec, ktorej cena je menej ako 1700 Eur ale viac ako 350 Eur a doba použiteľnosti viac ako rok, tak sa o nej účtuje ako o majetku individuálne posudzovanom a odpisuje sa jednorazovo daňovo v roku zaradenia a účtovne 3,4,5 rokov podľa toho do ktorej odpisovej skupiny by patril, ak by spĺňal všetky uvedené kritériá. Audítori mi tento postup nevytkli. Ešte aj z rozdielu UO a DO počítam odloženú daň.:cool: Čo teraz? Asi sa ich pri audite musím na túto skutočnosť opýtať. A keď sa ich opýtam, možno si narobím za tento rok vééééľa roboty.

Ja sa prikláňam k tomuto názoru. Už som to tu diskutoval. Ale najlepšie bude spýtať sa na drsr. Keď to máš tak v smernici, tak by to malo byť OK.

Vychádzam z ustanovení zákona o dani z príjmu §22



§ 22
Odpisy hmotného majetku a nehmotného majetku
1) Odpisovaním sa na účely tohto zákona rozumie postupné zahrnovanie odpisov z hmotného majetku a nehmotného majetku do daňových výdavkov, ktorý je účtovaný1) alebo evidovaný podľa § 6 ods. 11 alebo 14 a je používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov. Postup pri odpisovaní hmotného majetku je určený v § 26 až 28 a nehmotného majetku v odseku 8, ak nejde o hmotný majetok a nehmotný majetok vylúčený z odpisovania podľa § 23.

(2) Hmotným majetkom odpisovaným na účely tohto zákona sú



Teda pri hmotnom majetku do 1700 € by "odpisy" v ďalších rokoch nemuseli byť uznané. Ak by sa išlo presne podľa litery zákona.
double
29.09.11,07:52
Ale ste ma trocha vystrašili. Ja mám internú smernicu, v ktorej mám uvedené, že vec, ktorej cena je menej ako 1700 Eur ale viac ako 350 Eur a doba použiteľnosti viac ako rok, tak sa o nej účtuje ako o majetku individuálne posudzovanom a odpisuje sa jednorazovo daňovo v roku zaradenia a účtovne 3,4,5 rokov podľa toho do ktorej odpisovej skupiny by patril, ak by spĺňal všetky uvedené kritériá. Audítori mi tento postup nevytkli. Ešte aj z rozdielu UO a DO počítam odloženú daň.:cool: Čo teraz? Asi sa ich pri audite musím na túto skutočnosť opýtať. A keď sa ich opýtam, možno si narobím za tento rok vééééľa roboty.

Ja to robím presne tak isto. Ved nikde v zákone o dani z prijmov PO som nenasiel kde je jasne povedané ak začnem odpisovat majetok do 1700 Eur účtovne musím sa riadiť jednotlivými odpisovými skupinami resp. daňovo odpisovať tak ako účtovne. Na druhej strane ale metodička z DÚ povedala presne túto vetu ako sa písalo hore. Ale majetok , ktorý nesplna kriteria "majetku " podla zákona o dani z príjmov - pri tomto sa riadiš tak ako ho máš v účtovníctve . čiže tak ako robíš účtovné odpisy - tak ti idú aj "daňové " / vychádza to z pravidla - výsledok hospodárenia / čiž ak by som ho neodpisoval bol by na 501 v daň nákladoch v plnej výške ako odpočítatelna položka. Ak som sa rozhodol nedať ho hned do nákladov prvý rok a odpisovať mal by som dodržiavať aj daňové odpisy a výsledok hospodárenia. Zdá sa mi to logické vysvetlenie
účtovník 007
29.09.11,08:51
Ďakujem za odpovede. Musím to s audítormi prekonzultovať. Zatiaľ robím podľa smernice a potom uvidím.
Stefan2005
29.09.11,09:09
...Ved nikde v zákone o dani z prijmov PO som nenasiel kde je jasne povedané ak začnem odpisovat majetok do 1700 Eur účtovne musím sa riadiť jednotlivými odpisovými skupinami ...

...toto ani nikto netvrdí


...Ved nikde v zákone o dani z prijmov PO som nenasiel kde je jasne povedané ak začnem odpisovat majetok do 1700 Eur účtovne musím sa riadiť jednotlivými odpisovými skupinami ...

... zákonov je však viacej, a ich správne aplikovanie veľakrát nadväzuje na seba - čiže netreba sa výslovne opakovať; v tomto prípade jednoznančne platí §28 zákona o účtovníctve, ods. 4: "Hmotný majetok okrem zásob a nehmotný majetok okrem pohľadávok odpisuje účtovná jednotka počas predpokladanej doby používania zodpovedajúcej spotrebe budúcich ekonomických úžitkov z majetku...."



J...Keď to máš tak v smernici, tak by to malo byť OK...

som toho názoru, že vnútorná firemná smernica musí byť v súlade so zákonom, a môže upravovať iba to, v čom zákon dáva možnosť voľby. V rozpore so zákonom nemôže byť...

Záver:

účtovná jednotka pri obstarávaní majetku, ktorý ocenenie nespĺňa kritéria pre jeho zaradenie do dlhodobého (ale jeho doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok), sa môže rozhodnúť, či o takomto majetku budú účtovať ako o dlhodobom majetku, zásobách alebo nákladoch. O hnuteľných veciach s dobou použiteľnosti najviac jeden rok sa účtuje bez ohľadu na obstarávaciu cenu ako o zásobách. Ak teda UJ deklaruje, že majetok nespĺňajúci limit ocenenia súčasne s dobou použiteľnosti dlhšou ako 1 rok (a rok má 12 mesiacov) zaradí do dlhodobého majetku, nemôže postupovať podľa ustanovení ZoDP o odpisovaní dlhodobého majetku, ale postupuju podľa §28, odst. 4 zákona o účtovníctve, teda odpíše takýto majetok počas predpokladanej doby používania (a pretože som pri jeho zaradení deklaroval jeho použiteľnosť dlhšiu ako jeden rok, tak odpisy minimálne 13 mesiacov).

Problematika nie je nová, platí už roky, dokonca o nej študenti píšu na referaty.sk.

Na DRSR možno napísať, ale praxi zatiaľ platí, čo povedala metodička DRSR:

...majetok , ktorý nesplna kriteria "majetku " podla zákona o dani z príjmov - pri tomto sa riadiš tak ako ho máš v účtovníctve . čiže tak ako robíš účtovné odpisy - tak ti idú aj "daňové "...
marjankaj
29.09.11,09:45
Na DRSR možno napísať, ale praxi zatiaľ platí, čo povedala metodička DRSR:

Štefan podľa ústavy platí to, čo je uvedené v zákone. A nie to ako si to niekto vysvetľuje.

Ty na to pozeráš z hľadiska PÚ. Ale ako by si to riešil v jednoduchom účtovníctve. Zákon o dani z príjmu platí pre obidva druhy účtovníctva.

Myslím si že zákonodarca s takýmto niečím nepočítal. Každý sa snaží dostať čo najviac do nákladov. Preto to je viac ošetrené z tohto hľadiska. S týmto sa veľmi nezaoberali.
A na druhej strane by asi mali zákonodarcovia viac ovládať slovenčinu, lebo takýchto chýb sa v zákonoch vyskytuje aj viac.
Stefan2005
29.09.11,11:21
Štefan podľa ústavy platí to, čo je uvedené v zákone. A nie to ako si to niekto vysvetľuje.
Ty na to pozeráš z hľadiska PÚ. Ale ako by si to riešil v jednoduchom účtovníctve. Zákon o dani z príjmu platí pre obidva druhy účtovníctva.
...

Dovolím si tvrdiť, že mnou (i Kejkou) uvedené platí nielen v podvojnom, ale i v jednoduchom účtovníctve.

Uvedený postup je v súlade:

1. s postupmi účtovania JU §10, odst. 25: Hmotný majetok podľa odseku 12 písm. b), ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu18) alebo je nižšie, možno zaradiť do dlhodobého hmotného majetku, ak doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok.

2. s §2 odst. i) zákona o dani z príjmov: "daňovým výdavkom výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve1) daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11 alebo 14, ak tento zákon neustanovuje inak,"

3. usmernenia Ministerstva financií SR č. 2634/2004-72


P.S. Je však vecou každého, aký si zvolí postup, a ten nech si obhajuje pred daňovou kontrolou aj odvolávkou na ústavu - ovšem v tomto prípade to nepokladám za dostačujúce (a ani logické). Preto končím aj v tejto téme.
marjankaj
29.09.11,11:29
Dovolím si tvrdiť, že mnou (i Kejkou) uvedené platí nielen v podvojnom, ale i v jednoduchom účtovníctve.

Uvedený postup je v súlade:

1. s postupmi účtovania JU §10, odst. 25: Hmotný majetok podľa odseku 12 písm. b), ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu18) alebo je nižšie, možno zaradiť do dlhodobého hmotného majetku, ak doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok.

2. s §2 odst. i) zákona o dani z príjmov: "daňovým výdavkom výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve1) daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11 alebo 14, ak tento zákon neustanovuje inak,"

3. usmernenia Ministerstva financií SR č. 2634/2004-72


P.S. Je však vecou každého, aký si zvolí postup, a ten nech si obhajuje pred daňovou kontrolou aj odvolávkou na ústavu - ovšem v tomto prípade to nepokladám za dostačujúce (a ani logické). Preto končím aj v tejto téme.

Súhlasím s tebou. Podľa zákona o účtovníctve je to tak ako hovoríš. Aj účtovník007 to tak zaúčtoval.
Ale podľa zákona o dani z príjmov odpisy nie sú definované, a preto ich nemožno uplatňovať do výdavkov.
V §22 je stanovené, čo sú to odpisy podľa tohto zákona. Takže ten §2 ods.i) celkom neplatí. Odpisy možno uplatnovať iba podľa § 26 až § 28, ak ide o hmotný majetok.
Stefan2005
29.09.11,11:45
...V §22 je stanovené, čo sú to odpisy podľa tohto zákona. Takže ten §2 ods.i) celkom neplatí. Odpisy možno uplatnovať iba podľa § 26 až § 28, ak ide o hmotný majetok.

nesprávny záver - výklad zákona.
Odpisy podľa §26-28 ZoDP sa uplatňujú u dlhodobého majetku, ktorý spĺňa všetky podmienky (teda musia byť splnené súčasne) stanovené ZoDP - teda nielen použitie dlhšie ako 12 mesiacov, ale i podmienku ocenenia (minimálnej vstupnej ceny). A tú náš majetok nespĺňa - preto sa neodpisuje podľa ustanoveni ZoDP. V jeho prípade postupy účtovania i zákon o účtovníctve však dáva voľbu a v prípade využitia tejto voľby (zaradenia do DHM) i návod, ako postupovať.
double
29.09.11,11:51
nesprávny záver - výklad zákona.
Odpisy podľa §26-28 ZoDP sa uplatňujú u dlhodobého majetku, ktorý spĺňa všetky podmienky (teda musia byť splnené súčasne) stanovené ZoDP - teda nielen použitie dlhšie ako 12 mesiacov, ale i podmienku ocenenia (minimálnej vstupnej ceny). A tú náš majetok nespĺňa - preto sa neodpisuje podľa ustanoveni ZoDP. V jeho prípade postupy účtovania i zákon o účtovníctve však dáva voľbu a v prípade využitia tejto voľby (zaradenia do DHM) i návod, ako postupovať.

čiže daňové odpisy sa musia rovnať účtovným pri majetku ktorý je odpisovaný avšak jeho OC bola menšia ako 1700EUR?
marjankaj
29.09.11,12:02
nesprávny záver - výklad zákona.
Odpisy podľa §26-28 ZoDP sa uplatňujú u dlhodobého majetku, ktorý spĺňa všetky podmienky (teda musia byť splnené súčasne) stanovené ZoDP - teda nielen použitie dlhšie ako 12 mesiacov, ale i podmienku ocenenia (minimálnej vstupnej ceny). A tú náš majetok nespĺňa - preto sa neodpisuje podľa ustanoveni ZoDP. V jeho prípade postupy účtovania i zákon o účtovníctve však dáva voľbu a v prípade využitia tejto voľby (zaradenia do DHM) i návod, ako postupovať.

A ako chceš uplatniť v jednoduchom účtovníctve odpisy hmotného majetku za 1200 € obstaraného v 15.5.2010 a odpisovaného účtovne 24 mesiacov? Najmä v roku 2011 a 2012? Na základe čoho? Akého paragrafu?
Stefan2005
29.09.11,12:12
....odpisy hmotného majetku za 12000 € obstaraného ...


čiže daňové odpisy sa musia rovnať účtovným pri majetku ktorý je odpisovaný avšak jeho OC bola menšia ako 1700EUR?


Chcel by som sa spýtať , aké majú byt daňove odpisy hmotného majetku ktorý bol zaradený do majetku a jeho obstarávacia cena nebola vačšia ako 1700EUR...

važení, vy si robíte zo mňa srandu, že ?
Howgh...
marjankaj
29.09.11,12:32
Prepáč naskočila mi tam jedna nula naviac.
marjankaj
29.09.11,13:56
važení, vy si robíte zo mňa srandu, že ?
Howgh...

To by som si robil, keby som chcel tie "daňové odpisy" prerušiť tak na tri roky.:---
KEJKA
29.09.11,14:41
považujem tému za uzavretú aj poniektorí diskutujúci, preto by sme mali hlasovať za vyriešené.
marjankaj
30.09.11,06:48
Kejka, môžeme to uzavrieť. Len mi ešte odpovedz na otázku.


A ako chceš uplatniť v jednoduchom účtovníctve odpisy hmotného majetku za 1200 € obstaraného v 15.5.2010 a odpisovaného účtovne 24 mesiacov? Najmä v roku 2011 a 2012? Na základe čoho? Akého paragrafu?



Teda 15.5.2010 zaúčtujem nákup HIM v sume 1200 € do VNZD
A v uzávierkovej operácii na konci roka zaúčtujem daňový odpis (to teda neviem v akej sume) do VOZD v členení prevádzková réžia?

V inventárnej knihe budem účtovať účtovné odpisy mesačne v sume 50 €. A zostatkovú cenu budem uvádzať vo výkaze o majetku.
KEJKA
30.09.11,07:03
zasa ti tam naskočila nula naviac:), chcel si 1200 €, nie 12000€, že?
ja nemám prioritu JU, ale určite v tomto prípade nepostupujem podľa ZDP - nemám oporu v §. Sú aj Postupy pre JU a postupujem teda podľa nich.
Ak v JU mám kartu o odpisovanom majetku mesačne po 50€, tak tieto odpisy uplatním v prevádzkovej réžii ako odpisy. a v r.2011 a 2012 to isté. Podklad je inventárna karta odpisovaného majetku a skutočnosť, že OC=1200 € je VNZD.
marjankaj
30.09.11,07:33
Áno malo byť 1200 €.
Podľa zákona od dani z príjmu je určené, čo je výdavkom. A to sú odpisy podľa zákona o DP. Ak teda tieto odpisy nie sú stanovené, tak si ich ani nemôžeš uplatňovať.
V postupoch účtovania sa píše ako sa má účtovať. Ale čo môže ísť do nákladov, tak to je stanovené v zákone o dani z príjmov. Aj v PU sa v daňovom priznaní upravujú odpisy o rozdiel medzi daňovými a účtovnými odpismi. Je to mimo účtovníctva. Prečo asi?

Ak je niečo nedostatočne ošetrené v zákone, tak si to môže UJ stanoviť v smernici(nesmie to odporovať zákonu).


Postupy účtovania JU

§20
(8) Účtovné odpisy dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku sa účtujú v knihách dlhodobého majetku. Odpisy dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku podľa osobitného predpisu4) sa uvádzajú v knihách dlhodobého majetku a v rámci uzávierkových účtovných operácií podľa § 4 ods. 6 písm. e) piateho bodu.

Teda do peňažného denníka v JU idú jednoznačne daňové odpisy. V zákone o dani z príjmov nikde nie je stanovené, že sa daňové odpisy majú rovnať účtovným odpisom. S výnimkou pri odpisovaní nehmotného majetku.
Stefan2005
30.09.11,09:35
...Teda do peňažného denníka v JU idú jednoznačne daňové odpisy. V zákone o dani z príjmov nikde nie je stanovené, že sa daňové odpisy majú rovnať účtovným odpisom. S výnimkou pri odpisovaní nehmotného majetku.

... už viackrát sme preberali danú problematiku (v r. 2010. 2009,...).

Treba si pozrieť aj odvolávky na príslušné zákony v odborných publikáciach a posúdiť ich správnosť.

napr. tu:

"Účtovná jednotka (fyzická osoba podnikateľ) podnikajúca v oblasti reštauračných služieb a účtujúca v jednoduchom účtovníctve, kúpila do reštaurácie presklenú chladničku na chladenie nápojov. Obstarávacia cena chladničky bola vo výške 28 000 Sk.
Ako účtovná jednotka účtuje o kúpe chladničky?
Podľa § 10 ods. 25 opatrenia, dlhodobý hmotný majetok, ktorého ocenenie sa rovná sume 30 000 Sk alebo je nižšie, s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok, možno zaradiť do dlhodobého hmotného majetku.
Podľa § 10 ods. 26 opatrenia, dlhodobý hmotný majetok, ktorého ocenenie sa rovná sume 30 000 Sk alebo je nižšie, s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok, ktorý nebol zaradený do dlhodobého hmotného majetku, sa účtuje ako zásoby.
Z uvedeného vyplýva, že je na rozhodnutí účtovnej jednotky, či chladničku, ako majetok nespĺňajúci limit ocenenia, bude účtovať ako dlhodobý hmotný majetok (do nákladov sa obstarávacia cena zahrnie postupne vo forme odpisov), alebo ako zásoby, ktoré sa pri obstaraní a úhrade účtujú do peňažného denníka ako výdavok ovplyvňujúci základ dane z príjmov v ďalšom členení prevádzková réžia.
Takto zaúčtovaný majetok sa podľa § 2 písm. i) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov považuje za výdavok (náklad) vynaložený na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom a zaúčtovaný v účtovníctve daňovníka. Podľa § 17 ods. 1 zákona o dani z príjmov, pri zisťovaní základu dane sa vychádza z účtovníctva (v účtovníctve je majetok zaúčtovaný ako výdavok).


Ing. Ivana Hudecová (IV/2008)

citované zo :http://www.poradca.sk/SubPages/OtvorDokument/Clanok.aspx?idclanok=81963


"
KEJKA
30.09.11,09:43
krútime to stále dokolečka.
odpisy sú odpisy. Ak ich netreba upravovať, tak ich neupravujeme.
Čo nie je v ZDP uvedené, ošetrené, tak DU uznáva podľa stavu v účtovníctve.
marjankaj
30.09.11,15:51
krútime to stále dokolečka.
odpisy sú odpisy. Ak ich netreba upravovať, tak ich neupravujeme.
Čo nie je v ZDP uvedené, ošetrené, tak DU uznáva podľa stavu v účtovníctve.

Odpisy nie sú odpisy. Odpisy sú buď účtovné(sú definované v zákone o účtovníctve) a daňové(sú definované v zákone o dani z príjmov..

Čo si myslela pod tým, že nie je v ZDP ošetrené?

§2
i) daňovým výdavkom výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve1) daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11 alebo 14, ak tento zákon neustanovuje inak,

j) základom dane rozdiel, o ktorý zdaniteľné príjmy prevyšujú daňové výdavky (§ 19) pri rešpektovaní vecnej a časovej súvislosti zdaniteľných príjmov a daňových výdavkov v príslušnom zdaňovacom období, ak tento zákon neustanovuje inak,

Inak to je uvedené tu.

§19
(3) Daňovými výdavkami sú aj

a) odpisy hmotného majetku a nehmotného majetku (§ 22 až 29),

§17
(2) Výsledok hospodárenia alebo rozdiel medzi príjmami a výdavkami podľa odseku 1 pri zisťovaní základu dane sa

a) zvýši o sumy, ktoré nemožno podľa tohto zákona zahrnúť do daňových výdavkov alebo ktoré boli do daňových výdavkov zahrnuté v nesprávnej výške,

Účtovné odpisy nemožno zahrnovať do daňových výdavkov podľa tohto zákona. Ja som to v ZDP nenašiel.

Aj DPPO sa v tabuľke B účtovné odpisy odpočítavajú pri zisťovaní základu dane. Hospodársky výsledok je vrátane účtovných odpisov, ale do základu dane sa nezapočítavajú.
marjankaj
30.09.11,15:58
Štefan, to čo sa píše v poradcovi a podobných publikáciách nie je právne záväzné. Dokonca ani usmernenia z DRSR.
Nikde v zákone som sa nedočítal o sankciách za nedodržanie takýchto usmernení.
Ja si to síce občas prečítam, ale vždy si to kontrolujem podľa platného zákona. Viem čítať a nepotrebujem, aby mi niekto vysvetľoval, čo je napísané v zákone. Je však jasné, že tie zákony nie sú vždy dokonalé.
Takže ak účtovník007 pri tých odpisoch postupoval nesprávne, tak uveďte podľa akého paragrafu by ho mohli sankcionovať. Nie, čo niekto napísal možno narýchlo do novín za honorár.