zufaly
28.09.11,17:02
Dobrý deň, mal som priateľku, ktorá mala z predchádzajúceho vzťahu dieťa. Keď sme sa zobrali, časom som si jej dcéru osvojil. Jej matka si po istej dobe si našla iného, tak som sa od nich odsťahoval. Na súde nás rozviedli a mne dali platiť nemalé výživne. Neprejavuje o kontakt so mnou žiadny záujem. Chcel by som sa opýtať či by sa nedalo súdne alebo nejako inak zrušiť moje otcovstvo alebo mi zostáva už len cely život platiť výživné na cudzie dieťa. Ďakujem
pepsikova
28.09.11,15:22
...napíšem len zo skúsenosti môjho známeho, ktorý tiež mal presne tento problém..na základe rozhodnutia o výživnom na dieťa napísal na súd,že dieťa je osvojené a nie jeho vlastné,s matkou dieťaťa je rozvedený, doložil krvný test,požiadal súd o test pre dieťa a po nejakom čase, dlho to trvalo, súd ho zbavil povinnosti platiť výživné...to bolo asi pred 7 rokmi..ale zákony sa v tomto smere nejako nemenili, skúsiť by si mohol...
zufaly
28.09.11,16:41
Ďakujem za radu, skúsim a uvidím. Nemám čo stratiť.
mona091
28.09.11,18:53
Ďakujem za radu, skúsim a uvidím. Nemám čo stratiť.

skusenost z blizkeho okolia:
- osvojenie zrusitelne
- osvojenie nezrusitelne
evuš
29.09.11,05:11
...napíšem len zo skúsenosti môjho známeho, ktorý tiež mal presne tento problém..na základe rozhodnutia o výživnom na dieťa napísal na súd,že dieťa je osvojené a nie jeho vlastné,s matkou dieťaťa je rozvedený, doložil krvný test,požiadal súd o test pre dieťa a po nejakom čase, dlho to trvalo, súd ho zbavil povinnosti platiť výživné...to bolo asi pred 7 rokmi..ale zákony sa v tomto smere nejako nemenili, skúsiť by si mohol...

Súhlasím s Pepsi... Treba dať žiadosť na súd, najlepšie bude obrátiť sa na právnika a čakať na rozhodnutie súdu
GabiZ
29.09.11,05:24
Nie je osvojenie ako osvojenie. Preto ma zaujíma, či prebehlo konanie o osvojení pred súdom, alebo bolo otcovstvo uznané na základe súhlasného vyhlásenia rodičov. Muž, ktorého otcovstvo bolo určené súhlasným vyhlásením rodičov, môže otcovstvo pred súdom zaprieť do troch rokov odo dňa jeho určenia len ak je vylúčené, že by mohol byť otcom dieťaťa, táto lehota sa neskončí pred uplynutím troch rokov od narodenia dieťaťa. Aj matka dieťaťa môže v rovnakej lehote zaprieť, že otcom dieťaťa je muž, ktorého otcovstvo bolo určené súhlasným vyhlásením rodičov. Takže upresnite, ako došlo k osvojeniu dieťaťa.
GabiZ
29.09.11,05:44
Doplním len. Dôležitosť dôvodu pre zrušenie osvojenia v zmysle ustanovenia § 73 ods. 1 zákona o rodine (http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/TArticles.ascx&phContent=~/ZzSR/ShowRule.ascx&RuleId=0&FragmentId1=3486696&FragmentId2=3486696) (teda ak osvojenie prebehlo na základe rozhodnutia súdu) je potrebné vždy hodnotiť z hľadiska záujmu osvojenca. Rozvod manželstva osvojiteľov, prípadne osvojiteľa s rodičom osvojenca, sám osebe nemôže byť dôvodom zrušenia osvojenia. Je to oveľa komplikovanejší proces, tak ako písala pepsikova.
Rozhodujúcim pre zrušenie vyživovacej povinnosti osvojiteľa k osvojencovi je doba, keď rozhodnutie o zrušení osvojenia nadobudlo právoplatnosť. Až od tohto okamihu majú rodičia zo zákona vyživovaciu povinnosť k dieťaťu.
zufaly
01.10.11,08:35
No bolo to osvojenie na základe rozhodnutia súdu. Mohlo by stačiť ako dôvod že nie som s ňou v kontakte už skoro tri roky a nejaví ani nijaký záujem?
Mária27
01.10.11,10:12
V súčasnosti je už nový zákon o rodine č. 36/2005, kde už nie je osvojenie zrušiteľné a nezrušiteľné, ani ho už nemožno zrušiť dohodou po dosiahnutí plnoletosti.
Dôležité sú najmä paragrafy:

§ 107


(1) Osvojenie môže súd zrušiť z vážnych dôvodov, ktoré sú v záujme maloletého dieťaťa, do šiestich mesiacov odo dňa právoplatnosti rozhodnutia o osvojení na návrh osvojenca alebo osvojiteľa alebo aj bez návrhu.

(2) Zrušením osvojenia vznikajú znovu vzájomné vzťahy medzi osvojencom a pôvodnou rodinou. Osvojenec bude mať opäť svoje predošlé priezvisko. Ak súd zistí, že rodičia neplnia alebo nemôžu plniť povinnosti vyplývajúce z rodičovských práv a povinností, rozhodne o potrebných opatreniach podľa § 38 a 44.


§ 119


(1) Ak bolo maloleté dieťa osvojené podľa § 73 zákona č. 94/1963 Zb. o rodine, môže osvojenec alebo osvojiteľ podať návrh na zrušenie osvojenia v lehote šiestich mesiacov od účinnosti tohto zákona. Ak návrh nebude podaný, osvojenie sa bude považovať za nezrušiteľné.

(2) Rovnako musí postupovať aj osvojenec, ktorý je plnoletý, ak chce zrušiť osvojenie dohodou s osvojiteľom.
zufaly
04.10.11,05:59
Takže podla všetkého už s tým asi nič nevyriešim. Lebo ju mám osvojenú asi od 2005.
Barbara
24.01.12,11:07
ahojte milé Poraďáčky, prosím Vás a čo v prípade, ak rodičia nemohli mať deti a žena sa oplodnila, ale nie s manželovými špermičkami, lebo je neplodný, ale umelo sa dala uplodniť. Teraz sa rozviedli, keď je na rodnom liste je meno neplodného otca musí platiť výživné? nedá sa to akože " otcovstvo" zrušiť?
Srdečná vďaka za každú radu
GabiZ
24.01.12,11:36
Pri otázke zapretia otcovstva k dieťaťu narodenému matke v dôsledku umelého oplodnenia vychádza zákon o rodine z toho, že k umelému oplodneniu u vydatej matky došlo so súhlasom jej manžela. Manžel, ktorý súhlasil s umelým oplodnením a ktorého manželke sa narodilo dieťa v období medzi 180. a 300. dňom od umelého oplodnenia, nemôže otcovstvo zaprieť.

Umelé oplodnenie bolo možné vykonať iba na žiadosť oboch manželov, pričom manželia museli o umelé oplodnenie požiadať osobne a spoločne; žiadosť sa podávala u ošetrujúceho lekára žiadateľky. Manželia pritom museli preukázať svoju totožnosť a podpísať vyhlásenie, že boli poučení o právnych dôsledkoch umelého oplodnenia. Umelé oplodnenie nebolo možné vykonať, ak manželia alebo jeden z ich nemali úplnú spôsobilosť na právne úkony. Prejav vôle musel byť slobodný a vážny, určitý a zrozumiteľný. Prejav nebolo možné urobiť konkludentným činom (ale iba výslovne) ani ho nebolo možné urobiť prostredníctvom zástupcu. V tých prípadoch, keď sa nemohlo použiť semeno manžela, bolo možné so súhlasom oboch manželov vykonať umelé oplodnenie semenom iného muža. Manželia a darca semena museli ostať navzájom neznámi. Umelé oplodnenie eviduje v zdravotnom zázname ženy zdravotnícke zariadenie, ktoré výkon oplodňovania uskutočnilo. Neuvádza sa v ňom meno darcu, ktorého semenom bola žena oplodnená. Ak manžel matky dieťaťa tvrdil, že nedal súhlas k umelému oplodňovaniu, súd sa obrátil na zdravotné stredisko, ktoré oplodnenie vykonalo.
Súdy pri rozhodovaní prihliadajú v prvom rade na záujmy maloletého. Dôvod, že sú rozvedení a že nie je biologickým otcom, v tomto prípade neobstojí.
Barbara
24.01.12,12:01
Gabika, ďakujem ti za vyčerpajúcu odpoveď:)
GabiZ
24.01.12,12:03
:)
mattto
24.01.12,15:05
jedinou možnosťou, ako sa otec "zbaví" svojej vyživovacej povinnosti voči dieťaťu je, ak manželka uzatvorí nové manželstvo a tento nový manžel si osvojí dieťa
anicka_1994
11.07.12,20:03
ja by som mala jednu otazku moj priatel ma dceru ktoru vychovava jej biologicka matka..priatel snou uz nezije leboju opustil.ona sa po case vydala a jej manzel podal navrh na osvejenie mojho priatela dceru okresny sud vyhovel navrhu takze mojho priatela zbavili vsetky prava ma jeho dceru.chcela by som sa oyptat ci by si dalo stymto rozsudkom nieco spravit aby navzdy nestratil svoju maloletu dceru.dakujem za rady
arizona
12.07.12,06:09
ja by som mala jednu otazku moj priatel ma dceru ktoru vychovava jej biologicka matka..priatel snou uz nezije leboju opustil.ona sa po case vydala a jej manzel podal navrh na osvejenie mojho priatela dceru okresny sud vyhovel navrhu takze mojho priatela zbavili vsetky prava ma jeho dceru.chcela by som sa oyptat ci by si dalo stymto rozsudkom nieco spravit aby navzdy nestratil svoju maloletu dceru.dakujem za rady
Zucastnil sa pojednavania? Obhajil sa nejako? Odvolal sa v potrebnom case? Atd...Ak nekonal a neobhajil svoj zaujem o dceru vcas a rozhodnutie sudu je pravoplatne, tak uz moc neurobi...

Sud k takejto moznosti pristupuje iba vo vynimocnom pripade,ak sa otec dlhodobo o dieta nestara,nejavi zaujem, neplati vyzivne a pod.
Ako si obhajila matka navrh na osvojenie?
mattto
12.07.12,07:25
ja by som mala jednu otazku moj priatel ma dceru ktoru vychovava jej biologicka matka..priatel snou uz nezije leboju opustil.ona sa po case vydala a jej manzel podal navrh na osvejenie mojho priatela dceru okresny sud vyhovel navrhu takze mojho priatela zbavili vsetky prava ma jeho dceru.chcela by som sa oyptat ci by si dalo stymto rozsudkom nieco spravit aby navzdy nestratil svoju maloletu dceru.dakujem za rady

ideš trochu po funuse, o osvojení sa rozhodovalo v konaní, kde sa vyžadoval súhlas tvojho priateľa, dal taký súhlas?

pozri si ust. §§101, 102 zák. č. 36/2005 Z.z.
anicka_1994
12.07.12,07:49
moj priatel s prvoti za dcerou chodil pocase prestal chodievat zanou...neplatil pravidelne vyzivne tak jeho byvala ho dala na exekutora.strhavaju mu vyzivne splatutak teraz plati nanu.predvcerom prehral sud len na zaklade toho ze sa vcas nedostavil na psichologicke vysetrenie so svojou dcerou.tak nemohli ususdit ci ho mala spozna alebo nie.je vsetko pomotane strasne by chcel nieco stym urobit pretoze nechce navzdy stratit dceru dnes by ju mal moznost uvidiet alenemoze lebo uz je praviplatny rozsudok na sude aj musel podpisat ze sa vzava malej.pomozte mi prosim vas dakujeeem
anicka_1994
12.07.12,08:00
Re: Zrušenie osvojenia dieťaťa
moj priatel s prvoti za dcerou chodil pocase prestal chodievat zanou...neplatil pravidelne vyzivne tak jeho byvala ho dala na exekutora.strhavaju mu vyzivne splatutak teraz plati nanu.predvcerom prehral sud len na zaklade toho ze sa vcas nedostavil na psichologicke vysetrenie so svojou dcerou.tak nemohli ususdit ci ho mala spozna alebo nie.je vsetko pomotane strasne by chcel nieco stym urobit pretoze nechce navzdy stratit dceru dnes by ju mal moznost uvidiet alenemoze lebo uz je praviplatny rozsudok na sude aj musel podpisat ze sa vzava malej.pomozte mi prosim vas dakujeeem
Zita5
12.07.12,08:06
Re: Zrušenie osvojenia dieťaťa
moj priatel s prvoti za dcerou chodil pocase prestal chodievat zanou...neplatil pravidelne vyzivne tak jeho byvala ho dala na exekutora.strhavaju mu vyzivne splatutak teraz plati nanu.predvcerom prehral sud len na zaklade toho ze sa vcas nedostavil na psichologicke vysetrenie so svojou dcerou.tak nemohli ususdit ci ho mala spozna alebo nie.je vsetko pomotane strasne by chcel nieco stym urobit pretoze nechce navzdy stratit dceru dnes by ju mal moznost uvidiet alenemoze lebo uz je praviplatny rozsudok na sude aj musel podpisat ze sa vzava malej.pomozte mi prosim vas dakujeeem


Čo k tomu dodať , neplatil výživné a dokonca nestihol pre neho tak dôležité psychologické testy, však ak mu tak záležalo na tom, aby nestratil dcéru, tak všetko malo ísť bokom ..keď vedel , že môže prísť o malú .Myslím, že ani styk nebol v poriadku . Tak prečo teraz taký nepokoj ?.
anicka_1994
14.07.12,15:30
to je moc komplikovane......skuste mi poradit ako by som mala dat s priatelom na sud ziadost aby si ziskal svoju dceru naspet dakujemmm
arizona
14.07.12,15:44
moj priatel s prvoti za dcerou chodil pocase prestal chodievat zanou...neplatil pravidelne vyzivne tak jeho byvala ho dala na exekutora.strhavaju mu vyzivne splatutak teraz plati nanu.predvcerom prehral sud len na zaklade toho ze sa vcas nedostavil na psichologicke vysetrenie so svojou dcerou.tak nemohli ususdit ci ho mala spozna alebo nie.je vsetko pomotane strasne by chcel nieco stym urobit pretoze nechce navzdy stratit dceru dnes by ju mal moznost uvidiet alenemoze lebo uz je praviplatny rozsudok na sude aj musel podpisat ze sa vzava malej.pomozte mi prosim vas dakujeeem

Rozsudok je pravoplany? Ma moznost sa este odvolat,alebo nie? Ak ano,tak treba vyuzit moznost odvolania.

Bez urazky,ale podla toho co pises sa ako zodpovedny a spolahlivy otec moc nespraval...:mee:
Bol na sude,tak preco si neobhajil svoje prava a nepresvedcil sud, ze mu na dietati zalezi a stara sa on?
Tiez nechapem,preco MUSEL podpisat ze sa vzdava svojho dietata. Ved ked s niecim nesuhlasil,nemal podpisovat, nie? :confused:
anicka_1994
22.07.12,12:53
dobry den ja by som sa chcela opytat ked priatel ma uz pravoplatny rozsudok,v ruke tak ked pojdeme stym na sud ze chceme znova poziadat o psychologicke vysetrenie otca a maloletej to musi suhlasit ten ktory si osvojil maloletu????neviemci mi chapete mojej otazke ale ak nahodou ano tak mi prosim vas poradte dakujeeem vam velmi pekne za vsetky radi co ste mi napisali a ktore miposlete som vam velmi zato vdacna s pozdravom anna :)
mattto
22.07.12,13:06
dobry den ja by som sa chcela opytat ked priatel ma uz pravoplatny rozsudok,v ruke tak ked pojdeme stym na sud ze chceme znova poziadat o psychologicke vysetrenie otca a maloletej to musi suhlasit ten ktory si osvojil maloletu????neviemci mi chapete mojej otazke ale ak nahodou ano tak mi prosim vas poradte dakujeeem vam velmi pekne za vsetky radi co ste mi napisali a ktore miposlete som vam velmi zato vdacna s pozdravom anna :)

napíšem to veľmi ostro: rozsudok je právoplatný, už s tým neurobíte nič, úkony ste mali robiť v konaní, nie po jeho skončení. Na súd ani nechoďte, zbytočne ich budete otravovať sprostosťami, majú dôležitejšie veci na robote, ako vysvetľovať hotentotom, kde všade urobili chybu, ani to nie je ich povinnosť.
anicka_1994
16.09.12,20:35
Dobrý večer.Mám jednu otázku.Môj priateľ prišiel o svoju dcéru.Platil naňu výživné cez robotu.Jeho účtovníčka posielala peniaze jeho dcéry mame.Mal aj zameškaná výživné.ale to mu strháva súdny exekútor rovno z platu.Rozsudok je už dva mesiace pravoplatný.Jeho účtovnička poslala jeho bývalej peniaze za výživné,ktoré jej nepatria.Moja otázka znie. Može môj priateľ vymáhať od jeho bývalej peniaze,ktoré jeho účtovníčka poslala omylom a ktoré jej nepatia???Ak ma niekto pochopil,tak vás prosom poradte mi.dakujem vám veľmi pekne s pozdravom Anna
willma
17.09.12,04:54
spotrebované výživné pre maloleté dieťa sa nevracia.
ivka70
19.09.12,09:26
Dobrý večer.Mám jednu otázku.Môj priateľ prišiel o svoju dcéru.Platil naňu výživné cez robotu.Jeho účtovníčka posielala peniaze jeho dcéry mame.Mal aj zameškaná výživné.ale to mu strháva súdny exekútor rovno z platu.Rozsudok je už dva mesiace pravoplatný.Jeho účtovnička poslala jeho bývalej peniaze za výživné,ktoré jej nepatria.Moja otázka znie. Može môj priateľ vymáhať od jeho bývalej peniaze,ktoré jeho účtovníčka poslala omylom a ktoré jej nepatia???Ak ma niekto pochopil,tak vás prosom poradte mi.dakujem vám veľmi pekne s pozdravom Anna

Ak informoval ucotvnicku o ukonceni vyzivovacej povinnosti vcas a ta napriek tomu odoslala vyzivne, tak ma pravo to ziadat od ucotvnicky, kedze mu urobila neopravnenu zrazku zo mzdy.
Ak vsak uctovnicku preukazatelne o ukonceny vyzivovacej povinnosti neinformoval, tak ma smolu.